:isje Ifl EME WOENSDAG IS JULI GOM ERIVSAN. iedingen nvragen art No 61e Jaargang! 1923 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws ermijdt hij het wasschen van zijden stoffen oven/roote hitte w anneer U zijde op de juiste wijze wascht.zult U zien dat zijden stoffen zeer lang mee kunnen. elefoon]511 RStlAN en NHOUDERS Kermis- Heeren. ering bij 1E1SJE zoekt bede getuigen letter L. R. che Courant". iGD. nwasscherij Singel 1. 3g of dag en it 55. T. ÜH.t TE. Elf 3. - Rotterdam en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. T. Ï14S r.s isr 8 8 Cransp. in Ent, VOS, li, HOORN, T«l. 153 RHOÜT.Ttl. 8». MUL COURANT ABONNEMENTS-PRJJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- aementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 1—5 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. HINDERWET. Burg. en Welh. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Flinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 16 Juli 1923 aan de Kon. Maatschappij „De Schelde" Scheepsbouw en Werktuigenfabriek, al hier, vergunning is verleend tot liet uit breiden der Electri9che Centrale, door het bijplaatsen van een reserve-dieselmotor met electrisclien gelïjkstroomgenevator, voor een proeftijd van een jaar, in het per ceel, kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, sectie A no. 868, plaatselijk gemerkt Aagje Dekenstraat No. 57 en 59. Vlissingen, 16 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Rijksmiddelen. Blijkens het overzicht van de op brengst der middelen is de afgeloopen maand in totaal-generaal met ruim 2 millioen gulden ten achter ge-bleven^ in vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Tot dit na- deelig verschil hebben verscheidene middelen bijgedragen, die elk op zich zelf ditmaal wel is waar geen groote wijzigingen aanwijzen, doch die, daar ook de uiteenloopende variaties aan den anderen kant der balans over het alge meen zeer beperkt zijn gebleven, het eind-resultaat in ongunstigen zin ge wijzigd hebben. Het leeuwendeel in de mindere opbrengst dient op rekening van den teruggang der inkomsten-be lasting van 11.245.077 tot ƒ8.134.955 gesteld te worden, terwijl ook de ver mogensbelasting van ƒ738.879 tot 383.448 retireerde, het gedistilleerd van ƒ4.984.368 op ƒ4.264.186 kwam, de invoerrechten met circa 210.000 tot 2.760.354 inkrompen, de accijns op wijn van 416.946 tot 367.864 en die op zout van 114.603 tot 105.906 afnam. Ooilc de loodsgelden zijn terug gegaan, ni. van 232.377 tot 224.371. Van de middelen die een hoogere op brengst aanwijzen, dient in de eerste plaats het personeel genoemd, dat van ƒ1.624.839 tot ƒ2.347.985 steeg, terwijl de zegelrechten van 1.385.256 op 1.439.840, de registratierechten van 1.311.707 op 1.597.239, de suiker- accijns van ƒ2.687.204 op ƒ3.091.120 kwamen. De dividend- en tantième belasting ging van 1.143.347 tot 1.331.568, de accijnzen op bier, ge slacht en fa'ba'k resp. van 430.309, 800.489 en 1.097.391 tot 497.079, 818.232 en 1.162.845 vooruit. Do meinen en statistiekrecht verbeterden, de eerste van 105.202 tot 132.388, de tweede van 207.354 tot 263.512, terwijl de nog niet vermelde middelen weinig of geen gewicht in de schaal hebben gelegd, die, gelijk gezegd, wel is daar naar de ongunstige zijde door sloeg, doch nog met bijna ruim 19 ton boven het een-twaalfde der raming uit komen, waardoor del opbrengst over het afgeloopen halfjaar 218.627.666 beliep, zijnde bijna 16 millioen gulden meer dan de raming over genoemd tijd vak en nog circa 1.585.000 boven de opbrengst in de overeenkomstige zes maanden van het vorige jaar. Wat aangaat de belasting in verband met de buitengewone omstandigheden, deze leverde in Juni zelfs een minus op, waardoor de totale opbrengst over de eerste zes maanden van dit jaar zich op 14.514.584 stelde, terwijl de inkomsten ten bate van het Leeningfonds 1914 in de afgeloopen maand een bate van 8.200.511 leverden, welke het cijfer der totale opbrengst over de eerste jaarhelft op 56,645.862 deed stijgen. De heer Troelstra ongesteld. De heer P. J. Troelstra is, naar „het Volk" meldt, na zijn reis naar Brussel tot bijwoning van de vergadering van het Bureau der Socialistische Internati onale ongesteld geworden. Na zijn te rugkomst openbaarde zich een hevige aanval van influenza, gepaard met hooge koorts en erge pijnen. Hij is thans -in zooverre hersteld, dat koorts en pijnen verdwenen zijn, maar de kor te ziekte heeft hem zoodanig aangegre pen dat hij zich zeer afgemat gevoelt. Voorloopig is hem volkomen rust voor geschreven. Louis Couperus, j- In het „Vad;." herdenkt Louis Borel zijn grooten vriend en schrijft o.a. het volgende Le bon Dieu is goed voor hem ge weest. Louis .is niet oud geworden, maar ziek geworden,, terwijl hij nog even helder van geest was en nog even schitterende taal schreef als ooit te vo ren. De horreur van den afgetakelden ouderdom 'heeft hij niet behoeven door te maken. ...Geen feestredenaars kunnen hem nu meer toespreken, geen ridderorden hem meer worden verleend. Nu begint voor hem eerst de groote eer, die nie mand hem schenken kon dan hijzelf voort te leven onder de menschen door zijn kunst, in de Litteratuur van zijn volk. De Dag. Zooals de iheer Broekhuys geadver teerd heeft, zouden alle redactieleden van „de Dag", die gisterenmorgen in de Sofialaan 1 de presentielijst teeken den, beschouwd worden hun contract niet te hebben verbroken. Volgens een .door hem verspreid perscommuniqué hebben „bijna alle" Dag-journalisten aan deze oproeping gehoor gegeven, met uitzondering van den heer Schroder. Dientengevolge, al dus het communiqué, is voorgesteld dat aan eiken contractant wordt betaald het volle salaris, dat hij in zijn vroege- ren werkkring verdiende, totdat hij, een anderen werkkring heeft gevonden, met dien verstande evenwel, dat deze bepa ling ophoudt, zoodra de contracttijd is verstreken. Niemand wordt van dit voorstel buitengesloten, doch het moet collectief worden aangenomen. Het communiqué besluit met de mededee- ling, dat plannen worden overwogen om een weekblad op te richten. Over dit voorstel is in een gehouden huishoudelijke vergadering van de re dactie beraadslaagd. Blijkens een na afloop verstrekte mededeeling, achtte de vergadering het onmogelijk zonder aanvulling en toelichting door den heer Broekhuys het vaag gesteld,e voorstel in behandeling te nemen. Omtrent de kwestie, of gisteren in derdaad „bijna alle" redactieleden de presentielijst hebben geteekend, ver schafte deze mededeeling geen licht. Men leest er alleen in, dat „de be doeling van het al of niet cn-derteekenen van de presentielijst op gisteren geheel buiten de vertrouwenskwestie omging". Scheepsbouw. Door een buitenlandsehe reederij werd aan de Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatsc'happij te Amsterdam op dracht gegeven voor den bouw van een motortankscbip van ongeveer 13.000 ton. De Dieselmotoren zullen door Werkspoor aldaar worden geleverd. De bestelling van dij schip, idat één der grootste zal zijn tot dusverre in Neder land gebou'wd, is van groot belang voor de Amsterdamsche industrie. VLISSINGEN, 18 JULI. Gemeenteraad In vetband met de zitting der Prov. Staten is de maandelijksche vergade ring van den gemeenteraad uitgesteld en bepaald op Vrijdag 3 Augustus. Onze badplaats. Heden werd ons strand bezocht door een school uit Antwerpen met 400 leer lingen. Een schoolreisje. Gisteren maakten de leerlingen der hoogste klas van de Ohr. school in de Kasteelstraat, onder begeleiding van de onderwijzers een reisje naar de Belgi sche badplaatsen. Onder begunstiging van niet al te warm weer, werden de verschillende bezienswaardigheden be zichtigd, en werd ook een vaartochtje met een drietal motorbooten door de grachten der oude, schoone stad Brug ge gemaakt. Opgetogen over het vele mooie en leerzame dat werd aan schouwd keerden de kinderen des avonds weder huiswaarts. Stroober's variété. Gisterenavond herhaalden wij ons bezoek aan het Concertgebouw, waar gedurende de kermis 'het bekende varié tégezelschap van den, heer Sfroober uit Rotterdam voor het voetlicht treedt. Wie in Holland herinnert zich niet het Variété Stroober Het moge bekend zijn dat de heeren Stroober (vader van den tegenwoordigen directeur) en Frits van, Haarlem de grondleggers zijn ge weest van het variété in Holland en met hun gezelschappen het geheele land bereisden. Jammer is het dan ook te noemen dat het ensemble zoolang in het buitenland heeft vertoeft, want dit is de oorzaak, dat wij den naam Stroober een 10-tal jaren alhier hebben moeten missen. Het programma dat wij- gisteren avond hebben gevolgd, werd geooend door Mimi Morelli met haar Holland- sche liedjes wist zij direct de stemming bij het talrijk publiek er in te brengen. Dan Alex Arend en Partnerin, de beste kunstwielrijders die wij tot nog toe zagen, maakten wonderbare toeren oo hun rijwielen. Heel koddig was het slot op het dwergrijwiel. Vervolgens zagen we den heer Taft, den goochelaar, die zooals wij hebben kunnen lezen, reeds meermalen is opge treden voor het gezin van den ex-keizer te Doorn en den ex-kroonprins op Wie- ringen. Zijn prestaties zijn dan ook buitengewoon en het is ongelooflijk hoe vlug hij alles laat verdwijnen en weer te voorschijn komen. De 3 gebroeders Monac's zijn een trio, zooals men maar zelden zal aan treffen. Zij toonden ons hun enorme kracht in gebit en armen. Hun werken behoort tot het volmaakte od dit gebied. Harry Woodward is een onschatbare parodist. Wat wij in ons Maandag nummer van hem schreven, is niet te veel geweest, want we hebben gegierd van het lachen. Zijn mumiek is eenig in zijn soort. Aan het applaus kwam dan ook schier, geen einde. Na de pauze liet Lisa Seebach zich hooren met haar 4 stemgeluiden. Hoe mooi kwamen de verschillende klank- geluiden tot hun recht in het duet uit „Troubadour", waarin zij een mannen stem en een vrouwestem laat hooren. Het is bijna ongelooflijk. The Victor Grigory Comp. muntten uit door hun Fuss-balansen. Hoe mooi en zeker klimt die dame op de ladder, welke een man op de voeten balancee- ren laat en, verder konden wij getuigen van hun bijzondere vlugheid in het in evenwicht houden van verschillende groote en zware voorwerpen. De bekende humorist Jan Brink heeft er slag van het publiek o" zijn hand te krijgen. Met Hildëbrand in zijn Camera Obscura zouden we zeggen „lieve he mel we drijven in humor". Hij is een „type" Harry Castri de gentleman jongleur heeft ons verbaasd door zijn groote verscheidenheid' in zijn vak. Zijn trucs zijn dan ook verbluffend. Tot slot van het lange program kon den we genieten van de serpentine danseres Djenane. Zooiets hebben we hier nog niet te voren gezien. De prach tige lichteffecten waren werkelijk iets wonderbaars en deden ons denken aan de sprookjeswereld en het feeenrijk. Het duo Borgman, wien het muzikale gedeelte van den avond is toevertrouwd, komt zeker een woord van lof toe voor de juiste -schitterende begeleiding. -Gaarne bevelen wij ieder, die iets goeds en moois wil zien- aan, een- be zoek te brengen aan Stroober's Variété in het Concertgebouw. Men beleeft er een avond van deugdelijke en vroolijke kunst. Variété Faveur. Met veel appetijt hebben we ons gis teravond- wederom vergast aan het exquis programma van „Faveur". De zaal van „de Oude Vriendschap" was nagenoeg gevuld met een -enthousias- tisch publiek, dat de verschillende artis- ten na de diverse nummers een ware aubade bracht. De zegswijze „a -bon vin point d'en- sei-gne" geldt ongetwijfeld v-oor „Fa veur". Wat hij dit jaar aanbiedt is kunst van zeer hoog gehalte, welke den toets der critiek met -glans door staat. Anti-kermisvergaderingen. In het gebouw der Chr, Jongeman- nen-Vereeni-ging worden, zooals elk jaar gebruikelijk is, deze week weder anti-kermisvergaderingen gehouden. Maandagavond gaf de Christ. Jonge- mannen-vereeniging een welverzorgd programma, hetwelk zeer in den smaak viel. De opkomst -was dien avond niet zoo 'buitengewoon -groot als andere ja ren, wat eigenlijk een voordeel is te achten, daar nu allen een plaatsje kon den 'krijgen en de aandacht ook grooter was. Gisterenavond had „de Schakel" -een bijeenkomst belegd, welke eenige aardige samenspraken met propagan distische strekking en voordrachten ten beste gaf, en aan het slot een Tableau. Een en ander viel zeer in den smaak. Hedenavond wordt door de Natio nale Christ. 'Geheelonthouders-vereeni- ging een t-ooneelstuk in 3 bedrijven, ge titeld „Hebt elkander lief" opgevoerd. Verschillende tableaux en zangnum mers maken verder deel uit van het programma. In de keurig met bloemen versierde, zeer gezellige zaal van het Militair Te huis worden deze week feestelijke bij eenkomsten gehouden voor de militai ren van zee- en landmacht. Het over- groote deel van ons helaas maar 'kleine garnizoen heeft aan de uitnoodiiging gehoor .gegeven en volgt eiken avond met groote aandacht het z-eer afwisse lend programma, bestaande uit muziek, zang ,en voordrachten. Verschillende dames en heeren hebben zich hiervoor w-elw-illend 'beschikbaar gesteld, en dat het ten gehoore gebrachte, waarbij ernst en luim niet ontbreekt, zeer bij de militairen in den smaak valt, bewijst wel het dankbaar applaus. Er heerscht INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Zijde is heerlijk om te dragen. \^/rijf nooit zeep op zijde, want dan breken de fijne draadjes. Wascb zijde in een lauw LUX sopje en spoel uit in lauw water. Dan drogen in een schoonen handdoek en strijken met een warm geen heet ijzer, Vermijd heet water, heete ijzers en heete zon. de levers zeep maatschappij - vlaardingen. Fabrikanten van 3UNUGHT an LIFEBUOY. en prettige stemming onder de aanwe zigen, waartoe ook niet weinig bij dragen de goede zorgen d-oor den vader en moeder van ;het Tehuis, aan de militairen, die door het missen van het ouderlijk huis zooveel ontberen, be steed. Gisterenavond hield ds. Van der Vliet een causerie over „Durven en Kunnen", terwijl Donderdagavond a.s. ds. Ten Kate het woord hoopt te voe ren. In den afgeloopen nacht is een 16- jarig meisje door de politie naar het gasthuis gebracht omdat zij in een zweefmolen bewusteloos was gewor den. In het -gasthuis is haar hulp ver leend. Aan het politie-bureau is gisteren een 7-jarig jongetje verbonden dat op de Groote Markt spelende door eigen on voorzichtigheid door een wielrijder wer-d aangereden en daardoor aan het 'h-oofd verwond werd. Geslaagd voor tweeden stuurman de beer J. M. C. van Lang-eraad, leerling van de De Ruyterschool. Bjj, Kon. besluit is de heer Ed. Lau- wers erkend en toegelaten als consul- generaal van België, te Rotterdam, voor -de provinciën Noordbrabant, Lim burg en Zeeland en voor de arrondis sementen 's-Gravenhage en Rotterdam. Een 42-jarige man uit Kapelle bij Goes, die als verdacht van abortus, ge pleegd te Grijpskerke, was overgebracht naar het huis van bewaring te Middel burg, ,is -later weer op vrije voeten ge laten. R I T T H E M. Dinsdag werd -in het gemeentehuis verpacht voor den tij-d van 7 jaar het land achter de begraafplaats in 4 per- ceelen, samen groot 38 A. 50 c.A. Het 1-e perceel behield de gemeente v-oor zichzelf, de andere perceelen wer den verpacht aan W. Cevaal Abrz. voor 45. Het gras op de begraafplaats werd niet gegun-d. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Amsterdam ds. P. G. A. den Hertog, te Diemen naar HorstenMusselkanaal (Gr.) ds. H. A. ten- Hove te Schoon oord (Dr.) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Biervliet door ds. J. J. H. Visch te Gent (België). Eind-examen R. H. B. S. Aan het -eind-examen v-oor de R. H. B. S. alhier hebben deelgenomen 15 candidaten. Geslaagd zijn H. C. M. Edelman, A. J. Lampier, J. van Lin- donk, J. de Munck, Je. M. M. P-ison, P. C. J. Reijne, I. H. P. van Roseveld. RECHTSZAKEN. De moordaanslag te Valkenswaard. Voor de rechtbank te 's Bosch wen. gisteren de behandeling voortgezet van de geruchtmakende zaak te Valkens waard, waar op den heer Desmet een moordaanslag werd gepleegd. Zooals bekend werd bekl. K. deswege tot 15 jaar veroordeeld, doch tegen mevr. D. tegen wie ook 15 jaar was geëischt werd een nader onderzoek gelast in verband met haar gezegde „al? je mijn man doodt, kan ik niet meer van je houden". Gisteren stond' mevr. D. opnieuw te recht. Tot Maandag was het stil ge houden, dat dit geschieden zou toch was er veel belangstelling. De president, j'hr. mr. van Nispen tot Sevenaer zeide bij den aanvang van het verhoor van bekl., dat zij een beschul diging tegen advocaat Van H. heeft ge uit, die verschrikkelijk is. Als zij waar is, zou voor zoo iemand in Nederland geen plaats meer zijn. Hij zou zedelijk vermoord zijn. Bekl. bedenke het ge wicht van haar verklaring. Als het een duivelsche list tegen dien advocaat zou zijn, zou haar straf zooveel te zwaarder worden. Beklaagde verzekerde de volle waar heid te zeggen. Op een vraag of 2 Januari in het Bosch is gezegd dat er een eind aan moet komen, antwoordt bekl. ontken nend. Op 3 Januari heeft K. haar per telefoon gevraagd de revolver terug te brengen. De dienstbode heeft het pakje met de revolver 's Woensdagsmorgens weggebraoht. Na nog eenige vragen, zegt de presi dent tot bekl. dat zij gerust op hare verklaringen omtrent mr. van H. mag terugkomen. Waarvoor hebt u dat de vorige maal niet verteld Bekl. zegt dit niet -gedurft te hebben, wel hadi ze dat aan den dokter verteld en deze had' gezegd dat ze het moest mededeelen. Ze durfde echter een advo caat niet zoo neerzetten. Op de vraag wie het eerst over vergif heeft gespro ken, antwoordt bekl. mr. van H. hij zei dat ik Pruisisch blauwzuur moest nemen, dan kreeg men een hartverlam ming, dat kwam onder de groote lui wel meer voor. De president vroeg of niet gezegd was op het kantoor van mr. Van H. wat er gebeuren moest, als vergif niet lukte. Bekl. antwoordde, dat mr. van H. ge zegd had, dat ze D. dan moest dood schieten en hem de revolver tegen de rechterslaap moest houden, daar een zelfmoordenaar de revolver steeds stijf fegen het hoofd drukt. Als het gebeurd was, moest beklaagde den dokter op bellen. Op de vraag van den president waar om K. het niet moest doen, antwoordde bekl. dat het dan in de gaten liep. Op haar groote verantwoordelijkheid ge wezen, verklaarde bekl., dat zij de waarheid zeide. De president vroeg of haar verdediger niet gezegd' had, dat zij het moest vertellen. Bekl. antwoordde,

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1