TÜIE1 [auwgom JE VRIJDAG 22 JUNI mi >rde titjes gij >i©dingen invragen TROUW, lbode ^aatsshappii m iari No 145 61e Jaargang BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN Stads= en Provincienieuws IC» j sste Jeder reeds schen van ifdrol rchi- isfeer oelen :reen. sest. RIGUVS PfPPtHMlKT MWING SVIET »aar in t e r i j Middelburg 511 liieuwstraat. |(trage ont- koortsig- Ifdpijn, geen pijsvertering Nortelooer's plboer's Pil— taria Wor- Pekela en eer (hersteld, lar a 60 cent een nette fig werkzaam [Brieven onder („Vliss. Cour." |f tegen I Juli evraagd. Adres [wsfraat 53. cli aan te mel- 39, 's avonds lb.-Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. t. nu. T.a nr 8 T, Roti ra. mr 9 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk* nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer in cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Zij die zich met 1 Juli op de „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. 8 bekomen Tranon. en Exp. G. VOö, Tri, .RHOOEH, Tel. 153 fEBHOUT.Tel. 8« ITENHEK. Tel.101. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Het wetsontwerp tot regeling van de wijze van verkiezing der Eerste Kamer leden is door deze Kamer afgehandeld en aangenomen. Het meest heeft daar bij de stemplicht een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt. Het was vooral de Amsterdamsche burgemeester die de regeering hard viel over haar houding. De uitvoering van de vervol gt»™ der stemplicht-verzakers is voor Amsterdam onmogelijk en de regeering -eeft geen aanwijzing wat het gemeen tebestuur moet doen. Het is gemakkelijk wat de heer Verkouteren zegt de rege ling moet zoo gemaakt worden, dat vervolging mogelijk is. Maar hoe dat kan. laat hij na te zeggen. Eigenlijk was niemand met dit ont werp tevreden, maar algemeen zag men in dat geen andere oplossinwas te vinden. De regeering erkent dit zelf ook, maar weet er ook geen raad op. Hoe wel niemand tevreden was, werd het ontwerp met algemeene stemmen aan genomen. Dinsdag is de Jachtwet aan de orde. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Hanzebanken. Onvereenigbare ambten. Het wetsontwerp garantie voor de Hanzebanken is nu al op de agenda geplaatst, hoewel het nauwelijks vier dagen oud is en nog geen eindantwoord van de regeering is ingekomen. E.r werd door de heeren Schaper en Marchant heftig geprotesteerd tegen deze door- drijverij, maar het baatte niet. Het wordt aan de orde gesteld en daarmede vervalt ook het voornemen om de Kamer Vrijdag naar huis te 'doen gaan. Met dit overbodige gepraat was drie kwartier gemoeid, leder wist toch dat er geen andere bedoeling was dan om dit ontwerp door te jakkeren. Na het verwarde, debat van gisteren over de onvereenigbare ambten heeft de regeering een wijziging ingediend, die beoogt te bepalen, dat bij algemeenen maatregel van bestuur de onvereenig bare ambten zullen worden opgesomd. De 'regeering blijft dus niet bevoegd willekeurig te handelen bij de bepaling van de onverenigbaarheid, maar ligt dan ook vast aan een algemeenen regel. De lieer Troelstra was nog niet tevre den, omdat de regeering de bevoegd heid houdt om den algemeenen maat regel te wijzigen. Dit was voor den heer Nolens geen reden tot afwijzing meer, omdat nu niet meer mogelijk is dat voor een bepaalde persoon een uitzondering wordt gemaakt. Hij had nu geen be zwaar meer tegen dit artikel. De Kamer aanvaardde de regeling, waartegen een deei der linkerzijde zich echter bleef verzetten. Het non-activiteitstractement voor de Kamerleden zou volgens het regeerings- ontwerp alleen gelden voor de zittings periode. De heer Troelstra wenschte dit tut te breiden tot den vollen duur van hun lidmaatschap. De minister had daartegen geen overwegende bezwaren, al leek het hem minder billijk. Eigenlijk was dit gansche debat niet aangenaam. De Kamerleden hebben hierbij te beslissen over hun eigen be langen en het ware gewenscht geweest, dat dit op minder in het oogloopende wijze was geschied. Er was een streven om van het billijke ontwerp het een en ander af te knabbelen. Er had bijvoor- beid een zeer langdurig debat plaats over de juiste samenstelling van het voorloopig verslag. Het had den schijn alsof daaruit verschillende opmerkingen waren weggelaten. De Kamer vereenigde zich met het voorstel.-Troeistra, waardoor weer een flink deel van het ontwerp is ontnomen, en het dwaze karakter van het non-ac- tiviteitstractement blijft bestaan. Aangenomen werd voorts een amen dement van den heer de Monté VerLo- ren, dat de jaren van het Kamerlid maatschap voor den ambtenaar niet meetellen voor zijn nmbtenaarspen- sioen. Daardoor wordt tenminste opeen- hooping van pensioenen' voorkomen. De eindstemming over het ontwerp heeft Dinsdag plaats. Vervolgens was nog aan de orde, om den duur van den eersten diensttijd voor de huzaren van 18 op 15 maande» te brengen. De sociaal-democraten boden 12 maanden waarvan de minister na tuurlijk niets moest hebben. Daarover stemmen we morgen- De bioscopen en het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Bij het dagelijksch bestuur van den Ned. Bioscoopbond bestaat, naar wij vernemen, het plan aan het hoofdbe stuur voor te stellen, aan alle leden over geheel Nederland van bedoelden bond te adviseeren zich te onthouden van alle mogelijke medewerking tot feestbetoon in verband met het konink lijk jubileum, naar aanleiding van de wijze waarop hun bedrijf door de hui dige regeering behandeld is en wordt, hetwelk blijkt uit het opnieuw inge diende gewijzigd wetsontwerp ter be strijding van hef bioscoopgevaar L („Vad.") Surnumerair der directe belastingen. Dit jaar zal in de maand Augustus te 's-Gravenhage het vergelijkend examen ter aanwijzing van 20 candidaten voor het ambt van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen worden afgenomen. Zij, die* aan dit examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Juli a. s. bij verzoekschrift wenden tot het departement van financiën. Nadere inlichtingen omtrent de eischen, enz. voor het examen zijn te verkrijgen bij de inspecteurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Congres voor Inwendige Zending. Woensdagavond traden verschillen de sprekers op, die een en ander mee deelden omtrent de inrichtingen, aan het hoofd waarvan zij geplaatst zijn. Allereerst sprak de heer J. A. Hooken- dijk uit Heemstede, die op het belang rijke werk der Inwendige Zending wees. Voorts trad op de heer Kortlang, di recteur van de stichting 's Heerenloo te Ermeloo. Daarna werden nog mededeelïngen gdaan door den heer Noordam, direc teur van „Valkenhei'de" te Maa.rsber- gen, door den heer Pennings, directeur van de Johan.na-Stichting voor gebrek kige en mismaakte kinderen te Arnhem, en den heer Iemhof, directeur van Hoenderloo. Laatste spreker van dezen avond was dr. W. L. Slot, directeur van de Stich tingen voor zwakzinnigen te Rokken. Van ai de genoemde inrichtingen wa ren belangrijke gegevens en voorwerpen te zien op de tentoonstelling, aan dit congres verbonden, welke tentoonstel ling gehouden werd in de nevengebou wen van de Nieuwe Zijdskapel. 43ste Zuiderzendingsfeest te Breda. In het Mastbosch te Ginniken bij Bre da werd Woensdag 20 Juni het 43ste Zuiderzendingsfeest gehouden, waar ds. J. J. van de Wall, predikant te Breda, liet openingswoord sprak. Ds. M. Lindebom, zendingsdirector te Oegstgeest, behandelde het onder werp „een bezoek aan het Zendings- veld", terwijl professor dr. J. A. Cramer uit Utrecht het onderwerp „Bouwen en Bewaren" uiteenzette. Na de pauze sprak zendeling H. Bielke van. Zeist over „Doen wij in de West ook aan Zending?" Dr. A. F. Krul! uit Rotterdam voerde het woord over Stroomen des levens", waarna ds. A. van Kooten uit Rotterdam het slotwoord sprak met als onderwerp „een droomer". Ondanks het gure natte weer was de opkomst bvredigend. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE NEUTRALE SCHOOL. Zoo zeker als ieder jaar in de Lente de blaadjes aan de boomen komen, zoo zeker treffen wij ook in iedere Juni maand, wanneer een aantal ouders voor de keuze eener lagere school ge steld wordt, een min of meer onheusch stukje van den heer Brander aan, in de „Vlissingsche Courant", tegen de Neu trale School. Tot nu toe is er van de zijde der „Vlissingsche Schoolvereeniging" op deze stukjes niet geantwoord', met uit zondering van één geval, waarin den heer Brander gewezen werd op het kennelijk onjuiste van zijn mededeelin- gen. Waar thans in de „Vliss. Courant" van gisterenavond wederom een aan val op de Neutrale School wordt ge daan, vq! met onjuiste voorstellingen, achten wij het gewenscht deze, met een kort woord, recht te zetten. Ie. Het Fransch op de Neutrale School wordt niet gegeven als propa- ganda-middel, doch als vrijwillige te volgen extra-cursus buiten de school uren op verzoek v.an bijna alle betrok ken ouders. Trouwens op verschillende openbare scholen hier ter stede, wordt door de onderwijzers eveneens buiten schooltijd Fransch onderwezen. Dat op de Neutrale school de Fransche cursus gegeven w.ordt zonder extra betaling, is een kwestie, die het principe der zaak niet raakt. 2e. Het schoolgeld op de Neutrale School is gelijk aan dat der andere scholen en wordt geïnd door de ge meente. De contributie der vereeniging wordt gebruikt voor de verbetering der leermiddelen en het veraangena men van het onderwijs. 3e. Propaganda wordt er momenteel voor de Neutrale School niet gemaakt dit is overigens geheel onnoodig, want de school telt 195 leerlingen en een grooter aantal wordt door het bestuur in verband met het onderwijs onge- wenscht geacht. De school verkeert dan ook in geen enkel opzicht „IN NOOD". Op verder geschrijf zal niet worden geantwoord. Het Bestuur der Vlissingsche Schoolvereeniging. HOE ZIT DAT iDe laatste weken zijn wij, marine- menschen, al een paar keer verblijd met de waarschuwing om de achter stallige belastingpenningen te komen voldoen. Wij weten dat 1 Mei de belasting betaald moest zijn, doch daar wij in doorsnee 8 per week in salaris zijn achteruit gegaan en de biljetten van de belasting ons pas vorig jaar October November werden toegezonden, zoo valt het de meesten van ons zeer moei lijk om in nog geen half jaar een paar honderd gulden belasting te betalen. Velen zijn er dan ook die iedere maand een zeker bedrag betalen, doch, per 1 Mei nog niet aanbetaald waren. De wil was goed, doch er was een tekort. Nu viel het ons op, dat alleen de marinemenschen waarschuwingen kre gen en de burgers niet. Tenminste bij mij in de buurt. Er.zjin er zelfs bij die nog niet eens het vorige belastingbiljet betaald hebben. Doch 'waarschuwingen niet gezien. Na informatie hoe of het kwam dat wèl de marine, doch de burgers géén waarschuwing kregen, bleek uit het antwoord dat er een schrijven van den minister van financiën is, behelzende dat de marine de belasting op tijd moest voldoen. Prachtig Maar nu is mijn vraag, wordt er alleen o.p dat geld van ons gewacht of gaat dat ooik de centjes van de burgers aan. Het gaat niet op om te zeggen, ja, maar jullie hebben iedere week een vast salaris.. Want, om alleen bij mijn "buren te blijven, er zijn er bij die ook een vaste betrekking met een vast salaris heb ben, evenveel en ook wel meer dan wij, doch belasting betalen, Tio maar en er ook niet aan "herinnerd worden. Zij lachen ons gewoon uit als het in het gesprek te pas komt. Ik zeg maar zoo, allemaal moeten •wij, volgens wetten, naar ons vermo gen bijdragen om de zaak gaande te houden, dus niet alleen de marine menschen. Anders zie ik er nog van komen dat wiji het volgend jaar nog een beetje meet moeten betalen voor het tekort aan te vullen dat ontstaat doordat het geld van de ook vast salaris hébbende burgers niet binnen komt. Je zoudt op zoo een manier willen dat er nooit geen marine kwam in Vlis singen, dus ook nooit de kans beliep .hier geplaatst te worden. Geachte redactie, U beleefd dank zeggend voor de verleende plaats ruimte, EEN MARINE-MAN. HET DOCTOR DE MAN-GASTHUIS FONDS. De staf van geneeskundigen, verbon den aan het Gasthuis te Middelburg, besloot tot de stichting van een fonds, voor hetwelk zij verwachten, uwe be langstelling en medewerking te zullen winnen. Wij noemden het fonds naar Dr. J. C. de Man, en weiken naam hadden wij beter kunnen kiezen dan dien van hem, die op het gebied van de gezondheids verzorging zooveel uitstekend werk deed voor geheel Zeeland, door wiens onverdroten ijveren in 1866 het oude Gasthuis voor het tegenwoordige moest wijken. Dien naam kiezende, eeren wij de na gedachtenis van onzen uitstekenden voorganger en omschrijven tegelijkertijd het doel van het fonds de bevordering van den nuttigen arbeid van het Gast huis. Op welke wijze wij dit doel zullen nastreven, eischt een naderen uitleg. Raadpleegt men de geschiedenis van het Gasthuis, dan zal men daaruit lee- ren. hoe het bestuur in de eerste helft der vorige eeuw, ook tijdens ernstige moeilijkheden na een wereldoorlog, in ieder streven der geneeskundigen tot verbetering van1 het ziekenhuis, niets anders zag dan een noodelooze verhoo ging der onkosten. Gelukkig dat het tegenwoordige be stuur der Godshuizen dit voorbeeld uit de 19de eeuw niet volgt, maar een open oo" toont voor de beteekenis welke hun ziekenhuis sinds eeuwen heeft bezeten, niet alleen voor de inwoners van Mid delburg, maar voor een groot deel van de bevolking van Zeeland. Geen wonder dat dit ook door den geneeskundigen staf van het gasthuis zeer op prijs wordt gesteld. Want waar om werd deze staf gevormd De invloed in de laatste jaren door Amerika geoefend op het geneeskundig leven ver buiten eigen grenzen, ging ook Middelburg niet voorbij. In het bijzonder waar het gold de vergroofing van het maatschappelijk nut en de wetenschappelijke kracht der zie kenhuizen, door de vereeniging van alle daarin werkzame geneesheeren tot één staf, was het Amerikaansche voorbeeld voor ons zóó overtuigend, dat de artsen verbonden aan het gasthuis, zich ver- eenigden tot één wetenschappelijk sa menwerkend geheel. Deze artsen hebben, zal hun werk op den duur op peil blijven, niet alleen een goed toegerust ziekenhuis noodig, doch ook een arbeidsterrein dat vol doende uitgebreid is om geregelden ar beid mogelijk te maken. Alhoewel geplaatst in de hoofdstad van Zeeland, zou het weldra blijken, dat de stad te klein, was een behoorlijk zie kenhuis met voldoende geneeskundige verzorging gaande en staande te hou den. gelijk dit nu geschiedt, indien het bestuur der Godshuizen niet zorgde, ge lijk liet steeds doet, dat zijn ziekenhuis er op berekend is te voorzien in veel ruimer behoefte dan door de stad al leen noodzakelijk zou worden gemaakt. Indien het arbeidsveld der gasthuis artsen werd beperkt tot Middelburg al leen, zou het geneeskundig specialisme hier ter stede, wetenschappelijk gespro ken, ten onder gaan. Want geneeskun dig werk is aller werk alleen hij die het dagelijks verricht, behoudt de noo- dige kennis en vaardigheid. Vandaar de reeds bovengenoemde zorg van het bestuur der Godshuizen- Maar dit eischt van de oude instel ling, niet gesubsidieerd door provincie of gemeente, telkens zware geldelijke offers. Kan het u verbazen, dat de staf der "eneesheeren, door de hooge genees kundige verlangens, mede oorzaak van de vermeerdering der uitgaven, van har te gaarne zocht naar een maatregel, die het bestuur kon steunen en den pa tiënten direct ten goede kwam Daarom besloten wij het in den aan vang genoemde fonds te stichten, waar uit. in het algemeen gezegd, zal kun nen- worden geput voor alle doeleinden, ten nutte der patiënten, wier verwezen lijking valt buiten het kader van den gewonen dienst van hel Gasthuis. Telkenmale zal door een Commissie van Beheer worden uitgemaakt hoe de gelden het beste zullen worden besteed ten nutte der patiënten. Gelijk vanzelf spreekt, zal het fonds den financieelen steun van. den staf bezitten maar het is ons bekend dat er in Middelburg, en dok daarbuiten, door de heele provincie heen, menschen zijn die ons ziekenhuis een warm hart toedragen, die meenen dat deze inrichting er moet ziin en een rol heeft te vervuilen in Zeeiand's sa menstel. Tot hen, Pn tot allen die met hen voe len. of daartoe zijn op te wekken, rich ten wij ons met het dringende verzoek, hetzij door een gift in eens, hetzij met een jaarlijksche bijdrage, of wel, gelijk vroeger zoo heel dikwijls is geschied, bij een testamentaire beschikking, het Doctor de Man-Gasthuisfonds te willen helpen vormen en vergrooten, opdat het, krachtig geworden, tot in de verre toe komst kan getuigen van den ernstigen zin voor de ziekenverzorging, die, ook in onze tijden bij tal van Zeeuwen leefde. D. SCHOUTE, Voorzitter. C. ORBAAN, Secretaris. Leden J. MAREN BENTZ VAN DEN BERG. A. J. HOORWEG. C. F. KOCH. P. DE JONG. A. MARTENS. I. C. KINDERMANN. H. REILINGH. Mejuffr. C. H. KOERS. W. SCHUURMAN. A. SNETHLAGE. Het is den staf een voldoening te kunnen meedeelen dat het bestuur der Godshuizen met de vorming van dit fonds zijn instemming betuigde, en- zich bereid verklaarde met het stafbestuur en anderen een Commissie van Beheer te vormen. Bewijzen van instemming met het plan worden gaarne ontvangen door het bestuur en door ieder der leden van den INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN. GRATIS een zakje A. J. P's Grenadine- Saus in ieder pakje A. J. P's Amandeltjes-Pudding. TIJDELIJKE RECLAME! staf. Zij die hun instemming betuigden zullen worden opgeroepen tot een- bij eenkomst, waar de commissie van be heer zal worden benoemd en .de ver dere werkwijze zal worden vastgesteld. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de in uw blad van Woensdag 20 Juni jl. voorkomende mededeeling in de rubriek „sport", dat de wegens gebrek aan leden destijds ontbonden postduivenvereeniging „Mar- nix van St. Aldegonde" te Souburg thans opnieuw is opgericht, verzoek ik eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. De inzender is niet geheel en al juist, hetgeen uit het volgende zal mogen blijken De leden der postduivenvereeniging ..Marnix van St. Aldegonde" hebben in den ioop van het vorig jaar besloten den naam der vereeniging te veranderen in „de Luchtbode", dus „Marnix van St. Aldegonde" is nooit ontbonden geweest. In het laatst van September jl. werd de P. D. V. „de Luchtbode" ontbonden, doch niet wegens gebrek aan leden, doch om geheel andere redenen. Den 14en October d.a.v., dus ongeveer veer tien dagen later, werd de vereeniging „de Luchtbode" met dezelfde ieden en 5 nieuwe leden, uitgezonderd 1 oud lid (om welk lid ook die vereeniging was ontbonden) weder opnieuw opgericht. Dus kan wegens gebrek aan leden hier ook geen sprake zijn. L. DUVEKOT, Voorzitter P. D. V. „de Luchtbode", Steenenpad A 79, Souburg. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is aan den raad het volgende voorstel gedaan In een overgelegd adres verzoekt het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam de loonen voor de losse arbeiders in het havenbedrijf alhier niet te willen bepa len op den door den directeur van dat bedrijf gewenschten grondslag, doch die loonen belangrijk hooger te stellen. Dit is niet geheel juist, daar de loo nen der losse havenarbeiders onlangs; door de raadscommissie voor het ha venbedrijf, onder goedkeuring van ons college, zijn verlaagd van 81 cent op 69 cent. In een overgelegd rappo.rt van genoemden directeur, waarnaar wij. meenen te mogen verwijzen, gelieve de motieven aan te treffen, weike ons tot bovengenoemd besluit hebben ge leid. Wij wenschen er no.g op te wijzen, dat te Delfzijl, welke gemeente in het adres wordt genoemd, f 2.82J4 per taak van 4 uur, derhalve 70)4 cent per uur wordt betaald. Dit tarief is vastgesteld d:oor Ged. Staten van Groningen, in overleg met het hoofdbestuur van den Centrale» Bond. in taken van 4 uur de loonen te be rekenen, is voor Vlissingen niet moge- 'ijk, aangezien zulks alleen bij zeesche pen met massagoederen is toe te pas sen voor binnenvaart zou zulks veel te duur worden. Ten slotte zijn wij van meening, dat met de belangen der losse arbeiders wel degelijk rekening wordt gehouden, getuige het feit, dat eerst thans een verlaging hunner loonen is ingevoerd. In dit verband merken wij 'nog op, dat het loon te Rotterdam in 1922 87 cent per uur bedragende, in October van dat jaar teruggebracht werd tot 81 cent en 22 Januari j.I. wederom tot 69 cent per uur, terwijl hef loon in dien tijd alhier steeds 81 cent .heeft bedra gen. Hierbij dient nog in aanmerking te worden genomen, dat het loon al hier steeds lager is .geweest dan te Rotterdam. Op grond van het bovenstaande heb ben wij. de eer uwen raad voor te stel len afwijzend op liet onderhavige adres te beschikken. VLISSINGEN, 22 JUNI. Het mandoline-concert. Het mandoline-concert van de veree niging „Apollo", dat hedenavond in „de Oude Vriendschap" zou worden gege ven, is, door onvoorziene omstandighe den, uitgesteld tot Donderdag a.s. 30jarig bestaan harmonie „St Caecilia" Zondag 24 Juni a.s- herdenkt boven genoemde vereeniging haar 30-jarig bestaan. Het aantal leden bij de oprich ting bedroeg slechts 10. Ais directeur vriWH.r.ij.i

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1