INDE VRIJDAG 13 JULI No 163 61e Jaargang >baat. r. „llliss. Courant" nstbode nstbode Maatschappij m nvurt BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= en F/ovinriemeuws 11923: iLSSEÏS. Matineé's E BOCHT de huishouding, sch Koffiehuis, ike maand. Adres delb. - Rotterdam degen plaatsen. S PASSAOIERS 5N EN VEE. t. hoi) Tl. UW T. Uil T.i ur 8 8 fc« bekomen Transp. «n Ex|> 79 a Gh VOö, J ei 5ENHOOSN, Tal. 153 STEEHOUT, Tal. 815- UITEN HEK, Tal. 101 VtlSSIiNGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- cneren 2.20 per drie maanden. Franco door liet gehecle rijk 2.50. Week-abon- Bcmenten 17 cent. aiies bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs. Van 14 regels 1.10 voor iedere teg-i meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel [sienstaanbiedingen en dienstaanvragen vi5 regels 65 centiedere regel meer 12 cent bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent K A M E R O V E R Z I C H T. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Strijkgelden. Nonactiviteits- tractementen. Het wetsontwerp, dat de strijkgelden afschaft^ bij openbare verkoopingen en verpachtingen, is verworpen met 29 te gen 5 stemmen. Voor stemden alleen de sociaal- en de vrijzinnig-remocrafen. Nog tal van bestrijders zijn opgetre den en hun betoog kwam steeds hierop neer, dat de premieën de opbrengst der goederen doen stijgen, Natuurlijk staat dit niet vast en evenmin staat vast, dat opdrijven van die prijzen sociaa'Ii nut is. Minister Heemskerk bestreed die stel ling. Hij ging uit van de juiste stelling, dat iemand niet meer moet bieden dan hij kan betalen en de premies maken juist vaak het tegenovergestelde. De heeren wisten het beter en kelder den het ontwerpdat in de Tweede Kamer zonder stemming is aangeno men. .Bespottelijk was de heer Van Embden, die den minister vóór de stemming vroeg te beloven dat hij een novelle zou indienen om de strijkgel den weer toe te laten. Hoe kan de mi nister dat nu doen Wat weet hij van de houding der Tweede Kamer? Is het geen stiekum amendementsrecht Waarschijnlijk zal de minister nu een nieuw ontwerp indienen. En het strijk geld zal dan wel blijven. Zonder discussie van beteekenis is goedgekeurd het ontwerp in zake de non-activiteitstractementen der Tweede Kamerleden. Enkele leden betreurden de handhaving van den bestaanden toe stand voor de thans zittende leden. Meet discussie lokte uit Het wetje dat voorheen Hanze-credietwetje heette. Veer aanleiding was er eigenlijk niet meer voor discussie, want gelijk de heer Van Slingenberg opmerkte, de angels zijn uit dit ontwerp getrokken. Geheel overbodig waren de uitwei dingen van de heeren Van der Lande en Biomjous, die zich in bespiegelingen over de oorzaken van de malaise ver- diépten en vooral de regeering laakten om haar zware belastingen. Voor de zooveelste maal heeft de minister dit tegengesproken. Het ontwerp werd zonder stemming goedgekeurd. De wijziging der collegegelden, die nu aan de orde is, bracht den heer Van Embden tot de verdedieing van drie klassen van collegegelden, nl. van 100, 200 en 300 gld. Morgen, voortzetting. De Koninklijke Familie in Engeland. Een bijzondere correspondent van de „Tel:" meldt Koningin W.ilhelmina, prins Hendrik en prinses Juliana maken bij hun ver 22) Had ik scherper toegezien, dan was mij tech waarschijnlijk het een of ander opgevallen. Dat zal in de toe komst anders worden. Het leven is hard. Die het geheel genieten wil, moet zelf hard worden. Er is geen belang, dat mij, van meer waarde mag zijn dan mijn eigen, dat van mijne familie... Hij keek daarbij, in den spiegel naar zijn eigen gelaat en scheen met de vastberaden uitdrukking er van tevre den. Zijne vrouw zag bewonderend en zichtbaar verlicht tot hem op en ook mr. Weisz kreeg blijkbaar een gunsti- gen indruk van zijn'woorden. Alleen Alfred, die juist thuis kwam,, keek wat ongetoovig en onbehagelijk naar zÜn vader. Heel goed, dat jij juist komt, zei deze. Jij zelf zult de waarheden, die ik uit de ervaringen van dezen dag voor ons maakte, tot je nut en voordeel als eerst in een daad' omzetten. Jij komt morgen in de zaak en neemt plaats bij den eersten boekhouder. Je hebt je kantooruren als ieder ander en ont vangt salaris ook als ieder ander, daar voor doe je ook je werk als ieder ander. In de oogen van den advocaat kwam een blijde glans. Alfred zag dat met een blik van haat blijf in Engeland vee! gebruik van auto's tot het ondernemen van tochtjes over de heuvelachtige wegen van het Lake-district, waarin zij, naar men weet, verblijf houden. Dinsdag reden de Koningin en ,de Prins drior het mooiste gedeelte van het Lake-district naar Carlisle, waar zij het En,gelsche koningspaar ontmoetten. Koning George en koningin Mary her nieuwden hier de kennismaking met üe HoHandsche Koninklijke familie, waar na Koningin Wiiheltnina terugkeerde naar Rydal in het Lake-district, terwijl het Engelsche koningspaar de reis naar Schotland voortzette, waar zij een week zullen verblijven. De Staat aïs rijwielhandelaar. Op 17 Mei 1923 werd door de Kamer van Koophandel voor Haarlem en om streken aan den minister van water staat een schrijven verzonden, waarin de Kamer den minister verzocht te wil len bevorderen, dat de bemoeiingen van het hoofdbestuur van de posterijen, te legrafie en telefonie, ten 'opzichte van het verstrekken van rijwielen aan amb tenaren, op gemakkelijke afbetalings condities, gestaakt zouden worden. De Kamer beeft nu wederom een adres gezonden aan den minister, waarin ize verklaart met verwondering kennis te hebben genomen van het antwoord des ministers, hetwelk d.d. 5 Juni 1923 is gegeven op de vragen, welke, door den heer 'Staalman, betref fende deze aangelegenheid tot hem ge richt waren. De Kamer kan en mag niet nalaten nogmaals te wijzen op de uiterst gevaarlijke precedent, hetwelk geschapen is, tengevolge van de bemid deling welke thans verleend wordt bij het betrekken van rijwielen door den Staat, ten behoeve van zijn ambtenaren. Resumeerend verzoekt de Kamer van Koophandel het daai'heen te willen lei den, dat de tusscherihandel onverwijld worde ontlast van deze ongewenschte concurrentie van staatswege. De ex-keizer naar Zandvoort. Prins Eitel Friedrich is thans de gast van baron von Heydt. En nu heeft in aile stilte de ex-keizer zijn zoon een bezoek gebracht Hij arriveerde per auto. in het dorp was er niets van be kend, wel trok het de aandacht dat zangers des avonds hun Duitsche liede ren-voor de-villa lieten weerklinken. Een muziekgezelschap bracht 'n auba de. Van de gasten van baron von Heydt was niets te zien, daar alles gesloten werd gehouden. Tweede Zomerconferentie der C.-Hist. Unie. In het conferentieoord van den zen dingsstudieraad te Lunteren is Woens dagavond de tweede zomerconferentie der Christ.-Hjst. Unie geopend. Daar sprak het lid der Tweede Ka mer, de heer J. R- Snoeck Henkemans, over de beteekenis der verkiezingen voor Staten en Raden in 1923. Spreker wees op den vooruitgang van Chr.Hist., vrijzinnig-democraten en Plattelanders. Dat een partij als die van den heer Braat, die de incarnatie is van het bru taalste egoïsme, toch 1/50 deel van de bevolking tot zich kon trekken, dat is een bedroevend verschijnsel, hetwelk wijst op vermaterialiseering van onze plattelandsbevolking. Den sterken vooruitgang der vrijz.- dem. verklaarde spreker niet alleen uit de overwinning der inwendige moeilijk heden dier partij, maar ook uit princi- pieeie oorzaken. Het beginsel van mr. Marchant is niet ons beginsel, zegt spr. maar het Is een beginsel van geestelijke en zei bitter Ik kan denken, wie u dien raad gegeven heeft. Zwijg, riep zijn vader. Dien raad, vervolgde hij daarna bedaarder, heeft miji de dag van heden gegeven met mijn eigen geweten, dat mij waar schuwde, je nog langer te laten ver boemelen. Ik duld niets halfs en niets verkeerds meer in mijn huis. Ik wil, volkomen klare verhoudingen in alles hebben, die ons voor soortgelijke droe ve ervaringen als w;e heden gemaakt hebben, beschutten. Hij wendde zich tot mr. Weisz. Voor u, mijnheer de advocaat, zei hij, heb ik ook een postje. Ik noodig u uit adviseur van mijne firma te worden. Als u toestemt, kunnen wij het nadere morgen in mijn kantoor bespreken. Uw optreden in deze aangelegenheid, de scherpe blik, dien u daarin toonde, heb ben mij. bevallen en het .plan, daf ik vroeger reeds koesterde, doen rijpen. Ik zie, dat het tegenwoordig zonder u, juristen, niet meer gaat en ik zal uw raad juist in den naasten tijd dikwijls en dringend behoeven. De firma heeft behoefte aan een vasten rechts-advi- seur. Met het .grootste genoegen, zei de jonge jurist met hoogroo.de wangen, neem ik deze eervolle opdracht aan. Ik zal al mijne kracht besteden in dienst van uwe firma en van uw huis. Zij schudden elkander de hand en ook mevrouw Seistermann reikte hem beteekenis, en als zoodanig te waar- .deeren. De toeneming van het aantal Christ- hist. sjemmen was, zeide spr., verbijs terend groot. Bij de Kamerverkiezing van 1918 kreeg de Unie slechts 6.5 'der totaal uitgebrachte stemmen, in 1920 10.88 bij de Slatenverkiezing van 1923 12'/. d.i. een achtste deei van alle geldige stemmen. Bij de raadsverkiezingen was in de •groote gemeenten wei eenige terug gang, maar het aantal Christ.-Hist. raadsleden in den lande steeg toch met ongeveer 39 En dit ondanks het feit, dat de Herv. Ger. Staatspartij met een kleine 20.000 stemmen in hoofd zaak graasde in het veld van de Unie. De hitte en publieke vermakelijkheden. Te Amsterdam en Rotterdam zijn wegens de hitte verschillende schouw burgen en andere publieke vermakelijk heden gesloten. Er kwamen trouwens toch zéér wei nig bezoekers en de temperatuur is, als vele menschen bij elkaar komen, ondra gelijk. Gevaarlijk snoepgoed. Naar de heer E. van Waegeningh in het weekblad „Volksvoeding" schrijft, heeft de .keuringsdienst van waren te Maastricht een groote pa/tij jubileums snoepgoed in beslag genomen, namelijk zgn. „dragées", die onder den naam „Riffles Schot" door een onzer grootste suikerwerkfaibrieken in den handel wa ren gebracht. Het snoepgoed ziet er aantrekkelijk uit, is verpakt in door schijnende kleine zakjes van ongeveer 40 gram, die met een gouden koordje zijn dichtgemaakt en bestaat uit suiker balletjes in de nationale kleuren, rood- wit-blauw-oranje, met bovendien de noodige gouden en zilveren balletjes er tusschen. Vooral de goudballetjes, die met koperbrons bewerkt zijn worden zeer schadelijk geacht. VLISSINGEN, 13 JULI. Regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin. Het bestuur van den Viissingschen Oranjebond hield Woensdagavond een vergadering, waarin o.m. werd beslo ten om, in verband- met de tijdsomstan digheden en overeenkomstig den door H. M. de Koningin te kennen gegeven wensch dat men zich bij het organisee- ren van feestelijkheden zooveel moge lijk beperke, 't aanstaande regeerings jubiieum van H.M. hier ter stede slechts op bescheiden schaal te vieren. Tot de ter vergadering besproken plannen behoort o.a. het, zoo mogelijk, in overleg met de buurtvereenigingen, organiseeren van kinderfeesten in de verschillende stadsgedeelten, ter nadere bespreking van welk plan de besturen der buurtvereenigingen binnenkort door het bestuur van den Oranjebond tot een bijeenkomst zullen worden uit- genoodigd. Het strandfeest. Men verzoekt ons te melden, dat de heer G. Jacobs, kunstschilder alhier, zich bereid heeft verklaard leiding te willen gven aan die kinderen, die zich voor het strandfeest hebben aangemeld en zich willen bekwamen in het ver vaardigen van zandfiguren. Alle inlichtingen dienaangaande wor den gaarne verstrekt door den chef van het badbedrijf alhier, bij wien men zich met warmte de hare. Uit het energieke optreden van haar man putte zij nieu we kracht .en kalmte na de gebeurtenis sen van den laatsten dag, die haar den ken en gevoelen heelemaal in de war had gebracht. Ook de nauwere aanslui ting van den jongen advocaat aan de zaak leek haar een zekerheid voor bet herwinnen van verloren veiligheid en rust. Alleen Alfred stond onwillig en boos terzijde. Doch ook op hem maakte de energie, waarmee zijn vader optrad, grooten indruk en hij erkende, dat voorloopig wel niet anders overbleef, dan zich in de getroffen besluiten en den daaraan verbonden lastigen dwang te schikken. Daarbij maakte hij, een stijve buiging tegen Weisz en ging naar zijn kamer. Zoo, zei Seistermann, tevreden over het onderhoud en de voorgenomen maatregelen. Daarmee genoeg voor vandaag. Ik heb SensaI beloofd, ter stond weer beneden te komen en wilde u slechts vragen, oo,k voor hem een kop thee gereed te zetten en ons voor daarna een paar flesschen wijn uit den kelder te laten halen. Wij zullen van nacht doorwerken ik ben den des kundige, die dat voorstelde, zeer dank baar voor de volharding en de opoffe ring die hij zich getroosten wil voor de zaak. Kan ik daarbij ook van dienst zijn vroeg de advocaat. Dank u, beste Weisz, voor uw vriendelijk aanbod, antwoordde de nog voor deelname aan het feest op 2 Augustus kan aanmelden. Schoolreisjes. Een vroolijk troepje schoolkinderen trok gisterenmorgen om ruim 9 uur door de Coosje Buskenstraat. Het wa ren de 3e, 4e en 5e klassen van scholen A en B, die met de stoomtram Walche ren, waarin voor hen een tweetal wa gens gereserveerd waren, naar Dom burg trokken. Onder het zingen van vroolijke liedjes werd door deze bad plaats gemarcheerd en na een verver- sching genoten te hebben, werd in de richting van Westhove gemarcheerd, waar het troepje het bosch introk om zich in de schaduw der boomen op 'net zgn. eilandje weer af te koelen van de wandeling over den sfoffigen weg naar Oostkapelle, waarop eenige malen een groote autobus op Middelburg passeer de. Daar wachtte den kinderen een ver rassing in den vorm van een ijsco, wel ke bij den dorst, die in 't land kwam, zeer in den smaak viel. Vervolgens werd door de bosschen gewandeld naar den goudvischvijver op Berken bosch., waar de Jeugd zich kostelijk amuseerde met het voederen der leven- dig-gekleurde, vlugge waterbewoners. Door ,den boschwachter begeleid trok men naar de duinen en... naar het strand, waar al spoedig heel wat kou-, sen en schoenen uitvlogen. Na een kort' getrappel in het water werd de terug tocht naar Domburg ondernomen. Eerst nog een verfrissching en toen, onder vroolijk gezang naar de tram, die het troepje om ruim half 7 hier terugbracht. Gisteren maakten de hoogste klassen van scholen A en B met die van C, D, F en G een schoolreisje naar Rotter dam. Niettegenstaande de warmte heb ben wij een goeden dag gehad. Na in liet Beursstation wat opgefrischt te zijn, maakten wij een wandeling langs de Boompjes naar den „Melkkop" en werd 's middags de Diergaarde be zocht. Het tramritje door de stad en het bezoek aan de Rotterdamsche Dier gaarde viel bij de leerlingen zeer in den smaak. Omstreeks 10 uur kwamen allen zeer warm, maar in een goede stem ming, hier aan. De teerlingen der twee hoogste klas sen der Chr. school in de Palingstraat maakten gisteren een uitstapje naar Antwerpen. De dag werd daar door gebracht met 't bezichtigen van ver schillende mooie gebouwen, standbeel den en wat Antwerpen meer voor moois te zien geeft. Noteeren we in 't bijzon der de prachtige Kathedraal, het Steen, het Park en den Dierentuin (wel de grootste attractie voor de kinderen) en dan 't prachtige Aquarium, waar je de visschen zoo maar voor je neus ziet zwemmen, 't Was, ondanks de buiten gewone hooge temperatuur, een aange naam dagje. Begrafenis J. W. Jacobze. Gisterenmiddag werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. Jacobze, in leven adjunct-inspecteur van de stoomvaart-maatschappij „Zee land", ter aarde besteld. De leden van de loge „l'Astre de FOrient" hebben aan hun afgestorven broeder de laatste eer bewezen. Verder waren op den doodenakker ook hoofd- en andere ambtenaren van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" aanwezig. Aan de geopende groeve werd na mens de loge het woord gevoerd door den heer M. J, Harts en namens de maatschappij „Zeeland" .door den heer J. W. A. Mulder. koopman. Maar u zal begrijpen, dat ik het eerste met den man alleen moet afmaken. Als de grond gelegd is en wij weten, waar we staan, zal er werk voor u in overvloed zijn, om de rechtskundi gen dus. Hij 'drukte zijn vrouw de hand en ge gevolgtrekkingen te maken uit alles wat blijken zal. Daarom zou i,k morgen vroeg gaarne alles zooveel mogelijk onderzocht willen hebben. Mijnheer SensaI, die een wat ruw uiterlijk ver toont, is een uitstekend en degelijk mensch. Hij zit, als de vergelijking ge oorloofd is, als een speurhond achter de zaak. Hij heeft oogen als een vos en •een geschoolden kopmansblik, dien men bewonderen moet. Er ontgaat hem niets. Ik hoop morgen met een duidelijk beeld van de heele zaak voor u allen gereed te zijn en ik verzoek u, morgen vroeg, om negen uur bij mij te wezen. Ik geloof, dat het in het belang van de heele zaak is, heelemaal open ikaart te spelen. Ik zal dan het personeel bij een roepen en allen klaren wijn schen ken... En Johan vroeg mevrouw Sei stermann nog eens, -daar die vraag haar nog steeds drukte. Mijnheer Weisz, voegde zij er aarzelend aan toe, meent zelfs, dat zijn heengaan met het ontbrekende geld in mijne kas en met Mullers dood kon samenhangen. De koopman keek eerst zijn vrouw en daarna Weisz onderzoekend aan. i— Ik ben zoover, zei hij, dat ik niets INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. HET OORDEEL van de beroemde Nederlandsche Kun stenares, Mevrouw MARIE VAN EYSDENVINK is vervat in het vol gende schrijven Aan de Directie der N.V. Indische Hs. Vg. „Indra", Rotterdam. Mijne Heeren, Inderdaad moet ik Uw vraag, of door mij een Indischen Armband door U als „Indra"-armiband in den handel ge bracht, wordt gedragen, bevestigend beantwoorden. Ik ben stellig overtuigd, dat die armband mij aanmerkelijke ver mindering van rheumatische pijnen ;h.eeft verschaft en Iaat hem dan ook nimmer uitgezonderd in de rol van Madame Sans Gêne af. Hoewel wars van reclame, machtig ik U in het belang van hen, die lijden aan rheumatische aandoeningen, dit te publiceeren. Inmiddels, Hoogachtend, (w.g.) MARIE VAN EVSDENVINK. Verkrijgbaar te Vlissingen bij A. BENiEST, Lepelstr. 8—13 en A. DE LANDMETER, Walstr. 70. De oudste zoon, de heer J. W. Ja cobze, dankte, mede uit naam van de familie, voor de betoonde belangstel ling. Voor het examen als kapitein ter lange omvaart is te Ostende met on derscheiding geslaagd onze vroegere stadgenoot de heer Louis Maes. Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen. Gisteren en heden houdt de Vereeni ging van Nederlandsche Arbeidsbeur zen haar jaarvergadering in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg. Gisterenavond werd de vergadering geopend door den heer Alberda, voor zitter der vereeniging met een woord van welkom tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, den burge meester, den secretaris en den wethou der, den heer Onderdijk. Spr. wees er op, dat reeds vroeger en nu weer de groote belangstelling bleek van het ge meentebestuur voor het werken der vereeniging. De verre afstand en de hooge temperatuur hebben wellicht nog velen afgehouden om naar Middelburg te komen. Het te behandelen onderwerp is echter reeds genoeg aantrekkelijk en was er verder geen aansporing meer noodig. Maar een boek moet in. een mooien band. En nu wordt de vergade ring gehouden in Zeeland, welke pro vincie spr. noemt een. sieraad van ons land. Middelburg biedt de bezoekers schoonheden uit de oudheid, wélke het gemeentebestuur zoo goed bewaart. De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, bracht dank voon deze woorden, spr. is met groote animo naar deze vergadering gekomen^ omdat liet ge meentebestuur te goed weet welk groof werk de vereeniging doet en welk groot nut een arbeidsbeurs heeft. Tien jaar geleden was de weg om arbeidskrach ten te krijgen of hen aan werk te helpen nog zoo'n moeilijke. Met groot genoegen heeft spr. kennis genomen van het plan hier te vergade ren. omdat zulke vergaderingen steeds weer andere personen kennis doet ma ken met Walcheren. Spr. hoopt dat de bijeenkomst 'in de eerste plaats moge strekken ten bate van de arbeidsbemid deling om na het werk te genieten van hetgeen te zien is. Spr. hoopt voor den tocht naar Domburg wat minder tropi- meer vooraf 'zou durven te ontkennen, en ik begrijp volkomen, dat een crimi nalist op die gedachte komt. Maar laten wij de zaak tot morgen uitstellen. Er is wat veel op eens, en ik moet mij voor behouden, ais ik iefs bereiken wil, het een na het ander af te doen. Tot mor- ging met mr. Weisz naar buiten. Zwij gend gingen zij de trap af. Een oogenbiik, vroeg Seistermann en liet den advocaat voor zich in „ijne kamer gaan. In een opzicht mag ik zeker op u rekenen, zeide hij. Deze nieuw ont waakte vriendschap van Greta .en Lore Maller is iets, dat niet meer in onze re kening past, zoo als thans de dingen blijken te zijn. Men zou niet begrijpen, dat ,de vader de boeken vervalscht, geld onderslaat, en dat de dochter op vriendschappelijke wijze in ons huis verkeert en tot Greta in nauwe betrek king staat. Ik ben gaarne bereid, alles wat mogelijk is voor het meisje te doen. Maar in mijn huis kan ik haar niet meer hebben. Bij het vertrouwen, dat mijne dochter in u stelt, en in de omstandigheid, dat u anderzijds, zoo te zeggen, de raadsman van Mullers dochter, is, zal het mogelijk zijn, de beide meisjes dat aan het verstand te brengen en een weg te vinden om de betrekkingen terug te brengen tot den noodzakelijken vorim. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1