1000 150 100 25 DRAGON DINSDAG 12 JUNI cnfi"""»?: - Qnn IVo 136 61e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 18. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Door Duisternis tot Licht Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. *JtJU een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 11 Juni 1923 aan de Stoomvaart-Maatschappij „Zee land", Wm. H. Muller Co., alhier, ver gunning is verleend tot het uitbreiden der bestaande exportslagerij door het plaatsen van een electro-motor van /2 P.K., bene vens een kleine luchtperspomp, in het per ceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie C no. 1420, plaatselijk gemerkt Bui tenhaven No. 13. Vlissingen, 11 Juni 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. Burg. en Weth. van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat in het zeegat van Vlissingen nabij Dishoeck op 26, zoo noo- dig op 27 en op 28 zoo noodig ook op 29 en 30 Juni a.s. schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente, ter inzage. Vlissingen, 11 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Bij de drukkerij-uitgeefster W. Berg mans te Tilburg is verschenen „het Zilveren Regeeringsjubilé onzer Konin gin" door P. J. L. M. Goulmy. Wij1 ontvingen een exemplaar van deze uitgave. De schrijver vestigt voor al de aandacht op het monarchale be ginsel, hetwelk aan dit jubileum ten grondslag! ligt en hij ruimde daarom een breede plaats in over de monarchie en hare voordeden, mede in verband met de republiek. Wanneer die idee slechts meer en meer veld wint en in de harten der Nederlanders steeds die per wortelen schiet, acht hij zich meer dan beloond. Het werkje is versierd met de uit stekend gelijkende portretten van de leden van ons vorstelijk huis, benevens van de plechtige inhuldiging van H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk te Am sterdam op 6 September 1890. De prijs van het boek bedraagt 1.50 en gebonden in prachtband 2.50. Voor scholen en oranje-comité's zal de uitgave in een nog goedkoopere edi tie worden beschikbaar gesteld. De wijziging van de Dienstplichtwet. Het voorioopig verslag is verschenen van de afdeelingen der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. De vraag werd gesteld, waarom voor de verlaging van den duur der eerste oefening van 18 tot 15 maanden een bewerkt door Mevrouw J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 30) „Mijn lief Joachimke, Jammer, dat ik je niet rondom den kerstboom kan zien trippelen. Ik hoop, dat mijn geschenken naar je zin zijn en ik hoop ook, dat wij spoedig heel goede vrienden zuilen worden. Groet je lieve mama hartelijk voor mij. Je oude, grijze oom Wussow. Het waren maar enkele woorden en Wussow had wel betere brieven ge schreven, maar als uit dezen niet reeds het verlangen klonk, nu reeds, nadat 'hij ternauwernood den Afrikaansc'hen. bo dem had betreden, dan moest zij de wereld niet meer kennen Spoedig zou een verdere schrede van zijn kant vol gen en dan zij strekte de armen uit moest zij jubelhn, zingen, het lied van„Theodor Storm Onder de inboorlingen was het spoe dig bekend, dat de ritmeester een groo- tere expeditie wilde uitrusten. Wonder volle dingen werden van zijn vaardig heid in schieten verteld, maar met den satan stond hij toch zeker niet in goede verstandhouding, want hij was zeer goed, de zweep kwam bij hem in het geheel niet in werking, hoogstens een Paar oorvegen en dat was toch niet wettelijke voorziening noodzakelijk wordt geacht. Sommige ieden betwijfelden, of een oefentijd van 15 maanden voor de ca valerie wel voldoende kan worden ge acht. Bovendien >vas bij hen de vraag gerezen of wel inderdaad van een eenigszins belangrijke bezuiniging kan worden gesproken. De verkorting van den eerste-oefentijd toch brengt als noodzakelijk gevolg de aanstelling van burger corveeërs fflet zich. Ook afgezien van de financieele ge volgen hadden velen tegen de aanstel ling van burger corveeërs ernstig be zwaar wegens den minder goeden geest, welke door deze personen in de kazerne kan worden gekweekt. Ande ren betwijfelden, of inderdaad de aan stelling van burgercorveeërs 'wei als een onafwendbaar gevolg van den voorgestelden maatregel moet worden beschouwd. Aan sommigen was het' niet duide lijk, dat het verschil in lasten, verbon den aan de indeeling bij de cavalerie en aan de indeeling bij een ander wapen geacht kunnen worden te zijn opgehe ven of althans aanzienlijk verminderd door den duur der eerste oefening van 18 op 15 maanden terug te brengen. Wil een eenigszins beduidende verlich ting van lasten worden 'bereikt, dan zal verder in deze richting moeten worden gegaan. De leden, hier aan het woord, waren van meening dat met een eerste- oefentijd van ten hoogste 12 maanden zou kunnen worden volstaan. Ten eer der zou dit h. i. kunnen geschieden wijl het aan -de cavalerie toegewezen, con tingent der lichting in 2 ploegen op komt. Ook werd er bezwaar tegen ge maakt, dat het lichtingsaandeel voor de cavalerie wordt verhoogd van 1000 tot 1200 man. Anderen konden zich met het voor stel der regeering op de door haar aan gevoerde gronden vereenigen, mits de zekerheid bestaat, dat in geval van ver storing van orde en rust evenals voor heen op de hulp der cavalerie kan wor den gerekend. Kan de regeering een positieve toezegging in dezen geest doen, dan zouden deze leden hun stem aan het ontwerp geven. Gevraagd werd, of oo.k de regeering het niet gewenscht zou achten, dat de toeloop van vrijwilligers tot de cava lerie werd bevorderd door zorg te dra gen, dat de marechaussee en de bere den politie nog meer dan thans uit de cavalerie worden gerecruteerd. Ten slotte verklaarde men gaarne te zullen vernemen, op welke wijze zal worden voorzien in de kadervorming van dienstplichtigen. Examen surnumerair der registratie en domeinen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar aan tien jongelieden, die wenschen te worden opgeleid voor de betrekking van surnumerair der registratie en do meinen, een toelage kan worden ver leend van 800 's jaars. slim. Meutzen schudde het hoofd. „Ritmeester, ik zeg u, dat er gespuis onder zit." Blottstedt werd boos. „Zoek dan be tere lieden voor mij. uit." „Met genoegen Maar ik kan mij niet verantwoordelijk stellen voor het duivelsche volk. Klaarblijkelijk heeft u geld als hooi, neem ten minste een ban'ke mee." „Dat wil ik niet." „Dan doe ik als Pontius Pilatus en wasch mijn handen in onschuld." De dokter trok ook een lang gezicht. „Men moest hem achter slot en grendel zetten", zeide hij tot Meutzen. „Ach neen, dat mag men niet en zou ook in- het -geheel niet helpen. Hij zou zich ophangen. Maar wii zullen de zendingsposten en de boeren aan het Rungewe- en Targanjekameer bij gele genheid op hem opmerkzaam maken." En toen -in April de jachtexpeditie met een groote troep dragers in het oerwoud verdween, zeide Meutzen tot den dokter, nadat zij Blottstedt een eindweegs hadden vergezeld „Zoo, mijn waarde, nu zullen wij in uren, waarin de verveling ons plaagt, een grafsteen oprichten met het opschrift „Hier rust de ritmeester der huzaren, Wussow von Blottstedt. Hij ging ten gronde door de vrouw. Wussow herademde. Nu was hij- be vrijd van de menschen zijn zwarten, die natuurkinderen, telden niet mede. Voor Augustus wilde hij zeker niet te Ieder, die voor deze toelage in aan merking wenscht te komen, moet zich vóór 15 Juli a.s. bij verzoekschrift wen den tot het departement van financiën. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de „Staatscourant" no. 111. Surnumerair der posterijen en telegrafie De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter -kennis van be langhebbenden, dat in 1923 5 plaatsen als surnumerair der posterijen en tele grafie 'beschikbaar worden gesteld. Aanmeldingen moeten vóór 25 Juli 1923 worden gericht tot den directeur- generaal der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage. Voor verdere bijzon derheden zie -men de „Staatscourant" no. 111. De zakelijke bedrijfsbelasting. Van de partijen, welke op 27 Juni aan de raadsverkiezing te 's-Graven hage zullen deelnemen, hebben thans de navolgende afsohafifng van de za kelijke bedrijfsbelasting op haar ge meentelijk urgentieprogram staan Vrijheidsbond, Anti-Revolutionaire par tij, Christelijk-Historische Unie, Mid denstands Partij, Democratische Partij, Partij voor Volkswelvaart. Louis Couperus. Louis Couperus is Zaterdagmiddag op zijn zestigsten verjaardag in het kunsthuis Kleykamp te 's-Gravenhage door velen gehuldigd-. Behalve vele be kende letterkundigen waren o.rn. aan wezig minister De Visser, minister Van Karnebeek, jhr. mr. Loudon en mr. Duparc. Johan de Meester sprak den heer en mevrouw Couperus allereerst hartelijk toe. Ais geschenk van een (groot aan tal personen uit allerlei kringen en tal van letterkundigen bood hij hem een bijdrage onder couvert aan in de kos ten voor zijn nieuwe huis in De Steeg, waar zeide hij naar wij hopen, nog zeer veel mooie werken uit je pen zullen vloeien. Daarna werd Couperus op bijzonde re wijze gehuldigd door Lodewijk van Deysel. Hij zeide o. a. ik eer u als een groot Nederlandsch letterkundige van dezen tijd en in u eer ik de grootheid en de waarde van de Nederiandsche letterkunde in de wereld. Minister De Visser sprak een kort persoonlijk woord van hulde en deelde mee, dat Louis Couperus bij Koninklijk besluit van 4 Juni is benoemd ..tot rid der van -den Nederlandschen Leeuw. Gebruik is het niet, iemand op zijn zestigsten verjaardag een onderschei ding als deze te geven. De regeering heeft echter deze gelegenheid gaarne aangegrepen om zich aan te sluiten bij de hulde van de natie aan den grooten kunstenaar Louis Couperus. Eenige cijfers uit Amsterdam. Aan het statistisch zakboekje der ge meente Amsterdam over 1922 ontleenen wij de -volgende cijfers Er werden met de electrisohe tram voorschijn komen. Hij- trok den Ruahastroom met zijn kolonne op, en waar het hem beviel, bleef hij zijn lieden hadden het waar lijk goed. Een deel bleef in het kamp, terwijl hij, door drie of vier begeleid, op de jacht ging, of onder een boom in het hooge gras naar het fonkelen der sterren keek. Daar lag hij wakker, het verlangen liet hem niet slapen, dreef hem weg van de menschen, hem, Wus sow von Blottstedt, die eens zoo werd toegelachen door de vrouwen Hij, de hooghartige jonker, moest zich overgeven aan een vrouw Wat zou den! de menschen lachen, indien zij konden zeggen zijn leven lang is hij rond gegaan als Willem de Veroveraar, en nu dwingt een vrouw, die hij eens als jong meisje had kunnen hebben, hem op de knieën te liggen. Nu had hij zich door haar op den rechten weg wil len laten leiden, maar zij had een voor waarde gesteld Eerst bukt gij onder mijn vuist, Wussow von Blottstedt. Hij, de wilde Wussow, en bukken Dat Grete zulk een kracht bezat, had hij niet gedroomd. Hij had gedacht, dat een vrouw een vrouw is de eene wil natuurlijk anders behandeld worden dan de andere, maar „temmen" kon men ieder. Het kkvam slechts op vol harding en een weinig wijsheid aan Maar bij Grete had de volharding gefaald. En met <3e wijsheid Nu, die wierp een man ook wél eens geduren de vijf minuten in den wind, als hij tot over de ooren verliefd was. Dag na vervoerd 129.376.901 passagiers, waar van lijn 3 het record sloeg met in totaal 11.276.734 passagiers. De bioscopen trokken de meeste be zoekers en wel 6.563.999, hetgeen bijna het dubbele is van het aantal bezoekers van variété en sport, dat 3.467.396 be droeg. De schouwburgen herbergden 927.484 personen, terwij! de verschil lende tentoonstellingen door 525.832 personen werden bezocht. De bioscopen werden dus gemiddeld door ruim 17.000 personen per dag bezocht. Het aantal vaste en tijdelijke ambte naren in gemeentedienst bedroeg 25-686, dus ruim 4 van het aantal inwoners. De tram heeft het grootste aandeel met 3527, dan volgt het onderwijs met 3452, daarna de politie met 2401. Bij het onderwijs zijn werkzaam 1789 mannelijke en 16Ö2 vrouwelijke ambte naren bij- den geneeskundigen dienst bedragen die getallen resp. 152 en 106. Dit zijn de eenige takken van dienst, waar het vrouwelijk element in getal sterkte het mannelijke nabii komt, uit gezonderd natuurlijk de ziekenhuizen en de telefoon, waar uiteraard de vrouwen de overhand hebben. Per hoofd der gemiddelde bevolking werd in 1921 ontvangen aan inkom stenbelasting- 60 en uitgegeven (hoogste posten) 19.34 aan armwe zen, 16.23 aan onderwijs en 9.53 aan politie. Het aantal woningen bedroeg op 1 Januari 1923 158.692, het tekort aan woningen op dien datum 16.537. Op 1 Januari 1923 werden voor de gewone openbare verlichting 'gebezigd 11.337 electrische lampen en 46 gas lantaarns. VLISSINGEN, 12 JUNI. De St. Jacobstoren. Daar men vermoedelijk heden niet gereed zal komen met de werkzaamhe den, welke noodzakelijk aan het uur werk van den St. Jacobstoren verricht moeten worden, zal dit uurwerk ook morgen nog gedurende een gedeelte van den dag moeten stilstaan. Belgische onderscheidingen. Op het Belgisch consulaat alhier zijn aan de onderstaande Belgische stadge- nooten toegekend de diploma's voor de onderscheidingen van de overwinnings- en herinneringsmedailies, aan hen door de Belgische regeering toegekendP. H. Deroy, P. J. M. Lehaut, Ch. Velghe, P. J. J. Goes, C. G. van Beers, J. Ghys, G. Timmerman, A. L. Stinders, H. Ch. L. G- Boels, A. J. L. Aspeslagti, F. Brackx, M. B. Vercauter, L. j. Debra, J. C. L. Aspeslagh en P. Wilms. Mandoline-vereeniging „Apollo". Onder leiding van haar directeur, den heer P. C. Oorschot, zal de mando line-vereeniging „Apollo" Vrijdag 22 Juni, des avonds 8 uur, een concert ge dag ging voorbij, het einde van zijn verlof naderde, hij moest spoedig een besluit nemen. Het is waar; in de verte glinsterde nog steeds een vonkje hoop. Al te ver verwijderde hij zich niet van Iringa, ten hoogste vijftien dagreizen. Als hij een paar mannen kon missen, dan zond hij ze naar het station en scherpte den aanvoerder in de binnengekomen post niet te vergeten. De dokter lachte telkens, als er een transport van Blottstedt aankwam. Hij zeide tegen Meutzen „Nu, hij schijnt Europa nog niet geheel moe te zijn Meutzen zette zijn neusvleugels uit „Discipel van Aesculaap, dat is het eenige goede in de geheele geschiede nis Eens kwam een dikke, vijfmaal geze gelde brief voor Blottstedt binnen. De eerste luitenant draaide hem om en can en zeide tot Frisch „Dien zou ik graag zelf aan Blottstedt geven. Ik geloot, of liever ik vrees, dat hij de defenitieve beslissing brengt „Gij zoudt u in een netelige positie brengen, indien gij zoo'n toer op eigen handje ondernaaml. De gouverneur in Daressalem zou u van een leetijike reis doen thuis komen." „Dat weet ik ook wel. Maar ik zal Blottstedt een langen brief schrijven, die, naar ik hoop, zijn ruggegraat zal sterken." „Gij zijt een gevaarlijk optimist". „Misschien ook een mensoh met INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 WARÉSHAi 2 ONS 15 CEt NT ven in de groote Baal van „de Oude Vriendschap" aan 'de Groote Markt. Deze vereeniging begint een goede bekende te worden onder het muziek- minnend publiek te dezer stede. Had de vereeniging in het begin van haar bestaan een moeilijken strijd tegen het vooroordeel dat men iiad tegen het „mandolinegetokkel", thans zijn haar concerten steeds druk bezocht. Niet ge heel ten onrechte was men tegen het in strument als zoodanig. Immers men tokkelde een wijsje en vertelde dan „ik speel mandoline". En een muziek kenner kon zooiets niet mooi vinden. De ontwikkelingsgang van het mandoline- spel bracht eöhter ook goede studie werken en leerkrachten, welke zich spe ciaal op dit instrument toelegden. Over al verrezen clubs. De muziekliteratuur werd verrijkt met vele composities spe ciaal voor minder of meer uitgebreide bezetting van mandoline-orkest. En thans, nu men het mandoline-spel eens kan gaan beoordeelen naar de presta ties van verschillende clubs op con coursen en concerten, verandert de iet wat sceptische houding van het groote publiek in een zeer waardeerende. Dit uit zich in 'hoofdzaak door druk bezoek aan concerten en verder ook doo.r een zeer groote uitbreiding van het aantal beoefenaren, hetwelk zich onder goede leiding stelt. Het valt niet te betwijfelen, dat een vereeniging als „Apollo" dan ook een grooten invloed uit kan oefenen op de ontwikkeling van het muziekleven. Ge zien de resultaten van het werken dezer vereeniging moet geconstateerd worden, ■dat deze invloed een zeer goede is. Het streven van „Apollo" is „Ver heffing en uitbreiding van het mando line- en guitaarSDel". Het bestuur heeft gemeend dit doel te bevorderen door oo haar concerten ook solisten te doen optreden. Eilacie. mandoline- of gui- taarsolisten zijn in het ontwikkelings stadium van deze muziek nog curiosi teiten. Uitstekende violisten en zangers zijn her en der te vinden, maar speciale mandoline- of guitaarsolisten zijn nog moeilijk te bereiken, vooral voor pro vincieplaatsen. Thans zijn echter onder handelingen gaande teneinde hier twee hart, mijn jonge dokter, die 's levens dobbelspel wat beter kent dan gij Nu, het ga u goed, ik wil dadelijk gaan schrijven, want eiken dag kan er weer een transport van Blottstedt komen Praetorius drukte haar de hand, en haaide langzaam het telegram te voor schijn. Dat zou een boos kwartier worden ■De oogen van Grete werden groot, haar gelaat strak. „Om 's hemels wij wat heeft u Ik zie het aan u, dat is „Barones, helaas een zeer ernstig bericht Haar hand kiemde zich om de leu ning van een stoel, zij beefde over het igeheele lichaam. „Geen lange inleiding. Van Wussow „Ja. Hij' is zeer ziek." Zij tuimelde op den stoej die het dichtst bij haar was. „Neen hij is dood I Zegt u het maar dadelijk Daarna barstte zij in snikken uit. „Hemel, hebt gij dan in het geheel geen erbarmen met mij' Praetorius wachtte totdat zij zich weer tamelijk had beheerscht. Voor hem zat een arm menschenkind, dat hij tot op den grond van het hart doorzag. Een schok doorvoerde Grete. „Geef mij het telegram Praetorius schudde het hoofd. „Nog niet Hij is werkelijk niet dood „Martel mij niet zoo, Praetorius (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1