1000 150 100 25 33 JULI No 171 i 61e Jaargang MAANDAG Uitoave: Firma F. VAK DE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 86281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdap Knn qnn UUU een ongeluk. UUU GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Probeer LIFEBUOY eens een week lang VUSSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt 'ter ikennis van belanghebbenden, overeen komstig art. 44, "tweede lid van het Dienst plichtbesluit, dat door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland d.d. 13 Juli 1923, no. 144, 3e afd., de navolgende personen der lich ting 1924 uit deze gemeente, voor goed van den dienstplicht zijn vrijgesteld we gens broederdienst A. van den Buuse, J. Izeboud, H. Kosten, C. P. Schrier, D. H. Vader. Tevens zijn bij dezelfde uitspraak voor- loopig van den dienstplicht vrijgesteld wegens broederdienst, van de lichting 1924 uit deze gemeente P. F. Haarsma, F. de Jonge, J. Kamer mans, M. A. Kloeg en L. Lippens. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak reldt, of diens wettigen vertegenwoordi ger b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Bur gemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Ook de Commissaris der Koningin kan binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Vlissingen, 21 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 24 en 25, zoonoodig 26 en 27 Juli a.s. van het fort „Erfprins" te Helder schietoefeningen zul len worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 23 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Veiligstelling van den gulden en belastingverlaging. Naar aanleiding der vragen van den heer Gerritzen betreffende de door den minister van financiën uitgesproken meeningen inzake veiligstelling van den gulden en belastingverlaging het ver lagen van den belastingdruk binnen eenlge jaren en het regelmatig publi- ceeren van gegevens in verband met 't vertrek naar en de vestiging van ver mogende personen uit het buitenland, antwoordde de minister van financiën, dat hij blijft volharden bij zijn meenin gen, dat „het grootste cultureele, hygië nische sociale en defensieve belang op dit oogenblik is de veiligstelling van den gulden" en dat, „zonder verlaging van sommige al te drukkende belastin gen, een blijvend herstel van het econo- 28) Bovendien, vervolgde hij met ge wichtigheid, ik ken een zwager van den opzichter van het .ker.khof, die altoos bij de secties meehelpt geen spoor van afwijking Alles volkomen in orde. De hersens en de andere organen. Maar natuurlijk, zekerder, fijner en gemakke lijker is het, .als men kan zeggen dien liep het door Buurman Ihioorde men een ander met nadruk zeggen, u spreekt 'n beetje gemakkelijker er over, dan de zaak is. Ik heb eens lange jaren een heer op kamers gehad, die eiken Donderdag avond met een dokter tarok speelde hij bracht altoos de gesprekken over, en daar ben ik mettertijd zelf half dok ter geworden. Geloof me, iemand kan hersens hebben zoo schoon, wit en rein als een jong lam en toch kan er heel wat ibij, hem hebben gemankeerd in de bovenste verdieping Zoo spraken de menschen, verstan dig en eenvoudig en onnoozel, welwil lend en hatelijk en lasterlijk, zooals 'het ieder naar zijn aanleg en aard het beste paste. Volgens ervaring wordt immers nergens meer en onnadenkend de eer van anderen bezoedeld dan bij de brui loften en begrafenissen. Lore had het laatste half uur, dat misch leven bezwaarlijk zal zijn te be- riken" en dat het middel van belasting verlaging op dit oogenblik aan het rijk nog niet ten dienste staat. Ook het herstel van het economische leven is, zij het op den duur een middel lijk voorwaarde voor de gaafheid van de munteenheid. Verlaging van den belastingdruk zal van de te volgen politiek afhangen. De maatregel om er toe te komen is ver sobering over de geheele linie. De regeering 'beschikt niet over ge gevens aangaande het vertrek van ge goede ingezetenen naar liet buitenland. Zonder zeer tijdroovend wer,k voor de inspecteurs zijn deze gegevens thans ook niet meer te verkrijgen. Vestiging van vermogende personen uit het buitenland heeft inderdaad plaats gehad. Voor de overige hier ge dane vragen geldt hetzelfde antwoord als in de vorige alinea. In den voorgeschreven inhoud van het algemeen verslag, dat de irfspec- leurs van de registratie jaarlijks met 1 Augustus hebben uit te brengen, staat onder no. 7 thans vermeld „Het aan tal verzoekschriften om ontheffing we- igens vertrek naar het buitenland, die tot een ontheffing geleid hebben of vermoedelijk zullen leiden, met opgave van het bedrag van 'het vermogen, het welk tot grondslag voor de ontheffing heeft gestrekt". 'Hierdoor zullen in de toekomst gere geld bijgehouden gegevens aanwezig zijn, waarvan de publicatie nader over wogen kan worden. De Broekhuys-obligaties. Het persbureau Vaz Dias heeft van de directie der Zuid-Nederlandsche Credietbank -een telegram ontvangen, meldende dat de aandeelhoudersverga dering van genoemde bank naar aan leiding van het ingrijpen der justitie besloten heeft, de uitgifte der premie- leening stop te zetten en den agenten opdracht te geven de betaalde bedra gen te restitueeren. De uitvoering der sociale verzekering. Het Nederl-andsch Verbond van Zie kenkassen en Fondsen heeft een buiten gewone vergadering belegd op Zater dag 28 Juli a.s. in het gebouw van de Jaarbeurs, Vredenburg, Utrecht, des morgens te half elf, waartoe alle aan gesloten en niet-aangesloten kassen zijn uitgenoodigd. De vergadering is blijkens de circulaire bedoeld als een krachtig protest tegen elke aantasting van uitvoering der sociale verzeke ringswetten, speciaal over de ziektewet, een en ander in verband met het advies yan commissie XI uit den Hoogen Raad van Arbeid, de verwarring stich tende plannen PosthumaKupers en Groeneveld' en de toezegging van mi nister Aalberse (drie jaar geleden ge geven), dat hij een zoodanige wijziging van de ziektewet-Talma zou bevorde ren, dat er aan de vereenigingen een behoorlijke bewegingsvrijheid zou wor den gelaten. Als sprekers zullen optreden de hee- ren J. Bakjrer, lid van de Tweede Ka- haar nog restte, eer men haar vader ter aarde bestelde, bij hem in de kille ruimte doorgebracht, -waarin de lijk baar stond. Enk-re kransen om de kist, een handvol rozen van haar op zijne 'borst, lag hij, daar stil en vredig met een merkwaardig ongerimpeld b'eek ge laat, de oogen gesloten, het beeld van een man, die in vrede met de wereld uit haar was heengegaan. De kleine wonde aan den slaap was met grijze haren bedekt, en niets duidde aan, dat hij hand gestreden en geleden en den strijd zelf met vaste hand beëindigd had. Slechts nu en dan, als de beide kaar sen aan zijn hoofdeinde door eenige beweging levendiger flikkerden, was het, alsof zijn lippen bewogen en nog snel iets wilden mededeelen van wat hij toch moest medenemen in zijn graf. Ik zou willen, zei Lore tot Johan en Greta, die bij haar waren, dat hij, nog eenmaal den mond kon openen om mij, het raadsel op te lossen, waarover i.k nooit tot rust zal komen. Het is wel eene erge zonde, dat ik dat van hem zelf zeg en hem de welverdiende rust van (het laatste oogenblik daarmee ver stoor. Maar het giaat immers ook om hem zelf en om zijn eer, meer dan om mij hoe meer ik daarover nadenk, des te onverdragelijker schijnt het mij-, dat iemand mijn vaders eer zou durven aanranden Dat duld iik niet, duld ik nooit, onder geene omstandigheden Heete tranen stroomden uit haar oogen met een vluggen stap stond zij mer met het onderwerp „De positie der bijzondere ziekenkassen in het licht van het verleden, het heden en de toe komst" J. F. Kuijer, secretaris van het verbond over „Het advies van commis sie XI, wat staat ons te doen en T. Gaastra, voorzitter van het verbond, over „Ons doel nabij". Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 20 Juli in Nederland uitgespro ken 64 faillissementen tegen 60 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Juli 2262 faillissementen tegen 1617 over 't zelfde tijdperk van het vorig jaar. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan. De Vereeniging voor kraamvrouwen- verzorging en zuigelingenbesdherming alhier, verzoekt in een overgelegd adres een jaarlijksch subsidie van 500 uit de gemeentekas te mogen ont vangen. Deze vereeniging is opgericht met het doel in de ook naar het oordeel van deskundigen bestaande behoefte aan, betere kraamvrouwenverpleging in deze gemeente te voorzien, terwijl zij tevens beoogt de zuigelingensterfte fe verminderen en het algemeen gezond- heiaspeil te verbeteren. Zij tracht dit doei te bereiken door het opleiden en het beschikbaar stellen van kraamverzorgsters. Deze 'kraamverzorgsters kunnen wor den beschouwd als gediplomeerde ba kers. die'de kraamvrouwen eenige kee- ren per dag bezoeken. Het tarief, dat voor deze verpleging geheven wordt, houdt verband met de grootte van het inkomen, terwijl on vermogende kraamvrouwen kosteloos worden geholpen. Tegen hooger tarief kan ook een kraamverzorgster voor doorloopende dagverpfcging beschikbaar worden ge steld. Titans werken reeds twee kraamver zorgsters voor de vereeniging, doch het ligt in hare bedoeling nog meerdere op te leiden. De vereeniging acht wei het ideaal van kraamvrouwenverzoiging de ver plet ing door gediplomeerde verpleeg sters doch zij meent door middel van hare kraamverzorgsters, die voordat zij practisch werkzaam mogen zijn een examen moeten afleggen, de hooge kosten die hieraan -zijn verbonden, te kunnen vermijden. Voorloopig ontvangen de beide kraamverzorgsters samen ƒ300 per jaar voor het gratis he'nen van onver mogende kraamvrouwen, terwijl zij ver der 80 krijgen van het geld' dat de verpleegden hun volgens tarief betalen. Het werk der vereeniging bestaat naast den doode en drukte haar hoofd op zijne borst. Buiten klonken zware, onverschillige voetstappen. Kom mee, zeide Johan zacht en raakte haar schouder aan, zij, halen (hem Lore stond op en keek een oogenblik verward rond. Toen knielde ze nog eenmaal bij, het lijk en snikte hevig. Vóór nog de mannen kwamen, richtte zij zich langzaam en zwaar op en stond: doodsbleek, ais verstijfd, alsof zij heel haar vurige jeugd en liefde voor hem daar 'bij hem in de kist had laten neer dalen. Men nam de kransen weg, drukte de bloemen vaster op de borst en nam het kussen weg van onder het hoofd. Lore's blik brandde nog in haar marmerwit gelaat en zij, knikte haar vader nog eenmaal toe, wiens (hoofd een werktui gelijke beweging maakte alsof hij w-ilide zeggen Vaarwel Moge het je goed gaan en heib geen zorg om mij. Het le ven laat alleen .gelden, wie zich roert - met de anderen is het voorbij, Kalm en recht liep zij, naast Johan, die haar eerst wilde steunen, naar bui ten, in het zonnelicht, een beeld van de eenzaamheid der weeze. Toen de menschen haar zagen, aan de eene zijde Johan, aan de andere de dochter van Selstermann, toen begon nen drukke en tot zekere hoogte vroo- lij.ke gesprekken. Geen halve minuut bleven de drie personen onbekend verder uit het houden van een consul tatiebureau voor zuigelingenzorg. De bedoeling van zulk een consul tatiebureau is niet alleen het sterfte cijfer der zuigelingen te doen dalen, doch voornamelijk het voorlichten van moeders betreffende juiste voeding en verdere verzorging van gezonde zuige lingen en het wijzen op het groote be lang van hygiënische zuigelingenver zorging. Is een zuigeling ziek, dan wordt naar den 'huisdokter verwezen, daar de werkzaamheid van een consultatiebu reau bestaat in het zooveel mogelijk voorkomen van ziekten, doch niet in de behandeling daarvan. Het consultatiebueru van de vereeni ging staat onder leiding van dr. Van Maren Bentz van den Berg, kinder arts hij wordt belangeloos door drie dames bijgestaan, waaronder een ge diplomeerd kraamverpleegster. Dat hier ter stede aan een dergelijk bureau groote behoefte bestaat, blijkt wel uit het aantal consulten dat reeds is verstrekt, hetwelk tot 1 Juli 1923 552 bedraagt. Het is de vereeniging mogelijk ge weest door het gratis opleiden der kraamverzorgsters, de belangelooze deskundige hulp en het kosteloos be schikbaar stellen door het gasthuis van twee lokalen voor de zittingsuren van het consultatiebureau, de uitgaven tot een betrekkelijk laag bedrag te reducee- ren. Waar de inkomsten der Vereenigng uit contributies, gelden van verpleeg den, en ,de opbrengst uit busjes echter heel gering zijn, zal meerdere geldelijke steun, wil' de vereeniging hare werk zaamheden, welke zoo belangrijk zijn voor den socialen gezondheidstoestand kunnen blijven voortzetten, onontbeer lijk zijn. Wij vestigen er uwe aandacht op dat reeds in verschillende gemeenten con- suitatiebureaux zijn opgericht in de groote gemeenten is er meestal meer dan een. In Amsterdam zijn zelfs 9 bureaux b'< den gemeentelijken geneeskundigen dienst ondergebracht. Gewoonlijk worden deze bureaux door het Rijk of de gemeente gesub sidieerd. Op grond van het bovenstaande mee- nen wij uwen raad in het algemeen be lang der gemeente te moeten voorstel len het gevraagde subsidie te verleenen, zuilks te rekenen vanaf 1 Januari 1923. Het plaatselijk Comité der Zeeuw- sche Hervormde Diakonessen-Inrich- ting alhier, verzoekt in, een adres voor 1923 en volgende jaren een subsidie van zoo mogelijk 1000 per jaar. Het comité verleent door bemidde ling van twee diakonessen steun aan armen en liulo aan zieken van alle ge zindten, zoodat zijn werkzaamheden van algemeen belang moeten worden geacht. De werkkring van het comité wordt voortdurend uitgebreider, tengevolge waarvan in 1922 door de twee zusters hun samenzijn was voor de nieuwsgie righeid en babbelzucht der menigte zoo aantrekkelijk, dat het wel begrijpelijk was, dat liet vragen en antwoorden, geruchten en vermoedens regende. Als die drie menschen wat minder aan den doode en wat meer aan het le ven en de daar geboden voorzichtigheid hadden gedacht, dan hadden ze de on derworpenheid', die de samenleving van ons eischt, wellicht gehoorzaamd en waren niet zoo voor de anderen bij na opzettelijk samen in het publiek getreden. Nu echter gingen het gefluister en gebabbel, de verbaasde afkeurende en spottende opmerkingen zoo luid rond, dat de (kleine groep een en ander van het giftig vuil in de ooren en het gelaat spatte. Lore, die schijnbaar niemand zag en hoorde, voelde toch met huive ring dat hare zenuwen in de grootste spanning op hare omgeving gericht waren. Niets ontging haar van wat er omging. De hartstochtelijke bezorgd heid voor de eer 'haars vaders deed haar naar de menigte luisteren en de speldeprikken en .zweepslagen, die van alle zijden kwamen en troffen, wondden haar (hart. Maar geen van die allen, zoo'n indruk niet vermoedend, allen naar haar kijkend en over haar pratend geen begreep, dat achter het onbe wegelijke masker een vurige geest ar beidde, die el-ken stap als een marteling, elke beweging als pijn ondervond. Denk er eens om zeiden velen, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voordal U dure rgelaatsrmddelen koopt. En raadpleeg dan Uw spiegel. tiet beroemde ROODS tablet DE LEVER'S ZEEP MY VIAARDIMOEN fabrikanten van öunkght en Lux. 7460 bezoeken moesten worden afge legd. Daar in 1922 de uitgaven ƒ3327.22 bedroegen, terwijl de ontvangsten niet hooger waren dan 2265.43, is slechts door het gébruiken van een som van ƒ241.79 uit een klein reservefonds en de toevallige omstandigheid, dat een som van 820 aan het comité werd ge legateerd, een groot tekort voorkomen. Ook de begrooting voor 1923 wijst na een raming der uitgaven van ƒ3312 en der ontvangsten van 2285 een te kort aan van 1027. Waar het zich laat aanzien dat het zoo nuttig werk van het comité in de naaste toekomst niet zal kunnen wor den voortgezet zonder steun van de gemeente en het comité in een algemee- ne en dringende behoefte voorziet, waaraan op andere wijze wel niet zon der groote geldelijke opofferingen door de gemeente zal kunnen worden vol daan, hebben wij de eer uwen raad voor te stellen genoemd comité een jaar lijksch subsidie van 1000 toe te ken nen, te rekenen vanaf 1 Januari 1923. Naar aanleiding van het in- uwe ver gadering van 6 April jl. om advies in handen der commissie voor de gas- en electriciteitsprijzen gesteld adres, waarbij de heer Joh. Fibbe, coiffeur, al hier, tot U het verzoek richt 'het daar heen te willen leiden, dat de concessie door uwen raad verleend aan de Société Anonyme des Tramways a vapeur Fles- singueMiddelbourg et extensions, voor het leggen en hebben- van electri- sche geleidingen in- en over den open baren gemeentegrond en het openbaar gemeentewater tegenover hem als ver bruiker „redelijkerwijs rechtvaardig, met uitzondering van willekeur" zal die met de ontelbare paren achter de baar voortschreden. Er gebeurt wat. Straks maakt zij een scène Geloof dat maar niet hoorde men antwoorden. Zij is van enkel hoogmoed immers een zoutpilaar Wacht maar, tot we op het kerk hof zijn Zij moet -eerst heelemaal in haar rol zijn -Maar dé nieuwsgierigheid van (hen, die -een tooneel van hartstochtelijke uit barsting van smart hadden verwacht, werden teleurgesteld. Noch bij- de ikorte 'woorden, wlaarmee de kist in het graf werd neergelaten, noch later, gebeurde er met Lore ook maar het minst. Zij. scheen de -kalmte zelf te zijn, dankte met een kleine hoofdbeweging en legde hare vingers als levenloos in de handen dergenen, die haar de hand ten afscheid reikten. Zij, zag al waf om haar heen gebeur de, 'als door een nevel, ais onwerkelijk, als een spookachtigen droom. Haar hart was elders. Haar denken en ge voelen jaagde, een uitweg, redding zoe kend, tusschen de meed-oogenlooze rijen der lasteringen rond, die zij had moeten vernemen. Door de v.aaik slechts half gehoorde en half verstane opmerkingen deed het toeval haar in enkele minuten meer hooren, dan zij, in de laatste twee maal vierentwintig uren door eigen on derzoek had kunnen vernemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1