[V o J70 61e Jaargang 1 - 1923~ ZATERDAG 21 JULI Verontrustend verschijnsel BINNENLAND Stads* en Frovlmciemeuws VL1SS1NGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco joor liet geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regwi meer 26 centbij abonnement spe- uaie prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. i5 regels 65 centiedere regel meer iu cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Indien wij om ons henen zien, dan ontwaren we hoe in een korte spanne tijds van luttel jaren, vaak gansch an dere toestanden zijn in de plaats geko men van vorige, die toch zoo langdurig den tand des tijds weerstonden. Inder daad is, -in uiterlijk opzicht, de maat schappij- der laatste tien jaren zeer ge wijzigd gewijzigd maar niet altijd ten goede. Zijn het de wilde branding van den -oorlogstijd en de wenteling in woeste vaart der gebeurtenissen uit dien veel bewogen tijdkring geweest, die gemaakt hebben, dat veel terneer stort te,, veel ten onderging, wat anders nog jaren had mede gekund Ni-et onwaar schijnlijk is dit een der redenen. Eene, niet alle. Want indien niet diep in der menscihen-inborst die voortdurende drang naar wisseling, naar kentering en stuwing 'bestond, gewis zou aan veel van wat oud, eerwaardig en behou- denswaardig is, een langer leven be schoren zijn, dan waarop het nu mag terugzien. Wie in deze vacantiedagen zijn schreden naar andere plaatsen van ons land en het buitenland richt, hij zal ervaren, ho-e de aanblik van steden en straten, van huizen en interieurs, in het tijdvak van eenige jaren afwezigheid, in vele opzichten gewijzigd werd. Maar oak in innerlijk opzicht is er veel veranderd, ja, nog veel meer ge wijzigd, dan ons lijflijk -oog ervaren kan. We kunnen het aan zoovele symp tomen constateeren, aan zoovele ken- teekenen bemerken, zoo we ons geeste lijk oog slecih-ts niet sluiten, maar het wijd en scherp openstellen. Heel ons land heeft no,g kort geleden in het tee- ken der venkiezingen gestaan, en aan wie weet op te merken en goed' uit te kijken, -kan het niet onbekend gebleven zijn, hoe ook de geestesgesteldheid, de mentaliteit van het groote -kiezersvolk, dat voor een zulk omvangrijk gedeelte gansch de natie uitmaakt, diep-in ver anderd is, en zeker in niet minder ma te, zij het dan ook andersizins als de hierboven' vermelde veranderde uiter lijke staat van zaken. Wat toch blijkt meer en meer Dit, dat de .denkwijze van vroeger, echter nog zoo heet veel jaren niet terug, thans als gansch ver ouderd afgedaan heeft en verworpen is. Eertijds toch gold als doorslaande factor bij het bepalen van de stem der menigte, het beginsel, het logisch be redeneerd begrip van wat goed en wenschelij-k, van wat verwerpelijk en af te keuren viel. In bijeenkomsten, verga deringen en besprekingen werden de denkbeelden uiteengezet, beredeneerd, besproken en -behandeld. De toehoor- der ging daarna zijns weegs, om voor zich of in .kleinen kring op het gehoorde zelf ver-der voort te bouwen en zijn in zicht, -door 'het inzicht van anderen ver rijkt, aan een nadere beschouwing te toetsen, een en ander steeds uitgaand van vastomlijnde grondregelen en principes. Ho-e is dit nu bij velen, ja bij de groote meerderheid welhaast, gansch anders het geval geworden. Inplaats van het vaak moeilijk door te voeren beginsel, is voor menigeen het meest nabijliggend profijt in de plaats geko men instede van beredeneerd begrip en logisch doordenken is het een recht toe, recht-aan, klakkeloos overnemen van wat door politi-ci van beroep hun gelieft te worden voorgezet. Meestal zijn dit uitzichten en beloften omtrent schenkingen aan gansche categoriën burgers uit -de staatskas of andere kas sen, beloften en uitzichten die welis waar niet altijd in vervulling treden, 'doch die niettemin hun gewicht in de schaal des oordeels van de menigte ge ducht doen gevoelen, en haar naar den, door de voor hun partij propaganda makende luiden, gewenschten kant doen doorslaan. Wie maar het meest belooft, doet er niet toe wat en hoe, krijgt de meeste kans van slagen. Het moeten eigenlijk voor de oogen te zien zijnde, lokmiddelen zijn, waarmede gewerkt wordt, want, en hiermede zijn we we der aan ons betoog gekomen, indien vroejger de -kiezer nadacht, thans doet •h-iji -dit zoo min mogelijk en verlangt, dat alles voor hem pasklaar gemaakt, wordt,voorgezet. En wie dus niet met allerïêi schoonschijnende beloften kan o^vil komen, wie meer aan het zelf- oWerzoek van anderen wil overlaten, dan alles kant en -klaar, als het ware in een kastje achter glas op te hangen en te laten kijken, die zal ongetwijfeld aan het kortste eind trekken. Want -de groo te massa in dezen na-oorlogstij-d wil niet meer door enkel denken, maar slechts door aanschouwing geleid wor den redeneeren, hoe logisch ook, pakt de menigte niet meer zij Iaat zich dor geen betoog, hoe juist en sluitend oo-k, meer overtuigen. Wie dit laatste wil bereiken -dient niet langer tot rede neeren, maar tot suggereeren zijn toe vlucht te nemen. Dit is een bedroeven de waarheid, die ook elders, ja in nog sterker mate dan bij ons meer en meer aan den dag treedt en het politieke le ven beheerscht en doet ontaarden. En onwillekeurig komt de naam van een, op dit oogenblik -de gansche Fransche politieke beheerschende figuur, die van Poincaré, in de gedachte, en niet min der die van een Mussolini, met zijn ver vaarlijk en gevaarlij-k fascisme. Ja, waarlijk, het verontrustend verschijnsel waarop wij -doelen, is internationaal het dient aan de kaak gesteld en door alle weidenkenden krachtig bestreden te worden. Doch daarvoor is dan ook noodig, dat we bet eerst goed onder kennen. Het Koninklijk Echtpaar te Londen. Koningin Wilhelmina en de Prins Gemaal, die als Gravin en Graaf van Buren incognito eenigen tijd bij het meer Windermere hebben doorge bracht, bezochten gisteren Londen. Prins Hendrik woonde de wedrennen te San-down Park bij:, waar de Eclipse Stakes werden verreden. De Vlootwet. De redacteur van „de Maasbode" te Berlijn meldt Naar aanleiding van de Britsche oor- logsih-avenplanncn in Singapore seint de Londensche correspondent van de „Voss. Ztg.", dat in welingelichte poli tieke kringen een mengeling heerscht van vrees en achterdocht tegen Japan en dat deze gevoelens de Oost-Aziati sche verdedigingspolitiek van Engeland inspireeren. -Het is ook om deze reden, zegt het blad, dat de Engelsche regeering pres sie op de Nede'rlandsche uitoefent om het Indische vlootwefsontwerp zoo spoedig mogelijk doorgevoerd te krij gen. De crisis aan financiën. De „Tijd" besluit een beschouwing over de crisis aan financiën als volgt Onder de weinigen, die in aanmer king komen als opvolger van den afge treden minister van financiën, zal de -leider van het kabinet ongetwijfeld zoe ken naar den man, die nevens de groote gaven en de buitengewone werkkracht van den lieer De Geer, ook een open oog heeft voor den desolaten toestand, waarin de valuta-concurrentie en het star vasthouden aan de politiek van de open deur onze nationale industrie heb ben gebracht. Door eenerzijds de bezui- nigingspolitiek tot de uiterste grens door te zetten, zonder vitale belangen te schaden, en anderzijds de nationale industrie zóó te steunen, dat uit deze oude bron de staatsinkomsten opnieuw ruimer vloeien, zal de nieuwe minister van financiën ondanks de noodzake lijke Vlootwet practisch kunnen ver wezenlijken, wat de heer De Geer zich ten, doei had gesteld, nl. de „veiligstel ling" van den gulden door een sluitende staatsbegrooting Uit de andere katholieke bladen zui len wij ook nog enkele regels lichten uit de artikelen over de ontslag-aan vrage van minister De Geer. Zoo schrijft „de Residentiebode" Zeker, er kunnen belangen met de uitvoering der Vlootwet gemoeid zijn, maar daartegenover staan toch ook ontzettende nadeelen, die door de radi cale bezuinigingsmaatregelen de wel vaart en de volkskracht van ons land in hooge mate zullen aantasten. Het zal aan de Staten-Generaal, zijn tusschen deze belangen een keuze te doen. Een keuze, die in dit geval niet te be nijden is. Het „Centrum" Een bekwaam man als De Geer zal men nadat hij nog niet ten volle twee jaar zijn ministerieel ambt vervulde, noode zien heengaan. En de aanneming en uitvoering der Vlootwet opent een verschiet, dat, gelet op onzen financieelen toestand, verre van rooskleuring is, afgezien nog van ,de groote moeilijkheden, waartoe de behandeling der Wet in de Volksver tegenwoordiging aanleiding kan geven. Uit het „Huisgezin" Wat is er voorgevallen, dat onze re geering, ondanks onzen benarden fi nancieelen en economischen toestand, tot den stap, en tot zooveel haast bij -den stap aanzet Dit behooren we te weten, voordat we, niet een gemakkelijk vonnis strij ken, maar naar billijkheid kunnen oor- deeien. Voor de Vlootwet voelen we geen grein -geestdrift wij. zijn geneigd te zeggen weg met dat ding maar we wachten af tot we de motieven der re geering kennen. Late zij ons niet lang in de onzeker heid. Een hulde aan minister De Geer Dr. Van -der Meulen, te Heeze, voor zitter van den Nationalen Bond van Be zuiniging, doet een oproep aan het Ne- derlandsche volk, om hulde en dank te brengen aan jhr. mr. De Geer, minister van financiën, voor -diens houding in zake de behandeling van het Vloot- werp-ontwerp, welke dezen bewinds man gedrongen heeft tot aanvrage van zijn ontslag aan de Koningin. Aan allen, die prijs stellen op een voorzichtig beheer van 's lands gelden, richt hij hét verzoek zoo spoedig mo gelijk van hun adhaesie door toezen ding van schrijven of naamkaartje te willen doen blijken. De belastingdruk. De heer Gerritzen heeft den minister van financiën gevraagd of deze 'het mogelijk acht den gulden veilig te stel len zonder blijvend herstel van het economisch leven, m.a.w. zonder veria- ein" van sommige al te drukkende be lastingen. Kan de minister njededeelen, of naar het oordeel der regeering binnen eenige jaren tot verlaging van den te zwaren belastingdruk kan worden overgegaan en, zoo ja, welke maatregelen de regee ring daartoe zal nemen Beschikt de regeering over gegevens aangaande het vertrek van gegoede in gezetenen naar het buitenland sedert 1 Januari 1920? Zijn met name bekend a. -het aantal personen met een inkomen boven 10.000 en/of een vermogen van meer dan ƒ200.000, die sedert 1 Januari 1920 naar het buitenland vertrokken zijn b. het totaal-bedrag, waarmede het belastbaar inkomen hier te lande door dit vertrek is gedaald c. het to taal bedrag aan vermogen, dat hierme de voor Nederland is verloren gegaan Heeft in de laatste jaren vestiging van vermogende personen uit het bui tenland plaats gevonden Zoo ja, hoe groot is het aantal dezer personen met een inkomen boven 10.000 en/of een vermogen van meer dan ƒ200.000? Hoeveel bedraagt het totaal bedrag van inkomen en van vermogen dezer personen Werkloosheidsverzekering. De minister van arbeid heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hem de vraag is voorgelegd of een lid eener wer.kioozenkas in welks regle ment de uitkeeringsduur is gesplitst dat in de eerste 'helft van het kalender jaar over het volledig aantal dagen uit— k-eering heeft ontvangen en daarna voortdurend werkloos -bleef tot 1 Juli 1923, bij den aanvang van het tweede kalenderhalfjaar wederom wachtdagen moet doormaken, zoo dat lid op 1 Juli 1923 voor uitkeering in aanmerking kwam. Uiteraard moet deze vraag worden beantwoord aan de hand van de 'bepa lingen, daaromtrent voorkomende in het kasreglement eener organisatie. Aangezien deze niet steeds geheel gelijkluidend zijn, kan de gestelde vraag niet in het algemeen worden be antwoord. 'De toestand op 1 Juli 1923 is volgens den minister dezelfde als die -op 1 Janu ari 1923 of in het algemeen ais die wel ke ontstaat bij den aanvang van het kalenderjaar. In twijfelachtige gevallen dienen de gemeentebesturen schriftelijk het oor deel te vragen van den directeur van den rijks-dienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling. Centraal Huldigings Comité. Maandag a.s. vergadert te Utrecht het Centraal Huldigings Comité voor de Nationale Betooging op 6 Septem ber a.s. te Amsterdam, met afgevaar digden van de 13 sub-comité's en de grote landelijke organisatie uit het ge heele land. Op de vergadering zullen de laatste punten van de organisatie worden be sproken en vastgelegd. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat het slagen -dezer betooging volle dig is verzekerd. Nadere bijzonderheden zullen na af top van deze vergadering worden me degedeeld. Zondagsdienst bij de posterijen en telegrafie. De algemeene vergadering van den Ned. Bond van P'rot. Christ. Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel „Door Recht tot Plicht" is te Zutfen gehouden. Besloten werd met kracht te ijveren voor Zondagsrust en erkenning van Goeden Vrijdag als algemeen erken de Christ, feestdag. Ook zal verzocht worden tot het invoeren van een be perkten dienst op 31 Augustus. De Broekhuys-obligaties. Bij de agenten en hoofdagenten der Broekhuys-obligaties heeft de Centrale recherche te Rotterdam gisterenmiddag, op last van den officier van justitie, de obligaties van de Zuid-Nederland^che premieleening in beslag genomen. Bij den hoofdagent S. aan de Schiekade waren het er 300, bij de anderen ge middeld 25. Het aantal obligaties viel tegen wat echter geweten moet worden aan de omstandigheid, dat de agenten de loten vooruit moesten betalen, ter wijl er bij het publiek 'weinig interesse voor was. VLISSINGEN, 21 JULI. Strandconcert. Het concert dat „Ons Genoegen" morgen aan het strand geeft, zal door bijzondere omstandigheden reeds des morgens plaats hebben, zooals wij reeds in ons nummer van Donderdag hebben gemeld'. Om half twaalf begint dit concert. In de week van 14 tot en met 20 Juli werden hier 6042 zeebaden genomen, waarvan in het gewone bad 1889 door dames en 2567 door heeren en in het volksbad 673 -door dames en 913 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 75 graden en de gemiddelde tem peratuur van het water 66 graden. Zwerver. Een man uit Axel, die door zijn vreemd doen de aandacht trok, is door de zorgen der politie naar zijn woon plaats terug gevoerd, aangezien hij ge heel over stuur bleek te zijn. Vreemdelingen. Een Russisch onderdaan, wiens lan ding in Engeland was -geweigerd, werd hier in handen der politie gesteld, die een bevel tot uitleiding over de grenzen des rijks tegen hem uitvaardigde. In verband hiermede is hij over de Hollandsch-Duitsche grenzen gezet. Een Tsjecho-SIowaansch onderdaan, eveneens uit Engeland hier terugge voerd, onderging eenzelfde lot. Vernieling. Een aannemer -klaagde bij de politie dat van een in aanbouw zijnd werk, in den afgeloopen nacht lantaarns waren vernield, vermoedelijk stu-kgereden -door een automobiel. Een onderzoek wordt ingesteld. -Een tweetal -meisjes uit een -kermis- inrichting alhier, d-ie uit !haar dienst waren ontslagen, zijn, teneinde te voor komen, dat zij, zouden gaan zw-erven, -door de politie aangehouden en als minderjarigen op transport gesteld naar haar woonplaats, teneinde weder onder het ouderlijk gezag te worden gesteld-. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Door een commissie uit den raad werd -kort geleden rapport uitgebracht over de vraag op welke wijze 't U.L.O. daar ter stede moet worden geregeld. De meerderheid der commissie kwam tot de conclusie, dat vooralsnog geen wijziging moet worden gebracht in het bestaande openbaar U.L.O.-onderwijs en derhalve de meisjes U.L.O. school G, waaraan grootendeels leeraressen met middelbare bevoegdheid verbonden zijn moet blijven behouden, ook wat betreft het aantal leerkrachten en den leer gang. De minderheid der commissie, name lijk de heer Paul, soc.-dem., bepleitte uitvoerig het oprichten van een open bare U.L.O. school voor jongens en meisjes. Thans hebiben Burg. en Weth. prae- advies uitgebracht over dit rapport en blijken zij ook verdeeld te zijn. De meerderheid van het college kan zich vereenigen met het advies van de meerderheid van de commissie om wat den leergang betreft, het onderwijs op school G voorloopig onveranderd te laten, maar niet wat betreft het aantal leerkrachten. Zij herinnert er aan dat handhaving der personeelsterkte aan 'schooi G voor de gemeente-financiën te 'bezwarend zou zijn,'daar dan ook dè Chr. U.L.O.-scholen veel meer geld zouden kostën, omdat zij op' eenzelfde aantal leerkrachten recht hebben. De minderheid van Burg. en W-eth. kan zich -geheel' vereenigen met het denk beeldPaul om een Mulo-school voor meisjes en jongens te openen, waarte gen de meerderheid bezwaar heeft om dat zij voor het M.'U.L.O. een tegen standster is van de coeducatie, en het voor haar vast staat, dat -dan vele meisjes geen Mulo-onderwijs meer zul len volgen, en -bovendien is er niet veel animo bij. jongens gebleken voor dit onderwijs en is daartoe trouwens gele genheid- te Vlissingen. De meerderheid stelt -dan ook voor de betrekking van onderwijzeres in de Nederlandsche taal met 1 Januari aan school G op te hef fen, de tegenwoordige titularesse mej. J. P. v. d. Feen op wachtgeld- te stel len en een wijziging van het leerplan te maken, waardoor het aantal wekelijk- sche lesuren voor de Natuurlijke Histo rie komt op 5 -en voor scheikunde op 1. iHet ih-oofd van schoot G, mej. j. C. G. de Cleijn Brem, daarnaar -door Burg. en Weth. -gevraagd, stelt voor om de deugdelijkheid van het onderwijs niet te schaden, het vakonderwijs te handha ven, mej. v. d. Feen op wachtgeld te stellen, maar haar toch 5 we-kelijksche lesuren in het Ne-deriandsch op te dra gen. Volgens het voorstel van Burg. en Weth. wordt ten 'hoogste 9810 bezui nigd door het idee van het hoofd ten minste 6810, waarbij in beide geval len voor scheikundelessen nog 1125 komt, alles berekend naar het idee dat de Chr. scholen gelijke rechten als de openbare willen doen gelden. In de te Rotterdam gehouden verga dering van den Bond van Ned. detail handelaren in brandstoffen, werd be sloten de volgende vergadering te Mid delburg te houden, waaraan een excur sie naar liet Engelsch mijngebied zal worden verbonden. De landbouw-ongevallenwet. Volgens de courantenberichten zijn tengevolge van de hitte verschillende arbeiders, w.o. ook landarbeiders, overleden. Aangezien met ingang van 1 Mei 1923 de iandbouwongevallenwet in wer king is getreden en alle landarbeiders onder de bepalingen dezer wet vallen, is het niet ondienstig te vermelden, dat, indien 't -overlijden plaats heeft gehad gedurende den arbeid, bij 't gaan naar huis of naar 't werk, het niet onwaar schijnlijk is, dat dit overlijden als een ongevalsgebeurtenis zal worden be schouwd', waardoor o.m. recht op we duwen- en weezenrente kan ontstaan. Het verdient aanbeveling van elk ge val aangifte te doen, door de land bouwers, aangesloten bij een bedrijfs- vereeniging, bij die bedrijfsvereniging; door de landbouwers, aangesloten bij de Rijksverzekeringsbank, ten kantore der posterijen van hunne woonplaats. Hetzelfde geldt ten aanzien van ar beiders, die vallen onder de industriee- le ongevallenwet. SOUBURG. Gisteren maakten de leerlingen der ibeide hoogste klassen van de Marnix- school een uitstapje naar Breda en het Mastbosch, waar de Boschwachters- woning -en de „Zeven heuvéltjes" het doel van den tocht waren. Per paarde- tram naar Breda teruggekeerd, -bracht de trein de -kinderen, die in opgewekte stemming verkeerden, naar Middelburg, vanwaar een groote autobus het heele gezelschap naar Souburg 'bracht. Het was een dag, dien -de -kinderen niet licht vergeten zullen. De kinderen der Julianaschool maak ten een rijtoer door Walcheren. Door den heer J. Montfoort, Kanaal straat alhier, werden in twee dagen tijds niet minder dan zes stuks bunzings geschoten, waarvan de moeder een prachtexemplaar was. Voor de kippen houders in die huurt is het gelukkig dat ze hun- pluimvee van die roovers verlost weten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Tot de eerste klasse zijn toegelaten de volgende mannelijke leerlingen P. W. van Beveren, W. L. Ghijsen, R. Ruif, W. C. Schonis, L. J. Corné, W. J. Reiinierse, Ph. L. van der Veen, H. L. van der Veer, J. P. van Rigteren, J. W. Dorleijn, P. C. Louwerse, J. A. Agelink van Rentergem, P. Pots, j. W. Wink- ster, C. M. de jager, Chr. Dronkers, j. C. de Jonge, C. Willeboordse, J. W. Bourdoux, Ch. Mazure, J. A. M. de Paauw, J. Coumou, M. C. Marinissen, A. Schut, J. K. Minderhout, A. I. Vos, TTh. ten Klooster, J. K. P. Neele, D. Cannegieter, B. Hoegen. En de vrouwelijke leerlingen J. E. M. de Blécourt, Th. G. Ghijsen, M. C. Goethals, G. de Haan, N. F. Joosse, E. C. Kelder, H. J. Vermeulen, G. T. Ga- briëlse, G. Voerman, W. Bosman, H.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1