VL1SSINCSCHE COUPAINT 1000 150 100 25 DRAGON DINSDAG 3 JULI «w» PV o 3<S4 61e Jaargang' 4923^ Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen E cnir-ï^nn GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KLATERGOUD. BINNENLAND Stads= en P/ovincienieuws JK ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ■n De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUU een ongeluk. tlUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. H8P Ht 9 Ex/» •lil (1. 163 .8»* (1.101. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissirigen brengt ter openbare kennis, dat door hem een Openbare vergadering van den Raad is be legd op Vrijdag 6 Juli a.s., des namiddags 2 Uur. Vlissingen, 2 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Vrijstellingen wegens Broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge het tweede lid van art. 44 van het Dienstbesluit ter kennis van belang hebbenden Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bij hun uitspraak van 22 Juni jl. van den dienstplicht vrijgesteld voorloopig de ingeschrevenen dezer gemeente, lichting 1924, J. W. van Aalst, W. M. Corveleijn, F. J. van Duijn, W. A. Groen, I. Hen- drikse, P. Kruidenier, D. Leeuwenburg, A. J. B. Peters, J. van Schaik, A. J. Smit, G. van der Velde en A. van der Wilt voorgoed M. J. Abbenhuis, F. J. Appel. J. P. C. Bakker, B. Bronke, A. Caljouw. F. van de Dood, M. J. C. Everaers, E. de Kat, A. J. Lammens, F. H. Lems, J. Loekemeijer, P. Nonnekes, J. van Peenen, A. Salet, J. J. van Son, C. H. C. Vierhout en I. M. de Waal. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kunnen binnen tien dagen, te re kenen van den dag waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht, bij ons in beroep komen de ingeschrevenen, wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of wet tige vertegenwoordiger. Voor zooveel be treft de uitspraken van Gedeputeerde Sta ten kan bovendien de Commissaris dei- Koningin binnen denzelfden termijn bij ons in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, wordt ingediend bij den Burgemeester der daarbij betrokken ge meente. De Burgemeester zendt het ver zoekschrift aan ons door. De Commissaris der Koningin stelt zijn beroep echter rechtstreeks bij ons in. Nadat de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord, wordt op het beroep beslist bij een met redenen omkleed besluit. Vlissingen, 2 Juli 1923. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 2 Juli 1923 aan P. van de Linde Azn., brood-, koek en banketbakker alhier, op de daarbij ge stelde voorwaarden vergunning is verleend tot het uitbreiden van zijn bestaande brood, koek- en banketbakkerij, door het plaatsen van een electro-motor van 2 P.K., met kneed- of deegmachine, een amandel- wrijfmachine en een eierklopmachine in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie C no. 1236, plaatselijk ge merkt Dijkstraat no. 49. Vlissingen, 2 Juli 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. v De beambte was na een nauwkeurig onderzoek van meer dan een uur ge reed. Het is, zools ik had vermoed, zei hij vriendelijk, niets opvallends en niets onduidelijks, geen wanorde, kortom, niets, wat naar een misdrijf wijst. Nu, ik denk, 'we zullen spoedig door de lijkschouwing ingelicht worden over de oorzaak. U hebt in elk geval ook niets gevonden, mijnheer Sensal Hij wend de zich tot den deskundige, die over de boeken zat. Deze zag op en keek den kring rond. Kan ik voor alle heeren hier spre ken vroeg hij. De commissaris keek hem een oo.gen- blik in het gezicht en wisselde toen een paar zachte, vertrouwelijke woorden met hem. i Wij moeten de boeken voor een korten tijd meenemen, besliste hij,. De beambten des huizes keken elkander verontrust aan. Wat Mijne boeken mee naar de politie nemen riep Selstermann öelee- digd uit. Dat is immers, alsof u leden van mijn eigen familie, mijn eigen kin deren wilde meenemen. Daar kan ik in geen geval in toestemmen. Maar, mijnheer Selstermann, trachtte de advocaat te sussen, als Verkiezing leden Eerste Kamer. De nieuwe regeling voor de verkie zing van de leden der Eerste Kamer, waaraan het departement van binnen- landsche zaken en landbouw met groo- ten spoed heeft gewerkt, is thans geheel gereed. Wel heeft de onderteekening van het desbetreffend koninklijk besluit ter uitvoering van de gewijzigde kies wet door het verblijf van de Koningin in Engeland eenige vertraging onder gaan, doch reeds heden zijn aan de Commissarissen ider Koningin in vol doende getale de verschillende formu lieren toegezonden, door de nieuwe re geling vereischt, teneinde deze tijdig, vóór 1 Juli, den dag der candidaatstel- ling, voor de Statenleden beschikbaar te kunnen stellen, terwijl tevens daar bij een circulaire is gevoegd met inlich tingen voor de Commissarissen der Ko ningin. Bovendien zijn zij in kennis ge steld met den inhoud van het weldra in het Staatsblad te verwachten uitvoe ringsbesluit. Met het oog op den spoed zijn dit maal alle formulieren gereed gemaakt op de Algemeene Landsdrukkerij. Vijf verschillende formulieren zijn voor de verkiezing benoodigd, tP weten ie. formulier voor de candidaatsteiling 2e. formulier voor de schriftelijke ver klaring, bedoeld in art. 114c der Kies wet 3e. formulier voor personen, die gemachtigd worden om de lijsten te verbinden 4e. stembiljet voor Staten leden 5e. proces-verbaal van de stem ming, d'at in de zitting van Provinciale Staten wordt opgemaakt. Wijziging der huurwetten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wer van 2 JuYii 1923 (Staatsblad no.' 235), houdende wijziging der Huur- commissiewet en der Huuropzeggings- wet, in werking treedt met ingang van 1 Augustus 1924. De Staatscommissie voor economisch vervoer. In verband met de samenstelling van de eenigen tijd geleden ingestelde staatscommissie voor economisch ver voer heeft de Nederlandsche Vereeni- ging voor Locaalspóorwegen en Tram wegen een brief tot den minister van waterstaat gericht, waarbij verzocht wordt in die Staatscommissie ook een vertegenwoordiger der intercommunale tramwegen op te nemen. De vereeni- ging heeft er daarbij, de aandacht op gevestigd, dat juist zij reeds sedert vele jaren studie heeft gemaakt van vele vraagstukken welke óp het terrein van het intercommunaal verkeer gelegen zijn, wat o. a. gebleken is uit het in het voorjaar aan de regeering ingezon den reorganisatierapport der intercom munale tramwegen om welke reden zij opneming van een vertegenwoordiger dier tramwegen onmisbaar acht. mijnheer Sensal het voor nauwkeuriger onderzoek toch noodig acht. Hoe kan men dat noodig achten antwoordde de koopman opgewonden. In die boeken moet immers alles klop pen... en men moet dat op den eersten blik zien. Op den eersten blik klopt ook al les, zei de deskundige koel. Maar niet op den tweeden en derden... en als ik eenmaal mijn eed zal afleggen, dan moet ik weten, waarover het gaat. Ik ga niet staan en zweer wellicht valsche- 1 ijk. Ik ken dat, ais een verdediger heen en weer vraagt en alles in de puntjes wil weten. Hier is geradeerd. iRadeeringen., fluisterde de eerste boekhouder verbluft. Nietwaar zei Sensal, tevreden een toestemmend woord te liooren. Als eerst in zulke boeken geradeerd is, en de radeering niet zich zelf verklaart, dan moet men de zaak nauwkeuriger onderzoeken... en daartoe ontbreekt mij tijd en rust... of ik sluit mij hier een halven of een heelen dag op en onder zoek de zaak grondig. Dat ware mij liever, antwoordde Selstermann. Veel liever dan ergens elders. Dat kan immers gebeuren, als u daartoe bereid is, kwam de commissaris tusschen beide. Als u hier wil blijven en kunt blijven, mijnheer Sessai Kunnen bromde de deskundige. Men kan alles. Maar dan verzoek ik, alleen en' ongestoord, hier te kunnen werken. Het weer in Juni. 'Naar het Kon. Ned. Meteor. Instituut mededeelt, waren over de maand Juni de dagelijksche maximum- en mini mum-temperaturen gemiddeld ruim 5 en bijna 3 graden Celcius beneden nor maal. De maand was derhalve nog wel kouder dan Juni 1916, de koudste maand sinds 1849, toen deze afwijkin gen bijna 4 gn. 2 gr. bedroegen. De hoeveelheid; neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 46 tegen 57 m.M. normale maaandsom. Het aantal uren met zonneschijn be droeg te De Bilt slechts 108 tegen 191 uren normaal in Juni. Het geringste aantal, 98, kwam in 1907 voor. PROVINCIALE STATEN. Naar aanleiding van- schriftelijke vragen van den heer Onderdijk, deelen Ged. Staten aan de Staten mee, dat er nog steeds kans is bp overneming van het veer Kamperland-Veere, daar am- bachtsheeren hun recht tot 1 Januari 1924 voor f 2000 ie koop aanbieden. Ged. Staten hopen in ide najaarsverga dering definitieve voorstellen ook voor de exploitatie van dit veer te kunnen doen. Daar gebleken is, dat het rijk aan in richtingen van onderwijs slechts 50 pet. van de netto uitgaven vergoedt, stel len Ged. Staten voor, de voorwaarde voor prov. subsidie aan de handels scholen zoo te wijzigen, dat het rijk 50 pet. der uitgaven moet vergoeden. Ged Staten stellen voor, aan ,de ge meente Ciinge het gevraagde rente- looze voorschot van 17.300 voor weg- verbetering toe te kennen, onder hand having van den gewonen regel,, dat één-twintigste per jaar moet worden afgelost. In het belang van het verkeer wordt een wegverbetering voorgesteld op den hoek van den provincialen weg Bres- kens-Schoondijke en den weg, die van dien weg naar Groede loopt; de benoo- digde grond wórdt door de Stoom tramwegmaatschappij Breskens-Mal- deghem afgestaan, en de kosten van aanleg kunnen worden gevonden uit het verschil tusschen de raming en de aannemingssom van een verbetering in den weg Draaibrug-Sluis. VLISSINGEN, Z JUNI. De chirurgische behandeling in het gasthuis. Van verschillende zijden werd dr. Staverman aangezocht zijn lezing te geven omtrent de in den gemeenteraad behandelde quaestie omtrent zijn func tie ais chirurg aan het gasthuis. Dr. Staverman verzocht ons naar aanleiding hiervan te willen mededee- len, dat hij door uitstedigheid eerst gis teren kennis nam van het behandelde op Vrijdag jl. Gaarne wil hij echter vol doen aan liet verzoek door den heer Van de Putte, in bedoelde zitting van Komt mee, mijne heeren, zei Sel stermann. Wij willen niet in den weg zijn. ik ben hiernaast, als u een of an dere inlichting wenscht. Sensal knikte, trok zijn overjas uit en maakte het zich gemakkelijk aan den lessenaar van Muller, zonder van de anderen nog eenige notitie te nemen. De heeren betraden intusschen het privaatkantoor van Selstermann. Men behoeft daarom nog volstrekt niet aan iets ergs te denken, zei de commissaris geruststellend. Mijnheer Sensal is nu eenmaal héél nauwgezet en secuur. Ik zal later weer komen zien. Intusschen ga ik nog eerst eens naar de woning van den doode om daar pools hoogte te nemen. Nu hebben wij de ellende, zeide Selstermann, toen de commissaris was vertrokken. Nu is de politie eenmaal in huis en men krijgt ze er niet zoo ge makkelijk weer uit. Dat moet men nu eenmaal dulden, meende mr. Weisz. Beter terstond een grondig onderzoek dan achterna eenige onverklaarbaarheid. Selstermann haalde de schouders op en stond1 midden in de kamer besluite loos stil. Dat is juist, zei de boekhouder half fot hem, half tot zijne collega's. Maar we hadden allemaal liever gehad, dat er niet eerst twijfel geweest was zoo iets doet iemand toch altoos erg aan. Was Muller maar niet tot dien stap gekomen, dan, daar ben ik van overtuigd, zou een enkel woord van den gemeenteraad gedaan, om de leden in de gelegenheid' te stellen ook van de andere zijde deze zaak te bekiiken. Daarom heeft dr. Staverman den gehee- len gemeenteraad tot een bijeenkomst uitgenoodigd op Donderdagavond, al waar hij een volledige uiteenzetting zal geven van de feiten in verband met deze quaestie. Daar ook het publiek recht heeft te weten hoe de zaak precies in eikaar zit, zal dr. Staverman Donderdagavond in ons blad een beknopte uiteenzetting van de feiten geven. Bezoek van den minister van marine. Gisteren bracht de minister van ma rine, de heer Westerveld, vergezeld van enkele vlagofficieren, een bezoek aan Middelburg. Heden vertoeft dP minister te dezer stede en bezocht de verschillende vaar tuigen der marine, marine-gebouwen enz. Hedenmiddag gebruikte de minister met zijn staf de lunch in het hotel „Zeeland". Hedenmiddag heeft de minister een bezoek aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" gebracht. Char a banque auto's. Sedert eenige dagen rijdt hier een zg. char a banque automobiel rond. Derge lijke auto's worden in Engeland zeer veel aangetroffen en worden daar autotochtjes mede gehouden voor ge zelschappen. In ons nummer van heden komt een advertentie voor, waarin wordt bekend gemaakt dat met deze auto goedkoope uitstapjes naar Domburg en Veere kunnen worden gemaakt. Nadere inlichtingen kan men verkrij gen in het hotel „Albion". In dé Nutsspaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand Juni 698 inlagen gedaan tot een bedrag van ƒ45.391.84 en 337 terugbetalingen tot een bedrag van ƒ43.781.17. Er werden in die maand 25 nieuwe inleggers inge schreven, waardoor het aantal spaar ders werd gebracht op 4613 en hun te goed steeg tot ƒ1.061.185.02. Ter lediging werden 35 spaarbusjes aangeboden inhoudende ƒ368.47. Met 5342 spaarzegels werd bespaard ƒ264.86, welk bedrag op de spaaboek- jes werd bijgeschreven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Juni 1923. Brieven (binnenland) Bureau Rot- ferdamsche Courant, Rotterdam Naaml. Venn. Vereenigde Zeepfabrie ken afd. reclame, Zwijndrecht. Briefkaarten (binnenland) R. M. v. d. Booguist, Amsterdam I. E. v. Pur- soff, Den Haag Van Vuren, Nieuw- dijk Briefkaarten (buitenland) Jules hem alles hebben opgehelderd. Nu gaat in elk geval de commissaris heen en doet ook huiszoeking bij hem. in een sterfhuis, waar dat arme meisje alleen is. Zonder iets te zeggen ging men ont stemd uiteen. Ik beklaag den chef, zei de boek houder buiten tot zijn collega. Het grijpt hem aan. En ik moet zeggen, mij zelf is alle genoegen aan het werk be dorven. Maar ik liet mij eerder hangen dan dat ik van onzen Muiier ook maar het minste onrecht geloofde. In elk ge val, mijne heeren, den mond dicht en niets naar buiten verteld. Als de laster eenmaal los is, houdt geen mensch hem meer tegen. Wij zullen naar ik hoop vanavond weten hoe 't met de zaak is. De anderen stemden dat toe en gin- rgen aan hun werk. Maar de vroegere ijver ontbrak en de gewone rust even eens. Steeds weer luisterde men naai de deuren, of Sensal niet verscheen om te zeggen, dat alles was opgehelderd en de zaak in de beste orde was. Maar de deskundige kwam niet naar buiten, en toen de heeren na de mid dagpauze weer aan bun werk gingen, vernam men van den bureaubediende, dat de accountant nog aanwezig was, dat hij het huis en de kamer zelfs nog niet had verlaten en dat men hem wat eten binnen had moeten brengen. De commissaris was bij hem geweest en had een langdurig onderhoud met hem gehad, nadat hij zich langen tijd hij mijnheer Selstermann in het kantoor INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing dier gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 11 ZWARE SHAG) Maes, Détachement Ruhr Beige Pel grims, Brussel. Het,hulppost- en het huintelegraaf- kantoor te Biggekerke bij Middelburg zijn opgeheven. De bestelling van brief en pakketpost zal van Middelburg uit geschieden. Tegelijk is aldaar in ver- eeniging met het bestaande telefoon-,' station een telegraafstation met besteP ling gevestigd. I Bezoek van Zwitschersche landbouwers. Een groot aantal Zwitsersche land bouwers brengen een bezoek aan ons land. Vrijdag 6 Juli is voor een bezoek aan Zeeland gereserveerd. Een 29-tal oud-leerlingen van de Rijkslandbouw- winteischool in Goes zullen het gezel schap dien dag naar den Wilhelmina- polder brengen, vervolgens naar Kat- tendiike, waar het stoomgemaal zal worden bezichtigddaarna naar de boerderij van P. Scheele te Biezelinge met paardenfokkerij en akkerbouw en die van C. Zandee fe Kloetinge, met rundveefokkerij en akkerbouw. Zaterdagochtend vertrekt het gezel schap reeds vroeg weder uit Goes weer huiswaarts. Zierikzee viert geen feest. In een Zaterdagavond te Zierikzee gehouden vergadering van de gecombi neerde besturen der Oranjevereeniging de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer is besloten, bij het regeerings- jubiieum van de Koningin, „als protest tegen de gedurige achteruitzetting van Schouwen-Duiveland" (opheffing van de rechtbank) geen feest te vieren. Men schrijft ons uit Oostburg Voor het muziek-concours dat alhier gehouden zak worden op Zondag 5 Augustus a.s. zijn o.a. als bijzondere prijzen beschikbaar gesteld i groote zilveren medaille van H. M. de Konin gin, I zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder, 1 zilveren medaille van Z.K.H. de Prins der Nederlanden, 1 groote zilveren medaille van den mi- had opgehouden. Het ging er heet toe, zei de be diende geheimzinnig. Onze mijnheer heeft een paar maal opgespeeld, zooals ik hem nog nooit heb gehoord. Hij heeft de snuffelaars ongenadig zijné meening gezegd, naar ik uit zijn toon kon opmaken. Want geluisterd heb ik natuurlijk niet. Me» wist ook niet hoe er plotseling iemand naar buiten kon komen. Nu zijn er nog drie of vier bin nen en halen alles onderstboven. Zij onderzoeken ieder papiersnippertje en sleepen heele pakken rekeningen en be wijsstukken verzegeld weg. Mijne hee ren, daar is iets niet in orde. De beambten hoorden deze mededee- lingen hoofdschuddend en ongerust aan. Ik durf er heelemaal niet aan te denken, zei de boekhouder, dat er wer kelijk iets niet in orde geweest kan zijn. Met voile verstand zou Muller stellig niets verkeerds hebben gedaan. Als ze iets vinden, is hij eenvoudig niet meer bij zijn verstand geweest. Dat was hij ook niet meer, fluis terde de bediende zacht. Men kan toch ooit niet altoos alles zeggen, wat ™en zoo opmerkt. Zoo'n heer wii men na tuurlijk niet blameeren. Maar ontelbare malen, als ik in den laatsten tijd bin nenkwam en de karaf met frisch water bracht, zat hij daar, het hoofd in de handen, sprak in zichzelf en gesticu leerde met de handen... (Wordt vervolgd.) 30 >t- '30 >al al. Mlv

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1