IENTEN nhouwerij V* de LUX methode en ER. WOENSDAG 30 MEI Vol maj nooit in de zon ledrooqd worden ACE »NoI25 61e Jaargang werij No. 4 iedingen nvragert !OUW iode »tbode Irl GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Door Duisternis tot Licht BINNENLAND Stads= en Provincienieuws D A. jkheden, Openbare aderingen enz. ideren avond bios- anvang 8 uur. ig- en Zondagmid- igeiïjks bioscoop, ivonds 8 uur. g- en Zondagmid- Dagelijks des :rt (met uitzonde- rgavond). 'pera- en Solisten. iée. en Dinsdagavond' ine-bal, „de Oud®' tvereeniging „Vlis- jncertavond. Con- ert symphonie-or- cker, Concertge- eeft Uw kippen gen van wind- dieren krachtig ichtochtend- ïlk merk. f 1.55 per K.G. LISSINGEN. bat. i Q23 gen. oor prijsopgaaf "EUR. Vrijdagmor- Inypark 20. (den hoek, vraagt tegen een |ken. Aanmel- uur. (i of later inkomend. hiss. Courant" tschappi! var j. - Rotterdam n plaatsen. jassaoiers ;n vee. fllitd f KOU iir nu. w 9 8 9 8 Komen 3S1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 vobr iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 10 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. ZOMERTIJD. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat vanaf 1 Juni 1923 de wettelijke tijd met één uur wordt ver vroegd. De overgang geschiedt in dezer voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam twee uur aanwijst in den nacht van 31 Mei op 1 Juni 1923, het wordt ge acht drie uur in den nacht te zijn. Mitsdien moeten alle klokken om 2 uur in den nacht van 31 Mei op 1 Juni 1923 of( wanneer men zich op 31 Mei 1923 des avonds ter ruste begeeft) een uur vooruit- geze't worden. Vlissingen, 29 Mei 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Pensioenwet. In strijd met berichten in de pers deelde de voorzitter heden mede, dat het niet in de bedoeling ligt de wijzi ging der Indische Tariefwet nog vóór het reces af te doen. Echter heeft wel vóór dien tijd het afdfeelingsonderzoek plaats. Pensioenwet. De heer J. Ter Laan had' een succesje: de minister was bereid het amendement te aanvaarden, dat losse dienst van 3 en meer jaren voor de Pensioenwet als vaste dienst telt. De heer De Wilde vreesde dat daardoo.n tegen het eind der drie losse jaren ontslag zal volgen, maar de, minister zag dit gevaar niet zoo groot. 'Er werden nog meer pogin gen gedaan om de tijdelijke ambtenaren te helpen, maar de minister, wees die af. De eenige punten van principieele beteekenis waren belichaamd in de da mes-amendementen. Mej. Westerman wil weduwnaarspensioen invoeren, in dien die weduwnaar geheel of gedeel telijk niet meer in staat is in eigen on derhoud te voorzien. Wanneer dus de gehuwde ambtenares overlijdt, kan haar achtergebleven man pensioen krijgen. Mevr. BakkerNort wil de inwonende ongehuwde zuster, die het huishouden heeft gedaan bij een ambtenaar of ambtenares, doen profiteeren van het pensioen. Men noemt dit gunstpensioen. De heer Wintenmans wil deze onge huwde zuster ook voor liet gunstpen sioen in aanmerking laten komen als er weezen zijn achtergelaten. Het standpunt van den minister is al bekend uit de algemeene beschou wingen. Het weduwnaarspensioen wijst de minister af de beslissing over het amendement-BakkerNort liet hij aan de Kamer over,het amendement-Win- termans achtte hij onbillijk. De minister achtte een verdere uif- ansp. en Kxi F. VOS T.l. ORB, Tol 15? ÏOÜT.Tei. 8?* BS, TAICÏ.' bewerkt door Mevrouw J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 20} Nauwelijks was zij. een jaar weduwe of Wussow liet haar reeds bemerken, waarop hij hoopte. Een harde trek kwam om haar mond. Voordat Joachim haar de hand had toegestoken, zou het voor haar de hoogste zaligheid geweest zijn Wussow's vrouw te worden. En nu, nadat .hij jarenlang met haar had ge speeld, wilde hij ernst maken O, neen, zoo mocht hij haar niet gering schatten, dat grensde aan ibeleediging Steeds meer verbitterde haar de ge dachte. En als eens een zachtere stem ming bij haar opkwam, als zij, zich voor den .geest riep welke rimpels er de laatste twintig maanden op Wussow's gelaat waren gekomen, dan nam zij haastig het kind in haar armen, en keek met vochtige oogen den kleinen blozenden kerel aan. Het zou zonde en schande zijn .geweest, indien zij slechts voor een oogenbiik hem vergat, die Jaar dezen jongen en een veilig tehuis had geschonken. In zulk een stemming ontmoette zij °P zekeren dag den dokter. De oude menschenkenner trok een stoel naar zich toe, ging vlak tegenover haar zit— teni sprak heel ongedwongen en onder zocht daarna den kleinen Joachim. ..Barones, het is een modeljongen breiding dan tot de zuster die de vrouw verving, in strijd, met de Pensioenwet, die gebaseerd is op het beginsel van het huwelijk en niet op kostwinnerschap. Het resultaat der stemming is be grijpelijk. Het amendement-Westerman werd verworpen met 40 tegen 23 stem men. Het ging rechts tegen links, waar bij alleen de heeren Braat en De Boer afweken. Het amendement-Wintermans werd tot allen verbazing aangenomen, waardoor de minister het amendement- BakkerNort onaannemelijk moest verklaren. Dit werd dan ook verworpen met 45 tegen 18 stemmen. Het was wel een dom stukje van de voorstanders van dit amendement om eerst het sub amendement te helpen aannemen. Het scheen niet goed doorgedrongen te zijn, dat het amendement-Wintermans on aannemelijk was. Morgen voortzetting. De stemplicht Op de vragen van den heer Snoeck Henkmans, betreffende de resultaten van het onderzoek aangaande de toe passing van den stemplicht en de wer king van de thans geldende poenale sancties tot handhaving van deze wet telijke verplichting en de in België gel dende sancties op de vervulling van den stemplicht antwoordde de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, als volgt Het onderzoek omtrent de toepassing van den stemplicht en de werking van de sancties tot handhaving van die stemplicht is nog niet beëindigd. De minister kan mitsdien ter zake van .de uitkomst van dat onderzoek nog .geen mededeelingen doen. Volgens de Belgische kieswet (wet van 28 Juni 1894) is de sanctie o,p de naleving van den stemplicht een beris ping of een boete van 1 tot 3 francs, bij recidive, respectievelijk binnen 10 en 15 3 tot 25 francs een en ander zonder ver- vangende hechtenis. Bij tweede en derd,c recidive, respectivelijlk binnen 10 en 15 jaar, geldt als strafmaatregel, behalve Iaatstvermelde boete, onderscheidenlijk openbaarmaking van den naam van den 'overtreder op een bord op de pui van het gemeentehuis zijner woonplaats en schrapping van zijn naam van de kie zerslijst voor een tijdvak van 10 jaar, gedurende (welken tijd hij tevens uitge sloten is van benoeming tot eenige openbare functie, van bevordering of onderscheiding. De minister meent zich, in afwachting van den uitslag van het ingestelde on derzoek, 'het antwoord op de derde vraag te mogen voorbehouden. Opbrengst der posterijen, telegraaf en telefoon. De opbrengst der posterijen over de maand April bedroeg f 3.647.370 tegen 3.687.091 in 1922, terwijl de raming voor één maand bedraagt 4.011.666. De telegraaf bracht op 425.739 tegen 439.437 in 1922 en een raming van 632.500. De telefonie leverde op 1.115.552 tegen 1.095.308 in 1922 en een raming van 1503.641. Bij de beoordeeling van de cijfers voor de telefonie behoort er rekening mede te worden gehouden, dat de ont vangsten wegens abonnement over 'het eerste halfjaar en wegens verhuurde ge leidingen over het tweede kwartaal resp. in de opbrengst van Januari en van April en in de opbrengst van het loopende jaar werden opgenomen. Hij wilde haar tot een lach dwingen, maar rimpels kwamen op haar voor hoofd. „Ik raak mijn angst toch niet kwijt", zeide zij. „Angst Maar ik vraag u In den eigenlijken zin van het woord heeft u die niet, u zijt zenuwachtig en het is geen wonder, dat 'ze nu en dan in op stand komen, niet waar „Ten slotte komt het toch op het zelfde neer." „Bij den dokter niet. Het kind heeft mij reeds lang niet meer noodig, maar u". „Ik Vriendelijk knikte de dokter haar toe. „Ja, en u moet nu gehoorzaam zijn De borst geven houdt op „Neen „Nu is juist de goede tijd. In het midden vah den zomer is het niet meer geraden ,Een jaar lang geef ik mijn kind op zijn minst ae borst." Nu trok de dokter eerst aan zijn gou den bril, daarna zeide hij kalm, maar zeer beslist „Het plan doet u veel eer aan. maar het is noch u noch het kind nuttig. Voor alles heeft de kleine Joa chim later de vaste hand zijner moeder noodig, daar zijn vader er niet meer is. Dan moogt u niet zenuwachtig zijn en met langer de borst te geven, verzwakt u zelf." (Het gelaat van Grete Blottstedt ver ried, dat zij getroffen was eindelijk begon zij, zacht te weenen. Zwijgend zat de dokter naast haar. Eerst moest VLISSINGEN. 30 MEI. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gisterenavond hield de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek in het voormalige Burgerweeshuis haar jaarlijksche algemeene ledenvergade ring. De voorzitter, de heer M. Laernoes, opende de als gewoonlijk zeer slecht bezochte vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, en be treurde tiet dat het ibezoek niet grooter was. AI schijnt het vertrouwen der le den in het bestuur onbegrensd te zijn, toch is het niet aangenaam dat er van de zijde der -leden niet meer belangstelling valt te constateeren. Verder deelde de voorzitter mede, dat misschien binnen afzienbaren tijd we der een verhuizing voor de deur staat, en wel naar het Beursgebouw. Het be stuur zal met de gemeente hierover in onderhandeling treden. De verplaatsing naar het Beursge bouw zou naar sprekers meening een groote verbetering zijn, uithoofde van de ligging, en het gebouw is alleszins geschikt te maken. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren aleer een beslis sing wordt genomen. Hierna werd door mej. J. H. Gasilie Tiet jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Het tiende jaar vaa het bestaan der Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft zich niet gekenmerkt door groote ver anderingen. De vooruitgang van het aantal leden gaat uiterst langzaam. Dank zij den krachtigen steun van ons gemeentebestuur konden we ook dit jaar weer de voile rijkssubsidie ontvan gen en behoeven we voorloopig niet ongerust te zijn, dat die ons zal worden onthouden, al begint ze ,wel te vermin deren door de bezuiniging, die het rijk bij. alle takken toepast. Het spreekwoord „rust roest" is op onze Leeszaal nog niet van toepassing, immers, waar we eerst sedert 1921 onze tegenwoordige localiteiten in gebruik hebben, 'hangt ons weer een verhuizing boven het hoofd. Of die reeds het vol gend jaar, dus in 1923, zal plaats heb ben, valt te betwijfelen, maar veel lan ger zal ze toch niet uitblijven. Laten we hopen, dat het ons bestuur moge geluk ken een geschikte localiteit te vinden, 't Is jammer dat daardoor de geregelde gang van zaken, die door den onver- moeiden ijver van onzen flinken biblio thecaris, bijgestaan door zijn assisten ten, zoo uitstekend in orde is, weer zal moeten worden onderbroken. Gelukkig kon dit jaar uitvoering worden gegeven aan het plan de bibliotheek gedeeltelijk uit te breiden, zij het op niet zoo groote schaal, als het bestuur wei wenschte. Er kwamen eenige deelen bij, dank zij een voordeelige aanbieding van de wereldbibliotheek, zoodat het bezit der bibliotheek op '31 December 1922 bedroeg 2600 banden. Op voorstel van den heer De Hondt kon dit jaar ook het salaris der 2e assis tente meer in overeenstemming worden gebracht met het 'werk, dat door haar wordt verricht. Tevens werd den biblio thecaris toestemming geven tot het or- ganiseeren eener loterij, voorafgegaan door een tentoonstelling van bijeenver zamelde prijzen op het einde van Juli, waarvan de opbrengst zou dienen tot leniging van den nood, waarin de Rus sische kinderen verkeeren. Di,e verloting, gehouden op 10 Augus tus bracht 252.05 op, welk bedrag zij haar hart verlichten. Daarna schaamde zij zich over haar zwakte. „Ja, ik ben wel zenuwachtig geworden en u wil ik wel vertellen wat mij den zwaarsten stoot heeft gegeven, indien u mij. belooft, mijn geheim te bewaren." De dokter greep haar hand. „Lieve mevrouw, we zijn vérplicht te zwijgen. Verheel mij niets. Hoe duidelijker ik zie, des te eerder breng ik er u weer boven op." „U heeft mijn man beter gekend dan iemand anders." „Dat is zoo De beste, edelste mensch, die bestond I" Grete Blottstedt knikte, over haar betraand gezicht gleed een zwak lachje, daarna richtte zij zich op de woorden stroomden van haar lippen. „Toen ik zijn vrouw werd, is het mijn vader onuitsprekelijk zwaar gevallen, mij van zich te laten gaan. En nu ik met mijn kleine kind alleen ben, heeft hij mij bijna Suderlohe uitgeworpen De dolkter wist, dat dit zeer overdre ven was haar geprikkelde zenuwen tooverden haar drogbeelden voor daarom moest hij dubbel voorzichtig met zijn antwoord zijn. Nu, nu u kent uw vader toch, hij geibruikt spoedig een krachtig woord. Dat gaat zoo bii veel menschen die niet graag toonen, welk een fijnvoelend hart zij eigenlijk heb ben „Had bij tenminste niet kunnen be proeven mij op Suderlohe te houden." De dokter legde de hand aan zijn kin en trok een nadenkend gezicht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Uw wol zal niet krimpen. U kunt Uw wollen goed be derven met verkeerd drogen. Nog erger is verkeerd wasschen. Wrijf geen harde zeep op wollen goed want dan vernielt U de fijne schubbetjes waaruit het bestaat. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van TW1NK en LIFEBUOY. door den heer De Hondt werd afge dragen aan den penningmeester van het Vlissingsch comité tot leniging van den nood in Rusland. De heer De Hondt heeft hiermede weer zijn goed hart ge toond, dat hem ertoe drijft te helpen, daar, waar geleden wordt. Nog steeds heeft het bestuur zijn plan, om ook een kinderieeszaal op te richten, niet kunnen verwezenlijken. Daarom is het echter niet voor igoed van de baan. Wij hopen eenmaal zoo ver te kunnen komen. Bedroeg het aantal leden der lees zaal op 1 Januari jl. 499, te weten 381 mannen en 118 vrouwen, in den loop van dit jaar steeg dit aantal tot-527 379 mannen en 148 vrouwen. Er kwa men bij 104 leden, nl. 56 mannen en 48 vrouwen, terwijl afvielen 76 leden, nl. 59 mannen en 17 vrouwen, nl. 44 door vertrek, 28 door bedanken, 1 door over lijden en 3 die werden overgeschreven. In het dagelijksch bestuur kwam ver andering, doordat de heer Heine, die zich jarenlang verdienstelijk maakte als secretaris, zich door .drukke werkzaam heden genoodzaakt zag, die betrekking neer te leggen. Ik meen dat hier op zijn plaats is een woord van dank aan den afgetredene, voor al wat hij in de afge- loopen jaren voor de vereeniging deed, voor al de moeite, die hij zich vóórhaar „Dat had hij kunnen doen, dat geef ik gaarne toe...... Daarin heeft u vol komen gelijk, barones. Maar nu zui len wij ook met alle kalmte de keerzijde der medaille bezien. Uw vader ik ken hem toch ook tamelijk goed zal tot zich zelf hebben gezegd, ik heb geen recht meer, mijn dochter te behouden Haar jongen krijgt ginds het schoone Blottstedt, en Opgewonden wenkte zij hem met de hand, te zwijgen. „Ziet u„ de gedachtengang was dus juist." „Zeker, maar Zij schoof onrustig op haar stoel heen en weer. „Ik help u, iwacht slechts een oogen biik In Suderlohe was u in uw meis jeskamer en waart twintig schreden van uw vader verwijderd. En 'hier het groote stille slot zonder meesteres." „Dolk ter". „Er uit, zeg ik u en van uw onder- hoorigen hen opgezocht, die een goed woord, een open hand noodig hebben." „Och zoo „Nu komen wij. aan de zaak." „Weldoen met overleg, dat is voor u, mevrouw, de beste medicijn en voor u is ze niet te duur." „Ja, dat zal ik doen. ik ben niet ge heel nalatig geweest in dit opzicht, maar ik zou ijveriger hebben kunnen zijn. Maar mijn kind wil ik de borst blijven geven." De oude menschenkenner durfde den boog niet te sterk spannen. „Nu dan laten wij afwachten, hoe getroostte, voor den tijd, dien hij, on danks zijn vele werkzaamheden, voor haar (beschikbaar stelde. De tweede se cretaris, de heer De Meij, nam bereid willig het werk van den eersten secre taris op zich tof er in de vacature zou zijn voorzien. In het bestuur werd in plaats van den heer Heine gekozen de heer Quist, met wien was aanbevolen de heer Iemho-ff. Verder bedankten wegens vertrek mej. Ketting en dr. De Groot, voor wie in de plaats werden .benoemd mej. Ga silie en ds. Middendorp. Deze beiden namen hun benoeming aan, terwijl de 'heer Quist voor de zijne bedankte. Dit laatste was een goede oplossing van een misverstand. Immers de heer Heine had wél bedankt als secretaris, maar niet als bestuurslid. Het bestuur hoopt dan ook verder van zijn hulp en voor lichting te mogen profiteeren. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren De Baare, Krug en Siemelink werden alle met al gemeene stemmen herbenoemd en wa ren zoo welwillend zich die benoeming te laten welgevallen. Over het bezoek, dat aan de Leeszaal te beurt valt, kunnen wij niet tevreden zijn daarin toch is een belangrijke achteruitgang te constateeren. Bezoch ten in 1921 822 vrouwen en 7620 man nen of te zamen 8442 personen de Leeszaal, in 1922 bedroeg dit aantal het geneesmiddel werkt. Maar verg niet te veel van u zelf Hij haalde zijn opschrijfboek te voor schijn en nam afscheid. Toen hij naar Stolp terug reed, ont moette hij in het Blottstedter woud Wussow „Zoo, dokter, bent u op het slot ge weest „Ja, heeft u een oogenbiik tijd „Natuurlijk De beide heeren stegen af en liepen langs een rij.weg een eind het bosch in. „Er is toch niets ernstigs vroeg Wussow. „Neen, slechts de zenuwen van de barones, maar lieve hemel, het is be grijpelijk en voorloopig heb ik haar een kalmeerend middel voorgeschreven zieken opzoeken, bij wien geen gevaar voor besmetting is. Maar op den duur zal dat "Iet helpen." De ritmeester trok een blad van een hazelaar en nam het zenuwachtig tus- schen de lippen. Zou een grondige kuur niet beter zijn „Ja, maar die kan ik haar niet voor schrijven." „Waarom niet De dokter lachte stilletjes. „Omdat het geneesmiddel in geen apotheek te vinden is. Het is namelijk een man „W... Wat Wussow. was blijven staan en sloeg zenuwachtig de handen op zijn rug. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1