DINSDAG 3 JUNI No 130161e Jaargang1923 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Door Duisternis tot Licht Stads= en Provincienieuws VL1SSINCSCHE COURANT AB0NNEA1ENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- aementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel 'meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer iZ cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 4 Juni 1923 aan A. Cappon, broodbakker, alhier, op de daarbij gestelde voorwaarden, vergunning is verleend tot het uitbreiden van zijn be staande bakkerij, door Het plaatsen van een electro-motor van V/j PK. met kneed- en deegmachine, in het perceel, kadastraal be kend gemeente Vlissingen Sectie C no. 1284, plaatselijk gemerkt Dijkstraat no. 117. Vlissingen, 4 Juni 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. Een Belgisch senator heeft aan mi nister Jaspar een schriftelijke vraag gesteld naar aanleiding van het aanzit ten van de Nederlandsche ministers aan den feestmaaltijd van het Algemeen Nederlandsch Verbond, naast de acti visten, die veroordeeld zijn door Bel gische rechtbanken. Minister Jaspar zal over eenige da gen schriftelijk antwoorden. De regee ring had tot nu toe slechts eenige na dere inlichtingen gevraagd aan den Belgischen gezant te 's-Gravenhage, prins de Ligne. De Warenwet. Bij. de T'weede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Warenwet 1919. Blijkens de memorie van toelichting strekt deze wijziging om ook ten aanzien van de hoeveelheid van verpakte waren openbaarheid te doen betrachten en de winkeliers te doen medebetalen in de kosten van on derzoek, in .geval knoeierijen worden geconstateerd. De economische gevolgen van den zomertijd. Volgens een in de .algemeene verga dering van den Ned. Christ. Boeren bond gedane mededeeling, zal door de regeering een commissie van belang hebbenden worden benoemd, welke aan de regeering rapport zal uitbren gen over de economische gevolgen van den zomertijd. Koning Haakon VII. Van Noorsche zijde worden de vol gende biografische bijzonderheden me degedeeld omtrent den koning van Noorwegen, die deze week ons land komt bezoeken. Koning Haakon de VHe, de tweede zoon van koning Frederik de V-IHe van Denemarken, is geboren op 3 Augustus bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. Ja, Grete had gelachen, de opwinding had dezen lach misschien ook spottend doen klinkend. Zij was met het succes in het geheel niet ontevreden. Nu wist Wussow dat zij als het noo- dig was, haar op ide tanden had. Hij en niet terugkomen voordat hij geroepen werd Onzin Zij wist im mers, dat dit niet te vermijden was als voogd van Joachim en beheerder van het majoraat Zij was echter nieuws gierig, wat hij nu zou doen. Daar lag het droomerig lachje reeds weer om haar mond spoedig was haar strijdensmoed vervlogen. Als hij den volgenden keer kwam, zou zij tot hem zeggen „Wussow, nu hebben wij het wreede spel lang genoeg gespeeld, ik heb u lief en dat de goede Joachim uit den hemel onze verbintenis zegent, dat weet ik ook Maar ik wil naast u staan als iemand, voor wie gij achting moet hebben, gij beste En dan zou zij de armen uitbreiden tals hij op het huwelijk aandrong en dat zou hij zeker doen dan kwamen de zonnige dagen van haar leven. Als een kind sprong zij de andere kamer binnen en nam „Joachimke" uit zijn bed-, die jubelend zijn handen naar haar uitstrekte. Een oogenblik later lagen beiden op het kleed. 3 1872. Prins Carl van Denemarken be zocht de Deensche maritieme school en klom vervolgens op tot den rang van kapitein. Hij huwde op 22 Juli 1896 met prinses Maud van Engeland, dochter van koning Eduard VII. Toen de Noorsche troon open geko men was na het verbreken van de unie tusschen Noorwegen en Zweden op 7 Juni 1905, richtte'de Noorsche regee ring zich tot prins Carl, die aannam koning van Noorwegen te worden op voorwaarde, dat het Noorsche volk zelf deze keuze door een volkstemming zou goedkeuren. Overeenkomstig de beslissing van iiet Storting, had deze volksstemming plaats op 12 en 13 September 1905 het resultaat was, dat 239.563 kiezers zich uitspraken voor de keuze van prins Carl als koning, terwijl 69.264 een re- publikeinsche constitutie zouden heb ben gewenscht. Na deze volksstemming sprak het Storting zich op 13 November met ai- gemeene stemmen voor de troonsbestij ging van prins CarPuit. De nieuwe koning, die om een schakel te vormen met de traditie van de Noorsche koningen uit de Middel eeuwen den naam Haakon had aan genomen, -deed zijn intocht te Christi- ania, onder luisterrijke plechtigheden. Het volgend jaar, op 22 Juni 1906, werd het vorstelijk paar in de oude kathedraal van Trondhjem (Drontheim) gewijd. Toen koning Haakon verleden jaar zijn 50sten verjaardag vierde, heeft de gansche Noorsche pers uiting gegeven aan de groote sympathie en de warme toegenegenheids welke de koning onder alle klassen van het Noorsche volk heett weten te verwerven, dank zij zijn in zichten zijn beminnelijkheid. Het Noorsche vorstenpaar heeft een zoon, den kroonprins Olav, op 2 Juli 1903 geboren. Besturen van Nijverheidsscholen voor jongens. Onder voorzitterschap van mr. A. A. de Veer uit Middelburg is Zaterdag te 's-Gravenhage een vergadering gehou den van besturen van ambachtscholen. De vergadering werd bijgewoond door den heer W. N. Cool, inspecteur van Nijverheidsonderwijs. Het jaarverslag werd goedgekeurd, de heer De Veer werd met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Mr. J. P. Bruynzeel uit Rotterdam hield een inleiding naar aanleiding van het vraagpunt van den tweejarigen cur sus aan de ambachtsscholen. De meer derheid der aanwezigen verklaarde zich tagen den tweejarigen cursus. De heer Bruynzeel had de vraag gesteld, of het niet gewenscht was, het derde jaar fucultatief te stellen, opdat het mogelijk zou zijn, den velen teerlingen, die niet geplaatst kunnen worden, althans nog een tweejarige opleiding te geven. Naar aanleiding van een brief van het bestuur der ambachtsschool te Vei- zen, had vervolgens een korte gedach- "tenwisseling plaats over het leerling stelsel. Na de pauze kwam aan de orde een bespreking van de mogelijkheid van het geraken tot een eenvoudige admi nistratieve en financieele regeling met rijk en gemeente. Voorgelezen werd een rede, die de heer mr. O, L. A. van Dijk hack gehouden in de afdeeling Nij verheidsscholen voor meisjes. Besloten werd een commissie te be noemen om dit punt in studie te nemen. „Jongetje, zeg eens Wussow Wussow Maar dat kon hij natuurlijk niet. „Pa pa Pa pa Juist Het is waar, slechts een moe der kon uit dit babbelen „papa" hooren. Zij drukte het kind tegen zich aan haar oogen vulden zich met tranen. Onwillekeurig richtten haar oogen zich op Joachim's portret. Zij werd zonderling week gestemd. Zij sprong op en haar handen grepen de lijst het was alsof de mond waar de lijdenstrek om lag, glimlachte, alsof de stomme oogen spraken „Neem hem en kwel hem en uzelf niet J" Neen, nu wilde zij Wussow ook niet meer kwellen Maar hij had toch een afstraffing' moeten hebben. Doch Grete was in een uitgelaten stemming gekomen. Zoo, nu was zij quitte met Wussow. Dat wil zeggen, nog niet geheel, want eerst moest hij nog ongeroepen komen. Maar dikwijls werd zij wat wankel moedig. In zijn donkere oogen had een vonk dof gegloeid. Zijn gelaat had een ijzige 'kalmte getoond', toen hij de ka mer verliet. Als hij nu werkelijk eens niet terugikiwam. Ach, dat moest hij Dien korten tijd1 nog maar volhouden. Een week verliep, nog een tweede hij kwam niet Nu nam de onrust toe. Daarbij1 kwam ongunstig weer, storm achtige regenvlagen en nevelen hingen den ganschen dag over het park. Ook dit had invloed, op haar zenuwen. Zij kon zelfs niet eens flink wandelen, na korten tijd dreef een huivering haar weer terug naar het slot. De rentmeester liet zich op zekeren Bond van R, K. kiesorganisaties. In de te Utrecht gehouden jaarlijk- sche vergadering van den Algem. Bond van R. K. rijkskieskringorganisaties in Nederland is mr. A. baron van Wijn bergen met groote meerderheid van stemmen tot voorzitter herkozen. Een voorstel betreffende de contact commissie tusschen de R. K. pers en de R. K. Staatspartij werd aangenomen. Het dagelijksch bestuur werd gemach tigd, maatregelen te treffen tot oprich ting van een partijbureau. VLISSINGEN, 5 JUNI. „Pro Juventute". Gisterenavond had ten stadhuize, in de burgemeesterskamer, een constitu- eerende vergadering plaats van de af deeling Vlissingen van „Pro Juventute" waarin een bestuur werd samengesteld. Dit bestaat uit de heeren C. A. van Woelderen, voorzitter, F. C. Wijsveld, secretaris-penningmeester en de heeren W. B. K. Boom, directeur van het ge meentelijk havenbedrijf, J. L. Buising, R. Kath. onderwijzer, A. J. Guinee, C. D. de Haes, inspecteur van het Ned. loodswezen, G. F. Lindeijer, ds. A. S. Talma-en G. A. Waller, directeur van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" als leden. Dit bestuur zal binnenkort met een drie- of viertal dames, uit ver schillende kringen, uitgebreid worden. De vergadering, die gepresideerd werd door den burgemeester, die in zijn ope ningswoord memoreerde, dat hij reeds in 1906 tot de oprichters van een afdee ling Zwolle van „Pro juventute" had behoord, werd ook bijgewoond door den substituut-officier van justitie te Middelburg, mr. W. F. E. baron van der Feltz en mr. Else de Visser, advo caat aldaar. De heer Van der Feitz, na een woord van dank gebracht te hebben voor de ontvangst in de Scheldestad, meer spe ciaal aan de heeren Van Woelderen en Wijsveld; welke heeren door hun voor- loopige maatregelen en medewerking het mogelijk hadden gemaakt dat naast de afdeeling Middelburg een Vlissing- sche zou ontstaan, gaf een duidelijke uiteenzetting wat „Pro Juventute" be doelt, .behandelde het instituut „Kinder rechter" en in 't algemeen de recht spraak van jeugdige delinquenten. Het was een interessante, leerzame voor dracht. De bedoeling van het atdeelingsbe- stuur is in de eerste plaats bekendheid te geven aan het doel en streven van „Pro juventute". Daartoe hoopt de se cretaris binnenkort een of meer artike len in de „Vliss. Courant" te plaatsen als voorbereiding voor de voordracht, welke de subsituut-officier van justitie en de kinderrechter uit Middelburg in September in een openbare bijeen komst, voor het publiek derhalve toe gankelijk, zullen houden. Vervolgens hoopt het leden te wer ven, met een minimum-contributie van 1 per jaar en ten slotte, als een be langrijk deel van zijn taak, in contact te komen met personen, die eventueel als gezinshoofd 'willen optreden, of als rap porteur in strafzaken den kinderrechter met hun inlichtingen omtrent jeugdige strafbaren van dienst willen en kunnen zijn. Zij, die sympathie gevoelen met het wenken en streven van „Pro Juventute" kunnen hiervan blijken geven aan het morgen bij, haar aandienen voor een onbenullige aangelegenheid. Een deel van het dak van het slot .moest nage zien worden. „Nu, ik vind het goed, ais de ritmees ter het ook noodig oordeelt De rentmeester zette een zeer ver baasd gezicht. „Mevrouw, u is zeker vergeten, dat de ritmeester op reis is Toen hij laatst hier was, heeft hij, zooals hij mij zeide, voor langen tijd afscheid genomen. Grete's hart stond stil. Al haar geest kracht moest zij bijeen rapen. Zij deed moeite heel onverschillig te antwoor den „Ach ja Dat wil zeggen, van een lange afwezigheid heeft de ritmeester niet tegen mij gesproken. Misschien tot u De rentmeester aarzelde met het ant woord. Er ,was iets niet in orde Maar wat gingen hem eigenlijk de particuliere aangelegenheden der baro nes aan „Niet regelrecht, ik meende er echter iets u.it op te maken. Maar ik kan mij vergissen." „Ja, dat denk ik ook. Neemt u uw maatregelen, ik wensch dat de verbete-, ringen spoedig worden aangebracht." „Het zal gebeuren, barones. Het is niet veel en beter is het de schade bij tijds te verhelpen. De eerstvolgende da gen zullen benut worden, want de win ter staat voor de deur Toen zij weer alleen was, keek Grete met verwarden blik het vertrek rond, alsof zij iets dacht. Dat had zij niet verwacht Was het misschien een streek van den rentmeester geweest, toen hij had gezegd 'Het .is beter bij adres van den secretaris, Coosj-e Bus- kenstraat 59. Orgel-concert. Tot de edeie uren behoort voor ons het bijwonen van een orgelbespeling. Een kerkgebouw, dat rust ademt en een orgel, dat van vrede spreekt, zijn dingen die vreemd zijn aan teleurstel ling. Gisterenavond was er in de Groote Kerk alhier gelegenheid het programma te hooren, dat de heer A. P. Varel ver leden jaar ook heeft gegeven en waar over toen één roep was. Er was thans meer publiek dan vroeger, de belang stelling schijnt .iets toe te nemen en het aandachtig auditorium zal opnieuw met ons genoten hebben van een kunst, die tenminste in deze streken nog niet hoog genoeg gewaardeerd wordt. Het is gebleken bij het concert van gisteren avond, dat de heer Varel over een res pectabele techniek beschikt en zijn mu- zikalen smaak weet te leggen in re gistreering. Van het programma trof bizonder het vrede-volie Avondlied van M. En- .rico Bossi en de pénétrante Sonate van Guilmant met een Scherzo, dat over vloeide van constructie en nuance en met een koraal en en fijn gespeelde fuga, die te samen in een majestueus slot ontwaakten. Wat werkte het tweede manuaal mooi tusschen de ge figureerde ikoraalregels in. De toccata in a moll van Bach besloot het pro gramma. Bach had het laatste woord, na overzien te hebben, dat alles zeer goed was geweest. We behoeven niet te zeggen, dat zijn muziek indrukwek kend was en merken ten slotte op, hoe schoon manuaal 2 als echo klonk en hoe mooi het zwei herhaaldelijk Was uitgekomen. Een woord van lof aan den assistent voor het registreeren is hier op zijn plaats. En omdat de orga nist steeds onzichtbaar is, roepen we hem imet een variatie toe aut wieder- hören Liefdadigheidsconcert Duitsch comité. Op het liefdadigheidsconcert Vrijdag a.s. in het Concertgebouw zal in plaats van den heer A. E. Dudok van Heel, die wegens treurige famiiie-omstandig- heden verhinderd is, medewerking ver leend worden door mevr. Eber.ius uit Halle, een bekende opera- en concert zangeres. De concertavond zal ongetwijfeld aan hooge eischen op muzikaal gebied voldoen en mag zeker wel groote be langstelling verwacht worden. Dreigende loonsverlaging haven arbeiders. De correspondent van „hei Volk" schrijft aan zijn blad Door den directeur van het gemeen telijk havenbedrijf alhier is aan de vak organisatie mededeeling gedaan dat 't uurloon van 81 ets. op 69 ets. zal ver laagd wordien, en de tarieven in de zelfde verhouding, tn gehouden confe renties is tevergeefs getracht deze drei gende loonsverlaging te keeren. Thans is door den Centralen Bond van Transportarbeiders aan den raad geadresseerd voor het ibehoud van goede arbeidsvoorwaarden, en tevens tot het instellen eener havenreserve in verband met de heerschende werkloos heid onder de havenarbeiders. Treurig. Een vrouw met haar 5 jeugdige kin deren meldde zich in den afgeloopen tijds de schade te herstellen. Het had haast zoo geklonken. Wussow maakte een lange reis Dat kon toch niet Hij kon als beheerder van het majoraat zoo lang niet gemist worden. En zooveel wist zij wel, dat een verlof hoogstens voor vijf en veer tig dagen toegestaan werd bij ziekte ten hoogste voor drie maanden. Maar ziek was.Wussow niet Dus dezen kor ten tijd nog kalm vol gehouden, al was het ook moeilijk om te dragen. Maar de trots verhief zich weer. „Neen, mijnheer Wussow, als u denkt, dat ik bij zulk een duidelijk spel weer gehoorzaam als een hondje zal nader kruipen, dan vergist ge u zeer Ja, gelijk heb ik gehad hem de tan den te laten zien Hij geloott nog altijd, dat hij mij als speelgoed kan gebruiken. Ik zal het hem afieeren -!" Weer ging een week voorbij haar onrust groeide. Het liefst zou zij den rentmeester nog eens hebiben gepolst, maar zij werd er toch van tegen ge houden. Op zekeren dag bestelde zij de auto mobiel en reed er mee naar Stolp, voor het eerst sinds den dood van haar man. Zij bleef er den ganschen dag bood schappen doen, bleef voor de winkels staan en liep door de straten. Maar zij ontmoette noch Wussow, noch een der officieren van het huzarenregiment. Zij had reeds zoo goed overlegd hoe zij door onschuldige vragen achter de waarheid zou komen Ontstemd beval zij den chauffeur weer naar huis te rijden. Den volgenden dag bracht de post haar een brief van Stolp. Hij zag nu INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Ten- .zij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, rege len de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele ge stel. Prijs per flacon van vijftig versui- kerd pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 nacht 'bij de politie aan om onderdak en hulp, omdat de man, onder invloed van sterken drank, in woede hen de straat had opgejaagd. Door het bemid delend optreden der politie is de vrede evenwel hersteld kunnen worden. Verzet tegen en mishandeling van de politie. De agent van politie De Bad, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door marinematrozen bij de ontruiming van een café ernstig aan het hoofd werd verwond, is in zooverre hersteld, dat hij weder in dienst gesteld kon worden. Door de recherche zijn een tweetal marine-schepelingen gearresteerd, als verdacht van het verzet en de mishan deling gepleegd te hebben. Diefstallen. Bij de politie zijn aangiften gedaan door ingezetenen van. diefstal van een rijwiel, een overjas en een portefeuille met geld. Een onderzoek wordt ingesteld. De rijksweg door Zuid-Beveland. Het antwoord van den heer Van Swaay, minister van waterstaat, ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Kersten betreffende den in aanleg zijn-den- rijksweg door Zuid-Beveland luidt als volgt Het is den ondergeteekende bekend, dat de ontworpen verbindingsweg tus schen de nieuwe, thans grootendels ge reed zijnde traverse door Goes en- den rijksweg op den 's-Heer Hendrikskin^ derendijk nog niet tot stand is gekomen. Moeilijkheden, ondervonden bij den aankoop van het terrein, benoodigd voor het vorenbedoelde nieuwe wegvak, zijn de oorzaak, dat niet eerder met den aanleg daarvan kon worden aangevan gen, doch het ligt in het voornemen bin nen korten tijd daarmede een begin van uitvoering te maken. Ini verband met het voornemen, om den aanleg van het wegvak tusschen de beide spoorweg-overgangen beoosten Goes spoedig ter hand te nemen, was het noodzakelijk de boomen op het ter rein van den heer Klaus, dat in den nieuwen weg zou vallen, op te ruimen. De hiervoren behandelde wegverbin dingen maken deel uit van de verbete ring van den Rijksweg op Walcheren en Zuid-Beveland. De bochten 'bij het sta tion, Woensdrecht en aan den Engel- schen Polder maken echter deel uit van den weg van Zeeland (Kapëlle) naar Noord-Brabant, welke nog niet aan het Rijk behoort en waarvan de verbetering eerst zal kunnen worden ondernomen, toch in, dat hij er zoo niet kwam en zou ongetwijfeld een schikking voorstellen. •Nu, zoover zij hem tegemoet kon ko men, zou zij het doen, als hij: maar niet te veel verlangde Haastig scheurde zij het couvert open. Geachte nicht Om mijn woord te 'kunnen houden, blijft mij niets anders over dan schrifte lijk afscheid van u te nemen. Als u de zen brief ontvangt ben ik op reis naar Hamburg, ik wil met de Duitsche Oost- Afri-ka lijn naar Dar-es Salem en van daar naar hef binnenland. Waarschijn lijk naar het Tanganjikameer. Voorloopig heb ik een jaar verlof ge vraagd wanneer gij mij niet terug roept. neem ik misschien mijn ontslag en blijf daar De zorg voor het majoraat heb ik aan een neef, Erich von BJottstedt, overgedragen. Hij is .griffier bij de rechtbank te Stettin en uit een arme zijlinie. lik denk dat u tot nu toe ter nauwernood van hem gehoord zult heb ben. Ik heb zijn verplaatsing 'naar Stolp reeds bewerkt en mijn villa en paarden te zijner beschikking gesteld als 11 w-ilt geef hem dan maandelijks een beschei den som, welke hij goed zal kunnen ge bruiken. zoo ongeveer twee honderd mank. Uw vader, aan wien ik beleefd mijn groeten verzoek over te brengen, zal hier wel niets tegen hebben. De noodige formaliteiten zijn ver vuld, morgen of overmorgen zal mijn neef zich aan u voorstellen. Altijd, mijn ongenadige nicht, Uwe Wussow von Blottsted-t. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1