m INGEZONDEN STUKKEN ~Yjf ■BS wen zonder zich te vergewissen of 't niet in zekeren zin gevangenissen zullen blijken, die kan gerust stemmen voor vrije ziekenhuiskeuze. Mocht evenwel het voorstelLaer- noes-Hensel worden aangenomen dan beslist men eerst en alleen over die principieele zaken waar de chirurgen benoeming om draait. Men begeeft zich daarbij niet op bij wegen en stelt alléén recht, dat, wat met het oog op deze chi-rurgen-benoe- .ing noodig is. Want wat ik aan regenten zeide wil ik tegenover den raad herhalen wanneer de vrije specialistenkeuze aan regenten bindend wordt voorgeschre ven, zoodat nu (niet later) in DIT zie kenhuis (niet in een nieuw of gereor ganiseerd) ONZE gasthuispatiënten hun fondsrecht krijgen, dan blijven allé principieele oplossingen inzake zielten- huisbouw absoluut onaangeroerd, ter- wijt er dan verschillende mogelijkheden zijn om in een week tijds uit de moei lijkheid te komen, zonder daarbij zoo veel kosten^ te maken als nu wordt voorgesteld. De chirurgische behandeling in het gasthuis. Dr. Staverman verzoekt ons mede te deelen, dat hij in de bijeenkomst met de leden van den raad op hedenavond I een bemiddelingsvoorstel zal doen in- zake hét conflict met regenten van het gasthuis en dat hij het daarom onge- wenscht acht in dit stadium, zijn lezing van de kwestie in de courant van he- denavond te pubticeeren. Verkiezing gemeenteraad. In de heden gehouden zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, wer den in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer P. Merckens, tot lid van den raad gekozen verklaard de heer j. K. Ribbens (tot den eersten I Dinsdag in September) en voor de I nieuwe zittingsperiode de heer P. Landsman. Eerste Kamer-verkiezing. J De R. Kath. Statenclub in Zeeland heeft besloten candidaat te stellen voor S de Eerste Kamer de heeren E. B. Dumo- ii leijn, notaris te Hontenisse en F. J. M. trL. van Waesberghe, burgemeester van f, Huist, beiden lid der Staten. Deze lijst zal worden verbonden met de R. Kath .lijst in Noord-Brabant. De beide andere bij deze 'groep be- hoorende provincies Utrecht en Lim- u burg, zullen ieder een afzonderlijke lijst d indienen, die niet verbonden zullen g worden. JV Onze badplaats. Heden werd het strand bezocht door d leerlingen van de modevakschool te 2 Cortgene. Zondag a.s. wordt van 5 tot 6 uur in d de tent op den boulevard Evertsen een harmonica-concert gegeven door het ai Eerste Zeeuwsche mondharmonica-ge- té zeischap „Door Oefening Kunst" te Zierikzee. Dit is dus een zeer bijzonder concert, dat wel groote belangstelling zal trek- ken. Een ouderavond. Dinsdag 3 Juli werd een druk be zochte ouderavond aan school D ge houden, waarbij de wethouder van on derwijs tegenwoordig was. Na de opening en lezing ider notulen zette de voorzitter naar aanleiding van het krantengeschrijf nader de beteekenis van !het openbaar onderwijs uiteen. Hij wees er op, dat art. 42 drieërlei doel stelt le. de ontwikkeling van de verstan delijke vermogens der kinderen 2e. de lichamelijke ontwikkeling 3e. de op leiding tot alle christelijke en maat schappelijke deugden. Verder dat den openbaren onderwij zer als plicht wordt opgelegd de gods dienstige begrippen van andersdenken den te eerbiedigen en door zijn leerlin gen te doen eerbiedigen dat plichtsverzuim in dezen met zware straf wordt bedreigd dat het geven van godsdienstonder wijs aan de godsdienstleeraren blijft overgelaten. Verder heeft de wetgever in art. 26 het geven van godsdienstonderwijs zooveel mogelijk zoeken te bevorderen. Daartoe heeft hij bepaald, dat in het leerplan uitdrukkelijk de uren genoemd moeten worden, waarop de kinderen godsdienstonderwijs kunnen krijgen, en vastgesteld in overeenstemming met godsdienstleeraar of kerkelijke gemeen te. Bovendien worden schoollokalen kosteloos, zoo noodig verwarmd en verlicht beschikbaar gesteld. Zelfs ver- eeniginigen .kunnen op deze vrijgevig heid rekenen, als ze aan de bepalingen van het betreffende Koninklijk besluit voldoen. Wat den eisch betreft van voor standers van bijzonder onderwijs, dat de openbare onderwijzer zich moet onthouden van alles, wat den gods dienst raakt de inwilliging van dien eisch is voor den openbaren onderwij zer onmogelijk. Hij is niet verplicht zijn onderwijs te geven.overeenkomstig een anders godsdienstige begrippen hij 11 heeft die alleen te eerbiedigen, mag bv. geen R. K. mis, geen Calvinistische praedestinatie-leer, geen Israëlitisch Loofhuttenfeest bespottelijk maken. Deze laatste eisch stelt de wet den ijzonderen onderwijzer niet. Maar onze Nedérlartdsche taal is zoo met den Bijbel samengegroeid, dat Bij belkennis voor iederen onderwijzer noodzakelijk is. Wat z°u dat v°or on derwijs zijn, waarbij men niet zou mo gen spreken over paradijs of zond vloed, niet over Job's geduld of Salo- mo's wijsheid, niet over Noach's ark of David's harp, niet over Golgotha's kruis of Petrus' haan, wier zinnebeel den op bijna iederen toren prijken, niet over de arme Lazarus of de barmhar tige Samaritaan Wat zou het voorschrift beteakenen tot Christelijke deugden op te moeten leiden, als men niet over Jezus Christus zou mogen spreken Neen, de openbare onderwijzer staat ■even vrij als de bijzondere onderwijzer met betrekking tot den Christelijiken godsdienst, met uitzondering de bijzon dere kerkelijke geloofsbelijdenis en wat daarmee samenhangt. De wethouder van onderwijs deelde mee, dat i" deze gemeente van de door de wet geboden gelegenheid tot het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen geen gebruik wordt gemaakt. Door de ouders is bijeengebracht voor het onderhoud der blibliotheek ruim 36 gld.,. waarvoor de voorzitter namens het personeel zijn dank 'betuigt. Verder wordt meegedeeld, dat art. 3 der Leerplichtwet .in vollen omvang zal worden toegepast, d.w.z. dat de kinde ren 7 jaren zullen moeten schoolgaan. Hierna geeft de voorzitter het woord aan den heer Spinnaaij, die de voordee- 'len van het vervolgonderwijs bepleit. Na eenige discussie verklaart men zich éénstemmig voor het behoud van het vervolgonderwijs. Hierna verkrijgt een der ouders de heer Van der Heijde, het woord over „De veiligheid van het verkeer". Deze van veel studie getuigende lezing, op gehelderd door gekleurde teekeningen op het bord, kon wegens het gevorder de uur niet geheel afgehandeld worden. De spreker verklaarde zich, op verzoek bereid het tweede gedeelte zijner lezing later te houden. Achtereenvolgens wa ren behandeld de zorg der overheid voor de wegen, de regeling van het verkeer, motor- en rijiwielreglement, waarschuwingsborden voor verschillen de doeleinden, maximum-snelheid en signalen. De voorzitter sloot hierna onder dankzegging voor de sprekers en de trouwe opkomst de vergadering, waar na ihet schoolwerk werd bezichtigd en de ouders zich met het personeel in de klasse konden onderhouden. Hier ter stede is een nieuwe begrafe nisonderneming opgericht. Men zie verder achterstaande adver tentie. Vreemdelingenbezoek. 'Heden liep voor het eerst de extra- trein, welke aansluiting geeft op de provinciale boot voor bezoekers van de Belgische badplaatsen, die de markt te Middelburg bezoeken. Er waren onge veer 200 passagiers voor dezen extra- trein. Per extra-tram werden nog 250 pas sagiers naar Middelburg vervoerd, die met autobussen uit België naar Bres- kens waren gekomen. Deze passagiers hadden echter geen doorloopende plaatskaarten naar Middelburg. Gemeenteraad te Middelburg. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de bur gemeester mede, dat hem van 23 Juli tot 22 Augustus verlof is verleend. Het verzoek inzake het langer open houden van café's op den laatsten ker misdag, werd in handen van den bur gemeester gesteld ter afdoening. Deze verklaarde echter er weinig voor te gevoelen aan het verzoek te voldoen, daar het tapverbod te halfeen eindigt. Bij het adres inzake den last die van een der autobussen wordt ondervonden, zeide de heer Van der Weel, dat hij dit niet ter afdoening of om advies in han den van Burg. en Weth. wil stellen, daar men juist van die eene bus op vaste banden zooveel last heeft, stelt spr. voor de subsidie over 1923 niet uit te keeren, als niet binnen 6 weken die vaste banden door luchtbanden zijn vervangen. De voorzitter acht dit binnen 6 weken practisch onmogelijk. Het is niet alleen die bus die zooveel last veroorzaakt, ook de verschillende vrachtauto's, o.a. die van den heer v. d. Kamer, bezorgen veel last. Spr. merkt dit zelf wellicht nog meer aan zijn huis dan de heer v. d. Weel, die een tuintje voor zijn huis heeft. De heer v. d. Weel acht dit een goede gelegenheid om alvast tegen deze bus op te treden, daarmede moet begonnen worden. De heer De Veer zegt, dat het onmo gelijk is de subsidie over 1923 niet uit te keeren, want die is onvoorwaardelijk toegekend. De heer Paul vraagt of in het sub sidie-besluit niet staat, dat de dienst moet worden uitgevoerd ten genoegenf van Burg. en Weth. Dit wordt nageslagen en blijkt dat de subsidie verleend is voor 10 jaar en alleen kan worden ingetrokken als blijkt dat de N.V. het zonder de subsi die kan stellen. De heer v. d. Weel: trekt daarop zijn voorstel in, maar dringt er bij Burg. en Weth. op aan met klem aan de N.V. te verzoeken de banden te vervangen. Nog was ingekomen een verzoek van de beide bioscoophouders, om ten spoedigste het tarief der belasting op vermakelijkheden te verminderen. Door den voorzitter werd namens Burg. en Weth. voorgesteld aan H. M. de Koningin bij haar 25-jarig regee- ringsjubiieum een adres aan te bieden, wat dan door Burg. en Weth. zal wor den aangeboden tp Amsterdam. De heer Paul verklaart dat zijn frac tie wenscht geacht te worden te hebben tegen gestemd. De heer Vertregt juicht het voorstel toe. Het wordt aangenomen met de stem men der 5 sociaal-democraten tegen. Tot tijdelijk wethouder werd be noemd de heer Vertregt. Tot leerares in de plant- en dierkun de aan het Gynasium werd benoemd met algemeene stemmen mejuffrouw H. B. Th. Schouten, leerares aan de R. H. B. S. te Middelburg. Herbenoemd werden tot tijdelijke leeraren aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs de heeren A. de Smidt, W. K. Kuiler, J. Heuseveit en C. de Nood. Tot hoofd van school J werdi be noemd de her P. Luteijn met 12 stem men tegen 3 op den heer P. van Roon. Aangenomen werden de voorstellen tot regeling der schoolgelden van de avondschool voor nijverheidsonderwijs, tot hernieuwde vaststelling van de in structie van den gemeente-ontvanger en van den controleur der gemeente belastingen. dat tot regeling inzake het onderwijzend personeel der opgeheven school I, en dat tot van kracht verkla ren van het tapverbod bij het aan staand regeeringsjubileumfeest. Alsnu was aan de orde het voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. om geen vloekverbod in te voeren. De heer Hondius wees er op, dat de overheid gelukkig nog steeds rekening houdt met de geboden Gods en daarom moet zij ook het misbruiken van Gods naam tegenwerken. Het vloeken krenkt iedereen, iemand die steelt verrijkt zich zelf nog, maar iemand die vloekt niet. Het is een bewijs van weinig bescha ving. Als men een beroep wil doen op de moeilijkheid om de verordening te handhaven, geldt dit evenzeer voor andere bepalingen. Zeker zal een ver ordening preventief werken. De macht- termen zullen minder gebruikt worden. Ieder godsdienstig mensch van welke richting ook moet het vloekverbod steu nen en anderen moeten het uit oogpunt van beschaving doen. De heer Boasson is ook sterk tegen het vloeken, het is een bewijs van on wellevendheid en gebrek aan zelfbe- heersching. Maar wat is onder vloeken te verstaan. Als men de hulp inroept van de hoogste macht is dat een vloek? De heer Cornelisse is ook tegen vloeken, maar het is niet door een ver ordening uit te roeien, dat is geen ge wone vertooning. De heer Maljers is het volkomen eens met den heer Boasson, een vloek verbod is evenmin toe te passen als een tapverbod, want er wordt toch getapt. Spr. is ook tegen vloeken en voorkomt het zooveel mogelijk in zijn zaak, een fatsoenlijk mensch vloekt niet. De heer Hondius bedoelt de afschu welijke godslastering, daar moet men tegen optreden. Men moet eerbied' heb ben voor andersdenkenden. De heer Boasson zegt dat de weg is bevordering van beschaving, kennis en wetenschappen. De heer Van der Weel meent, dat men het vloeken moet tegengaan door propaganda met kaarten enz., maar niet door een verordening. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen, links tegen rechts. Nadat den heer Van der Weel was ge antwoord, dat de verschillende rijwiel handelaren iedere twee jaar in de ge legenheid zullen worden gesteld in te schrijven voor de levering, werd beslo ten 12 rijwielen voor de politie aan te schaffen zoo direct het aantal agenten is teruggebracht op het gewenschte aantal. Inzake de regeling van het onder zoek der gemeente-begrooting werd besloten de vaststelling daarvan aan den raad over te laten-. De heer Vertregt had' bezwaar tegen den bouw van een dubbel woonhuis aan den Seissingel, omdat het daarvoor bestemde terrein behoort tot het deel der .gemeente dat voor een villapark was aangewezen, doch de heer Onder- dijk zette uiteen, dat door de misluk king der annexatie van een deel van Koudekerke van een villapark in af- zienbaren tijd nog niets kan komen. Het voorstel werd aangenomen met dP stem van den heer Vertregt tegen. Het voorstel inzake de bebouwing van het Bagijnhof met 76 arbeiderswo ningen door de Algemeene Woning- bouwvereeniging, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv- Kerk. Op het drietal te B'aambrugge komt voor ds. J. J. Hom burg te Goes. Geref. Kerken. Aangenomen het be roep naar Kommerzijl door ds. Z. Hoek te Zonnemaire, Voor bet examen Mulo, diploma A zijn te Breda geslaagd de dames C. A. Grims, S. Leijdesdorff en E. Tjebbes, allen te Middelburg en M. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. MARINE EN LEGER. De marinestaf. 'Het „Hbld." heeft gemeld dat wegens bezuiniging de marinestaf van Middel burg naar Vlissingen zou worden over geplaatst. Wij vernemen thans dat als tot deze verplaatsing mocht worden overgegaan daarvan de eerste twee jaar nog geen sprake zal zijn. Gisterenmiddag .is Hr. Ms. torpedo- boot Z 4 tot het ondergaan van herstel lingen van Vlissingen te Hellevoetsluis aangekomen. Hr. Ms. onderzeeboot O 6, die te Hellevoetsluis drie maanden in repara tie is geweest en nu. gereed is. Vertrok hedenochtend naar haar station Vlis singen. Brievenmalen aan Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck". De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de na volgende brievenmalen zullen worden verzonden aan Hr. Ms. pantserschepen „Tromp" en „Heemskerck"" a. naar Bergen (Noorwegen) 18, 19, 20 en 21 Juli e.k. met den trein van 8.48 m. van Amsterdam naar Bentheim; b. naar Drontlieim 25, 26, 27, 28 en 30 Juli e.k. met den trein van 8.48 m. van Amsterdam naar Bentheim. Indien belanghebbenden hunne brie ven en andere stukken in de aan ge noemde schepen te verzenden brieven malen opgenomen wenschen te zien, worden zij uitgenoodigd ze voldoende te frankeeren en te voorzien van twee eikander snijdende lijnen over het ge- heele loopende adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Hr. Ms. „Triton". Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. poli- tie-kruiser „Triton" 2 Juli van Eger- sund vertrokken. Bij beschikking van den minister van marine zijn de officieren van admini stratie der 3e klasse T. Strengers en J. H. Siegers met onderscheidenlijk 10 Juli 1923 en 1 Augustus d.a.v. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Pelikaan" en is de officier van administratie der 3e klasse W. C. H. Domniers met 9 Juli 1923 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Van Speijk". Behoudens zeer bijzondere omstan digheden is aan ondervolgende perso nen vergunning verleend om naar Ne derland' terug te keeren Per stoomschip „Tamobra" 2 Juni van Priok Sergeant-majoor der mariniers G. B. Wengelaar, sergeant der mariniers G. Lusthuis eii F. Cornelisse, korporaal der mariniers P. Schoonenberg, tam boer ie klasse F. Eggermondt, pijper le klasse G. Huisman, sergeant-monteur C. K. Bognetteau, matroos le klasse J. J. de Veij, idem 2e klasse A. J. Krol- laart idem 3e klasse W. Lodder, torpe- domaker-majoor A. Provinly, matroos hofmeester J. Groothof, marinier le klasse J. J. Mutters, kwartiermeester Q. Tepas, korporaal-konstabel A. Feen- stra. Per stoomschip „Goentoer" 16 Juni van Priok Luitenant ter zee le klasse H. E. te Winkel. 29 Juni per stoomschip „Vondel" uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd sergeant-hofmeester A. F. H. Harms, sergeant-ziekenverpleger J. J. Hingst, kwartiermeester P. P. Versteeg, kor poraal-monteur A. van der Boon, ma troos 2e klasse H. C. van Gils, matroos 3e klasse W. van de Kuinder, K. Vis- sche., tamboer le klasse F. H. Nijland, A. Emmelot, marinier le klasse G. W. Munnik en korporaal-ziekenverpleger C. Wittebol. Opgave van overgeplaatste onder officieren der zeemacht 1 Augustusvan de adspiranten- school der marine te Dordrecht naar de marinekazerne te Rotterdam sergeant- kok J. Arts. AFLOOP VERKOOPING. Woensdag werden in de consistorie kamer der Ned. "Herv. Kerk te Ritthem ten overstaan van den notaris J. C. Paap te Vlissingen id,e volgende percee- len bouw- en weilanden, toebehooren- de aan de diaconie en de Ned. Herv. Kerk, voor den tijd van 7 jaar 1924 1931) publiek verpacht Perceel I 15 A. 70 c.A. aan C. Jozias- se v,oor 22 perceel II 19 A. aan W. Louwerse, Souburg, voor 45 perceel 111 20 A. 40 c.A. aan L. Dorleijn, Sou burg, voor 45 perceel IV 42 A. 20 c.A. aan A. W. Osté, voor 59 per ceel V 55 A. aan M. Osté, voor 60 perceel VI 90 A. 30 c.A. aan Janus de Pagter, voor 130 perceel VII 38 A. aan Jannetje KleppeJeronimus, voor 78 perceel, VIII 18 A. 70 c.A. aan A. W. Osté, voor 30 perceel IX 1 H.A. 9 A. 60 c.A. aan Jac. Koppejan Hzn.. voor 100 perceel X 41 A. 50 cA. aan P. Roelse, voor f 35 peroeel XI 22 A. 24 c.A., perceel XII 24 A. 83 cA., perceel XIII 26 A. 13 c.A., totaal 73 A. 20 c.A., aan P. Florusse, Souburg, voor 190 perceel XIV 1 H.A. 41 A. 10 c.A. aan de Visser, voor 125 perceel VX 'H.A. 16 A. 90 c.A. aan Jac. Durink, N, en St. Joosland, voor 125 per ceel XVI 30 A. aan Joos Meliefste, voor 60. Waar geen woonplaats vermeld is, wonen d.e pachters te Ritthem. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende verzoekt beleefd een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. In uw blad' van Woensdag jl. las ik een stukje met opschrift „De vrije Ziekenhuiskeuze", onderteekend d. N. Wanneer ik het stuk verder lees krijg ik het inzicht dat d. N. moet wezen in woord en daad: de Naja of Brilslang, omdat 'die ook op 'n kruiperige wijs zijn prooi aanvalt en hem door een doode- lijke beet tracht neder te werpen, zoo ook d. N. Hij toch beschuldigt dr. Sta verman niet minder als van knoeierij. Schaamt U je niet d. N., om een man, die van zooveel ingezetenen de volle achting geniet, zoo te beleedigen. Dat U bang voor doctor Staverman bent, bewijst dat je uw naam niet onder uw stukje zet. Maar ik voor mij vind de behandeling erg min en doet uw naam geen schade. Ook schreef d. N. dat hij wist (want hij schrijft het) het is over bekend dat de Katholieken hier ver scheidene doctoren bewerken om hun patiënten naar het St. Joseph-zieken- huis te zenden. Dit is een leugen d. N~ U speelt misschien het spookbeeld van „Paapsche overheersching" parten. Uit geen beschuldiging, maar noem dan de namen. Doch hierin ligt het slangachti ge uwer handeling en om uw stukje nog een mooi tintje te geven schrijft U, dat het om financieele reden nu on mogelijk is dat er een gemeente-zie kenhuis gebouwd' wordt. Maar daar naast raadt U de raadsleden aan voor zichtig te zijn en te stemmen niet voor minder belastingdruk, neen, als 't kan voor wat meer. U had beter gedaan eens te gaan kijken welke zorgen of hier in de huisgezinnen der arbeiders heer- schen om hun belasting te betalen, Neen d. N. ik snap wel wat ook hier uw streven is een rustig plekje om te sterven. Nu dat is in dat R. K. zieken huis ook te vinden en als U dan op het puntje bent over de lijn heen te stap pen, dan zal U toch ook wei daar in dat door U als een spook beschouwd huis net zoo goed hulp verleend, worden ais in 't gemeente-ziekenhuis en dan beta len de arbeiders minder belasting. Laten de raadsleden met dit gebouw nog een twintig jaar wachten, tot alles tenminste beter is als nu en nog eens in onderhandeling treden met het St. Jo- scph-ziekenhuis. En wil d. N. dart zoo gaarne een ge meente-ziekenhuis, nu laat hij dan zor gen met zijn partijgenooten dat het er komt, zonder druk op de gemeente. Neen d. N. 't is niet wat je noemt eerlijk om zoo te schermen met iets wat je graag wil hebben ten koste van een andermans zak. Help eerst de gemeen te er boven oo, help met bezuiniging en dan weer wat anders, heb je dan wat, schrijf dan ook je naam er onder, dat is eerlijk. U zal dit misschien niet dur ven ten le voor dr. Staverman, die heeft U zeker noodig, en U is misschien neringdoende, dus ka U de R. Kath. ook niet missen, ofschoon U 'hen wel met slijk durft werpen. Doch gedenkt U de Naja of Brilslang. Met den meesten dank, mijnheer de Redacteur, J. STOOPS. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het volgende te plaatsen onder de uiteenzetting door dokter Staverman te geven. Waarom komt die uiteenzetting eerst Donderdagavond en waarom kwam die niet Dinsdag of Woensdag? Dit is slechts een simpele vraag. In het artikeltje in uw courant van Dinsdagavond, volgens uw eigen woorden door dr. Staverman geïnspi reerd, is te lezen dat hij door uitstedig-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2