IPING :olo I DDAG No 161 6Ie Jaargang' WOENSDAG II JULI iat 10 ihoiiwerij w e r i j Mo. 4 'oor GEM Wil ivisri V GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 21) SSINOSCHE COURANT cht deze om te oping te alles uit 2.75 f- 3.75 ï- 12.50 - 12.— - 20.— es eerste f 28.— - 12.— - 20.— prijzen. 1>50, ook roor den coop zal SOUW" 2.30 uur gen. t prijsopgaaf TEUR. ïette Jongelui an WONING, en per week. DE WAARD, 20, Souburg. )ieding$n anvragen raagd een net eisje 16 jaar. Loon lich aanmelden ONO, Kasteel- bn net ïeisje STEKETEE, 6 jaar. „Vliss. Courant" het strand, niet jaar. Zich aan te W. VAN DER at 98. lelb. - Rotterdam egen plaatsen. 1 PASSAGIERS N EN VEE. 2(11 ra. ut i. Stil I.» w 8 8 f.* bet. oman Trarap. eö G. VOci. ENdOORN, Tri. 153 ÏTEREOUT. Tel. 8*2 ÜITENHEK, Tri. 101. Exp Iri ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale-prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen r var. 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of vooTden, die voor hunne kinderen of pupil len met den nieuwen cursus (aanvangende 14 Augustus e.k.) toelating wenschen tot een der OPENBARE LAGERE SCHOLEN in deze gemeente, ook tot de centrale 7e klassen school (tenzij w^t laatstge noemde school betreft bij het hoofd der school waar de leerling thans op school gaat, daarvoor reeds aangifte mocht zijn gedaan) dat vanaf Donderdag 28 Juni tot en met Vrijdag 13 Juli e.k., uitsluitend ter Gemeen te-Secretarie (2e afdeeling) iederen werk dag van des voormiddags 9 tot 12 uren, ge legenheid tot aangifte van nieuwe leerlin gen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of vóór 15 Februari 1924-zullen bereiken. Zii. die in het bezit zijn van een TROUW BOEKJE, worden verzocht dit bij de aan gifte mede te brengen. Vlissingen, den 27 Juni 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Minister van Oor log d.d. 5 Juli 1923, no. 161 V., het gedaan verzoek om vrijstelling van den dienst plicht wegens kostwinnerschap van Govert Geene, dienstplichtige dezer gemeente, lichting 1923, is afgewezen. Tegen deze beslissing kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen, of de wettige vertegenwoor diger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen, 10 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Dienstweigeraars. De Nederlandsche vereeniging van vrouwen voor duurzamen vrede heeft een adres gericht tot de Koningin, waarin zij te kennen geeft dat zij de aanneming door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van de Dienstweige- ringswet met groote instemming heeft begroet, maar dat het haar leed doet, dat de dienstweigeraars die op dit oogenblik bun straf ondergaan, niet door de heilzame nieuwe bepalingen Zou het met Mullers dood in ver band staan vroeg Weisz. Hij kon de gedachte niet meer onderdrukken, die straks bliksemsnel in hem opkwam, te driest echter, te krenkend was ze, om ze zonder eenige voorbereiding te uiten. Met Mulier's dood zei mevrouw Selstermann verbluft. Lk zou niet we ten, wat Mulier's dood met Johan te maken had en hoe deze daardoor uit het huis kon worden verdreven Het moest al zijn, dat naar het oude volks bijgeloof werkelijk het eene ongeluk steeds door een tweede gevolgd wordt en dat met den dood van Muller het onheil zijn intocht in ons huis gehouden heeft en zich nu hier wil nestelen en ons kalm geluk wil vernietigen, stuk voor stuk Tegenover die uitlatingen droeg mr. Wteisz den last van de geheime, onuit gesproken verdenking, die in hem was opgerezen, niet langer. Hij hield het voor oneerlijk ze te verzwijgen. Hij moest het wagen, zich er van te bevrij den en open er over te spreken. Uw echtgenoot, begon hij, heeft mij gezegd, dat u sedert drie maanden onder de raadselachtigste omstandig- gebaat kunnen worden, daar de wet geen terugwerkende kracht zal bezit ten dat zij daarom vurig hoopt, dat alsnog een andere weg gevonden moge worden om aan deze jongelieden, na de invoering der nieuwe wet, de vrijheid te hergeven, waarom zij verzoeken, aan alle dienstweigeraars, wier straftijd in September nog niet zal zijn verstreken en aan hen die zich ter zake in voor- loopige hechtenis bevinden, ter gele genheid van Haar vijfentwintigjarig re- geeringsjubileum gratie te verleenen. De werkloozenzorg. De minister van binnenlandsche za ken heeft beantwoord de vragen van den heer H. Colijn, betreffende het ver strekken van gegevens omtrent de (uit gaven ten behoeve van de werkloozen zorg. De minister meent goed te doen met mede te deelen, dat het noodzakelijk was, ten einde te kunnen beschikken over de voor de beantwoording van de tot de regeering gerichte vragen, nood zakelijke gegevens, een uitvoerig on derzoek in te stellen. Aan alle gemeentebesturen werd daartoe een circulaire met vragenlijst gezonden. Bij mijn voorloopig antwoord werden omtrent de bijdragen voor werkloozenkassen, wachtgeldregelingen en markenbijslag reeds eenige voorloo- pige cijfers verstrekt. >Thans staan hier omtrent der regeering nadere gegevens ten dienste, weshalve de kosten van deze vormen van werkloozenzorg in de volgende opgave opnieuw zijn opgeno men. Opgemerkt wordt, dat de navol gende bedragen aangeven de kosten over het geheele jaar 1923. De raming is zeer globaal, omdat deze is geba seerd op de kosten over een bepaald tijdvak en deze kosten uiteraard naar gelang van den tijd van het jaar aan belangrijke schommelingen onderhevig zijn. De totale kosten van werkloozen zorg voor het rijk en de gemeenten be dragen 36.067.000. Daarvan komt naar raming ten laste van het rijk 11.364.000. De raming van de voor Rijksrekening komende kosten kan slechts zeer glo baal zijn, ook doordat de subsidie in de kosten van steunverleening tot dusverre slechts voor een beperkt aantal ge meenten kon worden vastgesteld en zulks nog alleen voor een gedeelte van het jaar 1923. Van 'het ten laste der gemeenten ko mende bedrag moet worden afgetrok ken de subsidie, die door enkele pro vinciën aan eenige gemeenten in de kosten van werkverschaffing worden toegekend. Deze bedragen zijn echter betrekke lijk gering. Eenigszins juiste gegevens konden hieromtrent nog niet worden verkregen. Pasvisa. Hieronder volgt een opgave van de eischen welke verschillende landen aan Nederlanders stellen, die er tijdelijk wil len vertoeven. Voor Nederlandsche Staatsburgers, in het bezit van een geldig Neder- landsch paspoort, niet voornemens zich metterwoon in genoemde Staten te ves tigen, is géén pasvisum noodig voor België, Italië, Spanje, Luxemburg, De nemarken, Zwitserland, Noorwegen, Frankrijk of Fransch Marokko (wel echter voor Tunis en Indo-China), Groot-Brittannië en Ierland (wel voor Zuid-Ierland). Britsche Dominions visum 4.88, uitgezonderd Canada, hetwelk voor huishoudgeld uit uw schrijftafel gemist hebt. Verschrikt keek mevrouw Selster mann hem aan en legde de hand op .het hart, alsof zij zich tegen een aanval op haar eigen persoon verweren moest. Maar wil toch niet zeKgen, riep zij onthutst, dat Johan daarmee in ver band kon staan Is het al niet ver schrikkelijk genoeg, te moeten denken, dat Muller in allen ernst van oneerlijk heid verdacht wordt, wat ik persoonlijk mooit geloof. Wil men ons dan ales ontnemen Is er dan niets heiligs meer Is er in den engsten familiekring niets meer, dat ontzien wordt Ik weet, zei ,de jurist, hoe zwaar zoo'n verdenking is en hoe driest Ik zou het ook niet wagen, ze anders dan in het strengste vertrouwen uit te spre ken. Maar uitgesproken moet ze toch wel worden. De jurist zoekt naar den samenhang en moet daarbij natuurlijk zijn hart geheel uitschakelen. Stellen wij ons een oogeniblik op het standpunt dat in uwe zaak en uwe familie onre gelmatigheden met geld zijn voorgeval len. Het laatste staat reeds vast. Het eerste is na wat men beneden gezegd heeft helaas tenminste zeer waarschijn lijk. De onregelmatigheden in de zaak, als die plaats hebben gehad, werden bedreven door een der oudste en meest betrouwbare beambten. De dingen in uwe woning kunnen slechts door iemand bedreven zijn, die met alle om- Nederlanders geen pasvisum vraagt, doorreis-visum voor Nederlanders naar Ned.-Indië ƒ0.61. Wat België betreft, daarvoor is ook geen paspoort meer noodig. Voldoende is een bewijs van Nederlanderschap, voorzien van foto. Bij de aankomst in Italië melde men zich of laat men zich melden bij de po- Iitie-autoriteiten. Uit Nederland voor Nederlanders naar Ned.-Indiëper Ned. boot van Ned. haven naar Ned.-Indië zonder de boot te verlaten, is zelfs geen paspoort noodig doch wel gewenscht, wijl men anders de boot onderweg niet kan ver laten. Duitschland. Daarvoor is noodig een gewoon visum, kostende ƒ9 voorts worden verstrekt familie-visa voor man, vrouw en kinderen beneden 15 jaar 9 boven de 15 jaar hebben de kinderen een afzonderlijk visum noo dig al deze visa gelden slechts voor ééne 'heen- en terugreis. In bijzondere gevallen wordt, voor zakendoeleinden, waarbij moet worden overgelegd een verklaring van de Handelskamer in het district waarheen men reist, een z.g. „Dauer-visum" verstrekt, geldig voor drie maanden, zes maanden of een jaar. De kosten daarvan zijn respectie velijk 15, ƒ24, ƒ36. Ook voor een doorreis door Duitschland is een visum van ƒ9 noodig. Voor het doorreisvisum moet de duur opgegeven worden een dergelijk visum wordt tot zes maanden verleend. De gewone Duitsche visa gelden niet voor Beieren. Een toela tingsbewijs voor dat land moet worden aangevraagd bij het Polizei-Prezidium te Munchen. Voor het bezoeken van Beieren is dit bewijs, én een Duitsch visum noodig. Men wordt niet in Beie ren toegelaten zonder het „toelatings bewijs". Bij een reis naar Duitschland geve men de Duitsche douane op hoevee! geld men bij zich heeft en vrage bewijs. Dat voorkomt moeilijkheden op de te rugreis. Een financieel debacle In de gisteren gehouden aigemeene vergadering der Aigemeene Groning- sche Scheepshypotheekbank, welke druk was bezocht, heeft de voorzatter medegedeeld, dat behalve het geheele aandeelenkapitaal nog 2 millioen van het pandbriefkapitaal als verloren moet worden beschouwd. Met instemming der vergadering is een commissie van aandeelhouders be noemd, welke een onderhoud met de directie zal aanvragen en rapport uit brengen in de 24 Augustus te houden nieuwe vergadering. Ook in België niet welkom. Bekend is, dat velen in ons land dit jaar hun oog hebben geslagen op Bel gië voor hun zomerreisje. Hoe de Bel- egn daarover gestemd zijn, kan men zien uit het volgende, dat uit Antwer pen aan de „N. R. Ct." wordt gemeld De senatoren van Berckelaer en Daems hebben den volgenden brief ge zonden aan den minister van financiën „Op het oogenbJi'k, dat wij u dit schrijven, staat de gulden 8.05 fr. en het pond sterling 92. Wij hebben het voorbeeld gehad der landen als Oostenrijk en Duitschland, welke door de vreemde bezoekers let terlijk geplunderd werden, bij middel van dezen hoogeren geldkoers. Wij hebben tevens hunnen vaststel len hoe, naar mate die plundering al daar vorderde, de prijzen stegen en de ellende hare intrede deed bij de arbei ders, ambtenaren en kleine burgers. altoos in de gelegenheid was bij de huishoudkas te komen. Dat zal buiten de oude Margareet wel alleen Johan zijn geweest. Nu verdwijnt hij zoo maar. Mevrouw Selstermann vergeef het, er zijn reeds op veel minder ver denkingen onderzoekingen wegens ge zamenlijke misdaden opgebouwd en met succes ten einde gevoerd. Mevrouw was aan tafel gaan zitten en steunde het hoofd' in de hand. Toen zag ze de woonkamer rond naar al de bekende en lief geworden voorwerpen en zeide Het is mij, alsof ieder portret en elke kast, stoel en tafel en al wat hier is mij vreemd en onbekend geworden is en zijn vertrouwelijk karakter verloren heeft. Alsof de muren hier werden neer gehaald en alle gevoel van veiligheid, dat men in het eigen huis heeft, ver dwenen is. Waarop grondt zich dan het geluk van een eigen gezellig tehuis, zoo niet op het gemeenschappelijke ver trouwen van allen in allen Zoo was het tientallen jaren lang en daardoor was ons leven rijk en gelukkig. In alles, in het kleine en in het groote, waren wij eensgezind, onuitgesproken... wij in den engeren familiekring zelf en" de langjarig hier geweest zijnde bedienden in huishouding en zaak. Er waren slechts gezamenlijke feesten en ge meenschappelijk leed. Als u mij dat al les op eens ontneemt, weet ik niet, of ik aan hef veranderde, van de grootste INGEZONDEN MEDEDEELINGEN gebruiksaanwijzing. Iedereen heeft gaarne vrijen tijd. Voor de huisvrouw is dit echter niet weggelegd. De behandeling der wasch vordert veel teveel tijd. Toch kan zij hierin verandering brengen en volop tijd hebben om zich met de kleinen bezig te houden. RINSO. de nieuwe uitvinding voor de gezinswasch. zal haar taak verlichten. Zij behoeft alleen voor het naar bed gaan het goed te'weeken. te zetten in RINSO sop volgens de gebruiksaanwijzing op het pakje. Terwijl zij slaapt reinigt RINSO net goed. Des morgens behoeft zij het alleen uit te spoelen. RINSO is de zuiverst denkbare, geconcentreerde zeep in korrelvorm en overal verkrijgbaar. Koop nog heden een pakje en probeer het vanavond. Overgieten in de kuip, DE "LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. Wjj staan voor het vacantietijdperk. Duizenden vreemdelingen kunnen hier verwacht worden de meesten uit de landen met hoogeren geldkoers. Wat denken de heer minister en zijn hierbij betrokken collega's te doen, om ramp zalige toestanden te voorkomen, waar van reeds verschillende andere volkeren ten gronde gingen. Wat denkt de heer minister te doen bij tijds iom te voorkomen, dat het bezoek van vele vreemdelingen, voor onze bevolking een ramp worde in de plaats van een zegen Christelijke Nationale Werkmansbond. Te Zwolle is de 29ste jaarlij,ksche vergadering gehouden van den Christe lijk Nationalen Werkmansbond. Uit het jaarverslag blijkt, dat in Ja nuari 1922 er 144 afdeelingen waren, te samen tellend 11.500 leden, van wel ke 17 geen teeken van leven gaven. Steenderen en Wageningen zijn op geheven. Zes nieuwe afdeelingen zijn er bij gekomen. Er zijn twee ringen, Twente en Walcheren. Het jaarverslag van den penning meester, over 1922 sluit met een kas saldo van 3711. De begrooting 1923 vermeldt in ontvangsten en uitgaven 11.650. Vertegenwoordigd waren 74 afdee lingen. Syndicalistische Federatie van Bouwvakarbeiders. Zondag is te Rotterdam een confe rentie gehouden van afgevaardigden moois meer zal kunnen vinden. Het is mij onmogelijk, mij voor te stellen, dat onze johan, dié hier uit- en inging als mijn man en als Greta en Alfred, dat Johan mij bestolen zou hebben, dat hij, indien mogelijk, met Muller onder één deken gestoken zou hebben en dat zij wellicht iachend hun roof achter onzen rug gedeeld zouden hebben... Waarom vertrekt hij Zonder op heldering Zonder afscheid vroeg mr. Weisz. Ik weet het niet, antwoordde zij wanhopig en schudde het hoofd. Daar trad Selstermann binnen. Margareet heeft mij de thee bene den gebracht, zei hij druk. Mijn brave lijifs- en kamerdienaar heeft wat laat lust bekomen, zich te veranderen, te verbeteren waarschijnlijk, en is op stel en sprong weggekropen, waarover mis- sdhien, nietwaar, mijnheer de advo caat van het standpunt van recht ge zien nog wat te zeggen zou vallen. Afaar laat loopen, wat zich niet houden Iaat. 't Is gewoonlijk geen verlies. Zeg, vroeg zijn vrouw en legde hem de hand op den arm, waarom is Johan weg Begrijp jij dat Selstermann lachte. Ja, mijn 'beste, zei hij. Daar kun nen we niet meer mee beginnen, met het begrijpen. Kan ik het dan begrijpen, dat daar beneden, zooals de deskundi ge zegt... in de boeken zich ieder kwartier meer schurkenstreken openba- Die Muller heett huisgehouden, van Böuwva'korganisaties te Groningen, Vlissingen en Zaandijk, terwijl tevens afgevaardigden van Amsterdamsche bouwvakarbeiders tegenwoordig waren. Allen behoorden tot voor kort tot de landelijke federatie van bouwvakarbeiders. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam van de genoemde federatie was als gast aanwezig. De bedoeling was een syndicalistische fe deratie van bouwvakarbeiders te stich ten,. aangesloten bij het Nederlandsch Syndicalistisch verbond. De voorzitter der conferentie, de heer B. Lansink Jr., secretaris van het N. S. V. deelde mede, dat hem uit Haarlem, Den Haag, Gouda, Deventer, Zaandam, Utrecht, Hoogezand, Sappemeer, En schede, Krommenie en Zaandam bewij zen van instemming van bouwvakar beiders met het gestelde doel hadden bereikt. Nadat den voorzitter der landelijke federatie, den heer C. de Klerk, op zijn verzoek gelegenheid was gegeven, om alsnog het standpunt van zijn organisa tie uiteen te zetten, werd na ampele bespreking besloten een syndicalisti sche federatie te stichten. De zetel zal te Amsterdam gevestigd zijn. Binnen drie maanden zal opnieuw een congres worden gehouden. Het dok Tandjong Priok. Het dok Tandjong Priok, gebouwd op Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, dat eenige weken geleden onder zoo groote be langstelling onder de Willemsbrug is doorgebracht, is in de Waalhaven weer 'in zijn oorspron'kelij.ken staat terugge bracht en zal van daar, indien er geen onverwacht oponthoud komt, morgen- heilloos. Loopt daar in huis rond, hoes tend en proestend, met het gezicht van den eerlijksten man en is daarbij een der meest geraffineerde vervalschers en bedriegers, die ooit aan een schrijftafel zaten. Is dat werkelijk waar vroeg zijn vrouw, geheel verslagen. Dan... dubbel arme Lore. Ja, zeide haar man medelijdend en haalde de schouders op. Ik beklaag het arme meisje ook. Maar zii zal zich wei in de harde feiten moeten vinden. Per slot van rekening is mij mijn eigen hoofd liever dan dat van een ander. Waar ik zie, dat het bijna werkelijk met de zaak verkeerd was gegaan... daar staat een post van vijftig duizend mark vast, daar is geen verschooning meer. U hebt volkomen gelijk gehad, mijn heer de advocaat, voegde hij er aan toe en reikte den jongen man de hand, hier spookt het dieper. Ik heb straks toen de zaak zoo onverwachts losbarstte, alles overlegd, mijn houding tot nu toe en voor het vervolg. Ons gelukkig familie leven, ons samenwerken in de zaak heeft mij wat sentimenteeier gemaakt dan in zaken toelaatbaar is. Dat was een fout, die zich bijna zwaar had ge wroken, die zich eigenlijk reeds zwaar genoeg gewroken had. 'Wordt vervolgd.l

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1