iS m DONDERDAG 5 JULI EEN VRIJPAS VOOR MAAGLIJDERS. No S56 61e Jaargang 1923— dingen uagen ode i f i tv GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 16) Stads= en Pjfoviocienieuws pJi vau Co- fcsterdam te ferim. f.) 3 Juli te (tr.) 3 Juli te naar Ant- I des namid- hden 11.65 -ƒ0.00.17 Ijs 15.221/2 -ƒ0.00.38. fen 11.63 -ƒ 0.00.22 2.95 Fran- Kronen |.8 te' Hamr te Seydis- Ivan 5 Juli luidelijke tot lot half be- :iNGEN. n.m. 7.J7 8.11 9.12 10.29 11.26 MEDIO". unnen, be is, ook be- of door foon 167. vertrouwd 27 jaar, Proeftuin, oed, prak- nd, en ont- stlandsche bestaande volledigen Dop te be lening van te werken, lige inlich- 66, bureau FE, Hout- Augustus ;ens ziekte een nette n koken. U VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van i4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer 1Z cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in een der zalen van hét gemeente huis op Vrijdag 6 Juli a.s., des namiddags kwart voor twee itur, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad in verband met het ophouden van het lidmaatschap van den Raad van den heer P. Merckens, door diens benoeming tot lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Vlissingen, 5 Juli 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. De Eerste Kamerverkiezingen. In de zittingen der Provinciale Staten van gisteren werd medegedeeld, dat van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw bericht was ont vangen, dat de Eerste Kamerverkie zingen zullen plaats hebben op 24 of 27 Juli a.s. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben tot hd van de Eerste Kamer gekozen, in de vacature-J. Dou- wes Jr. (a.-r.), voo.r de nog loopende zittingperiode (tot den derden Dinsdag ■in September) den heer inr. A. Slob (a. r.) burgemeester van Haarlemmer meer, Verkiezingen Ged. Staten. De verkiezing voor leden van Ged. Staten, welke gisteren in alle provincies heeft—plaats- geh-adr-heeft—m—zfroveefe een wijziging gebracht dat de meerder heid van dit college in Friesland rechts geworden is, terwijl in Noord-Holland, waar de meerderheid links was, het college thans bestaat uit 3 leden van links en 3 van rechts. De meerderheid van de Prov. Staten is in Noord-Holland wel links, doch daaronder behooren 3 communisten, die aan de stemming niet hebben deel genomen. De passencontrole aan de Duitsche grens. De laatste paar dagen is het grens verkeer naar het bezette gebied van Duitschland zeer verscherpt. Zoo zijn verschillende personen uit Noord-Lim burg, die zonder visum zich over de grens hadden begeven, door de pas sencontrole met hooge geldboete ge straft. Landarbeiders naar Frankrijk. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat er nog steeds gelegenheid bestaat voor landarbeiders, die op de hoogte zijn met het landbouwwerk, om in Frankrijk werk te verkrijgen. Ook lap. an Exp VOa, l»i Bij de laatste woorden van den oude kromp Selstermann letterlijk ineen. Het was, alsof hij zich kromde oncL.' den last van deze halfluid, met dunne stem gesproken woorden. Hij nam den be diende bij de 'hand en drukte hem op den stoel, die bij de schrijftafel stond. Johan, zei hij, m,et zonderling, onvaste stem. Waarom heeft Muller dat gedaan Er lag iets smeekends .in de vraag, alsof de trotsche, hoogmoedige man van den ouden, moeden en onderwor pen bediende bevrijding verwachtte van een geheimen, zwaren last, die op hem rustte. Johan trok zacht zijn hand onder die van zijn heer weg en wilde op de se dert jaren gewende onderdanige manier opstaan. Maar Selstermann drukte hem op den stoel terug en herhaalde Johan, zeg me eens open en rond, waarom heeft Muller het gedaan Zijn oogen trachtten de duisternis te doordringen en in het gelaat van den oude te lezen. Alsof hij wist, wat Johan zou antwoorden, en alsof hij toch een ander antwoord afdwingen, afsmeeken kon. De oude zweeg en boog zich diep in den stoel ineen, alsof de vraag voor hem te moeilijk was, alsof hij de ver- kunnen eenige gezinnen van landarbei ders naar Frankrijk emigreeren. Personen, die als landarbeider of als seizoen-arbeider in den landbouw in Frankrijk willen werken, kunnen zich opgeven bij de arbeidsbeurzen en bij de correspondenten der arbeidsbemidde ling in hunne woonplaats, welke instel linnen alle gewenschte inlichtingen kunnen verstrekken. Eveneens worden inlichtingen verstrekt door den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling (ministerie van ar beid, handel en nijverheid), Bezuiden- houtscheweg 20, te 's-Gravenbage. De aandacht van belangstellenden wordt er uitdrukkelijk op gevestigd', dat de aanvragen in de hierbedoelde be trekkingen door de bevoegde Fransche regeeringsbureaux aan den Rijksdienst voornoemd worden medegedeeld, zoo dat er waarborgen ziin dat de personen, die in deze betrekkingen worden ge plaatst niet behoeven te worden teleur gesteld, indien zij in staat zijn den ar beid naar behooren te verrichten. Helden op zee. De Vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" te Helder heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het erop wijst, dat in de laatste 50 jaren te Helder alleen ruim 50 sche pen zijn gestrand van welke schepen ruim 700 schipbreukelingen zijn gered dat deze reddingen in verreweg de meeste gevallen bij zeer zwaar storm weer hebben plaats gehad dat de meeste van de redders 'van deze schip breukelingen thans bijna of reeds in de 70 jaren tellen, één zelfs van ruim 80 jaar dat het leven van deze Helden der Zee verre van rooskleurig is en dat de minister van waterstaat een onder zoek naar hun levensomstandigheden heeft ingesteld, fn het adres wordt de hoop uitgesproken dat de leden der Tweede Kamer bij Z. Ex. erop zullen aandringen om hen, die nooit hebben getwijfeld hun leven in de waagschaal te stellen om dat van een in nood ver- keerend evenmensch te redden, voor grooter gebrek te behoeden door hun een pensioen of onderstand te verlee- nen. Voorhistorische vondst. Mén meldt aan het „Hbl-d." in' cte naDilh'ëi&'vaft plaafs" aan den voet van den Bisschopsberg te Ha- velterberg, waar men voor eenige da gen een paar urnen en een bronzen wapen vond, zijn thans, slechts een paar decimeter beneden den beganen grond, een goote urn gevuld met kleine beentjes, overblijfselen van verbrande beenderen, benevens stukken bewerkt doch in erge mate verroest ijzer, waar schijnlijk resten van wapens, opgegra ven. Een der stukken is een paar deci meter lang en nog duidelijk te herken nen als de spits van een werpspeer. Vermoedelijk hebben wij hier te doen met een familiegraf van een der groot heden uit den vóórhistorischen tijd, toen vrouwen, paarden en wapens ge lijk met het overleden hoofd der familie verbrand en in urnen begraven werden. Het getal gemeenten. Niet minder dan 7 wetten zijn on langs in het Staatsblad verschenen, houdende vereeniging van gemeenten. De vereeniging is ingegaan op 1 Mei 1923, behalve de laatstbedoelde, die op 1 Juli 1923 is ingegaan. Vereenigd zijn Renkum en Door- antwoording niet droeg, die hem daar mee werd opgelegd, alsof hij den moed niet vinden kon, dat, wat in hem was, eindelijk eens, wat zoo lang in hem naar openbaring schreeuwde, luid en klinkend in de ooren te roepen van hem, voor wien het boven alle anderen bestemd was. Zacht, alsof hij uitstel verzocht, zei Johan Mag ik dat nog ten einde vertellen Selstermann zweeg en hij begon weer Het was zoo'n gelukkig leven in Muller's woning in de Vogelzangstraat. O, als ik zoo -des Zondagsmiddags daar kwam en- al van verre de heldere stem van Lore vernam. De menschen bleven dikwijls beneden op straat staan en luisterden als in de kerk en klapten in de handen alsof zij op een concert wa ren geweest. Dan schitterden de oogen van Muller en hij zei vaak tegen mij Die Elsa, als die later eens zingt, jo han, dan zitten wij twee vooraan in de eerste rij, al kost de plaats ook een tientje, en aan het eind laten wij haar een g-rooten lauwerkrans brengen met groote rozeroode linten en met gouden letters daarop Van uw twee oude ver eerders... En nu ligt hij dood buiten en Lore loopt rond met twee oogen,waar voor men angst moet krijgen, en zoekt den moordenaar van haar va-der. Wat vroeg Selstermann, angstig luisterend, den moordenaar van haar vader Johan antwoordde niet op de vraag, maar vervolgde werth naam der nieuwe gemeente Renkum Genderen, Drongelen, en Meeuwen, naam der nieuwe gemeente Eethen Ravenstein, Huisseling en Neerloon, Deursen, en Dennenburg en Dieden, Demen en L-angel naam der nieuwe gemeente Ravenstein Balgoij en Overasselt, naam der nieuwe gemeente Overasselt Echteld en IJzendoorn, naam der nieuwe gemeente Echtteld Stad Ommen en Ambt-Ommen naam der nieuwe gemeente Ommen 's-Gravenhage en' Loosduinen naam der nieuwe gemeente 's-Gravenhage. Door deze wetten is met ingang van 1 Mei jl. het getal gemeenten in Overijs sel met 1, in Gelderland met 3, in Noord-Brabant met'5 en in het Rijk al- zoo met 9 verminderd en is met ingang van 1 Juli jl. het getal gemeenten in Zuid-Holland en in het Rijk met nog één gedaald. Sedert I Mei bedraagt het getal ge meenten dientengevolge Friesland 43, Groningen 57, Drenthe 34, Overijssel 59, Gelderland 112, Utrecht 72, Noord- Holland 129, Zuid-Holland 184 (1 Juli 183*), Zeeland 109, Noord-Brabant 164, Limburg 121, tezamen 1084 (1 Juli 1083). Hierbij is Hoek van Holland, wel ke plaats in sommige opzichten als een afzonderlijke gemeente wordt be schouwd (art. 17 der wet van 31 De cember 1913, Sfbl. no. 569), onder Rot terdam begrepen. VLISSINGEN, 5 JULI. De ziekenhuiskwestie. Door den heer dr. P. Merckens, thans afgetreden wethouder van finan ciën, is d.d. 2 Juli het volgend schrijven aan den gemeenteraad gezonden Mijne Heeren, Zooals ik reeds mondeling en schrif telijk aan regenten ;van het gasthuis mededeelde, zoek ik de oorzaak van hun tegenwoordige tnoeilijkheden niet daar waar zij die ineenen te zien. Dat' zij in moeilijkheid verkeeren blijkt wel'uit hun voorstel. Daarin toch,, vrast&n ,zjj. machtiging, van den raad om voor dr. Staverman" te benoemen -een opvolger die eisch-t lo. 4000, d. i. tuim vier maal zoo veel als dr. Staverman in de laatste ja ren kreeg 2o. een aandeel in -de -inkomsten van het gasthuis 3o. de beschikking over een zestal eerste en tweede klasse plaatsen (die er op 't oogenblik in het ziekenhuis niet zijn). Dit voorstel komt zelfs voor Burg. en Weth. uit de lucht vallen, zoodat prae- advies ontbreekt en de raad terecht de beslissing uitstelt. Het isal een heel zonderling voor stel. Men had een chirurg die 10 jaar niets, en daarna 750 aan salaris ge noot en geen eischen stelde. Di-e chirurg bedankt wegens een meeningsverschil met regenten. Natuurlijk roepen regenten nu solli citanten op voor -deze betrekking zou men denken. Maar neen, vlak vóór het verstrijken van den opzegtermijn van drie maan den, deelen zij aan den- raad mede dat zij iemand weten die op bovengemel de condities komen wil. Daar deze con- Dat gaat langen tijd terug. Ik heb bemerkt, dat een tijd kwam, waarin Muller niet meer zoo rustig, en niet meer zoo openhartig was als vroeger. Lore, die heelemaal voor hare kunst leefde en jong was, zag dat niet. Maar ik zag het, daar buiten en hier binnen, hoe hij over de boeken en over -de kas gebogen zat en broedde en hoe hij dan heel dikwijls van het kantoor niet naar huis ging, maar rondliep om wat op streek te komen en hoe hij eindelijk daarbij in -een herberg kwam en begon te drinken en te spelen. Het blinde meisje, de jeugd is immers zoo gemak kelijk te verblinden, geloofde zonder erg in den altoos toenemenden arbeid en verklaarde daaruit zijn uitblijven en zijn ontstemming. Maar ik he,b alles zoo mee aangezien en alles mee door leefd en mee doorgemaakt tot het eind toe. Gesproken hebben wij er niet over met elkander. Wij ha-dden niet met elkaar te spreken. Wij kenden elkaar te goed en wisten alles zonder een woord te zeggen. Er met mij stiet de koopman kort en half onwillig uit. Waarom hebt -ge dan niet met mij gespro-ken Had dat dan niet de trouw in uw dienst verlangd voegde hij er zwaar aan toe,, en keek terzijde, dat een van u met mij. had gesproken, als hem iets opviel Mijnher Selstermann, zei de oude zacht, in- eenvoudige grootheid, er is een trouw, die liever sterft, dan dat ze spreekt... -en zóó deed- Muller. Mis schien was het mij ook zoo gegaan, als niet Fore tenminste één noodig had van dities vér uitgaan boven -het bedrag dat -in de jaarlijksche begr-ooting van het gasthuis jaarlijks door den raad wordt -goedgekeurd, moet d.e raad machtiging verleenen. De raad benoemt regenten, geeft hun instructies volgens welke zij te regeeren hebben, en be paalt en betaalt -de salarissen hunner ambtenaren die zij- zelve aanstellen. Alleen een gemeente-geneesheer wordt aangewezen voor de taak om de gasthuispatiënten te behandelen toen hij benoemd- werd, bestonden er nog geen specialisten in Vlissingen. Later zijn er meerdere specialisten gekomen, die.bij het Ziekenfonds Wal cheren aangesloten zijn. Dit fonds geeft nu zijn leden het recht uit die specialis ten een keuze te doen. Hebben zij nu gel-d -genoeg om zelf de verpleegkosten derde klasse in het St. Joseph-ziekenhuis te betalen, dan behouden- ze dat recht, maar gaan ze naar het stedelijk ziekenhuis dan kun nen ze zich alleen laten opereeren door die specialisten, die -de gemeente-ge- neesheer op zijn zalen wenschf toe te laten. Wèl -besloot de raad dat de patiënten hun specialist mochten kiezen, maar te genover dit beginsel werd steeds door regenten gehandhaafd het inzicht van -hun genees-kund-igen ambtenaar, dat hiermede in strijd was. Zoo zou het denkbaar zijn dat iemand zijn vrouw niet in het katholie ke St. Joseph-ziekenhuis en niet door dr. Staverman zou willen laten operee ren. Of hij nu in het gasthuis daarvoor terecht kan komen hangt af van den gasthuisdokter. Stemt die er niet in toe dan zou men -de -klucht kunnen beleven dat een Vlissingsche patiënte en een Vlissingsche specialist de Schelde over moesten om in Zeeuwsch-Vlaanderen een ziekenhuis te vinden waar de ge wenschte operatie zou kunnen plaats grijpen. Maar dat kan alleen een patiënt die geld heeft. Een minvermogende, wiens verple ging door de gemeente geheel of ge deeltelijk betaald wordt, verliest zijn recht op vrije specialisten-keuze zoodra hij in het gemeentelijk ziekenhuis komt. Alleen als hij katholiek is mag hij kiezen in welk ziekenhuis hij -gaan wil kiest hij nu het katholieke ziekenhuis, dan- heeft hij, op de Ille klasse afdeelin-g meteen zijp vrij-e specialisten-keuze op "dén köop "toe. De protestanten k'rfj.gSn van ons gemeentebestuur -dat recht niet en worden dus achtergesteld. In onzen democratischen tijd is het toch al te -dwaas om den armere te ver hinderen- van een recht gebruik te ma ken omdat hij- overheidssteun geniet. Zoodra men óók de minvermogenden hun ziekenhuis laat -kiezen, is de kwes- tie-Staverman op-gelost als er volko men gelijkheid bestaat in het recht van armeren en rijkeren, dan is dr. Staver man altijd bereid -geweest alle patiënten in het gasthuis te opereeren. Maar is het vrijlaten van -de keuze misschien te duur voor de gemeente Integendeel wanneer-daardoor eeni ge plaats vrijkwam -in het gasthuis, dan zou daardoor gelegenheid komen voor Ie en He ldasse-patiënten en dan zou den dure verbouwingen eerst verricht worden als het -bleek dat ze noodig waren. Wie -in Vlissingen per sé een nieuw ziekenhuis wil bouwen en niet (des noods daarna) vrije ziekenhuis-keuze toestaan aan onze derde klasse-patiën ten, rekent d-us -bij zijn uitgave alleen met den wensch van de rijkeren voor wie hij niet behoeft te zorgen. hare twee „oude vereerders". Het bleef een poos heelemaal stil. Nu ,ga ik, zei Johan. Selstermann zat met gebogen hoofd in zijn stoel -en zweeg. Hij trachtte hem niet te weerhouden. Toen keerde de oude nog eenmaal terug. Mijnheer Selstermann, fluisterde hij met bekléhide stem. ik wensch u en de uwen geluk. Ik ga niet gemakkelijk, maar ik heb altoos en altoos gewacht, en het is niet beter geworden. Hij tastte in -den zak en nam er een voorwerp uit. -Dat daar, zei hij toonloos, dat heb Ik gevonden in liet bosch-je bij Mullers graf. Langzaam, met moede schreden ging hij naar de deur, -opende ze voorzichtig en geruischloos als steeds, verdween hij- uit de kamer. 'Een buitengewoon zachte aandoe ning wilde den -koopman eerst doen opspringen, den trouwen oude doen nasnellen en woorden tegen hem doen zeggen, zooals -deze zeker sedert lan gen tijd vergeefs had gewacht. Maar de trots, de eigenliefde, het eergevoel, de levenslust weerhielden hem en Sel stermann hoorde met zijn door de spanning gescherpt oor, hoe de oude buiten langzaam en sleepend den cor ridor langs ging naar de huisdeur. Daar -bleef hij nog eens staan en keek met een moeden, weemoedigen blik terug naar de vertrekken, waarin hij bijna heel zijn leven had doorge bracht. Hij zag terug op dit leven zelf en zijn hart werd hem barstens toe INGEZONDEN MEDEDEELINGEi^. Stelt Maaglijders in staat te eten wat zij lusten. Dieet-v-o-orschriften, waardoor maag lijders tot dusverre zich verhinderd za gen de lekkere schotels te nutt-i-gen, waarvan zij houden, zijn thans ge heel opgeheven. Ieder die lijdt aan slechte spijsvertering, maagontste king of aciditeit is thans in staat te eten wat hij wil en wanneer hij wil, zonder dat hij bevreesd behoeft te zijn voor de pijn en ongemakken die volgen zuilen, indien hij slechts een half thee lepeltje Gebismureerd Magnesium in een beetje warm water gebruikt na el- ken maaltijd. Deze kleine „vrijpassen voor goede spijsvertering" maken- het zuur snel onschadelijk en maken een eind aan de gisting van het voedsel, waardoor negen tienden van alle magg- ongesteldheden veroorzaakt worden, en bovendien wordt Uw maag er door in staat gesteld haar werk op een pijn- looze, normale wijze te verrichten. Het doet er niet toe hoe slecht Uw maag zich ook heeft gedragen, begeeft U naar Uw apotheker en schaft U een flacon Gebismureerd Magnesium aan gaat vervolgens naar huis, eet een ftinken maaltijd van de lekkere schotels waar van gij houdt en gebruikt Gebismureerd Magnesium. Gij zult Uw maaltijd nut tigen met genot en U heerlijk, gevoelen. Geen lijden of dieet-voorschriften meer. Eet wat U lust en wanneer het U be haagt en gebruikt Gebismureerd Magnesium de wonderlijke gewaar borgde „vrijpas" voor goede spijsver tering. Gebismureerd Magnesium Depót, Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijg baar bij alle goede Apothekers en Dro gisten. Wil iemand, die n-iet in het katholie ke ziekenhuis gaan wil, zich vergenoe gen met de Me klasse, dan kan hij dit doen. Alleen wanneer hij zich te voor naam acht om tusschen eenvoudige menschen te liggen, wordt het voor hem noodig om een klassekamer te hebben. Nu is het best mogelijk dat'er voor onze derde klasse-patiënten aanmerke lijke verbeteringen kunnen worden aangebracht, die onmogelijk kunnen plaats vinden wanneer we klasseka mers inrichten. Wanneer we daarom een nieuw ziekenhuis bouwen, dan zijn het feitelijk de meergegoeden die den bouw van het ziekenhu-is noodig ma ken. Om hen, de rijkeren, dus in elk opzicht de vrije keuze te laten, zoowel van ziekenhuis als van arts, zouden de fondsleden op hun belastingbiljet een groot deel der kosten dragen, terwijl juist de duurte van dat ziekenhuis zou maken dat er nu zeker nooit meer spra ke zou zijn om die vrije keuze te krij gen, die óók door hun geld voor -de rij ken gekocht was. Dan immers zou een vrijkomend bed geen f-inantieel voordeel zijn, zooals nu. maar een- nadeel. En dit zou zeer dwaas wezen daar toch op geen 10.000 na te schatten is wat ons zie kenverpleging dan méér zou kosfen -dan nu. Wie dus lo. protestanten niet wil achterstellen -bij katholiek-en 2o. armen niet wil achterstellen bij rijken 3o. dure ziekenhuizen niet wil bon- vol. Hij- meende, het niet over zich te kunnen verkrijgen, heen te gaan. Hij dacht weer te moeten omkeeren naar den meester, aan wien hij ondanks alles gehecht was. Hij meende de handen te moeten vouwen en hem te moeten smeeken Spreek u. Spreek eindelijk het verlossende woord, -waarop de an der tot zijn dood heeft gewacht, het verlossende woord, dat alles nog weer goed kan -doen word-en. Daar voelde Johan -een ou-de, moede hand-, die -zijn eigen voor een oogenblik bevend en stevig vasthield en drukte. Het was Margareet, die hier op hem had gewacht, om den stillen bondge noot i" haar leven van plicht nog een woord tot afscheid te zeggen, Ik houd vol, zei ze, terwille van de vrouwen. Hij knikte en ging zwijgend in de duisternis. Selstermann had met tastende hand naar het pakje gezocht, dat Johan op fafe! had gelegd. Het voelde koud en zwaar aan. Langzaam maakten zijn vingers het papier ios. Onwillekeurig trok Selstermann de hand weer terug en keek weer als bij het binnenkomen van zijn ouden bediende met een blik vol afschuw de duistere kamer -in. Maar hij was alleen. En weer greep zijne hand... ditmaal- met een vasten ruk... naar het wapen, vatte het beet en hield het van tafel onder het lamplicht. Het was een nieuw, nog half gela-den. (Wor-dt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1