150 25 dk MAANDAG 11 JUNI 10Q0 No 135 i61e Jaargang' Uitgavefirma FV AN DE VELDE !r Jatstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen UUU een ongeluk. (IUU BINNENLAND FEUÏLLETON Door Duisternis tot Licht A.J.P's IJSPUDDING r, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.Aizonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies 4 van een duim. I gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het regeeringsjubileum der Koningin. Het „Comité ter behartiging van na tionale belangen" te Rotterdam vroeg aan .den gemeenteraad 25.000 voor de feestviering ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin, benevens 15.000 voor het ver strekken van een blijvend aandenken aan alle leerlingen der lagere scholen in .de gemeente. Daar er voor de viering van den 31 Augustus reeds een crediet is toege staan, zal men kunnen volstaan met het voteeren van een aanvullend crediet van 31.000 om aan het verlangen van het comité te voldoen. Burg. en Weth. doen een voorstel in dien zin. Aanvulling en wijziging van de pensioenwetten voor land- en zeemacht Vele leden spraken blijkens het voor- Ioopi'g verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer hun leedwezen uit over die late indiening, welke een ernstige behandeling onmogelijk heeft gemaakt en over onvoldoende toelichting van de voorgestelde wijzigingen. Eenige van de leden, die hierover klaagden zien in de gedane voorstellen een nieu wen stap in de richting van verzwak king van het'leger. Wederom >werd aangedrongen op overneming van de militaire pensioen wetten van het voorschrift omtrent het pensioenmaximum' van 30 van den pensioensgrondslag en dat omtrent de mogelijkheid van uitgesteld pensioen na 15 jaren diensttijd, welke in de pen sioenwet 1922 voorkomen. Ook wees men er op, dat voor de militaire amb tenaren, op 'wier bezoldiging dezelfde pensioenbijdrage is ingehouden als op die der burgerlijke, niet eenzelfde be paling bestaat als voor dezen, nl. dat indien pensioensbijdragen van de amb tenaren worden gevorderd, ten volle rekening zal worden gehouden met vroeger gestorte bijdragen. Welke zijn de resultaten van het door den minister van marine toege zegd onderzoek inzake den steun van oud-gepensionneerden De financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. De staatscommissie tot voorberei ding van de herziening van de finan cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten heeft bij schrijven van 31 Mei jl. aan den minister van finan ciën rapport uitgebracht. De commissie wijst er in dit rapport op, dat zij na ontvangst van de ver schillende gegevens, voor haar werk bevoegd, de vraag onder de oogen moet 'zien, of deze gegevens, ondanks alle controle, wel voldoende betrouw baarheid zouden kunnen verkrijgen om als grondslag te kunnen strekken, voor een definitieve regeling v.an de finan cieele verhouding. Deze vraag is ten slotte door de staatscommissie in hare op 13 Mei 1922 gehouden vergadering ontkennend beantwoord moeten wor- bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 29) Praetorins kwam op zekeren dag om afscheid te nemen hij ging voor vier weken met verlof. „Barones, i.k heb voor het geval u zoudt willen telegrafeeren, het tegen woordig adres van den ritmeester mee gebracht „Iranga". Zij nam het briefje en verscheurde het. „Er is geen reden tot telegrafeeren en ook in de toekomst zal er geen zijn." Hef was niefs dan komediespelen. Zij jubelde inwendig. Het verlangen moest Wiussow toch ook aangegrepen hebben, anders zou hij zijn adres niet aan Praetorius hebben gegeven. Die moest mijnheer den neef maar eens schrijven, wat hij zooeven had gezien Nu nog maar een korten tijd de vuist geheven gehouden, dan kwam de vrede, waarnaar zij toch beiden harte lijk verlangden Op de veranda van de officiers woning te Iringa zat ritmeester Wus- sotw von Blottstedt met den comman dant van het station, den eersten luite nant Meutzen en dokter Frisch. Het was een heldere nacht, de drie zatetl zwijgend bij elkaar en rookten. den. Slechts één der leden bleek van een andere meemoe. Naar aanleiding van correspondentie met den minister meent de commissie aldus te moeten verstaan, dat nu de haar door de Kroon verstrekte opdracht ongewijzigd is gelaten, zij eerlang aan de Koningin een rapport zat hebben aan te bieden, inhoudende de resultaten van haar onderzoek hoe op de meest doel treffende wijze de financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeen te zal zijn te regelen, doch dat in af wachting van dat rapport thans de mi nister ons advies vraagt uitsluitend over een eventueel aan. de gemeenten na 1923 toe te kennen nooduitkeëring. De commissie heeft gemeend, haar advies tot een periode van twee jaar te moeten beperken. Vooropstellende, dat de nooduitkee- ring als systeem verwerpelijk is en dus zoo spoedig mogelijk zal moeten ver dwijnen, is de staatscommissie de mee ning toegedaan, dat het geen aanbewe- ling zou verdienen vooir het toekennen van die nooduitkeering een geheel nieuw systeem te ontwerpen. Op grond van hare berekeningen voegt de commissie in haar rapport het volgende wetsontwerp toe Art. 1. De riiksuitkeering aan de ge meenten krachtens de wet van 24 Mei 1897, gewijzigd bij de wetten van 3 Juni 1905 en 12 November 1921 wordt voor die gemeenten, welke krachtens art. 1 van laatstgenoemde wet, over 1922 een verhooging hebben genoten, over elk der jaren 1923 en 1924 verhoogd op den voet van het bepaalde iri de vol gende artikelen Art. 2. Het maximum bedrag der in artikel 1 bedoelde verhooging wordt voor elke gemeente voor elk der jaren 1923 en 1924 berekend door het totaal bedrag, dat aan de gemeente over 1922 toekomt ingevolge de wetten van 24 Mei 1897, gewijzigd bij de wet van 3 Juni 1905 van 12 November 1921, te ver minderen met het bedrag, waarop die gemeente over 1923, onderscheidenlijk over 1921, aanspraak heeft krachtens de wet van 24 Mei 1897, gewijzigd bij de wet van 3 Juni 1905 en bii artikel 7 van de wet van 12 November 1921. Art. 3. Van het in artikel 2 genoemde maximum-bedrag der verhooging wordt een percentage toegekend, dat verband houdt met den belastingdruk in de be trokken gemeente, en dat wordt bere kend' op de wijze, in de volgende arti kelen omschreven. Art. 4. Ter berekening van den be lastingdruk worden in elke gemeente, di" ingevolge artikel 1 voor een ver- hooging der rijfcsuitkeering in aanmer king komt, voor de berekening dezer verhooging in het jaar 1923, bijeenge- teld le. de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting volgens de kohieren dienstjaar 1922-'23. 2e. de opbrengst der gemeentelijke opcenten op de rijksinkomstenbelasting volgens de kohieren van het dienstjaar I922-'23 3e. de opbrengst der gemeentelijke Nu en dan dook een negerjongen op en schonk champagne in de groote bokalen. „Dif wordt hier dus kerstavond ge noemd bromde de breedgeschouder de commandant van het station en stak een nieuwe sigaar aan. Blottstedt richtte zich een weinig op uit zijn gemakkelijiken stoel. Laat ons iblij zijn, dat wij op zulk een dag alleen blijven." De dokter, een nog jonge man, zei- de „Nu ja, Duitsche gewoonte Wie vandaag kan, blijft thuis „Ja, Duitsche mannen" stemde de eerste luitenant toe. „Men is op het station op elkaar aangewezen, en als de een den ander niet bevalt is het on begrijpelijk in het Afrikaansch oer woud kan men zijn vrienden niet keu ren. Des te aangenamer zitten zij, die het goed met elkaar kunnen vinden, bijeen. Gezondheid, ritmeester Houdt ons tenminste nog een drie maanden gezelschap 1" „Gezondheid en veel dank Maar daaraan is niet te denken. Ik wil het westen verder in 1" Weer volgde een lange stilte. 'Diep haalde Blottstedt den rook zij ner sigaar op, met wijdgeopende oogen staarde hij in de verte. Sedert tien dagen was hij van zijn eerste jachtuitstapje terug. Hij had geluk gehad, want onder zijn buif be vonden zich vijf leeuwen en verschei den olifanten. Hij zou zeker ook niet opcenten op de vermogensbelasting vol gens de kohieren dienstjaar 1922-'23. 4e. de opbrengst der gemeentelijke opcenten op de personeele belasting volgens^le kohieren dienstjaar 1922-'23. Voor de berekening der verhooging in het jaar 1924 worden de in de vorige zinsnede genoemde opbrengsten, bijeen- geteld, volgens de kohieren onderschei denlijk van het dienstjaar 1923-24 en 1923. 2e."Het in het eerste lid van dit arti kel genoemde totaal wordt uitgedrukt in een percentage van het totaal belast baar inkomen der gemeente volgens de kohieren der rijksinkomstenbelasting, onderscheidenlijk van het .dienstjaar 1922-'23 en 1923-24. Nadat laatstge noemd totaal telkens zal ziin vermin derd met een bedrag dat wordt verkre gen door vermenigvuldiging van het aantal aanslagen 'in de gemeente op de kohieren der rjjksinkomstenbelasting van het betrokken dienstjaar met ƒ800. Art. 5. Bij de toepassing vttn het vo rig artikel blijven kohieren, die later dan drie maanden na afloop van het belastingjaar zijn vastgesteld, buiten aanmerking. Art. 6. 1. Indien het volgens de be paling van art. 4 berekende percentage, dat den belastingdruk in de gemeente aangeeft, minder dan 6 pet. bedraagt, wordt aan die gemeente geen verhoo ging toegekend 2. Bedraagt het in het vorig lid ge noemde percentage 6 pet. of ,meer dan bedraagt de verhooging Bij een belastingdruk van 6 pet. of meer, doch minder dan 7 .pet. van het maximum der verhooging 10 pet. verhooging 7 pet. of meer, doch minder dan 8 pot. van het maximum der verhooging 20 pet. verhooging 8 .pet. of meer, doch minder dan 9 'pet: va'n 'hét maximum der verhooging 30 pet. verhooging 9 pet. of meer, doch minder dan 10 pet. van het maximum der verhooging 40 pet. verhooglinc 10 pet. of meer, doch minder ,dan 11 pet. van het maximum dér verhooging 50 pet. verhooging 11 pet. of meer, doch minder dan 12 pet. van het maximum der verhooging 60 pet. verhooging 12 pet. of meer, doch minder dan 13 pet. van het maximum der verhooging 70 pet. verhooging 13 pet. of meer, doch minder dan 14 pet. van het maximum der verhooging 80 pet. verhooging. 14 pet. of meer, dooh minder dan 15 pet. van het maximum d'er verhooging 90 pet. verhooging 15 pet. of meer 100 pet. verhooging. Art. 7. 1. De artikelen 8 2 en 9 der wet van 24 Mei 1897, gewijzigd bij de wet van 5 Juni 1905, zijn op de verhoo ging van toenassing. 2. Bij algemeenen maatregel van be stuur wordt voor zooveel noodig be paald hoe de berekeningen, vereischt voor de uitvoering van deze wet, ge maakt zullen worden. Art. 8. Deze wet wordt geacht in uit de wildernis zijn teruggekomen, in dien Kerstmis niet voor de deur had gestaan. Misschien kwam vandaag het tele gram 1 Met groote vreugde zou hij terug .getelegrafeerd toebben lk breek morgen op, kom thuis met de eerste de beste stoomboot Maar hij had slechts een kort telegram van Praetorius ge vonden „Overgave naar het schijnt nog in de verre toekomst 1" Die goede Praetorius had hem na tuurlijk dadelijk 'doorzien en had aan geboden het onheil zoo mogelijk weer goed te maken. Hij had het hoofd ge schud, want hij kende zijn ni-cht beter. Hard tegen hard moest het gaan. Klare wijn moest geschonken worden, al deed het op,k bitter leed. Zoo alleen bleef men op den duur meester in eigen woning „Nu, ritmeester, heeft u geheel'en al de spraak Verloren Blottstedt schrok op „Ik heb groote vermoeienissen achter 'den rug en dan soest men graag wat op zulke dagen De dokter was 'opgesprongen en de kamer ingegaan. 'Binnen stond een Jiiano, die in de tropische temperatuur een zonderlingen toon gaf. „Kom nu fideel E'en straatdeun of een kerstlied", riep hij uit het ven ster. Blottstedt schudde het hoofd en stond op. „Waarin u lust heeft, dok ter. Ui verzoek u mij te verontschuldi gen, ik kruip onder mijn muskieten. werking te zijn getreden op I Januari 1923. Prof. Treub in Nederland terug. Met den Parijschen sneltrein is Za terdagavond prof. Treub, voorzitter van den Nederlandsch-Indischen On dernemingsraad, van zijn Indische reis in ons land teruggekeerd. Hij werd aan het Hollandsche spoorstation te 's- Gravenhage verwelkomd door enkele vrienden en, bekenden, onder wie de secretaris van den Ondernemingsraad, den heer Putman Cramer. Het moet in het voornemen van prof. Treub liggen zijn indrukken over het verblijf in lndië op schrift te stel len en te doen uitgeven. Hij heeft met dit geschrift reeds een aanvang ge maakt en z al het 'hier te lande vol tooien. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf <5 C<x's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 8 Juni jn Nederland uitgespro ken 53 faillissementen tegen 51 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Juni 1797 faillissementen tegenover 1240 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Kamer van Koophan del voor de Zeeuwsche eilanden te Mid delburg waren 14 leden aanwezig- Af wezig waren de heeren Van Niftrik, Olthoff, Klijberg, Van den Berg, Oos- terbaan, Chamuleau, Witkam en Klok. De voorzitter, de heer Jos. van Raal- te, deelde mede, dat na het vaststellen van ingekomen stukken nog enkele an dere waren ontvangen. Ten eerste een van de Ned. Vereeni- ging voor Tentoonstellingbel'angen in zake'een tentoonstelling te Milaan en van het hoofdbestuur der P. T. en T. inzake het internationaal postcongres. De voorzitter stelde voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jeronimns zeide van deze stukken geen kennis te hebben kunnen nemen, en daarom werd besloten ze aan de lijst i?oor de volgende vergadering toe te voegen. Laad- en losplaatsen te Vlissingen. Naar aanleiding van de opmerking in de vorige vergadering door den heer Anker gedaan over de weinige gelegen heid om te Iaden en te lossen voor bin nenschepen te Vlissingen, welke klacht de heer Anker nog later schriftelijk met bijvoeging van een situatiekaart heeft toegelicht, deelt de voorzitter mede, dat het bureau zich te dezer zake tot het gemeentebestuur van Vlissingen heeft gewend en dat de secretaris de bespre kingen in het college van Burg. en Weth. heeft kunnen bijwonen.- Er werd daarbij op gewezen, dat er twee wegen zijn, öf de binnenhaven beschikbaar stellen of een plankier langs den Ko- Goeden nacht Hij schudde Meutzen de hand, knikte den dokter door het Venster toe, en terwijl hij de trap der veranda afging, klonik achter hem „Stille nacht heilige nacht." ■Hij; verhaastte zijn schreden, zijn jongen sloop hem met de half ieege flesch na. Het lied stierf weg. Meufzen was aan het open venster getreden. „Houd op, dokter, kom naar buiten 1 Nog een flesch den hals gebroken en dan de oogen toe 1 Dat is het beste, wat men hier op zulke dagen kan doen De dokter klapte in de handen en klauterde door het venster, de jon gen stond reeds naast hem en hielp. „De ritmeester zou iemand werkelijk de goede stemming benemen Hij is een zonderling." „Neen, dat is hij niet, alleen verliefd." Meutzen lachte „Nu, mijnheer de menschenikenner, dit keer zult u het toch wel mis hebben. Blottstedt is een man, die de vrouwen bevait, hij geeft geld, dus..." „Nu, sla den ritmeester maar wat aandachtiger gade. Als hij zoo stil zit met op elkaar geklemde lippen en ge fronst voorhoofd, dan zijn de gedach ten op reis En dan dat uitzien naar de post 1 Daar steekt zeker een vrouw achter Nu als i.k een vrouw was, dan viel ik hem juichend 'in de armen. En dat zouden allen doen, uitgezonderd die eene. En wat iemand niet kan krij- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUW! NIEUW! gevuld met heerlijke gelei, Een sieraad der Tafel fabrikanten van Luk en Tvjmk. ningsweg dit laatste zai nogal kost baar zijn. De zaak heeft echter de volle aandacht van Burg. en Weth. en als men tot plannen komt zal men zeker de Kamer daarmede in kennis stellen. De lieer Anker beveelt het bureau aan ziin volle aandacht aan deze zaak te blijven besteden, daar de binnenhaven ■de kosten voor den ontvanger van goe deren 100 duurder zal maken. De voorzitter zegt de voile aandacht toe- De heer M. Laernoes meende, dat de heer Anker met 100 zeer overdrijft. De binnenhaven ligt niet zooveel ver der en men zal er een goeden weg heen maken, terwijl machines enz. het laden en lossen vergemakkelijken. De heer Anker zeide, dat het nog wel meer 'dan 100 zal zijn, want het sleep loon is verder dan de Keersluis 125 duurder dan binnen de kom der ge meente. De voorzitter voelt de bezwaren van den heer Anker ook. Winkelsluiting te Middelburg. Nog was ingekomen een verzoek van Burg. en Weth. van Middelburg om ad vies uit te brengen naar aanleiding van een adres van winkeliers te Middelburg, om gedurende het reisseizoen, in ver band met het des avonds winkelen van vreemdelingen de verordening op 'de winkelsluiting buiten werking te stellen. De voorzitter meende dat er spoed bij deze zaak is en stelde voor, direct te gen, daarnaar verlangt men het meest." „Nu, mij is het om Ihet even." "Ja, gij zijt een der uitzonderingen en Iaat u uit puur genoegen 'braden 1" „Oh, die menschenkenner zeide Meutzen met een spottend lachje. „Nu, heeft de Kerstmisavond ook op uw zenuwen gewerkt „Misschien. Goeden nacht, Frisch, ik ga de posten nog eens na. Te Blottstedt 'was 24 December zeer vérgenoegd voorbij gegaan. 's Middags was Erich er geweest, hadi voor Grete en den jongen eenige kleinigheden meegebracht en ook 'in opdracht van Wussow een kist speel goed voor Joachimke en een brief. 's Avonds was Grete's vader en Adalbert gekomen. „Nu, kinderen, willen wij ons ver heugen, dat wij ibij elkaar zijn,' als ik verzoeken mag dan geen droefgeestige gezichten vandaag Die had hij. ook niet te' zien gekre gen. Adalbert keek met 'blijde oogen de toekomst in en Grefe was opge wekt en vroolijk geweest, zooals zij zelden was. Met volle handen had zij voor haar menschen de tafel gedekt, het geven was haar een reine vreugde want de ibrief van Wussow aan den jongen had haar alles gezegd. •Nu lag zij te bed en ias zijn schrijven voor den honderdsten keer over. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1