I I VLI SSI INGSCHE COURANT 1000 25 (ZEE WOENSDAG 4 JULI cnn^-Qnn A H t r No 155 61e Jaargang 1923 üitgaye: Firma f. 1IAII DE VELDE JrJalslraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd og Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KLATERGOUD. BINNENLAND Stads= en Pfovinci enieuws ermeer- dering. SlSööa 475000 195700 722000 456500 537600 606150 545450 250500 211000 514750 753150 1.321700 598450 E139900 437750 1.188650- 728250' 453600 1.454650 hij Zij on- en Exp Ttl ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België f 4.15. Voor overige lancen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies^ van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. I gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 6 Juli 1923, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. p II. Te behandelen punten. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid. van den Raad1, ter voorziening in de vacature P. Merckens. 2. Stemming over het voorstei-De Meij, om voor het aan te koopen huis van de erven Mevr. GewinVader geen hoogeren koopprijs te bedingen dan 12000. 3. Voorstel van regenten van het Gasthuis tot benoeming van een chirurg voor die instelling op een bezoldiging van ƒ4000 'sjaars, voor welke betrek king wordt aanbevolen de heer J. C. van der Ven, chirurg te Amsterdam. 4. Voorstel van de raadsleden P. G. Laernoes en F. L. Hensei teneinde het mogelijk te maken, dat de bij het zie kenfonds Walcheren ingescheven spe cialisten hunne patiënten in het stede lijk gasthuis kunnen behandelen, ver gezeld van het advies van de regenten. 5. Wijziging raadsbesluit betreffende de voorziening in de behoefte van kas- geld. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat hef Centraal Stembureau een zitting zal houden in een der zalen van het gemeen tehuis op Donderdag 5 Juli a.s., des voor middags 10 uur, ter benoeming van een Ii<l VTin 'd*ïrs Gk?iric.cn-tcrr>a.d woopnc hpf All—. houden van het lidmaatschap van den Raad van den heer P. Merckens, door diens benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Vlissingen, 4 Juli 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupil len met den nieuwen cursus (aanvangende 14 Augustus e.k.) toelating wenschen tot een der OPENBARE LAGERE SCHOLEN in deze gemeente, ook tot de centrale 7e klassen school (tenzij wat laatstge noemde school betreft bij het hoofd der school waar de leerling thans op school gaat, daarvoor reeds aangifte mocht zijn gedaan) dat vanaf Donderdag 28 Juni tot en met Vrijdag 13 Juli e.k-, uitsluitend ter Gemeen te-Secretarie (2e afdeeling) iederen werk dag van des voormiddags 9 tot 12 uren, ge legenheid tot aangifte van nieuwe leerlin gen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of 15) Lk heb nooit iets gemerkt, zei de boekhouder, en de anderen verklaarden hetzelfde. JJa, zoo was hij niet, dat hij wat liet merken, glimlachte de bediende. Als hij mij hoorde of zag, deed hij het ook niet meer. Alaar dikwijls zag hij mij heelemaal niet, alleen door zijn stil na denken. Toen het begon te schemeren, kwam de oude Johan, Seltermann's bediende, door de kantoorlokalen en vroeg, of zijn heer nog op het kantoor was. Men zei van ja. De koopman zat dan ook wer kelijk sedert den vroegen middag in zijne werkkamer en had niemand ont vangen en niemand laten roepen. Hij had den geheelen tijd werkeloos geze ten en luisterde naar de naaste kamer, waaruit geen ander .geluid kwam dan nu en dan het ontevreden hoesten van ■den deskundige, idie daar in de boeken wroette. Hij was zelfs niet eenmaal buiten gekomen, en Selstermann, die meer dan eens op het punt stond, bij hem binnen te gaan, keerde telkens halverwege terug. Geheimzinnige af schuw weerhield hem de kamer binnen te treden, waarin de man daarbinnen over den doode ging oordeelen. En slechts over den doode In de nauwe zijstraat was vroeg de avond gedaald. Maar niet als anders vóór 15 Februari 1924 zullen bereiken. Zii. die in het bezit zijn van een TROUW BOEKJE, worden verzocht dit bij de aan gifte mede te brengen. Vlissingen, den 27 Juni 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De economische en financieele weder opbouw van Oostenrijk. De Nederlandsche regeering heeft gemeend, gebruik te moeten maken van de bevoegdheid haar geboden in art. 6 van protocol no. II betreffende den economiischen en financieelen wederop bouw van Oostenrijk om een vertegen woordiger te benoemen in het comité van controle, ingesteld volgens dit protocol. Bij beschikking van den minister van buitenlandsche zaken en van den minis ter van financiën, is als zoodanig be noemd mr. R. J. H. Patijn, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter, oud-secretaris-generaal van het de partement van buitenlandsche zaken. Geheime branderijen. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft de burgemees ters doen uitnoodigen te bevorderen, dat de ambtenaren der gemeente-poli- tie hunne medewerking verleenen tot bestrijding van het euvel der geheime branderijen. De minister van financiën heeft nl. medegedeeld, dat de ondervin ding van de laatste maanden het ver moeden wettigt, dat de frauduleuze vervaardiging van gedistilleerd bin nenslands in geheime branderijen een grooten omvang heeft aangenomen en te kunnen bestrijden, is een intensief toezicht over het geheele rijk, met name ook op het platteland, noodig, waarom het van belang is, dat ook de gemeen- te-politie hieraan hare aandacht wijdt. Kindertoeslag ingetrokken. De „Rsb." meldt, dat volgens een besluit van den ministerraad de kinder bijslag van het rijkspersoneel, dat be zoldigd wordt overeenkomstig den plaatselijken loonstandaard, met ingang van deze week wordt ingehouden. In de eerste plaats is hiervan het personeel, werkzaam bij het Staats- boschbeheer, de dupe. Belastingexamens. Dit jaar kan aan tien jongelieden, die wenschen te worden opgeleid voor de betrekking van surnumerair der re gistratie en domeinen, een toelage wor den verleend van ƒ800 'sjaars. leder, die voor deze toelage in aanmerking wenscht te komen, moet zich vóór 15 Juli wenden tot het departement van financiën. Zij, die zich op tijd voor het bekomen van een toelage hebben aan gemeld, zullen in de maand Augustus waren de lichten opgevlamd in het pri vaatkantoor om er gezellig behagen te verbreiden. De schaduwen legerden zich steeds zwaarder over de donkere leeren meubels en vorschten in alle hoeken naar den onrustigen en toch onbewegelijken man, die daar in zijn stoel zat en zelf slechts oog en oor had voor ide naaste kamer, waaruit toch geen enkele tijding tot hem doordrong. Toen was er zacht geklopt en bijna onhoorbaar was de deur naar de andere kantoren opengedaan. Eerst, toen de stap van den binnenkomende vlak bij Selstermann klonk, schrikte deze op. Mulder, riep hij halfluid met hee- sche stem en staarde verschrikt de ge stalte aan, die in de schemering voor Ik ben het, zei de oude bediende moede. Ik weet, dat ik op Mulder gelijk, hem stond. vooral in duisternis. Maar die komt niet meer, mijnheer Selstermann. En. ik ga immers ook. O, ben jij het, Johan, zei de koop man een weinig verlegen. Ik was in ge dachten verdiept en heb er heelemaal niet aan gedacht, dat Muider niet meer leeft. Wat wilt ge Johan Heengaan zou ik willen, mijnheer Selsermann, zei de bediende. Wat beteekent dat vroeg deze. Waarheen wilt ge gaan En stoor je mij daarom Ik zou voor altoos willen heen gaan mijnheer Selstermann, antwoord de de oude. worden onderworpen aan een vergelij kend onderzoek, dat ten doel heeft een algemeen oordeel te verkrijgen omtrent de geschiktheid voor de betrekking van ambtenaar der registratie en domeinen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door eiken inspecteur'en ontvanger der registratie en domeinen. Op 11 September en volgende dagen zal te 's-Oravenhage worden afgeno men het examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, waaraan kunnen deelnemen zij, die als candidaat voor het ambt van surnumerair zijn aangewezen of geslaagd zijn bij het examen a voor surnumerair. De verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten uiter lijk 15 Juli bij het departement van fi nanciën zijn ingekomen. Malaise in den scheepsbouw. Wegens gebrek aan voldoende werk is de werktijd' op de scheepswerven der fima J. en K. Smit te Krimpen a.d. Lek verminderd en wordt thans gewerkt van 's morgens 7.30 tot 's middags 5T5. Tegen het vernielen der wegen. Wij hebben in het kort reeds melding gemaakt van de. strenge maatregelen die Ged. Staten van Noord-Holland te gen het vernielen der wegen door vrachtauto's en zware autobussen heb ben genomen. Daaromtrent hunnen nog de volgende bijzonderheden worden medegedeeld De afsluiting, welke alle wegen in de provincie NoordHolland omvat met uit zondering van de Rijkswegen en de wegen gelegen in de kommen der ge meenten, voor zoover deze laatste geen provinciale wegen zijn, zal op 1 Augus tus a.s. ingaan. Zii zal gelden voor mo- rV3IP,ê«.d?,q..toSSndfn en voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen ledig zwaarder dan 100 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van andere dan gummiwielbanden. Deze laatste bepaling heeft ten doel alle mo torrijtuigen welke niet van gummiwiel banden zijn voorzien, en die de groot ste schade aan de wegen veroorzaken in dé afsluiting te betrekken. Aangezien het gewicht van motor rijtuigen vooral zeer ongelijk over de wielen is verdeeld geldt de afsluiting tevens voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen met een belasting van een der wielen grooter dan 1000 K.G. Van de afsluiting zijn intusschen uit gezonderd, personen-motorrijtuigen met niet meer dan 8 zitplaatsen. Door deze bepaling worden de toerauto's, die steeds van luchtbanden zijn voorzien, en als regel weinig schade aan de we gen toebrengen, vrijgelaten, terwijl die zoogenaamde motorbussen, welke veel al op massieve gummibanden loopen en voorts door het herhaaldelijk stoppen en weer aanzetten als gevolg van het in- en uitlaten van passagiers, zeer groote schade veroorzaken, in de af sluiting worden begrepen. HOOFDSTUK IV. Heftig sprong Selstermann op,schud de den ouden bediende bii de schouders dat hij heen en weer wankelde. Ben ik dan in een gekkenhuis schreeuwde de koopman met eene stem, waaruit behalve drift en woede duide lijk angst klonk. Wat is er dan hier, dat plotseling alles vertrekken wil Mijnheer Selstermann, zei Johan op zijne zachte, onderdanige manier, ik heb nog iets te doen op de wereld, al is het ook iets, dat een ander had be- hooren te doen. Ik wil voor Lore Mul der gaan zorgen. De koopman luisterde verbaasd. vWat moet dat beteekenen zei hij norsch en bleef voor Johan staan. Dat zit zoo, antwoordde de be diende op schuchtere manier. Ik ben voor veertig jaar in het huis gekomen... En wil nu wegloopen, viel zijn meester hem in de rede. Johan zuchtte. Dikwijls wil men niet zelf loopen, maar men wordt weggedrongen, zei hij. Alzoo, voor 40 jaar kwam ik als be diende bij uw vader zaliger in huis en drie weken later was het, dat een jon>- ge schrijver op het kantoor kwam. Wij hadden toen nog het donkere, kleine kantoor achter. De schrijver was Mul ler. Ik kan hem mij nog goed voorstel len, zei de koopman, het was een knap pe jonige man, Dat was het, stemde Johan toe, en hij had een goed hart. En er was een keukenmeisje in het huis, naast ons, bij VLISSINGEN, 4 JULI. Vacature gemeenteraad. Het centraal stembureau voor de ver kiezing van leden van den gemeente raad zal morgenochtend 10 uur een zit ting houden, ter benoeming van een lid van den raad wegens het ophou den van het lidmaatschap van. den heer P. Merckens wegens zijn benoeming tot lid van Ged. Staten. Deze benoeming geldt slechts voor de vacature voor de tegenwoordige zittingsperiode, dus tot eind Augustus. Voor de vacatureMerckens voor de nieuwe zittingsperiode zal het centraal stembureau later een zitting houden. Provinciale Schietwedstrijd. Bij den gehouden provincialen schietwedstrijd op de militaire schiet banen te Oost- en West-Souburg, ge houden door de afdeelingen in Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, de afdeelingen van Volksweer baarheid en de afdeelingen van Burger wachten werden op de vrije banen de prijzen als volgt behaald Vrije baan 100 M. scherp le prijs P C. Drijgers, 's Heer Abtskerke, 90 p. 2e prijs A. Koets, Grijpskerke, 89 p. 4e prijs S. Minderhoud, Vlissingen, 88 p. 4e prijs J. J. Hoogvliet, Baarland, 88 p. 5e prijs J. M. Drijgers, 's Heer Abtskerke, 88 p. 6e prijs P. Klooster man, Nisse, 88 p. 7e prijs J. Bok, Vlis singen, 88 p. 8e prijs J. De Raad, Hansweert, 88 p. 9e prijs A. A. M. Goote, Vlissingen, 88 p. 10e prijs J. Pieterse, Heinkenszand, 88 p. Vrije baan 200 M. scherp ie prijs fo'f)'. Y'-2è-1-phjsI" J^T-v^dskerke. Hansweert, 85 p. 4e prijs J. j. vliet, Baarland', 84 p. 4e prijs C. J. Bos, Nisse, 84 p. 5e prijs J. M. Drij gers, 's Heer Abtskerke, 84 p. 6e prijs P. C. Drijgers, 's Heer Abtskerke, 83 p.; 7e prijs W. Kole, 's Heer Arendskerke, 83 p. 8e prijs S. Minderhoud, Vlissin gen, 81 p. 9e prijs J. M. Bok. Vlissin gen, 80 p.; 10e prijs A. Labruijère, 79 p. Vrije baan, Marga le prijs H. L. Meijers, Serooskerke, 106 p. 2e prijs P. A. Butler, 's-Heer Arendskerke, 1Ö6 p. 3e prijs J. M. Weststrate, 's Heer Arendskerke, 104 p. 4e prijs W. Kole, 's-Heer Arendskerke, 104 p. 5e prijs C. Eversdijk, Kloetinge, 104 p. 6e prijs L. Nieuwenhuijze, Borsselen, 104 p. 7e prijs J. Wirts.'s Heerenhoek, 102 p. 8e prijs J. J. de Jager, Nieuwdorp, 102 p. 9e prijs Van den Dries, Heinkens zand, 101 p. 10e prijs J. Walhout, Borsselen, 101 p. Gemeenteraad te Middelburg. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad te Middelburg was ingekomen een adres van den Mid- delburgschen Neutalen Bestuurders- bond, met verzoek niet te voldoen aan .den geheimraad. Zij zijn ook al lang dood] die menschen. Zij stak Muller en mij beiden in de oogen. Maar toen het er op aankwam, heeft zij hem genomen, en zij werden een paar en leefden ge lukkig met elkander, lk heb het hem nooit kwalijk genomen, dat zij hem de voorkeur gaf. Wij waren altoos goede vrienden en toen na een paar jaar een klein meisje geboren werd, ben ik peet oom geworden en heb de kleine Lore ai op mijn armen gedragen, toen ze nog geen woord kon zeggen Maar nu zei Selstermann vrien delijker. Wat wilt ge nu met haar Nu is zij volwassen en heeft niemand meer noodig. Zij moet immers wel reeds twintig zijn Dat is zij den twaalfden Decem ber geworden, drie weken voor juf frouw Greta, zei de oude bediende. Ik heb haar zoo zien opgroeien en was zoo iets als de oom in de familie, die met Kerstmis en andere gelegenheden met een cadeautje kwam en pleizier had aan het gezonde, vroolijke kind, als aan een eigen. Zelf heeft men niemand, en, al hangt men ook nog zoo aan zijne meesters, men wil toch een hoekje van zijni hart voo,r zichzelf bewaren. Aan zijne meesters hangt, zei Sel stermann vinnig. En dan wegloopt, als die oud beginnen te worden. Is dat de heele aanhankelijkheid Waarschijnlijk bleef menigeen ge makkelijker, ais hij minder aanhanke lijk was, zei Johan zacht, stil voor zich heen. Ja, ja, vervolgde hij dan zijn ver haal, zoo zijn we met elkander oud den wensch van verschillende winke7 liers om gedurende de zomermaandeLi ook na 8 uur hun winkels te mogen openhouden. Van een aantal caféhouders was het verzoek ingekomen om den laatsten kermisdag tot half twee muziek tP mo gen maken en hun inrichtingen tot twee uur open te mogen houden, in- plaats van zooals de laatste jaren resp. 12 uur en half een. Door een aantal inwoners wordt ge protesteerd tegen den last die onder vonden wordt van het dreunen van een autobus op vaste banden en er wordt op aangedrongen de N. V. Walcheren, die eigenares is van die bus, aan te zeg gen die banden door luchtbanden te vervangen en anders de gemeentelijke subsidie in te trekken. Van den Marktkoopliedenbond was een adres ingekomen met verzoek voor al des Donderdagsmiddags aan de ver schillende autobussen een andere plaats aan te wijzen dan de Groote Markt. 4 Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, ver gunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van grootofficie/ der Orde van de Kroon van België.,.] - Opheffing der rechtbank te Zierikzee. Afgekondigd is het Staatsblad noJ 277, wet van den 22en Juni 1923, toi ontbinding van de rechtbank te Zierik-^ zee. W De tien geboden van het verkeer. \j| De Apeldoornsche politie heeft aan alie hoofden van onderwijsinrichtingen en aan eigenaars of beheerders van i "pcaliteiten. waarin veel publiek komt,'' kok aan fab'rïkantèn toegezpnden een r bedrukt, met de op rijm gebrachte luj geboden voor de veiligheid van het .1 verkeer. Zij luiden Voor alles, rijdt rechts van weg en pad, En links langs den man, dien voor U gij I [hadt. ,1 In bochten, rijd-t rechts en ziet voor UI [uit, VJ Laat tijdig steeds klinken, bel, hooritó?! [of fttói;vT In 't midden des volks bij kruisweg of [hoek. Geeft richting van weg, rijdt kalm en [rijdt kloek."] Houdt achter elkander, passeerend op ['t Pad, En kruist ,gij, die rechts komt, den [voorrang steeds had/1 In weif'ling zegt snel ik stop en sta 1 [stil. I Denkt „veiligheid slechts, dat, is watl [ik wil".l KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Ds. D. J. Leepel. Ds. D. J. Leepel, predikant bij del Evang. Luth. Kerk te Middelburg zal.l zooals wij reeds gemeld hebben, weerl naar Ned.-Indië terugkeeren. In 1896 werd ds, Leepel benoemd totl geworden. Muller en ik, en op zekere-J dag sloot zijne vrouw plotseling 1\tf oogen en heeft als eerste van de/ het leven vaarwel gezegd. Dat Sa<b J wonde in Mutter's leven, die ook ixri heelemaal genezen is, al wilde hijfne ook minder laten merken en al lachUj en schertste hij met het vroolijke meisjtl zoodra de tijd de wonde wat heeldfl Want hef meisje had de natuurlijpfl gave, de wereld altoos van de mooisjj zijde te zien. De hemel mag weter vanwaar dat in haar kwam, dat zij zo] de 'kunst van lachen en zingen vei! stond. In haar goede moeder sluimerdj diepi zoo iets helders en blij, en oof Muller kreeg altoos glans in de oog als hij een viool hoorde. Misschien la het in beiden braak als op een akke die rust noodig heeft, en dat dan daan door het meisje den blijden zin en dl zilveren stem mee óp de werell bracht... Zij wil zangeres worden, nie| waar En of, antwoordde Johan met keren trots in zijne stem. Die worj] eens iets groots. Haar figuur en ha vuur en alles... die zingt liefst rfto Wagner, en toch trillert zij daar ,-T schen ais een kanarie een vroolijk M] je. O, waarom is Muller zoover gek men, dat hij- haar dat aandeed (Wordt vervolgd.j

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1