VRIJDAG 6 JULI No 157 61e Jaargang 1923 BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. Stads= en P/Qvincienieuws IM T. Hou ?nr Tl. UI 9 8 9 8 oman ïap. an tóxp. VOS, Ttl. ORN, Tal. 153 OUT. Tal. 832. HEK, TaLlOl. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weëk-abon- ncmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. .Afzonderlijk* nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regei meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer cent, bij contante betaling. De principieele dienstweigeraars. Op de vragen van den heer Van Za- delhoff, betreffende de wijze van be rechting der principieele dienstweige raars, heeft minister Heemskerk geant woord, dat de meening, dat principieele dienstweigeraars tegenwoordig, na hun straf te hebben ondergaan, opnieuw voor het feit van de weigering worden geplaatst en bij volharding ten tweede male worden veroordeeld, terwijl ze voorheen hun straf onafgebroken on dergingen, op een misverstand berust. Dat niet steeds bij eerste veroordee- ling een langere vrijheidsstraf wordt opgelegd, met ontslag uit den dienst, doch somtijds 'n veroordeeling tot kor tere vrijheidsstraf zonder ontslag wordt uitgesproken, welke dan dus den be trokkene gelegenheid geeft op zijn aan vankelijke houding terug te komen, heeft ook vroeger gegolden. Evenmin is het instellen door den ad vocaat-fiscaal, ingevolge autorisatie van het hof op den voet der provisio- neele instructie van appèl tegen von nissen der krijgsraden in zake dienst weigeraars, iets van den laatsfen tijd. Alleen is op het oogenblik het aantal appèllen wat hooger geweest dan ge woonlijk, hetgeen schijnt samengehan gen te hebben met dP omstandigheid, dat geoordeeld werd, dat de krijgsraden ten- onrechte geen gebruik hadden ge maakt van de sinds 1 Januari jl. door het nieuwe Wetboek van Militair Straf recht geopende mogelijkheid om ont slag uit den militairen dienst te geven, zonder ontzetting van de bevoegdheid om bii de gewapende macht te dienen. Over de vonnissen van krijgsraden én hof, noch over het uitlokken van appèl len door het hof, komt den minister eenigerlei zeggenschap toe. Den betrok kenen zelf komt het recht van beroep van de vonnissen der krijgsraden toe. De overbrenging van dienstweige raars, wier zaal^in appèl moet worden behandeld, naar Utrecht, wordt noodig geacht, opdat voor de verdedigers ge legenheid tot beraad met hun cliënten zij, terwijl voorts 't hof de persoonlijke verschijning van de beklaagden wenscht en deze zelf blijkens de ervaring op te genwoordigheid1 bij de uitspraak prijs stellen. Heeft derhalve die overbrenging alleszins redelijken grond, de minister is bereid in nader overleg te treden over de vraag of een verblijf der dienst weigeraars te Utrecht gedurende den ganschen tijd, van af de instelling van het appèl tot op de uitspraak, wet door het vorenaangegeven doel wordt gebo den. Overigens heeft die vraag voor het oogenblik haar belang verloren, omdat de bedoelde gedetineerden allen reeds in verband met de te hunnen aanzien ge vallen einduitspraak weder te 's-Gra- venhage zijn teruggekeerd en thans geen enkele dienstweigeringszaak in hooger beroep aanhangig is. 17) Er is nog een middel, mij te be vrijden... Weer vielen den koopman deze woorden van Muller in. En zijn leven trok, onderwijl het wa pen in zijns hand Jag, in scherpe om trekken zijn geestesoog voorbij. Hij zag zijne gelukkige kinderjaren als eenig zoon van een welgesteld koopman, als benijd erfgenaam van een goedé zaak, die zich slechts in het warme, voor hem gereed gemaakte nest behoefde neer te zetten. Hij zag zich weer als jonge chet en eigenaar van die zaak, als jong echtgenoot aan de zijde van een mooie, beminnelijke, hem van harte genegen vrouw. Hij zag de eerste jaren van zijn huwelijk voor zich, die harmonisch en gelukkig waren verloopen. Hij zag de opgewekte uren van ijverig, welgeslaagd werken... hij zag de uren van een gelukkig, met alle goederen der aarde gezegend familie leven... de uren van ontspanning, ge- deeid in genieten der natuur en van de kunst, de opvroolijking en ontspanning die een ontwikkeld, welgesteld, gezond en verstandig mensch kan genieten. Toen was het plotseling anders ge worden. Eigenlijk niet plotseling. Langzaam was het over hem gekomen. Eerzucht had hem verblind. Wijziging der huurwetten. De wijziging der Huurcommissiewet en der Huuropzeggingswet, treedt in werking met ingang van 1 Augustus a. s. Een Witboek. Door den minister van buitenland- sche zaken is aan de Tweede Kamer overgelegd een witboek bevattende het Algemeen Verslag der commissie van rechtsgeleerden, beiast met de studie van, en het uitbrengen van bericht over de herziening van het oorlogsrecht. Opheffing inspecties spoorwegen. Naar „de Stand." verneemt, zullen bij de Ned. Spoorwegen vier inspecties op geheven Worden en één worden inge steld. De inspecties die afgeschreven worden zijn Winterswijk, Den Haag, Apeldoorn en Amersfoort. AJs nieuwe inspectie 'wordt Hengelo bijgevoegd. Deze maatregelen zullen tengevolge hebben, dat 20 klerken op wachtgeld worden gesteld. Britsche politiékruiser. De Britsche politiekruiser Garry" zal, naar het „Hbld." meldt deze maand enkele onzer havens aandoen en op II Juli te Helder, 13 Juli te Amsterdam, 17 Juli te IJmurden, 18 Juli te Rotterdam en 19 Juli te Middelburg verblijven, terwijl op 20 Juli naar Antwerpen zal worden vertrokken. Post en telegrafie. Behalve 5 surnumerairs zullen dit jaar ook nog 5 adspirant-commiezen in opleiding worden genomen voor commies der posterijen en telegrafie. Het bestuur van de Vereeniging van directeuren en commiezen der posterij en telegrafie heeft, in verband met den algemeenen stilstand in bevordering tot hoofdcommies, erop aangedrongen, in de vacature weer regelmatig te voor zien. Plaatskaaitenmachines. In het Centraalstation te Utrecht worden sedert 1 Juli de plaatskaarten foor den beambte bij de afgifte ge drukt. Daartoe heeft hij bij zich een machi ne, Duitsch systeem. Daarop bevindt zich een rol waarop de namen van de stations gedrukt zijn. Vraagt een reizi ger ,een kaartje naar Amsterdam, dan stelt de beambte den wijzer van een apparaat, dat zich langs de rol be weegt, op Amsterdam, legt een onbe drukt kaartje in de machine, drukt op een hefboom en het kaartje komt er ge heel bedrukt uit. Tegelijkertijd wordt evenals bij -een kasregister, het ontvan gen bedrag geregistreerd en opgeteld. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om indien deze machines vol doen. ze ook op andere groote stations in dienst te stellen. Georganiseerd overleg. In de laatst gehouden vergadering der commissie voor georganiseerd overleg landmacht A officieren is het advies toeprolcen, dat_zal worden uitge bracht aangaande een voorgenomen wijziging der aefeningsvergoedingen. Eveneens is .een advies samengesteld omtrent de door den minister voorge legde vraag of invoering van een lede ren koppel niet .schouderriem bij dage- lijksche tenue voor officieren verplich tend ware te stelten. De commissie voor georganiseerd overleg landmacht (B onderofficieren) Hij wilde steeds hooger en hooger. Hij zag de grens voorbjj, .die hem daar voor gesteld w,as. In gezelschap der rijkste, schitterendste persoonlijkheden te zijn, was zijn verlangen geworden. Hij kocht zich dit met financieele opof feringen, die langzamerhand boven zijn krachten en inkomsten gingen, hoe groot die ook waren. Terwille van het gezelschap der veeleischenrten leende hij groofe sommen uit, die niet verloren mochten gaan, zonder gevoelige gafen in zijn inkomsten te maken. Maar die sommen gingen verloren. Zij moesten vervangen worden. En zij werden ook vervangen. Er waren immers, als men eenmaal op den weg van geldzucht voorwaarts was gegaan tot aan de grens, over de grens, middelen) en mogelijkheden te over, veel te veel voor de rust, voor de ge zonde ontwikkeling... Zijne hand legde zich over zijn oogen. De slapen staken hem en de zenuwachtigheid), die hem deze dagen ondanks zijn zelfbéheer- sehing zoo dikwijls parten speelde, wekte in hem plotseling een sterk ge voel van angst. Het was hem, alsof hij in de volgende minuut zijn verstand zou verliezen, alsof een plotselinge cata strofe zijn verstand en zijn lichaam ter zelfder tijd zou vernietigen. Om zijn achterhoofd voelde hij een staalharden, pijnlijken band. Zijn nek begon te trillen. Hij voelde, hoe hij de kracht verloor geregeld te denken. Hij opende den mond om te roepen. Hij zag plotseling zijn nietsvermoedende heeft hare XIV vergadering gehouden, waarin een beslissing genomen werd aangaande het uit te brengen advies nopens een van den minister van oor log ontvangen ontwerp aan een afzon derlijke regeling van de verblijfsvergoe dingen bij het deelnemen aan de oefe ningen buiten de vaste standplaats. De sociaal-democraten en de colleges van Ged. Staten. Het kath. „Huisgezin" klaagt er over dat er bij de verkiezingen voor Ged. Staten in de verschillende provincies geen lijn is te zien in Friesland en Noord-Holland samenwerking van ka tholieken en sociaal-democraten in Zuid-Holland en Gelderland afwijzing van het verlangen der sociaal-democra ten een plaats in het college van Ged. Staten te bekleeden. Men zou zich kunnen voorstellen, dat geredeneerd werd wij wenschen niet mee te werken tot de verkiezing in het dagelijksch -bestuur der provincies van revolutionaire elementen. Maar zoo re deneert men niet. Zoo redeneerde men niet in Friesland, Noord-Holland en el ders zoo redeneerde men niet in Gel derland waar men niets zei, noch in Zuid-Holland-, waar men een ophelde rend antwoord ontweek. Theoretisch kan men over de kwestie of men in gemeentebesturen sociaal-de mocratische wethouders, in provinciale besturen sociaal-democratische Gede puteerden moet brengen, lang en breed redeneeren. De zaak is reeds lang ge komen in het stadium der praktijk. On danks het bekende woord van den heer Troelstra toonen de sociaal-democraten zich telkens tuk op overheids-z-etels. Wanneer men kan goedvinden, zooals men in Noord-Holland heeft gedaan, met de sociaal-democraten overleg te plegen om den heer Bomans aan een Gedeputeerde-zetel te helpen, mist men elders het recht, tegenover hen een principieel-afwijzende houding aan te nemen. En ais men dit recht mist, zien wij niet goed, waarom aan de sterkste minderheidspartij als in Zuid-Hoiland een zetel is geweigerd, en waarom ais in Gelderland, met voorbijgaan der so ciaal-democraten, twee zetels aan de vrijzinnigen zijn overgelaten. Nog eens wij zien. in deze zaak geen lijn, en daarom dunkt ons dat mén in deze aangelegenheid nietksterk staat en gemakkelijk vat geeft aan niet geheel ongerechtvaardigde critiek. Onregelmatigheden bij de Utrechtsche Hanzebank Na voorloopig onderzoek door de Utrechtsche hoofddirectie, zijn, volgens de „Gooische Post", de beheerder van het bijkantoor Hilversum der Hanze bank, de heer C. F. M. G., en de agent der Hanzebank te Laren, de heer A. W., beiden in hun functie geschorst op het vermoeden van het plegen van onregel matigheden in het beheer der hun toe vertrouwde bankzaken. Een nader onderzoek zal nog moeten uitmaken, of, en zoo ja, tot welke be dragen de Hanzebank hierdoor bena deeld, is. Men meldt nader, dat de agent van de Hanzebank te Laren (N. H.) A. W., die op grond van gepleegde onregel matigheden geschorst werd, dadelijk ontslagen is. Betreurenswaardig incident. Onder dit opschrift bevat „de (a.-r.) Rotterdammer" den volgend-en driestar: Ook de stemming voor de Gedepu teerde Staten der onderscheidenlijke provinciën behoort wederom tot het verleden. vrou.w, zijn stille, brave dochter, zijn dwazen -lichtzinnigen zoon voor zich en het was hem, alsof hij zich om hun nentwille aan het leven moest vast klampen met al zijn laatste kracht. Al wat tegen hen, tegen het kalme, rustige samenleven geschied was, leek hem zoo waanzinnig, zoo onverantwoordelijk, zoo leeg en armzalig en misdadig, dat hij niet kon gelooven, dat het gebeurd was. Het was hem, alsof hij de laatste jaren slechts .gedroomd1 had en siechts met de hand over de oogen en het voorhoofd behoefde te strijken, om de herinnering en den druk van smart weg te wisschen en weer te ontwaken voor de zoxgelooze rust en het vrije, vrooüjke geweten van vroeger... Een oogenblik verlichtte die waan zijne kwellende voorstellingen en ge voelens. Toen echter legde zich -de band nog vaster en zwaarder om zijn hoofd en nu drukte plotseling ook midden boven een horenden last daar op. Het begon in- zijne ooren te suizen. Voor zijn oogen speelden blauwe, dwarrelen de kringen in de lucht. Hij greep naar een houvast en dacht in zijne duizeling diep weg te zinken. En met ontzetting dacht hij plotseling Muller is dood, Johan, zonder wien hij zich de familie niet denken kon, was voor altoos heen gegaan. De politie was in huis. De accountant zat over de boeken. De boeken waren vervalscht. Lore Muller zocht den „moordenaar" van haar va der. -Het publiek was op het spoor, op de jacht naar'al, wat geheim was. Er Neemt mr. Rutgers zijn benoeming aan en weet men deze kracht voor het Zuid-Hollan-dsche college te behoud-en, dan mag met tevredenheid op het ver loop der dingen worden gezien. Niet met onvoorwaardelijke voldaan heid. Wat in Noord-Holland geschiedde is bedenkelijk. Jaren lang had in het college van Noord-Holland één christelijk-histori- sche en één roomsch-katholiek zitting. De anti-revolutionairen meenden dan ook thans, nu rechterzijde en linkerzijde ongeveer even sterk waren, aanspraak op één zetel te mogen maken, om dan de drie resteerende zetels aan de linker zijde te laten. De roomsch-katholie-ken eischten echter naast den zetel van den heer Hendrix ook een plaats voor mr. Bo mans op en om in de volvoering van dit plan te slagen- sloten zij een bond met de sociaal-democraten en vrijzinnig- democraten. Begrijpelijkerwijze heeft dit in de kringen der protestantsch-christelijke groepen kwaad bloed gezet. Hier was een zeteljacht, die valt te laken, niet allereerst omdat zij aan de antirevolutionairen een plaats onrecht matig onthield, maar bovenal omdat met verloochening van relaties van ia- ren her oude bondgenooten werden verlaten en betrekkingen met den te genstander werden aangeknoopt. Een betreurenswaardig incident, dat in zijn nawerking droeve gevolgen kan hebben. De zeeliedenvereeniging Eendracht. In een gehouden huishoudelijke ver gadering van de Nederlandsche zeelie denvereeniging Eendracht is met alge- meene stemmen besloten, dat -de veree niging zich zal aansluiten bij het Ne- derlandsch Syndicalistisch Vakverbond. De uitvinding der boekdrukkunst. Naar aanleiding van de ook door ons overgenomen opmerkingen van de „Opr. Haarl. Ct." over het betoog van -prof. Brugmans betreffende de beraam de herdenking van de uitvinding der boekdrukkunst, vestigt de heer Corns. Immig Jr. te Rotterdam de aandacht op het feit, -dat in de 18de eeuw het feest niet in 1724, doch in 1740 is gevierd. De heer-lmmig- voegt daarbij afbeeldin gen van een zestal penningen, die bij gelegenheid van dat eeuwfeest zijn ge slagen, waaruit blijkt, -dat men destijds de uitvinding omstreeks 1440 dateerde zoo toont een der penningen om het borstbeeld van Coster het rondschrift „Laurentius Costerus Hariemensis. Pri mus artis typographicae inv circa A. MCCCCXL". Brutale vervalschingen van genees middelen. In het „Maandblad tegen de Verval schingen" schrijft dr. Van Hamel Roos het volgende Wij ontvingen uit Rumenië en- uit Duitschland berichten betreffende bru tale vervalschingen. van geneesmidde len, die inderdaad als misdadige „re cord-knoeierijen" beschouwd moeten worden. In de eerste plaats werd ons gemeld, dat te Bucharest de drogist Leonida Siara en zijn assistent Bela Meduna gearresteerd werden wegens bedrog, gepleegd ten opzichte van theobromine. Deze vervalschers hadden zich niet ont zien om dit, door de bekende firma Fr. Bayer Co. te Leverkusen gefabriceer de geneesmiddel, eenvoudig te vervan gen -door geheel waardelooze kalk was geen mogelijkheid meer de komen de gebeurtenissen te verhinderen. Greta was wantrouwend. Mr. Weisz slechts vervuld van het streven, tot eiken prijs licht te verschaffen. Het was te veel. Het liet zich niet meer dragen. Het was niet meer te verheimelijken. De schipbreuk was -daar. Neen, neen, dat n,iet. Niet mee aan zien, niet mee beleven, niet zien, dat zijne familie onderging. Verlossing. Er was nog een weg naar vrijheid... er was nog een middel tot verlossing. Moeizaam stond hij op en hield de revolver krampachtig vast. Zwaar ging hij naar den muur, waar een spiegel op de papieren neerkeek, die onder hem waren opgestapeld. Nu stond hij voor den spiegel en keek in zijn eigen gezicht. Zijn oogen stonden groot en stijf, zijn trekken waren spookachtig vreemd en strak. Hij sloot -d.e oogen en hief het wa pen op... Daar klonk van buiten van de straat, een buitengewoon weeke, droeve vrou wenstem, die hem door het hart sneed. Een oogenblik luisterde hij. Toen werd de deur van de kamer van den kassier heftig opengestooten en het harde gelaat van den accountant verscheen in de opening. Dat 's mooie schurkerij, zei de man toornig en ruw. Daar hebt u zich wel een netten zwendelaar in de zaak gehaald. Tot jaren terug gaat de ge raffineerde vervalsching. Het eene gat dicht, het andere open. Dat u dat niet De tweede knoeierij betrof een partij van 2000 K.G. als „Asperine Bayer" door de fa. Altenburg Schmedemann te Hamburg verkochte waar, welke niet van deze fabriek afkomstig was, doch met behulp van bedriegelijke etiketten als zoodanig aangeboden werd. Het toppunt van bedrog werd ons evenwel uit Stuttgart medegedeeld. Het betrof een uit suiker en naphtaline sa mengesteld produkt, hetwelk al-s „co caine" tegen 700.000 mark per kilogram verkocht werd. Een tweede nog brutaler knoeierij werd geconstateerd met het bekende kostbare middel „salvarsan" waarbii men niets anders dan fijn tar wemeel tegen 500.000 mark per kilo gram ontving Het behoeft geen betoog, dat derge lijke praktijken niet ongestraft zullen blijven, en wij achten een waarschu wing in ruimen kring ten zeerste op hare plaats, daar vooral natuurlijk bij vervalschte geneesmiddelen de schro- meliikste gevolgen voor de zieken ver wacht kunnen worden, en bij het nog steeds voortdurend^ gebrek aan toe zicht aan de grenzen allerlei knoeipro- ducten die in- het buitenland niet ver kocht mogen worden, onder vaische benamingen binnen onze landpalen ge bracht kunnen worden- De Autobus. Wij ontvingen het eerste nummer van „-de Autobus", orgaan gewijd aan de belangen van het persoon- en vrachtautobusbedrijf in Nederland. Voorlichting en leiding eenerzijds, critiek zonder aanzien der persoons anderzijds, zullen de richtsnoeren van' de redactie van -dit orgaan zijn. Uitgevers zijn de firma De Jong De Joode, Papaverweg 15 te Amster dam. VLISSINGEN, 6 jULI. Nationale Hulaebetooging te Amsterdam. Leden van vereenigingen der aan de te Amsterdam op 6 September te hou den huld-ebetooging, kunnen zich nog aanmelden voor 2 per persoon voor den extra-trein, welke dien dag van hier naar de hoofdstad zal Ioopen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen 'bij den tweeden secretaris van het plaatselijk comité, den heer J. Louwcr- se, Verkuijl Quakkelaarstraat 21 i. Verkiezing leden Eerste Kamer. Naar „de Standaard" verneemt zijn biji overleg tusschen de provincies Zee land en Utrecht voor de A. R. partij de volgende candidaten gesteld Mr. A. A. de Veer (affr.). 2. G. C. D. d'Aumale Baron van Hardenbroek van Hardenbroek (aftr.). 4. Mr. J. F. van Beek Cal-koen. 4. J. H. Blum. 5. Prof. dr. A. Noordtzij. 6. H. J. E. Ger- lach van St. Joosland. Zijn de informaties van het anti-rev. hoofdorgaan juist, dan is aan Zeeland de eerste plaats gelaten, omdat mr. De Veer de eenige Zeeuw is, die thans in -de Eerste Kamer zitting heeft. Het Eerste Zeeuwsche Mondharmo nica Gezelschap uit Zierikzee zal Zon dag een marsch door de stad maken. Vertrek des morgens half twaalf vanaf de Zeilmarkt van het café van den heer F. Kiaassen over den Nieuwendijk, Bel- lamypark, Coosje Buskenstraaf, Bad huisstraat naar het strand. gemerkt heb. Selstermann had de revolver met een ruk in den zak gestoken. De scherpe, meedoogenlooze toon van den deskun dige wekte in h-em tegenspraak en nieuwen weerstand om te leven. Alleen, nu maar -bedaard zijn... nu gebruik maken van de gelegenheid, -die het noodlot zelf hem aanbood... weer zich uitredden uit de moeilijkheid van het oogenblik... dan was alles gered. Ongeloofefijk, zei hij. En ik zou bergen op hem gebouwd hébben. Een gauwdief eerste klasse was het, riep de deskundige uit. Ik heb zel den zoo iets gezien. Gedurende deze woorden was de deur naar den corridor opengegaan en een bleek meisjeshoofd verscheen er. Twee brandende oogen hingen aan de lippen van den opgewonden- man. Wie was een gauwdief? stief de binnentredende haastig uit en strekte de hand uit tegen den deskundige. Meent u mijn vader Wie is dat vroeg Sensal knorrig. Brutale vrouwen kunnen wij op het oogenblik hier allerminst gebruiken. Men had hier alles moefen afsluiten. U bedoelt mijn vader zeide het meisje. Ik ben Lore Mulder, de dochter van den kassier Muller... ik verzoek u, zeg mij waarom u hem een gauwdief hebt genoemd Mijn vader was geen gauwdief. Mijn vader was een man van eer. Ik duld niet, dat .iemand hem een gauwdief noemt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1