1060 150 100 25 Pap 33 JUNI enr^^nn Eerst© Blad RICHTIHGen PRODUCTEN SER it chappij van No 146 61e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KLATERGOUD. MeteoroSogie en Politiek. Brieven uit de Hofstad straat 3, cisstr. 145. ien Rotterdam plaatsen. kSSAGIERS i VEE. ïldi r. Roti nr tui. nu 8 9 8 9 omen nep. en Kip. VOö, lei, O RN, Tel. 153 [ODT.Tel. 8Jt- IHEK, Tel.101. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UvU een ongeluk. vUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. de lert ch- sch oor ar- be- len an- net rk- fa- ïijn ne, oe- aen <ar /as de- in- JS- en, los De ge- er- ra- ye- te en in ïrd Dor .in- lap •ei- De cht op ar- len ge- ïld. Zij het to- md de ïad aat aan aen ng. )ok eer dt lik- op ren er op ag toe rij- na- ch< oo- en- an( ;en nar dei vai D< »rei nar eei vai zer le dei '00 i d or an en de to er be ich aa> t e ge jls ijk oo :ic ich >di tij zol ;ld ais ge ge al >e he ve da oo i c ;n: ;le tai de ve he nc '-it nr ke 'fi'.4 E< ia )0 h Dit nummer bestaat uit 2 bladen OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 29 Juni 1923, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burn, en Wetli. tot verkoop aan P. C. van Beusekom alhier, van een perceel bouwgrond, groot 54 M2. met tuingrond, groot 19 M2., gele gen aan den Koudekerkschen straat weg, tegen respectievelijk 15 en 10 per M2. 2. Idem tot verkoop aan A. Visser al hier van een perceel bouwnrond, groot 115 M\, gelegen aan de Vari der Man- derenstraat, tegen 7 per M2. 3. Idem tot vermindering van de pachtsom voor een perceel bouwland, gelegen aan den Kapoentiesweg, ver pacht aan de Kon. Mij. „de Schelde", wegens vermindering der grootte van het perceel. 4. Idem tot het verhuren van de wo ning aan den Kapoentjesweg aan J. de Konink a 4 per week. 5. Idem tot het verhuren van grond en aanwijzing losplaats aan de Hout kade voor het verplaatsen van de goe derenloods >der Middelburgsche Maat schappij van Stoomvaart. 6. Idem tot het verhuren van grond aan A. M. Kuijpers Co. te Middelburg voor het plaatsen van een walhuisje aan de Wijnbergschekade, ten behoeve van den motorbootdienst Rotterdam Amsterdam; 7. Idem tot aankoop van het huis met tuin aan het Droogdok van d'e er ven van mevr. GewinVader, voor den openbaren dienst (uitbreiding gemeen tehuis). 8. Voorstel van de commissie voor de strafverorderingen betreffende het ver zoek van eenige winkeliers tot wijzi ging van de verordening op de winkel sluiting. 9. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een schrijven van den minister van arbeid, handel en nijver heid inzake het verzoek van het Natio naal Comité tegen het alcoholisme, om te overwegen, het instellen van een tap- verbod van sterken drank op de dagen van de viering van het 25-jarig regee- ringsjubileum. 10. Idem tot het vaststellen van een gewijzigde verordening op dc heffing en invordering van schoolgeld voor de Handel sherhali ngsschool 11. Idem tot wijziging der verorde ningen op de heffing en invordering van het schoolgeld voor de lagere scholen. 12. Idem tot het inwilligen van het Toen hij. later aan tafel kwam, zag ik duidelijk hoe zijn blik onderzoekend over moeders gelaat vloog en daarna over het mijne, waarop hij slechts een oogeniblik bleef rusten. Want mij wan trouwde hij toen nog heelemaal niet. Thans wantrouwt hij mij. Ik heb immers .helaas niet altoos terstond de leelijke kunst van veinzen ter beschikking dat hij niet zoo nu en dan na dergelijke waarnemingen in mijn gelaat sporen van het mee door leefde heeft moeten ikunnen vinden... - Ja, en wat is het dan, dat hier omgaat vroeg mr. Weisz., door deze onthulling ten zeerste getroffen. Wat is de diepere grond voor deze handelin gen van uw vader Ik w?et het niet, antwoordde Greta. Anders was ik reeds lang tot hem gegaan en had op alle gevaar af met hem gesproken. Maar mij ontbreekt voor een strijd tegen den hartstocht, die 'hem stellig beheerscht, de kennis van de beweegredenen, die alleen uit zicht op succes kunnen geven, als hier omkeer en het voorkomen van het uiterste nog mogelijk is tenminste. Maar ik heb de overtuiging, dat hij door een hartstocht beheerscht wordt, die zijn kalmte en zijne eerlijkheid ver nietigd heefteg verzoek van het bestuur der Vereeni- ging voor bijzonder lager onderwijs op gereformeerden grondslag, om toeken ning van ƒ3392 voor nieuwe school banken. 13. Idem tot vaststelling van een ge wijzigde verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten en tot sluiting der begraafplaats „Vrede hof", met uitzondering van het Israëlie- tische gedeelte op een nader door Burg. en Weth. te bepalen dac. 14. Idem tot vaststelling van een ge wijzigde verordening, regelende de in richting en hel gebruik der algemeene begraafplaatsen. 15. Idem tot het verhoogen der sub sidie aan het burgerlijk armbestuur met ƒ4000 (wegens steun aan werkloozen). 16. Idem naar aanleiding van het adres van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam inzake de verlaging der loonen van de losse havenarbeiders al hier. 17. Idem tot het vaststellen van een verordening tot regeling der toeken ning van wachtgeld aan ambtenaren en werklieden in vasten dienst der ge meente. 18. Idem tot het vaststellen van een gewijzigde begrooting en rekening voor het Woningbedrijf, van de Groen te- en Fruitveiling, van het Badbedrijf en van het bedrijf van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst, kring Vlissin gen, voor 1922. 19. Idem tot het vaststellen van staten van ontheffingen en oninbare posten wegens schoolgeld voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs 1921/22, en 1922/23, voor de Avondschool voor N. O. 1922/23, Handelsherhalingsschool 1922/23 en plaatselijke inkomstenbe lasting 1920/21. 20. Idem tot wijziging der gemeente- b'egrooting, dienst 1923. PLAATSEN BESTEMD TOT UITKLOP PEN VAN TAPIJTEN OF VLOERKLEEDEN. Burg. en Weth. van Vlissingen doen te weten, dat door hun college is genomen het volgende besluit Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op artikel 30 der Algemeene Politieverordening voor Vlissingen, besluiten I. aan te wijzen tot plaatsen, zooals be doeld in artikel 30 van genoemde verorde ning a. het terrein der „Zeehondenwerf" b. het terrein van den Gemeente-Reini gingsdienst, gelegen nabij de voormalige Marinehaven II. in te trekken alle eventueel vroeger genomen besluiten tot aanwijzing van plaatsen, als bij dit besluit bedoeld. Vlissingen, 30 April 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, (get.) M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, (get.) F. BISSCHOP. Vlissingen, 20 Juni 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Zijne eerlijkheid herhaalde Weisz. Eene schrikkelijke gedachte voor een wezen, bij' wie zooals bij u eerlijkheid tot hoogste wet van denken en idoen geworden is Dat is zoo, antwoordde zij. Ik zou inderdaad mijn beste, wellicht mijn leven willen offeren, als ik hem nog van die tirannie kon bevrijden, die zijn zedelijke en maferieele krachten uitput. Ik heb reeds meer dan honderdmaal gezien, hoe hij rekent en rekent, hoe hij in geheime avonduren zich in de kamer van de kas opsluit, wat bij de niets vermoedende moeder maar al te gemakkelijk als ijver voor de zaak voorstelt. En het is droevig, te denken, dat deze overmacht reeds door een derden vreemden mensc.h wordt uitge oefend,, zooals ik u vertelde, ja, niet alleen door vreemden... Niet bloot door vreemden vroeg mr. Weisz verbaasd. U wil toch niet zeggen Toch. Toch, antwoordde zij haas tig en wrong de handen ineen. Zijn ergste tiran, zijn gevaarlijkste, die hem volkomen in zijn macht heeft en zich zelf daarbij vergiftigt, is zijn eigen zoon. Alfred, fluisterde haar toehoorder. Ik heb die onzalige zwakheid steeds op rekening van. ijdele vaderliefde ge schreven. Die alleen zou zooveel onheil niet kunnen stichten zei Greta, als er dage lijks en uur voor uur geschiedt. Mijn broeder heeft voor zijne negentien ja- Weken en maanden achtereen heeft ons het weerkundig bericht de schier eendere voorspelling voorgehouden, dat het 's anderdaags „zelfde tempe ratuur" zou zijn. Inderdaad is deze in lichting vaak verre van onjuist geble ken ,en was het inderdaad dezelfde tem peratuur, met dien verstande nochtans, dat het dan heden dezelfde slechte, bij het ijzige af kille en onaangename weergesteldheid was, als we daags te voren „genieten" mochten. En de eeni- ige variatie in de misère en haar profe ten-dienst was deze, dat we gisteren „kans op regen", heden „wellicht re gen", morgen „weinig regen" voor het kiezen hadden, en het achteraf meestentijds „volop" regen werd. Dat duurt nu al een paar maanden, en nie mand vermag ons zekerheid te bren gen, wanneer we nu eens van die „zelfde temperatuur" en dien einde- loozen regenvloed verlost zullen wor den. In haar radeloosheid klampt de teleurgestelde menschheid zich aan de weerprofeten van professie, de meteo rologen vast maar zelden vindt zij zich zoo teleurgesteld in hare verwach tingen als juist thans. Bovendien aan wien moet de palm der wetenschappe lijke overwinning worden uitgereiikt, waar de officieele weerprofeten elkan der zoo duchtig tegenspreken De een verwachtte' op 21 dezer, zich daarbij blijkbaar aan de officieele seizoensin- deeling houdend, een definitieve weers verandering, welke, al zijn we dank baar voor den glimp, van verbetering die deze week gloorde, tot dusver eigenlijk nog niets definitiefs, eri^eok nog niets van een wérkelijke, vertrouw bare verandering had de ander ver zekert ons, dat over 20 of 30 dagen het weer milder zal worden. Midden v.an Hooimaand dus niet eerder derhalve, en we mogen ons dan wel haasten of daarmede is alle kans op zomer ver keken de derde betoogt dat het, kort en goed', dit gansche jaar door, koud en guur zal blijven en tot troostprijs voegt hij er bij, allicht het volgend jaar ook nog. Prettig vooruitzicht En dus van die „zelfde temperatuur" komen we volgens die heeren meteorologen voorloopig niet af. Ook in de Staatkunde van den Iaat- sten tijd trachten de politieke weerbe richten ons aan dit „zelfde tempera tuur", even onaangenaam en teleurstel lend als de andere weersgesteldheid, te doen wennen. Geen dag gaat voorbij of het is dezelfde Duitsche onwil, dezelfde Fransche hardvochtigheid, hetzelfde bij ongeluk dooden van Duitschers, de zelfde vermoording van Franschen, waarvan de berichten gewagen de Russische Sovjet-heerschers zijn van- ren een geheimzinnigen, ik zou haast zeggen een genialen aanleg voor het onderkennen 'van vaders karakter en ■daden. Of hij een of ander weet is mij onbekend. Maar hij heeft hem volko men in zijne macht. Hij dwingt hem zijn leegloopen te dulden en elke ver kwisting en elke uiting van lichtzinnig heid. Hij windt zijn vader om den vin ger en loopt daarbij blindelings zelf in het verderf. Vooral sedert hij heeft doorgedreven, dat hij zijn studie geheel mocht opgeven en zich daardoor ook nog kon onttrekken aan de rest van goeden invloed, dien u stellig op hem trachtte uit te oefenen. Helaas vruchteloos, stemde mr. Weisz toe. Het is alles vruchteloos bij hem, zuchtte Greta. Zijne ontwikkeling be reidt zelfs de anders zoo blinde en toegeeflijke moeder zorg. Anders kan ik mij tenminste de schaduw niet ver klaren, die helaas sedert een paar maanden op haar gelaat ligt en niet wil wijken. Zij' wordt tegenwoordig ook door geheim verdriet verteerd, dat ik slechts ten deele kan verklaren uit zorg over Alfred. Want op papa vertrouwt zij nog als vroeger. Zij zweeg. Er nadert iemand, fluisterde zij en stond snel op. Laten wij goede kamera den zijn, voegde zij' er aan toe. De beste, verzekerde hij vast en warm. En daarbij klemden hunne handen zich vaster ineen. daag even brutaal als gisteren, de Turken morgen even onbetrouwbaar dan zij heden worden afgeschilderd, de tusschen Frankrijk en Engeland met allerlei kunst- en vliegveld bijeenge houden „saamhoorigheid" is den eenen dag even kunstmatig en voos als den anderen, Bulgarije is evenzeer nu een gevaarlijke krater voor Ztiid-Oost- Europeesche erupties als het gisteren en altijd geweest is, de Grieken, zijn thans een zoo min standvastig en be trouwbare politieke eenheid, als ze ooit waren. Zoo kunnen we voortgaan om schier overal te moeten constateeren „zelfde temperatuur'- dat is vandaag even slecht als gisteren, morgen even naar als vandaag Toch niet daar is Duitschland nog, dat groote complex van staatkundige en economische belangen, met welks wel en wee het welzijn en de ellende van het overige deel der wereld nauw samenhangen. Daar is Duitschland nog, waarvan de politieke meteorologen, zoo officieele als leeken ons voor den dag van morgen als misschien, voor de naaste toakomst wel zeer zeker niet „zelfde temperatuur" voorspellen, maar -een onafwendbaar kouder, zware be wolking, onweer, storm... Reeds wijst het onbedriegelijke weerglas zijner economisch-politieke gesteldheid aan zienlijk lager dan het nog geen week geleden deed. De waardemeter van Duitschland's kracht als handelsnatie, als industrieele factor ten opzichte van het zoo vurig begeerde wereldherstei is opnieuw een lager cijfer komen aanwij zen en de mark is deze week reeds tot minder dan de helft van de „waarde" der schier waardelooze Oostenrijksche kroon gedaald. Wie durft nog de vrees verhelen, dat dit den weg beteekent, welke rechtstreeks leidt naar het af schrikwekkende Russische voorbeeld Het is waar, de menschelijike samenle ving is in de laatste jaren, aan reeds zooveel ondenkbaar geachte kommer en leed ten prooi geweest, dat er bij velen wat ellende meer of minder, niet veel meer op aan schijnt te komen. Die onverschilligheid', begrijpelijk, hoewel daarom nog niet verschoonbaar, bij de volken, die reeds storm na storm teis terend over zich voelden losbreken, zij is onduldbaar bovenmate bij de na ties, die nog genoegzaam wisten te redden uit den baaierd van den wereld- strijd, om niet met alle macht en kracht prijs te stellen op een bezit aan geeste lijke en stoffelijke goederen, .hetwelk bij een catastrophe, waarvan het dalend weerglas de nadering voorspelt, in het grootste gevaar komt te verkeeren. Moge het daarom Europa en de ove rige wereld thans niet aan betrouw bare meteorologen ontbreken, ten ein de, voor het te laat zal blijiken, die HOOFDSTUK II. De oude Johan klopte en frad bin nen. Over zijn oogenschijnlijk onver schillig gelaat vloog iets als een licht straal, toen hij de tweee jonge men- schen zag. Mijnheer Seistermann laat mijn beer den advocaat verzoeken bij hem beneden te komen, zei hij. De man van zaken zat in den leeren stoel in zijn kantoor en bood den bin nentredende een sigaar aan. iIk wilde u nog, voor u het huis verlaat, een bewijs geven, begon hij, hoe ik u hoogacht en hoe de bespreking- van straks daarin niets heeft veranderd, integendeel, dat gevoel nog versterkt heeft. Weisz zag hem met grootere op merkzaamheid aan. Hij had zich onder wijl hij de trappen afdaalde, sterk voorgenomen, wel onopvallend, maar toch heel nauwkeurig Selstermanns wezen te bestudeeren. Hij wilde hier verandering brengen, voor zoover dat in zijn macht kon liggen. Want met zijn liefde voor Greta lag de heele familie hem na aan het hart en hij hield zich voor haar geluk of ongeluk mede ver antwoordelijk. Ik richt mij tot u als jurist, ver volgde Seistermann. En als menschen- kenner. Maar ook als menschenvriend. Juist ais vriend van onze familie. Het verzoek, dat ik u wilde doen, zou aan ieder ander een onbescheiden verzoek zijn. Bij u vormt het een bewijs van vertrouwen, waarvan ik aanneem, dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. voorzieningen te treffen, welke moge lijkerwijze nog uitkomst en redding brengen kunnen. Want z,oo niet nu, dan wellicht nimmer meer Theo van Hoy tenia. Raadsverkiezing. Woningbouw. In de jaren toen het bruut geweld overal heerschte en alle minderwaardige eigenschappen van den mensch zeer deed opleven, leden zij het meest, die hun levenstaak wijdden aan het ideëele belang van de menschheid. Zooals eenmaal één der bandieten uit de Fran sche revolutie het beruchte woord sprak „wij hebben geen geleerden meer noodig", leek het in de jaren 1914-' 18 alsof men geen geestelijke lei ders meer wenschte. Heel even glimpt gelukkig de oude toestand weer oo. Nu en dan doen zich oogenblikken voor, waarin weer wat oude waardeering voor hen blijkt, die in de geestelijke voorlichting hun le venswerk zochten. Verleden week me moreerden wij de huldiging van Louis Couperus, thans stippen wij aan het feit, dat voor één van onze beste kunste naars, helaas ai overleden, een monu ment wordt opgericht. Het is Theo van Hovtema, wiens naam zal gebeiteld worden in onvergankelijken steen. We behoeven de kunst en de- verdiensten van dezen knappen kunstenaar niet na der te schetsen. Wel ieder kent zijn prachtige dier-teekeningen. zijn illustra tief werk. Hoytema was één dier groote artisten die de natuur en haar schepse len in groote liefde vereerde. Op een mooi punt in Zorgvliet zal het monument voor Van Hoytema prijken. Daar waar nog honderden vogels zin gen. 't Is een eenvoudige drinkvijver voor Hoytema's gevleugelde vrienden een laag muurtje sluit één zijde van den vijver af en in het midden van dat muurtje staat de naam van hem aan wien het monument is gewijd. Een pas send vogel-motief siert in allen een voud den gedenksteen, waaruit tevens een fonteitje spuit, dat het vijverwater verf.rischt. Het ontwerp van ingenieur Knuttel is door zijn eenvoud treffend in stijl van het karakter van Van Hoy tema. Over de stichting van dit monument zal ieder zich verheugen èn om de kun stenaar, wiens nagedachtenis het zal le vendig houden èn om het feit zelf, dat men de Kunst wil gedenken. De volgende week heeft hier 'de ge- u het ook zoo opvat. In 't korf het gaat om het volgende. Mijn vrouw mist in haar kamer uit haar gesloten schrijf tafel sedert drie maanden, kort nadat zij haar huishoudgeld ontvangen heeft, telkens duizend mark. De dief is onge twijfeld iemand, die de omstandigheden uitstékend kent. Want slechts zoo iemand' kan het zijn, omdat geen ander de bergplaats kent en zich toegang kan verschaffen. Mijne vrouw en mij ontbreekt, zooals ik u nadrukkelijk doè opmerken, ieder aanknoopingspunt om den dader op te sporen. Er is ook niet de minste verdenking tegen eenjg per soon. Integendeel, allen, die in ons huis dienen, vooral de oude en be proefde familiebedienden, die u immers zelf kent, staan boven elke verdenking. Weisz hoorde de uiteenzetting met steeds groeiende verbazing. Na wat hij straks van Greta had vernomen, moes ten juist zulke onthullingen hem thans op het diepst ontroeren. Toch vroeg hij bedaard En alle vergissing is naar het oordeel van uw echtgenoote en van u zelf beslist uitgesloten Seistermann scheen een oogenblik de gloeiende asch van zijn sigaar te be kijken. Volkomen, zeide hij toen. Hij wachtte eenige oogenblikken. Vol komen, dat wil zeggen, vervolgde hij langzaam, zoo volkomen als juist de dwaling, de zelfmisleiding in het men- schelijk leven voor uitgesloten kan gel den. Ik houd u voor een scherpzinnig

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1