«w l^o 16961e Jaargang 1923 VRIJDAG 20 JULI BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= en Pt'ovmciemeuws VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- ^cmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels: ƒ1.10; voor iedere regti meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var 15 regels 65 centiedere regel meer lo cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Een onderhoud met jhr. De Geer. In een onderhoud, dat minister De Geer zoo vriendelijk was aan den parle mentairen redacteur van „de Tel." toe te staan, verzocht de correspondent Z. Exc. zijn standpunt in zake de Vlootwet, nader toe te lichten, daar uit het communiqué omtrent liet conflict in den ministerraad gebleken was, dat de minister zich niet kon vereenigen met de conclusie van de meerderheid der Vlootwet-commissie tot onmiddellijke aanneming en uitvoering van de Vloot wet. De minister lichtte toe, dat naar zijn overtuiging het budget niet in voldoen de evenwicht kon worden gebracht zon der bezuiniging over dp geheele linie. Alle soorten, uitgaven dienen in de be zuiniging te worden betrokken. in de eerste plaats kan men er anders niet in slagen het budgetair evenwicht te herstellen en in de tweede plaats wordt de bezuinigingslust bij allen wier belangen en idealen door de bezuini ging worden gedeerd, in hooge mate versterkt wanneer haar universeel ka rakter de bittere noodzaak er van doet uitkomen, in zóóver geldt de eene be zuiniging schraagt de andere. In de Kamer heeft men wel eens er op aangedrongen, om alleen te bezuini gen op de militaire uitgaven. De minis ter heeft daartegenover altijd een af wijzend standpunt ingenomen, omdat men met uitsluitend militaire bezuini gingen er niet komt. Even eenzijdig echter komt den mi nister het standpunt van de Staatscom missie voor, waar deze de maritieme uitgaven van de bezuiniging wil uit schakelen en daartegenover herstel van liet budgetair evenwicht wil bereiken door ingrijpende besnoeiing op alle an dere takken van staatszorg, als onder wijs, volksgezondheid, sociale wetge ving, nuttige openbare werken, salaris sen van landsdienaren, en rechtsbedee- ling. Op deze punten bezuinigd, wilde zij ruim baan gemaakt zien voor de Vlootwet. 'De minister acht dit onaan nemelijk. De bezuiniging ter veiligstel ling van den gulden behoort niet ver vangen te worden door een bezuiniging ter veiligstelling van de marine „U ziet dus", aldus de minister, „dat ik wel in hoofdzaak met de financieele beschouwingen van de Vlootwetcom missie meega maar niet haar conclusie kan aanvaarden." De minister legde er den nadruk op dat, indien de Vlootwet wordt inge voerd, de verwezenlijking van zijn poli tiek, gericht op verlaging van het ge heele budget, niet mogelijk is. Wel is waar zal door de invoering van de Vlootwet de marinebegrooting in Ne derland niet aanzienlijk stijgen (in te genstelling met lndië waar de Vlootwet dp lasten wel belangrijk zal vermeerde- 261 Men zag Alfred en mr. Weisz bij hem. Mijne heeren begon hij rustig en kalm. Ik heb u verzocht hier te komen, omdat ik uwe levendige belangstelling in het lot van mijne zaak ken en u als beambten alle recht hebt te weten, wat daarin voorvalt en wat ons allen ge meenschappelijk aangaat U hebt ver nomen, dat onze kassier Muller overle den is. Met het oog op de lange, veel jarige diensten, aan de zaak bewezen, ben ik niet geneigd, er op in te .gaan, wat hem daartoe aanleiding heeff gege ven. Slechts dit moet ik u zeggen Bij het onderzoek der boeken, door den deskundige van de rechtbank en mij gedurende dezen heelen nacht inge steld, bleek als zeker, dat er verval- schingen zijn voorgekomen, die reeds op langen termijn teruggaan en dat door middel van die vervalschingen be langrijke sommen aan hun eigenlijk doel zijn onttrokken. De eenige, die daarbij benadeeld is, ben ik. Waar Muller niet meer tot de levenden be hoort, is er geen aanleiding voor verder rechterlijk ingrijpen. Ik kom juist van de autoriteiten en kreeg daar de verze kering, dat verder ambtelijk optreden niet zal volgen. Wij, hebben dus de dub bele zekerheid1 eenerzijds, dat de zaak volkomen is opgehelderd, anderzijds, ren), maar zij maakt verlaging onmo gelijk. En dat wel voor jaren, want de Vlootwet zou de maritieme begrootings enters tot wettelijke uitgaven maken. En het zijn juist de wettelijke uitgaven, die de meeste zorg baren, gelijk blijkt bij onderwijs en andere departementen. Het is op dit oogenblik, waarin wij nog niet weten tot welke verlagingen wij zullen moeten komen, niet gewenscht de wettelijke uitgaven tot een nieuw departement uit te breiden. In dit verband herinnerde de minis- ter er aan, dat bij de algemeene be schouwingen in de Eerste Kamer de heer Idercburg in verband met de de fensie heeft gezegd „De tijd kan ko men. dat over de gansche breedte van het budget moet worden bezuinigd en het mes zeer diep zal moeten worden gezet in allerlei zaken, die wij thans eigenlijk onmisbaar achten." Volgens den minister is die tijd nabij. Is hij aangebroken, dan zal juist door het wettelijk vastankeren van de uitgaven aan dien eisoh niet kunnen worden vol daan. Men. moet voorts niet vergeten, aldus besloot de minister zijn uiteenzetting, dat de in de Vlootwet ontworpen fonds vorming de buitengewone uitgaven ook voor ons eigen land opnieuw zal doen toenemen, juist deze vlottende schuld vormde de laatste jaren het bedenke- Iijkste punt in onze financieele positie. Sinds eenigen tijd is daarin een lichte neiging tot beterschap men moet die niet in gevaar brengen. Al deze overwegingen maakten het den minister onmogelijk zich te ver eenigen met het besluit van den minis terraad tot onverwijlde invoering van de Vlootwet, waaraan Z.Exc. nog toe voegde dat het geschil in den Minister raad zuiver en zakelijk en onder eer biediging van het wederzijdsche stand punt is behandeld. Het aftreden van minister De Geer. De „Standaard" zegt dat hoe meer men over de crisis aan financiën na- denkte hoe raadselachtiger het wordt. Zij schijnt liet blad een unicum in onze politieke historie. Eerst toetreden tot een Kabinet op een bepaald program dan uittreden wegens een der punten van dat pro gram, zonder dat er feitelijk iets in den toestand gewijzigd is wij verklaren dit niet te begrijpen. En ftet regeerings-communiqué hel dert, zooals wij zeiden, niets op. We tasten in den blinde. Ook zuiver zakelijk. Want al is het juist, dat de uitgaven van ons staatsbudget nog met een goe de 100 millioen per jaar omlaag moeten eer het financieel evenwicht verkregen is, als er 100 gevonden moeten worden, zijn er ook 101 te vinden. Want om meer dan één millioen per jaar gaat bet bij de Vlootwet niet. Althans niet voor de Nederlandsche schatkist en den Nederlandschen minis ter van financiën. De heer Ruys is niet te benijden. Op politieke gronden niet en even min op zuiver zakelijke gronden. En de heer De Geer... schijnt ons het groote politieke raadsel van dezen tijd. Uit „de Nederlander" Het heengaan thans van De Geer, als minister van financiën, wil' allerminst zeggen, dat zijne gaven en krachten voor het gemeenebest verloren zouden zijn. Na het vraagstuk der beveiliging van lndië, rijzen in komende jaren we der tientallen andere vraagstukken, bij welker oplossing De Geer mede een dat weer rust en orde in onze zaak ko men, en de sombere schaduwen, die er plotseling boven waren opgerezen, door de waarheid reeds thans geheel kunnen ■worden verdreven. Ik verzoek u daar om, in het belang van orde en kalmte, de zaak, waarbij 'geen smet op onze firma viel, als afgedaan te beschouwen en in dien zin daarvan te spreken als er naar wordt gevraagd. Uit welke gronden de ongelukkige mag hebben gehandeld ik zal niet verder daar naar vorschen voor mij persoonlijk staat overigens boven allen twijfel, dat hij sinds lang niet meer in het volle bezit van al zijn geestelijke vermogens kan zijn geweest. Selstermann zweeg een oogenblik en sloeg gade, welken indruk zijn woor den, door het personeel der firma met eerbiedig zwijgen aangehoord, hadden gemaakt Toen vervolgde 'hij met ver heffing van stem Ik 'ben in de aangename gelegen heid, u, mijne heeren, niet onder den in druk van de achter ons liggende droeve gebeurtenissen van hier te laten gaan. Het is mij een prettig vooruitzicht, en in zekere mate een symbool van de ge zondheid van onzen toestand, dat ik u hiermee een nieuw lid onzer firma kan voorstellen. Mijn zoon treedt met den dag van heden in de firma, en wel als medewerker op het kantoor, waar hij van aanvang af de zaken van ons huis zal leeren kennen. Ik verzoek onzen eersten boekhouder mijn zoon aan zijn zijde plaats in te ruimen en verzoek taak zal vervullen maar dat Neder land, juist in deze zware tijden, bij het oplossen van deze levensquaestie voor den band tussohen Nederland en lndië, den onwaardeerbaren steun van dezen man zal moeten missen, dat is een zeer treurige ervaring in ons politiek leven. Voor het kabinet is eenerzijds hef heengaan van De Geer een zeer ernstig verlies, dat bezwaarlijk zal zijn te her stellen. Maar daar tegenover staat het feit, dat het kabinet zelfs dit zeer- nroot-verlies aandurft dat het kabi net zijn lot en leven verbindt aan de hoogst-moeilijke oplossing van een pijnlijk vraagstuk echter een levens quaestie voor ons volksbestaan. Dit feit zal, alle twijfelaars ten spijt, zijne positie versterken. Uit Volk" Omtrent de anti-revolutionaire partij koesteren wij geen illusies. Maar de katholieke partij heeft de traditie van gematigd te zijn in militaire zaken. Zal zij deze reusachtige millioenen-verspil- ling meemaken Zullen de katholieke arbeiders en kleine boeren zich er niet voor schamen, dat een conservatieve christelijk-historische bewindsman hun een lesje moet geven in de wijze waar op men zich tegenover zulke volksvij andige plannen behoort te gedragen Dit alles zal in de komende dagen moeten blijken. Maar hoe zal het blij ken Moet het vormen der publieke opinie worden overgelaten aan een kleine coterie van dagblad-schrijvers Neen, de Volksvertegenwoordiging moet spreken Zij is met vacantie Welnu, dat zij haar rust onderbreke. Zij. kan niet toe laten, dat deze crisis achter haren rug wordt opgelost. De poorten van het parlement moeten ontsloten worden, opdat, wat er van deze regeering over is, opening van zaken kan geven. Nog maar enkele maanden geleden schreef zij in een harer begrootings-stukken „Afdoening van het ontwerp-Vlootwet moet uit financieele overwegingen nog wachten". Waarom is er dan nu zoo'n haast bij Wat is er intusschen gebeurd Het land heeft er recht op dadelijk te weten, of het geregeerd wordt door on afhankelijke mannen, dan wel door ma rionetten van een binnenlandsche of buiteniandsche militaristen-kliek. De Vlootwet. Van zeer bevoegde zijde verneemt „de Tel.", dat de Vlootwet, behalve in de beide militaire ministers, haar krach tigste voorstanders heeft gevonden in den minister-presdent, jhr. Ruys de Beerenbrouck, en in den minister van buiteniandsche zaken, jhr. Van Karne- beek. Toepassing der Registratiewet 1917. Door den minister van financiën is aan de directeurs der registratie en do meinen het volgende schrijven gezon den Nu door de wet van 11 Mei 1923 (Staatsblad no. 200) de vrijstelling van artikel 101, la p, der Registratiewet 1917 is vervallen, is het voor partijen van nog meer belang dan vroeger, dat tegenover den fiscus de verkoop of uit gifte in erfpacht van gronden wordt geconstateerd, voordat door den koo- per of erfpachter met bouwen een aan vang wordt gemaakt. Wanneer het, door 'welke omstandig heden ook, niet wel' mogelijk is van den verkoop of de uitgifte in erfpacht een akte in den vorm op te maken, kan, zooals reeds in de dezerzijdsche aan schrijving d.d. 20 Februari 1922, no. vérder hem en u allen mijn zoon als collega in uw midden op te nemen en 'hem met raad en daad naar uw beste krachten te steunen. Tegelijk stel ik u in mr. Weisz den nieuwen syndicus van ons huis voor, iwiens vriendelijke rechtskundige raadgevingen van heden af ons ten dienste zullen staan in al onze zaken. En nu, met frisschen moed aan het werk, mijne heeren Selstermann knikte vriendelijk tot af scheid en na eenige woorden van dank van den eersten boekhouder verwijder den de bambten der firma zich. Zij' wa ren in opgewekte stemming. Het was vooral de manier, waarop de chef de zaak Muller kort en goed had afgedaan, die algemeen den besten indruk maakte. Nu moeten ze ons buiten nog weer aankomen met geruchten en praatjes zei een hunner. Beter had de chef het niet kunnen maken Zoo is de zaak Dat is gebeurd De schuldige is dood De autoriteiten gaaf 'het verder niet aan en het publiek evenmin. De schade heb ik alleen en die draag ik Daarmee basta Ja, antwoordde een tweede, grootsch en werkelijk edel, zooals hij dat heeft gedaan. Met geen woord ge jammerd of geklaagd, waar de schade toch stellig aanzienlijk is. Eenvoudig de naakte feiten vastgesteld en daar mee uit Hoe het wel zal worden met de aanstelling van een nieuwen kassier vroeg een ander. 144 is te kennen gegeven, een schrifte lijke verklaring van een en ander wor den ter registratie aangeboden, op welke verklaring het recht wegens overdracht zal worden geheven. Wordt een dergelijke verklaring niet ter registratie aangeboden, dan is het mijn voornemen, om in het vervolf al leen bij groote uitzondering aan Hare Majesteit de Koningin in overweging te geven, den kiooper of erfpachter kwijt schelding te verleenen van het recht van registratie, verschuldigd, doordat voor de opmaking of registratie der akte van verkoop of erfpachtsuitgifte reeds door den toekomstigen eigenaar of erfpachter met het bebouwen van het verkregen terrein was aangevan gen. Ik verzoek U het vorenstaande door de ontvangers der successierechten en der registratie ter kennis te doen bren gen van de onder hunne kantoren res- sorteerende gemeentebesturen en nota rissen. Nederlandsche en Belgische scheepvaartwetgeving. Het ministerie van buiteniandsche zaken maakt bekend, dat op 14 Juli te Brussel namens de Belgische en Neder landsche regeering een nota is onder teekend ter bekrachtiging van het pro tocol van 9 November 1922 nopens de wederzijdsche erkenning van de Neder landsche en Belgische scheepvaartwet geving. Het regeeiïngsjubileum. De minister van oorlog heeft de koprscommandanten en hoogere autori teiten gemachtigd om aan de commis sies, die beschikbaarstelling van perso neel, paarden en materieel ten behoeve van de feestviering ter gelegenheid van het regeeringsjubileum verzochten, de gewenschte hulp te verleenen, mits daaraan geen kosten voor het rijk zijn verbonden en de belangen van den dienst daardoor geen overwegend be zwaar ondervinden. Een jubileum-beker. Door de Nederlandsche Fabriek van gouden en zilveren werken v/h J. A. A. Gerritsen ie Zeist wordt, ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin, een jubileum-beker in den handel gebracht. Aan de voor- en keerzijde van den beker zijn in medaillons aangebracht het portret van H. M. de Koningin naar het modellé van den artiest-medailleur j. C. Wienecke, en een vruchtdragende Oranjeboom, waarachter de opgaande zon met de jaartallen 18981923 naar het modellé van den beeldhouwer Tjip- ke Visser. De medaillons zijn omgeven door eikenbladeren (symbool van bur- getrouw). Het deksel en de voet zijn versierd met een rand van Oranjebloe sem. Het geheel is bekroond door de Koninklijke Kroon. 'Het maximum aantal bekers, hetwelk volgens dit model zal worden vervaar digd, 'bedraagt 100 stuks. De Sotterdamsche burgemeesters vacature. Ook de heer De Bordes, burgemees ter van Bussum, die was aangezocht voor het burgemeesterschap van Rot terdam, heeft gemeend hiervoor te moe ten bedanken. De crematie van Louis Couperus. Uit de literaire wereld en andere kunstenaarskringen waren gisteren ve len naar het crematorium in Westerveld gekomen, om een laatsten afscheids- Dat gaat niet zoo vandaag op morgen, zei er een. Dat moet, juist na deze ondervinding, zorgvuldig worden overwogen. De nieuwe kassier vindt allerlei dat afgedaan en gezuiverd moet worden. Wie weet, welke plannen onze chef heeft, merkte een tweede glim lachend op. Er breekt een nieuwe tijd aan, mijne heeren. De jonge Selster mann in de zaak en dan de nieuwe ad viseur Wie tweet Onze chef is ver standig en vooruitziende. Hij denkt al vroeg aan het voortbestaan der firma. Missdhien zal de adviseur te eeniger tijd ook nog een andere plaats innemen. 'De beambten die meest allen deze toespeling goed begrepen, glimlachten. Zij kenden mr. Weisz reeds als gouver neur van Alfred en achtten hem om zijn bescheiden, eenvoudig en vriendelijk optreden. Ook Greta was bij het perso neel gezien, daar zij steeds voor eik een met zijn kleine en groote zorgen een warm hart had getoond. Na het vertrek van de beambten had Selstermann met erfkele woorden afscheid genomen van Weisz, die als advocaat naar de recht bank moest. Misschien heb ik vandaag voor u nog een groote verrassing, zei de koop man lachend bij de deur. Zet nu maar niet zoo'n plechtig en ernstig gezicht I Is u de nieuwe waardigheid als syndi cus dan al zoo in vleesch en 'bloed over gegaan Ik houd bij de jeugd van vroolijke gezichten. De ernst des levens eischt, dat wij, zoodra de tijd het maar groet te brengen aan Neêrland's groot sten prozaschrijver Louis Couperus, wiens stoffelijk omhulsel ter veras- sching daarheen was gebracht. De re geering gaf blijk van haar belangstel ling en had zich laten vertegenwoordi gen 'door mr. M. I. Duparc, administra teur, chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen, terwijl ook de burge meester van Velzen aanwezig was. Vér der werden in het crematorium opge merkt Top Naeff, Annie Salomons, Ina Boudier-Bakker, Hein Boeken, Frans Coenen, Frans Netscher, dr. J. Walch, Herman Robbers, Anton van Wely, G. J. Gratama, Frits Lapidoth, W. Landré, namens den Haagschen Kunstkring, dr. G. Boekenoogen, voorzitter van de Maatschappij, der Nederlandsche letter kunde, te Leiden, van Rijn, secretaris van de Nederlandsche vereeniging van beeldhouwers, mevr. Kooyvan Zegge len, e. a. Toen de met vele kransen bedekte baar de hal van hef crematorium werd binnengedragen, speelde het orgel een treurlied. Nadat vervolgens de kist op de katafalk was neergezet, trad mr. M. I. Duparc naar voren >eh hield namens de regeering een rede. Daarna sprak Frans Coenen namens de redactie van. het tijdschrift „Groot-Nederland", Hein Boeken droeg vervolgens een gedicht voor, waarna Herman Robbers 't woord voerde namens de vereeniging van Ne derlandsche letterkundigen. De gep. vice-admiraal Hecking Co lenbrander dankte ten slotte namens de weduwe Couperus voor de betoonde belangstelling. Onder plechtig orgelspel van Bach „Wenn ich einmal soil scheiden" daal de de kist omlaag. VLISSINGEN, 29 JULI. De kennis. De kermis heeft dit jaar een zeer rus tig verloop en naar ons bij informatie bij de politie is gebleken, worden over het algemeen zeer slechte zaken ge maakt, een verschijnsel dat dit jaar op alle kermissen valt waar te nemen. De malaise doet zich hier natuurlijk in sterke mate gevoelen. Reeds lang voor het sluitingsuur is het kermisterrein geheel verlaten en dit kan ooik gerust veel vroeger gesteld worden, want de meeste kramen en in richtingen zijn reeds geruimen tijd voor het sluitingsuur gesloten, omdat er toch geen bezoekers meer zijn. Zoo was hedennacht de sluiting op 2 uur gesteld, doch om 12 uur was van eenige drukte niets meer te bemerken. Alleen den laatsten kermisdag wordt tot lang na middernacht het kermisvie- ren voortgezet, .doch de andere dagen is. daarvan geen sprake. De Beiersche Boerenkapel. Onder de groote verscheidenheid in- attracties, welke de kermisweek ons aanbiedt, neemt „De Witzvögel" onte genzeggelijk een eerste plaats in. Het optreden van deze Beijersche kapel vait buitengewoon in den smaak, getuige de eivolle zaal in het rastaurant van mevr. wed. Buning. welke iederen avond haar deel is. De ruimte laat niet toe het gezel schap in zijn geheei te laten optreden het bestaat thans uit een' quintet. Dit is zeer te bejammeren. Wat wij op instru mentaal gebied van deze musici moch ten aanhooren is subliem de eerste violist verstaat zijn vak uitstekend, de tweede viool geeft aardige prestaties, de cellist is prima, zoowel in ensemble als solo-trekjes, de bas vormt een eenigsz,ins gedoogt, een vroolijk gelaat toonen... en deze droevige geschiedenis ligt nu immers afgedaan achter ons. Dus, bij het terugkomen wat vrooiijker gelaat als ik verzoeken mag Mr. Weisz poogde te glimlachen. Het wilde hem echter niet recht geluk ken. Het onderhoud met Greta gisteren lag hem te versch in het geheugen en juist in dit uur, waar hij met Selster mann in nauwere betrekking kwam, ge voelde hij, de gespannen verhouding met zijne dochter des te pijnlijker. Hij vreesde 'bij hare natuur maar al te zeer, 'dat het moeilijk zou vallen, de verbro ken banden weer aan te knoopen. En ook hij zelf kiwam ,in zijn hart niet over de tegenstrijdigheden van 'hun grond beginselen heen. Zoo liep hij de paar passen zwijgend naast Selstermann. A propos, zei deze en trok de reeds open deur nog even dicht. Dit wilde ik u nog zeggen, opdat niets duister tusschen ons blijft. Ik wil eens voor al alles uit den weg hébben. Die historie met de-drie duizend mark mij ner vrouw reken i;k oo.k voor afgedaan. Er moet orde in huis komen en er zullen geen spoken meer rondwaren. Het mag er mee wezen, zooals het w,il De oude Johan is er uit. Ik vraag niet verder er naar, wat er gebeurd is, noem dat voor mijn part lichtzinnig (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1