150 100 25 MAANDAG 9 JULI No 159 61e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen unn 1 3nn GEMEENTEBESTUUR BUITENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 1923s VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels /I.IO; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener if|^|A Polis, zijn GRATIS verze- 1111111 kerd tegen ongelukken voor: lUvll gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. ÜUU een ongeluk. JUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. WIJZIGING ROUTE ELECTRISCHE TRAM. Burg. ven W-eth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter bevordering van bet v.ealig verkeer in de stad, wegens de kermis, de lijn van de eiectrische tram naar het station v.v. vanaf Woensdag 11 Juli a.s. tot en met 25 Juli d.a.v. niet ver der rijdt dan het Betje Wolffplein. Vlissingen, 9 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, De Secretaris. De stemplicht. In antwoord op de vragen van den heer Kersten betreffende het instellen van een vervolging in alle gemeenten met uitzondering van Amsterdam tegen nalatige kiezers voor de laatste gemeenteraadsverkiezing en het 'beoor- deelen van gewetensbezwaar als gel dige reden in den zin der wet, deelt de minister van justitie mede, dat hij ter zake alsnog overleg pleegt met den minister van binneniandsche zaken en landbouw. Hij behoudt zich voor, na beëindiging van dat overleg het ant woord op. de gedane vragen te geven. Zilverbons. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 de in getrokken ziiverboins van 2.50, (model 1915) alsmede de ingetrokken zilver bons van 1 (model 1916), alsnog tof en met 31 December 1923 ter inwisse ling kunnen worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het ministerie van financiën, te Amster dam, (Heerengracht 344/46). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoe ning zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk ge frankeerd5 en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel, of wei een behoorlijk gefrankeerd stortingsformu lier van den post-chèque en girodienst, ten beloope van het bedrag der door hein ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande 'blijkt, dat de gelegenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1, 2.50-en 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van 1 en ƒ2.50 van het nieuwe type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteeke- ning van 1 Februari 1920, terwijl de bons van ƒ2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. 19) En toen zag hij Greta en Lore naast elkander, elk een mooi menschenkind, elk op eigen wijze, deze stil en ernstig, die heftig en hartstochtelijk, en de kalme, zwaarmoedige ernst van het eigen kind sneed hem nog veel dieper ■door het hart dan de wilde, storm achtige aandoening der andere. Het was geen beeld der fantasie, dat die twee jonge menschen voor zijn oogen opriep.. Greta was inderdaad van boven gekomen, daar ziji dioor het stille huis de luide smartkreten van Lore kon vernemen en hare stem herkende. Zacht, maar innig legde zij. den arm om de schouders d.er wees en vond in dit lijdensuur ihet vertrouwelijke „jij" terug, waarmee zij elkander vroeger aanspraken. In lateren tijd van minder drukken omgang had de •kassiersdoch ter het tegen de dochter van den chef niet meer gewaagd en daarna had de schuchtere Greta het ook niet meer durven gebruiken. Kom, vroeg ze. Ga mee naar bo ven, naar moeder. Zij verlangt je te zien om je met een paar woorden te zeggen, hoe diep ze met je gevoelt. Selstermann was verheugd over deze tusschenkomst, waardoor het pijnlijke onderhoud werd afgebroken. Doe dat, raadde hij aan. Morgen Schoolgeld lagere scholen. Nu bij de wet van 16 Februari 1923 (Stbld. no. .38) het tweede lid van art. 66 der Lager onderwijswet 1920 is ver vallen, is de vraag gerezen, of daardoor aan de gemeente-besturen in het ver volg de vrijheid is gelaten in de plaat selijke schoolgeldverordening een rege ling te handhaven voor reductie van het schoolgeld als vóór 1 Januari 1923 in genoemde wetsbepaling werd voor geschreven, of ook daarvan afwijkende bepalingen vast te stellen. De minister van binneniandsche za ken en landbouw heeft aan een der colleges van Ged. Staten medegedeeld, zich te .kunnen vereenigen met de ziens wijze van dat college, dat de schrap ping van lid 2 van artikel 66 verband houdt met de gewijzigde redactie van artikel 62 als uitvloeisel van het feit, dat door de voorgeschreven toepassing van artikel 37 der wet op de Inkom stenbelasting ook de kinderaftrekrege- ling van artikel 38 dier wet wordt toe gepast, waardoor reeds een zekere ver mindering in dé schoolgeldheffing, ver band houdende met de samenstelling van het gezin, wordt ingevoerd en te vens dus de aanleiding voor een ande ren vorm van gezinsreductie is komen te vervallen. („School en Wet") Financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Het rapport van de staatscommissie betreffende de herziening van de finan cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten is op een verzoek van de directie der Vereeniging van Neder- iandsche Gemeenten aan het Weekblad voor Gemeentebelangen ter publicatie afgestaan, waarin hef thans ook is op genomen, behoudens twee staten, wel ke niet ter beschikking waren gesteld. Een officieele publicatie zal niet ver schijnen. Zomerhitte en zuigelingen. De directeur van den gemeentelijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst te Amsterdam geeft de volgende wen ken in verband met de temperatuur Bij ,de thans heerschende zomerhitte moeten zuigelingen zooveel mogelijk daartegen beschermd worden. De moe ders moeten zorgen, dat de kamers goed doorwaaien en dat de zuigelingen zeer luchtig worden gekleed en toege dekt. Houdt vooral het hoofdje koel. De hooge temperatuur welke het gevolg is van liet warm toedekken der kinderen uit vrees voor koude vatten, is voor zuigelingen zeer gevaarlijk. De melk voor de kinderen, 'die ongelukkigerwijze geen borstvoeding hebben, moet bui tengewoon goed worden verzorgd en koel worden bewaard, door de fles- schen of kommen in koud water te plaatsen en dit water zooveel als noo- dig te ververschen. Het officieele huldigingslied. Bij de firma G. Alsbach Co., Am sterdam, is verschenen het officieele „Huldigingslied" voor de Nationale Be spreken we verder over de zaak. Dan weet ik ook wel al, wat de beambte daar binnen te vertellen iheeft. Lore scheidde blijkbaar ongaarne van den koopman. Zij had al te gaarne nog heden de werkkamer van haar vader willen betreden en aan die, haar heilige plaats, het bewijs voor zijn onschuld gevonden en de verontschuldiging van Sensal in ontvangst willen nemen voor ■de onware beschuldiging. Maar Greta voerde haar met zacht geweld weg en bracht haar naar boven, waar .mevrouw Selstermann reeds aan de deur op haar wachtte, met hartelijke woorden de handen der ongelukkige vatte en zoo haar in de vriendelijk ver lichte, gezellige woonkamer leidde. Ook mr. Weisz was daar aanwezig, die met de beide vrouwen de gebeurte nissen van d,en dag had besproken. Hij had zijn best gedaan de dames er langzamerhand op voor te bereiden, dat zij aan de schuld van Muller moes ten gelooven. Voor hem stond vast na wat hij van Senscal gehoord had, dat de verdenking tegen den man, die vrij willig den dood zocht, zoo sterk was geworden, dat er geen twijfel meer over was. Tegenover de feiten, die men daar had gehoord, moest elke andere gedachte terug worden gedrongen. Het kwam er voor alles op aan, Lore lang zamerhand en zoo zacht mogelijk ver trouwd te maken met de mogelijkheid van eenige schuld van haar vader en haar dan die schuld in een verschoo- r.end licht te toonen. Met alle behoed- tooging op den Dam, te Amsterdam, 6 September 1923, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het werk is voor gemengd koor met begeleiding van orkest of piano door Kor Kuiler met woorden van A. E. Dudok van Heel. Broekhuys en „de Dag". De met zooveel ophef aangekondigde uitgave van het dagblad „de Dag" zal niet doorgaan. De eigenaar, de heer Willem Broekhuys, en de hoofdredac teur, de heer J. C. Schroder, hebben kwestie gehad. Dit was wel te ver wachten, want twee gladde jongens krijgen nog al dikwijls moeite en onee- nigheid. Zaterdag meldde Vaz Dias ons dat de uitgave van „de Dag" niet zou worden voortgezet en wij hebben, dit bericht nog in een gedeelte van ons vorig nummer kunnen opnemen. Aan „de Maasbode" wordt nog het volgende gemeld Het behoeft niet gezegd, dat de jong ste zet van den wispelturigen, avon tuurlijken ex-loterijman en adspirant- dagblad-uitgever Willem Broekhuys In den kring van de betrokkenen allereerst maar ook daarbuiten heel wat opschud ding heeft gewekt. Zonder voorafgaande kennisgeving is Broekhuys naar het buitenland vertrok ken, de mededeeling achterlatend, dat hij zich verder niet meer met „De Dag" wenscht in te laten. Zaterdagochtend ontving de reeds- gevormde personeei-staf dit korte, rau we bericht, hetwelk velen in zwaar- ■pessimistische stemming bracht. De oorzaak van een ander ligt in een „verschil van meening" ontstaan tus schen den heer Willem Broekhuys en den hoofdredacteur, den heer Schroder, met het gevolg, dat de heer Broekhuys geen enkele verplichting! erkent ..en ge zegd heeft zich van alles terug te trekken. De staf van redacteuren is nu onmid dellijk begonnen met de ontruiming van de lokaliteiten in de Sophialaan en Pieter Aertszstraat. Na onderling overleg werd toen be sloten zelfstandig de uitgave van een dagblad ter hand te nemen, aan welk blad de naam „De Nieuwe Diag" gege ven zal worden en hetwelk voorloopig op bescheiden schaal uitkomt. Sinds Donderdagmorgen ligt het be- tonneeringswerk voor het gebouw aan de Pieter Aartszstraat, waar de druk kerij zou worden gevestigd, stil, meldt het „HblcL" Een uur nadat de werklie den dien ochtend waren aangevangen, kwam ,de boodschap dat de arbeid ge staakt moest worden. De gelden, benoodigd voor de uitbe taling van de week-salarissen, waren Zaterdagmiddag nog niet ontvangen. De „N. R. Ct." vernam verder, dat de cauties bij banken, welke verschil lende leden der redactie bij hun aan stelling verlangd hadden, alle staan op naam van den heer Broekhuys. Wat de contracten betreft, deze waren niet door den' heer Broekhuys, maar door zaamheiidi moest men haar over de eer ste en heftigste indrukken van den ongeluksdag heenbrengen tot kalmte. En zorgen, dat ze eerst goede nachtrust genieten kon.De volgende morgen reeds zou, bij 'hare gezonde zenuwen, haar aanleg om het leven te nemen zooals het was, haar rustiger en kalmer toe gankelijk vinden voor een bespreking van de mogelijkheden, die er in diit ge val bestonden. In vereeniging met de zachtere woorden der fijngevoelige vrouwen zou hij gelegenheid vinden, haar langzamerhand tot de waarheid te brengen en daaraan zooveel moge lijk alle hardheid ontnemen. Hij mocht immers niet overzien, wat deze waar heid aan de andere zijde beteekende voor het ',m,s Selstermann, vooral voor Greta, die daardoor zeker overtuigd zou worden dat zij zelf te donker gezien had dat zij niet bij haar vader, doch op een heel andere plaats de zware fouten moest zoeken. Daarom verheugde mr. Weisz zich, dat Greta de wees, wier stem zij verno men hadi, mee naar de huiskamer nam. Mevrouw Selstermann had de gave van echt vrouwelijke, hartelijke welspre kendheid, waarmee zij aan troost gaf, wat haar hart ihaar ingaf. Langzamer hand kwam het gesprek op de huise lijke gewoonten der Muiters en opende zoo het door hare smart schuw ge worden meisje hart en mond en spoor de haar aan, van haar vaders teven te vertellen en zoo het eerste, bittere leed te doen verzachten door teedere, wee den heer Schroder onderteekend er zouden nieuwe contracten komen, zoo dra de Koninklijke goedkeuring op de statuten van de vennootschap zoude zijn verkregen. Aan „de Avondp." meldt men dat van de door den heer Broekhuys vastgezette gelden voor de premies en beschikbaar gestelde prijzen voor de nieuwe abon né's geen cent aanwezig blijkt ook voor de week-salarissen is geen geld beschikbaar. Verder wordt verzekerd dat 'het fail lissement van den heer Broekhuys deze week zal worden aangevraagd. Van andere zijde licht men het blad echter in, dat de heer Broekhuys niet in het buitenland vertoeft, maar kalm te Rotterdam woont. De faillissement- aanvrage zou betrekking hebben op den belastingaanslag, groot 5 millioen gul den, welke den heer Broekhuys ambts halve is opgelegd, en welke hij weigerde te voldoen, omdat hij deze som te hoog achtte. Ten slotte blijkt nog, dat „de Nieuwe Dag", in 4 pagina's, slechts gedurende 14 dagen zal verschijnen met het doel het publiek van den stand van zaken op de hoogte te brengen. Het blad zal niet worden gezonden aan geabonneerden maar te Amsterdam per stuk verkocht worden. Zoo spoedig mogelijk zal dan de eigenlijke uitgaaf van „De Dag" volgen. Van den heer Broekhuys ontving het „Vad." Zaterdagavond een afschrift van een ongedateerden brief aan de redactie van ,4e Dag". Hij zegt daarin, dat zijn heele kapitaal bestaat uit 10.000 nominaal obligaties van de Hollandsehe Credietbank en dat de verliezen der vennootschappen, waarbij hij was betrokken zoo groot zijn, dat slechts met de grootst mogelijke bezui niging het blad er zou kunnen komen. De pers welke hij noodig heeft voor „de~Dag" kaft eerst over ies maanden geleverd worden en hij biedt nu den redactieleden, die contracten hebben, aan het voile salaris over Juli en 50 over AugustusDecember. Al het per soneel, dat geen contract heeft, wordt ontslagen. Voorwaarde is echter, dat collectief dit voorstel wordt aanvaard en dat de adviseur een chèque van 5000 teruggeeft. Deze adviseur, die 1 dezer ontslag heeft genomen, heeft, zegt de heer Broekhuys, verklaard mis schien kans te zien een combinatie on der leiding van prof. Treub te vormen. Mocht dit gelukken, dan is hij bereid de abonnementen en advertentiecon tracten belangeloos aan die combinatie af te staan, mits de redactie en bloc aan het nieuwe blad wordt verbonden. Het adres van den heer Broekhuys wordt in dezen brief opgegeven Piet Heinstraat 100 te 's-Gravenhage. Een jubileum-nummer. 'Haarlem's Dagblad heeft Zaterdag ter gelegenheid van zijn 40-jarig be staan op Woensdag 11 Juli, een feest nummer uitgegeven van 32 bladzijden, dat ineens op zijn nieuwe machine is gedrukt, ingestoken en uitgelegd. Dit moedige herinnering. De oude Margareet was onhoorbaar met de thee gekomen, en nu zat men in en,g vertrouwden kring bijeen, ter wijl de aangenaam opwekkende drank het arme meisje verkwikte, dat den ge- heelen dag nog niets had genoten. Je blijft vandaag bij ons zeide mevrouw Selstermann, het zal Greta een genoegen zijn, je in haar kamer nachtverblijf in te richten. Op den divan maken wij een lekker bed gereed en je brengt den nacht door in de nabijheid van iemand, die je van harte genegen is, v.eel beter dan te huis in het ieege, nog van te veel droeve herineringen vervulde vertrek. Neen, neen, antwoordde Lore met zekere heftigheid. Neem het mij niet kwalijk, dat ik uwe vriendelijkheid afwijs, maar ik zou het als een vergrijp, als onhartelijkheid tegen mijn armen vader gevoelen, als ik den eersten nacht, waarin hij niet meer 'bij mij is, onze woning zou vermijden, waar wij zoovele gelukkige jaren samen door brachten, waar uit ieder hoekje zijne zorg voor mij mij tegenwenkt. Het ware verraad tegen hem... en al hebben he den zoovelen hem verraden, ik doe daaraan niet mee. Mag ik, vroeg Greta aarzelend, mag ik met je meegaan en bij je blij ven Ik dank je, zei Lore en vatte de hand van de teruggevonden vriendin met vasten druk. Maar >ik wilde gaarne alleen zijn. Je zult mij begrijpen en het nummer bevat een overzicht van de technische inrichting, eenige mededee- lingen over de geschiedenis van het blad en verder een groot aantal bijdra ge van vaste medewerers uit het bin nen- en buitenland. Het nummer is versierd met vele af beeldingen, verschillende ontleend aan het bedrijf, en geeft zoodoende een in druk van de beteekenis van de courant op dit oogenblik. Het nummer werd toegezonden aan 20.000 personen, waaronder ver over de 15.500 betalende geabonneerden. Het badbedrijf te Scheveningen. De directie van de maatschappij „Zeebad Scheveningen" heeft weer een nieuwigheid bedacht, die kleur en vroolijkheiid aan hel strandleven geeft. Op het bads'trand zijn voor het eerst een 40-tal parasols in verschillende kleuren geplaatst. Zij doen dienst om hen, die van de zonnebaden gebruik maken, tegen wind te beschermen en ter voorkoming van ongewenschte kij kers zijn ze zóó gesteld, dat men van den boulevard niet kan zien, waardoor ze uitsluitend het intieme karakter voor de baders behouden. De zonnebaden zélf worden niet meer in een afgesloten gedeelte gebruikt, maar over de geheele ruimte van het badstrand vóór de koetsen, dus aan de zeezijde. Volgens het nieuwe systeem is het dus uitgesloten, dat buitenstaan ders er aanstoot aan zonden kunnen nemen. Een Liederen-serie. Door de firma A. Driessen. de beken de chocolade-fabriek, wordt een jubi leum liederen-serie uitgegeven en gra tis verspreid. Er zijn reeds 3 nummers uitgekomen. Het laatste is getiteld „Jubileumlied 18981923" van Cath. van Rennes. De liederen zullen hun weg wel we ten te vinden en de firma Driessen heeft een zeer te waardeeren reclame voor haar zaak gemaakt. De malaise. Voor de vacante betrekking van op zichter-teekenaar bij de gemeente-wer ken te Kampen (jaarwedde 28.00 tot 3300) hebben zich niet minder dan 341 sollicitanten aangemeld. Zwijgende hanen De raad van Baarn heeft, met het oog op het hanengekraai bepaald, dat het houden van dieren, waardoor op den duur de rust der inwoners wordt gestoord, strafbaar is. Men zal nu schertst de „Stand." -- proeven nemen met het fokken van hanen, die niet kraaien, maar overi gens aan alle haneneischen voldoen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 6 Juli in Nederland uitgespro ken 82 faillissementen tegen 57 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Juli 2116 faillissementen tegenover 1487 over 't zelfde tijdperk van het vorige jaar. mij niet kwalijk nemen dat ik het rond uit zeg. Ik begrijp je, antwoordde Greta eenvoudig. Maar laat me tenminste met je meegaan, voegde zij er bij, toen de dochter van den kassier was opgestaan. Je zult ons huis niet eenzaam verlaten, maar weten, dat je hier altoos ware en oprechte vrienden hebt, diie in dezen moeilijken tijd je trouw zijn. Stil en dicht naast elkaar gingen de twee meisjes naar buiten. Weisz, die had aangeboden, ze te vergezellen, bleef op verlangen van mevrouw Selstermann achter. Het zal beiden goed doen, zei ze, dat ze in de koele avondlucht buiten nog een beejte samen kunnen spreken, en mij is uw gezelschap, als u nog een oogenblik wil blijven, zeer gewenscht. Mr. Weisz verklaarde geheel te harer beschikking te zijn. Het zal u zonderling voorkomen, dat ik in dit uur, 'dat over 'het arme meisje zoo zwaar leed heeft gebracht, over iets anders spreek, begon me vrouw Selstermann, maar juist Lore's ongeluk voert mij op het onderwerp, dat ilc met u bespreken wilde. Men denkt, als men het kind van anderen ziet lijden, maar al te gaarne aan het eigen.' Mijn man heeft mij verteld, dat u aanzoek gedaan hebt om de hand van Greta. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1