VRIJDAG 13 JUNI Mo 139 61e Jaargang üu!?---.. aI923-g FEUILLETON Door Duisternis tot Licht BINNENLAND Stads= en Proviaciegieuws VL1SSINCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- ncmenten 17 cent alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 15 cent bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Allerlei. Mijnwezen. .De Kamer heeft zich eerst twee uur tjes bezig gehouden met comité-gene raal over het adres aan de Koningin en daarna met het opmaken van een no minatie der vervulling van .een vacature in den Hooigen Raad. Natuurlijk waren weer heel waf stemmingen en tusschen- stemmingen noodig eer men aan een eind was. De verhooging der college- en exa mengelden aan de Universiteiten is goedgekeurd met 42 tegen 32 stemmen. Mr. Troelstra heeft een interpellatie aangevraagd tot den minister van ko loniën over de houding der regeering tot de Indische volksbeweging in ver band met de jongste spoorwegstaking. De bespreking van het Mijnwezen bracht de mijn-specialiteiten op het podium. Ze verliep o.a. in een technisch debat over de mogelijkheid van de ex ploitatie van de mijn Maurits, die nog maar steeds op zich laat wachten. Vol gens den heer Bongaents en den Minis ter wordt die voorbereiding met veel overleg en technisch inzicht geleid. Men heeft hoop, dat de exploitatie nu spoedig zal beginnen. De gevraagde herziening van het Mijnreglement is eindelijk op de komst. Het zal nog we] even duren eer deze zijn beslag heeft want er zal heel wat bij1 overhoop worden gehaald. De Mi nister heeft voorts toegezegd dat hij een onderzoek zal instellen naar den omvang van het administratief beheer van de mijnen dat volgens enkele le den veel te omslachtig, is. Uit de crisis jaren is nog alitijd een groot bureau van de mijn-administratie in Den Haag blijven bestaan. Volgens den heer Her mans was dat bureau waaraan een veertigtal ambtenaren werkzaam zijn -zoo goed ais igeheei overbodig. Als dat zóó is, is het niet te verwonderen dat de staatsexploitatie niet veel winst afwerpt. Over de duurte der staatsexploitatie heeft de heer Vliegen geklaagd voor wien het natuurlijk niet aangenaam is te moeten constateeren dat particulie ren het goedkooper .kunnen. De Minis ter moest hem komen troosten met de mededeeling dat vele insteilaties voor de staatsmijnen zijn aangeschaft in de duurste jaren en dat daardoor een ab normale kapitaalslast op dit bedrijf rust. De heer Vliegen moest dus niet pessimistisch wezen. Het jaarlijksch gekibbel over de niet- uitvoering der Schipperswet herhaalde zich. De Minister zegde thans invoering toe nadat... eenige wijzigingen zijn bewenkt door Mevrouw J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 32) Daar eindelijk 1 „Gplukkig I" steunde hij en keek in gespannen naar den uitgang. Twee minuten later kwam Praetorius aanloopen. „Goeden dag, baron", riep hij reeds op een afstand. „Daar iheb ik 'n nootje te kraken gehad het is ongelooflijk, dat een vrouw zoo koppig kan zijn 1 Enfin, tot zoo ver is nu alles in orde, als de wilde Wussow nu maar geen streep door onze rekening haalt „Acht gij dat-mogeiijk „Zeer wel lik ben er waarlijk nieuwsgierig naar of zij er van avond niet bij zullen staan als een paar druip natte poedels." Daar stoomde de trein binnen. Wilhelm sprong het portier uit, zoo dra de locomotief stil stond en hielp Wussow bij het uitstappen. „Arme kerel' bromde Praetorius bij zich zelf, toen hij zijn ritmeester zag. „Hallo, neef Wussow 1" riep Erich von Blottstedt. „Goeden dag. Goeden dag, gij. bei den Zwaar steunend op zijn stok stond' Wussow en 'wenkte met zijn vrije hand. Het haar schemerde grijs onder den zwarten hoed over 'het gelaat liepen een paar diepe rimpels. Maar uit zijn donkere oogen straalde nog de oude energie. Ondanks zijn stok gaf hij zich moeite een stramme hou- aangebracht. De gewijzigde omstandig heden maakten 't onmogelijk om nieu we lasten op te leggen. Over dit punt spon de heer Brauti- gam veel te lang uit. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Naar „de Standaard" verneemt, moet bij de regeering het voornemen bestaan ter gelegenheid van het regeeringsjubi leum' van de Koningin, tegen 31 Augus tus een offjcieelen dankdag uit te schrijven. De Ned.-Indische Leening. De uitgifte van 65.000.000 hier te lande der 5 Ned Indische leening a 90 werd meerdere malen volteekend. De toewijzing zal ongeveer 13 be dragen. Wijziging van de dienstplichtwet. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer betreffende dit wetsontwerp wordt medegedeeld, dat met reden mag worden verwacht dat •de cavaleristen oo,k in de toekomst na afloop van den eersten oefentijd vol doende geoefend naar hun haardsteden zullen kunnen vertrekken. Het op de juiste waarde schatten van de bezwa ren, die van een vermindering van den eerste-oefentijd het gevolg zijn, heeft er toe geleid, een 15-maandsche oplei ding te venkiezen boven een 14-maand- sche. Door dit wetsontwerp wordt evenwicht verkregen tusscihen militaire belangen «enerzijds en de sociale en financieele belangen anderzijds. Ook in het buitenland wordt de opleiding in ongeveer 15 maanden mogelijk ge maakt. De vermeerdering van het con tingent staat in geen verband met het verrichten van werk, door burger-cor- veeërs uit te voeren. Sedert korten tijd is weder de werving bij het wapen der cavalerie opengesteld. Het oppassers- vraagstuk is in overweging. Vereenvoudiging der administratie der invoerrechten en accijnzen. Blijkens het eindverslag nopens het 'wetsontwerp, houdende voorzieningen betreffende de vereenvoudiging van de administratie der invoerrechten en ac cijnzen verklaarde men algemeen zich met dit ontwerp te kunnen vereenigen. •Eenige leden meenden te weten, dat •de maatregelen, in den laatsten tijd in de oostelijke grensstreken genomen om den smokkelhandel in gedistilleerd te gen te gaan, weinig doeltreffend zijn gebleken, doch wel voor bonafide han delaren in gedistilleerd tof veel moei lijkheden en omslag aanleiding hebben gegeven. Zij spraken de hoop uit, dat de voorgestelde voorziening mede zou strekken om aan die bezwaren zooveel mogelijk een einde te maken. De ziekenfondsen. In een adres van het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst aan den minister van arbeid, waarin het verklaart het van groot belang te achten, dat allen die bij de wet verplicht verzekerd zijn voor een uitkeering in geld wegens derving van ■loon tengevolge van ziekte, verplicht worden zich en hun gezin in ziekenfond sen te verzekeren, zegt het o.a., dat ding aan te nemen. Preatorius en Erich von Blottstedt schud'd'den hem de hand, terwijl Prae torius zijn ritmeester bij het gaan on dersteunde, wisselde de griffier snel eenige woorden met Wilhelm. De getrouwe man knikte, terwijl een lachje over zijn verbrand gelaat gleed. Eindelijk stonden zij voor den voor gevel van het station. De automobiel jeed zachtjes voor toen de chauffeur ■de heeren zag. „Goeden dag, Frits Nu, waar om dat „De wagen rijdt zacht en is geslo ten", zei Praetorius, „het verschil tus- sohen de tropen en dit vochtige weer is zoo groot maar waarom praat ik nog zoo lang stap gauw ia" Voordat Wussow iets kon antwoor den, was hij er reeds ingeduwd. Wil helm nam plaats naast den chauffeur, een wenik van den eersten luitenant en weg suisde de auto met de grootste snelheid'. Praetorius' moed' groeide. Als hij. nu maar niet uit den wagen springt, dan is alles in de beste orde. Zij heeft hem niet geroepen en vrijwillig is hij niet gekomen 1 Als de twee maar eerst te genover elkander staan ben ik niet bang meer. Hij wendde zich tot Blottstedt „Kom, laten wij op de markt in het wijnhuis een goeden beker drinken uit puren'angst en als. wij dat gedaan 'heb ben, vragen wij per telefoon beleefd in Blottstedt of de auto is aangekomen en haar lading in goede handen is afge geven 1" „Ai", schreeuwde Wussow, „was Frits gek geworden om zoo hard te deze door de wet opgelegde verplichting het oprichten van ziekenfondsen in ge heel ons land krachtig zal. bevorderen, ook daar, waar thans nog niet op deze wijze in geneeskundige hulp is voor zien. Door het opnemen niet alleen van ongunstige, maar ook van gunstige risi co's, zullen de ziekenfondsen winnen aan kracht en zal de hulp die zij kunnen verstrekken, vollediger en uitgebreider kunnen zijn, dan het gevat is, indien het mogelijk wordt gemaakt alleen de slechte risico's tot het fonds toe te la ten. Het abonnementsstelsel, dat in het ziekenfondswezen den voorrang boven andere stelsels heeft verworven, is al leen dan aannemelijk, als zoowel voor de gunstige als voor de ongunstige ri sico's aan den geneeskundige vergoe ding wordt gegeven. Wil men het ziekenfonds tot een ze genrijk instituut maken, dan moet de verplichting tot verzekering niet be perkt worden tot den vader van het ge zin, maar zich uitbreiden over het ge heele gezin. Slechts door uitbreiding van de verplichting over het geheele ge zin is het mogelijk het ziekenfondswezen levensvatbaar en levenskrachtig te ma ken. Het tijdig inroepen van geneeskundi ge hulp in het begin der ziekte door de verplicht-verzekerden en het zoo volle dig mogelijk verstrekken van die hulp, zal van gunstigen invloed zijn op het bedrag dat aan ziekengeld moet worden uitgekeerd. Gratificatie hoogere spoorweg ambtenaren. „De Standaard" zegt uit betrouw bare bron te vernemen, dat ook dit jaar, vermoedelijk in begin Juli, aan de hooge ambtenaren bij, de Nederland- sche Spoorwegen een gratificatie van 7 over het salaris van 1922 zal worden toegekend. Het vloekverbod. De gemeenteraad te Zwijndrecht heeft onlangs in de politieverordening de volgende bepaling opgenomen „Het is verboden, op straffe van hech tenis van ten hoogste zes dagen, in het openbaar of van de openbare straat of weg zichtbaar, op 'veike -wijze of door welk middel ook, God te hoonen, te lasteren, dit te bevorderen of daartoe gelegenheid te geven." Enkele raadsleden hebben zich toen tot Ged-, Staten van Zuid-Holland ge wend-, met het verzoek, die bepaling ter vernietiging aan de Koningin voor te dragen. Ged. Staten hebben hierop beslist, dat het ingelaschte verbod niet in strijd is met de wet of met het alge meen belang, zoodat zij geen termen hebben kunnen vinden, een voordracht tot vernietiging te doen. Incident in den Rotterdamschen raad. Toen dr. Van Ravesteyn in de gis teren gehouden zitting van den ge meenteraad te Rotterdam bij de debat ten over de subsidie van 40.000 voor het regeeringsjubileum de persoon van de Koningin in het debat betrok, kwam de voorzitter, de waarnemende burge meester, mr. S. J. R. van Aalten, niet tusschenbeide. De heer Stulemeyer maakte den voorzitter daar ernstige verwijten over. De voorzitter meende, dat bij, hoewel van meening dat dr. Van Ravesteyn onparlementair was, bet toch het beste rijden De automobiel sprong als het ware over het hobbelige plaveisel. Waar reed de kerel toch heen Het verkeerde gat uit, regelrecht naar Blottstedt 1 Tot tang nadenken bleef hem geen tijd'. Daar kwam het bordes van Blottstedt reeds in het gezicht. De automobiel reed langzamer, daar trad de rentmeester plechtig, in zwarten rok, de vestibule uit. Het portier opende bij zelf. „Welkom, ritmeester 1 De barones heeft mij opgedragen u te ontvangen. Luitenant Praetorius heeft uw komst aangekondigd." Onwillekeurig moest Wussow lachen. „Dus in de eerste plaats goeden dag, mijn waarde. Geef mij als het u blieft uw hand, dan kom ik er uit Hij richtte zich hoog op, toen hij voor het bordes stond. „Maar de aankondiging heeft luite nant Praetorius op zijn eigen houtje gedaan. Nu ik hier eenmaal ben... en fin, wie weet, waar die duiveische kerel op den bok mij heenrijdt, ais ik weer instap 1 Mag ik op uw schouder steu nen 1" Zwaar leunde zijn hand en lang zaam ging hij' trede voor trede op. In de vestibule moest hij een oogen- blik uitblazen. De rentmeester opende een deur. „Gaat u hier binnen Dof stiet de stok op den vloer, zacht stoot de rentmeester de deur. Een por- tire werd teruggeslagen. Met Jo- achimke aan de hand', trad; Grete de kamer binnen. Wussow deed moeite een onberispe lijke buiging te maken. „Nicht 1" Maar meer kon hij niet had geacht, den spreker het woord niet te ontnemen. De voorzitter -bekleedt zijn functie, niet benoemd door de Kroon, maar aangewezen door den raad. Laat de raad dus een uitspraak doen en spreker zal daar de conse quenties uit trekken. Mr. Walter F. Baars stond aan de zijde van den heer StqJemeyer en was ook van meening, dat de voorzitter dr. Van Ravesteyn het woord had moeten -ontnemen. De voorzitter, mr. Van Aalten, ver klaarde daarop, dat deze woorden voor hem een aanleiding waren, het college van Burg. en Weth. in de gelegenheid te stellen een ander in zijn plaats te benoemen. Gas en electriciteit te Rotterdam. In Mei werden te Rotterdam gepro duceerd 5.402.400 M'. gas tegen 4.925.332 M'. in Mei 1922. Door het electrisch bedrijf werden geproduceerd 6.228.800 K.W.U. tegen 5.374.400 K.W.U. in dezelfde maand, van 1922. VLISSINGEN, 15 JUNI. Samenstelling van Ged. Staten. Naar wij vernemen zijn de anti-revo lutionaire, Cchristelijk-Historische en Staatkundig Geref. Statenclub van Zee land, na langdurige bespreking tot overeenstemming gekomen over de sa menstelling van de Ged. Staten. In bond met de R. K. Statenclub zullen door deze 4 partijen aangewezen worden als leden de heeren mr. P. Dieleman (aftr.)- en dr. P. Merckens, bei-de anti- rev. mr. R. van Dusseldorp. Chirst.- Hist. P. F. Fruijtier en J. A. van Rom- pu, beide aftr. R.-K. en A. van der Weiide, Vrijheidsbonder, ook aftr. Indien deze heeren gekozen worden, zal dus Westkapelle zijn burgemeester zien heengaan, terwijl de heer Merckens als wethouder en raadslid' moet aftre den. Als raadslid zal hij dan opgevolgd worden door den heer P. Landsman. Het nieuwe klokkenspel. Het klokkenspel van den St. Jacobs- toren is weder schoongemaakt en zijn •daarop de volgende nieuwe melodieën geplaatst Heel. uur „Lied ohne Worte", Men delssohn half uur Koraal „Nun ■danket Alle Gott" -kwart voor „Wie gaat mee, gaat mee over zee" kwart over Gondellied", C. M. v. Weber. „Gemeenschappelijk Belang". De handelsvereeniging „Qemeen- schappeliik Belang" alhier, hield giste renavond een algemeene vergadering in het lokaal van de wed. Buning. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het ledental der vereeni- ging stationnair gebleven is. De heeren P. G. Laernoes en A. Ha- newinkel, die periodiek als lid van het bestuur aan de beurt .van aftreding waren, werden met meerderheid van stemmen als zoodanig herkozen. De heer Laernoes, die zich door zijn veelomvattende bezigheden aanvanke lijk niet meer als voorzitter .der veree- niging of als bestuurslid herkiesbaar stelde, kwam op algemeen verzoek van de vergadering op zijn besluit terug, zeggen. Dit öleeke gelaat, dat zooveel smart verried, de met tranen gevulde oogen verstikten zijn stem. „Jongen, ga naar oom en geef hem een hand 1" Verlegen dribbelde de kleine man naar zijn oom. Wussow bukte zich, kuste den jon gen en streek met van aandoening be vende vingers over zijn gelaat. Daarna richtte hij, zich weer op. „Nicht, moet de lieve kleine baas niet altijd bij mij blijven Eerst -boog zij het hoofd. Het was alsof al haar bloed naar het hart stroomde. Langzaam hief zij daarna 't smal geworden gelaat op. „Het ligt niet in mijn macht, dat te bepalen." Zoo... en nu waren zij toch eindelijk quitte. De oude Wussow kwam te voor schijn. „Nicht, knielen kan ik niet dat stijve been heeft ihet nooit gekend en zal het nooit ieeren, ook niet als het weer in orde is. Wie naast u wil .gaan moet opgericht door het leven kunnen gaan Nu hoe zou het zijn, wij bei den en den kleinen kerel in 't midden Toen was zij, reeds bij -hem. Hij be hoefde de armen slechts om haar heen te slaan, ook de lippen hadden elkaar gevonden. Het hielp niet of Joachimke aan de rokken zijner moeder trok 1 ,jMama ik ook een kus hebben." Pas toen hij begon te huilen kreeg hij zijn zin. Het was Maart geworden. Met één sprong was dokter Frisch bij Meu.tzen op de veranda. „Keizerlijke commandant, een briefje met inhoud uit het slot Blottstedt INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. GRATIS een zakje A. J. P's Grenadine- Saus in ieder pakje A. J, P's Amandeltjes-Pudding. TIJDELIJKE RECLAME! zoodat door beide heeren de herbe noeming werd aanvaard. Van de rentel-ooze leening werden wederom 10 obligaties uitgeloot, f.w. nos. 2, 11, 25, 39, 40, 44, 60, 73, 98 en 105. In bespreking kwam no-g een voor stel tot oprichting van een provincialen bond van winkeliers-.vereen.igingen, waaromtrent in een .volgende vergade ring een nadere beslissing genomen zal worden. Na afdoening van verschillende huis houdelijke zaken werd de vergadering door dén voorzitter gesloten. Strandconcert. Het harmonie-gezelschap „St. Caeci- Iia", directeur -de heer André J. Geijsen, geeft Zondag a.s. van 8 tot 10 uur een concert in de tent op den boulevard Evertsen. Programma: 1. „Un Souvenir", pas redouble, RenéPeeters 2. Mosaïque de l'Opera „Nabuchodonosor", arr. M. J. H.Kessels 3. Fantaisie sur l'Opera „le Baron Tzigane", arr. A. Duquesne 4. „Per Aspera ad Astra" Bravour Marsch Ernst Urbach 5. „Unsre Grenadiere", Marscih H. L. Blankenburg 6. „Fleurs des Champs", 2de Fantaisie W. van Perck 7. „La Fête Triomphale" Fantaisie G. Joh. van Dam 8. Finale. Arbeidswet. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een winkelier alhier, die een 1 I-jarig meisje arbeid in den zin der Arbeidswet deed verrichten. Vreemdeling. Aan de politie is overgeleverd een 20-jarige Duiitsche jongen, die zijn „heimat" was ontvlucht door zich te verstoppen in een spoorwegcoupé, ge vuld met strooihuizen. Toen de spoor wegwagon werd geopend en hij daaruit sprong, werd de jongen ontdekt. Op bevel der politie is de jongen wederom over de grenzen des rijks geleid. Wraak. Een irigezetqne klaagde der politie dat vernieling was gepleegd aan zijn kippenhok, terwijl een aantal zijner kippen waren gedood. Niet onwaar schijnlijk schijnt het dat wraak aanlei ding heeft gegeven tot dit zeer afkeu renswaardige optreden. Diefstal. Door de politie is gearresteerd een matroos, die verdacht wordt zich te hebben schuldiig gemaakt aan diefstal van geld uit een portefeuille. Burenruzie. Bij een -burenruzie maakte een der vrouwen zich zoo kwaad, dat zij, een zenuwtoeval kreeg, wat natuurlijk een Luister u eens Mijn waarde dokter Frisch. Vergeef mij, dat ik in zoolang niets van mij heb laten hooren. Maar nauwelijks thuis gekomen ver loofde i,k mii met de weduwe van mijn neef, liet in Berlijn mijn been zoover in orde brengen, dat ik af en toe met mijn vrouw zij is het sedert vier weken tweemaal rondom de tafel kan dansen. Maar mijn uniform heb ik moeten uit trekken. De inliggende wissel is het honora rium voor uw verleende hulp. Den bra ven zendeling heb ik met gelijke podt ook geschreven en iets voor zijn zwar ten gezonden. Is mijnheer Meutzen nog op het sta tion Ik zal hem spoedig schrijven. Wil hem voorloopig hartelijk groeten. Uw dankbare Wussow v. Blottstedt. „Wel, -wel, gij groot-kapitalist", bromde Mèutzen. „Dat is wel een bat terij fijne flesschen waard." „Natuurlijk dadelijk Maar i,k ben nog niet aan het eind. De beroemde nicht heeft mij ook nog met enkele re gels vereerd, die u ook aangaan. Dus luister Indien u of mijnheer Meufzen naar Duitschland, terugkeert, laten de heeren dan niet vergeten Blotstedt te bezoeken. U zult goed ontvangen wor den, daar staat u borg voor ®rete von Blottstedt." Hij klapte in de handen. „Jongen, de glazen de glazen De roman is dus uit Zij' hebben elkaar Gezond heid. Wussow en Grete von Blottstedt. EINDE.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1