DINSDAG 17 JULI A l. P.'s Vanille Cremepudding No 166 61e Jaargang 1923 BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= en Provincienieuws A. J. P.'s Frambozensaus VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- ncmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk p nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere tegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en diensiaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer 'S3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent Het jubileum van H. M. de Koningin. De anti-rev. „Graafschapper" houdt een pleidooi voor een eensgezinde her denking van het jubileumfeest bij de 25-jarige regeering van H. M. de Ko ningin en schrijft Het is inderdaad jammer, dat dit op vele plaatsen niet mogelijk is, hetzij door een verstokt vasthouden aan een bepaald punt van feestviering eener- zijds, hetzij van een niet willen loslaten van een onderdeel anderzijds. Als in het verleden gevaren dreigden van den kant der zee, bij storm of hoo- gen vloed, dan trokken wij toch niet 'n twee of meer afd-eelingen op, om den vijand ons erf te betwisten en toen in 1918 buitenlandsch gevaar dreigde, toen stond ook liberaal en Calvinist, Katholiek of Israëliet zij aan zij om ons tegen revolutionaire dwingelandij te verdedigen. Zoo moet het ook nu zijn in tijden van festijn. Beiderzijds wat toegeven. Dit kan nu eenmaal niet anders. On verzwakt dient onzerzijds vastgehou den aan den eisch dankstond in de kerk, maar overigens neme men in aanmerking, dat ibij gezamenlijk op trekken niet elk van de partijen haar zin kan doordrijven. Dan komt van ge zamenlijke feestviering niets terecht. Waar strubbeling ontstond, poge men het nog te schikken. Het feest van Sep tember is een nationaal feest. Ter beschikkingstelling van jeugdige personen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 12 Februari 1901 (Stbld. no. 64- met bepalingen betreffende verhaal van de kosten van terbeschikkingstel lingen van jeugdige personen. Voor de kosten is thans aan kind noch ouders eenigerlei eisch gesteld en de minister van justitie meent dat deze toestand niet moet worden bestendigd. Want al wordt de terbeschikkingstel ling bevolen door den strafrechter, ha re strekking is toch deze, dat van Staatswege de opvoeding van den min derjarige wordt ter hand genomen. Dan ligt het echter ook in de lijn dat de kos ten van de terbeschikkingstelling voor zooveel mogelijk worden verhaald op hen, te wier laste de opvoeding van den jeugdigen persoon is. Het'financieel belang van een derge lijk verhaal moge in verband met de stoffelijke omstandigheden, waaruit de ter 'beschikking gestelden als regel voortkomen, niet al te hoog kunnen worden aangeslagen, niet minder moet in dezen medespreken de wenschelijk- heid dat een maatregel, als waartoe men 'zich bij de terbeschikkingstelling genoodzaakt ziet, niet strekke tot ont lasting van hen, die van nature tof de opvoeding zijn geroepen. 25) Zij keek hem met oogen vol uitdruk king open en bedroefd aan. Nader Nader herhaalde zij. Niemand staat mij nader. Dat weet de hemel. Doch die neiging mag niet f°t onrecht leiden, mag 'geen zelfbedrog worden. Zij mag geen aanleiding zijn, om te verlooche nen, wat ik als recht erken 1 Dus scheiden zich onze wegen vroeg hij: met groote bitterheid en vol smart. Kan je stijfhoofdigheid zoo ver gaan Ik kan niet anders, zei ze zacht en droevig. Ik zou slechts nog ongeluk kiger worden, dan ik reeds ben, en ik zou u en mij zelf vergeefs bedriegen Vol bitterheid keerde hij zich af. Ga dan, als het niet anders kan, uw weg, ik zal den mijnen gaan. Ik zal met alle middelen strijden voor wat ik als recht gevoel... al moest het ook zijn, dat wij: elkaar daarbij als tegenpartij ontmoetten Voor de deur van het ouderlijk huis bleef zij staan en stak den sleutel in het slot. Greta bezwoer hij haar nog een maal hartstochtelijk. Hebt gij. mij niets meer te zeggen is dat de kameraad schap, die wij. elkander beloofd hebben? Waarvoor .pijnigen wij elkaar antwoordde zij. en herhaalde Ik kan Landelijke Federate van Bouwvak arbeiders in Nederland. De Landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders in Nederland is Zondag te Amsterdam in buitengewoon congres bijeengekomen ter bespreking van den toestand in de onafhankelijke vakbewe ging en het vaststellen van het door haar ten deze in te nemen standpunt. Ter tafel waren twee voorstellen, welke beiden beoogden de eenheid in de landelijke federatie te bewaren, ter wijl op het congres zelf nog een voor stel is gedaan door een der afgevaar digden, om zich van het Nationaal Ar beidssecretariaat af te scheiden en aan te sluiten bij. het nieuw op-gerichte ver bond. Dit voorstel is echter door niemand gesteund' en derhalve niet in stemming gekomen. •Een voorstel om zich van het N. A. S. af te scheiden en ais zelfstandige vak federatie te blijven voortbestaan, is met overgroote meerderheid verworpen. Tenslotte is een voorstel van de meerderheid van het -bestuur met over groote meerderheid aangenomen. Dit behelsde dat de federatie -bij het N.A.S. ■blijft aangesloten, op voorwaarde dat tot uitvoering worde gebracht punt 1 van het bekende compromis, waaraan nog is toegevoegd dat in geen geval tot aansluiting, noch -bij de eene, noch bij de andere internationale wordt overge gaan, zoolang de pogingen tot de sa mensmelting der beide internationalen niet zijn gelukt. Louis Couperus. De „N. R. Ct." verneemt uit De Steeg dat Louis Couperus ernstig ziek is. Een infectie aan het gezicht heeft bloedver giftiging veroorzaakt. De behandelende geneesheer vreest het ergste. Nader wordt gemeld, dat Couperus gistermiddag is overleden. De crematie van het stoffelijk over schot zal vermoedelijk Donderdag op Westerveld plaats hebben. Een practische maatregel. De burgemeester van Gorinchem heeft een zeer toe te juichten maatre gel ingesteld, nl. dat vij-f roeibooten bemand- met politieagenten en zwem mers, die ook goed kunnen duiken, van 's nam. 710 ure zullen kruisen op de Merwede, Linge, Merwede-kanaal en Steenhoeksche' kanaal en wel op die plaatsen nabij die gemeente, waar ge zwommen wordt, teneinde eventueel hulp te kunnen verleenen. De bemanning der booten is voor zien van dreggen en andere hulpmid delen. Uitzending van kinderen naar buiten. Wij hebben het verslag over 1922 ontvangen van de Handelingen der Commissie voor uitzending van Necier- landsche kinderen naar -buiten. In 1922 zijn uitgezonden 4806 kinde ren met 216.995 verpleegdagen. De meeste dezer kinderen zijn in gezinnen ten piattenlande ondergebracht. Het provinciaal subsidiebedrag bedroeg in 1922 39.628.40. Betreurd wordt, dat de regeering in verband met de -bezui niging haar subsidie voor 1923 heeft teruggebracht van 100.000 op 75.000. in 1922 zijn uitgezond-en uit Amsterdam 1596, uit Rotterdam 1257, uit Den Haag 923 kinderen. De exploi tatierekening over 1922 sluit in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 263.715.73. Er is een nadeelig saldo van 28.174.09. Het verslag is verlucht door vele foto's. niet and-ers Goeden nacht zeide zij zacht en ging naar binnen. iGreta riep hij no.g eenmaal halfluid. Hij bleef staan en hoopte, dat zij de deur zou openen, dat zij zou terugkee- ren en een vriendelijk tegemoetkomend woord zou zeggen. Langzaam liep hij voor het huis heen en weer en wachtte en wachtte. Zij keerde niet terug. Er kon een uur verl-oopen zijn, reeds had hij. lang de hoop opgegeven, dat zij nog terug izou keeren. Het was alsof hij aan d-e plek was geboeid. Steeds nog dacht hij, dat ze zou teru-gkeeren, dat hij- door zijn hardnekkig wachten dat kon afdwingen. Eindelijk ging hij vol van de diepste smart weg naar huis. Stap v-oor stap ging hij langs den muur van het huis en luisterde naar d-e vensters daarbo ven. Zou niet een er van open-gaan en een lieve, heldere vrouwenstem hem een verzoenend, -een hoopgevend w-oord toeroepen -Het was en bleef doodstil. Alleen uit de kamer van den kassier hoorde men dof het gesprek van de beide mannen, die binnen over de boeken gebogen zaten. Langzaam verwijderde de ad vocaat zich. Zoo lang hij het huis kon zien, -bleef hij van tijd tot tijd staan en was steeds gereed, terug te keeren, als iets hem daartoe had- aangemoedigd. Hij zag en hoorde niets. Slechts zijn eigen voetstap klonk, toen hij verder ging, met vreemd, -hard geluid. VLISSINGEN, 17 JULI. Huldiging van H. M. de Koningin. Het bestuur van het districtscomité Vlissingen der afdeeling Zeeland van het Lands Huldigingscomité deelt ons mede, er in geslaagd te zijn, alsnog de beschikking te verkrijgen over een aan tal plaatsen (boven de oorspronkelijk aan Vlissingen toegezeg-de en reeds besprokene) voor den extratrein, die, ter gelegenheid van de groote huldebe- tooging naar aanleiding van het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, in September a.s., van Vlissingen naar Amstei-dam en terug zal loopen voor het vervoer der aan de huldebetooging deelnemende vertegenwoordigers van vereenig-ingen in Zeeland. In verband hiermede kan aan vereenigin-gen hier ter stede, die zich nog mochten wen- sch-en op te geven om, hetzij in haar geheel, dan wel bij. afvaardiging, aan -de huldebetooging te Amsterdam deel te nemen, alsnog gelegenheid worden gegeven, zich, uiterlijk Vrijdag a.s., daartoe aan te melden bij. het corres- pondeerend lid van voornoemd dis trictscomité, den heer C. Dommisse T.Czn., Emmastraat 28, alhier, onder voorwaarde van storting van een bij drage van minstens 2.50 per deelne mende ver-eeniging en betaling van 2 per deelnemenden betooger v-oor de treinreis VlissingenAmsterdam en terug. Zooa-ls bekend, zal bij het a.s. jubi leum van onze Koningin op -den Dam te Amsterdam een grootsche ovatie aan H. M. gebracht worden door corpora ties uit alle deelen van ons land. Ook Vlissingen wil deputaties daarheen zenden en geheel vooraan zal- de Oran- jebond marcheeren. Nu is er echter één -bezwaar gerezen De bond heeft geen vaandel Daarom verzoekt men enkele dames om een comité te vormen dat zal trach ten de benoodigde geiden d-oor een schaalcollecte langs de huizen bij-een te brengen. Mocht er na aanschaffing van het vaandel met 'bandelier enz nog geld overblijven, dan zou het comité dit gaarne aan den bond afdragen voor een kinderfeest, te houden op 6 September. Wij. wenschen hartelijk dat de po gingen van het comité succes zullen iiebben. Bevangen door de warmte. Wat moet men doen als iemand door de warmte bevangen wordt en wat dient men te doen om dit ongemak te voorkomen Het gebeurt nogal eens, dat men- schen door de warmte van streek raken, h-etzij doordat zij misbruik hebben ge maakt van alcohol, hetzij- door ver moeienis, hetzij- door honger of dorst. Het is een ouderwetsch idee, dat men in de warmte maar heel weinig moet drinken men moet juist vee' drinken, omdat men meer vocht verliest dan anders, en dat moet worden aan gevuld-. Menschen, die te weinig drin ken, loopen veel meer gevaar een zon nesteek te -krijgen dan anderen, want een zonnesteek is ook veelal het gevolg van uitdrogen van het lichaam. Menschen, die onwel dreigen te worden, worden dikwijls vooraf ge waarschuwd d-oor hoofdpijn, duizelig heid, gevoel van groote moeheid en dorst. Zulk een patiënt moet men, als hij flauw valt of dreigt flauw te vallen, op een koele schaduwrijke plek bren gen, hem rustig met het hoofd naar be- Op een afstand volgd-e hem, door hem niet bemerkt, de politie-agent, die voor Mullers huis op post had gestaan en hem met Greta heimelijk tot aan Sel- stermann's huis was gevolgd, om thans ook Weisz te vergezellen naar diens woning, waarvan hij het nummer no teerde. Greta was naar hare kamer gegaan, zonder eerst hare moeder op te zoeken -die, vermoeid van de gebeurtenissen, ai lang vast sliep. Lang lag het meisje wakend te bed en riep het onderhoud met Weisz woord voor woord in hare h-erinnering terug. Hoe gaarne had zij schuld gevonden bij zichzelve, om hem den volgenden -dag vergiffenis te vra gen Maar zij vond- die niet. Zij zag slechts een eenzamen -doornigen weg voor zich. Maar zij moest dien weg gaan, al -beteekende dat voor haar het verlies van de schoonste droomen van haar jong, naar liefde verlangend hart. In dit huis van de leugen bestond geen geluk, voordat niet alles wat vermolmd was en onwaar, was uitgeroeid. En als het niet gelukte, zij. kon niet anders zij. moest het beproeven en qan het streven zelf te. gronde gaan, indien het mislukte. Langzaam werd ze kalmer. De ze kerheid, dat zij eerlijk handelde, gaf haar de kracht terug, die in de tegen strijdigheden harer gevoelens bij het onderhoud met mr. Weisz op de uiter ste proef was gesteld. Langzaam stilde hare smart in firuppelende tranen en eindelijk sloten zich hare moede oogen. neden leggen, zoodat het 'bloed daar heen kan stroomen, en tegelijkertijd het hoofd aangenaam frisch maken, dioor koud -water bijv. Het is natuurlijk ook geraden in zulke gevallen bevoegde hulp in te roepen, want -bij ondoelmatige behandeling kan ,de zaak wel -eens verergeren. Variété Faveur. Met buitengewoon veel genoegen hebben wij gisterenavond andermaal een voorstelling van het schitterend ge zelschap „Variété Faveur" bijgewoond. „De Oude Vriendschap" door de vol ijverige exploitant-eigenaar nog .gezel liger gemaakt, weergalmde telkenmale van het hartelijk gelach en van het da verend applaus. „Faveur" geeft een schitterend, hoogst beschaafd program, waar ieder van moet genieten. De tijd is voorbij dat een goedkoop kermisprogram kon voldoen. Wat wij zagen, was -het gelijke van het bestverzorgde in de groote steden. De kundige leiding, de schitterende décors, de variatie in het opgevoerde, de veel heid en sublime, technische volmaakt heid der talrijke artisten, doen het pu bliek buitengewoon genieten. De inne mende muziekkunstenaar, de bekende Louis Noiret beheersc'ht de muzikale leiding volkomen, terwijl de heer Vleu gels voor ons geen onbekende is. Het program nogmaals uitvoerig te bespeken ligt niet in- onze bedoeling. De zang en dans, de geestige „songs" van Miss Claire Forster hebben al veler harten gewonnen. Van de drie Morelly's noemen wij als buitengewoon sterk staaltje van spierkracht, durf, behen digheid en juistheid van blik het op vangen op de handen. Wat wij in het muzikale schilderij van „The 5 Kaeths" meer bewonderden, de lieftallige dames of de phantasie uit de „Faust" we kun nen het moeilijk uitmaken. Dit nummer pakte zoo buitengewoon, de vinger vaardigheid, die zooveel schoons deed hooren, ontroerde zoo, dat het publiek opgetogen langdurig deze artisten toe juichten. En dan de chique figuur van Lou Bandy die zoo beschaafd het kos telijkste medicijn, de lach, toedient de conférencier, die het publiek meeneemt door alle stemmingen, die ons 's avonds voor het bed of voor de spiegel een nieuwe step laat doen, de humorist, die werkelijk „spirituel" is, die het oogen- blik van- ontroering weer wegtoovert door zijn fonkelend vernuft, de humo rist-conférencier, die gentleman is en blijft. Van La Bérat hebben we de kun stige, electrische installatie mogen be wonderen. Wat daarmee bereikt werd, was enorm. Het nabootsen van de zee en de bodem der zee kwam de natuur nabij maar vooral de Lente, met haar als levende bloemen, wat een lust voor de oogen. Kunstig en behendig was na de oauze Asra, de billardkoning. Het da verend applaus na het muziekstukje met de billardballen ongeloofelijk als men het zoo leest bewees de waar deering van het publiek. Heerlijk geno ten hebben wij van- de goede stem en de zingende viool. Hier waren kunstenaars in den hoogen zin van het woord. Wie kent er de „Chardas" niet en wie zou er niet genieten een meester het zoo op de viool te hooren spelen En ook hulde voor het zingen van „Si vous aviez com- pris", d-e voordracht en- de accentuatie waren- onberispelijk. De komische wa ter-pantomime maakte de lachspieren weer aan den gang en gaf een vroolijk slot aan een avond van genot en ont spanning. Ongetwijfeld- zal het „Variété Fa- •Niemand waakte er meer dan de beid-e mannen -beneden, die de arbeid uit den slaap hield. Den een was het lang gewende plicht, in welks vervul ling de taaie Sensal geen vermoeienis kende. Den ander de koopman .gaf het -besluit, zijn leven nieuw op te -bouwen, de kracht tot volharden. Hij wilde het opbouwen op de nietsontzien de zelfzucht, -die niets anders -kende dan eigen welzijn en dat van de zijnen, ge kocht tot el-ken prijs De bureaudienaar, die sedert eenigen tijd in het achtergebouw woonde en tegelijk voor huismeester fungeerde, kon den volgenden morgen de naar ge woonte verschijnende beambten mede- deelen, dat het licht -der lampen dooi de dunne gordijnen van de kamer van den kassier den heelen nacht zichtbaar was .geweest, zoo dikwijls hij ontwaakt was en nieuwsgierig ging kijken. En toch, zei hij, was mijnheer in alle vroegte ai weer frisch en monter. Hij, gaf mij opdracht, -de heeren tegen negen uur op zijn kantoor te verzoe ken. Zelfs niet slaperig zag hij er uit, en zijn stem was zoo helder en rustig alsof hij de beste nachtrust genoten ha-d. Ja, onze chef is een man, die weet wat hij wil. Dien brengt niets van streek. Vandaag -is er wat te hooren, mijne heeren Die hebben den heelen nacht gewerkt en de zaak in het reine gebracht... Vadaag komt alles aan den dag... En nog één verrekent zich met INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een f-lacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpallen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en -drogistzaken. 10 Verfrisschend en Verkwikkend over Puddingfabriek A.J. Polak, Groningen veur" even volle zalen trekken als het al deed en o.i. verdient het dit qok meer dan ten volle. Stroobers Variété. Ook gisterenavond -is bovengenoemd nezelschap, dat gedurende de kermis- week zijn tenten in het Concertgebouw aan- de Emmastraat -heeft opgeslagen, met veel succes opgetreden. De verschillende nummers van het rijkvoorziene program geven veel te genieten en ontvingen dan ook telken male een langdurig applaus, een bewijs dat wat gegeven werd wel in den smaak viel. Wij kunnen een bezoek aan dit gezelschap gerust aanbevelen. Heden werd ons strand bezocht door d-e leerlingen der openbare school te Stavenisse. Morgenavond geeft de Harmonie „Ons Genoegen" weder een concert in de tent op den Boulevard Evertsen. In het café-restaurant Buning treedt gedurende de ketmisweek op, de echte Beiersche Boeremtapel „De Witzvögel". Blijkens de ons toegezonden couran tenverslagen heeft deze kapel- met haar nationale dansen, zang en muziek overal waar zij optreedt overgroot succes. Op het te Breda gehouden internatio naal concours op 15 Juli jl. werd door het mannenkoor „Door Oefening Uit spanning" alhier in de derde afdeeling mannenkoren een 3en prijs behaald met 91 punten. Aangezien dit de eerste keer is dat dit mannenkoor aan een- concours deel neemt, mag dit resultaat bevredigend genoemd worden, temeer daar in. die af deeling geen hoogere prijzen behaald werden-. Vreemdelingen. Door de politie alhier werd aange houden een Duitsche jonge man, die voorgaf zijn Engelsch schip; waarop hij als matroos voer, te Antwerpen te hebben gemist en dat zijn schip naar Rotterdam nu was vertrokken. Bij onderzoek 'bleek zijn opgave ge logen. Als vreemdeling zonder middel van bestaan zal 'hij over d-e Hollandsch- Duitsche grens -worden gezet. Nog werd in handen der politie over geleverd een Russisch onderdaan, die van hier uit de reis naar Engeland had onzen heer, voegde hij er geheimzinnig bij. Die Johan, die altoos rondspookte, alsof hij, baas in huis was en ons be handelde, alsof men pas sedert gisteren hier was Nu is hij er zelf uit. Het jonge kamermeisje heeft het mij stra-ks verteld. Gevlogen is hij gisteren met smaad en schande. Die stak met Muiier onder één deken. Dat waren al altoos zulke dikke vrienden, dat ik -er zoo mijn eigen gedachten over had. Maar daar had een van ons iets van moeten zeg gen Nu is eindelijk de bom gebarsten, en onze chef heeft schoone lei gemaakt en den heelen 'boel. opgeruimd. Nu zal die neuswijze juffrouw Lore oo'k wel niet meer zoo uit de hoo-gte op ons neerzien als vroeger, wanneer zij- haar vader soms afhaalde. Voor die is er allemaal niets meer te zoeken hier in huis. Wij kunnen zoo iets 'hier niet gebruiken. Bij: ons gaat soliditeit boven alles Hij had msschien nog meer te vertel len en te beweren gehad, als niet Mar- gareta -door het vertrek was gekomen met een paar 'leege fiesschen. -Dat is ook nog zoo eene 'bromde hij haar na. Dat is stellig de volgende, die vliegt Stipt ne-gen uur ging de deur van het kantoor van den chef open en Selster- mann n-oodigde de heeren -binnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1