1000 150 25 Gebruik steeds een warm strijkijzer, nooit een heet lister MAANDAG 18 JUNI NO 141 61e Jaargang LVER jedingen wagen iode iode isje teisje ietsje atschappij i» jirt llitpavefirma F. VAN DE VELDE irjalsiraat 58, Vlissingen. Iel. latere. ID. Postrekening 88287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdap Knr,d-id°od<?nn BINNENLAND FEUILLETON KLATERGOUD. 2) ÏND. Dotheek ge- van Ocken- en, Openbare igen enz. avond bios- ig 8 uur. Zondagmid- ks bioscoop- 8 uur. n Zondagmid- pcert van 8— irée dansante, enavond. gelijks concert istenavond. „het Zuiden), dags, matinée vtandoline-ver- Oude Vriend- SSINGEN. n.m. 4.14' 4.50 5.36' 6.27 VORKEN, van echt rscheiden, Alpacca - ijgbaar L DOF, RAAT laterie. Vrije Jacobstr. 30. pn nette |aat 136. zoekt be- Igezin. W., bureau rant". DELVOYE, r No. 2, (hoek theden wordt ;h meisje, (gevraagd Zij lgen voorzien. Trureau „Vlis (eden 16 jaar. Adres: Wal- |uis) Juli of eerder flink |6 jaar. yiiss. Courant" heden 16 jaar. |r. „Vliss. Crt". live dagen. In de vaate "lb.-Rotterdam Jen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. IT. Uil. IT.i. im 8 8 T. SHi TH. li. 9 9 becom«n jTrarap. «n kzp. a. vos, ï»i- HOORN, T«t. 155) "HODT.Trl. 8JI TrUOJ. VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederenregel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener „Polis, zijn gratis verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. *JUU een ongeluk. tlUll gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies 4 van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wijziging van de pensioenwetten voor de land- en de zeemacht. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer, had eer der indiening van deze wetsontwerpen stellig kunnen plaats hebben indien zij niet hadden moeten worden gewijzigd in verband met de inmiddels ter hand genomen wijziging van de pensioen wet 1922. Het is de regeering niet duidelijk waaruit zou blijken dat de gevolgen van de voorgestelde maatregelen niet zijn overwogen. Het onderzoek in zake den steun aan oud-gepensinonneerden door den mi- niste van marine toegezegd,js nog niet geëindigd- Het beoogt er toe te gera ken om voor die oud-gepensionneerden die in kommervolle omstandigheden verkeeren, de mogelijkheid van steun te openen. Werd gevolg gegeven aan den wensch om den termijn van 35 jaren geheel te schrappen of althans aanzien lijk te verlagen, dan zou het doel van de wijziging, dat de niet met pensioen vergolden diensttijd in aanmerking komt voor toekenning van de verhoo- king goeddeels worden gemist. Het is niet de bedoeling, dal de gewijzigde regeling van de keerkringverhooging alleen toepassing zal vinden ten aan zien van hen, die na het inwerking treden der wet Indisohe jaren zullen verkrijgen. Met de betrekking tot de beschou wing omtrent de hygiënische omstan digheden aan boord der oorlogsschepen en het physiek der bemanning merkt de minister van marine op, dat de eer varing aantoont dat het leven aan boord in het algemeen een minder sloopenden invloed heeft dan vroeger het geval was. In de wetsontwerpen zijn enkele wijzigingen van technischen aard aangebracht. De Hanzebank. Zaterdagmiddag na het afdrukken van ons blad, ontvingen wij een tele gram van het persbureau Vaz Dias dat de Hanzebank te 's-Hertogenbosch surseance van betaling heeft aange vraagd. Omtrent de moeilijkheden bij de Hanzebank worden nader de volgende bijzonderheden medegedeeld Dezer dagen zal door de regeering worden ingediend een wetsvoorstel, ten doel. hebbende steun te verleenen aan het Katholieke Middenstandscrediet in een nog nader vast *e stellen vorm. Deze maatregel zal genomen worden om aan eventueele moeilijkhkeden te gemoet te komen. Ten .gevolge van de ongekende malaise, waaronder het be drijfsleven in ons land, speciaal het in- dusfrieele leven in ide zuidelijke provin cies gedrukt gaat, waren beduidende verliezen niet te vermijden. ,De geleden en verdere risico's maken het noodig, dat onze instelling aan -een reorganisa- Maar nu moest over de zaak worden (gesproken. Och, Ernst, zei ze, als je een kwartiertje tijd hebt, ga dan zitten, ik moet je .iets bekennen. Hoho glimlachte hij, klaarblij kelijk vrijer gestemd en in beter luim dan eerst. Dat begint immers recht geheimzinnig wat heb je dan op je geweten Het schijnt vandaag een 'dag van bekentenissen en geheimenissen te zijn. Want ik kwam ook met zoo iets bij: je. Jij ook riep zij verschrikt. Laat maar glimlachte hij weer: Het mijne is zoo erg niet. Naar ik hoop evenmin erg ais dat van jou Ik mis duizend mark stiet zij uit, alsof zij het niet langer kon verdragen, het aanklagende woord bij zich te houden, aanklagend tegen allen, tegen ergens een onbekende. Duizend mark van het huishoudgeld, dat jij mij gisteren hebt gegeven Och, zuchtte hij geruststellend. Ik dacht wat zou er toch komen Je zult het ergens hebben neergelegd Ik heb ze niet ergens neergelegd antwoordde zij onrustig. Ik leg nooit ergens tgeld neer. Duizend mark heele- maal niet. En het is nu reeds de derde maal precies hetzelfde tie worde onderworpen. Mede in ver band hiermede hebben wij het noodig .geacht surseance van betaling aan te vragen en zullen onze kassen vanaf heden gesloten zijn. Wij vertrouwen nochtans dat bovengenoemde reorga nisatie zoodanig zal kunnen worden doorgevoerd, dat zij zoowel crediteuren als debiteuren bevrediging zal brengen. Medegedeeld wordt, van de zijde van het bankbestuur en de betrokken middenstandsvereeniging, dat naar de unanieme overtuiging van de deskun digen, die de bank ter zijde staan, zoomede van het hoofdbestuur van de Hanze en der bank zelf, dat de Hanze bank in het bisdom Haarlem, waartoe de kantoren op de Zeeuwsche eilanden behooren dus o. a. te dezer stede en te Middelburg haar bedrijf rustig zal kunnen voortzetten. Aan de leden van de Hanzebank in het bisdom Haarlem is dan ook een circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld dat de bank in het bisdom Haarlem een geheel zelfstandige instel ling is, zonder eenige belangengemeen schap met welke andere Hanzebank ook. Uit deze cicrculaire nemen wii nog het volgende over 'Het is de unanieme overtuiging van de deskundigen, die de Hanzebank ter zijde staan, zoomede van het hoofdbe stuur van de Hanze en liet bestuur en de directie, dat de Hanzebank in het bisdom Haarlem haar bedrijf rustig zal kunnen voortzetten. Voor de leden en de relaties der Hanzebank in .het bisdom Haarlem be staat dan ook niet ,de minste aanleiding om hun betrekkingen met de bank an ders dan op de gebruikelijke wijze te onderhouden. D:e Bank is ten volle in staat aan de normale teruigvragingen en de nood zakelijke crediet-behoeften te blijven voldoen en heeft dus het recht hare cliënten dringend te verzoeken geen onnoodigeg stoornissen in het bedrijf fe brengen. Dat het vertrouwen in de Hanzebank te dezer stede niet geschokt is, bleek heden ten duidelijkste, want van een opvraging van gelden of deposito's was geen sprake. Het bankbedrijf had een normaal verloop. Nationale Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1922 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende De in 1921 naar voren getreden cri sisverschijnselen, waarvan de plotse linge groote prijsdalingen zonder twij fel de meeste slachtoffers maakten, her haalden zicih gelukkig niet in het afge loopen jaar. Zij losten zich op in een voortdurende malaise, die op haar beurt haar stempel drukte op ons be drijf. Dientengevolge bleef onze be drijfswinst niet onaanzienlijk ten achter bij de over 1921 behaalde resultaten. Zooals wij verwachtten, zijn wij er in geslaagd ons onkostencijfer terug te brengen. De totale vermindering op 'dit Wat riep hij uit en fronste het voorhoofd. Maar, Alwine, zoo iets zegt men toch terstond niet °m de duizend mark, maar om de zaak zelf. Daar zijn immers dieven in huis. Dieven in huis... Dieven in huis Zij herhaalde het verschrikkelijke Woord nog eens en hief daarbij onwillekeurig de hand op, alsof zij wilde verhinderen, dat het geluid tot de wanden doordrong, er doorheen ging en het geheim, dat zij nu reeds twee maanden alleen met zich droeg, onder de menschen bracht en haar daarmee besmette, dwong tot afweer... Dat is immers 't verschrikkelijke zei ze toen en greep hem bij de hand. Ik ben overtuigd, vervolgde zij fluisterend, dat het geld mij ontstolen is telkens bij het begin der maand en gisteren alweer. Ik heb het telkens willen zeggen. Maar wat helpt zeggen alleen Het kan toch niet onder ons beiden blijven. Het ;kan niet blijven bij praten en klagen er over. Men moet onderzoeken en als ik denk, dat ook maar een oogenblik de verdenking on opgehelderd op ons huis en alle bewo ners kan rusten, rusten op ieder afzon derlijk, en dat onze goede, brave dienstboden daardoor getroffen worden en zich niet kunnen verdedigen, om dat het niet op te helderen valt dat zou mi| al mijne rust ontrooven dat zijn geen duizend, geen drieduizend en geen tienduizend mark waard Lief kind, zei haar echtgenoot glimlachend. Je bent toch wei wat hoofdi bedraagt over het algeloopen boekjaar ruim 518.000 wij blijven vender streven naar besparing en mo gen met zekerheid een verdere verla ging over 1923 verwachten. De in het afgeloopen jaar door ons ingestelde indeeling onzer kantoren in districten onder leiding van district- directeuren, schonk ons bevrediging. Zij bracht, naast een meer intensieve controle, besparing van tijd en onkos ten, daar de werkzaamheden onzer centrale administratie thans aanzienlijk ingekrompen konden worden. De maat regel bevordert het contact tusschen ■hoofddirectie en kantoren en het over zicht van den gang van zaken. De resultaten der rente-rekening ver lieten de opgaande lijn, hetgeen te ver klaren is uit de afneming van de diver se hoofden van rekening. s De verminderde' credietbehoeften ge paard aan afwikkeling van minder ge- wenschte credieten deden, ondanks het feit dat geregeld nieuwe credieten wer den verstrekt, het debiteurencijfer per saldo dalen. Het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal en onze uit zettingen bleef gehandhaafd. Het totaal der door derden bij ons gedeponeerde gelden verminderde, een verschijnsel, dat zich op alle bank-ba- iansen voordoet. Deze teruggang van credit-saldi bij onze instelling mag ech ter onder de in het afgeloopen jaar vi- geerende omstandigheden als matig worden beschouwd. In verband hiermede spreken wij de hoop uit, dat de concurrentie, welke wij van den postcheque- en girodienst ondervinden, verminderen moge. Wij waardeeren deze rijksinstelling ten zeerste in haar streven, het geldverkeer door middel van overschrijving te ver gemakkelijken en te verbeteren, doch vreezen, dat zij, met gelden tot zich te (rekken als belegging, haar doel voor bij streeft en, schoon ongewild, schade gaat berokkenen aan het economisch leven in Nederland. Hoewel de groote liquiditeiten in het provinciaal bankbedrijf, terwille van de rentabiliteit, op andere basis berusten dan bij de in Amsterdam en Rotterdam gevestigde instellingen, hebben wij ons steeds als richtsnoer gesteld, slechts in bijzondere gevallen een beroep op de circulatiebank, of op de ons garandee- rende Rotterdamsche Bankvereeniging te doen. Het is ons een voldoening, dat wij sedert Juli 192 geen credietpapier in herdisconto hebben behoeven te ge ven, terwijl wii steeds een belangrijk tegoed bij de Rotterdamsche Bankver eeniging onderhielden. Na een nauwkeurige revisie van on ze debiteuren achten wij deze, in aan merking nemend 'de onder crediteuren opgenomen speciale reserve, volwaar dig. Gezien evenwel de in de crisis jaren opgedane ervaring, oordeelen wij het wenschielijk telkenjare deze speciale reserve tegen debiteuren te versterken. Thans stellen wij U voor daaraan een bedrag van 500.000 toe te voegen. Een toevoeging van 100.000 aan de' statuaire reserve en een afschrijving van 150.000 op gebouwén achten wij zwaartillend. Wie onschuldig is, wordt toch door de verdenking niet getroffen. Dan moest tenslotte immers ook ik mij getroffen voelen. Verwijtend keek zij naar hem op. Je moet er werkelijk niet mee schertsen, zei ze zacht. k Ik schertsen antwoordde hij. Dat komt in de verste verte niet bij mij op. Integendeel, ik neem de zaak even ernstig op als jij, maar ik laat de kerk midden in het dorp. Ik zal de politie berichten die zal de justitie op de hoogte brengen... t— Verschrikkelijk Neen Nooit riep zij afwerend. Politie, justitie, man nen-, die in deze vertrekken nooit an ders dan als uit een vreemde wereld hebben geklonken. Ik zal het verlies te boven komen... zal het in de komende maanden op mijne uitgaven bezui nigen... En de dief, zei hij spottend, zal met dank zich de vierde duizend halen of eens schoone lei maken en alles in eens meenemen. Neen, er moet iets gebeuren, als hij ons niet zal uitlachen, en als wij niet het respect voor ons zelf zullen verliezen, dat wij noodig hebben. Geen eerlijk mensch laat zich oneerlijkheid welgevallen, zonder zich zelf tot medeschuldige te maken. Het wantrouwen zou dag en nacht om je sluipen het zou in jou tot een ziekte worden, je onbevangenheid vernieti gen, je rust, je zenuwen, je levens vreugde ondermijnen, en met jou zou den wij allen je verzuim bitter moeten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Bespaar u zelf en Uw kleeren het harde wrijven, De wollen vezels zijn bedekt met kleine schubbetjes net als vischschubbetjes, welke door hard wrijven vernield worden. Wasch zorgvuldig in LUX, dan goed uitspoelen en plat te .drogen leggen. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en LIFEBUOY. dan voldoende. Wij stellen voor daarna het dividend te bepalen op 4 Op 1 Januari 1922 hadden wij kan toren op 87 plaatsen. 'Dit aantal ver minderde in den loop van het jaar met 2, doordat onze kantoren te Hulst en te Zwijndrecht werden omgezet in zit dagen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- desinformatiebureau, van Van der Graaf Co.s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 15 Juni, in Nederland uitge sproken 80 faillissementen tegen 51 in dezelfde week van hef vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Juni boeten. Je zult wel gelijk hebben. Ja, ik voel, dat je waarheid zegt. Maar, wat moet er dan gebeuren Moet dan zoo iets vreeselijks plaats ihebben als jij straks hebt aangeduid is er dan geen weg, die de zaak minder wereld kundig maakt en niet ons huis en zijne bewoners aan de kaak stelt Een oogenblik keek hij van terzijde haar aan. Wieet je, vroeg hij op een ande ren, forscheren toon, dat mr. Weisz bij mij was en aanzoek om Greta gedaan heeft Neen, riep zij verbaasd. Hoe zou ik dat weten. Mr. Weisz Maar hoe kan hij Pas drie maanden advocaat zonder praktijk zonder... Zonder vermogen wil je zeg gen, vulde hij aan. Dat wil ik eigenlijk niet zeggen, antwoordde zij met zekere beslistheid. Wij willen wel beiden het levensgeluk van ons kind niet daarvan afhankelijk maken, dat haar man geld heeft. Dat behoeven wij immers ook niet, zelfs als wij het op zichzelf eigenlijk wilden. Neen, neen, zei hij haastig. Stellig niet. Wij hebben het niet noodig. Maar ik deel de (bezwaren, die desondanks ook in jou zijn opgekomen. Zeker, de jonge man is een fatsoenlijk mensch en knap ook. Wij hebben hem immers juist daarom voor onzen Alfred als huisonderwijzer in de familie opgeno men en gedurende zijn studie gesteund. Daarbij1 zijn blijkbaar Greta en hij 1887 faillissementen tegenover 1291 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het vol gende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Bij uw besluit d.d. 24 Juni 1921, nr. 14, werd besloten over te gaan tot den aanleg van eeni algemeene begraaf plaats op het terrein aan het Koop mansvoetpad en den Kapoentjesweg, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie B, no. 12 (ged.), 13, 14, 15 en 721 (ged.) De werkzaamheren in verband met elkander meer geworden. Hij heeft ten minste gezegd, dat hij de hoop koes tert, dat Greta jegens hem niet geheel onverschillig is. Maar dat is niet vol doende, hem de hand van onze eenig- ste dochter toe te zeggen. Zij heeft mij nooit eenige aandui ding gemaakt, en ik heb zelf ook nooit iets bespeurd. Je weet immers, hoe ge sloten Greta is helaas ook tegenover mij, zei zijn vrouw met een lichten zucht. Nu ja, antwoordde hij.. De zaak is in elk .geval niet rijp voor eenige be slissing. Ik zou het flinke, -energieke jonge mensch niet zoo kortweg buiten de deur willen zetten. Dat heb ik hem gezegd en hem alleen maar verzocht, voorloopig ge ene verdere pogingen tot toenadering bij Greta te doen. Ik Iaat het aan jou over, bij gelegenheid je er van te overtuigen, hoe het bij haar staat. Heeft werkelijk een ernstige nei ging zich van haar meester gemaakt, dan willen wij die niet met ruwe hand uit haar hart rukken. De wijze, waarop wij beiden ook zelf in vrije keuze elkaar leerden kennen en liefhebben, waar borgt denk ik dat ook wij voor de tegenwoordige jeugd ihet noodige gevoel hebben. Moge hij zich tusschen flink toonen. Daarvoor was misschien juist jouw zorg een geschikte gelegen heid. Hoe bedoel je dat vroeg me vrouw Selstermann verbaasd. (Wordit vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1