INDEPEH WOENSDAG 20 JUNI tiet loont Je moeite bij Uwe inkoopen naar i e vragen I -Woningen. SEN i 89 89 IEISJE (DAGMEISJE Maatschappij fan wrt No 143 61e Jaargang 1923 ra. mi FEUILLETON KLATERGOUD. BINNENLAND AJ.P's USPUDDIM8 I A. jkheden. Openbare ideringen enz. ;deren avond bios., anvang 8 uur. ig- en Zondagmid.. agelijks bioscoop- avonds 8 uur. i ag- en Zondagraid- |s concert van 8^- [g Soiree dansante, 'olistenavond. Dagelijks conceri- Solisterfavond. tring ,,hef Zuiden). Zaterdags, matinée eert Mandolinc-vcr- l„de Oude Vriend- ■ree amusante, Ma- |Fonds, „de Oude "0 fi) cn U) co O C O O T CD z (ft H c ■T O 33 O P 1» X3 W linke f». DIJKSTRA, str. 3. lus jiastraat 89 Paterskerk) E N D E. legenheid om oope prijzen irte Mantels, Skungs k. te koopen. Is is op hoek DORRADIG en Makreel en anke Zoutevisch Ir pond. Prima 20 en 45 cent gerookte Paling per ons. De Kve Haring 5 cent stuk. OUDE MARKT. i biedingen lanwagcrs Ieisje zag zich t als DIENST- tag en nacht. K. S., bureau de morgenuren. i avonds na 7% laat 87. aan te melden 7 uur bij F. aa, Glacisstr. 17. lelb. - Rotterdam legen plaatsen. PASSAGIERS IN EN VEE. T. EOtt T. 1111. T.I. nr 8 8 tt bekomen Tramp. n li. VO ESHOOKH, Tel. 153 3TEBHOÜT,Tel.8I» OTHSNHEK, M.IOT. en EiJ-, S, Tel. VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissiogen en gemeenten op Wal- cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer tr, cent bij contante betaling. Zij die zich met 1 Juli op de „VLIS SINGSCHE COURANT" abon neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Motie-Marchant. Ziekte-verzekering. Gelijk te verwachten was is de Vrij dag ingediende motie-Marchant, die de regeling des ministers inzake de lee- raren-salarissen afkeurde, verworpen. En wel met 49 tegen 34 st'emmen. 't Ging met die afwijkingen rechts tegen links. Voor den Vrijheidsbond verklaarde de heer Dresselhuijs, dat hij vóór bezui niging was doch het systeem der regee- ring afkeurde, omdat dit tot een soort uurloon voerde. Los van de toelichting van mr. Marchant stemde zijn fractie dus vóór de motie. Vele kleine wetsontwerpen gingen onder den hamer door. Bij dat betref fende de onteigening ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Gro ningen over Slochteren naar Weiwerd, heeft de heer J. Ter Laan gepleit voor den aanleg van meer overwegen. Uren gaans zal er geen zijn, betoogde hij. Minister Van Swaaij zegde toe, dat hij zijn aandacht aan deze opmerking zal wijden. Voor een minimaal gehoor heeft de heer Duijs een interpellatie gehouden over de invoering der Ziekteverzeke ringswet en de herziening der gansche sociale hervorming. Zijn doei was al leen, eenige klaarheid te krijgen om trent de voornemens van den minister ten aanzien van deze aangelegenheden Het tijdstip voor invoering der Ziekte wet achtte de interpellant juist thans zeer geschikt, nu dP ongevallenpremies aanzienlijk zijn verlaagd. Er is over de herziening al veel ge praat en de elfde commissie van den Hoogen Raad van Arbeid heeft een rapport uitgebracht, waardoor men niet wijzer is geworden. In dien Raad heeft ten opzichte van dit punt een Babylo nische spraakverwarring bestaan. De minister dobbert nu rond op de sociale zee als een schip zonder kapitein. Er was een bezuinigingsplan van 's minis ters adviseur Groenevelt. De grondge dachte was, de invoering van een een heidsrente van ƒ4. Echter bleek, dat dit stelsel in stedP van bezuiniging een zeven millioen- gulden meer zou kosten. Daar komt natuurlijk al weer niets van. Wat de heer Duijs dus wilde, was in voering der Ziekteverzekering, los van de algeheele herziening der sociale ver zekering. Vandaar dat zijn vragen aldus luidden 1. Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen op welk-tijdstip onge- Die arme, zuchtte Greta stil. Ik schrik terug voor het uur, waarin zij -uit -den geluksdroom van haar leven moet ontwaken. Mocht het nooit be hoeven te zijn En kunnen dan niet wij, ant woordde -mr. Weisz, er toe bijdragen, als wij ons vereenigen in den nauwsten vorm, dien het teven kent Kunnen wij niet een eigen, rein tehuis scheppen, waarin wij haar redden, als de omstan digheden hier zoo verergeren, dat er gevaar zou komen, hare zielsrust ern stig te bederven -Laat dat allereerst mijne zorg zijn, antwoordde het meisje bedaard. Neem mijne woord-en niet op als trotsche af wijzing van- uwe hulp, van uwe eerlijke en trouwe vriendschap, waarvan ik overtuigd ben. O, voegde zij zachter en met een in de verte dwalenden blik er aan toe. Ik beken gaarne, dat de gedachte aan ti, aan- een tehuis, zooals u het san- duidde, sedert lang mijn eigen, stille droom was en is... en die droom zal ook blijven,, tot hij zich vervullen kan... blijven zal oo:k in het droevige geval dat hij nooit vervuld mag worden. Niet verv.u-Id mag worden her haalde hij bijna verschrikt. Voor ver veer de wetsontwerpen tot herziening der geheele sociale verzekering de Ka- Kamer zullen- hebben bereikt 2. Is de minister niet van meening, dat het in het beian" van een spoedige invoering eener Ziekteverzekering ge- wenscht is deze los te maken van bo venstaande algeheele herziening De minister weigerde op de breede toelichting van dent interpellant in te gaan. Al eerder waren at die punten be handeld. De voorbereiding is in vollen gangen de minister hoopt de herziening in deze wetgevende periode gereed te krijgen. Het is nog steeds de bedoeling de Ziekteverzekering in het algemeen plan irn te schakelen. Gelukt dit niet, dan zal afzonderlijke invoering van deze wet worden overwogen. De ge schiedenis van deze wetgeving door den heer Duijs weergegeven, liet de minister rusten en diens rede duurde zooveel minuten als de rede van den heer Duijs kwartieren. Natuurlijk was de heer Du-ijs niet te vreden en hij diende een motie in. Daar in wordt vastkoppeling van de Ziekte verzekering aan de algeheele herziening der sociale verzekering een gevaar ge acht voor deze Ziekteverzekering. Om die reden werd afzonderlijke invoering gevraagd-. Men verwijt ook van andere zijde den minister, dat hij geen voortgang maakt. Hij doet nog geen mededeeiing van de grondslagen van zijn plan ziet de mi nister nog niet, hoe die zullen zijn Als -die grondslagen nog niet gereed zijn, dan zal het toch uiterst moeilijk zijn om de herziening vóór de verkiezingen in 1925 tot stand te brengen. De angst daarvoor greep den heer Snoeck Henkemans zelfs aan. Daartegenover sprak de heer Rutgers de waarschuwing tot den minister, dat hij niet za-1 gaan in een richting die hem vervreemdt van de partijen die hem het naast staan, waarbij de minister den steun zal moeten zoeken bij andere par tijen, wier steun- niet zal opwegen te gen hetgeen de minister dan verliest, m.a.w. I-uister niet naar den heer Duijs óf ik laat u in den steek. De vrijzinnig-democraten- dienden bij monde van den heer Oud een concurree- rende motie in, waarin precies hetzelfde werd gevraagd nl. afzonderlijke her ziening van de Ziekteverzekering. Vol gens den heer Dreselhuijs is het tijdstip om de Kamer een uitspraak te laten doen, zeer ongeschikt, en hij achtte het dus niet gewenscht een motie aan te nemen. Verdediging verkreeg de minister ai- leen van- de heeren Smeenk en Kuiper, die echter ook niet meer geloofden dat het gelukken zou vóór de verkiezingen van 1925 de geheele herziening der so ciale verzekering tot stand te brengen. Minister Aalberse achtte de interpel latie onnoodig en verkeerd, omdat het tijdstip daarvoor zeer ongeschikt was. Zeer spoedig zal- het discussie in den Hoogen Raad van Arbeid zijn afgeloo- pen en dan kan de minister -beginnen. Het is- dan -de bedoeling, eerst de al- gemeene grondslagen te herzien en op de herziene grondslag allereerst de Ziekteverzekering te baseeren. Daarna worden de reeds bestaande verzekerin gen bij de herziening aangepast. Na de replieken frok de heer Oud zijn motie weer in. hetgeen verstandig was. Het débat leverde niet veel op- Trou wens ieder Kamerlid kan precies op de hoogte zijn van deze gansche materie en juist daarom was bespreking op dit mo ment al zeer weinig nuttig en belang rijk. Morgen komt de motie in stemming. loochening is toch geen reden, zou ik zeggen. De voile genegenheid van twee jonge harten mag niet aan verlooche ning denken, juffrouw Greta. Mag, zoo als ik het gevoel, er zelfs niet aan kun nen denken. - Misschien ben ik, ondanks het vele, dat wij gemeen hebben, toch op dat punt iets anders van aard dan u antwoordde het meisje. Ik mag wel d-oor de jarenlange waarneming van dit alles zoo zijn geworden. Al waf hier -gebeurde was immers een lang voor bereid onderbroken ontzeggen van zoo heel veel. Hij keek haar met innig medegevoel aan. Het schijnt dus veel erger te zijn dan ik h-et mij, had voorgesteld, dan ik gevreesd heb. Wil u -mij niet geheel vertrouwen-, juffrouw Greta Wil u mij niet een recht geven, mij u heel nabij te weten, terwijl u mij, als u -dat kan, -een b-li-k gunt in uw leven hier, in uwe omgeving, die ik -zooals ik u zei, in zijn ware beteeken-is tot nu toe slechts ver moed heb Gaarne, antwoordde zij. Van har te gaarne. Het is voor mij een groote en lang gehoopte verlichting, u, juist u, daarvan te mogen vertellen Zij namen plaats in den erker bij het -bloemenvenster, waardoor de herfst zon warm en vol maar binnen scheen. Is niet schijnbaar, begon zij op hare bedaarde, peinzende manier, .hier bij .ons in huis alles glans en licht en warmte en degelijkheid en kalm men- Regeeringsjubileum h. M. de Koningin. De heer Van V-oort van Zijp, lid var de Tweede Kamer, zal bij de over dracht van het Nationaal Huldeblijk te Delft aan de Koningin in de Nieuwe Kerk, de feestrede uitspreken. Men rekent, dat half September -de in-wendige restauratie van het koor der Nieuwe kerk zal zijn gereed gekomen. Besteldienst van postpakketten. Door den heer Haazevoet wer-den aan den minister van waterstaat betreffende eventueele reorganisatie van den post pakkettendienst de volgende vragen ge daan- Zijn de geruchten gegrond, dat door het hoofdbestuur der posterijen onder handelingen gevoerd worden met dc Algemeene Expeditie-Onderneming Van Gend Loos H. Col-lignon Cie. over- de overname van den besteldienst der postpakketten Indien deze geruchten gegrond zijn, is de minister dan bereid te bevorderen, dat -de transportbeambten, die geduren de vele jaren, hoewel in particulier dienstverband, hun diensten aan het rijk gaven, op geenerlei wijze financieel het slachtoffer zullen worden van een dergelijke reorganisatie van den post pakkettendienst Loonsverlaging rijkspersoneel. Naar de „Residentiebode" verneemt, ligt het -in het voornemen der regeering om de loonen van sommige groepen rijkswerklieden in- overeenstemming te brengen met -die, welke in de particu liere -bedrijven op dit oogenbl-ik gelden. Wordt bit voornemen uitgevoerd, ■dan zou dit -beteekenen dat de loonen belangrijk verlaagd, worden. Men noemde ons zelfs -bedragen van 7 a 8 per week. Bovendien zou hiervan het gevolg zijn, -dat de thans geldende uniforme loonregeling wordt ongedaan gemaakt. Geldboete inplaats van vrijheidsstraf. Het „Weekblad- van het Recht" deelt mede, dat vanwege het Centraal Bureau voor de Reclasseering, in wiens -handen de voorbereiding van het hervormings werk is gelegd, spoedig aan den minis ter van justitie eén dam'ehstel van maat regelen zat - worden voorgelegd, die bij het behoud van het geldende stelsel ter verbetering-in toepassing kunnen wor den genomen. Misschien heeft dit voor stel- den minister op dit oogenblik reeds bereikt. Een-veel verder gaa-nd, 'n prin cipieel hervormingsvoorstel zal volgen. In verband met dit voorstel pleit het „Weekblad" voor een algemeenen re gel, waarbij onder bedreiging van een vrij hoog gesteld maximum, bijv. van tienduizend gulden, de geldboete in plaats van de bedreigde vrijheidsstraf wordt toegelaten. Buitengewone vergadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem. Naar aanleiding van de moeilijkheden waarin de Hanzebanken in de diocesen Utrecht en 's-Hert-ogenbosch zijn ge raakt, werd door het hoofdbestuur van de Hanze -in het Bis-dom Haarlem (N-oord-Holiand, Zu-id-Holfand en de Zeeuwsc-he eilanden) -een spoedverga dering van vertrouwensmannen uitge schreven op Maandag ji. te Haarlem. De -dag werd begonnen met een H. Mis door den bon-dsadviseur, rector J- G. Jansen, in tegenwoordigheid van talrijke genoodigden opgedragen aan het Gilde-Altaar van de Diocesane schelijk welbehagen Worden wij niet door de m-enschen buiten en door de nauwere kennissen benijd om ons „geluk", om onze weelde, om den -bloei der zaak, om al die zorg-elooze gemak ken, -die het gevolg zijn van grooten welstand- Maar noch deze welstand, noch dit geluk bestaat echter in wer kelijkheid. Wat riep hij, verbaasd er tus- schen, ook niet de welstand Ziet u toch niet wat ,h-eel don-ker Ik zei slechts, wat is antwoordde zij. Ik heb lang in denzelfden droom geleefd dien mijne moeder en zoo ta melijk alle menschen van ons droom den, met ons droomden Twee echter uitgezonderd, onze oude, wakkere Johan -en onze Marga- reta, twee harten van goud, vol trouwe aanhankelijkheid-, die alles hier mee doorleefd en -gezien hebben, zonder dat zij tot nu toe iemand ook mij niet gezegd hebben, wat zij weten en welke vrees zij, koesteren. Ik -geloof, zelfs zich zelf wil-ien zij dit niet bekennen. Er ligt diepe tragiek, roerende opoffering in de wijze, waarop die twee, met ons ten nauwste verbonden, menschen stil door het huis gaan, hun plicht en veel meer dan hun plicht doen en daarbij onopgemerkt alles uit den weg ruimen, wat zich aan vuilnis verzamelde en storend, kon werken. Het is mij altoos, alsof zij al hunne krachten spaarden vóór -het oogenblik, waarin het hier eenmaal tot de groote botsing tussphen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ff V tiro f f 9 Haarlemsche Hanze in de Kathedrale Kerk aldaar. Terstond daarna had een zeer druk bezochte vergadering plaats voor de voorzitters dej atd-eefingen en de ver trouwensmannen der Hanzebank uit die plaatsen, waar een bijkantoor of een belangrijk correspondentschap van de Hanzebank in het Bisdom Haarlem is -gevestigd. -De voorzitter, de heer C. J. G. Struy- cken, hield de openingsrede, waarin hij de moeilijkheden der zusterinstellingen uiteen zette en met kiem en nadruk deed uitkomen, dat de Hanzebank in het Bisdom Haarlem met de -beide an dere slechts den naam gemeen heeft, terwijl- er overigens niet de minste be langengemeenschap nóch in den vorm van deelname nóch: in den v-orm van centrale leiding of beheer aan-wezig is. Het komt -er dus op aan, -de Hanze bank in het Bisdom Haarlem, die het werkterrein bij hare zelfstandige opera ties ziet beperkt tot de drie westelijke provincies des lands, te -behoeden voor begripsverwarring, welke tengevolge van -den verwanten naam ten onrechte zou -kunnen ontstaan. De voorzitter memoreert de unanie me verklaring van de deskundigen, dat de Hanzebank in het Bisdom Haarlem haar bedrijf rustig zai kunnen voortzet ten, indien de gebeurtenissen van bui ten niet al te sterk reageeren op de ze nuwen der cliënten van onze -eigen zelfstandige Hanzebank. Daartoe roept hij de medewerking van' de voormannen der organisatie met vertrouwen in. Door een vijftiental bezoekers der vergadering werden vragen gesteld. Allen zonder uitzondering eindigen met hun vertrouwen uit te spreken in de bank -en hare iei-ding en de met ap- gerechtigheid en schijn, -waarheid en leugen, het onverbiddelijk noodlot met het spel van inenschelijke lichtzinnig heid komen moet. Er kwam een pauze, waarin mr. Weisz in diepe gedachten tot zich zelf zei, dat zijn menschenkennis toch nog eerst heelemaal in het begin, nog slechts aan de oppervlakte van het be grijpen gekomen was tegenover den diepen én helderen blik, -dien dit be scheiden, stille meisje in- -het leven had geslagen en dat onder de schijnbaar -gunstige uiterlijke omstandigheden, die veel -eerder tot zorgeloos genieten, dan tot gepeins en waarneming moesten lei-den. Ik ben, vervolgde zij, de eerste jaren van mijne jeugd, voorz-oover men met twintig'al yan'jaren kan spreken, opgegroeid in het meest onbezorgd-e gevoel van geluk. Ik heb het leven zoo -genomen, als het wel de meeste jonge, gezonde menschen zullen nemen, als steeds gevend, als -een macht, die maar altoos weer meer geeft en niet daar voor terug verlangt. Eerst langzamerhand heb ik ingezien dat niemand de rente voor den geleen- den- tijd strenger -en onverbiddelijker opeischt, dan juist dit leven. Het bijna onaf-gebroken samenzijn met mijn goe de moeder wiegde mij' zoo in slaap. Voor haar bestaat er niets dan dit huis, dan hare familie en het vertrouwen op el-k deel daarvan, Zü waardeert in haar echtgenoot den stichter en bevorderaar NIEUW! NIEUW! gevuld met heerlijke gelei, Een sieraad der Tafel! plaus begroete verklaring, dat allen in deze dagen achter de leiders zullen staan. De vragen, die voornamelijk betref fen de voorbehoedmiddelen om een on- nood-ige en ongewenschte „run" bij de Haarlemsche Hanzebank te voorkomen, geven d-en .heer Chr. Jansen,- directeur van- het centraal Hanze-bureau aanlei ding om uitvoerig uiteen te zetten het plan van ineengrij-pende maatregelen, welke ten dezen genomen zijn en de volle instemming verwerven der verga dering. Middelerwijl komen uit alle plaatsen -berichten -binnen, dat van bijzondere opvragen geen sprake is, en dat de stortingen normaal plaats vinden, wel ke berichten met enthousiasme worden ontvangen. De voorzitter der vergadering en de secretaris van den raad van commissa rissen der N. V. -Hanzebank, -de heer J. Th. Peters, beantwoorden de gestel de technische vragen geheel tot genoe gen der vragers. Door den v-oorzitter wordt hulde ge bracht aan allen, die met woord en -daad de bezwering eener crisis hebben mogelijk gemaakt. Ten slotte wordt het woord gevoerd door den geestelijk adviseur, rector J. G. Jansen, te Amsterdam, die verklaart de genomen besluiten en het advies tot kalmte en normaal onderhouden der relaties ten voile met zijn verantwoor delijkheid te dekken. Hij spreekt daar bij het vaste vertrouwen uit, dat de gedachte aan solidariteit der betrokke nen op dit critieke moment zal blijken van haar levensgeluk. Zij kwam uit een innerlijk en uiterlijk zoo gezonde fami lie, dat zij nooit ook maar de lichtste verdenking koesterde, dat het ook an ders kon zijn. En mijn vad-er heeft in zijne ongetwij feld groote liefde voor haar, in zijn ont zag voor al hare voortreffelijke eigen schappen steeds op het angstigste, en ik moet -het zeggen op de sluiwste wijze vermeden haar een blik in de waarheid, in zijn eigenlijk, werkelijk leven te -doen slaan. Met dien 'blik ware alles samen gebroken voor haar, en zij had stellig ondanks hare zelfopoffering ook nimmer -de -kracht en den moed beze ten, de verschrikkelijke gevolgen van dat weten te dragen. Haar leven was met het zelfvertrouwen gebroken en zou nooit meer op te bouwen zijn. Wij hadden op de kostschool, waar ik was een leeraar, die ons aller ideaal was, waaraan wij jonge schepseltjes met alle geestdrift onzer harten hingen. De omstandigheid-, dat hij ons in- den heerlijken rijkdom der literatuur in leidde, dat -hij ons met zijn klankrijke stem, met zijn vurige geestdrift het schoonste en edelste leerde kennen, dat dichters gezegd en geschreven hebben, -gaf ons allen als vanzelf de overtuiging dat ook hij zelf zoo'n heerlijk en ideaar mensch moest zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1