e N tri f No 168 61e Jaargang edingen vragen JE EISJE DONDERDAG 19 JULI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND PROVINCIALE STATEN. iN r of St 1SS1NGSCHE COURANT oefte die isch. ihter- tkke- aan- j d ïgen- munt j kwa- jSE. ig. Wordt n verdra- allen van zenuw- een ver- van den irordt met volen als niddel ter bloedar- gevolgen. kost per f 11.—, dag een nde. ïamaak. ij Apothe- Stoelen, ijwerk). iss. Courant" a 5 weken 8 jaar. Adres: lisstraat 29. 50 per week. ',ASt. Jacob- .-Rotterdam :n plaatsen. PASSAGIERS IN VEE. Hiüi .1. nr r. Roti ra. nr 9 m exomtn Vanap. an S: a. vos, IOOBN, Tal. 153 SHOOT, Tal. 831, EHHEK, Tal,101, ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- ncmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk* nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—0 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent INSCHRIJVING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat aan hen, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest om hunne kin deren als leerlingen te doen inschrijven op een der openbare lagere scholen, daartoe alsnog gelegenheid wordt gegeven tot en met Vrijdag 27 Juli a.s., eiken werkdag, des morgens van 912 uur ter gemeente secretarie, 2e afdeeling. Men wordt verzocht een trouwboekje voor de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 19 Juli 1923. M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De ontslagname van minister De Geer. Het „Hbld." schrijft naar aanleiding van de ontslagname van minister De Geer o.a. het volgende Het wil er bii ons maar niet in, dat de meerderheid van de rechterzijde in deze zal staan achter de meerderheid van de regeering. De uitingen van de Roomsche pers naar aanleiding van 'het vlootrapport zijn vrij duidelijk ge weest en maken het haast ondenkbaar, dat niet althans de meeste Roomsche Tweede-Kamerleden achter den heer De Geer zouden staan. Zoodat er, ach ter het apert geworden kabinetscon flict, o.i. zeer waarschijnlijk ook nog een latent conflict zit tusschen de meer derheid in de regeering en een meer derheid in dp Tweede Kamer. Het conflict is dus van zoo ernstigen en diepgaanden aard, dat wij zouden willen vragen Moeten wij, op het op lossen daarvan, wachten tot den derden Dinsdag in September Om dan, door een kabinetscrisis of een Kameront binding, wellicht het begrootingswerk in de war te sturen. Is het niet beter, dat dP Tweede Kamer in buitengewone vergadering wordt bijeengeroepen, op dat de regeering aanstonds wete, of zij daar nog een meerderheid heeft Daar. Want in 'het land heeft zij die, naar onze vaste overtuiging, althans in deze zaak, niet meer. De meerderheid van het volk staat stellig niet achter de tien, maar achter den éénen man. Achter den minister van financiën. Uit het „Vaderland" Of zijn heengaan het ministerie niet zeer zal verzwakken Natuurlijk zal het dat. Maar niet zoo heel erg want 't ministerie is, in zijn geheel genomen, reeds lang zoo zwak als het maar we zen kan, en blijft alleen leven, omdat geen combinatie gereed is het bewind over te nemen. De nieuwe titularis zal wel gevonden worden, die bereid' is de Coalitie in deze van dienst te zijn, en misschien krijgen wij thans wel den heer Van der Voort van Zijp, die dan meteen getroost wordt over het feit dat men in 1919 den jongen Bijleveld boven hem de voorkeur gaf voor minister van marine. Tenzij... de Katholieken begrijpen, dat het nu genoeg is, en zioh verzetten tegen de overheersching van de 27 in de coalitie over de 32, waardoor die 32 Katholieken, om met den heer Stul- meijer te spreken, zoo vaak moeten stemmen tegen eigen geweten en tegen het landsbelang. Uit „de Maasbode" In de hachelijke omstandigheden waarin zich 's lands financiën op 'het eogemblik bevinden, terwijl elk uitzioht op verbetering ontbreekt, schijnt de heer De Geer zich niet verantwoord' te achten, aan invoering der Vlootplan- nen op 'betrekkelijk korten termijn zijn medewerking te verleenen. Dat de ambtgenooten van den demissionairen bewindsman desniettemin on hun beurt een langer uitstel dier plannen niet verantwoordelijk willen zijn, schijnt er wel op te wijzen, dat het kabinet den in ternationalen toestand meer somber in ziet dan in den boezem van ons volk vrij algemeen voor noodzakelijk werd geacht. Geplaatst voor de keuze tusschen twee kwaden hebben1 zij blijkbaar ge meend' in het heengaan van een zoo bij" uitstek deskundig ambtgenoot het min ste te kiezen. Ongetwijfeld is daardoor de politieke toestand op het oogenbiik meer verward geworden, dan hij in de laatste jaren was. Uit 'de „N. R. Ct." „Crisis aan financiën", heet het thans. Crisis aan financiën was echter de chronische ziekte van het ministerie Ruys de Beerenbrouck. Alleen de acute aanvallen worden steeds heftiger. 'Daarom zal de bereidwilligheid om den vacanten zetel in te nemen thans ook veel geringer zijn dan twee jaren geleden bij' het aftreden van mr. De V ries. Waarin minister De Geer in het ver leden moge zijn tekort geschoten, hoe zeer men ook geneigd is naar meer licht omtrent de beweegredenen van zijn voornemen om heen te gaan te vragen. Zijn daad, waardoor hij zich eindelijk losmaakt van een verderfelijk, onheilspellend regeeringsbeieid, ver dient waardeering en steun. Met be langstelling zal men uitzien naar den- gene, die het zal bestaan om na de in williging van de ontslagaanvrage zijn ieege plaats in dit ministerie te bezet ten. De wachtgeldregeling bij de spoorwegen. Naar „de Tel." verneemt, heeft de directie der Nederlandsche spoorwegen aan het op wachtgeld gestelde perso neel de navolgende „algemeene voor schriften" opgelegd I. De op wachtgeld gestelde is ver plicht zioh onverwijld te laten inschrij ven en het noodige te doen, dat hij, zoolang hij werkloos is, 'blijft inge schreven bij' de gemeentelijke arbeids beurs zijner woonplaats of, zoo daar geen arbeidsbeurs gevestigd is, bij de arbeiidstoehrs van de meesf nabijgelegen gemeente, zulks ter verkrijging van een ambt of betrekking of een andere bron van inkomsten. Die verplichting herhaalt zich telkens wanneer die op wachtgeld-gestelde na verrichten arbeid weder werkloos wordt. II. Indien aan den op wachtgeld-ge stelde de gelegenheid geboden wordt op arbeidscontract in dienst tier maat schappijen belast te worden met werk zaamheden welke 'hem naar ons oor deel redelijkerwijze opgedragen kunnen worden, is hij. verplicht van die hem geboden gelegenheid gebruik te maken, wil hij ook bij' eventueel later voorko mende gelegenheid tot het verkrijgen van een werkkring in dienst der maat schappijen (al dan niet op arbeidscon tract) geraken. III. Indien de op wachtgeld-gestelde weder in dienst der maatschappijen te werk gesteld wordt op arbeidscontract, is hij verplicht de hem opgedragen werkzaamheden ten genoege van ihem, die krachtens zijn ambt bij de maat schappij daarover te oordeelen heeft, te verrichten en zich overigens te gedra gen, zooals -dat van goed personeel ver wacht mag worden, ten einde het aan de maatschappijen mogelijk te maken zijn tewerkstelling te vernieuwen, wan neer het dienstbelang dit weder vordert en dus weder opnieuw te geraken tot het verkrijgen van een werkkring (al dan niet op arbeidscontract) in dienst dier maatschappijen. IV. In geval de op wachtgeld-gestel- de ten gevolge van ziekte niet in staat is gebruik te maken van de hem gebo den gelegenheid om op arbeidscontract in dienst der maatschappijen arbeid te verrichten, is hij verplicht daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den ambtenaar der maatschappijen, die hem vorenbedoelde gelegenheid gebo den heeft, onder overlegging van een verklaring van den betrokken fonds geneesheer, indien hij .deelgenoot is van het zieken- en ondersteuningsfonds van het personeel in dienst der Nederland sche spoorwegen. Zoodra hij weder hersteld is, is hij verplicht zich 'bij vo- renbedoelden ambtenaar aan te melden onder overlegging van een herstelbe- wijs, waarin de betrokken geneesheer den datum van herstel aangeeft. Stipte naleving van dit voorschrift is ver.eischt om de gelegenheid te verkrij gen ibij gebleken behoefte weder in dinst der maatschappijen al dan niet op arbeidscontract, te werk gesteld te worden. Pensioenactie. 'Door den bond van pensioenactie, samengesteld uit gepensionneerd mari ne-personeel beneden den rang van officier, welk personeel gepensionneerd is vóór 1 Januari 1918, dus valt buiten de werking der militaire pensioenwet 1922, wordt actie gevoerd om een hoo- ger pensioen deelachtig te worden, waartegen wel niemand bezwaar zal hebben. Het hoofdbestuur van dien Bond gebruikt echter telkens 'vergelij kende cijfers van oude en nieuwe wet, doch deze cijfers zijn ver bezijden de waarheid en daarom ergerlijk mislei dend. Ons comité heeft daarop meerdere malen gewezen, echter zonder succes. Nu echter de heer Ter Hal, lid van het parlement, deze leugenachtige cijfers tot de zijne heeft gemaakt, moeten we daartegen ten sterkste opkomen. We mogen verwachten van een Kamerlid dat hij. bovenal eerlijk is. We hebben dit .parlementslid hiervan .kort geleden mondeling in kennis gesteld, doch het door hem gepubliceerde bericht in de „Vrijheid", orgaan van den Vrijheids bond, bewijst dat, hoewel het inderdaad tot den heer Ter Hall is doorgedrongen op welk terrein hij zich beweegt, hij toch willens en wetens foute cijfers pu- pliceert. Dit lijkt ons voor een Kamer lid hoogst .bedenkelijk Men kan die menschen willen helpen, daar kunnen we inkomen men gebrui- ke daarvoor desnoods het scherpste wapen, doch indien leugens de actie moeten ondersteunen, dan vermeenen wij goed te doen, in het belang van de oud-gepensionneerden, niet vereenigd in voornoemden bond, daarop den vin ger te moeten leggen. Tegen het Nieuw-Malthusianisme. Naar „de Maasbode" verneemt, heeft de R. Katih, Artsenvereeniging aan den minister van justitie een request gezon den, houdende het verzoek om de Ko ninklijke goedkeuring te weigeren aan den Ned. Bond voor Nieuw-Malthusi- anisme. Louis Couperus, f Bij de crematie van het stoffelijk overschot van Louis Couperus was het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen iheden vertegenwoor digd zijn door mr. M. J. Duparc, admi nistrateur, chef van de afdeeling kun sten en wetenschappen. De Dag. De heer Johan Lüger, een der redac teuren van „De Dag", heeft gisteren door zijn advocaat bij den kantonrech ter een verzoek laten indienen om de op 7 Mei 1.1. tusschen hem en den heer Broekhuys .gesloten overeenkomst da delijk ontbonden te verklaren, en wel op de volgende gronden dat (hij. op 7 Mei 1923 door j. C. Schroder,'hoofdredacteur van het dag blad „De Dag", handelende als ge machtigde van Willem Hendrik Broek huys, thans wonende te 's-Gravenhage aan de Piet Heinstraat no. 100, is aan gesteld tot lid der redactie (reisredac- teur) van genoemd dagblad op een ■aanvangssalaris van 9000 per jaar, in maandelij.ksche termijnen te voldoen dat verzoeker deze betrekking heeft aanvaardi voor vijf jaren, ingaande 1 Juli 1923 dat het .dagblad „De Dag" nog niet is verschenen, doch sedert de navolgende omstandigheden zich .hebben voorge daan a. J. C. Schroder heeft ontslag geno men als hoofdredacteur van „De Dag" wegens niet-voldoening door Broek huys van het hem verschuldigde salaris; b. het .is verzoeker uit een onweer sproken artikel in „De Telegraaf" van 7 Juli 1923 gebleken, dat Broekhuys wegens ernstige vermogensmisdrijven verschillende gevangenisstraffen tot een gezamenlijken duur van meer dan zes jaren heeft ondergaan c. Broekhuys heeft in een door hem op 15 Juli 1923 uitgegeven en geredi geerd voorloopertje van „De Dag" o.a. in een polemiek, aanvangende met de woorden Amice Feenstra (op de eerste pagina) een proeve van verregaand on behoorlijke journalistiek gegeven, die de in dienst zijnde journalisten compro mitteert, terwijl verzoeker tegen herha ling van dezelfde taal in „De Dag", zij het ook in den vorm van advertenties, niet gewaarborgd is dat verzoeker er voornamelijk toe gekomen is de betrekking van lid der redactie van „De Dag" te aanvaarden op grond van het hoofdredacteurschap van J. C. Schroder en het in het belang van zijn goeden naam acht niet in dienst te blijven van iemand, van wien hij thans ihet zeer ongunstige verleden en karakter heeft leeren (kennen dat derhalve de sub a, b en c vermei de omstandigheden, zoowel elk op zich zelf als te zamen, opleveren gewichtige redenen, enz. Zitting van Woensdag 18 Juli 1923. (Vervolg). Na de pauze kwam het eerst aan de orde het voorstel betreffende den Veerdam te Kortgene. In hun antwoord' op het algemeen verslag inzake het voorstel tot verhoo ging van den veerdam te Kortgene, in welk verslag o.a. gezegd wordt, dat de meerderheid der inwoners van Noord- Beveland de verhooging niet noodig achten, zeggen Ged. Staten zich den ommekeer niet te kunnen verklaren, waar hun voorstel toch een gevolg is van een adres van den kring Noord- Beveland der Z. L. M. van een be spreking met verschillende vooraan staande personen uit Noord-Beveland en ten slotte van het urgent verklaren van het zorgen, dat onder alle omstan digheden het overzetten ononderbroken kan worden uitgevoerd, neergelegd in het rapport der verkeerscommissie, waarmede de Staten zich in de najaars vergadering vereenigdan. .De heer Onderdijk sprak zijn ver wondering uit over de verwondering van Ged.' Staten, .die verhooging van den veerdam voorstellen, waar de Noord-Bevelanders dit zelf niet voor stellen of noodig achten. Hij deed een voorstel tot uitbreiding van den dienst en verlaging van .de tarieven, vooral voor de schoolkinderen. De heer Sonke was hef eens met den heer Onderdijk en wilde de nijvere be volking van Noord-Beveland helpen door aan hun verlangens tegemoet 'e komen. De heer Van Niftrik gaat vrijwel parallel met het betoog van den (heer Onderdijk. Hij zei.de dat deze veerdienst dienst doet als brug. Wij moeten alles doen wat tot verbetering van het ver keerswezen kan leiden en daarom vraagt hij, of het billijk is een zoo hoog veergeld te heffen, vooral voor de men schen, die op dit veer zijn aangewezen. Hij. haalde als voorbeeld aan jongens die te Goes school gaan en dagelijks 50 cent en met een fiets 70 cent moeten betalen. Dat is veel te veel. Voor de menschen die absoluut van dit veer gebruik moeten maken, zou hij verla ging van het veergeid willen voorstel len. Hij wil coupon-boekjes invoeren voor personen die geregeld van dit veer ge bruik maken en abonnementskaarten voor schoolkinderen. Ook wil hij cor respondentie geven op den markttrein des Maandags en des avonds 9 uur op den trein uit Holland. De heer Moelker stelde voor het voorstel aan te houden tot de najaars vergadering. De heer Brandsma is het volkomen eens met den heer Van Niftrik dat voor al voor schoolkinderen abonnements kaarten moeten beschikbaar gesteld worden, waar Noord-Beveland slechts ■gewone lagere scholen heeft. De heer Van Rompu zeide dat ook na het algemeen verslag der afdeelin- gen Ged. Staten hun voorstel handha ven. Ged. Staten zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van verhooging van den veerdam te Cortgene. In het breede besprak de heer Van Romp.u deze zaak en zeide dat Ged. Staten wilen invoeren couponboekjes, reductie voor schooikaarten en abon nementskaarten. De heer Onderdijk was tevreden met het antwoord van den heer Van Rompu dat Ged. Staten met nadere voorstellen zullen komen. Ged. Staten brengen dus feitelijk wel verandering in hun voor stel. 'Hij meende dat Ged. Staten zijn voor stel best kunnen overnemen. Hij, wilde vooral uitbreiding van den' dienst door een grootere 'boot, waarop auto's enz. kunnen worden vervoerd. De heer Van Niftrik was verwonderd over het betoog van den heer Van Rompu, die eerst niet wilde voldoen aan de verlangens in de afdeelingen geuit en thans met voorstellen .komt, die vele leden zullen bevredigen. Ged. Staten kunnen dus zijn voorstei over nemen, want het is hem niet om de eer te doen. De heer Van Rompu stelde namens Ged. Staten voor de voorstellen uit te stellen tot de najaarsvergadering. Dienovereenkomstig werd 'besloten zonder hoofdelijke stemming. Tramlijn HoofdplaatBreskens. Ofschoon in een der afdeelingen het voorstel tot goedkeuring, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche tram wegmaat schappij. ook door een leening de gel den bijeen brengt voor een lijn van Hoofdplaat naar Breskens en tot ver lenging der termijnen van het beschik baar zijn der gelden en het in exploita tie brengen van de lijn, wel eenige be denking ondervond, handhaven Ged. Staten hun desbetreffend voorstel. De heer Lindeijer vroeg of het nu ze ker is dat de werken binnen den be paalden tijd zullen aanvangen. Hij wil daaromtrent meerdere zekerheid heb ben. De heer Dieleman gelooft niet dat binnen een jaar aan de voorwaarden voldaan zal kunnen worden. De plan nen moeten ook nog herzien worden. De Zeeuwsch-Vlaamsche tram zal de werken met kracht voortzetten, zoodra zij daartoe in de .gelegenheid is. 'De heer Lindeijer zeide dat blijkt dat het nog wel eenige jaren zal duren eer de tram rijdt. 'Het voorstel werd daarna aangeno men. Subsidie stoombootdienst van Siavenisse op Zijpe en Anna-facoba- polder. Ged. Staten verklaren zich bereid op merkingen gemaakt in de afdeelingen betreffende hooge kosten van autover voerkosten tusschen Zijpe en Anna- Jacoba-polder inzake directe aanslui ting op een tram tot Zierfkzee en Burgh, het 2 maal per dag hebben van een directe verbinding van Stavenisse naar Rotterdam ter kennis te brengen van de directie der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij. Ook was in een afdeeling uit principieel oogpunt bezwaar gemaakt tegen den dienst op Zondag, terwijl anderen juist op dien dag een uitgebreiden, weer anderen een zeer beperkten dienst bepleitten. De heer Kodde deed het voorstel dat de dienst op Zondag en op Eersten Kerstdag niet mag worden uitgeoefend. De heer Ideler deed een voorstel om betere verbinding van de Rotterdam sche tram op Schouwen en Duiveland en ook de 'heer Van Oeveren wees daar op. De heer Onderdijik zeide dat als de heer Kodde consequent is, hij alle sub sidies voor diensten op Zondag moet bestrijden. De heer Brandsma zeide dat de pro vinciale overheid te zorgen heeft dat de Zondagsdienst zooveel mogelijk wordt beperkt. Daarom moeten de subsidies worden ingetrokken, indien de diensten niet tot het strikt noodzakelijke wor den beperkt. De heer Van de Pufte was het geheel eens met den heer Brandsma. De heer Onderdijk zeide dat het standpunt van den heer Kodde het zui vere is, doch het .is niet uitvoerbaar. De heer Hensel verklaarde zich tegen het voorstel van den heer Kodde, om dat het onuitvoerbaar is. De heer Kodde wilde als thans een uitspraak wordt verkregen niet telkens op deze zaak terugkomen. De heer Dieleman zeide dat Zondags heiliging heel wat anders is dan Zon dagsrust. De eerste is een persoonlijke zaak, de tweede een sociaal vraagstuk. Het standpunt van de anti-rev. begin selen zette hij nader uiteen en in ant woord aan den heer Onderdijk wees de heer Dieleman er nog op, dat er geen sprake van is, dat de anti-revolutionai ren hun beginselen ondergeschikt zou den willen maken aan de maatschappe lijke eischen. De heer Van der Weijde gaf toe dat de Zondagsdienst niet gelijk behoeft te zijn aan den weekdienst. De opmerkingen van de heeren Ide-. Ier en Van Oeveren zullen ter sprake ■worden gebracht bij de Rotterdamsche tram, voora! ook over het tarief voor het overzetten van een automobiel te herzien, omdat dit veel te hoog is. 'Het voorstelKodde werd verwor pen met 35 tegen 5 stemmen, die van de heeren Van de Putte en Sonke en de Staatkundig Gereformeerden. Subsidie autodienst Stavenisse Tholen. Bij hef voorstel om aan J. C. Krijger te Goes voor izijn autodienst van'Stave nisse op Tholen een subsidie te verlee nen van 2500 per jaar, werd o.a. de wenscheiijkheid betoogd, dat ook voor andere deelen der provincie als voor Zeeuwsch-Vlaanderen het sluiten van wegen voor bepaald verkeer wordt in gevoerd, waarop Ged. Staten ant woordden, dat een wijziging der motor en rij.wielwet ophanden is, waarbij aan de provinciale besturen de 'bevoegdheid ontnomen wordt om beperkende bepa lingen in het belang van de bruikbaar heid der wegen vast te stellen. Mocht deze verwachting niet uitkomen, dan zullen Ged. Staten gaarne overwegen, of het verbod ook voor andere deelen der provincie kan worden voorgeschre ven. 'Ook zegden in de afdeelingen Ged. Staten toe hun aandacht te zullen schenken aan de wenscheiijkheid dat de 'bussen meer dan één uitgang heb ben of een los, afneembaar stuk in de kap of achterdeur. Een vast stelsel voor subsidieering achten Ged. Staten niet mogelijk. Nog werd in de afdeelin gen bepleit in de voorwaarden een streng verbod van gebruik van sterken drank door de chauffeurs op te nemen. De heer Lantsheer drong aan op het nemen van maatregelen tegen het rijden met zware auto's. De (heer Hensel stelt voor dat verbo den wordt dat de chauffeurs van de autobussen sterken drank gebruiken. Hij diende een voorstel in dien geest in. De heer Van Rompu achtte het n'e^ noodig een dergelijk verbod op te ne men, doch aan de betrokken personen onder de aandacht te brengen dat het veel beter is zich van sterken drank te onthouden. De amendementen-Landsheer en -Hensel werden door Ged. Staten over genomen. Hierna werd het voorstel van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Subsidie autodienst Middelburg Grijpskerke. Bij de behandeling in de afdeelin gen van het voorstel om aan de N. V. Autobusdienst Walcheren een subsidie van 400 per jaar te geven voor den dienst MiddelburgGrijpskerke, werd namens Ged. Staten op vragen o.a. ge antwoord, dat de directie vrij is 's Zon dags al of niet te rijden, maar verbod is niet mogelijk, daar de dienst ook het postvervoer op zich neemt. Verder dat geen subsidie wordt uitgekeerd, als de N. V. meer dan 6 uitkeert, en dat 400 niet te veel is omdat voor dezen dienst en die op Nieuwland, die verval len is,800 werd gegeven. Aangenomen. Autodienst GoesWolphaartsdijk. Het volgende voorstel was dat tot

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1