25 9 JUNI Eerst® Blad No 134 61e Jaargang !923s Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. IQ. Postrekening 68287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen ^GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Door Duisternis tot Licht KLEIN EN GROOT Brieven uit de Hofstad VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 1 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot v/erken. gulden bij dood door een ongeiuk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. 1(011 een duim. 11010 gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen BADBEDRIJF. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat voor het badsei zoen 1923 de volgende tarieven zullen gel den Tarief voor de Zeebaden Abonnementskaart voor één per soon (geldig voor één bad per dag) ƒ10.— Maandkaart voor één persoon (gel dig voor één bad per dag) 4.— Abonnementskaart voor meerdere leden uit één gezin, mits eene hoofdkaart genomen zij (ieder) 6 Maandkaart voor idem (ieder) 3. Voor een badkaart voor één bad 0.50 Voor een boekje van 10 kaarten, elk voor één bad4. Voor een badkaart voor één bad voor kinderen beneden de 14 jaar 0.25 Voor een badkaart voor één volks- bad voor kinderen beneden de 14 jaar „0.10 Voor een badkaart voor één volks bad, welke geen recht geeft op badgoed Vv. „0.15 Abonnementskaart voor één per soon (geldigvoor een „volksbad" per dag) 4.50 Maandkaart vóór één persoon (gel dig voor een „volksbad" per dag) 2. Aan ieder bader wordt' verstrekt een zwembroek of een badcostuum en een badhanddoek en wel een zwembroek en een badhanddoek a ƒ0.10 per stuk en een badcostuum a ƒ0.20 per stuk, terwijl een badmuts wordt verstrekt tegen betaling van ƒ0.20 per stuk. Voor ieder stuk linnengoed meer wordt in rekening gebracht ƒ0.10. Voor een badmantel wordt in rekening gebracht ƒ0.30. Tarief voor de Zonnebaden. Deze prijzen geheel gelijkluidend aan die der Zeebaden. Tarief voor de Strandstoelen. Voor het gebruik van een strandstoel wordt 10 cent per uur of gedeelte daarvan geheven. Dagkaarten (behalve Zondags) worden afgegeven voor 50 ct. Weekkaart voor één persoon voor een vaste stoel ƒ2. Abonnementen en Badkaarten worden afgegeven onder de volgende voorwaarden 1. dat bij langer gebruik van een bad koets dan 40 minuten, voor ieder kwartier of gedeelte daarvan 0.20 extra zal worden betaald. 2. dat baders, die zich naar het oor deel van het badpersoneel te ver-in zee wagen en op het sein van dat personeel niet onmiddellijk terugkeeren, de verdere toegang tot het baden wordt ontzegd zon der terugbetaling van eventueel betaalde bad- of abonnementsgelden. Kinderen beneden 10 jaar worden zonder geleide niet in het Volksbad toegelaten. De aandacht wordt gevestigd op de vol gende artikelen der Algemeene Politieveror dening van Vlissingen. Art. 298. Hét is verboden losloopende honden op het badterrein en honden in de bad- of ontkleedkoetsen of cabines of in her zeebad mede te nemen. Art. 299. Het is den baders verboden zich bewerkt door Mevrouw P. WF.SSELINKVAN ROSSUM. 28) „Heb je een oogen'blikje tijd voor mij Werkelijk Nu kom dan Zij zaten in het boudoir tegenover elkaar. De majoor liet ziin dikke vin gers op de tafei dansen en proestte het elk oogenbük uit „Neen maar Neen maar Weet je het adres van Wusso'w „Neen." „Hé, hé... zoo ijzig. Ik wilde hem schrijven, hem danken." „Bedanken „Ja, dochtertje. Ik heb slechts een keer zoo gelachen als gisteren, dat was in den veldtocht van zeventig Maar de geschiedenis is niet voor vrouwen- ooren bestemd Grete werd zenuwachtig. „Wat is er toch, papa „Vraag toch niet zoo, uw nieuwe neef ik heb nog gewoonweg den Vitusdans „Ik dacht, dat dit niets was om over te lachen „Wel, heel veel Luister maar, en stel je de tafereelen voor, die ik je zal teekenen. Nu dan gisterenmiddag zit ik aan mijn schrijftafel, er was juist een brief van Adalbert gekomen daar rijdt iemand de poort binnen. Een langer in zwembroek of badcostuum op het badterrein te bevinden dan noodig is, om zich uit de bad- ot ontkleedkoetsen of cabines naar het water te begeven of om gekeerd. Deze bepaling is niet van toepassing op hen, die een zonnebad nemen op dat ge deelte van het strand, hetwelk uitsluitend voor het nemen van zonnebaden is be stemd. Vlissingen,.23 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Evenals in het alledaagsche leven der burgers onderling, de zoo hoog noodwendige verhoudingen tusschen groot en klein, de plaats bepalen, welke aan elk, als nuttig en onmisbaar on derdeel, in het gansche geheel, toe komt, zoo ook dient in het leven der volken, elk land igoed in het 00i£ te vatten en te houden, hoe zijn verhou ding is tot, hoe en waar zijn plaats is in de rij der 'wereld-natiën. Gemeenlijk weet elke regeering dit wel precies en, wat men ook overigens moge zeggen over de diplomaten in het algemeen, dit mag zeker wel worden verklaard, dat zij een fijn en juist oordeel bezitten, een oordeel dat zich' overigens niet al tijd Iaat beredeneeren, in zake het standpunt van eigen land temidden der overige. Natuurlijk brengt de een of andere omstandigheid vaak mede, dat zij doen alsof zij op een hoogere „stan ding" recht hebben, dan metterdaad het geval is, doch dan zijn de andere par tijen waarlijk bij. de pinken genoeg, om hun die „vergissing" duidelijk en des noods voelbaar te maken. Dit nu geldt de „zelf-kennis" van regeering en di plomatie. Bij de burgers nochtans ikomt zulk een zelfkennersblik niet altijd in voldoende mate aan den dag. Wij moesten daar in den laatsten tijd meermalen aan denken, nu zich op nieuw in ons land groepen, zeer goed willende en overigens geenszins onver standige menscheii,hebben geformeerd, om, afgescheiden van alle regeerings- bemoeiing, op eigen gelegenheid alzoo, zich in zaken van meer ot minder inter nationalen aard te mengen en initiatief te nemen. Nog eens, aan hun aller uit nemende bedoelingen valt niet tw'j- felen. Maar wel valt het op, hoe eigen lijk nutteloos de arbeid is, aan het na streven van dat doel besteed.Ziet eens Wij zijn een klein volk, dat voor zijn onafhankelijkheid en vrijheid, bij geen ding ter wereld zooveel baat kan vin den, dan bij. een toestand van vrede. En vrede, althans in de juiste beteeke- nis van het woord, is het in de groote wereld, daarbuiten onze grenzen, nog allesbehalve. Dat wij dien öedroeven- den staat van zaken betreuren, en zoo- prachtig gezicht, meiske Met hoogen hoed op de dogcart van Wussow, de teugels in de hand, de monocle in het oog, de draver op drie pooten en de koetsier met rood hoofd er naast. Zoo houd't je nieuwe neef zijn intocht in Suderlohe. Toen zeg ik tof mij zelf, dat gezicht moet je buiten genieten. Dus er uit en post gevat op het bordes. Ondertusschen was het ongelukkige dier voor het huis gestrompeld de hooge hoed werd gezwaaid en weer op het hoofd gezet, je neef wil met een sierlijken sprong van de dogcart sprin gen, maar blijft in de teugels hangen, pardoes ligt hij aan mijn voeten. En om het tooneel nog mooier te maken, trapt hij' zelf zijn kachelpijp in Ik schiet natuurlijk in een lach en zeg on der tranen „mijnheer von Blottstedt, helaas ben ik de sultan van Turkije niet, maar die heeft het tegenwoordig niet meer zoo goed meer als vroeger. Sta dus heel getroost op Dat ge beurde dan ook met kreunen en zuch ten. Nu het volgend tooneel Hij strompelt mij tegemoet en de merrie strompelt den stal in, terwijl de koet sier luide vloekt. Ik loods hem het kuis binnen en roep Emma voor een klee- renborstel daarna zaten wij tegen over elkaar. Ach, dochtertje, zet je goede cognac eens onder mijn bereik Grete sprong op. Een gedachte was haar door het hoofd gegaan. Misschien 'kon zij met behulp van haar vader aan haar neef het ambt van beheerder ont nemen. „Zoo, papaatje, neem een veel mogelijk willen verhelpen, ligt voor de hand. Het is alleen maar in hoeverre wij dat zouden kunnen. Im mers elke verspilling van krachten, ook met de beste bedoelingen tot achter grond, valt te bejammeren elke, uiter aard noodwendige vergeefsche arbeid ten koste gelegd aan, nu eenmaal niet te bereiken doeleinden, moet noodza kelijkerwijze te kort doen aan de krachten, welke wij noodig hebben, o zoo noodig, om andere, binnen ons be reik zijnde resultaten na te streven. En als we dan waarnemen, hoe eens even tjes om niet meer of minder dan de Europeesche misère te verhelpen, mani festen in elkaar gezet worden en comi- té's geformeerd, die ons om financiee- len en moreelen steun vragen, ten einde den Europeeschen Augiusstal, te kun nen reinigen, dan wil het ons niet uit de gedachte gaan, dat indien diezelfde groepen eens dezelfde krachten inspan den om aan euvele toestanden en zorg en kommer in eigen land een einde te maken, duizenden en duizenden op eigen bodem, daar allicht hulp en baat zouden vinden. Wij mogen er als goede vaderlanders trotscfi op zijn, dat vooraanstaande landgenooten soms geroepen worden, gelijk nu in Weenen, straks in Albanië het geval is, om met hun persoonlijke gaven Europeesche belangen te dienen. Maar als we ervaren hoe zich nu eens hier te lande 'n Europa-Herstel-Comité gevormd heeft, hoe zich dan weer een commissie tot de Vrouwen wendt, met de vraag „Wat doet gij welke vraag ten doel heeft haar op te wekken tot daadwerkelijke hulp ten bate van een ganschen naar steun uitzienden middenstand in een der nog immer grootste der Europeesche rijken, dan moet het menigeen voorkomen, dat in derdaad hierbij de verhoudingen,waar van hierboven sprake is, uit het oog verloren zijn, verhoudingen, die, als tusschen klein en groot, nu eenmaal niet voorbij gezien kunnen worden, op straffe van alle, ook de best bedoelde pogingen tot onvruchtbaarheid te doe men. Of is deze laatste kwalificatie niet toepasselijk op de door de heeren van het E. H. C. geponeerde stelling, dat internationale geschillen door de be slissing van onpartijdige derden be slecht moeten worden Er valt immers niet aan te denken, dat er in groote politieke geschillen derden te vinden zouden zijn, zóó waarlijk onpartijdig, dat ook de grootste mogendheden zich vol vertrouwen aan hun besluiten kun nen onderwerpen, daar toch tegenover groote geschillen geen enkele staat onverschillig, en onpartijdig kan staan. Nog eens, men blijve in een land a's het onze, toch voor alles open oog houden, zoowel voor hetgeen bereik baar, als voor hetgeen, zelfs onder de glaasje." Dadelijk daarop schonk zij hem een tweede in, en het .kleinste had zij ook niet genomen. „Fameus is je Hennessy Zoo, nu voel ik mij weer beter 1 Dus de tweede akte. Hij had dadelijk gespro ken van den stamboom, het prachtige majoraat, en ten laatste over zijn nicht. Hij heeft zich in het hoofd gezet onze landraad te worden bij de eerstkomen de gelegenheid. Ik moest er aan mede- helpen hem in het zadel te zetten. Nu, je kent mij', mijn dochtertje. Mijnheer von Blottstedt heb ik gezegd, dat ik wel in het districtsbestuur zit, maar dat hij het mij in 's hemels naam niet kwa lijk moest nemen. Het is niet zoo een voudig en bovendien steek ik natuurlijk geen vinger uit voor een Blottstedt dat zou er op lijken nu, u begrijpt mij 1 Wat is mij dat een zondaar 1 Altijd maar weer zegt hij ik en ik Toen ben ik ruw geworden en 'ben ook aan het „ik" begonnen. Mijnheer Blott stedt, heb ik verder gezegd, het zal beter zijn, ais gij zulke plannen met u omdraagt, dat wij onzen omgang tot het allernoodzakelijkste beperken. In dien ik de verkiezing van een nieuwen landraad zou beleven, dan stem ik niet op u, het is beter, dat u het dadelijk weet. Ik zal nu dadelijk mijn rijtuig laten komen, dat kan u naar huis bren gen, want de merrie moet natuurlijk hier blijven staan. Zulk 'n antwoord had hij niet verwacht. Ik ging dadelijk naar den stal toen ik weer in mijn gunstigste omstandigheden, niet be reikbaar is. Alleen dan kunnen wij, om een koninklijk woord indachtig te blij ven, ons daarin groot toonen, waarin een klein land groot kan zijn. Wassenaar. Officieel opent het badseizoen pas 15 Juni. Echter had de ervaring al zoo vaak geleerd, dat dit een te late datum was, dat officieus 'de opening een halve maand werd vervroegd. Dat is nu een paar jaar goed gegaan, omdat de zomer ziin zon al vroeger de zee deed koeste ren, maar dit jaar is het weer mis. Er kwam waarlijk op 1 Juni een liefhebber voor het zeebad zich aanmelden en er .zijn er deze dagen al meer geweest. Men moet er maar zin in hebben en er zijn corpus aan durven wagen. De tempera tuur is nog ongelooflijk laag en haalt nauwelijks de 52° Fahrenheit. Als men nu weet dat 60 graden een kille tempe ratuur is voor een bad, dan is het te be grijpen dat 52 om te bevriezen is, gelijk men het met eenige overdrijving pleegt uit te drukken. De eerste baders zijn er dus geweest, maar wanneer de groote stroom van liefhebbers zal kunnen gaan, is nog in de verste verte niet te zien. De eerste tentoonstelling op Scheveningen is reeds geopend. Gewoonlijk is er zoo iets vlak vóór de opening van het sei zoen. Verleden jaar was het de Politie- tentoonstelling, thans is het er een voor sport en toerisme. We behoeven niet in een beschrijving ervan te vervallen, want ze is precies als zoovele andere exposities op dit gebied al geweest zijn. Het is alleen noodig dat ze op gezette tiiden eens herhaald worden om de nieuwste snufjes te laten zien. Men weet nu eenmaal, dat het aantal sport liefhebbers en aanbidders zeer groot is en nog grooter het aantal, dat zich graag vergaapt aan mooie auto's en motoren, zoodat van te voren al een druk bezoek is verzekerd. Belangrijker feit van den dag is de opening van de electrische tram naar Wassenaar. Men heeft de opening met veel ophef doen plaats hebben en hoe wel de beteekenis van deze verbinding zeer groot is, had de ophef wel wat minder gekund. De Haagsche Tram heeft teveel op haar kerfstok, dan dat z'i zooveel air moet aannemen van zich verdienstelijk tP maken tegenover de geachte menschheid. Met den aanleg van deze tram is voor de wandelaars een gansch nieuw gebied geopend. Alleen voor de wan delaars geldt dit. want voor de fietsers had de afstand niet veel te beteekenen. Wassenaar is één groot villapark, dat op moderne en tevens zeer fraaie wijze is aangelegd. De Kieviet is de uitspan ningsplaats. die vrijwel in het centrum is gelegen. Vandaar uit kan men vlug in de duinen komen, waar tal van we gen zijn aangelegd en tevens naar het kamer kwam, zag ik een wonderschoon tafereel. De neef zonder rok en vest en zijn bretels in de hand. Hij stottert als een verlegen meisje, dat de knoopen er door dén val afgsprongen zijn, en nu was hij bezig zijn broek voor afzakken te 'behoeden Nu weet je als ik eens begin te lachen Ik heb een flink stuk touw gehaald en een oude jachfpef. „Zoo, baron, het touw moet u flink om uw maag binden, en het hoedje op uw -denkersh'OOfd plaatsen Zoo heb ik hem op mijn open jachtwagen naar Stolp terug gezonden En nu lachte Da.nkersbach er weer op tos, veegde zich de tranen uit de oogen en, schonk zich een derde glas cognac in. Grete moest ook lachen. „Papa, het is toch een schandaal van Wussow om ons dezen neef op ons dak te zenden." „'Dochtertje, integendeel, het is een grootsche grap De neef zal je spoedig de keel uithangen en uit wanhoop zal je een telegram naar Oost-Afrika zen den, en..." „Nooit „St, mijn kind, men moet in hef leven nimmer .nooit" zeggen. En „te laat" zijn ook slechts twee woorden voor saaien zoolang zij wie het aangaat nog op twee beenen door de wereld ■gaan. Waarom spelen jelui zoo met elkaar Alsof er geen eind aan .het leven kwam Waarom bederft gij, twee koppigen. elkaar den besten tijd van het leven Dat is onzin, dochter- 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. <@8S3 uark Hasebroeck, waar het oude kasteel Oud-Wassenaar in een.goed hotel-res taurant is omgeschapen. Het natuur schoon is hier gedeeltelijk nog onge rept veel ervan is al opgeofferd voor de moderniseering, maar men heeft dit zooveel mogelijk nog intact gelaten. Het is te verwachten, dat deze tram een nieuw uitstapje, vooral voor ouderen van dagen, voor wie de fiets heeft af gedaan en voor wie een eigen auto niet is weggelegd, zal zijn, een uitstapje dat een geheel nieuw wandelgebied voor hen opent. Belangrijker echter dan de opening van een wandelterrein is de tram voor de woninggelegenheid in Wassenaar. Wel hadden reeds vele rijkeren zich daar gevestigd en zelfs was voor smal lere beurzen de gelegenheid geopend, maar de verbinding met Den Haag bleef een inconviniënt, dat nu eerst is opgeheven. 'Met rassche schreden gaat het dan natuurlijk naar de annexatie van Wassenaar door Den Haag. Die kan niet zoo heel lang meer uitblijven' en men heeft alleen den ontwikkelings gang van het forensen-dom even aan te zien. Over den aanleg van deze tram is al een twintig jaren gepraat en getwist tevens. Aan den éénen kant is dit nuttig geweest, want het heeft Den Haag de Gelegenheid gegeven om zioh te waar borgen tegen een kwaad dat kon ont staan gelijk het aan drie andere zijden van de stad heeft bestaan. Men heeft aan den kant van Loosduinen, Rijswijk en Voorburg getracht nieuwe dorpen aan te leggen, vlak tegen de Haagsche grens aan, zoodat de bewoners daar van alle voordeelen van de groote stad bleven genieten, zoo dicht mogelijk daarbij gehuisvest waren, maar toch in een dorp woonden en daarvan weer de voordeelen gnoten. Ten opzichte van Wassenaar heeft'Den Haag zich daar tegen gevrijwaard, door alle terreinen langs de grens, zoowel op Haagsch als op Wassenaarsch grondgebied aan te koopen, waardoor Den Haag de macht behoudt om dat stil-aanleunen tegen ziin gebied te voorkomen. Tusschen Den Haag en Wassenaar ligt altijd nog 'het groote Bosch, dat nu eenmaal een onmiddellijke aansluiting tusschen de beide gemeenten onmogelijk maakt. Vandaar dan ook dat Wassenaar altijd min of meer een zelfstandig geheel zal blijven vormen, totdat het bosch als eert groot park midden in een geheel be bouwde kom ligt en dan zal het uur gekomen zijn om Wassenaar in te lij ven bij de residentie, die dan een deel van haar rechtmatige inwoners ook weer terugkrijgt. Het geval lijkt op dat van den weduwnaar, die ten slotte zijn huishoudster maar trouwde als eenig tje Het is waar, als men van de vrou wen iets verlangt, moet men altijd het tegenovergestelde voorstellen van het geen men wil. Maar daar is de toestand thans te ernstig voor Ik raad-je aan, haal de schade ten spoedigste in, voor dat de nieuwe neef zich geheel en al geblameerd' heeft te Stolp. Want men zal alleen jou uitlachen en niet Wus sow 1 En dat de nieuwe neef zulk een grootheidswaanzin gekregen heeft, is geen wonder, als men het goed be denkt. Die heeft zijn leven lang in be krompen omstandigheden verkeerd op eens haalt Wussow er hem uit, stelt zijn villa en paarden te zijner beschik king, draagt hem de zorg voor het ma joraat op en de hemel mag weten wat hij hem verder nog voorgespiegeld heeft 1" Grete klemde de tanden op elkaar. Dat was van Wussow te verwachten. Zoo gemakkelijk was het ni-et om met hem „quitte" te raken. Nu zou zij graag hebben toegegeven, dat wil zeggen tot op zekere hoogte, maar eenvoudige overgave en een telegram zenden, dat ging^ natuurlijk niet. ..Nu, zeg toch iets, meisje", drong de vader aan. „Laat mij bedenktijd, vader." Hij stond dadelijk op. Dat was een verstandig antwoord. „Laten wij niet verder over de malle geschiedenis spreken, haal mijn klein zoon liever 'Het was middernacht geworden en nog had Grete geen besluit genomen.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1