500 25 RMAN )aar MAANDAG 25 «JUNI binnenland feuilleton 933- s kaarten -Circulaires biedingen lanvragen NO 147 61e r! MEISJE iaatschappii m wart UitoarreFirma F. VAK DE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Gemeentebestuur KLATERGOUD. 7) Stads= en Provincienieuws Niet alleen kinderen ",aar ^JD. >otheek ge- Engering,. JINGEN. n.m. 10.45 11.46 12.43 1.16 2.03 in, Openbare yen enz. avond bios- ig 8 uur. Zondagmid- cs bioscoop- 8 uur. i Zondagmid- ïcert van 8 irée dansante, snavond. gelijks concert istenavond. „het Zuiden), [■dags, matinée amusante, Ma ls, „de Oude- ert Mandoline- „de Oude- ÏTO C H T Middelburg voor koopers 3MOB1ELEN. ,AND, iurg. Tel. 483. rorten termijn. Rotterdam. n ,T DUUR UITVOERING LEVERING jVandeVelde net persoon als ra. .Vliss. Courant" )digd. DE VLIEGER. :gen half Juli een flEISJE [>f voor den Win- Bureau „Vlis- mt". ch aan een net tus van g. g. v. mstraat 9', Sche- ddelb.-Rotterdam ;elegen plaatsen. \N~ PASSAGIERS !EN EN VEE. jni T. Eotl ra. iw T. HM. T.i. iir 8 8 oa tt bekomen .V. Tranep. en E*P' irvsn VOs, 'UI iSBKHOOEK, Tri. 163 108TEBH0DT, Tri. 8» fiCIITBHHEK, Tri.101'. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel 'De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: Zij die zich met 1 Juli op de „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. VRIJSTELLING WEGENS BROEDER- DIENST. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat door Ged. Staten van -Zeeland bij besluit van 22 Juni 1923, no. 197, voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens broederdienstCornells Everaars, van de lichting 1923, no. 37 o,p het alph. reg. Tegen >deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door aden ingeschrevene, wien de uitspraak :geldt, of diens wettigen vertegenwoordi ger b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe, aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Bur gemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Ook de Commissaris der Koningin kan binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Vlissingen. 25 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies^ van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. I gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Kosten der Belgische geïnteerneerden. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat tusschen de Bel gische en Nederlandsche regeeringen overeenstemming is verkregen over de wijze van terugbetaling van de kosten gemaakt wegens interneering van Bel gische .militairen tijdens den oorlog. De loonen van het spoorwegpersoneel. Zaterdag is te Utrecht de vergade ring gehouden van den Loonraad van 't spoorwegpersoneel. Langdurige dis cussies werden gevoerd over de voor stellen der directie in zake de herclas- saificatie der gemeenten. De vertegen woordigers der organisaties maakten ernstig bezwaar, daar de directie met afzonderlijke voorstellen is gekomen, zonder af te wachten wei'ke voorstellen zijn te verwachten van de rijksherclas- sificatie-com,missie. De Loonraad besloot geen advies over de voorstellen der directie te ge ven. Besloten werd een sub-commissie te benoemen, bestaande uit de heeren Kooien, voorzitter Elias en Sariemijn, leden der directie Moltmaker en Oost veen, vertegenwoordigers der organisa ties om na te gaan, waarop de voor steilen der directie steunen en met een eventueel advies te komen bij den Loonraad in zake dit vraagstuk. Da.t .moet u van den beginne af begrijpen, antwoordde Weisz, die zich niet van steek liet brengen en kalm zijn doel vervolgde, dat hier voor mij alle andere ©verwegingen wegyallen, dat ik slechts de w.aarheid kan zoeken en dat ik mijne zoekende lantaarn naar alle» zijden haar .licht moet laten uit zenden. Selstermann zweeg een minuut en keek opmerkzaam naar de drukte bui ten. Goed, zeide hij toen weer kalm. Doe u, wat u voor uw plicht houdt. Mijn .h.uis kan uw onderzoek door staan. Maar ontzie, wat ik u verzoeken mag, ons aanzien naar buiten. U weet, er zijn niet te vervangen goederen, en daartoe behoort de onbesproken naam mijner familie. Ook het geringste stofje op ons blanke schild zou door onze vijanden en benijders met vreugde op gemerkt worden en gebruikt. Men zou het gebruiken, om de ongehoordste feruchten over ons in de wereld te rengen. Daar zou niet alleen de eer onzer familie, daar zou de eer, de ze kerheid der zaken, daar zou mijn kre diet onder, lijden...., ik.jweet niet, of u dat alles zoo in de uiterste gevolgen overziet. fit «verzie het geheel, ea Ik Hen Afvloeiing P. en T. personeel. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan niet minder dan 42 kantoorhouders bij den P en T. dienst eervol ontslag verleend in verband met de omstandigheid, dat hun het voornemen is medegedeeld, om de inrichting van hun dienstvak zooda nig te veranderen, dat hun werkzaam heden overbodig zullen worden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graat en Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 22 Juni,, in Nederland uitge sproken 63 faillissementen tegen 66 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 juni 1940 faillissementen tegenover 1357 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Bij dezen hebben wij de eer uwen raad ter vaststelling aan te bieden le. een gewijzigde begrooting van het bedrijf der gemeentelijke Groente en fruitveiling voor het jaar 1922 2e. de rekening van dat bedrijf over het jaar 1922, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een gelijk bedrag ad ƒ13.941.58 na verantwoording in ont vangst van een bijdrage van de ge meente tot dekking van het tekort groot ƒ4362.52. Deze stukken zijn door ons nagezien en in orde bevondem Bij dezen hebben wij de eer uwen raad ter vaststelling aan te bieden de rekening van het bedrijf van 'dén vée- en vleeschkeuringsdienst voor den kring Vlissingen over het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1922, slui tende in ontvangst 'en uitgaaf met een bedrag ad 9.116.74. Deze rekening is door ons nagezien en in orde bevonden. Bij dezen hebben wij de eer uwen raad ter vaststelling aan te bieden le. een gewijzigde begrooting van het bedrijf der badexploitatie voor het jaar 1922 '2e. de rekening van dat bedrijf over het jaar 1922, sluitend in ontvangst en uitgaaf met een gelijk bedrag ad 12.337.13, na verantwoording in ont vangst van een bijdrage uit het reserve fonds tot dekking van het tekort ad 298.49. VLISSINGEN, 25 JUNI. Zomer-notities. Zou de zomer eindelïjik komen Zoo niet, dan hebben we tenminste één prachtigen Zondag gehad, die aan het strand goed is verloopen. Zooals aan gekondigd was, is hier om ongeveer 11 mij ook mijn plicht tot de strengste stilzwijgendheid bewust, zei mr. Weisz op vasten toon. U zelf zou me geen geheimen ontwringen, die ik niet voor uwe ooren bestemd zou achten. 1Ha, Ikijk eens aan, merkte Selster mann op, en weer vloog een hatelijke blik naar den ander. Ik .heb daar dus slechts een bondgenoot, die heel wat voorwaarden stelt, gewonnen. Zoo, dat het verbond mij bijna moest berouwen. Ik had eigenlijk een volkomen en eer lijk samenwerken verwacht. Zooals het van mij niet anders te verwachten viel, antwoordde Weisz zonder de minste scherpte. Juist in de eerlijkheid zit het, dat ik hier niet bloot schijnwerkzaamheid ontwikkel, maar het zoo ernstig opneem, als de zaak eischt. Het werd Selstermann innerlijk on behagelijk te moede en hij brak het gesprek af. Wóórden zijn genoeg gewisseld, zei hij met Ikoele hoffelijkheid, wij: zul len uwe daden afwachten. Terstond nadat mr. Weisz vertrok ken was, riep Selstermann zijn zoon bij zich. Zeg eens, zei hij, de pp|UEiBj% die jl} straks over mr. Weisz hebt ge maakt, klonk merkwaardig hatelijk.... heb je iets met hem Ik zei Alfred hoogmoedig. Met dien Daarvoor is hij mij te min.' Ik mag hem nu eenmaal niet. omdat hjj tegenover mij gen schoolmeester, gen uur een pleizierbootuit Zierikzee ge komen, waarvan een gedeelte in Mid delburg is afgestapt, van waar ze per tram hierheen zijn gekomen. Een ander deel der 600 reizigers, waaronder een muziekgezelschap uit Ouwerkerk bij Zierikzee, is mee doorgevaren, Dit ge zelschap heeft in de tent aan het strand een niet onaardige uitvoering gegeven, waar tal van aanwezigen zeker van het programma -hebben genoten. De burgemeester heeft dé uitvoerenden be dankt en hun een herinneringsmedaille toegezegd. Den heeien dag is het aan het strand een drukte geweest van belang, zoo zelfs, dat; toen we om ongeveer 5 uur eens een kijkje gingen nemen, geen enkele stoel onbezet was. De huurders ■der cabines in de galerij hadden, voor 't eerst van dit seizoen, een vrij groo- ten toeloop van verbruikers, zoodat ze waarschijnlijk Sint Jan van 1923 niet zullen vergeten. Aan het strand muziek, maar ook in de stad. Daar werd een rondgang ge maakt door de jubileerende muziekver- eeniging „St. Caecilia", die juist heden haar 3Ö-jarig bestaan vierde. Kon het mooier. Zondag en ook zon-weer. Na dat Zaterdagavond in intiemen kring het jubileum is herdacht, waarbij de beide jubilarissen, de directeur, de heer André Geijsen en de penningmeester, de heer W. Fens, gevierd werden onder liet overhandigen van stoffelijke en welriekende blijken van waardeering, werd een wandeling door een deel der stad gemaakt. Aan het repetitielokaal in de Gravenstraat werd „St: Caecilia" afgehaald door de Postfanfare, waarna gezamenlijk opgetrokken werd, naar de woningen van penningmeester en directeur. Toen werd de bovenvermel de tocht gemaakt, waarbij het-vaandel, dat met een grooten, van tal van rozen voorzienen lauwerkrans behangen, was, werd meegevoerd. Dat een uitvoering in de stad-wordt op prijs gesteld, bleek weer -eens te meer, toen :;„St. Caecilia" gisteren avond een concert gaf op de tent in het Bellamypark. Jammer, dat we er dadelijk weer bij moeten voegen, dat een deel van het publiek deze uitvoe ringen niet waardeert blijkens het al te groot lawaai, 'dat er gemaakt werd. Na het laatste nummer voor de pauze kwam een deputatie van Vreemdelin genverkeer, bestaande uit de heeren Van Raalte, Mulder en Muurling, den directeur, den heer André Geijsen, na een korte toespraak, een bloemenhulde brengen en onmiddellijk na de pauze overhandigden twee kinderen namens „St. Caecilia" aan den directeur den bloemkrans, waarvan boven gesproken is, na een kort woordje van den heer Tournoy. Dat "a élk dezer huldigingen luide fanfares weerklonken, behoeft geen ■betoog. Feestdag aan de De Ruyterschool. Zaterdag had de jaarlijksche feest dag van de „Df Ruyterschool" plaats. verstandigen man speelde, en dat verdraag ik slecht. Het allerminst van een zederechter, die zelf voor zijn eigen handelen andere principes volgt. Wat meen je daarmee vroeg Selstermann loerend. Weet je iets van hem Hij is toch een uiterst fatsoen lijk mensch. Of het nu wel correct is, als hij den zoon les zal geven, daarbij de dochter het hoofd op hol te brengen, lachte Alfred spottend, dat zou ik aan uw beter oordeel willen overlaten. Heeft hij. zich bij Greta opgedron gen vorschte de vader. Opgedrongen... zei de jonge man. Och neen, hoe zou dat. Zoo lomp doet hij dat niet. Er ligt in heel zijn manier zoo iets buitengewoon indrukwekkends voor jonge gansjes van de soort mijner idealistische zusier. Het dwepen met dit soort menschen zit haar in 't bloed. En dat heeft hij begrepen en maakt gebruik van. Zij. hebben een geheim verbond met elkaar en dat verbond gaat tegen ons... tegen u en mij. Selstermann beel de tanden op elkaar: Wat mlji betreft, zei hij vol over tuiging, ik zou zoo'n bondgenootschap niet vreezen, hoe onnatuurlijk en on aangenaam het ook zou zijn. Maar jij... jij... daarom heb ik je laten komen, om je dat eens in allen ernst te zeggen... jjj moet je beier In acht nemen. Heeft hij u tegen mij opgelet dep «te jónge man op hartstochfelijkep won. 'rej awet afeft voor mij In-aetit waarvan de roeiwedstrijd in het kanaal het hoofdnummer uitmaakt. Het was evenals vorige jaren druk aan beide zijden van het kanaal, op het deel. tusschen Souburg en de Keersluis, waar de wedstrijd gehouden werd. Er waren 14 ploegen, machinisten of stuur lieden, ieder bestaande uit een stuur man en 6 roeiers, kampten om de uit geloofde medailles. Het harmonie-gezelschap „Ons Ge noegen", onder directie van den heer Goovaarts, dat spelende naar het terrein was getrokken, luisterde den wed strijd op. In de afdeeling A, waaraan 6 ploe gen deelnamen, werd de baan het kortst afgelegd in 3 m. 21 sec. door-de ploeg van stuurman B. J. de Ruijter met de roeiers L. C. P. Willemse, K. van Ijzen- doorn, P. v. d: Linden, I. D. van Mame ren, J. M. Vemmer en C. H. van Hilten. Tweede was in 3 m. 30 sec. de ploeg van. stuurman P. P. A. Groenewegen met de roeiers J. A. Walrave, H. W. Spruit, H. G. Peijeenborg, M. L. Vijver berg G- Remijn, J. C. Meijers. In afdeeling B, waaraan 8 ploegen deelnamen, was eerste in 3 m. 26.8 sec. de ploeg van stuurman E. J. van den Hemel en de roeiers J. C. Vervark, L. v. Oudenaarde, M. C. Braam, H. C. Heijen, J. C. Joosse en J. Jonker. Tweede was in 3 m. 32.4 sec. de ploeg van stuurman D. Krul met de roeiers J. V. Ribbens, J. A. jasperse, G. J. Lijsen, K. F. van der Kooi, B. Dom misse en J. N. B. Bijleveld. Deze vier ploegen moesten nu kam pen om de zeven gouden medailles. Hierbij was le de ploeg-Groenewegen in 3 m. 32.4 sec. 2e de pIoeg-Krul in 3 m. 35.4 sec. 3e de ploeg-de Ruijter in 3 m. 37.7 ser. en 4e de pioeg-Van den Hemel in 3 m. 47 sec. De ploeg-Groenewegen kon nu niet meer in aanmerking komen voor den tweeden prijs en kwam in de plaats de ploeg van stuurman A. J. de Koster met de roeiers M. Stroo, L. M. Quaak, H. Volk, A. T. Volk, J. WilleljöOrdse en M. Romijn. Deze ploeg was ook uit af deeling A en had de baan afgelegd in 3 m. 40.4 sec. Des avonds werd het feest voortgezet in de groote zaal van het Concertge bouw, waar vooraf dé prijsuitdeeling plaats had. De heer S. Visser, directeur der school, heette allen welkom en trok uit het aanwezig zijn van zoovelen de con clusie, dat de feestavond van de „De Ruyterschool" door allen op prijs wordt gesteld. Er behoorde egnige moed toe om bij een weerstoestand zooals de maanden Mei en Juni hebben medegebracht aan een, roeiwedstrijd te denken. Maar wij rekenden op het gunstig verloop van vorige jaren, toen ook de vooruitzichten zich wel eens minder gunstig lieten aan zien en het tijdens den wedstrijd toch weer goed werd. Zoo was het ook dit jaar. Is eenmaal de datum van den wed strijd vastgesteld, dan is het moeilijk daarin verandering te brengen. Zoo ook nemen... ik weet niet, maar die vent staat mij. zoo tegen, dat ik tegenover hem tot alles in staat 'ben- Hij heeft niet tegen jou opgezet, zei zijn vader. Maar hij zal je nagaan. En hij: is een man met scherpziend oog. Wat raakt mij dat alles Moet ik hem misschien als proefkonijntje voor zijn detective-neigingen dienen Moet ik mij nog verder door hem laten ti- ranniseeren en beschoolmeesteren schreeuwde Alfred rood van woede. Ik bewonder werkelijk uw lankmoedig heid' Hoe dat vroeg Selstermann koel. Maar gooi hem dan toch eindelijk de deur uit, riep zijn zoon hartstochte lijk. Zooals ieder ander al lang zou ge daan hebben. Ik denk haast, dat u bang voor hem bent. Heftig stoof zijn vader op. Denk er aan, jongen, zei hij toen koel en dreigend-. Ik vrees niemand, ook jou niet. Ik heb je alleen willen waarschuwen. En ik zal hem niet de deur uitgooien, omdat zulke menschen bui'ten nog veel gevaarlijker zijn dan binnen. Gevaarlijk voor jou, niet voor mij. Onthoud dat en ga en wees voor zichtig. Er moet een eind aan komen, dat jij het geld bij handenvol op straat werpt. Zijn zoon blies ia de lucht en zei toen schuchter en weifelend Daar kom ik dus zeiter vandaag te ongelegener tijd. ik had juist thans «trtngfnd waf geld n*aig. v Ge '-tii rlrrt fs'/eü-s'. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. iedereen eet giaag rii-t (4 meelspijzen met A, J, P's Citroen-Saus er over. Een halve liter saus van een pakje a 7cent. 6 nu werd Vrijdag nog gevraagd „Gaat de wedstrijd morgen non door", en daarop werd heel eenvoudig geant woord „Al regent het morgen ook kei- steenen, doorgaan zal hij". Behalve het weer was Pr echter een andere factor en die was niet weg te cijferen. Door den waterstaat was eenig be zwaar gemaakt, om den roeiwedstrijd op het kanaal door Walcheren te hou den en dat wel naar aanleiding van de werkzaamheden tot verbetering van het jaagpad. Gelukkig werd er vergunning gege ven, onder voorwaarde, dat er voor ge zorgd werd. dat geen toeschouwers zich op het jaagpad zouden begeven en daarvoor moest gezorgd worden. Omdat maar de helft van de leerlin gen zich aan den wedstrijd durfden wa gen wat zeer te betreuren valt waren er onder de niet-roeiers velen, die zich gaarne beschikbaar stelden een oogje in het zeil te houden. Ik zei zooeven, dat het te betreuren valt, dat een zoo groot aantal leerlin gen niet aan 'den wedstrijd deelneemt. Als allen er er zoo over dachten, dan zou de jaarlijksche roeiwedstrijd al spoedig tof het verleden gaan behooren. Maar niet alleen de wedstrijd. Wat toch is het geval De dag van den wed- strüd' behoort tevens beschouwd te wor den als den jaarlijkschen feestdag van de schóól. Het is een dag van uitspanning. Hoe menig uurtje wordt door de leeraren en de leerlingen aan de school doorge bracht. Maar hoe de leeraar staat te doceeren, en den leerlingen is de taak opgedragen van het geleerde te profi teren DM soör fiun verderen levensloop een hoogere sport van de maatschap pelijke ladder te bereiken. Vandaag is dat geheel anders. Wij doen met hen mee. Wij zien elkaar eens in een geheel andere omgeving en dat heeft ongetwijfeld ook alweer de goede zijde. Dames en heeren, voor ik eindig ge voel ik mij verplicht .onzen hartelijken dank te betuigen aan allen, die ons zoo' krachtdadig steunden. De heer jasperse heeft zich weer be reid verklaard de prijzen uit te reiken, want niemand van ons ziet kans om het zoo goed te doen als hij en daarom geef ik hierbij het woord aan den heer jas perse. (Luid applaus). Hierna ging de heer jasperse over tot de prijsuitreiking. Geachte Dames en Heeren, Het is zoo langzamerhand mijn ge woonte geworden bij het uitreiken der behaalde prijzen in den roeiwedstrijd een enkel woordje vooraf te laten gaan. Vóór de volgende week geen cent, zei zijn vader streng. Leer er mee rond te komen. En nu, ga heen, ik moet nóg werken. Alfred aarzelde nog even en scheen een laatste poging te willen wagen om den groothandelaar milder te stemmen. Maar deze wierp hem, van zijne papie ren opziende, een zóó vernietigend scherpen blik toe, dat de jonge man zich op de lippen beet en zwijgend de kamer verliet. Toen hij de deur had gesloten, stond Selstermann van zijn stoel op en ging naar het venster. Zijne bewegingen wa ren niet lenig en frisch als anders. Het scheen, alsof een last hem drukte, die de laatste uren zwaar op hem was neer gekomen. Hij. mompelde een paar woorden stit voor zich heen en trommelde met de vingers tegen de ruiten. Daarna keerde hij zich haastig om en ging tot in het midden van de kamer. Daar bleef hij staan en stampte met den voet op den grond. Zijn gelaat kreeg een harde uit drukking en in zijn oogen gloeide een besluit vol hartstocht. Hij deed een paar schreden naar de kamer, waar de kas werd gehouden, bleef toen staan en keerde lang-zaam en rustiger naar zijn schrijftafel terug. .4>tn J (Wondt vervolgd.) tajityo* Wei-Hui Hi «KM ïoilR lg| "it ri'twj -j- -j- l i - ii r^FfSlVsS

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1