26 MEI Eerst© Blad Eerbied voor de Wet. FEUILLETON Door Duisternis tot Licht Brieven uit de Hofstad TURKSCHE ROZENZEEP ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken, De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: Dit nummer bestaat uit 2 bladen De jongste verkiezingen hebben we der een keer te meer komen bewijzen, hoevelen er onder onze' medeburgers (en burgeressen) zijn, die blijk geven al zeer weinig prijs te stellen op het idoor hen verkregen recht tot stemmen. Opnieuw worden de wegblijvers van de stembus bij, tienduizenden geteld en het mag wel een groote teleurstelling ge noemd worden voor hen, die immer (gemeend hebben, dat ons volk zonder onderscheid zich zijn stemrecht zou waardig betoonen, nu te zien, hoe tal loos velen daarvoor onverschillig zijn. Zoo groot is ditmaal het aantal dier onverschilligen geweest, dat zoo de burgemeesters elk dezer nalatigen over eenkomstig de wet gingen in verhoor nemen, om naar de (beweegredenen te luisteren, welke hun wegblijven al dan niet zouden kunnen motiveeren, daar mede zeker eenige jaren gemoeid zou den zijn. Inmiddels, dit ter geruststel ling der velen in ons land, die hun stemplicht niet nagekomen zijn, zullen de meeste onzer burgervaders niet tot zulk een actie overgaan, hetgeen noch tans niet wegneemt, dat de overtreding, indien zij althans ongemotiveerd was, er niet minder afkeurenswaardig om blijft. Immers eenmaal de wet erkend en aanvaard, mag deze zoomin ontdoken of terzijde gesteld worden, als welke andere wettige regeling of bepaling ook. Wij mogen en zullen zeker niet alle wegblijvers over één kam scheren, maar dat verreweg het meerendeel uit zuivere laksheid in overtreding geraakt is, is buiten twijfel. Deze aanzienlijke tneerderheid dan, wordt eenerzijds ge flankeerd' door de werkelijk wegens ziekte als anderzins verhinderden, an derzijds door de bepaald onwilligen, de principieele tegenstrevers. Beide deze categoriën kunnen we in ons betoog uitschakelen. Zoowel tegenover force- majeurs-redenen als ten opzichte van vooropgezet verzet uit welke beweegre denen dan ook, valt niet te redeneeren. Maar wel kan ten aanzien der lauwen, eter onverschilligen, der uit sleur en geestestraagheid nalatigen nog op eeni ge verbetering gehoopt worden. De stemplicht, als voorgeschreven taak, heeft als zoodanig onze sympathie niet. Voor alles toch moet de vervulling van de stemmingstaak als een moreele plicht beschouwd worden. Geldelijke, althans rechtstreeks materieele factoren, kent zijn vervulling niet en uit dien bewerkt door Mevrouw j. P. WESSELiNK—VAN ROSSUM. 17) Wilhelm beleefde nu goede dagen op het slot Blottstedt hem te ontslaan had zij niet over het hart kunnen krij gen, want haar echtgenoot had veel van den braven man gehouden. Het kwam er ten slotte ook niet op aan, of zij. een bediende meer moest betalen, Joachim had haar zijn aanzienlijk ver mogen nagelaten en voorloopig behoor den haar nog de inkomsten van het majoraat. Op zekeren avond, toen fij, langzaam aan den arm van haar vader door het park liep, verzocht zij hem, of zij de laatste hypotheek over mocht nemen, zoodat hij onbelemmerd' zijn goed zou kunnen beheeren. Maar hij sloeg het zeer beslist af. „Neen, lieve Grete, ik dank je harte lijk maar sinds Ad-albert mij geen moeite meer bezorgt, kom ik toe. Nog twee goede oogsten en ik heb het hoofd vrij Zij sprak hem met geen woord tegen, maar het was haar een troost, dat het geld er was om hem bij mogelijke moeilijkheden te kunnen bijstaan. De zomer ging voorbij, de herfst na derde. November kwam in het land. In al dien tijd had Wussow zich slechts tweemaal laten zien, ais belangrijke hoofde staan wij er derhalve geheel anders tegenover dan waar het den weerplicht, belastingplicht, dienstplicht, om deze slechts te noemen, geldt. Niet- nakoming dezer laatsten heeft dan ook gansch andere gevolgen dan wanneer we het met den stemplicht zoo nauw niet nemen. Reden echter te meer om juist dezen, waaraan men zich zoo ,gauw en zoo gemakkelijk onttrekken kan, met volle toewijding te vervullen. Elke plichtverzaking toch, ook waar zij niet aanstonds groote nadeelige gevol gen of moeilijkheden met zich brengt, verdient nadrukkelijke afkeuring. Bo vendien, feitelijke s t e m p licht is er niet, en kan er niet zijn, en we deden beter van aanmeldingsplicht te spreken. Immers wie zich, hetzij omdat hij geen enkele partij zijn stem waardig keurt, of omdat hij. ze alie even gaarne stem men zou, daar ze alle inderdaad iets .goeds beoogen, alleen maar dit langs verschillende wegen bereiken willen, zoo een kan altijd zijn biljet oningevuld in de bus werpen. Zoo daarmede dan weliswaar niet in de diepere beteekenis aan den stemplicht is voldaan, in elk geval is de opgelegde staatsburgerlijke handeling verricht, en eenmaal daar mede begonnen, bevindt men zich on getwijfeld' op den goeden weg. Want gelijk met zoovele andere dingen, die we gaandeweg leeren moeten, zal de blanco-stemmer allicht eerder willen leeren in welke richting zijn stem van nut kan zijn, dan degeen die er heele- maal de niet geringe moeite voor over heeft om te stemmen, en in totale on verschilligheid de eenige uitkomst ziet. En in zooverre heeft de stemplicht in derdaad iets goeds, dat er wie weet hoevelen nog over het doode punt der lauwe onverschilligheid- door worden heengebracht. Intusschen heeft het vraagstuk nog tal van kanten, welke te belichten ons te ver zou voeren er zijn nog vele tegenstrijdigheden, ernstige moeilijkhe den en bezwaren in aan te wijzen, waardoor de gecompliceerdheid van het wettelijk verplicht stemmen duide lijk aan het licht treedt. Maar om nu van de regeering te eischen, dat zij de nauwelijks eenigen tijd1 in werking ge treden bepaling weder maar afschaft, of wel dat zij de hand licht met de hand having, beter gezegd met de ontduiking lijkt ons inderdaad te weinig eerbied tegenover het eenmaal door onze volks vertegenwoordiging, door parlement en regeering aangenomen en gesanction- neerd'z standpunt. Ook hier kan de gul den middenweg bewandeld worden en naar een redelijke uitkomst leiden. De regeering stelt nu een onderzoek in. naar den aard en omvang der plicht verzaking. Twee mogelijkheden staan, indien we ons niet bedriegen, hierbij aangelegenheden behandeld' moesten worden en hij daarvoor zoowel de toe stemming der weduwe, als van Dan- kersbach wilde hebben. Beide keeren had hij den rentmeester meegebracht, daardoor bleef het gesprek steeds vor melijk. Wussow's takt aanvaardde Grefe als een groote weldaad en een maal uitte zij dif tegenover haar vader. Deze antwoord.de maar kort. „Ja hij bevalt mij nu -ook beter Toen de eerste sneeuwvlokken neer dwarrelden, kwam Wussow in razende vaart met den dokter aanrijden. De majoor ontving hen-met zenuwachtig gelaat in zijn werkkamer. „Mijne heeren, hier ligt de teekening van ,het huis op tafel overtuigt u, dat de kamer mijner dochter slechts één deur heeft Dokter, u gaat zeker wel dadelijk naar mijn dochter alles is in gereedheid gebracht Deze verliet snel de kamer, want wie zou zeggen of hef gesprek hier niet spoedig heef pijnlijk zou worden. „Ritmeester, wij zullen het verdere in het salon afwachten, die heeft ook slechts één deur De aderen op Wussow's voorhoofd zwollen van toorn. „Ik geloof, majoor von Dankersbachi dat wij beiden man nen van eer zijn j" „Juist daarom Voor ons ben ik niet bang, maar er zijn nog meer neven Blottstedt, die ik niet de eer heb te kennen. Een voorzichtig man weet on aangenaamheden te voorkomen." Het gelaat van Wussow was donker rood geworden, maar hij beheerschte op den voorgrond. De eene is, dat het ingesteld onderzoek ten doel, kan heb ben, den omvang van het euvel te kennen en het alsdan met de wet in de hand te bestrijden. De andere, en deze houden we voor de meest waarschijn lijke, althans voor de meest wensche- lijike, is deze, dat men ter bevoegder plaatse de bezwaren wil leeren kennen, welke in de verschillende kringen der bevolking tegen den stemplicht, al dan niet gegrond, gekoesterd worden, ten einde op grond dier uitkomst naar de middelen om te zien, de bezwaren van welken aard' ook, feitelijke of ge moedsbezwaren, zooveel mogelijk te ondervangen. Maar dan is h,et onzer zijds geboden plicht, elk voor zich zelf na te gaan, in hoeverre hij of -zij zelf door beter inzicht en nadenken er toe kan bijdragen, de eetfoied voor de wet hoog té houden. Pinksteren. De Pinksterdagen zijn verregend en duizenden schoone plannen zijn in het water verdronken. Dat is zeer jammer geweest, niet alleen voor de plannen en voor degenen die deze hadden ontwor pen en koesterden, maar in niet min dere mate voor Den Haag en Scheve- ningen, voor wie deze slechte dagen een zoo geduchte tegenvaller zijn, dat zij al een goed deel van het seizoen bederven. Het is gevaarlijk, zich aan ramingen te wagen, maar we zouden wel durven zeggen, dat zoo'n paar slechte dagen een paar ton aan inkomsten scheelt. Vooral de twede Pinksterdag is een „strop" geweest, omdat de voormiddag zoo'n hardnekkigen re^en gaf. dat alle uitstapjes onherroepelijk waren verval len. De lange stoeten fietsers uit het Westland, gelijk wij die fen vorigen jare hebben gezien, bleven afwezig. Slechts weinigen zetten door, in de hoop dat het weer zou opklaren. Maar dat deed het pas heel laat in den middag, te laat dus voor de uitvoering van de schoone plannen. Het was gewoonte, dat op tweeden Pinksterdag de Scheveningers een be zoek brengen aan Den Haag. Dat be zoek strekt zich natuurlijk het meest uit tot de café's en niet zelden eindigt dat bezoek in minder aangename verwikke lingen. Dit jaar is er echter van deze bezoeken niet veel gekomen. De groote armoede, die op Scheveningen heerscht, zal daarvan wel de voornaamste reden zijn. Wat wij nimmer hebben gezien, deed zich nu voor, nl. dat op tweeden Pinksterdag met haring langs de deuren werd gevent. Vlak vóór de Pinksterda gen zijn eenige loggers met de „echte nieuwe" binnengekomen en daarvan hebben vele mannen en vrouwen ge bruik gemaakt om te venten. Dat zij er echter hun Pinksterdag aan gaven, is zich. „Wij zullen doen, zooais u wilt. Maar de beleediging, de familie Blottstedt aangedaan, was ongepast, daar sta ik voor in „Ik wilde niemand beleedigen. Maar het is toch wel mijn plicht als vader, alle mogelijke onaangenaamheden van mijn dochter verwijderd te houden, komt nu mede als ik u verzoeken mag." Uur na uur verliep de twee zaten in het salon en keken den tuin in, nu eens stond de een op en liep de kamer op en neer, dan weer de ander. Eindelijk werd de deur .geopend en kwam de dokter binnen. De beide man nen sprongen op en keken hem aan. „Een gezond' kind een jongen. Het gaat met de moeder goed 1" „Goddank Wussow ;had het met bevende stem, maar vol overtuiging gezegd. De majoor keek hem scherp aan daarna vroeg hij met klem „Twijfelt u er aan, dat het een jongen is „Majoor 1" „Het was een bande vraag, maar ik meende ze te moeten stellen. U zult dat bij rustig nadenken begrijpen I" Een lange stilte volgde, men zag het Wuseow aan, hoe het in hem bruiste. „Majoor, tweemaal zijt u mij vandaag te na gekomen. Terwille van uw doch ter heb ik het verdragen. Doe hef echter nooit meer Dankersbacht reikte fiem de hand. „Dat was een antwoord naar mijn hart. Ik dank u, waarde Wussow, kom spoedig om uw kleinen neef te zien 1 wel een bewijs hoe de-nood' hen dwong, want over het algemeen is men op Sche veningen zeer gehecht aan de christe lijke feestdagen en er moet dus wel iets heel bizonders gebeuren wil men d?ze in den steek laten. Maar de toestand onder de visschers- bevolking is op dit oogenblik heel droe vig en het ergste is, dat alle uitzicht op verbetering ten eenenmale ontbreekt. Een Scheveninger kan geen ander be roep gaan uitoefenen, omdat hij voor niets anders geschikt is dan voor de zeevaart. Op den duur zullen de jonge ren naar iets anders moeten uitzien, want herstel van den ouden toestand zal in geen jaren zijn te wachten. De export van visch naar Duitschland, één van de levensvoorwaarden voor de vischvangst staat al jaren stil en ieder kan begrijpen, dat herstel daarvan niet is te wachten. Gedurende de Pinksterdagen hebben wij ons op andere wijze moeten verma ken dan we wel hadden gehoopt te zul len kunnen doen. We hebben nu o.a. een bezoek gebracht aan 'n tentoonstel ling. Voor velen is een dergelijk ver maak bijkans huiverigwekkend, maar wie ditmaal ons had vergezeld, zou te vreden geweest zijn. 't Was in een knus muziekzaaltje ergens op Duinoord, dat N. I. N. Ned^rlandsche Jeugdver- eeniging voor Natuurstudie haar eerste expositie van planten, mineralen, herbaria, aquaria en schelpen had geor ganiseerd. Hier waren het nu eens jon gelui van de H. B. S. op hun best? De geachte lezer weet wel, dat wij van de hooggeroemde sport, gelijk die tegen woordig wordt beoefend, niet veel moe ten hebben. Met natuurgenot heeft die sport niets te maken. Hoe gunstig stak daarbij deze liefhebberij van de jonge lui af. Eenvoudig en primitief als deze tentoonstelling was, had ze een sfeer van natuurgenot en liefde voor de na tuur, die weldadig aandeed, 't Ware.i geen verzamelaars, die in verblinden ijver zoeken en jagen naar het bizondere of zeldzame, die hier hun schatten eta leerden. Veeleer sprak uit die met zoo veel zorg opgekweekte planten, met zooveel lust verzamelde mineralen en schelpen, met zooveel overleg aange legde hectaria een stille vredige eerbied voor het schoons dat de natuur ople vert. We ontmoeten ze op onze eigen tochten door de duinen en de bosschen, maar o zoo zelden, de jongelui, die in eenzaamheid ronddwalen om de natuur te bezien en zich bezig te houden met de planten en de dieren, en waarlijk het verraste ons in dit tentoonstellings zaaltje zooveel bijéén te zien, dat er van getuigde hoe er toch nog heel velen zijn die hun vrijen tijd op goede en nuttige wijze besteden. Het waren nu ook eens niet de lei ders en leeraren die hier de aanvoering hadden 't waren de jongelui zelf die hun schatten toonden. Maar al te vaak wordt geklaagd over de tegenwoordige jeugd en wij hebben er ook vaak aan meegedaan. Des te meer stemde het tot Doktertje, mag ik naar binnen „Neen, nog niet. Laat ik u eerst ge luk wensehen, grootpapa l" Toen dit was gebeurd, reed Wussow naar BJottstedt om het majoraat bekend te maken, dat een nieuwe majoraats heer geboren was. Eiken dag zond Wussow met zijn oppasser een ruiker rozen naar Suder- l'Ohe en liet vragen, hoe het met zijn nicht en den kleinen neef ging. Het antwoord luidde steeds hetzelf de uitnemend Urenlang stond hij nu met den klei nen Mellenow bij de recruten. Zijn ze nuwen skwamen weer in evenwicht, hij, werd weer de charmante kerel En menige kleinzielige verbaasde zich daarover. „Het majoraat is hem toch ontgaan, een jaariijksch inkomen van goed hon derd vijftig duizend mark. Dat moet zelfs de wilde Wussow maar niet zoo (gemakkelijk opnemen 1" Zoo zeiden enkelen. Anderen maak ten voorzichtig toespelingen dat hij zijn ergernis zeker slechts trachtte te be- heerschen. In bijzonderheden trad men liever niet, want met Wussow viel niet te spotten en bovendien was het Blott- stedtsche majoraat ver in den omtrek bekend om zijn uitgestrekte wildrijke velden en bosschen. De ritmeester schudde ieder opge ruimd de hand, die hem met de blijde gebeurtenis geluk wenschte. „Ja, mijn nicht was een zegen voof mijn armen neef." INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. l HET SCHOONHEIDSMIDDEL DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN. Mannen zoowel als vroqwen hebben onder zenuwachtige, beproevende om standigheden gewerkt. Zij raakten over werkt en missen de kracht om de ba cillen van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren wor den ondermijnd doof de te groote in spanning en spoedig volgen verschijn selen als hoofdpijn, duizeligheid, ze nuwoverspanning, urinekwalen, gra veel, waterzuchtige oogen, rheumati- sche spieren en door urinezuur aange taste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kv/alen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezig heden enz., wendt U dan met vertrou wen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. 31 vreugde, dat de jongelui op deze ten toonstelling blijk gaven van hoogere aspiraties dan schuilt in het na-hollen van een bal. Natuurlijk zal de groep, die zich in deze richting wil ontwikke len, niet groot zijn er is niet alleen lust en ijver maar ook kennis en vol harding voor noodig en die zijn niet zoo rijk-verspreid als men dikwijls wel denkt. Deze liefhebberij heeft voor ons meer bekoring dan de pad-vinderij, die trouwens al aan het verloopen is, ook al omdat zij niet geheel aanpast aan den Hollandschen aard, die over het alge meen niet van militairistisch gezag houdt. Helaas heeft de padvinderij zich, vooral in het uiterlijk, niet aan het mi litaire weten te onttrekken. Juist Den Haag met zijn wijde om streken van duin en bosch en strand biedt schitterende gelegenheid voor na tuurstudie en natuurvorsching. 'De jon gelui, die zich daartoe aangetrokken gevoelen, hebben een arbeidsveld haast zonder weerga. We zagen bijvoorbeeld een verzameling- schelpen, die voor het grootste gedeelte zijn verzameld langs het Haagsche strand. Hoevele uren heeft de verzamelaar doorgebracht in de frissche zeelucht. Reeds dit hygiëni sche belang heeft groote beteekenis. Niet alleen dat de studie op zichzelf nuttig is, zij heeft dit groote voordeel, dat zii oproept tot wandelen en verblij ven in het vriie veld en... afhoudt van Hiermede sprak hij geen onwaarheid. Na vele eenzame uren was hii tot de erkenning gekomen, dat dit huwelijk hooiger had gestaan dan vele uit zijn kring. Twee hadden zich met elkaar verbonden om elkaar tot staf en steun te zijn. Edele naturen, die het leven zoolang hongerig aan de dichtbezette tafel had laten staan. Nu was de stoel aan Grete's zijde weer leeg gekomen. Het was slechts de vraag of zij den kleinen jongen er niet op zou zetten „Voor een anderen buur dank ik be leefd En ais hij na jaren zou vragen „Is ;het geoorloofd' Ik neem den klei nen jongen graag op mijn schoot 1" Of zij dan niet zou zeggen „Beste neef, vroeger zoudt u het hebben kun nen krijgen, nu danklk u. Buitendien wil ik mij, niet aan het gevaar bloot stellen, dat u voor den tijd opstaat en afscheid neemt. Eens heb ik mijn vin gers gebrand, ik pas voor een herha ling. Even zij het opgemerkt, dat het geweldig pijn deed 1" Geduid maar, hef was lang geen tijd om de lansen tot den aanval te vellen, tot zoolang wilde hij achter de stoelen van zijn nicht en kleinen neef staan, totdat hij misschien mettertijd door een vriendelijken blik werd uitgenood'igd, plaats te nemen, en dan zou hij zich beslist niet laten nooden. Maar voor zichtigheid was noodig, en een onge duldig harf wacht niet graag (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1