DONDERDAG 13 JUL! No 4628 6Ie rag; 1923s- BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk: f2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 14 regels: ƒ5.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 1—5 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van t6 regels 1.70, .edere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag. Dienstweigering. De heer Steger, professor in oliën en vetten, heeft een uitvoerig principieel betoog gehouden over zedeleer, gewe ten, barmhartigheid enz. De Staat moet het geweten der burgers zooveel moge lijk eerbiedigen en daarom was hij vóór dit ontwerp, dat hem eigenlijk niet ver genoeg ging. Maar hij. was ai dankbaar voor dat ontwerp en hoopte alleen dat de Regeering nog eens verder zou gaan. Een tweede hoogleeraar, de heer Ane- ma, meende ai weer dat de Regeering te ver ging. Alleen religieuse gewetens bezwaren mogen gerespecteerd worden en daarom zou hij zijn stem alleen aan het ontwerp geven als de toepassing zeer voorzichtig zou zijn, doch na deze rede vloeide het over van zede-bespie geling, ter.wijl het onderwerp zeer sim pel en practisch .is. Volgens den heer Verkouteren was de dienstweigeraar een onsociaal we zen, die beter deed het land te verlaten. Maar hij gaf zijn stem er aan als de Regeering .een zeer beperkte toepassing zou geven aan de vrijstelling. Hij be greep nl. -dat de Regeering voor een moeilijkheid zit als de dienstweigeraars niet het land veriaten. De vaagheid van het begrip gewe tensbezwaren maakte den heer Van Lanschot bevreesd dat een volgende Minister een te ruimen uitleg aan de wet zal geven. En dat wilde hij niet. Feitelijk bewoog de discussie zich meer om de vaststelling van het toegrip gewetensbezwaar en het gelukte hier evenmin als aan de overzijde van het Binnenhof om dit 'begrip vast te omlij nen. Minister Heemskerk stond er ook weer over te filisofeeren. De praktijk zal inmiddels we'll den weg aangeven. Zonder stemming werd dit ontwerp goedgekeurd. Vervolgens was aan -de beurt de afschaffing van de strijkgelden, waar tegen men in deze Kamer nogal be zwaar had. Vrijheidsbeperking is -daar van wel het voornaamste. De heer L. W. de Vries heeft er een onverstaan bare rede over gehouden en de heer De Gijselaar achtte het ook niet gewenscht dat deze eeuwenoude instelling der strijkgelden werd afgeschaft'. Morgen voortzetting. De Eerste Kamer-verkiezingen, Aam de hand' van d,e ingediende can- di datenlij sten en de bekende sterkte der verschillende Staten-fracfies in de diverse provincies en gebruik makende van de in de Wet bepaalde gegevens heeft „de Maasbode" uitgerekend hoe de uitslag zal zijn van de stemmingen tot samenstelling van de nieuwe Eerste Kamer. We zijn hierbij uitgegaan van de veronderstelling, dat de verkiezing een normaal verloop zal hebben. Het was natuurlijk miet mogelijk rekening te houden met niet in de lijn liggende stem-combinaties, liet afwezig zijn van Staten-leden, eventueele prestaties van communisten, van wie we stern-onthou ding veronderstellen, enz. enz., doch we gelooven niet dat afwijking van eenige beteekenis van den onderstaanden uit slag zal te verwachten zijn. GROEP I. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg. Totaal 13 leden R. K. STAATSPARTIJ 9 zetels 1. jbr. mr. F. X. A. Verheyen2. mr. W. M. van Lanschot 3. H. M. J. Blomjous; 4. P. W. de Jong v. d. Heuvél5. jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysseit; 6. mevr. B. A. F. P. SteenbergheEnge- ringh 7. O. M. F. Haffmans 8. mr. F. Jamssens 9. j'hr. mr. L. H. L. J. v. d. Maesen de Sombreff. A.-R. PARTIJ 1 zetelmr. A. A. de Veer. C.-H. UNIE 1 zetel prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. S. D. A. P. 1 zetel W. C. de Jonge VRIJHEIDSBOND 1 zetel jhr. R. R. L. de Muralt. GROEP II. Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente. Totaal 13 leden R.-K. STAATSPARTIJ 3 zetels: J. F. C. Arntz 2. P. F. H. M. Dobbel- mann 3. J. C. L. v. d. Lande. A.-R. PARTIJ 2 zetels: 1. prof. mr. P. A Diepenhorst 2. dr. H. Franssen. C.-H. UNIE 2 zetels: 1. mr. W. A. baron de Vos van Steenwijk 2. C. E. W. baron van Wassenaer van Catwijck. VRIJHEIDSBOND 2 zetels 1mr. H. Smeenge 2. mr. dr. E. van Ketwich Verschuur. S.D.A.P. 2 zetels: 1. mr. M. Men dels 2. R. Stenhuis. VRIJZ.-DEM. 1 zetel J. P. Wester- dijk. PLATTELANDERSBOND 1 zetel: H. Klimp. GlRO'EP III.. Noord-Holland en Friesland. Totaal 12 leden R.-K. STAATSPARTIJ 3 zetels: 1. mr. J. N. 'E. Heerkens Thijssen 2. P. J. J. Haazevoet 3. W. Fransen Jzn. A.-R. PARTIJ 2 zetels: 1. W. de Vlugt 2. mr. J. j. Croies. C.-H. UNIE 2 zetels 1. mr. H. Ver kouteren 2. dr. C. J. K. van Aalst. VRIJHEIDSBOND 1 zetel S. v. d. Bergh. VRIJZ.-DEiM. I zetel dr. D. van Embden. S.D.A.P. 3 zetels: 1. H. Polak; 2. mevr. W. C. B. PothuisSmit 3. F. M. Wibaut. GROEP IV. Zuid-Holland. Totaal 12 leden R.-K. STAATPARTIJ 3 zetels 1. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst 2. dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoog land 3. Prof. dr. Alph. Steger. A.-R. PARTIJ 3 zetels: 1. A. W. Idenburg 2. prof. mr. H. Anema 3. J. H. de Waal Malefijt. C.-H. UNIE 2 zetels 1. jhr. M. C. de Gijselaar 2. mr. A. v. d. Hoeven VRIJHEIDSBOND 1 zetel nir. P. Rink. S.D.A.P. 3 zetels 1. H. H. van Kol 2. Oh. G. Cramer 3 A. B. de Zeeuw. TOTAAL RESULTAAT. We komen dus tot liet resultaat dat de nieuwe Eerste Kamer zal bestaan uit: 18 R.-K., 8 A.-R., 7 C.-H. (33 rechts) 5 V. B., 2 V.-D., 9 S.D.A.P.. 1 Plattelander (17 links). Jubileum-zegels. Staatsblad no. 271 bevat het Kon. be sluit van den 16en Juni 1923, betreffen de het uitgeven van jubileum-postze gels, waarbij het volgende is bepaald Artikel 1. Ter gelegenheid van Ons 25-jarig Regeeringsjubileum worden van rijkswege jubileum-postzegels uit gegeven. Artikel 2. De jubileum-postzegels zijn, zoolang de voorraad strekt, nevens de ge#one postzegels verkrijgbaar in de waarden van 2, 5, 7(4, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en van 1, 2(4 en 5 gulden. De jubileum-postzegels van 2, 7(4, 10, 20, 25, 35 en 50 cent dragen Onze beeltenis, die van 5 cent en van 1, 2(4 en 5 gulden vertoonen een tronende figuur met scepter en rijksappel. Op de jubileum-postzegels zijn de bepalingen van toepassing, welke gel den voor de gewone postzegels. Het regeeringsjubileum en de bioscoopwet. Naar de ,,'N. R. Ct." verneemt, is in een eenigen tijd geleden te Amsterdam gehouden vergadering van den Neder landschen bond van bioscoop-theater directeuren een hoofdbestuursvoorstel ingediend, om in September a.s. geen films te vertoonen van de jubileumfees ten of films die betrekking hebben op de Koningin en het vorstenhuis, en dit in verband met de nieuw ingediende bioscoopwet. Een besluit omtrent dit voorstel zal in den loop van deze maand of de vol gende maand worden genomen. Het blad vernam tevens, dat de ver eeniging van ondernemers van publieke vermakelijkheden te Rotterdam, die ge heel los staat van den Nederlandschen bond, en waarin ook de bioscoop-di recties daar ter stede vereenigd zijn, absoluut afwijzend tegenover dit voor stel staat, en er niet aan denkt in den daarin bedoelden zin te handelen, welk besluit 'de Nederlandsche bond ook zou nemen. De postpakkettendienst. Het antwoord van den heer Van Swaay, minister van waterstaat, op de vragen van den heer Haazevoet, betref fende eventueele reorganisatie van den postpakkettendienst luidt als volgt Er is een onderzoek aanhangig in hoeverre bezuiniging zal kunnen wor den verkregen door in sommige plaat sen de uitreiking van postpakketten te doen geschieden door de firma Van Gend en Loos, H. Collignon en Cie. Als regel geldt, dat de duur van het zijdelingsch dienstverband der postil jons met het Staatsbedrijf der posterij en, telegrafie en telefonie afhankelijk is van den duur van het contract tusschen den aannemer der postritten en dat staatsbedrijf. Wordt een overeenkomst om de een of andere reden niet ver nieuwd, dan is te gelij.ker tijd het zij delingsch .dienstverband met de post administratie verbroken. Er bestaat geen aanleiding om bij beëindiging eener overeenkomst tenge volge van overdracht van den bestel dienst der postpakketten aan de bo vengenoemde firma van den tot dus verre gevolgden regel af te wijken. Onbestelde telegrammen voor België. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat, krach tens een tusschen de betrokken admini- stratiën vastgestelde regeling, de af wikkeling van aanvragen om terugbe taling van seinkosten, ingeval de tele grammen in eindverkeer tusschen Ne derland en België zijn gewisseld, in den regel aanmerkelijk kan worden bespoe digd, indien de aanvraag steeds door den afzender van het telegram zooveel mogelijk bij het kantoor van de afzen ding wordt ingediend' en daarbij wordt overgelegd a. bij niet-bezorging een desbetref fende verklaring van den geadresseerde en van het kantoor vam bestemming of van het kantoor van bestemming al leen b. bij verminking of vertragino 'het afgeleverde telegram, waaruit de feil onweerlegbaar zal moeten blijken. Een uitstapje van den ex-keizer. Dinsdag brachten de voormalige keizer van Duitschland en zijn gemalin per auto een bezoek aan graaf Bentinck die gelogeerd was bij zijn schoonzoon baron Ilsemann, op -de villa „Groene- dak", gelegen op den Zuid-Boulevard te Noordwij'k aan Zee. De ex-keizer, die in de morgenuren aankwam, verliet om zes uur in den namiddag Noordwij'k weder. Voor zoover bekend, is dit de eerste maai sedert de ex-keizer in ons land woonachtig is, dat hij een uitstapje van dezelfde uitgestrektheid heeft gemaakt. „De Dag". Dinsdag heeft te Amsterdam -de aan gekondigde vergadering plaats gehad van het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring met de redactie van „de Dag". De vergadering, door het kringbe- stuur belegd, om zich volledig van de gebeurtenissen op de hoogte te doen stellen, was zeer druk bezocjit. Ook de hoofdredacteur en de secretarissen wa ren aanwezig. De besprekingen droe gen een vertrouwelijk karakter. Tijdens de bijeenkomst kwamen te legrafisch allerlei mededeelingen van de directie van „de Dag" in. De hitte. De weerkundige medewerker van „het Vad." schrijft over de hitte o, a. het volgende De thans in Europa heerschende al gemeene weerstoestand is buitenge woon gunstig voor warm weer. Deze toestand, een gevolg van de sedert de laatste dagen van Juni geheel gewijzig de luchtdrukverdeeling, gaat gepaard met helder, zonnig, windzwak weer in Zuid- en Midden-Europa, waar nu een gebied van groote warmte ligt. Giste renmorgen kwamen de hoogste tempe raturen voor in het Zuid-Oostelijk deel van Nederland, waar 's morgens om half 9 de thermomoter reeds tot 20 gr. C. gestegen was. Onder den invloed van een depressie in het Westen kwamen eergisteren in Engeland' zware onweders en regens voor. Omtrent het geweldig onweer te Londen hebben wij reeds bericht. Vol gens de beschrijving overtreft dit on weer echter nog niet de zwaarste on weders, welke hier te lande vrij dik wijls zijn voorgekomen. Dinsdagavond waren in het Zuid westen en Westen wolkenbanken te zien'en vormden zich ook in de omge ving wolken, zoodat de kans op onweer vergroot scheen. Zonder de tusschen- komst van een kleine depressie, die nog niet door den barometer wordt aange kondigd, is de kans op onweders van beteekenis niet groot. VLISSINGEN, 12 JULI. Variété Faveur. Gedurende de kermis zal het welbe kende specialiteiten-gezelschap, onder directie van den heer Faveur, weer een reeks voorstellingen geven in „de Oude Vriendschap." Het programma is als altijd zeer ge varieerd en overal waar Faveur daar mede in ons land optreedt, trekt hij volle zalen. Wij hébben zeer gunstige recensies over dit gezelschap en zullen deze in ons nummer van Zaterdag opnemen. Voor heden volstaan wij met de me- dedeeling dat het programma in elk onzicht eerste klasse is. Voor de muzikale begeleiding zal behalve een pianist en een violist, ook de heer Vleugels, de welbekende cellist uit de kapel HöfeleinBekker, mede werken. Concertgebouw Emmastraat. In het Concertgebouw aan de Emma straat zal Stroober's variété- en specia liteiten-gezelschappen met de kermis optreden. De advertentie kondigt aan dat het nieuwste en beste zal gebracht worden. Evangelisatie in de kermisweek. De kerkeraad der Geref. kerk alhier heeft besloten de volgende week ter ge legenheid van de kermis, daadwerkelij- ken evangelisatiearbeid te verrichten. De heer Van Elk uit 's-Gravenhage zal zich in die week geven voor het werk der straatprediking, terwijl bij verkregen vergunning hiertoe, ook een tent zal geplaatst worden, zoo mogelijk in een gedeelte der stad, waar veel kermisgangers passeeren. Gevolgen van baldadigheid. Door de politie werd de eigenaar van een stoomcaroussel naar het bureau gebracht, omdat hij met een stuk hout naar eenige kinderen had geworpen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, ■dat de man veel last had van de jeugd, o.a. door het wippen op planken van zijn caroussel, waardoor zelfs een spie gel ler waarde van 150 was stuk ge slagen. De man was daardoor in drift ontstoken en toen de kinderen weer op de planken begonnen te wippen had hij een stuk hout naar hen geworpen. Een paard op hol geslagen. Gisterenmorgen is een rookleiding behoorende bij een auto-caroussel, in de Gravenstraat van den wagen geval len, waarmede deze caroussel vervoerd werd. De rookleiding kwam terecht op een paard van een scharenslijper, waar door dit dier op hoi sloeg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het paard' werd later gegrepen e" dit had ook geen letsel bekomen. Een zwerm bijen. Een zwerm bijen heeft zich neergezet in een voortuintje van een der wonin gen aan de Coosje Buskenstraat. De politie neemt maatregelen om dezen zwerm te doen verdwijnen, teneinde te voorkomen dat deze insecten, doordat kinderen argeloos den zwerm bijen uiteen zouden willen jagen, hun natuur lijk verdedigingsmiddel zouden gebrui ken, wat tot hoogst nadeelige gevolgen zou kunnen leiden. Gisteren riep een U-jarige jongen in het volksbad alhier om hulp, daar hij door de golven, veroorzaakt door het voorbijvaren van een schip, zgn. over den kop was geslagen, en zich niet meer veilig gevoelde. De jongen werd door een tweetal personen behouden op het droge gebracht. Door de politie is gisterenavond in het Bellamypark een vechtpartij: be ëindigd, welke was ontstaan tusschen twee familieleden. De verkoop van de bloempjes ten bate van het Herstellingsoordfonds van de Vereeniging tot bevordering der Ge zondheid in de Grafische Vakken in Nederland, door de afdeeling Middel burg, op Zaterdag en Zondag ji. aldaar gehouden, heeft opgebracht 273.98(4. In de gisteren te Groningen gehouden algemeene vergadering van den Ned. Aannemersbond, werd tot lid van het hoofdbestuur, in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer J. Lindenbergh te Wemeidinge, die niet herkiesbaar is, gekozen de 'heer W. Anker alhier. Voor het examen in Duitsche han delscorrespondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de 'Han delswetenschappen te Amsterdam, is geslaagd mej. E. M. C. de Lange alhier. Onze vroegere stadgenoot de heer S. J. J. J. Matte, is aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het arts-examen. De exploratie van „Jachin" in den tuin van Zeeland. 't Is buiten zon en zomer en als de nieuwe dag komt uit de donkerheid van den nacht, dan eerst het morgenrood, dan 'het morgengoud, tot de zon opgaat in hare kracht. Zoo ging het ook bij het aankomen van de dagen, die het werk van „Jachin" in het volle licht zouden plaatsen. Eerst werden de .gedachten teruggevoerd naar de oprichting, toen kwam nog eens de blijdschap van de vorige jaarvergadering in herinnering en nu is het heden .genoten. 'Het glanspunt was de algemeene vergadering. Uit slle deelen van het land waren de broeders en zusters ge komen, om de belangen van den Zon- dagsarbeid te bespreken. De morgenvergadering werd door den voorzitter van de Zondagsschool- vereeniging, prof. Grosheide, geopend. In zijn openingswoord sprak hij: een welkom tot al de saamvergaderden, gaf in groote trekken den aigemeenen toe stand der vereeniging aan, wees op. het aanstaande regeeringsjubileum van on ze Koningin en eindigde met de mede- deeling van .droeven aard, dat de heer Oranje van Amsterdam en dr. H. Kaa- jan van Utrecht door ziekte verhinderd waren aan de vergadering dee! te ne men. De verschillende verslagen brachten veel historische herinneringen en een duidelijk beeld van wat gedaan is en wat nog .gedaan moet worden in het belang van „Jachin". Een 'bestuurslid van het Geref. trac- taatgenootschap Filippus en een afge vaardigde van de Ned. Zondagsschooi- vereeniging spraken goede woorden voor verdere ontwikkeling. in de pauze werd gelegenheid gebo den de Nieuwe Kerk te bezichtigen, waarvan zeer velen gebruik maakten. Bij het praalgraf van de Evertsen werd een stille hulde gebracht en de organist deed eenige toepasselijke aria's hooren. Daarna werden nog de provinciale ge bouwen bezocht en de mooie gobelins in oogenschouw genomen. Na de pauze leidde de heer W. A. van Wijk het onderwerp in De beteekenis van het goed memoriseeren van teksten en psalmverzen en de beste wijze van overhooren. Dit uitermate praktische onderwerp werd op zeer heldere wijze uiteengezet. Op de verschillende ingezonden voor stellen volgde een zeer geanimeerde bespreking. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Gisterenavond werd in de Hofplein- kerk te Middelburg de bidstond gehou den voor de algemeene vergadering der Zondagsschoolvereeniging „Jachin", waarbij voorging ds. K, Schilder van Delft. Deze bidstond was vrij goed bezocht. Ds. Schilder sprak naar aanleiding van Lukas 10 vers 20 over de blijdschap der discipelen en de tucht van Christus. Voor die verheuging was plaats, want de machten uit den afgrond waren teruggeweken. Doch nog heerlijker kon die blijdschap worden als niet in de eerste plaats gelet werd op het „kun nen", maar wel op het „mogen". Want dit laatste begrip wijst ons op de on uitsprekelijke genade en waar die werkt, komt het tot graven en verdie pen, tot het leggen van een vast funda ment, bvaarop tiet gebouw des geloofs hoog op kan rijzen. Ook voor „Jachin" kan door die tucht van Christus komen" nog meerdere ontplooiing en uitbrei ding van de grenzen in het belang van het eeuwig koninkrijk. De transformatie der Hofpleinkerk was uitstekend gelukt. Met bloemen ver sierde tafeltjes, 'hoog opgaande palmen en veel gezelligheid zorgden, dat de „begroetingssamenkomst" goed kon slagen. Verschillende sprekers voerden het woord. Professor Grosheide, ds. Linde boom van Asperen en de heer P. Kos ter van Valthermond. Een zangkoor, samengesteld uit al de leden van de Middelburgsche afdee ling van „Jachin" zong een tweetal nummers, een lofverheffing en een be de. Mej. A. Ludikhuze zong een altsolo. Waterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen. In de voltallige vergadering van den gemeenteraad te Oostburg v/as mede aanwezig ir. Carrière van het rijksbu reau voor .drinkwatervoorziening, om zoo noodig van advies te dienen bij de behandeling van het punt drinkwater voorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen. 'Na een zeer uitgebreid 'betoog, aan sluitende aan hetgeen in vroegere be sprekingen in deze gemeente was be handeld en veel van het toen aange voerde herhalend, werd met 4 tegen 3 stemmen besloten zich aan te sluiten bij de door de gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen te vormen vennootschap voor de totstandkoming eener water leiding. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Meppel komt voor ds. C. Koenekoop te Biggekerke. Hoogere Handelsschool te Middelburg. Van de 21 leerlingen, die deel namen aan 'het eindexamen der Hoogere Han delsschool te Middelburg zijn er 19 ge- sleagd, namelijk de dames Joh. J. Blok, Cath. J. Risseeuw, Anna Roose, Suz. Roose, Teuntje J. Swaters, en de heeren J. J. A. Belderok, Vlissingen, W. A. Bliek, E. M. van Diffelen, J. J. Geluk, Zierikzee, M. D. P. L. Hackenberg, W. M, A, van der Harst, Chr. Huijser, Am sterdam, F. A. Peman Kakebeeke, 'Goes; J. P. v. d. Kop, A. K. Maas, Kortgene, A. C. J. Maljers, F. Verhage, J. C. v. d. Voorde, Wolfaartsdijk en Chr. M. P. j. de Vos. De geslaagden, bij wier namen geen woonpiaats is genoemd, wonen te Mid delburg. MARINE EN LEGER. De majoor-aalmoezenier H. J. M. M. Alink zal met H. M. pantserschip „Ja cob van Heemskerck" de oefenreis mee maken van 17 Juli tot 7 Augustus naar

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1