r Fy ITEM 1000 150 25 [DRAGON1 DINSDAG 26 JUNI y:T r, lurant. stbode ©dinger» rmagen CHNIEK. stschappij art No 148 61e Jaargang! iiitoare: firma F. VAN DE VEIDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Inters. 10. Postrekening 88287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen cnnE4^°^nn UUU een ongeluk. UUli GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 8) ---- Stads= en Provincienieuws uni, des namtd- open. 5/2 Londen' /Q.00.22— -ƒ 13.52 Parijs n ƒ0.00.35- Pondeni en f 0.00.22- 13.47—13.55; 15.88. IT. 70.8 te Valentia 739.4 te Hapa- rd van' 26 Juni lijke tot Noord tot zwaar be- einig regen. La- -ISSINGEN. 1. n.m. 12.43' 1.16 15 2.03 9--"ë »~v. 1 of 15 Ju !0 jaar. Loon agen Bureau lingen kun- den ter oplei- :chniek, mon- nte vakken, ürieven onder ss. Courant". ouw, 23 jaar 0, Middelburg si'ng.als Hulp ling, liefst in n lelt. W. Z. urant". f» b.-Rotterdam en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. r. IM1 Bon r.s, nr ra. nr 9 O. V' 'Oa, tsgwwC; 9 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ut ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies 4 van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij die zich met 1 Juli op de „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens Ttostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid van liet Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Minister van Oor log, d.d. 21 Juni 1923, no. 140 V., de aan vraag om vrijstelling wegens kostwinner schap van Albertus Wilhelmus Bakker, dienstplichtige dezer gemeente, lichting 1923, is afgewezen. Tegen deze beslissing kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen, of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Vlissingen, 26 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De buitenlandsche reis van H. M. de Koningin. Op last van Mare Majesteit de Ko ningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedurende Hater Majesteits verblijf in het buitenland, de aan Hoogstderzelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een .adres aan Hare Majesteit op de ge wone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd 'bij het Kabinet 'der Koningin, 's-Gravenhage. Koning George en Koningin Mary zullen zich morgen naar het Victoria- station te Londen begeven, om Konin gin Wirhelmina op haar reis naar Ry- dall Hall, waar de Koninklijke familie •eenige weken streng incognito zal ver toeven, te begroeten. De overeenkomst tusschen Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 25 Juni In aansluiting op het bericht betref fende een overeenkomst tusschen Bel gië em Nederland voor de betaling der interneeringskosten, zegt 'n Brusselsch blad, dat België de verbintenis heeft aangegaan 63 y2 millioen gulden over ten tijdperk van 15 jaar in 30 halfjaar- lijksche stortingen aan Nederland af te betalen. De interest is vastgesteld op 4 fi Reeds zou een bedrag van 10 Daar nam hij weer plaats in den breeden en gemakkelijken ie.eren stoel, nam een sigaar uit het kistje aan zijn linkerhand, onderzocht ze met een Iangzamen blik en scheen daarbij zijn zelfbeheersching volkomen herwonnen te hebben. Hij glimlachte spottend in zich zelf, stalk de sigaar met de groot ste langzaamheid aan en deed met zichtbaar welbehagen den eersten trek. Toen blies hij 'behagelijk de rookwol ken in de lucht. Het was, alsof hij de dreigende wolken, die voor hem waren opgestegen, met een krachtigen stoot wilde verstrooien en zich wilde bevrij den van den druk van het naderende ■onweer, dat hij voelde komen. Hij had zijn zelfbewustzijn herkregen en verried dien heelen middag tegen over zijn personeel en des avonds aan tafel door niets, dat .hij een zwaren strijd had doorgemaakt. Na het eten trok hij zich, als zoo dik wijls, nog eens in zijn kantoor terug. Men was reeds gewend, dat hij de avonduren alleen doorbracht en ge bruikte voor werk, waarbij hij niet ge stoord wilde zijn. Het vuur, waarmee hij zijne zaak leidde en alle gewichtige zaken zelf afdeed, bracht het mee, dat zijn eigen dagtaak meermalen langer duurde dan die van zijn ondergeschik ten. Het was stil geworden in het ge- miilioen gulden, zijnde de interest van af Januari 1919 tot Januari 1923 zijn uitbetaald. Loonlijsten Ongevallenwet. Nu J Juli a.s. de loonlijsten voor de Ongevallenwet weer ingezonden moe ten worden,, is het niet zonder belang de werkgevers er aan te herinneren, dat bij .Kon. besluit cLd. 10 Februari 1923 voor alle bij de Rijksverzekerings bank (Raden van Arbeid) aangesloten werkgevers een tariefveriaging is inge voerd met ingang van 1 Januari 1923. Vanaf dien datum zal de premie per één gulden loon zooveel maal 0.0008 gulden bedragen als het gevarencijfer eenheden bevat. Het volgende voorbeeld ter toelich ting. Aanvang vefzekeringsplicht 1 April 1922. Loon over het tijdvak 1 Jan.1 Juli 1923 1500, Gevarencijfer 5. Premie bedraagt 1500 X 5 X 0.008 =-ƒ 6. Een premieverlaging dus van 20 Bovendien is. bij Kon. besluit d.d. 1 Februari 1923, no. 39, bepaald, dat voor de werkgevers, die op 31 Dec. 1921 voor risico der Rijksverzekerings bank waren verzekerd, het tarief van het kalenderjaar 1923 met 25.% extra wordt verlaagd. Voorbeeld Aanvang verzekerings plicht 1 Januari 1912. Was altijd bij de Rijksverzekerings bank aangesloten. Gevarencijfer 5. Loon over het tijdvak 1 Jan.1 Juli 1923 1500. Premie 1500 X 5 X 0.0008 6, verminderd met 25 f 4.50. Deze extra-verlaging van 25 is dus niet toepasselijk op de werkgevers, wier bedrijven in den loop van 1922 door. de wetswijziging verzekerings- plichtig zijn geworden. De extra-verlaging^ is echter wel van toepassing voor den opvolger in een bedrijf, indien dit bedrijf op 31 Dec. 1921 bij de Rijksverzekeringsbank was aangesloten. Voorbeeld Aanvang bedrijf van den tegenwoordigen werkgever 1 Oct. 1922. Voorganger was tot 1 Jan. 1922 aan gesloten bij de „Centrale". Loon tijdvak 1 Jan.1 Juli 1500. Gevarencijfer 5. Premie 1500 X 5 X 0.0008 f 6 (dus geen 25 extra verlaging). Voorbeeld Aanvang bedrijf I Octo ber 1922. Voorganger was op 31 Dec. 1921 aangesloten bii de Rijksverzekerings bank. Loon tijdvak 1 Jan.1 Juli 1923 1500. Gevarencijfer 5. Premie 1500 X 5 X f 0.0008 6. Extra verlaging 25 Premie 4.50. Ten slotte nog het navolgende Werkgever was op 31 December 1921 aangesloten bij de Rijksverzeke ringsbank. heele huis. Boven zaten de twee vrou wen in stil gesprek over de gebeurte nissen van den dag. Alfred .had als el- ken avond de woning verlaten om een of ander lichtzinnig vermaak te zoeken. De bedienden hielden zich in hun eigen vertrekken op. In de heele benedenverdieping was niemand meer dan de heer des huizes. De bureau's waren gesloten en donker. Slechts boven een schrijftafel brandde de lamp, die haar lichtkring op de documenten wierp, waaraan hij ar beidde. Maar heden scheen hem dat werk minder in beslag te nemen dan anders. Steeds weer en steeds weer keek hij van de getallen op, haalde zijn horloge voor den dag of luisterde naar de straat alsof hij iets verwachtte. Zijne lippen beefden onrustig. Hij legde de sigaar weig, nam ze weer op, deed vlug een paar trekken, stond half op, zette zich hard in den stoel en stond eindelijk in volle lengte op. Hij rekte zich uit en ging met iangzamen, op het vloerkleed onhioorbaren tred naar de deur van het kassierskantoor. Toen hij die opende, deed hij, een halven stap terug en bleef verrast staan. Het was, alsof hij wilde omkee- ren en naar zijn stoel terug keeren. Toen echter bedwong hij zich en zei koel en op zakelijken toon Hé, Muller, u nog hier Is het zoo noodzakelijk, dat u overuren moet maken Zijn oude kassier, die bij het ge- druisch van de deutiich naar zijn kant Daarna is de verzekering overgedra gen aan een particuliere instelling. Met ingang van 1 Juli 1923 wordt ontheffing van risico-overdracht ge vraagd en verleend, zoodat over het 2e halfjaar weder premie aan de Rijksver zekeringsbank moet worden betaald. De premie, over dit tijdvak moet dus met de extra-vermindering van 25 berekend worden. Voorbeeld werkgever was op 31 Dec. 1921 bij de Rijksverzekeringsbank aangesloten. Is met ingang van I Janu ari 1922 overgegaan naar een andere instelling. Vraagt met ingang van 1 Juli 1923 ontheffing en moet dus over het tijdvak 1 Juli 19231 Jan. 1924 premie betalen aan de Rijksverzekeringsbank. Loon gedurende dit tijdvak 1500. Gevarencijfer 5. Premie 1500 X 5 X 0.0008 6, verminderd met 25 4.50. De premieverlaging van 20 geldt voor allen en geldt ook voor volgende jaren. De premieverlaging van 25 geldt alleen over 1923 en slechts voor een bepaalde groep. inlichtingen worden ten allen tijde door de Raden van Arbeid verstrekt. Zeepostkantoren. Binnenkort zullen op de booten tus schen Harwich en Hoek van Holland zeepostkantoren worden ingesteld de verwerking van de voor ons land be stemde post zal dan reeds aan boord kunnen plaats hebben. De burgemeestersbenoeming te Rotterdam. Het „Centrum" zegt te kunnen mee- deelen, dat de benoeming tot burge meester te Rotterdam thans zeer bin nenkort kan worden tegemoet gezien. Naar aan het blad wordt medegedeeld heeft de regeering hare.l<eus_ bepaald en is deze gevallen op een der niet-recht- sche candidaten. Het weer in Mei. Het Maandeiijksch overzicht van het Kon. Met. Instituut te De Bildt bevat het volgend weerbericht over Mei Gedurende de geheele maand strekte zich ten Westen van Europa een gebied van hoogen druk uit, waarvan 'het cen trum soms nabij de A'zoren dan weer ten Zuiden van IJsland gelegen was. Over Westelijk Europa trok een vrij groot aantal meest ondiepe depressies, die veel regen brachten. H. t. I. kwamen Z.W.-lijke winden vooral in de tweede dekade zeer veel voor in de derde wa ren ook Noordelijke en Noord-Oostelij ke winden talrijker dan gewoonlijk. De gemiddelde windkracht was in d€ twee de dekade grooter dan normaal. Gemiddeld over de geheeie maand waren de temperatuur overdag en de dageiijksche maximumtemperatuur 2 gr., het minimum bijna 1 gr. beneden normaal. In de eerste dekade was de temperatuur gemiddeld 2 a 3 gr. te hoog en steeg het maximum op den 4 en 5 had gekeerd, liet met een moede bewe ging de hand met de sleutels zinken, zoodat die op den grond vielen. Ik maak geen overuren, zei hij met zonderling, heesche, barsche stem. Ja, maar wat dan vroeg Selster- mann verbaasd en naderde twee stap pen. U is toch hier en aan de kas Het felle licht der eiectrische lamp viel op het bleeke, rimpelige gelaat van den ouden man, dat een demoni sche uitdrukking kreeg. Hij trok den door veeljarigen arbeid scheef gewor den linkerschouder nog hooger op en ging stijf, met korte bedachtzame pas sen op zijn chef toe. Toen keek het kleine mannetje met een wilden trots in de onzekere blikken van den groofen man. Ik heb u daar pas willen bestelen, mijnheer Seistermann, zei hij daarbij toonloos, maar met zoo'n scherpe uit drukking, dat elk woord hem letterlijk van de lippen sprong. Muller, riep de chef met ongekun- steiden schrik. Muller, u is krankzinnig. Ik was de laatste jaren duizend maal veel dichter bij krankzinnigheid dan thans, zei de kassier droog. Ik ben volkomen bij mijn verstand. Ik zie nu «ok duidelijk, waar dat alles naar toe wil daar heeft het mij willen hebben, het noodlot, en daar ben ik nu. Ja, ik heb u willen bestelen en u is juist twee minuten te vroeg gekomen, anders had u mij bij den voltooiden diefstal be trapt. Maar dat was u niet te raden geweest, mijnheer Seistermann, aldus schreeuwde hij vol hartstocht. U het boven 25 gr. In de tweede dekade was de temperatuur overdag bijna 5 gr. be neden normaal en bedroegen de dage iijksche schommelingen slechts 6 a 7 gr. tegen 9 gr. normaal. Den 25 kwam op verscheidene, den 26 op enkele plaatsen nachtvorst voor, sterk slechts bh' uitzondering de luchttemperatuur echter daalde geen enkelen dag der maand beneden het vriespunt. De hoe veelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 100 m.M. tegen 48 mM. normale maandsom -, Stavenisse had 150, Andel 12 en Winterswijk 145 mM. Het grootste landgemiddelde tot dusverre in Mei voorgekomen bedroeg 91 m.M. in 1898 toen Frederiksoord een maandsom van 143 mM. en Wagenin- gen een van 136 mM. bereikte.'Op de 180 stations waren er 87 met een hoe veelheid per etmaal van 20 mM. of meer d.i. ongeveer driemaal het nor male aantal. Den 8, 11, 16 en 27 trokken vrij uitgestrekte onweders over ons land. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations be droeg slechts 130 tegen 198 uren nor- maai in Mei. De minste zonneschijn had De Bilt, nl. 114 uren het geringte aan tal aldaar sinds 1899 geregistreerd was 130 in 1902. De drie dekaden telden resp. 0, 38 en 42 uren. De Zwemkroniek. Het eerste nummer is verschenen van „de Zwemkroniek", officieel or gaan van den Ned. Zwembond. De uitgevers, De Raat Co., adres Singe] 10, Amsterdam, zijn overtuigd dat „de Zwemkroniek" zal zijn het blad, waarop iedere zwemmer en zwemster geabonneerd wenscht te zijn. In een woord vooraf zegf de heer W. E. Bredïcius W.Ezn., voorzitter van den Ned. Zwembond, dat een speciaal blad aan het zwemmen gewijd niet en kel gewehschf maar noodig is. Hij doet dan ook op allen, die in het zwemmen belang stellen, een beroep om hun me dewerking te verleenen. De gevolgen van een verminkt telegram. Het „Haarl. Dagbl." schrijft In October van het vorig jaar werd een inwoner van Franeker te Haarlem benoemd. Hii plaatste een advertentie in „Haarlem's Dagblad", waarin hij een woning vroeg en kreeg hierop een aan bieding. Met zijn vrouw, die toen nog zijn verloofde was, ging hij hierop naar Haarlem, om die wonine te bezichtigen. Het bleek, dat het een gemeubileerde woning was, waarvoor de eigenaar 50 per maand vroeg. De gegadigde hapte niet dadelijk toe, maar sprak met den eigenaar af, uit Franeker een telegram te sturen. Op 6 October stuurde hij dan ook het volgende telegram „Nemen het huis niet". De belanghebbende toonde aan onze redactie het formulier uit Franeker als overtuigingsstuk. De éigenaar van. de woning kreeg allerminst. Liever een ander. Wat moet dat beteekenen vroeg de kassier en hield met beide handen zich aan de leuning van den stoel, waaraan hij zich uitrekte en zoo een heel eind scheen te groeien, terwijl hij den ander de harde aanklacht in het gezicht slingerde. Dat moet betee kenen, dat u schuld daaraan is, u en niemand anders, dat ik een misdadiger ben geworden. Misdadiger, niet tegen over u, dat deert mii niet, maar tegen over mijn eer, mijn familie. Hij had de oogen gesloten, zijn ge laat was aschgrauw. Seistermann, gevoelde een diepen, onweerstaanbaren angst voor den man, ■die een menschenleeftijd in dienst van de firma stond en steeds als een model van de strengste plichtsbetrachting be kend1 stond, maar daarbij ook als iemand van halsstarrige onbuigzaam heid in zijne besluiten en zijn gevoel van onafhankelijkheid. Hij had zich nimmer laten tegenspreken, waar hij meende, in zijn recht te zijn en was liever oogenblikkelijk vertrokken. Het stond te vreezen. dat hij ook thans, als men hem prikkelde, met zijn harde hoofd dioor den muur zou willen gaan en dan heel wat ongelegenheid zou ver oorzaken. Muller, zei de groothandelaar kalmeerend. U hebt volkomen gelijk. Ik heb straks niet het juiste .getroffen, toen ik opmerkte, dat u krankzinnig was. Dat is u heelemaa! niet, maar ziek, overwerkt. Ga naar huis. Verzorg u goed. Neem verlof, ik geef u een bui- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen wer ken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der ga! op en verschaffen natuurlijke wenking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen ver zekerd. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 evenwel het volgende telegram „Ne men het huis." Dus dat was iuist het tegenoverge stelde. De eigenaar wachtte lang op de komst van den nieuwen bewoner, maar deze kwam natuurlijk niet opdagen. Toen de heeren elkander in Haarlem ontmoetten, kwam het tot een verkla ring. De eigenaar nam er evenwel geen genoegen mee. Hii raadpleegde een ad vocaat, met het gevolg, dat de zaak voor het kantongerecht behandeld werd. Hier werd uitgemaakt; dat de man uit Franeker de gevolgen van deze vergis sing moest dragen, omdat het Rijk nu eenmaal geen schade vergoedt voor het verminken van telegrammen. Hij werd veroordeeld tot het betalen van f 100 schadevergoeding plus de rente aan den eigenaar van de woning en van de proceskosten, te zamen, ƒ125. Wegens de vergissing, door een ambtenaar gemaakt, moet de gedupeer de dit voor hem groote bedrag in ter mijnen afbetalen. VLISSINGEN, 26 JUNI. Prijzen electriciteit. Naar wij. vernemen hebben Ged. Sta ten van Zeeland afwijzend beschikt op het adres van de afdeeling Vlissingen van de S. D. A. P. en van den Vlis- singschen Bestuurdersbond, om vernie tiging van het raadsbesluit, d.d. 26 Augustus 1921, waarbij werd besloten om de gerezen kwestie betreffende de prijzen van electrisch licht en kracht door middel van arbitrage op te lossen. De gewijzigde Huurwetten. Door de raadsleden Van Hal. Lin- deijer en De Meij zijn de volgende vra gen aan Burg. en Weth. gesteld Zijn Burg. en Weth. voornemens als gevolg van het schrijven van den be trokken minister aan de gemeentebe sturen, in verband met het in werking treden op 1 Augustus 1923 van de ge wijzigde Huurwetten, aan den raad vóór 1 Augustus a.s. voorstellen te doen tot onbewoonbaarverklaring der tengewone toelage daarvoor, dat uwe zenuwen weer op streek komen. En wat u daar pas gezegd hebt, schrijven wij ook op rekening van uwe onge steldheid. Ik reken de heele zaak daar mee voor afgedaan. Wij kunnen immers ais u zich weer sterk genoeg gevoelt, bedaard over de zaak praten, er op terug komen en zien of en wat ik verder voor u kan doen. De kas neem ik voor- Ioopip zelf over. Heftig schudde Muller het hoofd. Neen. Neen. Neen, zeide hij opge wonden en weerde met beide handen af. Zoo gaat dat niet. Zoo gaat dat tusschen ons beiden niet. Op die ge makkelijke manier mag u het misschien al met menigeen hebben klaargespeeld, maar met mij gaat dat niet zoo. Tot dief heb ik het gebracht... maar tot heler komt hef niet. Want die is, ten minste in ons geval, naar mijn meening, nog ,een stuk ellendiger dan de dief. Seistermann wenkte ongeduldig met de hand en vatte Muller bij den arm. Hij. probeerde hem bij de kas weg te leiden naar de kleerkast. Praat geen wartaal, Muller. Ga naar huis. Laat u een kop thee zetten en tracht te slapen. Ais u morgen met heider hoofd ontwaakt zult ge de ge heele zaak anders beschouwen en mij dankbaar zijn, dat ik vandaag verhin derd heb, u verder in uwe spookge schiedenissen te verdiepen. Dat zijn spoken, die bij klaarlichten dag ver dwijnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1