MAANDAG 3 JULI No 153 61e Ja^réang1 1923 BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD, EN VLISSIINCSCHE COURANT stinken idraagt rs zich hebben /Chip, dat et slechts als medi- ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco -door liet geheele rijk 2.50. Week-abon- Tiementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. .Afzonderlijkf nummu's 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer ir, cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, wJere regel meer 26 cent. Onderlinge garantieverdragen, Blijkens mededeeling van den voor zitter'der Tweede Kamer heeft de mi nister van buitenlandsche zaken aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond het oordeel der Nederlandsche regeering medegedeeld over het vraag stuk van onderlinge garantieverdragen De regeering heeft het advies gevraagd van de „commissie van advies voor vol kenrechtelijke vraagstukken", die tot de slotsom kwam, dat de garantieverdra gen niet passen in het kader van de beginselen van het volkenböndsver- drag, als in strijd met -een normale ont wikkeling van den Volkenbond. De Nederlandsche regeering acht het oogen'olik nog niet gekomen om een definitief oordeel uit te spreken en haar opmerkingen dragen slechts een voor- loopig en algemeen karakter. De re geering geeft uiting aan de ernstige aarzeling die zij zou ondervinden om toe te treden tot een stelsel van mili taire samenwerking, niet vergezeld- van de rechtswaarborgen, noodig om fe verzekeren, dat de te verleenen steun slechts zal ten goede komen aan den Staat die gerechtigd is hierop aan spraak te maken. Aanvaarding van de bijzondere ga rantieverdragen zou een stap achteruit zijn en noodlottig voor de toekomst van de internationale organisatie. De Nederlandsche regeering zou -daarmede niet kunnen meegaan. Zij vraagt zich af of het niet verstandiger is om den dag af te wachten, zonder dien in ge vaar te brengen, waarop de universa liteit van -den Volken-bond zal worden bereikt, dan om de internationale orga nisatie te bouwen op een stelsel van militaire overeenkomsten. De echtgenoote van den ex-keizer te Soestdijk. De gemalin van den gewezen keizer van Duifschland, die, zooals bekend verwant is aan de Koningin-Moeder, heeft met haar beide jongste kinderen Hare Majestiet een bezoek gebracht op Soestdijk. Gemeentebegrooting niet goedgekeurd. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben hun goedkeuring onthouden aan de gemeentebegrooting 1923 van Ridder kerk, omdat hierop voorkomt een post ad 5000 wegens verhaal van bijdra gen voor pensioen op in functie zijnde ambtenaren,niettegenstaande Ged. Sta tten reeds eerder hun goedkeuring had den onthouden op een ingezonden ver ordening, welke dit verhaal regelde. Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Aan het verslag over 1922 is het vol gende ontleend De mortier te Cadzand vertoonde - Het zou mij niet verwonderen, zei ie advocaat, als die heeren niet met de bedoeling gekomen zijn u te vragen, -vat ik juist heb aangeraden. Zij hebben net en naast Muller belang er -bij, dat illes nauwkeurig wordt onderzocht. Mant hun naam lijdt ook, als in de aak, die zij, dienen, iets duisters en onopgehelderd blijft. Een formeel complot dus, riep elstermann toornig. Ik heb met niemand- gesproken, ■as het bedaarde antwoord, leder han- elt -dus- op eigen aandrang. Het eer- i rechtsgevoel is juist tegenwoordig oo fijn ontwikkeld, dat bij de minste toring allen, die in den kring van die stoornis staan, gelijkmatig in beweging Komen. Er werd- weer geklopt. -Het was Greta Selsfermann. Zij groette de twee heeren en zei :oen tegen haar vader Ik kom van .ore Muller. Jij weet er ook al van vroeg hij erbaasd en onaangenaam getroffen. Ik ontmoette mijnheer Weisz toen ij naar u toeging, antwoordde zij. Vol argwaan vloog de blik van den koopman van de een naar den ander. Ik heb natuurlijk mejuffrouw uw dochter het ongeluk medegedeeld, scheuren in een der tapborsten. De directie van het staatsbedrijf der artil lerie-inrichtingen, bereid gevonden het gebrek te onderzoeken, adviseerde den mottier opnieuw te laten gieten, daar autogeen lasschen geen aanbeveling verdiende. Na korte afwezigheid was dit lijnwerpfoestel weder voor den dienst gereed. Ter voorkoming van verdere ontzet ting van het achterschot van de ma chinekamer in de motorreddingboot „M. C. Blankenheym" werd dit schot op doelmatige wijze versterkt. De strandreddingboot te Cadzand, een Heldersche vlet van grenenhout, moest wegens ernstige lekkage op de werf van A. de Jong fe Vlaardingen herstellingen ondergaan, en werd tijde lijk vervangen door een der vletten van Hoek van Holland. Het bestuur besloot voor Cadzand tot aanschaffing van een nieuwe vlet, welke echter van teakhout zal worden vervaardigd en 50 c.M. langer wordt. Scheepvaartbeweging. Gedurende Juni 1923 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 705 sche pen, metende 972.420 netto reg. ton, waarvan 2 zeilschepen en 7 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 661 schepen, metende 900.557 netto reg. ton. In Juni 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 843 schepen, met. 1.242.666 netto reg. ton, waarvan twee zeilschepen en 7 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 'waren hiervan be stemd 790 schepen, met. 1.169.658 netto reg. ton. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 29 Juni in Nederland uitge sproken 94 faillissementen tegen 73 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Juni 2034 faillissementen tegenover 1430 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. STEDELIJK MUSEUM. Den laatsten tijd is het Museum ver rijkt met eenige giften op numismatisch gebied, welker vermelding wel de moeite loont. Misschien ook -kan dit een aanleiding zijn voor anderen om een uitstekend voorbeeld na te volgen. Een vijftig jaren geleden heeft een boerenarbeider in een vliedheuvel in de omgeving van Vlissingen een tweetal zilveren muntjes gevonden gelukkig was de man Vlissinger genoeg, om de ze niet aan het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg te brengen, maar hij heeft ze nu cadeau gedaan aan het Museum alhier. Het bleken merkwaar dige muntjes, geslagen in de 12de of 13e eeuw en wel le. een maille of denier van de abdij St. Bertinus te St. Omer, aan de voor zijde vertoonen zich twee bisschops staven. 2e. een maille of denier, eveneens van bovenstaande abdij, maar een va riëteit met een -bisschopsstaf tusschen twee stokken. Beide zil-veren muntjes zijn uitste kend .geconserveerd.De twee bisschops staven zijn de abtsteekens van Sf. Ber- tin en Sainte Marie of St. Omer. Merkwaardigerwijze zijn ook op het strand te Domburg en op een enkele andere plaats ook wel in den loop der voegde Weisz er aan toe. Natuurlijk. Natuurlijk, zei de koopman en merkte sarcastisch en bit ter op En heb jij niet ook al maatre gelen genomen, plannen -gesmeed, dit of dat gedaan, wat je terstond dringend noodig scheen Ik ben naar Lore gegaan, ant woordde het meisje, zonder schijnbaar van zijn toon notitie te nemen. Maar ik trof haar Veel kalmer dan ik eigenlijk vermoed had. Zij. is slechts vervuld van ééne gedachte niets na te laten wat opheldering kan geven over den dood van haar vader. Bijna grooter dan de smart over zijn verlies is bij haar de zorg, dat zij niet zoo vlug, als zij zou wenschen, kan vaststellen dat haar va der volkomen rein was van alle schuld. Zij heeft zich slechts een paar minuten opgehouden, om met mij te praten, en is toen heengegaan volgens haar plan, dat zij reeds vóór mijne komst had op gevat. Zij ging nameiijik naar de politie om een onderzoek van het lijk te vra gen. Zij wil den geestelij-ken en licha- melijken toestand haars vaders bij zijn dood -doen vaststellen, om te weten te komen, of daarin voor zijn besluit een verklaring te vinden is. Dan wil ze bij u komen om te vragen, dat gij ook hier alles, wat met haar vader verband houdt, nauwkeurig wilt laten onderzoe ken natuurlijk voorat de financieeie omstandigheden. Mr. Weisz keek van het meisje naar Selsfermann. - U ziet, zeide hij, dat ik u juist heb tijden dergelijke muntje |vonden, wat, om het zeer algemeen ij zeggen, wijst op betrekkingen die er ji de 13e eeuw bestaan hebben tussen Wal cheren en Noord-Frankri|k eVlaande- ren. Want -de abdij van St. ertin was de hoogste kerkelijke waaiigheid in Vlaanderen, zoodat de Vlaasche gra ven den titel van abt van St.lertin niet versmaadden. (Vgl. E. CaroiMonnails féodales de France, Paris 882, pag. 388, 3e serie). 't Wordt tijd, dat proftloiwerda, een onzer beste archaeologérzich eens ontfermt over onze vliedheuvs en deze onderwerpt aan een wetenhappelijk onderzoek. Wie weet wat edan nog uit deze „leerschool der spas" wordt opgediept. Een andere Vlissinger verljdde ons met een zilveren éénfranistuk van 1809 van keizer Napoleon. )e merk waardigheid ervan is deze ;t was en is nog wel eens gebruik, bij het bouwen een paar nieu'we rmten wor den ingemetseld. Bij het afteken van een gedeelte muur der oude,Bomvrije kazerne" die onder Napolet gesticht is, kwamen een paar nieuw zilveren franken te voorschijn is gered kunnen worden en nu aan hi! Museum geschonken. Eem andere milde geefsti verraste ons met een zestal gouden maten, nl. le. een gouden Willem van koning Willem I (1825). 2e. een Louis d'or van koytg Lode- wij-k XVIII (1815). 3e. een gouden dukaat va de Ba- taafsche Republiek (1803), 4e. een gouden dukaat vantoninkrijk Holland (1807). 5e. een halve guinje in koning George MI (1810). 6e. een halve guinje in koning George III (1804). Vervolgens nog een aanll zilveren munten, waarvan ik o.a. noej een vijf- francsstuk van keizer Napolon (1809), een franc (1808), eveneens an Napo leon, zijn borstbeeld met andschrift „empereiir Napoléon" aan je achter zijde aan de vóórzijde jépublique Francaise (sic een d,eguldens- stuk van koning Willem 1 1132) een gulden van de Republief der Ver- eenigde Nederlanden (1712) leen franc van koning Lodewijk XVIII 1817). Andere zilveren munten meten nog nader worden gedetermineerj deze hoop ik later nog eens'te Vesieldeit. H. G. VANGROL. Conservator Sted.Museum. Vlissingen, 30 Juni 1923. RAADSOVERZICHT. Wij hebben Vrijdag van 2 tot 6 en van half acht tot half twaalf ergaderd. Dus ongeveer 8 uur zijn enklen onzer want aan het geregeld deiat nemen hoogstens 5 leden deel aan het woord geweest. Het werd betaald ver velend van langdradigheid. As er wer kelijk belangrijke punten oesproken worden hebben wij er vrede nede, maar al» tot zes, zevenmaal toe hezelfde ge zegd wordt, dan wordt het ffibat saai. Het reglement van orde selrijft voor, dat een lid over hetzelfde mderwerp slechts tweemaal het woord mag voe ren en voor de derde maa met toe stemming van den raad. Dat is de theorie, maar nu de practijk. Vrijdag is niet twee, driemaal door hezelfde lid over hetzelfde onderwerp [esproken, doch ontelbare malen. Dejvoorzitter mag werkelijk het reglement van orde wel wat strenger gaan toepatsen, want zijn toegevendheid' om het (ebat zoo- onderrichl. Inderdaad, antwoordde de koop man met som-ber gelaat. Geei afspraak had alles beter kunnen doeil overeen stemmen. Welnu, dan zij her. Ik vind het weliswaar schandelijk, het aanden ken van den braven man cbk slechts een oogemblik door zulk ojtreden te 'bevlekken. Maar als alles het zoo wil, kan en mag ik het niet verhilideren. Hij ging naar de deur, dit naar de kantoren leidde. IMijnheer Beberlein, riep hij. De oudste boekhouder trad 'binnen. U wilde mij straks spreken, begon hij. Ik veronderstel, dat uwe tomst met den -dood' van miinheer Muljer in ver band staat. Wij zijn juist bezig de noo dige stappen te doen. De boekhouder boog even. Dat wilden -wij juist vriendelijk vragen, voegde hij er bit. Het gerucht is reeds in omloop. Wij zijn allen zeer getroffen door het gebeurde. Niet alleen de smart over de droevige wijze, waar op onze collega moest heengaan... ook de zorg voor zijn eer, voor de eer van de zaak, als u die uitdrukking veroor looft, voor de eer van de zaak, die een deel van onze eigen is, bewoog ons, u te verzoeken, zoo spoedig mogelijk al les te doen, wat tot vaststelling der waarheid mogelijk is. Wij- zijn over tuigd, dat onze collega volkomen in eer hersteld zal worden door een onder zoek, maar onderzocht moet er worden. Er zal ook onderzocht worden, zei Selsfermann beslist. veel mogelijk zijn vrijen loop te laten, leidt tot noodelooze langdradigheid. Er was Vrijdag soms aan de discussie geen touwen vast te knoopen, zoo ver ward waren deze en de heer 'De Meij noemde het dan ook zeer terecht een ein-delooze discussie. ■Doch ter zake. De heer Roskes gaf een heldere uiteenzetting van de feiten, waarom dr. Staverman gemeend heeft zijn ontslag te moeten nemen als chi rurg van het gasthuis. Regenten van het gasthuis hebben alle mogelijke moeite gedaan om dr. Staverman op dit besluit te doen terugkomen, doch deze pogingen zijn mislukt. Ook de heer Roskes zelf, heeft als voorzitter van het college van regenten van het gasthuis daartoe een poging gedaan 'en ook dr. Duyvis deed nog stappen om dr. Staverman op de door regenten van het gasthuis gestelde voorwaarden, als ooerateur te behouden. Het mocht niet 'baten. Dr. Staverman bleef op zijn stuk staan. Regenten van het gasthuis kon den toen niet anders doen dan te trach ten zoo spoedig mogelijk een chirurg voor het gasthuis te verkrijgen. De ge meente heeft den plicht voor zoo goed mogelijke medische hulp in het gast huis te zorgen en daaronder behoort natuurlijk ook het aanstellen van een chirurg. Na de daarover gevoerde on derhandelingen kon een chirurg worden voorgedragen, dr. Van der Ven, die prachtige aanbevelingen heeft en die bereid is op door hem gestelde en door regenten van het gasthuis aanvaarde voorwaarden, naar hier te komen. Maar het kost natuurlijk geld ets veel geld ook, want dr. Staverman' heeft ons al tijd voor een appel en ei geholpen. De heer Hensel had dr. Staverman over deze quaestie gesproken en deze had hem medegedeeld, dat hij wel, als chi rurg aan het gasthuis verbonden wilde blijven, als de voorwaarden, door hem gesteld, werden ingewilligd. De heeren De Meij en Van de Putte wilden niet dadelijk een beslissing nemen en eerst nog de andere partij eens hooren. Hiervoor werd een week tijd gegeven en a.s. Vrijdag zullen wij nu definitief be sluiten of wij dr. Van der Ven als chi rurg aan het gasthuis zullen verbinden. Dr. Staverman kan zeker zijn eischen stellen, waar hij altijd het gasthuis op zoo coulante wijze heeft geholpen, doch .aan den anderen kant dient het college van regenten rekening te houden met ziin prestige en als partijen niet tot overeenstemming kunnen komen, dan dient een andere oplossing gevonden te worden en deze kan alleen zijn met het voorstel van regenten accoord te gaan. Na deze belangrijke quaestie was het volgende gewichtige punt dat aan de orde werd gesteld het voorstel tot aankoop van liet woonhuis van wij len mevr. GewinVader. Dit huis grenst aan, het stadhuis en is dus bij uitstek geschikt voor dépendance van het stadhuis, waar men te kampen heeft met gebrek aan plaatsruimte. De heer De Meij was beslist tegen dezen aan koop, omdat hij de noodzakelijkheid daarvan niet direct inzag en omdat het ons in de toekomst heel wat zal kosten. De heer Van de Putte meende, dat bij betere centralisatie de aankoop niet noodig zou zijn en de heer Hensel vroeg of het stadhuis wel economisch geëxploiteerd wordt, een vraag van zeer groot gewicht, daar alleen als absolute noodzaak aanwezig is, wij ons de kos ten van aankoop mogen getroosten. De voorzitter en de heer Van Niftrik ver dedigden met klem het voorstel tot Ik verzoek u, neem u voorloopig de kas over en controleer die terstond me| een paar heeren, die u zelf kunt kiezen. Over het gelaat van den boekhouder vloog een schijn van tevredenheid. Ik dank u voor dit vertrouwen, zei hij. Ik zal de heeren Schuster en Pieseke, die hier met mij waren, daar voor kiezen. Bovendien zouden wij liefst hebben gezien, dat van het begin af aan iemand der justitie aanwezig was geweest. Selstermann lachte. Dat zijn de Duitschers, zei hij. bit ter. Niets zonder van boven controle en ondergeschiktheid. ,En weer werd er geklopt, Schuster, de correspondent, stak het hoofd naar binnen. Daar zijn twee heeren van de po litie, berichtte hij. Dat gaat vandaag als gesmeerd, meende de koopman en rekte zich hoo- ger uit, terwijl hij zijn rok dichtknoopte. Pas is het wachtwoord gevallen, of -wij hebben de mannetjes er ook al. Ik laat verzoeken... Greta trok zich terug, en ook mr. Weisz wilde gaan. -Neen, u blijft, verklaarde Selster mann. U blijft beste vriend. Nu gaat het immers in uw vaarwater. Wij zullen uwe hulp juist thans goed kunnen ge bruiken. Intusschen was de politiebeambte bin nengekomen en had de gerechtelijke deskundigen medegebracht, die in zulke INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Handen zü'n besteir^^^ mede te werken en vuil ie worden.. Vasch ze met LIFEBUOy Zeep ab het werk ge. reed isen zij zullen blank en zacht blijven Fabrikanten vön 5unliqht en lux aankoop, welk voorstel ten slotte werd aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Toen dit voorstel was aangenomen deed' zich een eigenaardig geval voor. De heer De Meij had nl. tevoren aan gekondigd dat, als het voorstel tot aan koop mocht worden aangenomen hij zou voorstellen dat de maximum-som slechts 12000 mocht bedragen. Hier over staakten de stemmen. Over dit voorstel moet dus nog eens gestemd worden. Gesteld dat het aangenomen wordt, dan is het voorstel van Burg. en Weth. vervallen. Het zou dan ook-juis- ter geweest zijn, als de heer De Meij een amendement op hef voorstel van Burg. en Weth. had ingediend, nl. dat de gemeente het huis wil aankoopen tot een maximum van f 12000. Was dit amendement aangenomen dan zou het voorstel van Burg. en Weth. vervallen en zou het verworpen geworden zijn, dan kwam het voorstel van Burg. en Weth. in stemming. Thans werd eerst besloten tot aankoop voor 15000 en wordt daarna gestemd over 12000. Men voelt toch wel dat door aanneming van het voorstel tot aankoop voor f15000 wan>t zoo luidde het voor stel van Burg. en Weth. eigenlijk toch niet meer gestemd kon worden over een voorstel om slechts f 12000 te betalen. Dat zou wel mogelijk geweest zijn als Burg. en Weth. alleen hadden voorgesteld het huis fe koopen zonder van een som te spreken. Gesteld nu dat Vrijdag het voorstel-De Meij wordt aangenomen, wat moet er dan gebeu- nen, waar het voorstel tot aankoop voor 15000 reeds is aangenomen De tegenstanders van de verplichte winkelsluiting geven het niet op om te trachten deze winkelsluiting uit de ver ordening te lichten. Hoewel de over- groote meerderheid van de winkeliers den maatregel toejuicht, zijn er steeds winkeliers die meenen dat zij in hun vrijheid zijn aangetast. De heeren Hii- linga en Van de Putte wilden de win kelsluiting eigenliik heelemaali ophef fen en de heeren, P. G. Laernoes en Hensel voelden er ook wel niet zoo heel voor, doch waar een algemeene rijks zaken gewoonlijk worden opgeroepen. Wij zullen immers, zei de commis saris hoffelijk, hoogstwaarschijnlijk hier overbodig zijn. Maar .het is toch mijn plicht, onderzoek te doen. Het publiek zal zich druk bezig houden met de gebeurtenis bij een zoo geziene fir ma, en het is goed, als men dan weef, dat reeds al het noodige geschied is. Natuurlijk, stemde Selstermann toe, niet zonder ironie. De volksstem is immers 'zeer machtig en verschoont het minst hen, bij ,wie ze nooit gelegenheid vond, mee te spreken. Hij bracht de heeren naar de kas. De eerste boekhouder ledigde in hun tegenwoordigheid den kasinhoud, die tot op den laatsten penning met de aanteokeningen overeenstemde. Toen ibegon mén met de boeken en de be wijsstukken. De commissaris doorzocht de kasten en laden, onderzocht de daar aanwezige papieren en verschafte zich daarbij, de noodige gegevens over den overledene door vragen aan Selster- man, die ze zakelijk, zij het dan ook ■iets stijf, beantwoordde. Het geheele optreden maakte blijkbaar een onaan- genamen indruk op hem. Het was ook verklaarbaar, en allen gevoelden met hem hetzelfde. De bureaubediende, die juist buiten in het kantoor de papier manden ledig maakte, gaf aan deze stemming de juiste uiting, toen hij bromde Nee maar... de politie in het huis Selstermann... dat is nog nooit ver toond. (Wordt vervolgd.) tdekt, toen tinnen liep. verslagge- p New York door een on- .offers en kis- jodigdheden". ""e hutten en 't uit. nen of en so- schip ten en eladen Den allerlei irank- tnsche harts- kanen oeften doch ;esteld e spe- Daily e dee- teping l dOor J. B. trdag- edeel- :t van ijders, e aan sspro- tzien- waar tdelijk nd-ing rd op ihoten tische nphis, jzeres oertje zeg- ,1 vele wer- n, die aking n zes en en dood!, d' ge- voor- Ernst heeft, 'kt te heb- er re- Ie af- irwon- llat hij Vande aan", t van an ik R i het van ko nt eer Ka- RE be- r. J. was ters- lling ede- t te dste \trige tger den ïren t. wo- om ond «ris it F uit aan ouw zoek teen het gen olge jtond blijft

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1