WOENSDAG 27 JUNI No 148 61e Jaargang -1923s- GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KLATERGOUD. BINNENLAND A.J.P's IJSPUDDING VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Viissingen en gemeenten Op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het gehceie rijk: 2.50. Week-abon- ncmenten 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afeonderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Vh'n 1—4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 cent; bij abonnement spe ciale prijlïn. Reclames 52 cent per regel •Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen \Ai: 1—5 regels 65 centiedere regel meer S'. cent, bij contante betaling. "Familieberichten van 16 tegels1.70, 'rtlere regel meer 26 cent. Zij die zich: met 1 Juli op de „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere scholen. Burg. en Weth. van Viissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupil len met den nieuwen cursus (aanvangende 14 Augustus e.k.) toelating wenschen tot een der 'OPENBARE LAGERE SCHOLEN in deze gemeente, ook tot de centrale 7e klassen school (tenzij wat laatstge noemde school betreft bij het hoofd der school waar de teerling thans op school gaat. daan-oor reeds aangifte mocht zijn gedaan) dat vanaf Donderdag 28 Juni tot en met Vrijdag 13 Juli e.k., uitsluitend ter Gemeen te-Secretarie (2e afdeeling) iederen werk dag van des voormiddags 9 tot 12 uren, ge legenheid tot aangifte van nieuwe leerlin gen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd hebben bereikt of vóór 15 Februari 1924 zullen bereiken. Zii. die in het bezit zijn van een TROUW BOEKJE, worden verzocht dit bij de aan gifte mede te brengen. Viissingen, den 27 Juni 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEKEN. De Secretaris, F. BISSCHOP, KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer, .Vergadering van Dinsdag. Militaire Pensioenwetten. De motie—Ter Hal ten gunste van de oude gepensionneerden is verwor pen. De .Minister toch heeft toegezegd dat hij .deze ouden zal helpen door mid del van particuliere vereenigingen. Hetzelfde lot onderging de motie Dresselhuijs, die nog weer een commis sie van beroep wenschte voor de afge vloeide militairen. De Minister had de zen wensch onaannemelijk verklaard. In beide gevallen was de stemming rechts tegen links, behalve Braat. Het verdere debat- verliep in allerlei technische details die heel vaak niet te volgen zijn. Eén der punten betrof de schrapping der bepaling dat Indische dienstjaren dubbel 'blijven tellen voor de pensioenberekening. De Minister brengt daarin een verandering, die de heeren Ter Laan, Dresselhuys en Duy- maer van Twist als een onbillijkheid gevoelden. De Minister ontkende dit. De bepaling werdi goedgekeurd. De Minister nam over de bepaling van de Commissie van Rapporteurs dat de pensioen-bijdrage niet meer mag ,9) O neen, mijnheer Selstermann, zei she kassier en knikte herhaaldelijk met het hoofd. Die spoken blijven, ik zie de sppken sedert jaar en dag op klaarlich ten dag hier rondgaan. Zij weerstaan hetjicht. Ze zijn met den tijd zoo brutaal geworden, daf zij zich niet schuwen, bij helder daglicht te spoken. Z'ij ver- valschen de boeten. Zij wagen zich aan de kas. Zij hebben mij langzamer hand den heelen lust in het werk be dorven. Eerst was ik wanhopig, toen ik het werken van de ellendelingen niet kon verhinderen. Laier, toen ik mijne onmacht inzag, trachtte ik-mij te ver- dooven en 'begon te drinken en te spe len en daarmee ben ik zoover gekomen, dat ik nu wilde stelen, om daarmee weer quitte te worden. Maar het mid del helpt niet bij ieder, zooals u ziet, ik heb daarvoor te lompe handen. Ze waren te lang eerlijk en verstaan de kunst niet meer, in den ouderdom krom te worden en lange vingers te maken. Selstermann had de vurige, harts tochtelijke woorden van den kassier, waarbij deze hem steeds meer naderde, met stijgende onrust aangehoord'. De beenen schenen hem zwaar te worden. Hij, ging zitten in den stoel, die dicht yoor de brandkast stond- en wischte bedragen dan 3 van den pensioen grondslag. Het ontwerp stelde op dit punt geen grens. Overigens verliep de discussie in zeer Ondergeschikte punten. Het ontwerp werd goedgekeurd met 52 tegen 24 stemmen het waren voornamelijk de socialisten en vrijzinnig-democraten die zich tegen .dit ontwerp voor de landmacht verzetten. Vervolgens k"wam hetzelfde onder werp voor de zeemacht aan de orde. De in het voor de landmacht bedoelde ont werp aangebrachte wijzigingen werden ook in dit ofitwerp aangebracht, waar na het werd goedgekeurd. Het derde ontwerp was voor de re- serve-adspiranten onderofficier van de landmaclit 'die op grond van de door hen békleede betrekking geacht wor den voortdurend in werkelijiken dienst te zijn of geweest te zijn, alsmede voor hun weduwen en weezen. Hier pleitte de heer T.iianus de opneming van de lamiweercommandanten onder de pen sioen-regeling, wat de Minister al weer niet wilde. Zoo sjokte het debat voort in een vacantie-stemming. Morgen de iHanze-credieten en het ontwerpBakkerNort. Het vertrek der Koninklijke familie naar Engeland. Gisterenavond is de Koninklijke fa milie via Rotterdam naar Engeland vertrokken. Met den trein van 6.10 is H. M. de Koningin met Prinses Juliana uit het Loo aan het Maasstation te Rotterdam gearriveerd. Daar werd zij in de wacht kamer Le klasse opgewacht door Z. K. H. Prins Hendrik, die even te voren per auto vanuit Den Haag was aangeko men. Na het binnenkomen van den trein ging de Prins zijne Gemalin en dochter te gemoet om haar op hartelij ke wijze te begroeten. Begeleid door haar gevolg begaf de Koninklijke Familie zich vervolgens naar de buiten het station gereedstaan de auto's. Aan de Boompjes voor de ligplaats van ide Batavierbooten was de geheele breedte van de kade door de verkeers politie en de bereden politie afgezet, zoodat er een breed veld voor de hof- auto's open bleef. Middelerwijl hadden ook de overige passagiers zich aan dek begeven, hetgeen een druk beweeg aan boord van de „Batavier V" die reeds op stoom lag te weeg bracht. Het schip zag er naast de „Batavier VI" zeer voordeelig uit door zijn mooie beschil dering. Precies .kwart over zes kwamen H.M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik met het ge volg aan de kade aan. Over een voor deze gelegenheid aangebrachte brug aan het achterboord schreed het .hooge gezelschap aan boord, verwelkomd door de directie van de Batavierlijn. Nadat eenige korte begroetingen had den plaats gehad, trokken cte vorstelijke personen zich eenige oogenblikken in de salon terug om spoedig daarna op het campagnedek met Prinses Juliana de compacte menigte te groeten. Geduldig bleef nu het publiek wach ten tot dat precies om zeven uur het sein tot vertrekken werd gegeven en de valreepen werden neergelaten, en de stoomer langzaam met de Vorstelijke Familie op het promenadedek en harte lijk -nagewuifd door een zakdoek- zwaaiende menigte aan den wal koers zette naar den Nieuwen Waterweg. zich het voorhoofd af. U kunt iemand inderdaad warm maken met uw gepraat, dat ik niet versta, mijnheer Muller, zei hij, terwijl de spieren van zijn voorhoofd trilden. Het Js werkelijk erger dan ik gedacht had.». Inderdaad, bevestigde .de kassier, die nu zoo dicht voor hem stond1, dat zijn adem ;het gezicht van zijn chef be roerde. Veel erger, dan iemand durft te denken. De houtworm zit in het huis, mijnheer Seisiermann. Hij knaagt in de 'balken en stnooit zijn meelpoeder overal over het pad. Ziet u, daar ...en daar... Met haastige handen en schokkende bewegingen had Dsij eenige der 'kasboe ken uit de vakken genomen en sloeg in koortsachtige haast met verbazingwek kende zekerheid een rij van bladzijden na elkaar op. Ziet u de radeering daar en de verandering hier en de yalsehe over boeking daar en zie daar... Selstermann's oogen staarden groot en wijd. op de getallen, die de ander hem aanwees. O, kuchtte de kassier, ik heb mij vroeger heel wat beroemd' op mijn goede oogen, die ook in hooge jaren ondanks getallenwerk bij kunstlicht scherp bleven. Lang tenminste. Toen, plotseling, ais ik in het kantoor kwam, en dingen in mijne boeken, vond, die er niet behoorden, dacht ik eerst nog, dat mijne oogen gefaald moesten hebben en dat ik niet goed meer zag. ik heb De Ouderdomswet. De „Sociale Verzekeringsgids" geeft een overzicht van de werking der ge- wijizigde Ouderdomswet, waaruit blijkt dat over het eerste kwartaal, waarover de gewijzigde Ouderdomswet gewerkt heeft, werden afgesloten rond 6000 posten met een bedrag aan verzekerde weekrente van 23.000, ingang rente op 65-jarigen leeftijd bedrag 3 tot 6 per week administratiekosten worden gedragen door het rijk alleen toegankelijk voor hen, die voor minder dan 2000 in de rijksinkomstenbelas ting aangeslagen zijn. Verder 1700 posten met een bedrag aan verzekerde weekrente van 12.000, ingang rente op 55, 60 of 65 jarigen leeftijd bedrag rente 3 tot 20 per week toegan kelijk voor iederen rijksingezetene. Bo vendien werden nog 3500 posten met een 'bedrag aan een verzekerde week rente van 10.509 afgesloten van de bekende 39 cents verzekering, ingang rente op 65-jarigen leeftijd bedrag weekrente 3 toetreding alleen voor de groep 3565-jarigen, aangeslagen beneden 2000 rijksinkomstenbelas- ting uiterlijk tot 3 December a.s. Totaal, in niet afgeronde cijfers 11079 posten met een bedrag aan ver zekerde weekrente van 45.644. Spoorwegpersoneel op wachtgeld. Naar „de Maasbode" verneemt, heeft de directie van de Nederlandsche spoorwegen het voornemen om weder om een aantal klerken, benevens een aantal' jonger locomotief-personeel, op wachtgeld te stellen. De burgemeester van Rotterdam. De „Tel." meldt dat tot burgemeester van Rotterdam zal worden benoemd mr. J. Limburg (vrijz.-dem.), oud-lid van de Tweede Kamer en lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Het „H'bld." kan dit bericht evenwel pertinent tegenspreken. Holland Huis te Brussel. Nu de Ned.-Indische Tentoonstelling in het Holland Huis te Brussel is afge- loopen, wijdt het 'bestuur van deze in stelling al zijn aandacht aan de maat regelen, noodig om ae permanente tentoonstelling van Nederlandsche en Ned.-Indische producten, waarvoor dit instituut- voornamelijk is gesticht, zoo danig in te richten, dat zij een zoo ge trouw mogelijk beeld kan geven van de beteekenis der Nederlandsche nijver heid en Indische cultures. Wij kunnen in dit verband mededeelen dat voorbe reid wordt het vormen van bijzondere comité's voor de onderscheidene groe pen van nijverheid, in de eerste plaats om van advies te dienen en voorts om mede de belangen te behartigen van de exposanten. Met de uitvoering dezer maatregelen gaat natuurlijk eenige tijd gemoeid, welke zal worden dienstbaar gemaakt aan de voltooiing van het gebouw en de decoratie der tentoon stellingszalen. PROVINCIALE STATEN. Afdamming of een brug. Door dp commissie" die door de Sta ten was benoemd in zate het vraagstuk van de afdamming van de Eendracht is een rapport uitgebracht, waarvan het besluit luidt Afdamming, hetzij met een, hetzij met twee dammen, is uit een waterstaats oogpunt mogelijk. Indien tot afdamming wordt overgegaan, is aan de afdamming met twee dammen, een te Tholen en een te Oud-Vosmeer de voorkeur te geven, omdat het verkeer daarmede ten gehoopt, dat ik kortzichtig .geworden was. Ik heb er om gebeden, mijnheer Selstermann. Maar toen ik het schrift nauwkeuriger onderzocht, toen ik een vergrootglas te hulp nam, toen moest ik mijn arme, onschuldig beschimpte oogen vergiffenis vragen. Zij waren niet slechter geworden. De slechtheid lag ergens anders... weet u, waar ze lag, mijnheer Selstermann V-Het is pijnlijk, u aan te hooren, zeide de chef en greeD de beide handen van den kassier, d'ie ze hem echter onttro'k en weer een ander boek aan sleepte. Ziet u, zei hij, daar is niet gera deerd, daar is ook niet vervalscht. O, het spook is mettertijd steeds driester en handiger geworden. Dat is een ge heel nieuwe boeking, zoo misleidend door mij geschreven, mijn handschrift nagemaakt, dat ik er zelf een eed op zou hebben gedaan, dat ik des nachts in mijn droom hier was geweest en tegen mijn willen en weten en tegen mijn plicht en alle eerlijkheid hier iets had neergeschreven dat niet klopte, dat het opmaken van de kas verschoof en het verdwijnen van vijftigduizend mark, zeg en schrijf vijftigduizend mark, ver borg. Toen werd het mij. slecht te moede, toen ik dat vond, mijnheer Sel stermann. Toen ik zag, dat het ver vloekte, sluwe spook mij al zijne dui velskunsten in, de schoenen schoof. Ik moest de pen neerleggen en heengaan. U zal zich niet meer herinneren, hoe ik INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUW! NIEUW! gevuld met heerlijke gelei. Een sieraad der Tafel zeerste gebaat zal zijn, terwijl tusschen de dammen een groote boezem wordt gevormd, welke aan de afwatering van de aangelegen landen ten goede komt en waardoor ook in de toekomst de af watering op de Eendracht en naar de Oosterschelde verzekerd blijft, terwijl dze boezem tevens te gebruiken is als spuikom voor het op diepte houden van de vaargeul van Tholen naar de Oos terschelde. Door den aanleg van twee dammen zal bovendien een groot ge deelte der zeedijken zoowel langs den Thoolschen als langs den Brabantschen waloever binnendijk worden. Door de afdamming zal echter de doorgaande scheepvaart worden gestremd, terwijl de mossel- en oestercultuur zeer ern stig benadeeld en wellicht met geheelen ondergang bedreigd zal worden. Eenigszins belangrijke aanlanding is van de afdamming binnen afzienbaren tijd niet te verwachten. De kosten van afdamming met twee dammen (met in begrip van de uitwateringssluis en een haventje aan den Noordelijken dam voor de gemeente Oud- en Nieuw-Vos- semeer) worden geraamd op 750.000. Volgens een ontwerp van den civiel-im- genieur G. Kuijpers te Rotterdam wor den de kosten van de overbrugging ge raamd op rond 600.000. Deze kosten zijn dus minder dan voor een afdam ming met twee dammen, doch de voor deden voor hets landverkeer zijn bij overbrugging gerhpger dan bij bedoelde afdamming. Daarentegen zijn aan de overbrugging geen nadeelen voor 'de scheepvaart en voor de mosjsel- eh oestercultuur verbonden. Op grond van bovenstaande is aan overbrugging de voorkeur te geven bo ven afdamming. Ged. Staten stellen voor, de commis sie te ontbinden, onder dankbetuiging voor haren gewichtigen en omvangrij ken arbeid. Subsidie autodienst. Ged. Staten stellen voor aan J. C. Krijger te Goes voor een autodienst StavenisseTholen over 1922 alsnog een subsidie te geven van ƒ2250 en voor de volgende jaren ƒ2500, zulks tot wederopzeggïngs toe, daar zij het eenig openbaar middel van vervoer op Tholen willen behouden. Ged. Staten hebben tevens nagegaan of een vast systeem voor subsidie aan autodiensten is te maken. De hoofd ingenieur van den Prov. waterstaat zou dit willen doen naar de lengte van den af te leggen weg. Gezien ook een paar rapporten van de Kon. Nederl. Auto.- mobielclub en van den A.N.W.B. zijn Ged. Staten er niet in geslaagd een vaste regel te treffen ei stellen zij voor, ieder geval op zichzelf te blijven be schouwen. Waterleiding voor Zeeuwsch- Viaanderen. Gezien het desbetreffende rapport stellen Ged. Staten voor, voor de stich ting en exploitatie van een drinkwater leiding in Zeeuwsch-Vlaanderen een renteloos voorschot van 200.000 te geven, mits het rijk ten minste f 300.000 geeft. Geen subsidie. Waar in de najaarsvergadering is besloten alleen in uitzonderingsgevallen u vergiffenis vroeg. Maar ik moet mij de maag hebben verdorven. O, de maag heeft het gedaan. Maar hoofd en hart heb ik verdorven, destijds. Heimelijk iben ik binnengeslopen en rekende en telde en rekende en telde telkens weer, tot ik zag, dat het niet klopte, dat het niet met rechte dingen hier toeging. Hm, zei Selstermann ijzig koel. En waarom hebt ge dan niet gedaan, wat uw eerste plicht was geweest Hoe zoo Wat dan vroeg de kassier. Waarom, vervolgde de koopman en keek naar den zolder, waarom hebt ge uw chef er niet mee in kennis gesteld De oude lachte spookachtig. Dat zegt u Én juist u zegt dat riep hij woedend. In een aanval van dolle verbittering greep hij: de boeken en slingerde ze op den vloer. Nu ga iik van hier naar de justitie, schreeuwde hij wild. Ik klaag mij aan wegens diefstal... dan zal alles blijken, en ik zal mijn deel dragen, maar niet meer dan mijn deel... en het spook zal het andere deel dragen. Selstermann's gelaat was volkomen verhard. iU zal slechte zaken doen bij den officier van justitie, Muller, zei hij be daard. Ik zou u raden, dien dwazen stap achterwege te laten. Men zal zich daar met uw diefstal niet lang bezig houden. Waarom riep -de kassier verbluft meer voorschotten voor wegsverbete- ring te verleenen, stelten Ged'. Staten voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Veere om zulk een voorschot. ZEEUWSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland (Z. L. M.) houdt dit jaar haar jaarvergadering te Tholen en de kring Tholen en St. Philipsland houdt in verband daarmede een tentoonstelling. Gisterenavond werden de leden van het dagelijksch bestuur en het hoofdbe stuur met de genoodigden tot de hoofd bestuursvergadering ten gemeentehuize ontvangen door het dagelijksch bestuur der gemeente bij monde van den burge meester, den heer mr. Diepenhorst, die de beste wenschen uitsprak voor den bloei van de Z.L.M. De voorzitter der maatschappij, de heer mr. P. Dieleman uit Middelburg, beantwoordde de welkomstwoorden met te wijzen op het grootsch verleden der stad en met de beste wenschen voor de toekomst, o.a. door het totstandko men van een brug over de Eendracht, die ook aan den landbouw ten goede zal komen. Na afloop der ontvangst had ten raadhuize de hoofdbestuursvergadering plaats, die o.a. ten deele werd bijge woond door den inspecteur van den landbouw, den heer i. G. J. Kakebeeke. Door den voorzitter werden verschil lende mededeelingen gedaan, o.a. dat een onderzoek is ingesteld naar de wer king van de vleeschkeuringswet en dat het hoofdbezwaar is het centraliseeren der r.oodslachtingen. Verder dat bij on derzoek is gebleken, dat er bijna overal een tweede postbestelling op Zaterdag is, terwijl ook dP opheffing van kieine postkantoren de aandacht van het da gelijksch bestuur heeft. Gepoogd wordt een prijsvraag uit te schrijven voor een bietenrooier. Twee nieuwe cursussen zijn opge richt. voor het onderwijs aan meisjes, terwijl een nieuwe afdeeling te Kamper land in het leven werd geroepen. Nog werd een rapoort uitgebracht aan het Kon. Nederl. Landbouw Comité inzake de vervoerkosten per spoor van verschillende landbouwproducten. Hedenmorgen werd in de sociëteit „Non Semper" de aigemeene vergade ring gehouden, welke o.a. werd bijge woond door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford, de leden van Ged. Staten, de heeren Van der Weijden en Van Rompu. en de vertegenwoordigers van verschil lende gemeenten op Tholen, benevens de inspecteur van den landbouw. Ook de burgemeester onzer gemeente woonde als gast van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw de verga dering bij. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw, jhr. mr. Ruysch de Beerenbrouck, die aanvankelijk ook zou komen, was door de behandeling van de Jachtwet in Eerste Kamer ver hinderd. De voorzitter, de heer mr. Dieleman, heette de aanwezigen welkom en drukte zijn spijt uit, dat dP minister verhin derd was. Vervolgens nam de voorzitter het woord tot het doen van, mededeelingen in verband met het 80-jarm bestaan der maatschappij. De lieer Dieleman had hiertoe aan de hand van notulen der ai gemeene vergaderingen en die van het uit en keek hem vol argwaan aan. Omdat u heeiemaal geen diefstal hebt begaan. Ziet ge, mijn beste Muller, ik heb mij vroeger in mijn vrije uren, toen ik die nog had, gaarne met rechts studie bezig gehouden, daar het geen mensch, en vooral geen koopman, kan schaden, er een beetje in thuis te zijn. Ik kan u met tamelijke zekerheid ver klaren, dat u met uwe zelfbeschuldiging geen succes zult hebben. Aangenomen, dat u de waarheid hebt gezegd, dat u mij werkelijk, toen ik u straks aantrof, wilde bestelen. Stellig was dat ten zeerste af te keuren geweest. Maar de justitie gaat dat, wat hier voorviel, niets aan. Waarom niet Omdat het gebeurde wel slecht is m de oogen der menschen, maar geen overtreding van de strafwet. U stond voor de brandkast en hebt die willen openen. Maar u hebt no,g heeiemaal niets gedaan, wat ook maar op poging tot diefstal geleek. En de strafwet straft slechts de daad, niet de neiging De justitie zal u met uwe zelfbeschuldiging afwijzen en mij toestemmen, dat u een overprikkeld, een ziekelijk overprikkeld mensch is, die ook in zijne overige ver klaringen geen geloof verdient... men zal geen waarde hechten aan uw be kentenissen omtrent de 'boeken en de onregelmatigheden, die men misschien zou kunnen vinden, niemand anders dan u zelf en uwe ziekelijkheid toe schrijven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1