WOENSDAG 13 3UNI ess No 837 g-aa-i 61c Jaargang -i923a- BINNENLAND Stads= en Provincienieuws A.i.P's IJSPUDDING VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe- ciSe prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer ïG cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Collegegelden. Suriname. Thans werd het amendementRut gers, waarover de Kamer Vrijdag strui kelde, zonder discussie aangenomen. De Vrije Universiteit moet dus min stens het collegegeld van de openbare Universiteiten heffen, tenzij- Amsterdam voor de hare minder collegegeld heeft geheven. De plaatselijke concurrentie valt dus niet meer te vreezen. De heer Boon deed zijn best de be staande regeling te behouden voor de genen die reeds student zijn. De minis ter ontried deze beperking van de nieuwe regeling, omdat ze te veel geld zou kosten en het juist de bedoeling was meer geld te kloppen uit deze col- lege-gelden. Rechts (behalve mevr. Bronsveld'Vitringa) tegen links werd dit amendement verworpen. Het ontwerp is daarbij afgehandeld. De eindstemming heeft Donderdag plaats. De geschiedenis van het conflict tus schen den minister van koloniën en den Gouverneur van Suriname is bekend. De laatste heeft in de memorie van toelich ting bij de ontwerp-begrooting voor deze kolonie zijn hart eens gelucht over de geringe medewerking van het Moe derland voor de kolonie. In de Eerste Kamer is dit punt ook al besproken en het antwoord van den minister is ge weest, dat hij dien Gouverneur wel eens zal antwoorden. Dergelijke ambtelijke gedachtenwisseling helpt niets, het eind daarvan is altijd geweest, dat de gou verneur heenging. Maar deze gouver neur de lieer Van Heêmstra, wil blij ven en wil iets tot stand brengen. Dat verdiende hulde en dat diende de mi nister te waardeeren in plaats van te laken. Was 'de kritiek gegrond Dat is de eenige vraag die de minister heeft te stel'len en het komt er dan niet op aan of die kritiek den minister aangenaam is of niet. De gouverneur heeft eenige voorbeelden uit eigen ervaring gegeven en heeft eenige wenschen uitgesproken. Het was de bedoeling, den minister uit zijn tent te lokken hoe 'hij over die voorbeelden en die wenschen dacht. De vragen van den interpellant luid den daarom aldus .1. Is de zakelijke inhoud juist van de zes „voorbeelden uit eigen ervaring", door den Gouverneur van Suriname medegedeeld in zijn memorie van toe lichting op de koloniale huishoudelijke begrooting voor 1924? 2. Zoo ja, hoe verklaart de minister dezen loop van zaken 3. Kan de minister instemmen met de vijf „desiderata", door den gouverneur in dezelfde memorie van toelichting ge steld om tot verbetering van de verhou dingen te komen en is de minister be reid. deze „desiderata" in vervulling te doen gaan Eén van de grieven van den gouver neur is het dat in de begrooting tal van ingrijpende veranderingen zijn aange bracht zonder dat overleg is gepleegd met het bestuur der kolonie, niettegen staande men daarvoor van Maart tot November -den tijd had gehad. In al de grieven treft het gebrek aan overleg van de zijde van den minister. Daarop vooral vestinde de interpellant de aandacht. Het lijkt haast lijdelijk verzet der regeering, soms zelfs sabo tage. Natuurlijk was er volgens den minis ter niets van juist. Daarop kwam de gansche redeneering neer. De wet re gelt de verhouding tusschen de regee ring en het koloniaal bestuur en aan die wettelijke regeling houdt de minis ter vast, zoodat de gouverneur zich al leen tegen dit stelsel kan verzetten, maar niet tegen den minister, die daar aan vasthoudt. De wenschen van 'den gouverneur achtte de minister onaanne- meliik. De gouverneur is de adviseur van de regeering, maar dit beteekent niet, dat de regeering verplicht zou zijn altijd en blindelings tevens die adviezen op te volgen. Dat is een overdreven eisch van den gouverneur er is geen aangelegenheid geweest waarin de ad viezen van den gouverneur niet zijn ge waagd. De gouverneur kan aandringen op wijziging der verhouding, maar het gaat niet aan dat hij den minister er een verwijt van maakt, dat deze aan het stelsel vasthoudt. De minister zal in overweging nemen om het stelsel meer soepel te maken. De interpellant was nogal tevreden met de zachtmoedigheid waarmede de minister had geoordeeld over de stou tigheid van den gouverneur. De heer IJzerman herhaalde de inter pellatie en vulde ze met eenige geestige opmerkinfejes aan. Het visiteeren van reizigers aan de Duitsche grens. In .antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall betreffende het visiteeren van reizigers door onze douané-beamfoten op Duitsch grondge bied, met uitzondering van die aan het .grensstation Zevenaar, heeft minister Van Karnebeek medegedeeld, dat op 23 Mei jl. te Berlijn de onderteekening door .gevolmachtigden der Nederland sche en der Duitsche regeering plaats' vond van een verdrag over samenvoe ging van de douane-behandeling in het internationale reizigersverkeer. Het ligt in de bedoeling dit verdrag, hetwelk in de mogelijkheid voorziet om de pas sen- en douane-controle in den vervol ge in één der beide grensstations te doen geschieden, zoo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal ter goedkeu ring voor te leggen. Eerst nadat die goedkeuring is ver kregen, zal1 tot de bedoelde samen voeging kunnen worden overgegaan. Weg met de halve cent. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de wet op ihet statistiek- recht, om zonder schade voor 's rijks schatkist den halvn cent uit de admi nistratie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te doen ver dwijnen. Arl. 4 der wet op het statis- tiekrecht vormt hiertegen het eenige wettelijke beletsel. Om tevens een eenvoudige bereke ning van het statistiekrecht te verkrij gen, die bovendien nog een vermeerde ring van opbrengst van 20.000 kan geven, zal het recht voortaan voor waardebedragen van meer dan 25 of 50 5 cent bedragen en daarboven voor elke 50 waarde of gedeelten daarvan telkens met 5 cent opklimmen. Wijziging van de forensenbelasting. Naar de» „Residentiebode" verneemt, is men aan het departement van finan ciën idezer dagen gereed gekomen met een ontwerp tot wijziging van de fo rensenbelasting. Aan de reeds jaren lang geopperde bezwaren wordt in dit nieuw-e ontwerp voor een belangrijk gedeelte tegemoet gekomen. Het ontwerp is reeds aan den mi nisterraad verzonden. Wijziging van de huurwetten. De wet tot wijziging der liuurcom- missie en der huuropzeggingswet is thans in het Staatsblad verschenen. Wij vestigen de aandacht er op, dat deze wijzigingswet pas op een nader te bepalen tijdstip in werking treedt, zoddat op dit oogenblik nog geen ver hoogde huren mogen worden geïnd. Werkverruiming. In de vergadering van de rijkscom missie voor werkverruiming, welke is gehouden onder voorzitterschap van dr. W. H. Nolens, was ingekomen een af schrift van een brief, door den raad van toezicht tot de directies van de interlocale tram- en buurtspoorweg- maatschappijen gericht, waarin aan die directies wordj aanbevolen, zooveel mogelijk haar orders in het binnenland te plaatsen en geen orders in het bui tenland te plaatsen vóór overleg is ge pleegd met de commissie. Tevens was ingekomen een circulaire ri'e de minister van binneniandsche za ken, op verzoek van de commissie, aan gemeentebesturen, overheidsinstellin gen, enz. heeft gericht betreffende het vragen van een certificaat van oor sprong, om zekerheid te erlangen, dat, indien men in Nederland (geproduceer de 'goederen wenscht te ontvangen, de ze ook inderdaad worden geleverd. Een overzicht werd gegeven van de gevallen, waarin de commissie op ver zoek van Nederlandsche fabrikanten haar bemiddeling iheeft verleend om opdrachten voor de Nederlandsche nij verheid hier te lande te behouden. Over enkele onderwerpen werd een advies aan de regeering vastgesteld. De R. Kath. Universiteit. Naar „de Tijd" verneemt is de voor bereiding voor de R. Kath. Universiteit thans zoover gevorderd, dat de offici- eele lijst der benoemingen zeer spoedig kan worden verwacht. Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot". De algemeene vergadering van de Kon. Vereeniging „Onze Vloot" wordt Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juni te Hel der gehouden. Het programma luidt als volgt Vrijdag 29 Juni 11.21 aankomst te Helder 11.45 ontvangst door het af- ideelingribestuur te Helder iri het Ko ninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord 1.45 bezoek aan oor logsschepen in de haven of ter reede, waarbij, wanneer het weder en de om standigheden het toelaten, demonstra ties zuilen worden gehouden met vliegtuigen, mijnenleggers. Wedstrijden van de Kon. Marine Jachtclub ter ree- de 3 uur. Bezoek aan het watervlieg- kamp „De Mok" op Texel 6 uur. Ge meenschappelijke maaltijd in het hotel „Den Burg" aan den haveningang 810 uur concert van de stafmuziek der Kon. marine in de Marine-Club. Zaterdag 30 Juni. 9.30 samenkomst van het hoofdbestuur en de afgevaar digden der afdeelingen in hotel Beile- vue, tegenover het station 10 uur ontvangst ten raadhuize door het be stuur der gemeente Helder 11 uur al- gemeene vergadering in de marine club (bovenzaal) 3—4 uur concert van hef stafmuziekkorps der Kon. ma rine in het Boschje achter het Paleis, aangeboden door den schout-bij-nacht, commandant der marine te Willems oord. De werkloosheid te Rotterdam. In het eerste kwartaal van dit jaar werden te Rotterdam gesteund 19.480 werkioozen, die 201.490 uit de werk- ioozenkas ontvingen, tegen 11777 werkioozen met een steun van 143.-614 in 1922. VLISSINGEN, 13 JUNI. Ged. Staten van Zeeland. Naar het ,,Hbld." verneemt 'bestaat er onder de rechts-protéstantsche Staten leden in Zeeland verschil van meening over de vraag, hoe de plaatsen van Gedeputeerden over de verschillende partijen moeten verdeeld worden. Een sterke stremming in de C'hr. Hist, frac tie wilde aan de R.-Kath. één zetel toe kennen in het college van Gedeputeer den, in plaats van zooals tot nu toe twee. De anti-revolutionairen wilden hiervan niets weten. Ten slotte is een voorstel der Chr. Hist, aangenomen om de twee aftredende R.-Kath. gede puteerden te herkiezen, maar zich bij een voorkomende vacature alle vrijheid voor te behouden. Motie. De vakgroep Technisch personeel I en II van den C. B. P. T. T. te Vlissin gen in vergadering bijeen op 1 Juni 1923, overwegende de noodzakelijkheid van een spoedige invoering van het Rangbevorderingsplan, van oordeel, dat hoewel de uitvoe ring van bedoeld plan geen oplossing -brengt in de financieele verhouding, waarin -het technisch personeel ten op zichte van de administratieve groepen verkeert, toch voor een deel aan de ernstige grieven van het technuisch personeel tegemoet komt verzoekt het bondsbestuur met kiem aan te willen dringen op een spoedige verwezenlijking van genoemd plan, hetwelk de vrijwel algemeene instem ming van de commisie van overleg mocht verwerven en toesluit deze motie ter kennis te doen torengen van Z. E. den minister van waterstaat. Bij den in aanleg zijnden dijk voor de nieuwe haven alhier is plaatselijk op nieuw een gedeelte verzakt. Een tweedaagsch muziekfeest. Op de gisterenavond gehouden alge meene vergadering van de zangverèe- r-iging „Tot Oefening -en Uitspanning" te Middelburg, werd o.a. door den voorzitter medegedeeld, dat de veree niging volgen-de jaar h-aar 90-jarig be staan herdenken zal. Der traditie getrouw hoopt het be stuur bij die gelegenheid -een 2-daagsch muziekfeest te organis-eeren. De plan nen daarvoor zijn .ih bewerking en zul len na vastgesteld te zijn den leden worden bekend gemaakt. Zeeland'en de Nederlandsche spoorwegen. Zooals reeds uit het verslag van de Zaterdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden bleek, heeft de heer Stof- koner, voorzitter van de afdeeling klein bedrijf; een uitvoerig rapport uitge bracht over de door hem als afgevaar digde der Kamer bijgewoonde conferen tie van afgevaardigden van verschillen de Kamers met de .directie der Spoor wegen op 17 Mei jl. te Utrecht. Wij zijn in de gelegenheid' thans een en ander uit dit rapport, dat -door de commissie voor het verkeerswezen na-der zal wor den bestudeerd, mede te -deelen. Des morgens werd' een voorvergade- 'rin-o- gehouden onder leiding van den heer S. v. d. Bergh Jr., lid der Kamer van Koophandel te Rotterdam, aan wien werd opgedragen des middags ter conferentie namens allen het woord te voeren, waarna ieder afgevaardigde voor zoover er tijd overbleef, speciale districtsbelangen' zou kunnen bespre ken. Nadat de heer Van den Bergh de al gemeene klachten had medegedeeld, was het de heer Kalff, die namens de directie verklaarde, dat men al-les wat betreffende de bedrijfsleiding was ge zegd, terzijde zou laten, omdat de aan wezigen, niet beter dan de directie zelve tot de zoo hoog noodige grondige be oordeeling in staat waren. Spr. was in het algemeen van oordeel, dat aan bui- tenstaanden het recht dient te worden ontzegd van zekere bedrijfsmaatregelen aan te geven. De directie is natuurlijk tot overleggen bereid. Inzake tariefsverlaging zeide spr., dat in géén land dit tot meerdere inkomsten heeft geleid, en zij alleen in overweging kan worden genomen als een aanmer kelijk vervoer kan worden toegezegd. De heer Van den Bergh wees op het teleurstellende van. dit antwoord en wees o.a. op het niet-aanstellen van noemenswaardige degressie. De heer Kalff zeide nog, dat de direc tie haar taak kent, de handel tracht haar winsten te vergrooten door die der SDOorwegen. te verkleinen, de directie streeft in de eerste plaats naar dekking van 'het spoorwegbudget. Het slot van de algemeene bespre king was, dat de -heer Van den Bergh en andere constateerden, >dat waar de directie op vereffening aanstuurt van het spoorwegbudget, men -liever had gezien, dat dit geleidelijk geschiedde en zooals ieder koopman, door te trachten het verlorene terug te krijgen door bil lijker prijzen- De heer Kalff zei-de, dat men -niet ver der kan verlagen, doch dat de klachten over de behandeling van goederen aan een ernstig onderzoek zullen worden onderworpen. Bij de gelegenheid om meer districts- belangen te bespreken, heeft de heer Stofkoper de belangen van Zeeland verdedigt en er o.a. op gewezen hoe in 't bijzonder voor een uitmiddelpuntige provincie als Zeeland, de hooge tarie ven voor passagiersvervoer en 'het ont breken van noemenswaardige degressie drukt, waarvan ook na de wijziging der tarieven door den minister geen sprake is. Spr. zette-dit nader aan de hand van cijfers uiteen en lichtte toe hoe weinig reizen betrekkeiijk boven de 200 K.M. worden gemaakt, boven weiken afstand alleen verlaging is ingevoerd. Ook vooral het intrekken van de kilometer- kaarten was fnuikend voor de verbin ding met het overige deel- van ons land en voor Zeeland is het van het grootste belang niet verder te worden geïsoleerd. Ook noemde de afgevaardigde het een feit van beteekenis, dat bewoners van verschillende Zeeuwsche eilanden eerst na een vrij dure bootreis den trein kun nen bereiken. Na het reeds in ons verslag van 'de vergadering der Kamer gememoreerde debat over het buurtverkeer zeide de heer Kalff, naar aanleiding van een op merking van den heer Stofkoper, dat het laat aankomen van den avondsnel- trein een gevolg is van den aandrang vanuit Middelburg, omdat men nog la ter uit Amsterdam wilde kunnen ver trekken. De heer Stofkoper zeide, dat men dan toch waarschijnlijk niet gevraagd had den trein, die te 11 uur te Middelburg kwam, op te heffen, -hij zegde toe 'het gehoorde aan het bureau der Kamer te zullen overbrengen er eventueel op te zullen terugkomen. Bii de behandeling van het goederen vervoer wees dé afgevaardigde er o.a. op dat een zending goederen van 3700 K.G. van Middelburg naar Breda niet minder dan ƒ51.90 aan vracht enz. kost. Ook deze cijfers werden genoteerd en zullen worden onderzocht, terwij! de directie nogmaals verzekerde al-leen de behartiging van de belangen van het publiek op het -oog te hebben. Aan het einde van de vergadering kreeg de heer Stofkoper nogmaals het woord om de directie te wijzen op de mede door den heer Van Niftrik, lid der Ka-mer, ontworpen reorganisatie van de verkeersmiddelen in Zeeland. Aan de hand van kaarten kon de heer Stofko per speciaal toelichten -de ontworpen verbeteringen vooral met het buiten land, en de aandacht der directie vra gen o.m. voor het navolgende a. het aanleggen van een spoorlijn Zierikzee over Steenbergen naar Roo sendaal b. de Zeeuwsche spoorlijn in verband met de te verwachten indijking ten zuiden van den Oosterscheldedam in de igemeenten Rilland-Bath en Woens- drecht aldaar te doen splitsen en een tak te voeren in de richting van Capelle aan de spoorlijn RoosendaalAntwer pen om zoodoende een directe verbin ding met België (vooral Antwerpen) te krijgen c. het in nauwer gemeenschap bren gen van het centrum van-Zeeland door een spoorwegverbinding door middel van zgn. ferry-toooten van Breskens langs Oost-burg etc. met België, en verder voor meerdere andere ver bindingen zooals die in het rapport der verkeerscommissie uit de Staten wor- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUWNIEUW! gevuld met heerlijke gelei, Een sieraad der Tafel den vermeld en zooals zij reeds -door een deputatie uit de Staten vroeger aan de directie zijn voorgelegd. De vier aanwezige leden van de di rectie namen nog eens met belangstel ling van de plannen kennis, voor welke toelangstelling de heer Stofkoper dank bracht. De heer Kalff zeide nog, dat de tijden voor nieuwen aanleg niet gunstig zijn, maar dat hij ter zijner tijd ernstige aandacht aan de zaak zou wijden. De heer Van den Bergh dankte ten slofte de directie voor de ontvangst al is het resultaat niet succesvol te noe men. Spreker heeft echter de overtui ging, dat dé houding van -de directie eerst na ernstig rekening houden met alle omstandigheden is bepaald en dat de belangen van den handel en in het algemeen van het reizend publiek bij deze overwegingen niet uit het oog zijn verloren. Tot welke conclusies de heer Stof koper na al het gehoorde kwam, is reeds in het meergenoemde verslag ge bleken. Met ingang van I Juli is benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen ter in spectie 's Hertobenbosch, ie afdeeling, D. J. de Hondt, thans tijdelijk te Mid delburg. Gisterenavond reed op den Tram singel te Middelburg een motorrijder, die een duorijder achter zich had zitten achter de tram. Blijkbaar onbekend dat de tram, die naar Middelburg ging, bij den wissel de rechterrails zou vol gen, wilde de motorrijder tusschen den waterkant en de tram passeeren. Ge lukkig werd de wagenbestuur dit ge waar en stopte onmiddellijk. Het 'bleef er nu bij, dat de duorijder tegen 'de tram viel en aan het 'hoofd verwond werd, zoodat hij door een dokter ver bonden moest worden, en de motor weigerde. Op Walcheren, het „boonenland" bij uitnemendheid, dreigt de boonenoogst slechter te zullen zijn dan ooit te voren. Een landbouwer op ons eiland heeft niet minder dan 4 gemeten land, met boonen bezet, omgeploegd. Door de overmaat van regen in Mei waren zoo goed als alle boonen in den -grond ge rot. De weinige, die nog waren opgeno men en enkele blaadjes hadden ge maakt, waren nog zoozeer door de kleine, grauwe aardslak geteisterd, dat ze een verdere bewerking in 't geheel niet meer waard waren. Het voormalige Rijkslandbouwproef station te Goes. In een nota naar aanleiding van het verslag omtrent het wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de (gemeente Goes van het gebouw van het voormalige rijks- landtoouwproefstation met woning en verderen opstal, te Goes, en erfpachts- recht op -den bijbehoorenden grond, deelt de minister mede, dat de verhu ring van de ih-ierbedoelde onroerende goederen niet in overweging is geno men. daar het niet te voorzien is, dat de Staat het gebouw c.a. (zijnde een villa met tuin) voor zijn -dienst nog noodig zal hebben en de grond, waarop de ge bouwen staan, reeds eigendom is van de gemeente. Waterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij het Zeeuwsch-Vlaamsche Water leidingcomité is van den minister van arbeid een schrijven ingekomen, waarin deze minister in overleg met zijn ambt genoot van financiën mededeelt, dat zij bereid zijn de noodige stappen te doen om bij de Staten-Generaal een wets voorstel in te dienen, tot het verleenen van een risico-garantie aan een op te richten Naamlooze Vennootschap, die Zeeuwsch-Vlaanderen van drinkwater zal voorzien. Die risico-garantie zou (hierin toestaan, dat, wanneer in afwij king van hetgeen thans op grond; van de gemaakte berekeningen is te ver wachten en te voorzien, het reserve fonds" ontijdig mocht zijn iritgeput, het rijk door het verleenen van een rente loos voorschot van 300.000 een nieuw reservefonds zou helpen vormen, indien ook de provincie tot gelijk -doel een bedrag van 200.000 'bijdraagt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de regeering, -ook in de tegenwoordige tijden van malaise, niet schroomt finan- cieelen steun te verleenen, waar het de behartiging van de volkswelvaart be treft. Met ingang van 1 Juli worden te Borssele en Wolphaartsdijk, te Koude- kerke en Ter Hole bij Hulst de hulp- teiegraaf- en- hulptelefoonkantoren op-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1