VRIJDAG 1 JUNI No 127 61e Jaargang IJ DIENDE ;§sje bode :JE BJS bode tb o de W mt GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Door Duisternis tot Licht BINNENLAND Stads= en Provmciemeuws '1923' leem dan ■ddags en leinig van emde ge- (RUIDEN vee PILLEN Wortel- lekela, en ig weer Ipere huis- 1 erniet. pn er reeds den en zij felpen. De luiden en jen verdrij- lortsigheid, ljn, wekken jorderen de |gelen den het bloed, anden enz. lar a 60 ct. lantoor wordt lotto „jongste rliss. Crt". peden 14 jaar. -van Hilst, lamypark. In nette lan te melden pat 72. jran 8 uur v. m, Zondags vrij, flden tusschen Adres Kou~ |55. seneden de 16 eelstr. 89^ben). DER HARST- dhuisstraat 34r A Juni een nette melden eiken re Dinsdag en -10 uur des- of later in klein runnende koken acht, of fVleid- van g. g. v, uisstraat 23. elb. - Rotterdam legen plaatsen. PASSAGIERS SN EN VEE. T. ïlii I t jj, 8 Kot? THE. HET 9' 9 8 U benomen Tranap. en Exp* ren a. VOS, Til. EENHOORN, Tut. 163 STERHOUT, Tri. 8J* rUTTEHHEK, T«1.161- VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Wéek-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IG cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezingen van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het besluit, waarbij de uitslag der jongst leden gehouden verkiezing is vastgesteld, ter inzage voor een ieder is neergelegd ter Secretarie dezer gemeente (2e afdeeling). Vlissingen, 1 Juni 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. OPENBARE SCHOOL VOOR U. L. O. (Frans Naereboutstraat). Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat vanaf 1 tot en met 15 Juni d.a.v. ter Gemeente-Secretarie, 2e afdeeling, des morgens van 912 uur gelegenheid be staat voor de aangifte van nieuwe leerlin gen voor de openbare school voor uitge breid lager onderwijs alhier. Tevens doen wij opmerken, dat onder de leervakken der school ook opgenomen zijn Boekhouden en Handelsrekenen. Vlissingen, 31 Mei 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. UITVOERING WERKEN EN AFSLUITING WEGEN DOOR DEN POLDER WALCHEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat door hen door aanplakking in de vestibule van het gemeentehuis ter openbare kennis is gebracht een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij aan het bestuur der Polder Walcheren vergun ning wordt verleend tot het uitvoeren van verschillende vernieuwingen en herstellin gen aan of het nieuw aanleggen van kunstwerken en tot het afsluiten voor het openbaar verkeer met rij- en voertuigen en vee van verschillende wegen op het eiland Walcheren. -Vlissingen, 1 Juni 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag. Huurcommissiewet. Indische Leening. Minister Aalberse heeft slechts wei nig steun maar wel veel critiek gehad op zijn wijziging der Huurwetten. Hij heeft zich daartegen op sobere wijze verdedigd en zijn voornaamste argu ment is wel dit, dat de ikosten van nieuwlbouw ongeveer zijn gedaald tot 170 van die vóór den oorlog. Vijftig procent op de oude woningen is dus vrijwel gelijkstelling met de kosten der nieuwe. Overigens achtte hij het onjuist dat zijn wet op geen gegevens -berustte. Er was voldoende statistisch materiaal gegeven. Van een woning-telling wil de Minis ter niet weten omdat dit te duur is en bewerkt -door Mevrouw J. P. WESSEL1NKVAN ROSSUM. 22) Daarna gingen zij het slot binnen. Nu zij kalm overlegde, had Wussow volkomen igelijk. Nu en dan met iemand spreken, die boven het middelmatige stond, dat zou haar .goed doen 1 Maar toen haar neef weggereden was, zag zij toch bezwaren. Was het slechts zorg voor haar, of ploegde Wussow tegelijkertijd zijn eigen akker Dadelijk kwam weer wantrouwen. Waarheen hij wilde, wist zij nog niet, maar om hem niet den triomf te laten haar mogelijk te misleiden, ging zij zit ten en schreef Wussow, dat zij er over had nagedacht en Ihet toch beter was, indien de heer Praetorius voorloopig nog niet kwam. De rijknecht kwam met een brief van Wussow terug. 'Haastig deed zij. het couvert open de inhoud bevestigde haar vrees. Geachte nicht 1 Uw brief helaas te Iaat ontvangen. Ik heb reeds met Praetorius gesproken. Maar dat is geen ongeluk. Een paar maal komt hij mede en dan wordt het weer gaandeweg verminderd. Daar zorg ik wel fl^or. Met vriendelijke groeten, Uw Wussow Blottstedt. Toornig stampte zij met den voet. te onbetrouwbaar is. Nu, dit laatste weten we de bestaande telling inder tijd gehouden is waardeloos gebleken. Het is de bedoeling de crisiswetten langzamerhand op te heffen en daartoe moet deze wijziging dienen als 'een eer ste stap. Natuurlijk werd het ontwerp aange nomen met 23 tegen 6 stemmen. Tegen waren de socialisten, de vrijzinnig-de mocraten, de Vrij.heidsbonder en de heer Douwes. Vermelden'we alleen nog 'dat de heer Verkouteren een ironische rede hield 'tot afschaffing der woningwetten, bouw verordeningen enz. en tot weder betrek king der Diogenes-tonnen. Dan was het woningvraagstuk opgelost. De Indische leening van 300 millioen gulden is zonder één kik en zonder stemming goedgekeurd. Van de vermoeienissen is de Kamer weer gaan rusten. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Landbouwbegrooting. De rest der agrariërs aan het woord. Allereerst de heer Van Rappard, die tegen emigratie naar Canada was maar wel voelde voor uitzending naar Noord- Frankrijik. Er zijn er hier meer dan genoeg en ginds zijn zij zeer noodig. Deze afgevaardigde wenschte een landbouw-consulent in Noord-Frankrijk aan te stellen. Daar was die meer noo dig dan bijv. in Brussel. Voor dit stel sel gevoelden de heeren Ebeis en Hiem- stra ook meer, mits de uitzending cen traal is georganiseerd. Overigens waren ook deze leden meer voor ontginning van woeste gronden dan voor emigratie. Het aantal sprekers nam angstwek kend toe en het cijfer van 17 voor de agrariërs-igroep in de Kamer werd weer bereikt. En het ergste was dat het 16 herhalingen waren. Minister Ruys heeft luchtigjes de on derwerpen behandeld, voorop stellend dat de samenvoeging der departemen ten een aanzienlijke bezuiniging hetee- kent. Tal van ambtenaren zijn bijvoor beeld] overbodig geworden, maar de vitale belangen van den landbouw worden niet geraakt. Bij het doen van nieuwe voorstellen zai dit altijd het richtsnoer blijven. Wellicht kan hier of daar nog bezuinigd worden en dat zal dan ten goede komen aan de steunver lening aan boerderijen op. woeste gronden. 'Het particulier initiatief wilde de Minister gaarne steunen opdat het sterk zal zijn en dus veel kan uitrichten. Met de organisaties pleegt hij gaarne overleg om tot bezuiniging te geraken zonder vitale belangen te raken. Van de medewerking van hej departement kan men in landbouwkringen gerust zijn en verzekerd. De minister ontkende dat van een crisis in het landbouw-foedrijf kan ge sproken worden. De toestand in dat be drijf is niet schitterend maar niet zóó slecht als men het wel voorstelt. De financiéele resultaten zijn bij vele pro ducten niet ongunstig en niet onbevre digend, al liet het bij andere weer te wenschen over. Een crisis is echter te kras geoordeeld. De Minister gaf een overzicht van alle bedrijven in den land- en tuinbouw om te bewijzen dat zijn stelling juist was, en dat een malaise feitelijk niet bestaat. Wel zijn hier en daar de prijzen gedaald in grooter mate dan de pro ductiekosten, maar in het algemeen is die wanverhouding niet zóó erg dat van een crisis kan worden gesproken. De Regeering blijft steun verleenen Hij moest nog eens met een „verzoek" komen, wat zou zij hem naar huis sturen. Juist in dezen tijd 'kwam haar broer Gerhard, de marine-officier, met een lang verlof naar Suderlohe. 'Hij was een half hoofd grooter dan Grete, gezet en breedgeschouderd, zoo als zijn vader, geen groot geesteshekl zijn kleine blonde puntbaard vroeg al zijn opmerkzaamheid. Bij de eerste ontmoeting met zijn zuster was de vier en twintigjarige of ficier zeer verlegen geweest. De kleine Joachim was ook dadelijk beginnen te schreeuwen, en grootvader liep weer woest de kamer op en neer. „Nu kinderen, weest toch niet zoo ijzig 1 Kust elkaar eens duchtig 1" Het was bij een vluchtigen kus ge bleven, daarna had Gerhard zijn ge schenken laten zien, goedkoop, dwaas goed uif Japan, China en Ceylon. Er wilde geen goed gesprek op gang komen en DankerbaCh vertrok weer vroqg met zijn zoon. „Jij bent een boonenstaak", bromde de oude op den terugweg. „Ja, wat moest ik dan zeggen Ik heb doorloopend het gevoel gehad, alsof Grete dadelijk in huilen zou uit barsten. „Zou zij ook gedaan hebben 1 'Het is om uit zijn vel te springen", brulde de majoor. „Daar heeft ze nu alles, alleen geen man en dien kon zij hebben elke minuut. Ik he'b je klaren ,wijn ge schonken. Het is de reine zelf-vernieti- ging. En dat moet men rustig aanzien 1" waar dit noodig is en zij bevordert de uitvoering der Landarbeiderswet waar van de cijfers niet teleurstellend zijn. De Regeering houdt vast aan den eisch dat woning en grond onscheidbaar zijn en bij elkaar moeten blijven. Een enkele maal is daarvan slechts afgeweken. De Minister heeft de Kamer uitvoerig getracteerd op cijfers, die uiteraard niet zijn te volgen. Voor landibouw-Kamers .gevoelde de Minister niet veel. In Duitschland be staan zij. reeds en hebben zij wel nut gehad, o.a. voor het onderwijs en voor den voorlichtingsdienst. Voor Neder land zal echter meer het systeem van één Kamer kunnen voldoen. Naast de particuliere organisaties zal een derge lijke raad in een zonderlinge positie komen te staan en misschien verwar ring stichten. Ons land achtte de Minis ter te klein voor een dergelijk instituut, terwijl er al zooveel organisaties be staan, die voorlichting geven willen en kunnen. Ten aanzien van de uitzending van landbouwers naar Noord-Frankrijk stelde de Minister zich op het stand punt dat particulier initiatief en regee ring moeten samenwerken en dat alleen dan succes is te verkrijgen. Het ontwerp-Dienstvveigering. Naar de „Maasbode" verneemt, be looft .het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het ontwerp-Dienstweige- ring voor de regeeripg niet veel goeds. Is het blad wel ingelicht, dan zal het zeer ongunstig luiden, zoodat het de vraag is of in den Senaat voor de con cessie, die de regeering aan Tolstoïaan- sche gewetensbezwaren zou willen doen, een meerderheid zal zijn te vin den. Non liquet. Onder het opschrift Non liquet (de zaak is niet duidelijk) schrijft de hoef ijzer-correspondent van het „Hbld." De uitspraak van het Haagsche hof in de zaak van de aanvaring tusschen de „Ezardian" en de „Zuiderdijk" mag verrassend .heeten. Niet omdat de loods van de „Zuiderdijk" is vrijgeproken daarop kon men na de zitting wel voor bereid zijn maar omdat het hof zich van elke beoordeeling onthoudt. Het zegt wij kunnen niet uitmaken bij wien de schuld heeft gelegen. Dat is heel wat meer bescheiden dan het pertinente vonnis van de Middel- burgsche rechtbank, waardoor de Hol- landsche loods werd veroordeeld. Heel wat anders ook dan de even pertinente meening van den Vlissingschen inspec teur, die, in zijn eentje tegenover alle andere deskundigen, beweerde alléén de Hollandsche loods heeft schuld. Intusschen blijft echter de alge- me e n e kwestie, die ons deze zaak van zooveel belang deed achten, door dit vonnis onbeslist. Is het Oostgat een ruim vaarwater en mag er dus 'groen op groen worden gevaren De Raad voor de Scheepvaart antwoordde op 14 December 1912 Ja. De Middel-biirgsche rechtbank oordeelde, met den tegen- woordigen Vlissingschen inspecteur het vaarwater is formeel ruim, maar toch moet het als nauw bevaren wor den. En het Haagsche .hof zwijgt over deze kwestie. Non liquet in alle opzichten. De Marken en de Kronen. Op de beurs te Amsterdam was gis teren de Markennoteering 0.0037J4 en „Zoudt u niet eens Houdt op 1 Als ik maar heel even een toespeling maak, raakt dadelijk de duivel los 1... Men moest haar een half jaar in een zenuwinrichting opsluiten. Maar daar wil de dokter niets van weten." „Wel, laat haar dan", zei Gerhard met den grootsten zielevrede. „Je hebt goed praten 1 Ik zit er bij en zié eiken dag de mooie geschiedenis. Heb zelf maar eerst een dochter 1" „Ik zou wel willen trouwen, papa 1" „Ach wat I" Gerhard knikte krachtig met het hoofd', voor hem had zijn zuster voor loopig afgedaan. „Ja, maar met de eerste de beste. Tegenwoordig is de vraag Heeft zij ook rijkelijk dubbel tjes Dan vindt het overige zich wel." Zulke woorden waren niet naar het hart van Dankersbach. Maar waartoe den jongen voor het hoofd stooten Die zou zeker het leven van zijn schoonva der niet moeilijk maken. „Nu, wordt, wat mij' betreft, op jouw manier gelukkig; ik heb er niets tegen." Maar Dankersbadrt kreeg de over tuiging, dat Gerhard' niet op dezelfde hoogte stond als zijn andere kinderen. Gerhard keerde spoedig weer naar zijn zuster terug en keek de kamer rond. /Grete, waar heb je mijn ge schenken neergezet „Voorloopig opgesloten, Joachim wordt bang voor zulke caricaturen." „Nu, jelui zijt niet weinig lomp in dezen achterhoek. Dat merkt men pas als men een man van de weréld is die van de Kronen 0.003614. De Marken behoeven dus nog maar een kleine da ling te ondergaan om op hetzelfde ni veau te komen, waarbij men dan niet mag vergeten, dat de waardeverminde ring van de Marken reeds thans het grootste is van de twee. Immers de no minale waarde van de Mark was 60 cent en die van de Kroon 50 cent. Vloekverbod. Naar aanleiding van het verzoek tot invoering van het Vloekverbod besloot de raad van Wonseradeel, met op twee na algemeene stemmen, tot het volgen de a. aan allen, over wie de plaatse lijke overheid direct of indirect zegging schap heeft, het openbaar vloeken te verbieden. Bij herhaalde overtreding stelt de raad voor ieder geval de toe te passen disciplinaire straffen vast 'b. allen ingezetenen, vereenigingen en corporaties van tijd tot tijd bij pu blicatie in een of meer der in deze ge meente meest verspreide nieuwsbladen, 'door Burg. en Weth. te bepalen, drin gend te verzoeken, zooveel in hun ver mogen is, het openbaar vloeken tegen te gaan c. in de politieverordening in te las- schen een artikel, luidende Het is verboden een godslasterlijk geschrift, een godslasterlijke publicatie of afbeelding openlijk ten toon te stellen of aan te slaan. VLISSINGEN, 1 JUNI. De haven van Vlissingen. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Dressel'huys, betref fende de uitvoering van de werken tot verbetering van de haven van Vlissin gen, die luidden Is de minister bereid mede te deelen, of de uitvoering van de werken tot ver betering van de haven van Vlissingen op den oorspronkelijken voet regelmatig wordt voortgezet en tot stand gebracht, gelijk zulks door de Tweede Kamer met bijna algemeene stemmen wenschelijk werd geoordeeld II. Wil de minister mededeelen, of het ontwerp voor het bouwen van den kaai muur thans gereed is en wanneer tot aanbesteding hiervan zal worden over gegaan III. fs de minister bereid mede te dee len, welke feiten of- omstandigheden zijn gunstig inzicht omtrent de toekomst van de haven van Vlissingen hebben doen wijzigen, daar immers de minister op 30 November 1922 in de Tweede Kamer als zijn meening gaf. dat Vlissin gen gunstig lag en men er een schit terende haven van kon maken, terwijl de minister op 25 April 1923 in de Eerste Kamer verklaarde, dat hij voor zijn persoon omtrent de haven van Vlissin gen niet zoo optimistisch was gestemd en dat hij er geen groote toekomst in zag? heeft de minister van waterstaat ge antwoord I. Zooals de ondergeteekende bij de behandeling van het ontwerp van hoofd stuk IX de Staatsbegrooting voor dit iaar in de Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft medegedeeld, zal hij zijn best doen. om bij de uitvoering van de werken tot verbetering van de ha ven van Vlissingen rekening te houden met den in de Tweede Kamer geuiten wensch, in het vertrouwen, dat het be- noodigde geld daarvoor zal kunnen worden beschikbaar gesteld geworden," Een spottende trek kwam om haar mond, maar zij, zweeg. Hij nam spoedig afscheid en kwam zelden terug en dan nog voor slechts een kort oogenblik. Vader had gelijk, heel pluis was het niet in Grete's hoofd. „Een gast die veel te zelden in mijn bescheiden woning komt", zeide Prae torius en vulde een glas met ouden Bordeaux. „Gezondheid dan, mijn waarde 1" In één teug dronk Blottstedt het glas leeg, met kracht zette hij het daar na op tafel „Gij weet, dat li4 net iemand ben, die met de kudde mee loopt." „Dank daar den hemel voor, rit meester." „Ja, en wij beiden hebben het altijd uitnemend samen kunnen vinden. Een blik, een beweging met de hand was voldoende. En dat geeft mij hoop, beste Praetorius, dat gij mij geen blauwtje zult laten loopen, als ik met een verzoek kom." Kalm blies de eerste luitenant den rook van zijn sigaar voor zich uit. „Reken gerust op mij. Waar knelt de schoen Gemakkelijk viel Blottstedt het pra ten niet. Hij had er zich aan gewend, zijn weg alleen te gaan, deed zijn dienst, at in Ihet casino, dronk als hij lust had een glas wijn met zijn ge trouwde kameraden en bekommerde er zich verder weinig om wat zij uitvoer den. Zoo had hij het den laatsten tijd II. Ondergeteekende heeft omtrent het ontwerp voor den te bouwen kaai muur nog geen beslissing genomen. Ten aanzien van het tijdstip der beste ling kan derhalve nog geen mededce- •Iing gedaan worden. III. De meening ter zake van de toe komst van de haven te Vlissingen heeft zich bij ondergeteekende niet gewijzigd. Uit de erkenning dat de haven gunstig is gelegen en dat men er niet aan be hoeft te twijfelen, dat deze goed kan worden ingericht, behoeft nog geenszins te volgen, dat nu ook de toekomst van de haven met vertrouwen wordt te ge- moet gezien. Reeds in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaa! verklaarde ondergeteeken de. dat men naar hii meende geen en kele zekerheid had, dat zii voldoen zal aan hetgeen men zich er van heeft voorgesteld (vergadering van 30 No vember 1922) en dat in verband daar mede naar zijn meening voortgang van hef werk niet van groote urgentie was, terwijl hij na het in die Kamer gevallen votum nader te kennen gaf, zich zoo veel mogeliik te zullen gedragen naar den wensch van de Kamer om uitvoe ring in sneller tempo ter hand te nemen. Wanneer dus' ondergeteekende aan deze toezegging gevolg geeft, is dit meer om zich naar den wensch der Ka mer te gedragen, dan omdat hii, zoo ais hij in de Eerste Kamer mededeelde, tenj aanzien van de toekomst dier haven zoo optimistisch gestemd is. De zaak staat immers zoo, dat in verband met de wet van 25 Juli 1919 (St.bl. no. 515) de haven te Vlissingen verbeterd moet worden, zoodat dus ook ondergeteekende oordeelt, dat haar een goede kans moet worden gegeven, dat er echter blijkbaar verschil in meening was tusschen de Tweede Kamer der StatenGeneraal en hem ten aanzien van het tijdsverloop, binnen hetwelk de yvet behoort te worden uitgevoerd. Nu de Kamer dit tijdsverloop wenscht te be korten, zal hij -daarmede het is reeds gezegd naar vermogen rekening houden. Uit dit antwoord van den minister blijkt dus dat, al is de minister van wa terstaat niet optimistisch gestemd ten opzichte van onze haven, hij toch de n'oodige werken tot verbetering en uit breiding van de haven niet op de lange baan zal schuiven. Dat is het voornaamste wat ons uit het antwoord van den minister interes seert. Wij mogen met -dit antwoord dus zeer tevreden zijn en de stille actie die ge voerd is om den minister te overtuigen dat hii de werken moet uitvoerem heeft dus het gewenschte succes gehad-. Gemeentelijke Handelsavondschool. Gisterenavond vereenigden zich in één der lokalen van de Handelsavond school directeur en leeraren met de leerlingen tot het bijwonen van een eenvoudige, maar hartelijke plechtig heid. De leerlingen, die met goed gevolg den vijfjarigen cursus beëindigd hadden kwamen hun einddiploma's in'ontvangst nemen. Onder de genoodigden merkten wij' op den wethouder van financiën, als plaatsvervangend wethouder van on derwijs, h,et college van Burg. en Weth. vertegenwoordigend en den heer P. J. van Aartsen, oud-directeur der schooi. Nadat alle leerlingen der hoogste klasse binnengetreden waren, sprak de directeur hen toe in ernstige en toch altijd gedaan, en niemand had het hem kwalijk .genomen. Hier zat echter iemand tegenover hem, op wiens stilzwijgendheid hij kon bouwen in bijzonderheden af te dalen behoefde oolk niet Praetorius be greep hem wel. „Ik wilde u voorstellen dikwijls met mij naar Blottstedt op de 'hertenjacht te •gaan en bij mijn nicht het avondmaal te gebruiken". „Heel vriendelijk 1 Als de barones het goed vindt 1" „Ja, dat vindt zij. Onder ons gezegd, spelen haar zenuwen haar nu en dan parten dat is trouwens geen wonder. En daar zij niet uit baar huis te halen is, meende ik, dat het goed was, haat ons gezicht eens te laten zien. Gij zijt -een verstandig, kalm mensch en indien gii het offer zoudt kunnen brengen, zoudt gij zoowel mijn nicht als mij een weldaad bewijzen." Wussow stak hem de ihand toe. „Dank 1 Ik zie, dat wij elkaar weer zonder veel woorden begrijpen." Maar mijnheer de neef was een di plomaat. Voorloopig kwam hij alleen, noemde Praetorius in het geheel niet, en wachtte, totdat Grete over hem zou ■beginnen te spreken. Bij een vierde bezoek bracht zij het gesprek op hem. Zij had zich dien dag weer eens over haar broer Gerhard geërgerd. „Ik dacht, dat ,gij uw vriend Praeto rius zoudt meebrengen „Ik zou 'het graag gedaan hebben. Maar uw brief..." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1