a. a. a. )I1. DONDERDAG 14 JUNI 61e Jaargang Voordee!I (STER sistihode wari BINNENLAND FEUILLETON Door Duisternis tot Licht Stads= ea Provincienieuws doozen vaarde >colade. colade. olitains. ;URG. 8SSÜS NO 138 1923- ch weer, zomer, na te hebben heerlijk langenaam gepar- de RSEKEN 'ER" JELMANN :n ;n per pond 40 ct, :n 45 ct, 20,25 0, 40 en 50 ct. pond 100, 125 en 150 ct. 12, 14, 16, 20 en 25 ct. pgroenten per ons 20 cent. H. DOMMISSE YPARK 46. en Hakken f 2.25 f 1.50 oudstr. No, 7. n flinke k gevraagd een jroenewoud 25. delb. - Rotterdam elegen plaatsen. N PASSAGIERS 2N EN VEE. T. KM. T.B. tlir 8 8 T. HOB Tl. HE 9 9 i t« bekomen 7. Tranen, en E*P» ven VOS, EENHOORN, T«l. 163 JSTERHOUT, T»l. 83». iHITENHEK, T.1.101- SSINGSCHE ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk: ƒ2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk» nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1f regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. 15 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Surinam®. Landbouw. De heer Van Heemstra, gouverneur van Suriname, heeft meer succes van zijn ietwat hardhandig optreden, dan hii misschien zelf wel heeft verwacht. Ia het bureaucratische koloniale asyl van minister De Graaft was men natuurlijk verstoord over de stoutigheid van dezen „ondergeschikten" depothouder in Pa ramaribo en de minister was misschien al bezig in keurige arabesken een standje op papier te zetten aan het adres van den gouverneur, toen de heer Marchant "zich als pleitbezorger op wierp. Dit maakte wel, dat de minister iets zachtmoediger werd. Echter blijft men nog te veel zijn aandacht wijden aan den vorm waarin de gouverneur zijn opmerkingen goot. Vandaag scheen ook de heer Colijn die methode af te keuren en hij aohtte ook het adres, waaraan de klachten zijn gezonden, -ril', •den minister, niet het juiste. Het adres was de Raad van 'Ministers. Ook de heer Feber kon niet uitkomen boven zijn kritiek op de houding van den gouverneur. Suriname is armlastig, maaT dat is minder. Als de gouverneur maar altijd een deftig en voornaam heer blijft, die zijn klachten in fluweelen etui's over handigt De gouverneur heeft nog steun ge kregen van den heer Boon, die de rede van mr. Marchant grootendeels her haalde. Ten slotte had de heer Van Gijn het denkbeeld om de zorg voor West- Indië eens aan een ander minister dan dien van koloniën op te dragen, omdat deze bewindsman het te druk heeft. Dat zou al heel zonderling zijn. Met een onbeduidend slot eindigde deze tamelijk wel overbodige interpel latie. Het dende deel van de Landtoouw-be- grooting gaat naar Waterstaat. Dit deel omvat o.a. het Mijnwezen, waarbij de heer Vliegen heel langdradig allerlei personeelsbelangen besprak. Herziening der Sociale Verzekering. Verschenen is het prae-advies van commissie XI aan den Hoogen Raad van Arbeid, over vraagpunten betref fende de herziening der Sociale Verze kering. Bij schrijven van 29 November 1922 bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEUNK— VAN ROSSUM. 31) Daarop zeide hij met nadruk „Me nigmaal moet het doel de middelen heiligen, mevrouw U kent mij toch, geloof mij, er is gevaar Voorloopig weet ik verder nog niets dan wat hier in staat. Ik zal u het telegram voorle zen „Iringa, 17 Augustus, elf uur 's morgens. Ritmeester von Blottstedt ernstig ziek, zendingspost Rukwa. Been- en rïblbreuk. Gezonden om den dokter. Eerste luitenant Meutzen.' Nu -overhandigde hij Grete het tele gram. Zij las het haastig door. Haar •geestkracht ontwaakte weer. Gaat gij er heen, Praetorius, u stemt er wel in toe, dat ik 'de kosten draag." „Dat heeft geen doel 1 Ten eerste kan ik niet helpen en hoe zou ik met de manoeuvres verlof kunnen krijgen Laten wij -eerst verdere berichten af wachten. Er is reeds naar den eersten luitenant Meutzen getelegrafeerd, om ihem te verzoeken zoo spoedig mogelijk nieuwe berichten te zenden." Als een bliksemstraal schoot haar door het hoofd Wilhelm die was een bekwaam ziekenverpleger 'Reeds het volgend uur was hij op weg naar Napels'. Praetorius bleef tot den avond in Blottstedt, hij- bekwam niet van zijn verbazing. Wat waren de vrouwen toch wonderlijke wezens. Na de eerste opwinding had zij alles met bewonde renswaardige 'klaarheid geregeld, ja als de liefhebbende vrouw gaat handelen. Voor haar stond het rotsvast, dat Wus- 6ow moest genezen. had de minister van arbeid aan den Hoogen Raad' een vijftal vragen voor gelegd. De commissie igeeft de volgende sa menvatting aan hare conclusies. Zij vestigt er daarbij de aandacht op dat deze conclusies niet met algemeejie stemmen zijn genomen. Over elk punt werd afzonderlijk gestemd en de meer derheid, die zich voor de verschillende Conclusies uitsprak, was niet altijd uit dezelfde leden samengesteld. 1. Resumeerende is de commissie vati oordeel, dat bij de voorgenomen her ziening der sociale verzekering als grondslag moet worden genomen een heid ten aanzien van de categorieën van verzekerden, die onder de verplich te ongevallen-, ziekte-, invaliditeïts- en o uferdom sve rzekeri mg val le n 2. De commissie acht het niet ge- wenscht de ziekenverzorging te doen 'geschieden voor rekening van het met de uitkeering van het ziekengeld' be laste orgaan. Zij geeft de voorkeur aan een afzonderlijke 'wettelijke' regeling betreffende de geneeskundige verzor ging van arbeiders en met dezen maatsohapelijik geiijkstaanden. Het wordt niet noodzakelijk geacht aan de arbeiders -de wettelijke verplich ting op te leggen zich bij een zieken fonds aan te sluiten met een fndirec- ten dwang, ais is neergelegd in het eerste lid van artikel 93 van de Ziekte wet kan naar de meenimg van de com missie worden volstaan. De commissie is voorts van oordeel, dat de ongevallen, gedurende een be paalden termijn bij voorbeeld twee maanden met 'betrekking tot het ver- leenen van geldelijke uitkeeringen als ziektegevallen moeten worden be schouwd. Zij meent bovendien, dat de genees kundige behandeling van den door een ongeval getroffen arbeider zooveel mo gelijk moet geschieden door het zieken fonds, waarbij de arbeider is aangeslo- tne. Daarbij zal gewaarborgd moeten worden, dat de behandeling van de ongevallen-patiënten even goed blijft als zij op dit oogenbl-iik is. De controle op de doeltreffendheid van de medische behandeling zal moeten geschieden door een deskundig orgaan, dat onaf hankelijk is van de bij- de financieele resultaten van de verzekering onmid dellijk belanghebbende risicodragers. Dat orgaan zal kunnen gevonden woer den in een medischen staatsdienst. Het is tenslotte gewenscht aan de zieken fondsen door de organen belast met de uitvoering der ongevallenverzekering, vergoeding te doen geven voor de van wege die fondsen ter zalke van onge vallen verschafte genees- en heelkun dige behandeling. 3. De commissie acht het gewenscht in de Invaliditeitswet te toreken met het stelsel der individueele rentebepaling en daarvoor in de plaats te nemen een stelsel van eenheidsrenten. Die wijzi ging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van individueele verzeke ring door een stelsel van collectieve verzekering, terwijl de .individueele boekhouding zal kunnen worden afge schaft. 4. Bij' de Ziekteverzekering moet eveneens de individueele verzekering van eiken arbeider afzonderlijk worden vervangen door een collectieve ziekte- Toen hij afscheid nam beloofde hij .spoedig terug te 'komen, Alle telegram men zouden haar dadelijk gezonden worden. Maar nauwelijks was Grete alleen of haar weerstandsvermogen brak, zij wrong wanhopig de handen en liep gejaagd alle kamers door. Haar ver beelding stelde zich de vreeseüjkste tafereelen voor Daar werd de deur opengerukt, haar vader stormde binnen met een van vreugde stralend gezicht. Hij zwaaide een brief in zijn hand. „Bederf mij mijn vreugde niet. Denk eens aan, Adalbert is verloofd met de dochter van den directeur der militaire academie Zijne Excellentie Werben schrijft mij dat het hem een vreugde is zijn doch ter aan mijn jongen toe te vertrouwen, dat hem een schitterende loopbaan wacht, de eeresabel van den keizer was zeker voor hem weggelegd Danfcershach sloeg met de vuist op de tafel. „Ik heb het zien aankomen, ik wist, waarom ik offer na offer bracht." Grete snikte slechts zij; vond geen wioorden. 'Haar vader schudde haar biji den schouder. „Wat moet dat beteekenen Weer verdriet om je Wussow „.Papa, luister toch' eerst naar mij. Ik ben nog niet aan het woord kunnen komen. Lees eerst dit telegram „Ach, lieve hemel, als ik, ongeluks vogel, eens denk, dat reine vreugde voor mij is weggelegd, dan... Maar ik beklaag je niet. Wat speelt gij beiden kat en muis totdat de een in het oer woud te gronde gaat en, de ander hier huilt als een aap, die op zijn staart is getrapt 1 Wat denken jelui wel Ik geloof, dat gij meent dat God zich bij' den neus verzekering van alle arbeiders in dienst van een'bepaalden werkgever. 5. Voor wat betreft de organisatie van de Ziekte- en Ongevallenverzeke ring kan de commissie zich niet met een monopolie noch van een door de overheid ingesteld orgaan, noch van een bijzonder orgaan, vereenigen. Zij meent, dat het onvermijdelijk is die tak ken der sociale verzekering zoowel door openbare als door bijzondere or ganen te doen uitvoeren en dat er naar gestreefd moet worden beide soorten van' organen zooveel mogelijk als ge lijkgerechtigd naast elkander te plaat sen. Bovendien acht de commissie het noodzakelijk te 'bepalen, dat slechts één vorm van bijzondere organen toe gelaten wordt. Ten aanzien van de vraag nopens de meest gewenschte or ganisatie voor de uitvoering der Invali- diiteits- en Ouderdomsverzekering werd in de commissie geen meerderheid ge vonden. Tegenover de leden, die van oordeel zijn, dat het .gewenscht is de uitvoering dier verzekering uitsluitend aan een overheidsorgaan op te dragen, staat het gevoelen van een even groot aantal leden, dat ook bij deze verzeke ring de uitvoering behoort te worden opgedragen aan openbare, zoowel als aan bijzondere organen. Ten slotte meent de commissie, dat in de richting van 'de voorafgaande conclusies zooveel goeds ligt, dat zij het gewenscht acht, op dien grondslag, wetsontwerpen te doen uitwerken. Eerst na kennismaking van deze uit gewerkte voorstellen kan, meent zij, een definitief oordeel over de hervor ming in haar géheei worden uitge sproken. De suikerprijs. De ..Tei." verneemt uit goede bron. dat de geruchten .omtrent een aanstaan de verhooging van 'den suikerprijs on gegrond zijn. Op het oogenblik valt eerder een daling op de wereldmarkt waar te nemen. Loodswezen. Aan den gezagvoerder van het stoomloodstransport-vaartuig van het loodswezen enz. in Het 3e district J. de Wijn, is op zijn verzoek met 1 Juli eer vol ontslag verleend. Surnumerair der postèfijen en telegrafie In 1923 worden 5 plaatsen als sur numerair der posterijen en telegrafie beschikbaar gesteld. De aanmelding staat open voor mannelijke candidaten, die in het bezit zijn van een einddiplo ma van een Hoogere Burgerschool met 5-jariigen cursus, Gymnasium of daar mede gelijkgestelde inrichting van on derwijs, met uitzondering van de Hoo gere Handelsscholen. Aanmelding behoort te geschieden bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage, vóór 25 Juli a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te dezer plaatse. Het reglement op de Kamers van Koophandel en Fabrieken. In verband met verschillende opmer kingen en vragen, die hem dienaan gaande bereikten, heeft de minister van iaat nemen, juist als Hij jelui wat moois wil geven. Neen, dan neemt Hij. het speelgoed weg en zoo is het ook goed ook. Denk maar eens na, doch tertje over hetgeen je oude vader zegt. En nu, kom mij niet meer onder de oogen, voordat je niet meer behoeft te schreien. Begrepen Woedend deed Dankersbach de brie ven in zijn borstzak en vertrok haastig. Tranen had hij nooit kunnen verdragen. Wussow had; in het lange witte huis aan het Rockwameer, ruim veertien dagen gemarteld door hevige zenuw aanvallen, bewusteloos gelegen. Toen hij weer bij kennis kwam, had dokter Frisch bij1 zijn bed plaats genomen. Die had hem vroolijk toegelachen. „Ik behoef slechts te komen, of u zegt mij: al. 'goeden dag „Ben ik dan niet in Iringa 7' „Nog niet. Maar als u zich goed ge draagt, neem ik u een der eerstvolgen de dagen mede. En nu oogen toe en slapen 1 Een dezer dagen komt de ka merdienaar'van het slot Blottstedt 'hier heen. Die is een bedTeven verpleger en zal u naar uw geboorteland terug brengen Wussow sloot d'e oogen, om zijn mond speelde een lachje. De dokter verliet zacht de kamer. Hij wist, dat hij den zieke de beste medi cijn had gegeven, die er voor hem bestond. Wilhelm k-wam en vond Blottstedt in de grootste opwinding. „Hoe gaat het thuis „Goed; ritmeester. I]< moet u veel groeten overbrengen." ,,Hoe maakt de kleine Joachim het?" „Die is kerngezond." „En de barones „Ja, ritmeester bij haar blijft vee! te wenschen over." arbeid, handel en nijverheid meege deeld, dat het niet in zijn voornemen ligt reeds binnenkort een wijziging van het reglement voor de Kamers van Koophandel aanhangig te maken. De door de verschillende Kamers aan de hand gedane verbeteringen van dit. re- g'ement schijnen den minister, hoezeer ook vaak 'alleszins de overweging waard, niet van zoo dringenden aard, dat er aanleiding zou behoeven te be staan binnen korten termijn tot nadere herziening daarvan over te gaan. Daar bij komt nog dat verschillende dier wij zigingen bezwaarlijk zouden kunnen tot stand komen, zonder dat daarmede tevens een wetswijziging gepaard ging. Bij de voorbereiding van de verkie zingen voor "dit jaar zou er dan ook mede rekening kunnen worden gehou den, dat de thans geldende bepalingen voorshands gehandhaafd blijven. Geen belasting op vrachtauto's. Door de Kroon is goedkeuring ont houden aan de verordeningen der ge meenten Arnhem en Nijmegen volgens welke een belasting zou worden gehe ven op de vrachtauto's. De 'bezwaren van Ged. Staten van Gelderland, waarmede de regeering zich vereenigd heeft, komen volgens de „N. Arnh. Crt." in hoofdzaak neer op het het volgende Boven een gezamenlijk gewicht van 2400 K.G. wordt voor de bepaling van 't belastingbedrag als maatstaf geno men 't soort banden waaronder „cus- hiontoanden" genoemd worden, waar mede de auto gemonteerd is. Omdat bij den gemonteerden band niet gemakke lijk is vast te stellen of inderdaad spra ke is van een „cushionband" dan wel van een „massieven" band, stelt de verordening vast, dat een band waarvan de hoogte 'boven den montagering ten minste 7,5 c.M. bedraagt zal worden beschouwd als een cushionband. Aan dien eisch voldoen, zij het dan ook bij uitzondering, andere banden, en Ged. Staten meenen, dat een dergelijke onze kere. moeilijk controleerbare maatstaf in een belastingverordening niet mag voorkomen. Waar de heffing der belasting is ge grond op de overweging dat zwaa-r be laden voertuigen, die buitengewone eischen aan de wegbedekking stellen, daarvoor ook eenige vergoeding aan 'de' gemeente behooren te betalen, meenen Ged. Staten dat zwaar beladen vracht wagens met dierlijke trekkracht, wier moeizaam met horten en stooten voor waarts gaan voor den weg uiterst na- déelig is, niet buiten deze belasting mo gen worden gelaten. Het grootste bezwaar van Ged. Sta ten is evenwel gericht tegen de belas tingheffing als zoodanig. Ook vracht auto's die niet in de gemeente thuis hooren, worden in 'de belasting betrok ken, hetgeen in strijd is met de eischen van het moderne verkeer ook andere gemeenten zijn bevoegd eene verorde ning ais de onderhavige in het leven te roepen. Welke belemmeringen en mopilijkhe- den hierdoor aan de ontwikkeling van het snelvervoer in den weg worden ge legd, welke lasten hieruit voor handel en bedrijf zullen voortvloeien behoeft „Toch niet lijdend „Nu, 'wel niet gevaarlijk, maar toch zeer zenuwachtig den laatsten tijd." 'Hij begreep den getrouwen man. De ze verloor zijn positie niet uit h-et oog. Toen dokter Frisch terug kwam, vroeg bij, wanneer hij zou kunnen af reizen. „Ik denk zoo ongeveer over een, half jaar." ,,Maaik geen grappen." Nu lachte de discipel van Aesculaap. „Morgen ,gaan wij, weer strompelpo- gingen maken Over acht dagen kunt u heel langzaam de reis naar de kust ondernemen van Kilona zelfs met den trein naar Daressalem rijden En u reist toch over Berlijn, laat daar uw been met Röntgenstralen onderzoeken, misschien moet het nog eens gebroken worden en leert u toch weer walsen. Toen i:k kwam was het te laat. Sla drie kruisen ais ge Afrika achter den rug hebt. Mij hinderen voor het naar huis gaan voorloopig nog de 'koninklijke Pruisische deurwaarders anders zou ik werkelijk graag mee gaan Het was October 'geworden, toen Wussow von Blottstedt op den arm van Wilhelm, d'e stoomboot te Napels verliet. Met den expres-trein ging de reis naar het Noorden. „Roma, Roma riepen de conduc teurs. „Tirenze, Tirenze Verona Verona In een, stuk ging het door, tot aan het Anhalter station in Berlijn. Den ganschen dag had Wussow in een hoek voor het raampje gezeten en stil zitten peinzen. Wat zou er nu vol gen Hij een kreupele Maar toen de huizen van Berlijn in het ge zicht kwamen, verdween elke aarze ling. Indien het maar niet enkel losse wioorden van den dokter geweest wa ren, dan zou hij mettertijd weer stevig op zijn beenen leeren staan, al moesten naar de meening van Ged. Staten niet nader te worden aangeduid. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft nog medege deeld, dat ook zijn ambtgenoot van wa terstaat van meening is, dat de belem mering welke 'het verkeer door een hef fing ais deze zoude ondervinden, on toelaatbaar is te achten. De gezondheidscommissies. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft een adres gericht tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, waarin het gebruik maakt van de toezegging van den minister hem in ikennis te stellen met zijn mee ning over de beteekenis der gezond heidscommissies. Het hoofdbestuur acht de waarde der gezondheidscom missies zeer groot. Aan de gezond heidscommissies heeft de gemeenschap talrijke adviezen en voorlichting te danken over verontreiniging van bo dem, water en lucht over woningver betering en woningbouw, over keuring van voedingsmiddelen, verzorging van zuigelingen, bestrijding en vermijding van besmettelijke ziekten. Niet alleen door samenwerking met de gemeentebesturen, door klachten uit het publiek te onderzoeken, maar ook door zelfstandig werk heeft menige ge zondheidscommissie de hygiëne van f ons volk op hoo,ger peil gebracht. Veel te vaak zijn de adviezen dier commissies niet tot hun recht gekomen omdat gemeentebesturen geen gebruik maakten van haar voorlichting, haar adviezen naast zich neerlegden, of ze te laat vroegen. Een dageiijksch contact van het ge meentebestuur met een commissie, die wel zeer in het bijzonder voor de ge zondheidsbelangen der bevolking op treedt, moet van groot belang zijn. De groote beteekenis der gezond heidscommissies is wel deze, dat zij voeling houden met de bevolking in alle lagen der maatschappij, dat zij toegankelijk zijn voor aüerlei klachten, die uit de bevolking tot haar komen, en dat zij ook in aanraking zijn en blijven met gemeentelijke besturen, ambtelijke geneeskundigen, inspectie en regeering. Het hoofdbestuur meent dan ook op heffing der gezondheidscommissies ernstig te moeten ontraden. In tegen stelling daarmede zou het hoofdbestuur vermeerdering van invloed der com missies willen aanbevelen. VLISSINGEN, 14 JUNI. Storing electrische centrale. Gisterenmiddag is een zekering van •de condensatie-inrichting in de electri- sahe centrale alhier gesmolten, tenge volge waarvan de turbine stil stond en gedurende ongeveer 10 minuten .geen stroom geleverd kon worden. Het beurtvaartverkeer. Door de aanstaande verlegging van de Schipbrug tegenover de Onderstraat, zijn nu vanaf de Wijnbergsche kade tot het Droogdok de walhuizen, die zich vroeger zoowel aan de Ookkade als aan de Houtkade bevonden, overgeplaatst in dit traject en treft men aan het wal- ze ook weer vijfmaal gebroken wor den Den volgenden morgen zocht hij' een beroemden professor op en lief zijn been met Röntgenstralen onderzoeken. Voorioopig hoorde hij niet veel meer dan een troostwoord „Eerst rusten en het been ontzien Komt u over een paar maanden nog eens terug, dan zul len wij verder zien „Dat wil dus zeggen, dat ik in elk •geval mijn ontslag uit den dienst moet nemen." De oude heer had wel gehoord, hoe veel moeite het Blottstedt kostte, deze woorden te zeggen. „Aan verder onder dienst blijven is helaas niet te denken. Het been zal altijd zwak blijven. Met het rijden ten minste gedurende langen tijd- is het uit Dat waren booze woorden voor een man als Wussow von Blottstedt. „Dus tot weerziens, dokter." „Wat nu 2 Naar Stolp reizen Waarom Om zich' te laten bekla gen... De jachtexpeditie naar Afrika was een' dure grap geweest. Zijn rij paarden moest hij verkoopen en zijn ontslag aanvragen. En Grete Of zij hem naar Blott stedt zou roepen... De voogdijschap moest verder geregeld worden, want Erich was voorloopig slechts voor een jaar aangesteld. Wat was er aan te doen Er heen gereisd en toegezien, hoe alles 'liep. Erich von 'Blottstedt liep op het Stolper perron op en neer, bleef echter telkens staan of hij den hoorn van de automobiel niet vernam. Nog maar vijf minuten en de trein uit Berlijn zou bin- nenloopen. (Slof volgt)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1