150 100 25 DINSDAG 19 JUNI No 142 61e Jaargang^ üitgavefirma f. VAH DE VELDE lr Jatstraat 58, Vlissinp. Iel. Interc. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feostdap cnn^^nn GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 3) Stads= en Provincienieuws VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels j 1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Oe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. *#UU een ongeluk. HJUUP gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zij die zich met 1 Juli op de „VLIS- SINGSCHE COURANT" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 20, zoo noodig op 21 Juni a.s. van het werk Ronduit bij Naarden schietoefeningen zul len worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 18 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. De Koningin gaf aan den voorzitter van de redactie-commissie van het Gedenkboek 18981923, den heer W. G. de Bas, te kennen, dat zij de op dracht gaarne aanvaardt, en op den dag van het jubileum, den 6en Septem ber de commissie voor de aanbieding van het gedenkboek ten paleize te Am sterdam verwacht. Nationaal Huldeblijk. Het Nationaal Huldeblijk zal in de week van 1723 September a.s. op een nader te bepalen datum aan de Konin gin worden overgedragen. De Koninklijke familie zal daarvoor naar Delft komen. Wijziging van de bijdragen der werkloozenkassen. iDe minister van atbeid, handel en nijverheid heeft aan de besturen der gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas meegedeeld, dat in het vervolg bij wijziging van de bijdragen voor de werkloozenkas, het subsidie ten aanzien der -gewijzigde bijdragen slechts wordt verleend a. bij definitie ve wijziging en daarmee gepaard gaan de verandering in het reglement, met ingang van een door den minister te bepalen datum, vallende nadat hij deze verandering heeft goedgekeurd b. bij het door het bestuur gebruik maken van de reglementaire bevoegdheid om de bijdrage tijdelijk te verhoogen, met ingang van een datum, vallende op zijn vroegst veertien dagen, nadat den mi nister door dit bestuur van hef besluit tot tijdelijke verhooging is kennis ge geven. Invoer van schoenwerk. De voorbereidende maatregelen ter uitvoering van de wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer Wel, dat meen ik zoo zei haar man en speelde met zijn horlogeket ting. Mr. Weisz blijft voortaan onge dwongen in ons huis verkeeren. Tenge volge van zijn jarentangen omgang kent hij al onze menschen al onze omstandigheden. Hij wil criminalist worden. Daarvoor heeft hij naar mijn meening ook zekeren aanleg. Goed, ik neem hem in ons vertrouwen. Hij. mag zijn waarnemingen doen, hij mag zijn scherpzinnigheid laten werken. Maar, bracht zij bezorgd in het midden, is het dan niet schandelijk, om hem tot spion te maken Altoos die zware opvatting der dingen zei bij en schudde afkeurend het hoofd. Eigenlijk kan het jou niet verwqnderen, dat Greta, die in zooveel op jou gelijkt, het leven zoo ernstig opneemt. Daartegenover doet Alfred het des te lichter, zuchtte zij. iToch zeker niet in navolging van mij Je weet, dat ik hem daartoe geen aanleiding gaf en niet de kiem daar voor in hem heb gelegd. Ik neem wer kelijk het teven ernstig genoeg op. Maar ik neem het niet ook terstond zoo tragisch op, als hij wat lichtzinnig is. Dat zijm niet altijd de slechtste men schen en de onbruikbaarste mannen van schoenwerk zijn thans zoover ge vorderd, dat binnenkort tot uitvaardi ging van een invoerverbod zal kunnen worden overgegaan. Alsdan zal slechts onder bepaalde voorwaarden en uitsluitend tegen af gifte eener vergunning beperkte invoer van schoenwerk plaats kunnen vinden. Naar te verwachten is, zullen ten aan zien van bestellingen, welke op het tijdstip van het invoerverbod reeds loo- pende zijn, in dit opzicht geen uitzon deringsmaatregelen kunnen worden getroffen. Steunverleening aan Hanze- en Credietbanken. Door de regeering is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begrooting van finan ciën voor 1923. De minister van financiën stelt daar bij voor een memoriepost uit te trekken voor „Uitgaven, voortvloeiende uit de maatregelen, welke door :het rijk, in verband met moeilijkheden, waarin Hanze-credietbanken verkeeren, zijn getroffen ter voorkoming dat, als ge volg vart die moeilijkheden op groote schaal credietnemers, wier financieele positie overigens gezond kan geacht worden, aan uitwinning zouden bloot gesteld worden of buiten staat zouden geraken, hun bedrijven voort te zetten." Nationale Bankvereenlging. De balans van de Nationale Bankver- eeniging vertoont, blijkens het jaarver slag over 1922, de volgende cijfers Debetzijde Kas, coupons, vreemd geld ƒ3.017.281.63 (v.j. J-3.930.410.20), credit-saldi bij bankiers en kassiers ƒ5.206.949.80 (v.j. ƒ3.687.072.94), cre- ■dit-saidi in v.reemde valuta bij bankiers ƒ48.650.21 (V.j. ƒ32.582.20), zijnde dit de tegenwaarde, berekend tegen den koers van 31 December jl. van het be drag dat voor eigen rekening en risico bij bankiers uitstaat, wisselportefeuille ƒ18.850.826.64 (v.j. 17.668.275.58), leendepot ƒ2.325.680.18 (vorig jaar en voorschotten tegen effecten de som ƒ3.764.831.73), effecten 471.771.27 (v. j. 711.051.22prolongatie gegeven van ƒ11.117.467.19 (v.j. 15.410.450.81) debet-saldi in rekening-courant de som van 64.254.231.02 (v.j. ƒ71.758.394.36) Vorderingen wegens gestelde borgtoch ten ƒ3.460.985.08 (v.j. ƒ2.246.724.68), gebouwen ƒ4.593.845.54 (vorig jaar 4.202.141.67'/2). Creditzijde kapitaal 10.000.000 (onv.), reserve ƒ2.100.000 (vorig jaar ƒ2.000.000), termijn affaires in vreemde valuta ƒ56.147.16, leendepot de som van ƒ2.325.080.18 (v.j. ƒ3.764.831.73), deposito en credit-saldi in rekening- .courant 92.869.767.97 (vorig jaar ƒ104.000.439.78). Te betalen wissels 535.848.58 (v.j. ƒ462.235.17), Neder- landsche Bank en bankiers de som van ƒ1.496.207.63 (v.j. ƒ791.963), gestelde borgtochten ƒ3.460.985.08 (vorig jaar ƒ2.246.724.68), dividend en blasting ƒ436.200, onverdeelde winst 66.851.96 (v.j. ƒ136.028.05). jgeworden. Ja zeker, hij is in de studie mislukt, ondanks het goede onderricht van .mr. Weisz hij heeft wat veel •gelid noodig maar Iaat hem uitsprin gen en verstandig worden. Als hij eerst vast tegenover mij op den draaistoei zit en dieper inzicht in de zaken krijgt, zal hij wel een flink chef en opvolger worden. Vooreerst hebben beide nog geen haast. Zeker groot-doen zie ik niet ongaarne bij ihem. Die bevelen wil, mag niet- klein geestig zijn. Maar, om op die andere zaak terug te komen mr. Weisz zal niet tot spion worden gemaakt. Daar voor bewaart hem trouwens wel zijn eigen karakter Maar hij is er de man naar, om onopvallend en verstandig waar te nemen, wat er waar te nemen valt. Als hij achter het geheim van jouw schrijftafel komt en hij zal stellig alle pogingen daartoe doen hebben wij nog altoos in de hand, te doen wat wij goed vinden. Van zijne geheimhouding ben ik zeker. Als jij, meent zei zij jij be grijpt dat natuurlijk beter. In elk geval is mij toch ook dit plan oneindig aan genamer dan aangifte bij de politie en justitie. Voor alle zekerheid zal ik ech ter voor ihet vervolg mijn kas ergens anders bergen. Je kent de kleine muur kast in mijn garderobe. Ik heb er reeds •anger aan gedacht. Zij is vol met me- dicijnflesschen. Daar zal nieimand mijn geld zoeken. Het was mij zelf zoo on prettig, binnen eigen muren verstop pertje te moeten spefeni Maar voordat Het winstcijfer der rente-rekening be draagt ƒ3.0.10.377.85 (v.j. ƒ3.769.271.76) dat der provisie-rekening 2.453.346.88 (v.j. ƒ2.895.983.44), zoodat de totale brutowinst, het saldo van het vorige boekjaar inbegrepen ƒ5.599.752.78 (v.j. 6.682.577.22!4) bedraagt. De onkos- ten-rekening wjjst aan gesplitst over de twee hoofden honoraria ƒ3.092.580.88 (v.j. ƒ3.521.937.72), bedrijfsonkosten ƒ1.055.870.16 (v.j. 1.145.012.98i/2). De netto-bedrijfswinst bedraagt de som van ƒ1.451.301.74 (v.j. ƒ2.015.626.52). De verdeeling der netto-winst ad ƒ1.451.301.74, na aftrek van de ver plichte uitkéering volgens art. 16 der statuten, van tantièmes aan plaatselijke directeuren, bedragende 198.249.78 laat toe eene afschrijving op gebouwen van 150.000, een toevoeging aan het reservefonds van 100.000, een toevoe ging aan speciale reserve tegen debi teuren, op te nemen onder crediteuren, van ƒ500.000, 4 Z dividend ƒ400.000 en een reserveering voor belasting van 36.200, terwijl alsdan een overblijvend winstsaldo ad ƒ66.851.96 op de nieuwe rekening is over te boeken. Een petitionnement. Namens 1326 vrouwen van marine personeel heeft een comité van vijf vrouwen den voorzitter van de Tweede Kamer een petitionnement aangeboden, waarin de medewerking van de Kamer wordt verzocht, opdat ;bij de behande ling der voorgestelde wijzigingen in de militaire pensioenwetten 1922 verkre gen rechten worden geëerbiedigd en gerechtvaardigde wenschen worden vervuld, door te willen bevorderen 1. dat de nieuwe lpeftijdseischen, waarbij eerst bij het bereiken van den 50-jarigen leeftijd recht op pensioen wegens langdurigen dienst verkregen wordt, ook "nïèt zullen gelden voor korporaals en manschappen, die op den datum van inwerkingtreding der wijzi gingswet in dienst zijn en na dien da tum den sergeantsrang bereiken, even mirt als zulks voor de op dien datum dienende sergeants het geval is 2. dat de bestaande pensioensverhoo- ging voor keerkringsjaren bestendigd bhjve, en in ieder geval de jaren, welke vóór de totstandkoming der wijzigin gen' in de tropen zijn doorgebracht, met de pensioensverhooging, waarop tot nu toe gerekend mocht worden, zullen be loond worden. De Hanzebanken in het Bisdom Haarlem. De toestand bij de Hanzebanken in het bisdom Haarlem is, volgens een op gaaf van het inlichtingenbureau voor de Hanzebanken, volkomen rustig. Stortingen hebben regelmatig plaats. Van geen „run" is er sprake. Het ver trouwen is in geen geval geschokt ge worden. Zooals wij gisteren reeds gemeld hebben zijn de Hanzebank te 's-Herto- genboscb, die surseance van betaling heeft aangevraagd en de Hanzebank in het bisdom Haarlem, waartoe a. de ik den dief verder in verzoeking breng, wil ik mij toch liever dat kleine onge mak getroosten en mijn huishoudkas daarheen brengen. Hij knikte. Doe dat, zeide hij. Totdat wij den misdadiger gevonden en het huis ge zuiverd hebben. Toen stond hij' van den stoel op en drukte haar de hand. Misschien tref ik Weisz nog bijl de kinderen aan, voegde hij er aan toe, en ging heen. Kort na hem verliet ook mevrouw Selstermann de kamer om naar de keu ken te gaan. Eenige minuten later betrad haar man snel en zacht weer dè kamer. Hij scheen nog een mededeeling te heb ben willen doen ,en stond een oogenblik als besluiteloos toen hij de kamer leeg vond. Daarna ging hij. met enkele korte passen naar de schrijftafel en haalde een kleinen sleutel uit zijn vestzak. Toen bij dien in het slot wilde ste ken, ging de deur open en een bijzon der knap jongmensh trad vlug binnen. Ah. papa, u hier Doe geen moei te, ge krijgt het niet open 'ik heb het ook al geprobeerd Mama heeft een drommels veilig slot. Ellendige jongen, riep Selster mann en had hem in het volgende oogenblik bij de keel gegrepen. Met een snellen ruk ontsnapte zijn zoon hem. Wat is u sedert eenigen tijd ner veus, papa zei bij niét hoogrood ge- Hanzebanken te dezer stede en te Mid delbrug behooren, geheel afzonderlijke instellingen. Zij hebben alleen den naam slechts gedeeltelijk gemeen. Uit het bovenstaande bericht blijkt, dat de Hanzebank in het bisdom Haar lem het volle vertrouwen heeft behou den. Het bellen der ijswagentjes. In de politie-verordening te 's-Gra- venhage is een belverbod opgenomen. Deze verbodsbepaling is ontstaan door het Js avonds Iaat bellen. De consumptie-ijsfabrikanten te 's- Gravenhage hebben nu een adres aan den gemeenteraad verzonden, waarin alsnog een wijziging van de bedoelde verordening wordt verzocht, luidende 1. Bellen is verboden in de onmiddel lijke nabijheid van kerken tijdens gods dienstoefeningen 2. In de nabijheid van ziekenhuizen en herstellingsoorden is bellen geoor loofd tot 9 uur 's avonds. VLISSINGEN, 19 JUNI. De restauratie van het Beursgebouw. In verband met de plannen tot res tauratie van het voormalige Beursge bouw, zal morgen de heer Kalff, voor zitter van de rijks-monumenten-com- missie, een bezoek aan onze gemeente brengen. Hiji zal met verschillende autoriteiten een bespreking hebben en daarna ter plaatse een onderzoek in stellen en advies uitbrengen over de restauratie van dit door de gemeente aangekochte gebouw. Nationaal Huldeblijk H. M. de Koningin 'Naar wij nadér vernemen Ts aan een 12-tal Zeeuwsche schilders opdracht gegeven tot het maken van een aquarel of gekleurde teekening voor het natio nale huldeblijk aan H. M. de Koningin. Hiervan zijn leden van den kunst kring ,,,'het Zuiden" mevr. EversKeg, mevr. EloutDrabbe en de heeren Bergsma, Heijmans, Ten Klooster, Schütz en Van der Zee. Ver'der zijn nog de volgende Zeeuw sche schilders uitgenoodigd, nl. mevr. Van DamVan Isseit en de heeren Jan Heijse, Koets, More! en Lensvelt. Aan de heeren Bergsma en Heijmans is speciaal opdracht gegeven voor onze gemeente. Ouderavond Neutrale School. Voor een ouderavond der „Vlissing- sche Schoolvereeniging" trad gisteren avond als spreker op dr. A. H. Oort uit Oegstgeest, met het onderwerp „In hoe verre is het mogelijk de examens te ver vangen door een onderzoek naar het verstand." Dr. Oort begon met uiteen te zetten hoe bijzonder gecompliceerd het men- schelijk verstand is. Een belangrijk on derdeel van het verstand is het geheu gen, hoewel dit niet in de eerste plaats laat spottend Anders had u bepaald beter scherts verstaan. U behoeft ove rigens niet zoo tegen mij te zijn als mama wist, was ik gisteren van u heb gehoord... Een oogenblik scheen zijn vader zich opnieuw op :hem te willen werpen. Toen richtte hij zich in zijn volle grootte op en zei koel en vol waardig heid Domme jongen Je moeder weet, wat zij van mij te denken heeft Bovendien, voegde hij er dreigend aan toe, als jij je los mondwerk niet beter in bedwang houdt, vlieg je binnenkort op straat, dan zul jij je beste dagen gehad' hebben en kunt steenen klop pen' Maar ik meen ihet immers niet zoo zei zijn zoon bevreesd. Ik wilde alleen mama maar zeggen, dat zij eens naar mijn gestrengen heer leermeester moest gaan kijken. Hij schijnt, sedert hij niet meer de eervolle, maar on vruchtbare taak heeft, mij in te wijden- in de doode talen, meer voor de leven de gedachtenwissaling met mijn even eens hoogststrevende zuster te dwepen Zijn vader gaf hem geen antwoord meer en ging naar zijn kanfoor in de benedenverdieping. Mr. Weisz was na zijn bezoek bij Selstermann, dien hij in zijn kantoor had opgezocht, naar de familiewoning gegaan en had daar broer en zuster aangetroffen. Alfred verwijderde zich na een korten, afgemeten groet. Hij loont u de vele moeite met onvriendelijkheid, zei Greta Selster- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als ge geen eetlust hebt, ge u hu meurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, régelt -de gal, helpt de spijs vertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 de verstandelijke gaven bepaalt. School rapporten en examens zijn in hoofdzaak geheugenproeven en geven daardoor geen juiste beoordeeling van het intel lect. Een juistere beoordeeling van de verstandelijke vermogens, speciaal bij het kind, is echter zeer noodig, aange zien het verstand zulk een groote rol speelt voor de maatschappelijke bruik baarheid. Het onderzoek naar het verstand is begonnen in Frankrijk door Binet. De spreker lichtte aan de hand van lan taarnplaten de methode van dezen on derzoeker toe. Tot groote ontwikkeling zijn de in- tellectp roeven gekomen in Amerika, waar tijdens den wereldoorlog in korten tijd een groot leger moest worden ge vormd en waar een verbazend groot aantal recruten gescheiden moest wor den naar de verstandelijke vermogens voor de indeeling bij het officierskorps, het kader enz. -Ook van deze proeven gaf spreker een voorbeeld. Daarop werden behandeld de resul taten der verstandsproeven. door dr. Qort genomen met de kinderen der Leidsche lagere- en middelbare scholen, alsmede met een groot aantal verple gers en verpleegsters. Door interessan te grafieken verduidelijkte de spreker den verschillenden aanleg van jongens en meisjes enz., terwijl hij voor de ver pleegsters aantoonde hoe in het alge meen plichtsgevoel, zelfopoffering en dergelijke moreele deugden plegen sa men te gaan met een goede verstandelij ke aanleg. Spreker gaf ais zijn oordeei te ken nen dat de onderzoekingen nog in een beginstadium verkeeren, doch nu reeds naast examens belangrijke diensten kunnen bewijzen, speciaal in gevallen waar algemeene geschiktheid meer waarde heeft dan groote parate kennis.. Na de pauze werden -dóór verschillen de aanwezigen vragen gesteld en door den spreker beantwoord. Daarna sloot de voorzitter de vergadering, die door de leden met groote aandacht was bij gewoond. Mandoline-Vereeniging „Apollo". Voor het concert onder leiding varf haar directeur, den heer P. C. Oorschot, op Vrijdag a.s. in de groote zaal van „de Oude Vriendschap", heeft het be stuur van bovengenoemde vereeniging zich de medewerking verzekerd van twee solisten, welke in Amsterdam, mann tot den bezoeker en bood hem vriendelijk, met zachten blos, de hand. Hij keek het ernstige, mooie meisje glimlachend - in de oogen. Dat ergert mij niet, antwoordde hij. Allerminst in dit oogenblik. Mijne gedachten zijn met een geheel andere, voor mij. van het grootste belang zijnde aangelegenheid bezig. Ik moet u een bekentenis doen Ik heb mijnheer uw vader uwe hand gevraagd Maar hoe kon u dat doen riep zij. verschrikt. Had' ik het niet mogen doen vroeg hij en keek haar innig, ernstig aan. Op uw verlangen niet mogen doen, juffrouw Greta U weet, dat ik van u houd, ant woordde zij eenvoudig. Maar u moet zich niet aan onze familie verbinden. U is jong en hebf de wereld voor u, de wijde, mooie en vrije wereld... de we reld is hier eng, onvrij en inwendig vermolmd Juisf daarom deed ik ihef ant woordde hij warm en stak haar zijp hand tde. Deed het voorloopig vruch teloos. Maar desondanks zal u toch met mij naar buiten gaan in de gezonde, vrije ■wereld en weg van hier, waar spoken rondgaan, die ik weliswaar nog slechts vermoed en nog nooit heb gezien. Toch heb ik in den loop der jaren ge noeg waargenomen, om te weten, dat uw brave moeder de eenige is, bij wie goedheid en oprechtheid hier in ihuis werkelijk uit het hart komen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1