1000 150 100 25 A.J.P.'s Vanille Crêmepudding DRAGON DINSDAG 24 JULI gemeentebestuur feuilleton binnenland «Nol72 öle Jaargang~ UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr..Walstraat 58, Vlissingen. Til. Interc. 10. Postrekening 86281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen cnnE"-ia^nn KLATERGOUD. A. J. P.'s Frambozensaus VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. (IUU een ongeluk. dUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in een der zalen van het Gemeente huis op Woensdag 25 Juli a.s7 des mor gens elf uur, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature P. Merckens, iif'verband met het bedanken van den lieer J. K. Ribbens. Vlissingen, 24 Juli 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. MONUMENTEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat de door hen op gemaakte lijst van alle gebouwen of ge deelten van gebouwen, welke naar hun oordeel, uit een oogpunt van geschiedenis of kunst, van belang zijn, op de gemeente secretarie (3e afdeeling) voor ieder ter inzage is nedergelegd dat afdrukken daarvan tegen den kosten- den prijs verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 23 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OUD-ARCHIEF. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat het Oud-Archief voor het publiek zal gesloten zijn van 25 Juli tot en met' 18 Augustus a.s. Vlissingen, 24 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een ver zoek van Johannes Clowting, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor perceel Hooge weg 175 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 23 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, 1 VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 25 zoo noodig op 26 Juli a.s. op 8 zoo noodig op 9 Augustus a.s. op 22 zoo noodig op 23 Augustus a.s. van het werk Ronduit bij Naarden schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlisingen, 24 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. 29) Dat haar vader groote bedragen had ondergeslagen, dat hij boeken ver- valschte, dat hij schatten in drank en spel, ja, naar het heette, zelfs met lichtzinnige vrouwen had weggewor pen, dat zij zelf als medeschuldige, als aanstichster den roof met hem had gedeeld, dat alles dwarrelde naast haar, achter haar, rondom haar door de lucht. En toen zij .in wanhopigen angst voor de furiën eenmaal een schuwen blik op sloeg, zag zij naast enkele, bedroefd weinige, oogen waaruit eenige deelne ming sprak, een leger van blikken, waaruitl verwijt, hoon, laster, verach ting en leedvermaak haar tegenblonk. De besten waren wellicht nog degenen, die haar slechts met koele nieuwsgie righeid aanzagen als een bijzonder schouwspel'. Hoe bleeker en strakker haar gelaat werd, des te verwoestender brandde de gloed in haar binnenste. Zij. ademde kort en moeilijk. Koortsachtig woelden hare gedachten. Bij, elke ademhaling voelde zij een steek in de borst, een beklemming die haar belette adem te halen. Hare slapen hamerden en het boorde en bruiste in haar hoofd', zooals zij het nooit had gevoeld, ook niet in de oogenblikken, dat zij in zenuwach tige spanning voor het publiek had ge- De Vlootwet. Naar „de Tel." verneemt zijn er ern stige moeilijkheden gerezen over de eventueele uitvoering van de Vlootwet tusschen den gouverneur-generaal mr. Fock en den minister van koloniën in Dn Haag. De Indische vlootvoogd W. J. G. Umbgrove is afgetreden, daar van mr. Fock geen medewerking voor het uitvoeren van de vlootplannen is te wachten. De gouverneur-generaal gaf aan het departement van koloniën tele grafisch te kennen, in dezen benarden tijd niet te .kunnen meewerken aan het vestigen van de vlootbasis. De minister van koloniën deelde deze zienswijze niet en het gevolg is geweest de benoeming van den heer A. F. Goos- zen tot vlootcommandant in Indië, die, naar men weet, een bekend voorstander van de vlootplannen is. De Parijsche correspondent van het „«bid." meldt De hier verschijnende „Daily Mail" weet te vertellen, dat de beslissing van den Nederlandschen ministerraad om trent het vlootplan, dat minister De Geer deed heengaan, het gevolg is van een besluit der Britsche regeering om te Singapore een vlootbasis in te rich ten. Daarom acht thans de Nederland- sche regeering onmiddellijke uitvoering van het vlootplan noodzakelijk. Surnumerair registratie en domeinen. De minister van financiën, terugko mende °p zijn vroeger bestaand voor nemen, maakt bekend, dat dit jaar geen nieuwe toelagen zullen worden toege kend aan jongelieden, die wenschen te worden opgeleid tot surnumerair der registratie en domeinen. Het vergelijkend onderzoek, bedoeld in artikel 3 van het Koninklijk besluit van 12 April lfl9 (Staatsblad no. 175) van hen, die zich tot het bekomen dier toelage hebben aangemeld, zal der halve niet plaats hebben. De bij de verzoekschriften overgeleg de stukken zullen aan de rechthebben den worden teruggezonden. De melkprijs. Onder de artikelen van dagelijksch gebruik, die wel in geen enkele huis houden gemist kunnen worden, behoort zeker wei. de melk. De prijs van dit ar tikel heeft .dan ook de begrijpelijke be langstelling van ieder. Men hoort over den nog steeds vrij hoogen prijs van 12 cent niet meer openlijk mopperen, om dat men zich gewend heeft zich te schikken in het blijkbaar onvermijdelij ke. Er zijn echter toch nog velen, die meenen, dat de boeren bij zulk een hoogen prijs toch wel goed moeten varen en het is daarom dat wij voldoen aan het verzoek"bns gedaan om er eens op te wijzen, dat aan de melkleveranciers slechts 7 cent per liter wordt betaald door de fabrieken en slijters, dus bijna de helft minder. Het meerdere betaalt de consument aan de tusschenpersonen. staan bij. concerten of kleine tooneel- uitvoeringen. iHet leven gaapte voor haar als een afgrond van vuil en ellende, van schan de en verlatenheid. Onuitsprekelijke af schuw en een gevoel van verlammende machteloosheid overviel haar. Zij had de oogen willen sluiten en zelf willen sterven zonder (bewustzijn en zonder gevoel te mogen rusten bij haar vader, die 'wellicht ook slechts het leven ont vloden was uit afschuw van dat mee- doogenlooze leven dat in golven van vuil kwam aanrollen, die samensloegen over haar tot nu toe rein en vlekkeloos leven, onafwendbaar, onweerstaan baar... Het was stil en eeneaam geworden rondom het graf. Slechts enkele heel nieuwsgierigen, die ook het laatste wil den genieten en het vertrek van de drie .personen wilden gadeslaan, bleven nog half verlegen bij de grafsteenen in de buurt rondslenteren. Kom, zei Johan. Zij staarde voor zich neer op den grond en op de bloemen aan den rand van het graf. Toen liep zij werktuige lijk tusschen de twee anderen, die haar wegleidden, weg van den vader, weer terug in het leven. Geen woord werd gesproken. De twee anderen waren blij, dat hier nu alles afgedaan en voorbij was. Toen men onder de poort kwam, waar het kerkhof uitkwam in de stad, in de wereld daarbuiten, zonk Lore bewusteloos neer. De Kosmos. Het bestuur der vereeniging tot be hartiging van de belangen van polissen der verzekeringsbank „Kosmos" deelt ons mede, dat het zich niet kan veree nigen met de beschikking van de recht bank inzake „Kosmos". Enkele bestuursleden zijn in hunne hoedanigheid: van polishouder bij het .gerechtshof te Amsterdam in beroep gegaan. De debacle van „De Dag". De gewezen hoofdredacteur van „de Dag", de heer J. C. Schroder, wonende te Amsterdam, heeft den heer Broek- huijs gedagvaard om op 25 September a.s., 's morgens 11.30 uur, te verschij nen ter terechtzitting van de rechtbank te Amsterdam, ten einde te hooren eisch doen, dat gedaagde worde ver oordeeld tot betaling van schadever goeding en van waardeveTklaring van een beslag onder de Amsterdamsche Bank. De merkwaardige Juli-maand. Het gaat de natuur en den boeren in deze merkwaardige Juli net als 't hun ging in de Meimaand van 1917, schrijft het „Hbld.". Toen, na een iangdurigen, zeer strengen winter en een schraal, koud voorjaar, die samen oorzaak wa ren, dat er einde April nog niets was gegroeid, sloeg juist op den lsten Mei het weer om. Milde regens, warme da gen en koele nachten kwamen in de plaats van de gure Oostenwinden, die hagelbuien meevoerden öp hun adem, en wat de natuur anders in drie maan den doet, volbracht ze toen in drie we iken, zoodat omstreeks 20 Mei ailes al weer bij was en de pessimisten, die einde April nog met een ernstig gezicht beweerden, dat er van geen enkel ge was iets terecht zou koman, met stom heid geslagen stonden. Ook nu weer waren er, als gevolg van de vele regens en de lage tempe raturen in Mei en Juni, pessimisten bij de vleet onder de buitenbevolking de halmgewassen, nu ja, dat ging nog, maar overigens, ho maar I De aardap pelen veel te laat, veel te hol van stand en op veel plaatsen geel van armoede, de suikerbieten stumperig klein, zoodat ze nooit ter wereld meer tot behoorlijke ontwikkeling konden komen de groe ne erwten, bloesems voiop, maar van behoorlijke bevruchting zou geen spra ke zijn met die vele regens en dat don kere weer de hooioogst, voor zoover 't gemaaide niet werd ingekuild, be stemd om op het land te verrotten, om van andere klaagzangen nu maar te zwijgen. En nu, nauwelijks een week genieten we van warm zonneweer en overal, zoowel op de akkerlanden ais in de tuinen, roept de natuur uit haar won derdaden den zwartkijkers toe, dat ze op een anderen keer toch niet weer zoo gauw pessimistisch gestemd moe ten wezen. Want, dank zij den warmen, zonnigen dagen, den milden, zoelen, dauwigen nachten en den van bodem- vocht zeer ruim voorzienen grond, is Johan zag haar neerglijden en stond hulpeloos en beven,d naast haar. Greta bukte zich, vatte de vriendin onder de schouders en poogde haar op te richten. Maar dat ging niet. Met enkele vlugge passen kwam een krachtig man haar terzijde. Arm, klein vogeltje zei hij met wonderlijk zachte stem. Die kan zoo iets niet uithouden, zoo alleen Behoedzaam tilde hij het krachteloo- ze lichaam op zijn armen en droeg haar vlug door de poort. Buiten stond een auto. De man knikte den chauffeur toe. Die sprong uit den wagen, opende het portier en de onbekende legde zijn last voorzichtig op de kussens. Toen bleef hij nog een oogenblik staan, tot hij Lore's geleider komen zag. 'Hij wees met de hand naar de auto en sprong op een voorbijrijdende tram. Greta keek hem met een dankbaren blik na. Johan gaf den chauffeur straat en huisnummer op. Toen reden ze langzaam weg. De geheele gebeurtenis had zich zoo snel afgespeeld, dat ze nauwelijks door iemand was opgemerkt. Toen de wei nige nieuwsgierigen, die hen op het kerkhof waren gevolgd, buiten de poort kwamen, zagen zij niemand meer. F.en paar menschen, die buiten stonden, ver telden hen, wat er was voorgevallen. De groep bleef een paar minuten pra ten. Daarna verstrooide zich het gezel schap. Niets herinnerde meer aan het 'kleine drama. De wereldstad verslindt uur op uur dergelijke droeve gebeurte- overal alles bezig met snelle schreden den nog bestaanden achterstand in te halen. Speciaal de suikerbieten zijn de laatste week meer gegroeid, dan in de maanden Mei en Juni samen en ook de aardappelen, die begin Juli vrijwel overal achterlijk waren, vertoonen thans op vele plaatsen reeds een zeer voldoenden stand, terwijl zoowel de halmgewassen als de erwten en de boo- nen doorgaan met een ongekend rijken oogst te beloven. Ook het koolzaad, dat over een paar weken al zichtrijp zal zijn, belooft een zeer ruim beschot, doch ten aanzien van .de karwij, dat in de kleistreken in groote hoeveelheden geteeld is, en ook al binnen enkele weken rij,p za! zijn, is de verv/achting laag gesteld de bloeitijd van dit schermbloemige gewas viel in een zeer donkere, koude, natte periode, en uit het voorkomen van de thans rijpende planten meent men te kunnen opmaken, dat deze dientenge volge zeer 'onvoldoende bevrucht wer den en dus maar zeer weinig kilogram men zaad per H.A. zullen opleveren. Nu is (karwij echter een artikel, waarvan de marlet al heel gauw overvoerd is, doch bij slechte oogstuitkomsten zal daarvan geen sprake zijn, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat straks, als ge volg van zeer hooge prijzen, de gelde lijke uitkomsten voor dit gewas nog zeer voldoende zijn. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. iDoor Burg. en Weth. zijn (de volgende voorstellen aan den gemeenteraad ge daan Door H. Zeijger, smid alhier, is een bezwaarschrift ingediend tegen zijn aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf dezer gemeente, dienst 1923. Reclamant grondt zijn bezwaar op het bij .de vaststelling van den aanslag mede tellen van de aan zijn inrichting verbonden jeugdige personen, .die in gevolge de Arbeidswet verschillende werkzaamheden niet mogen verrichten, welke aan volwassen arbeiders wel zijn toegestaan. Indien het aantal jeugdige personen van het getal werknemers werd afgetrokken, zou, volgens de op gave van. reclamant, het gemiddelde aantal werknemers, dat bij de bereke ning van den aanslag in de zakelijke ■belasting in aanmerking komt, beneden tien iddlen, zoodat genoemd bedrijf niet voor een aanslag in aanmerking zou komen. Het valt onzes inziens niet te ont kennen, dat het voor genoemd bedrijf, dat vier jeugdige personen in dienst heeft de benaming „leerlingen" is minder juist, daar deze arbeidskrach ten een toon ontvangen in verhouding tot hunne arbeidsprestaties bezwa rend zal zijn .de volle belasting ad 12 per arbeider te betalen, daar wegens de geringe bezoldiging der jeugdige per sonen de bedrijfswinst belangrijk min der zal zijn als voor een volwassen ar beider. Bii ,de toepassing der belasting is nissen en spoedt er ongeroerd aan voorbij. De twee geleiders m den wagen spraken niet met elkaar. Zij keken elkander slechts nu en dan vol bange zorg aan en luisterden naar de patiënte, die zich niet bewoog en het gelaat te gen den wand gekeerd had. Toen men aan het huis in de Vogel zangstraat kwam, stoof een kleine troep van het kerkhof teruggekeerde nieuwsgierigen als een troepje inus- schen uit elkaar. Men was nog in ge sprek over het pas doorleefde. Thans boeide de in deze omgeving ongewone auto aller aandacht. Toen zij stil hield, trad een groot forsch man met donkeren baard uit de poort en opende het portier. Johan en Gerta herkenden hem. Hij was met de tram hen voorgekomen, daar zij om de zieke niet snel konden rijden. De halzen van de omstanders rekten zich uit en trachtten zich nog te verlen gen, toen zij merkten, wat er gaande was. Johan en Greta stapten uit. Selster- mann's dochter betaalde den chauffeur. De oude bediende liet zwijgend toe, dat de onbekende in het rijtuig boog en Lore er uit tilde, die nog niet tot bezin ning was gekomen. Hij droeg haar snel en zeker de verzamelde menschenme- nigte voorbij en achter Johan aan de trap op. De oude vóór hem kon nauwe lijks zoo snel omhoog komen, dat hij den onbekende het pad vrij gaf. Aan eene bocht, waar het volle licht door INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Verfrisschend en Verkwikkend over Puddingfabriek A.J. Polak, Groningen ZWARÉ'SHAG '2 ONS 15 CENT Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den, en helpt de lever om gezond, voe dend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismid del veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 de gemeente echter gehouden aan de Gemeentewet en aan de, in. veibarid daarmede, vastgestelde en Koninklijke goedgekeurde verordening. De verordening laat niet toe onder scheid te maken tusschen den aard of den leeftijd der arbeiders. Alle arbei ders, zonder onderscheid die minder verdienen dan het bij algeineenen maat regel van bestuur vastgestelde bedrag (voor Vlissingen bepaald op ƒ2300) moeten, bij de berekening van den aan slag in aanmerking komen. Zelfs de vraag of ër in het bedrijf winst of verlies gemaakt wordt, moet, volgens het oordeel der regeering, bij de toepassing dezer belasting, buiten beschouwing blijven. Op grond van 'het bovenstaande heb ben wij de eer uwen raad voor te stel len den aanslag in de zakelijke belas ting op het bedrijf van H. Zeijger te handhaven. In een overgelegd adres verzoekt de firma W. Anker <S Zoon q.q., alhier, om in koop te mogen ontvangen één perceel bouwgrond, in eigendom toebe'hoorende aan de gemeente Vlissingen, ter opper vlakte van 192 ML, gelegen aan de Scheldesfraat, met het doel om op de zen grond te bouwen een winkelhuis met woning en twee bovenwoningen. Tegen de inwilliging van dat verzoek bestaat bij ons college geen bezwaar, terwijl de prijs voor dezen grond over eenkomstig het advies van de commis sie voor het grondbedrijf is te bepalen op 15 per ML Derhalve stellen wij uiwe vergadering voor aan adressant den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 2880 ten 'bate van het een trappenvenster inviel, hield de vreemde even stil. Lore opende de oogen, keek hem met een vreemden blik aan en sloot ze weder. De onbe kende legde zijn last in de woonkamer op de sofa en ging naar de deur. Hartelijk dank 1 zei Greta en stak hem de hand toe. Mogen wij niet weten, wie u is vroeg Johan. Toen lachte de vreemde even. Iemand, die dikwijls geluisterd heeft naar het lied van het arme vogel tje daar en zich daarin verheugde. Zorg u maar, dat het spoedig weer kan zingen Johan bracht den man naar buiten en kwam met de gulhartige buurvrouw te rug, die aan de deur van hare woning Lore's droeve thuiskomst mee had' aan gezien en nu hare hulp aanbood. De beide vrouwen brachten het meisje in hare slaapkamer te bed. Ik haal een dokter, zei Johan, toen men hem liet binnenkomen. Laat mij, daar voor zorgen, zeide Greta. Ik telefoneer aan hofraad Stocker Dat was Selstermann's huisarts. Toen hij, hoorde, waarvoor hij geroepen werd, beloofde hij terstond te komen en een kwartier later reed dan ook zijn rijtuig voor. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1