16 JULI 100 25 No 163 61e Jaargang; 0.90 MAANDAG ilitpeFirma F. VU OF VELDEJr.,Walstras! S3, Vlissingen. Iel. inters. ID. Postrekening 08287 Verschijnt dsgeiijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= ea P fovincienieuws I SOIRÉË-DANSANTE 9 i A T 3 21 JULI chap I amma eaux. r zee ^ente. onférencier. iool. DE KERMIS" (precies) enzelfden hte zalen! nd een NET vraagd voor hulp lussel, hoog loon, nelden Stoom- renstraat. 8 uur vm. tot 6 svard Evertsen 6. tor terstond een 6 jaar, des mor- lamiddags 3 uur. :gen HUIJSMAN, '4, tusschen 8 en Is. liatichapfjij w ■aviart Idelb. - Rotterdam degen plaatsen. N PASSAGIERS 2N EN VEE. Ban ra. ntr t. «Mi T.i. «ar 8 8 a fc® beziozasn 7. Tranar*. en Jëtep VOö, ven Qt. EENHOORN, Tel 16& )STERHOUT.Tel. 8J1 ?ÜITENHEK, Tal. 101- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS: Van I4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meei 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Oe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- "-rd tegen ongelukken voor: fillgulden bij ievens- |l li lil lange ongeschikt- lj> ïj> ij heid tof werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verliest «■ill van een band, |ti1| WÖ voet of oog. ItJU gulden bij verlies van een duim. gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. KEUR OP DE DUINEN VAN DEN POLDER WALCHEREN. Burg. en Weth. 'van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door Gedep. Sta ten van Zeeland is goedgekeurd de navol gende keur op de duinen van den polder Walcheren Keur op de Duinen. Artikel 1. Eigenaars van of rechthebbenden op duinen zijn verplicht de ambtenaren van den polder en de onder hen staande werk lieden op hunne duinen toe te laten en te gedoogen, dat zij aldaar helm of andere ge wassen steken, snijden, uithalen en zoo noodig met paard en wagen vervoeren, ten einde die elders ter bevestiging van duinen aan te wenden. Artikel 2. Voor het steken, snijden of uithalen van helm of andere gewassen wordt, indien de eigenaar dit verlangt en indien de uitgesto ken, uitgesneden of uitgehaalde helm of andere gewassen worden verwerkt aan duinen, niet aan denzelfden eigenaar toe- behoorende, schadevergoeding verleend. Kan omtrent het bedrag der schadever goeding tusschen partijen geen overeen stemming worden verkregen, zoo wordt de bepaling daarvan in hoogste ressort opge dragen aan twee deskundigen, waarvan een door het polderbestuur en een door den eigenaar wordt benoemd, die bevoegd zijn bij niet overeenstemming zich een derde persoon toe te voegen. De kosten van deze deskundigen zullen door partijen ieder voor de helft worden gedragen. Artikel 3. Overtreding van artikel 1 wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Vlissingen, 14 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP- Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De kerken en kerkgenootschappen hebben van het ministerie van binnen- landsche zaken en landbouw den vol genden brief ontvangen „Het aanstaand jubileum van H. M. de Koningin stemt tot ootmoedige er kentelijkheid. De regeering zou het op bijzonderen prijs stellen, indien op 5 September e.k. de kerkgenootschappen aanieiding konden vinden deze heuglijke gebeur tenis plechtig kerkelijk te gedenken." Postzegels met opdruk. Postzegels van 1 ct. (rood) en \/2 ct. en van 3, 5 (rood), 12y2, \iy2 en 22>/2 ct., weike door wijziging der ta rieven te vee] in voorfaad zijn of zijn ingetrokken, zijn van een opdruk 2 ct., respectievelijk 10 ct. voorzien en daar door gelijkwaardig aan de in gebruik zijnde frankeerzegels van 2 cent en 10 cent. ik -dank u, antwoordde Greta. U weet ook van mij, hoe hoog ik uwe ka meraadschap acht. Zij zal nu echter voor de eerste maai .beproefd worden. Wij gaan een catastrophe tegemoet en zullen elkander wederkeerig moeten toonen, of wij elkaar begrijpen en of wij in denken en .gevoelen zoo geheel één zijn, als het naar de plannen, die wij; voor de toekomst koesteren, noo dig is. Twijfelt u daaraan zei hij pijnlijk getroffen. Wij gaan een catastrophe tegemoet, meent u Ik zou willen zeg gen, juffrouw Greta, wij staan gelukkig achter een catastrophe. Zij, is voorbij... Zij heeft den armen Muller het leven gekost... Zij1 heeft den ouden Johan uit het hu.is gesleurd Maar nu is de storm voorbij. De wolken drijven over en als wij maar allen vast en trouw samen werken om de gaten te vullen en over de eerste onaangename indrukken heen te komen, dan is alles gewonnen. Denk u eens, voegde hij. er met groote warmte aan toe en keek haar gelukkig in de oogen, uw vader heeft mij, als rechtskundige van de firma aan gesteld. Morgen reeds zal ik voor heei het personeel, tegelijk met Alfred, die in de zaak komt, in mijn betrekking gaan. Zij glimlachte bitter. Hoe had ik onder andere omstan- Binnenkort zal aan de postkantoren ambtshalve een voorraad van deze ze gels worden toegezonden. iDe zegels met opdruk mogen, naar het hoofdbestuur heeft bepaald, alleen bij kleine hoeveelheden tegelijk worden verkocht. Uitvoering der pensioenwet. In de zitting van de Prov. Staten van Drente is besloten ingevolge de pensi oenwet 1922 de pensioenbijdrage op de salarissen der ambtenaren te verhalen. Academie voor internationaal Recht. In het Kurhaus te Scheveningen werd Zaterdagavond ter gelegenheid van de opening van de Academie voor Internationaal Recht door de Neder- landsche regeering een banket gegeven. Ontbinding rechtbanken. IDe wet, houdende ontbinding der rechtbanken te Zierikzee en Heeren veen treedt met ingang van 1 Septem ber n.s. in werking. De Dag. Zaterdag is verschenen de voodoo- per van „De Dag", redacteur W. H. Broekhuys, vier bladzijden druks. Het is grootendeels gevuld met meaedee- lingen aangaande de geschiedenis van de oprichting van de N. V. de Dag en wat er verder is geschied polemiek met „de Telegraaf' een mededeeling, dat „de Dag" toch zal verschijnen, maar de heer Broekhuys er geen woord in zal schrijven dat hij aan zijn ver plichtingen zal voldoen enz. Verder is er een lang verhaal, hoe de heer Broek huys eens een kassier, die zich aan de kas had vergrepen, van de gevangenis heeft gered, enz. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigen de 13 Juli, in Nederland uitgesproken 78 faillissementen tegen 70 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met i3 Juli 2198 faillissementen tegenover 1557 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Past op de vliegen Bij heerschende hooge temperatuur dient de grootste voorzichtigheid in acht te worden genomen ten aanzien van levensmiddelen. Allerlei eetwaren staan bloot aan in fectie door vliegen. De .keuringsdienst te Amsterdam heeft in de laatste dagen eenige partijen visch in beslag genomen, die krioelden van maden van de zgn. bromvlieg. Gevallen van ernstige vergiftiging, zooals er nu in Hilversum zijn voorge komen, kunnen het gevolg zijn van be smetting .met gevaarlijke bacteriën door vliegen overgebracht. Tegen dit gevaar ibescherme men digheden dit bericht van uw nauwere verbinding met onze familie met genoe gen gehoord, zei ze. Thans is ze voor mij slechts een nieuw schrikaanjagend teeken... Maar Greta, riep hij gekrenkt en boos. Een schrikaanjagend teeken Een schrikaanjagend teeken, her haalde zij, en ontweek zijn verontwaar digden blik niet. Een teeken, hoe slecht het met de zaak van vader staat. De doode Muller staat als een dreigend vijand levend voor zijn oogen. Het heengaan van Johan beduidt niets goeds. In elk geval vreest mijn vader zijn heengaan als een gevaarlijk ver schijnsel. Ook van u vreesde hij gisteren nog, dat u achter zijne geheimenissen zou wezen. Daarom heeft hij getracht uw vertrouwen te winnen, u te mislei den en in slaap te wiegen. De manier, waarop hij daar gisteren mee begonnen is, lijkt hem tegenover de nieuwe ge beurtenissen niet sterk genoeg om eiken druk te weerstaan, die komen kon. Daarom moet u zijn raadsman worden, opdat 'hij heelemaal zeker van u is. Zij. had' de laatste woorden met groote bitterheid gesproken. Maar niet minder was de verbittering, waarmee mr. Weisz hare verklaringen volgde. Aan het eind was zijne verontwaar diging tot vollen toorn geworden. INeen, juffrouw Greta, riep hij nu, en bleef staan. Dat gaat niet meer 1 Dat duld ik niet meer. Uit de zucht, anderen rechtvaardig te behandelen, wordt u ten zeerste onrechtvaardig tegen uwe familie, tegen uw vader. Reeds de ver- zich, dioor eetwaren zorgvuldig toe te dekken, zóó, dat er geen vliegen bij kunnen komen. VLISSINGEN, 16 JULI. De hitte. Vrijdagavond: werd een werkman, ze kere D., die werkzaamheden verrichtte op een terrein aan den Vrij-donrweg, daar .bewusteloos gevonden. Genees kundige hulp werd ingeroepen en werd geconstateerd dat de man door de hitte 'bevangen was. Hij overleed spoedig daarop en wer.d het iijk ,per politie- brancard vervoerd. Uit de lange lijsten welke wij de laat ste dagen onder de rubriek „Gemengd Nieuws" hebben opgenomen, heeft men kunnen zien hoe groot aantal slachtof fers de hitte gemaakt heeft. Ver over de 100 personen zijn aan de hitte bezwe ken. De temperatuur was dan ook zeld zaam hoog en bereikte op sommige plaatsen het record van 34 graden Cel sius (93.2 graden Fahrenheit). Vooral op het platteland, waar met de ondra gelijke hitte het .hooien een moordend werk was, zijn vele personen door zon nesteek overleden.. Het was een verademing toen Zater dag tegen den avond de hitte had plaats gemaakt voor een heerlijke zomertcm- peratuur van eventjes 70 graden. Deze STRAND-HOTEL, Vlissingen F I I 1 DINSDAG en DONDERDAG 2 17 en i9 JULI OPTREDEN van den bekenden 9 Gentleman-Illusionist La vette temperatuur, deed weldadig aan en men frischte er letterlijk bij op. Zondagmorgen tusschen 11 en 12 uur waren er de eerste kenteekenen dat er onweer op komst was en het gerommel in de verte kwam geleidelijk dichterbij. Toch hebben wij hier geen zwaar onweer gehad. Er waren wel en kele flinke slagen bij, doch van een eigenlijk losbarsten van het onweer was in onze omgeving geen sprake. Wel kregen wij een heerlijke opfrissching door een malsohe regenbui, welke ge- ruimen tijd aanhield. Dat was een ver kwikking voor mensch en dier en ook de dorstige aarde bekwam er bij. Op het platteland begon het watergebrek zeer groot te worden en ook in dit opzicht is de regen een ware uitkomst geweest. Na de regenbui klaarde het weer op en 'hadden wij een ideale temperatuur. Hopen wij nu maar dat wij vender van die buitensporige hitte verschoond blij- denking, die u gisteren hebt uitgespro ken en met a"e denkbare waarnemin gen hebt gesteund, scheen mij zeer ver te gaan. Ik moest echter uw scherper oog en uw grootere geschiktheid er kennen, hier waarnemingen te doen. Als ik echter zie, hoe de .gebeurtenissen van heden op u .inwerken en hoe u alles slechts grijs lijkt, dan moet ik zeggen, dat ik overtuigd ben, dat uw gepeins, dat uw streven naar waarheid en rechtvaardigheid u op vaische banen leidt. U vermoedt overal kwaad, u ziet overal bewijzen tegen uw vader, waar men integendeel duidelijke bewijzen van zijn onbevangenheid, van zijn on schuld moet vaststellen. Dat gaat te ver, en ik zou u dringend willen waar schuwen, u niet te zeer te laten vangen in de netten van degenen, die nu een maal een ander doel najagen dan mijn heer uw vader Meent u Lore daarmee vroeg Greta toornig. Nu ja, antwoordde hij. Ik bedoel haar daarmee. Ik ken en vereer het meisje en begrijp volkomen de harts tochtelijkheid, waarmee zij voor haar vader strijdt een hartstochtelijkheid, die in zekeren zin voor u zelf, juffrouw Gneta, een voorbeeld moest zijn. Maar Lore is nu eenmaal haars vaders kind. Zij, vertegenwoordigt zijne eenzijdige belangen in haar huis zal u geen objectieve waarheid vinden O, zei Greta met trotschen ernst, ik ben overtuigd, dat Lore en Johan, bij wie ik straks .was, geen andere dan dé ernstigste en heiligste bedoeling ven. Wij zijn 'hier niet op tropische hitte ingericht en ook onze dagtaak is aan de verzengende temperatuur op het mid den van den dag niet aangepast. Er werd dan ook reeds van meerdere zijden op aangedrongen dat gedurende de heete middaguren geen veldarbeid en andere zwaardere werkzaamheden in de open lucht zouden verricht worden en dat de arbeid in fabrieken, waarin on der verhoogden warmtegraad gearbeid wordt, gedurende die uren zou gestaakt worden. Het 'levert natuurlijk tal van bezwaren op tot dergelijke maatregelen over te gaan, doch nood' breekt wet en als de ondragelijke hitte zou hebben voortgeduurd, was men -wel verplicht geweest krachtige maatregelen te ne men om het aantal slachtoffers zooveel mogelijk te beperken en dit zou alleen mogelijk geweest zijn door een be paald verbod, waarbij te zware arbeid op het heetst van den dag niet werd toegestaan. Bijzondere omstandigheden eischen bijzondere maatregelen en deze waren noodig om het aantal ongelukken zooveel mogelijk te beperken. Er zijn reeds een te groot aantal 'huisvaders van hun gezinnen weggerukt. De lange droevige lijsten, waarover wij boven reeds spraken, en die ook heden nog tal van slachtoffers vermeldt, behoeft werkelijk geen nadere toelichting. 't Zijn sombere herinneringen aan den buitengewonen gloed van hooi maand' 1923, zoo snel gevolgd op de zeldzaam koude zomermaand van dit jaar. Een afscheid in het Gasthuis. Zaterdagmiddag had in allen een voud het afscheid plaats van Vader en Moeder van het Gasthuis. 'Regentessen en regenten alsmede de beambten uit beide afdeelingen waren daarvoor samengekomen in de linneie- zaal. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door den heer M. Laernoes, die mededeelde dat de burgemeester, de heer Van Niftrik en de gemeente secretaris door andere plichten verhin derd waren aanwezig te zijn. Ook dr. Staverman was door ambtsbezigheden verhinderd dit afscheid bij te wonen. Nadat de Vader en de Moeder, als mede de beide nieuwe functionarissen waren binnengeleid, nam de waarne mende voorzitter, de heer 'Huson, het woord en liet in een korte, maar harte lijke toespraak uitkomen de waardee ring van het college van regenten voor het werken van vader en moeder. 23 jaar zijn beiden aan het Gasthuis werk zaam geweest en de heer Huson legde er vooral den nadruk op, dat beiden door hun onkreukbare eerlijkheid, hun orde en netheid en vooral door hun om- igang met de oude vrouwen en mannen veel voor het Gasthuis hebben gedaan. Daarvoor bracht de voorzitter, namens het bestuur van het Gasthuis beiden hartelijk dank en wenschte ze nog vele rustige en gelukkige jaren toe. Daarna wendde hij zich tot de nieu we vader en moeder en gaf deze in mij. bij hun bond als derde heb aange sloten en vast besloten ben, zonder iets te ontzien, op te komen voor waarheid en recht, omdat ik daarin het eenige heid voor ons aller toekomst zie 1 Wat riep de jonge rechtsgeleer de verstoord, ook Johan is daar boven en met den weggeloopen bediende van uw vader laat u zich in een com plot in O, dat is niet eerlijk. Greta dat is onnatuurlijk en zonden tegen de natuur, al worden ze met nog zulke goede .bedoelingen bedréven, hebben nooit tot een werkelijk, goed einde ge voerd. Ais u zich niet laat bekeeren en van dien weg afgaat, zal u dat nog eens berouwen, en, in plaats van ver betering te bereiken, alles nog erger maken dan het is. ik kan u eerlijk bekennen, ik heb van avond, toen ik van uw vader afscheid nam, van hem het dringend verzoek, ik mag zeggen, de opdracht ontvangen, uwe vriendschap met Lore te doen ver breken... Wat u niet gelukken zal zei Greta, met schitterende oogen. lWat heelemaal mijn bedoeling niet 'was, antwoordde hij, toen ik van hem wegging, omdat ik het voor wreed, voor onnoodig hard hield, toen hij daarover sprak. Ons gesprek heeft mij echter van meening doen veranderen. Ik zie thans in, dat uw vader ook daar in gelijk had; als reeds in zooveel. Hij kent de stille, maar slechts zooveel te noodlottiger hartstochtelijkheid van uw aard veel beter dan ik, Hij weet, hoe ze kan ontaarden en .ik moet u daarom eenige vriendelijke woorden de toezeg ging, dat zij op de medewerking van het bestuur bij de aanvaarding van hun nieuwe taak ten volle konden rekenen en dat hij vertrouwde, dat ook zij in 't belang der oude lieden zouden werk zaam zijn tot tevredenheid van het bestuur. Daarop nam de heer Laernoes, na- mens het college van Burg. en Weth. het woord en ook hij sprak met waar deering over het beleid en het werk van de scheidende vader en moeder en hij. hoopte, dat ze nog vele jaren van hun welverdiende rust zouden mogen genieten. Nadat ieder in de gelegenheid was geweest van vader en moeder Mulder afscheid te nemen en kennis te maken met de nieuwe functionarissen, vader en moeder Van Zeggelen, werd deze bijeenkomst beëindigd. Variété Faveur. Wij kunnen ons heel goed begrijpen, dat het oordeel van allen, die gisteren avond bovengenoemd gezelschap in „de Oude Vriendschap" hebben zien wer ken, luidt, zooals we dat uit eenige monden opvingen gezellig en leuk. De uit zichzelf reeds gezellige groote zaal had nog grooter gezelligheid gekregen door de sierlijk gemaskeerde zijverlich ting en de eigenaardig aangebrachte hoofd-verlichting aangelegd door het magazijn Electro waardoor het scherpe licht vermeden werd en in de zaal die aardige half-helderheid wordt voortgebracht, die maakt, dat men, zooals Lou Bandy het eenige keeren uitdrukte, „knusjes bij elkaar zit". En voegt men bij die intimiteit het optre den van een gezelschap, zooals dat van den heer Faveur, dan heeft men vrijwel de zekerheid, dat men vrooiijk en nét uit is. Wanneer men, ons vraagt wat nu wei het mooiste was, dan zouden we daarop moeilijk een antwoord kunnen geven want alles wat ons daar geboden' wordt, is in zijn soort mooi. Moeilijk, maar daarom niet minder geslaagd, leek ons het eerste nummer, waarin een dame alleen, en dan nog wel een vreemdelinge 'het programma moet ope nen, aardig en niet in de laatste plaats, omdat een vrouw daarin als „sterke man" fungeerde was het tweede num,- mer en dol-komiek was het muzikale schilderij, dat ons in een omlijsting een vijftal... maar neen, laat ons het geheim niet verklappen, want dan is het aardi ge van dit nummer voor een groot deel weg. Genoeg zij het te verteilen, dat bij dit nummer de „stemming" er in kwam. En die werd nog een beetje aangewak kerd door het optreden van den heer Lou Bandy, ondanks zijn vreemden naam een Hollander in merg en been. Het volgende nummer toont ons iets waarin dit Variété sterk schijnt te zijn, tenminste wij .herinneren ons nog het eenige jaren geleden gebrachte „de Mo de door de tijden heen". Dit is echter veel sterker en toont ons „ia Bérat" in eenige tableaux, waarvan het treffendst is, dat bijna alles bij open doek veran derd wordt. Hiermee was het deel vóór de pauze afgewerkt, dat aange vuld werd door de muziek van piano, hebben, de waarheid te dienen en ik moet u in elk geval bekennen, dat ik werkelijk voor een beslissing stellen Of u voegt zich in deze zaak naar zijn wi:l en vertrouwt zijn en mijn helder der inzicht... Of vroeg Greta en bieef nabij het ouderlijk huis staan. 'Hij zag haar in het gelaat en begreep het vaste besluit, dat uit hare oogen sprak. Maar ook hij was vast besloten juist terwille van de innige liefde, die hij voor haar gevoelde, in dit oogenblik warmer en voller dan oo.it. Of, zei hij vol warme droefheid, u laat mij er aan twijfelen, dat wij elkander begrijpen, dat mijne woorden eenigen invloed op u kunnen hebben, dat ons 'n gemeenschappelijke gelukki ge toekomst wenkt Hij wist, dat hij alles op ééne kaart zette, dat hij, de diepte van haar gevoel voor hem op een proef stelde, die, als ze mislukte, een verwijdering, zoo niet de scheiding tusschen hen beiden te voorschijn moest roepen. Zij .liet het hoofd hangen en zweeg. Greta vroeg hij' met stijgende onrust en stak haar vol warmte de hand toe. Greta Kunnen derden, kun nen vreemde personen je nader staan dan je naaste familie, dan ik, wien je alles bent (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1