WOENSDAG JOMI Ttanelmoetplatyedrooydworden No 131-Gle Jaargang-1923-s BINNENLAND FEUILLETON Door Duisternis tot Licht VLISSINGSCHE COURAINT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN W, bestaat uit verschillende vezels en elke vezel is bedekt met fijne schubbetjes welke veel op vischschubbetjes gelijken. Bij het wrijven of wringen van wollen goederen worden de kleine schubbetjes vernield en gaan in elkander zitten. Dit is de oorzaak dat flanel krimpt, tenzij U het met LUX wascht. Bij het drogen moet flanel voorzichtig vorm getrokken en plat gedroogd worden. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARD1NCEN Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK. ABONNEA1ENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.5Q. Wëek-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: f 1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 1G cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Bezoek van Koning Haakon. Aan het galadiner, hetwelk gisteren in het Koninklijk ipaieis te Amsterdam plaats had, heett H. M. de Koningin de volgende rede in de Fransche taal gehoudten Sire. Het is mij een waar genoegen Uwe Majesteit in mijne hoofdstad welkom te heeten én haar dank te zeggen voor het bewijs van vriendschap, hetwelk zij ons brengt dloor ons in Nederland te komen bezoeken. Mijn volk zal zich gelukkig achten op deze wijze in de gelegenheid te wonden- gesteld jegens Uwe Majesteit getuigenis af te leggen van de harte lijke gevoelens, welke het voor Noor wegen koestert, en in haar verheven persoon de edele natie te begroeten, welke zij vertegenwoordigt. Na tot elkander gebracht door de zee, welke hen scheidt, trotsch op hun eeuwen oude maritieme overleveringen, laten onze beide volken, -grootgebracht als zij zijn in de school eener gelijk soortige geestesontwikkeling, zich bij het nastreven hunner vreedzame roe ping leiden -door gevoelens en gedach ten, welke hen in staat stellen elkander te waardteeren en te -begrijpen. Het -bezoek van Uwe Majesteit zal er toe bijdragen de tusschen onze beide landen bestaande vriendschap te ver sterken. En in een tijd, waarin -de be hoeften der menschheid een beroep doen op de natiën om te trachten elkander beter te verstaan, om hunne onderlinge betrekkingen te verveelvou digen en om tot overeenstemming te geraken, koester ik den wensch, Noor wegen, ötfdef de verlichte regeerirg van Uwe Majesteit, en Nederland in toenemende mate de tusschen hen be staande banden te zien versterken. Nog onder de bekoring der herinne ringen, welke mij van mijne bezoeken aan- uw schoone land- bijbleven, ver heug iik mij er over in de gelegenheid te zijn- om Uwer Majesteit nogmaals te zeggen, hoe gevoelig mijn gemaal en ik zijn geweest voor de zoo hartelijke ontvangst, ons den vorigen herfst bij ons bezoek aan -Christiania bereid. Wanneeii ik die heerlijke dagen in mijne herinnering terug roep, betreur ik het te meer, dat de omstandigheden aan Hare Majestiet de Koningin niet -hebben toegestaan mijn wensch, haar hier aan de zij-de van Uwe Majesteit te zien, in vervulling te doen gaan. Ik hef mijn glas op ter eere van Uwe Majesteit, van Hare Majesteit de Ko ningin en van den Kroonprins en- ik spreek mijn beste wenschen uit voor den voorspoed en het geluk van het Noorsche volk. Koning Haakon antwoordde hierop als volgt Uwe Majesteit. De beminnelijke woorden van wel kom, door U-w-e Majesteit zooeven tot bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 26) Eerst wilde haar hoofd niet meer werken, daarna kwamen de gedachten terug telegrafeer naar Hamburg, maar dadelijk verwierp zij dit plan weer. ,.Neen, -dat ging niet indien hij al terug kwam, dan nóg zouden de menschen gevolgtrekkingen maken die bij uitzondering eens juist zouden zijn Nu begreep zij ook, waarom zij gis teren in Stolp -geen huzarenofficier had g-etroffen, men vierde het afscheid in het Casino Indien het lot haar werke lijk -een vinger had gereikt en Wussow op haar -weg -gevoerd, d-an zou zij hem midden op de straat vastgehouden, in de automobiel getrokken- en -gezegd- hebben „-Neen, -beste, je zult niet je afscheid vieren, maar onze verloving Grete von Blottstedt begon bitter te w-eenen. Zoo hulpeloos had zij zich baar geheele leven niet gevoeld en toch had- zij waarlijk al genoeg door gemaakt Toen het eerste verdriet voorbij- was, waschte zij- het gelaat en telegrafeerde haar vader dadelijk bij haar te komen. Een uur later was hij reeds op Blott- stedt. „Wel, wat is er nu weer gaande, dochtertje mij gericht, verheugen mij ten zeerste en ik betuig Haar er mijn leven-digen dank voor evenals voor -de warme ont vangst, die mij- ten deel is gevallen. Ook zij het mij, vergund Uwe Majesteit te danken voor de vriendelijke woorden waarmede Zij- wel de Koningin, mijn Gemalin, heeft willen gedenken. Wij beiden betreurden levendig, dat de -omstandigheden- haar niet hebben veroorloofd Mij op deze reis te verge zellen. De -bewoordingen, waarin Uwe Ma jesteit -wel Haar -bezoek van het vorig jaar aan Christiania in herinnering heeft willen brengen, hebben mij diep getroffen. Ik verzoek Haar zich ervan verzekerd te houden, dat ik mijnerzijds steeds de aangenaamste herinnering za! blijven bewaren aan dit bezoek aan Nederland, waar ik met een zoo milde -gastvrijheid en groote hartelijkheid ben ontvangen. -Het is mij bijzonder aangenaam mij op den dag van heden tot tolk te ma ken van de -gevoelens van vriendschap, waarmede mijn land voor Nederland is -bezield. Het Noorsche volk. dat steeds zoo veel belangen gemeen heeft gehad met het Nederland'sche volk, gevoelt de grootste bewondering voor zijn vrij heidsliefde, zijn werkzaamheid en on dernemingsgeest, welke hoedanigheden zich gedurende het 25-jari-g tijdperk der zoo .gelukkige regeering Uwer Ma jesteit vrijelijk hebben 'kunnen ontwik kelen. Ik heb de overtuiging, dat de goede betrekkingen, die tusschen onze landen bestaan, in de toekomst nog versterkt zullen word-en en dat -beide volkeren steeds samen zullen gaan in dezelfde pogingen o-m mede té werken tot vre- -delievenden arbeid, tot geluk en welzijn der menschheid. Ik hef mijn glas op ter eere van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, van Z. K. H. Prins Hendrik, van H. M. d-e Koningin-Moeder en -de Koninklijke Familie en drink op den voorspoed en het geluk van het Nederlandsche volk. De Koninklijke militaire kapel voerde tijdens het diner muziekstukken uit. Schadeloosstelling spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van de vragen van den heer Van Braambeek betreffende het verleenen van een schadeloosstel ling ineens, 'in plaats van wachtgeld, aan ontslagen spoorwegpersoneel, ant woordde de minister Van waterstaat het volgende De directie der Nederlandsche spoor wegen is een aantal personen, wien de dienstbetrekking was opgezegd, onder toekenning van wachtgeld, en die blij kens van- hen uitgegane verzoeken aan uitkeering van een bedrag in eens bo ven wachtgeld de voorkeur -gaven, on der de gemelde voorwaarden daarin tegemoet -gek-omen. Het bedrag in eens bleef -beneden het totaal bedrag, dat gedurende den- geheelen wachttijd aan wachtgeld -genoten zou kunnen wor den, omdat het wachtgeld in termijnen uitbetaald wordt en -bij het we-der ter hand nemen van arbeid, hetzij in spoor wegdienst, hetzij elders, geheel of ge deeltelijk komt' te vervallen-, afgezien nog van de mogelijkheid, -dat 't wacht geld om andere reden vóór het einde .van -den wachttijd- mocht komen op te -houden. In het algemeen zullen door inwilliging van zoodanige verzoeken niet alleen de belangen der maatschap pijen, m'aar ook die van -de verzoekers gediend zijn, wat inzonderheid dan het neval zal zijp, wanneer de kans om we der bij -de maatschappijen in vasten dienst terug genomen te worden gering is, terwijl voor het beginnen van nieu Met horten en stooten vertelde zij "hem- haar verdriet -en verzweeg niets. De majoor sloeg de handen op den rug in elkaar „Wel, wel, wat is mij dat tegenwoordig een jeugd I Zwakke lingen en toch was de wilde Wus sow nog een- van de sterk-en 1 Tegen woordig zijn de vrouwen de baas over de mannen Wij namen zoo'n vrouw zoo lang onder -handen totdat zij week werd als boter in de stralende Augus tuszon Maar tegenwoordig zet men het hoed-je op één' oor, glipt weg naar Afrika en wacht op een telegram Een tranendal, geen merg meer in de knoken I Nu, ik ben blij, dat ik mij spoedig voor -goed te slapen kan leg gen. Ja, kijk mij maar aan Wat moet ik je raden Laat hem loopen Ik bedoel ten-minste voorl-oopig in Afri ka. Dikwijjls gaan van daar stoomboo- ten en misschien wordt -daar de slape righeid weer uitgebraden Nu huil nu niet -meer 1 Je bent een knappe vrouw en die zal nog" „-Papa 1" -Grete was verontwaardigd op-ge sprongen. ,<Nu, nu, mijn dochtertje, wij zijn onder ons en je vader mag de dingen toch wel bij- den rechten naam noemen. Nu maak ik, dat ik weer thuis -kom. Als je goede moeder .begon te huilen, riep ik dadelijk om mijn paard dat weet je nog wel 1" En voordat zij iets kon antwoorden, was haar vader reeds verdwenen, en sloeg de deur krakend achter zich dicht. we productieve werkzaamheden het bezit van een kapitaaltje noodzakelijk is. Aangezien de beantwoording van de vraag, op welke wijze ieder in zijn -bijzondere omstandigheden het best geholpen 'kan worden, gevoeglijk aan het eigen oord-ee! der betrokkenen kan overgelaten worden, behoeft inwilliging vari dergelijke verzoeken geen bezwaar te ontmoeten. Ten einde intusschen te voorkomen, dat de betrokkenen ondoordachte be slissingen zouden nemen, -heeft de di rectie bepaald-, dat verzoeken om een schadeloosstelling in eens, in plaats van wachtgeld, niet in behandeling geno men zullen worden dan nadat den ver zoeker, indien hij bij informatie mocht mededeelen bij een der organisaties te zijn aangesloten, in overweging gege ven zal zijn eerst aangaande zijn be langen met zijn vakvereeniging overleg te plegen. Indien de betrokkene daarop bericht, dat hij, zich tot zijn organisatie gewend heeft of dat hij tot bedoeld overleg niet bereid- is, wordt zijn- ver zoek verder rechtstreeks met hem in behandeling genomen -en afgedaan. De stemplicht. Door den heer Kersten zijn aan den minister van justitie de volgende vra gen gesteld Kan Zijn Excellentie mededeelen of het iuist is dat ditmaal in alle gemeen ten- van ons land telgen de kiezers voor de gemeenteraadsverkiezing, die niet hun stemplicht hebben vervuld en geen .geldige reden van verhindering kunnen opgeven, een vervolging zal worden ingesteld' dat echter in Amsterdam van vervolging zal worden afgezien Zoo dit waar is, acht Zijn Excellen tie deze onevenredige toepassing toe laatbaar met het -oog op -het rechtsge voel des volks en den eerbied voor de ■wet Oord-eelt Zijn Excellentie gewetens bezwaar te zijn -geldiige reden in den zin der wet De nieuwe directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Door den nieuw opgetreden directeur generaal is de volgende dienstorder -gericht aan alle ambtenaren der poste rijen, telegrafie en telefonie Bij het aanvaarden van mijne functie van directeur-generaal der posterijen en telegrafie doe ik een beroep op aller medewerking om'de goede uitvoering van de diensten der posterijen, telegra fie en telefonie naar behooren te ver- ze-keren. ik reken op een- getrouwe vervulling van de plichten, die op ieder uwer rusten. Ik stel er voorts prijs op bij deze gelegenheid te verklaren, dat naast de belangen van het staatsbedrijf, die van het personeel door mij naar vermogen zullen- worden behartigd. Reizen naar Duitschland. De Duitsche Passtelle deelt het vol gende mede Herhaaldelijk zijn in de pers berichten verschenen, dat het verkrijgen van een visum voor reizen naar Duitschland vooral in den laatsten tijd buitenge woon moeilijk vait en van een bewijs van noodzakelijkheid der reis afhanke lijk gemaakt wordt. Daarentegen wordt er op gewezen, dat volgens de voorschriften der Duit- schen- Passebureaux niet alleen aan se- rieuse en vacantiereizigers, bezoekers van kur- en badplaatsen en van onder- wijs-instellingen, deelnemers aan con gressen enz. voor een reis naar Duitsch land het visum zonde eenige moeilijk Buiten zich zelf liet Grete zich in een stoel- vallen. Wat was -d-at een leven, haar vader, die haar toch tot steun zijn moest, was grof geworden Wie had zij dan nog Niemand. Gerhard, de man van d-e wereld was in Kiel. En Adalbert Ook -dien begreep zij niet meer. Als hij met verlof over was gaf hij zich moeite goed voor haar te zijn, maar zij -bemerkte -dadelijk, dat zijn gedachten een andere richting opgin gen. Hij was een denker geworden. Dat een mensch zoo kon veranderen. Een was er maar, met wien zij kon spreken, zooals zij gevoelde, die haar begreep, d.ie haar graag bij -de -hand genomen had -en gezegd Grete, wij beiden wil len samen het leven vermeesteren. En -dien had zij de deur gewezen, die was nu ver weg 'Het 'was nog tijd, zou zij het tele gram zenden? Zij -was opgestaan en reeds voor haar schrijftafel met de pen in -de hand. Neen zij kon hef niet van zich ver krijgen de trots toonde met verlangen de vuist „Geef niet toe, anders hebt gij het spel verloren. Gij kent den wilden Wussow immers De pen ontviel haar hand. Zwak mocht Wussow haar niet zien, voordat hij zich zelf zwak had- getoond. Zij moest sterk blijven, want vandaag, op zijn laatst morgen kwam een andere neef, van wien zij zich flauwtjes herin nerde, dat haar man, die altijd mild oordeelde, juist niet in opgetogen be woordingen had gesproken. heid wordt verstrekt en dat zulke reizi gers ook gedurende hun oponthoud in Duitschland niet belemmerd zuilen wor den. Examens stuurlieden ter koopvaardij. De commissie vtfor de stuurlieden examens, -bedoeld in de Schipperswet, zai, aanvangende 3 Juli 1923, zitting houden te 's-Gravenhag-e. De aanvra gen om tot de examens te worden toe gelaten moeten den voorzitter der commissie -bereikt hebben vóór 17 Juni 1923. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden om tot dit -examen te worden toegelaten ver wezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 December 1907 vastgestelde reglement voor de stuurliedenexamens. Overbelaste tramwagens. Burg. en Weth. van 's-Gravenhage -hebben den gemeenteraad voorgesteld afwijzend te beschikken op het beroep dat de Haagsche Tramweg-Maatschap pij bij den gemeenteraad heeft aanhan gig gemaakt tegen de -boeten haar op gelegd 'wegens het rijden met overbe laste tramwagens. -Het ,;H-bId." hoopt van harte, dat de raad- het advies van Burg. en Weth. zal volgen. Want ook na de gevallen van beboeting hebben wij ons meerma- -Reeds in den middag Met Erik von Blottstedt zich aanmelden. Zij wilde hem zeer deftig ontvangen, maar de groote, dertigjarige man snelde op haar toe, kuste haar de hand en een stroom van -woorden vloeide van zijn lippen. „Nicht, eindelijk heb ik de eer Mijn dank als een Blottstedt voor alles, wat gij. voor den- armen Joachim zijt ge weest. Ik hoop van harte, dat ik u tot steun zal zijn in het besturen van ons prachtig mo-jaraat." De breedgeschouderde reus, wiens zwarte rok hem nog grooter deed schij nen, stond vlak voor haar zijn stem klonk luid en had een hoogmoedigen neusklank, die Grete zenuwachtig maakte. Zij 'beheerschte zich zoo goed zij kon, verzocht -haar neef plaats te ne men en beproefde een gesprek over koetjes en kalfjes met hem te beginnen. Maar dat wilde niet gelukken. Hij wilde al het mogelijke -weten, sprak daarbij veel over zichzelf en zijn -bekwaamhe den, zoodat Grete spoedig een gevoel kreeg alsof zij, het hoofd zou verliezen. Zij haalde den kleinen Joachim. Maar deze wilde niets van den nieuwen oom weten en schreeuwde van geweld. „Nu, neefje, wij zullen wel goede vrienden worden, je zult eens zien, hoe ik dat versta 1" Grete belde de kamenier, liet het kind wegbrengen en den rentmeester bij zich roepen. Erich von Blottstedt zette zijn monocle recht en streek langs zijn kort gehouden snor. 6CU, lljöl CilC. eet ieder met graagte met A. J. P's Grenadine-Saus er over. Een halve liter geeft een pakje van 714 ets. len geërgerd aan de overbelasting op sommige lijnen, aldus schrijft d-e Haag sche correspondent van genoemd blad. Was er, in crisistijden, reden, om in dit opzicht veel toe te laten, thans -is dat niet meer -het geval. De H. T. M. kan nu zeer wel voldoen aan den wensch van -Burg. en W-eth. om -meer wagens op de lijnen te brengen. Het publiek heeft grooten hinder van de overbelasting. Burg. en Weth. en de hebben het in hun macht, om er nu eens een eind-e, aan te maken. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsohe Eilanden te Middelburg houdt Zaterdag a.s., des middags 2 uur, een vergadering op het stadhuis te Middelburg. In deze vergadering zullen behande-l-d worden eenige ingekomen stukken, w.o. een bericht van de directie der Neder landsche Spoorwegen, dat zij geen re- „Ja, het was heel jammer dat de goede Wussow zelf niet mij kon inlei den. Maar alles ging zoo hals over kop en er gaat niet eiken dag een boot naar Oost-Afrika Het is trouwens een zonderlinge gedachte als ik..." „Zijt gij een jager „Nicht, ik ben een stedeling en heb weinig gelegenheid tot jagen gehad, maar ik h-oop op de toekomst en heb daaromtrent mijn plannen. Hm, ja, ik zou graag landraad worden het kan hier niet zoo moeilijk zijn, misschien in Stolp. Hier heeft onze naam een goe den klank en ik zou u met mijn juridi sche kennis steeds van dienst kunnen zijn. Het zou mij een groot genoegen zijn. Het zou in alie deelen -eep voor deel voor ons majoraat zijn, en daar om zal ik ook -dadelijk, natuurlijk zeer diplomatisch, het ijzer smeden terwijl het heet is en als ik dan in Stolp -en bij de landeigenaren -een wit voetje heb, de noodi-ge stappen doen. Bovend-ien hoop ik op uiw voorspraak nicht, en op -die van uw vader, -bij- w-ien ik mij morgen zal veroorloven mij'n- opwachting 4e maken, want de goden mogen weten, wanneer de goede Wussow terug komt." Grete zat op heete kolen met -dezen man moest zij nu voortaan dikwijls verkeeren Die zou elke gelegenheid aangrijpen om naar Blottstedt te ko men. Wilhelm diende den rentmeester aan. Grete stelde de beeren aan elkaar voor. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1