u DONDERDAG 24 MEI Td'water uitknijpen en hetgoed zaéijss k den oorspwnkelijken mm btmjen No 120 61e Jaargang FEUILLETON Door Duisternis tot Licht BINNENLAND Stads= en ProvincieoSeuws VLISSIMCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. t Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Indische Leening. Na twee weekjes rust ving de Kamer haar werk weer aan. Allereerst een geldleening van 300 millioen gulden voor Indië. Rente-type onbekend ikoers van uitgifte eveneens. Hetgeen dus zeggen wil dat de minister van koloniën een blanco volmacht krijgt tot de uitgifte van deze leening. Nu zou dit niet zoo heel erg zijn als een dergelijke volmacht ten vorigen male niet tamelijk mislukt is. Dit maakte den heer Gerritsen ongerust over het finan cier-talent van dezen minister en huive rig voor een herhaling van dit experi ment. De vorige teening staat in de beursnoteering 4 a 5 hooger dan de koers van uitgifte. Daaruit bleek dat de minister niet op de hoogte is geweest van de verbetering der geldmarkt. Die onkunde heeft Indië 3 millioen gulden gekost. Had de minister meer voeling gehouden met de beurskringen dan zou hij beter op de hoogte zijn geweest en zou hij Indië niet zoo'n schadepost hebben bezorgd. Sedert 1919 is er nu voor Indië 930 millioen gulden geleend en minister De Graaf heeft daarvan voor 800 millioen aangevraagd. Dit be- teekent dat Indië weder een zware last van rente en aflossing zal hebben te dragen. Waarschijnlijk zal deze last zóó groot zijn, dat allerlei diep-ingrijpende bezuinigingen zullen worden noodig geacht. En daarvoor was de heer Van den Tempel zeer beducht. Van bevriende zijde kreeg de minis ter ook meer kritiek dan steun. De heeren Feber, Van Dijk en Colijn erken den dat de laatste leening politiek niet gelukkig is geweest, maar zij gaven den minister toch wel hun vertrouwen als hij maar zeer positief toezegde, dat hij zich goed op de hoogte zal stellen van de geldmarkt. Dat kan de minister gemakkelijk doen. Hij was trouwens van oordeel, dat de laatste leening niet zóó mislukt was als de opposanten het voorstelden, al gaf de minister toe, dat het succes niet groot was geweest. Hij was indertijd gedwongen naar het bui tenland te gaan, aangezien geen ban kiers hier te lande bereid waren de leening over te nemen. De minister be loofde" zeer wel advies te zullen vragen en zich steeds op de hoogte te zullen stellen van den toestand der geldmarkt. Natuurlijk werd de leening goedge keurd. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. Een crisis-naweetje. Vijftien boom- en plantkweekers te Naarden vragen schadeloosstelling ter zake van de voorbereiding van militaire inundatiën op .hun grond gedurende den mobilisatie-tijd. De conclusie van de commissie voor dit verzoekschrift is den minister te verzoeken een arbitrage commissie in te stellen Herhaaldelijk is bewerkt door Mevrouw j. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 15} Het was toch te zwaar geweest voor Joachim 1 Nadat hij den rentmeester had be groet, de rekeningen vluchtig had door gezien, zakte hij ineen en kreeg koort sen. Grete en de kamerdienaar brachten hem naar bed. Zij dreigde hem met den vinger en beproefde te schertsen. ,,Den volgenden heer pareer je beter 1 Nu zal ik den (loikter telefoneeren Hij voelde zich doodmoe. „Den dokter Waarvoor Maar als ik pareeren moet Zij had' de hamer reeds verlaten. Wilhelm trok een zeer ernstig ge zicht, legde een ijszak op het voorhoofd) van zijn heer, en snelde naar den chauffeur. „Rijd zoo hard je kunt naar den dokter". „Hemel, neen „Vooruit, vooruit 1" Daarna nam hij weer plaats aan het z ekbed. De koorts steeg snel. Grete schrok toen zii terugkwam. „Om s hemels wil „Barones, houdt u kalm 1 Ik vrees, dat .het ijlen dadelijk zal beginnen Zij drukte de hand' op haar hart, hlëmde de tanden op elkaar, dikke tra deze kwestie al onderzocht en volgens den heer Rutgers hadden de requestran- ten al het volle pond gehad, een mee ning die weer door den heer Tilanus werd' bestreden. Wanneer twee commissies er nog niet in geslaagd zijn tot een beslissing te komen, is het zeker niet gemakkelijk ■uit te maken wat billijk is of niet. Er waren evenveel vóór- als tegen standers. Het gaat morgen nog voort. De uitslag der verkiezingen in de groote steden. Te Amsterdam zijn .gekozen Anti revolutionairen 3, Roomsch-Katholieken 8, Communisten 4, Vrijzinnig-democra ten 3, Christelijk-historischen 4, Neutra le Middenstandsgroepen 3, Vrijheids bond 4, S. D. A. P. 16 Links 30 en rechts 15 Amsterdam. S. D A. P. 89492 stemmen R. Kath. 43480 V. D. Bond 15457 Anti-Revolutionair 17906 Christ.-Hist. 25293 Communisten 22695 Vrijheidsbond 20561 Middenstanders 15015 Rapaille partij 2613 Te Rotterdam werden gekozen Vrijheidsbond 4, Rapaille-partij 1, Christelijk-historischen 4, Vrijzinnig democraten 3, S D. A. P. 16, Commu nisten 2, R. Katholieken 8, Anti-revolu tionairen 7. 26 links 'en 19 rechts. De stemmencijfers van Rotterdam. Kamer Staten Raad 1922 1923 1923 R. K. 35151 30430 33732 A. R. 33518 34941 32006 C. H 17607 16310 16119 V. B. 21746 13502 15391 V. D. 5540 8036 12072 S. D. A. P. 69705 66012 69457 Communisten 6325 5142 7208 Herv. St.partij 4066 4074 4242 Rapaillep. 2631 3502 4474 Te Haarlem werden gekozen 9 ka tholieken, 11 sociaal-democraten, 3 anti-revolutionairen, 3 christelijk-histo rischen, 4 vrijheid'sbonders, 2 vrijzinnig- democraten, 1 communist en 2 vrije kiezers, alzoo 20 links en 15 rechts. Te Leiden telde de oude raad 19 le den van rechts en 12 van links. De nieu we raad zal nu zijn samengesteld uit 17 rechtscbe en 16 linksche leden. Te Hilversum won rechts -enkele ze tels -en de raad, welke 12 leden van links en 11 rechts telde, zal nu bestaan uit 15 rechts en 10 links. Een weinig bekend jubileum. Dit jaar wordt het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin herdacht, maar weinigen weten, dat er nog een andere 25-jarige herdenking gevierd wordt. Waar we hierop doelen, dat is de her denking ter eere van het 25-jarig be staan van het Algemegn Nederlandsch Verbond, dat dezer dagen hier te lande in Dordrecht gevierd wordt. Dordrecht, de stad van de eerste samenkomst der afgevaardigden van de opgestane Ne derlanden de zetel van de bekende Nationale Synode de geboorteplaats van de gebroeders De Witt, zal den 24en Mei 'binnen hare muren de afge vaardigden ontvangen uit het geheeie stamgebied, opgevat in den zin van de nen rolden over haar wangen. Een pijnlijk uur ging voorbij, totdat de dokter kwam. Hij' wierp een langen blik op den zieke. „Barones, wat ik u bidden mag, laat mij nu hier alleen met Wilhelm Zij verzette zich. „Het moet, komt u nu mede 1" Hij legde de hand op haar schouder en duwde haar zacht de kamer uit. „Is het dan zoo ernstig vroeg zij- op den drempel. De oude man aarzelde een oogenblik, daarna klonk een vast „ja" van zijn lippen. „Dan blijf ik bij mijn man „Wacht in uw slaapkamer. Nu zijt u ons maar in den weg Ik zal u, zoodra het mogelijk is roepen." „Dat wil zeggen, dokter Nu werd hij ongeduldig. „Dat elk oogenblik kostbaar is Nu moet u gehoorzamen Weenend viel zij op een stoel. Juist kwam Marie, de kamenier. „Blijft Bij bij de 'barones". De dokter verwijderde zich snel en trok de portières dicht. Dokter en ziekenverpleger keken elkaar aan, zij wisten d'at hier veel te doen viel. De levensvlam had nog eens helder opgelaaid, boven verwachting lang was het uitdooven weggebleven, maar nu kwam het einde verrassend snel, als een weldaad Tien minuten later was ailes voorbij, een trekking, een handvol bloed uit den mond, een zucht, een uitstrekken Joachim Blottstedt was bij zijn vaderen. Nederlandsche of een daar nauw aan verwante taal sprekenden. En aidus zal het Algemeen Nederlandsch Verbond' daan voor 't eerst kunnen laten zien, wat zijn eigenlijk doel is. Dan zal daar en 'die bijeenkomst zal in gedachten bijgewoond worden door allen die iets voor haar doel, zijn streven voelen aangetoond Worden wat ,het zeggen wil het bevorderen van de stam- eenhe'id. Want ais deze dagen voorbij zijn gegaan, dan zal zooals dr. H. Blink het in het Mei-nummer van Neer- landia zoo kernachtig 'uitdrukt die massa feestgenooten „uitzwermen naar vreemde landen en wereiddeelen en naar de verschillende streken binnen onze grenzen" om te verkondigen aan die bijna 10.000 leden, hoe verheffend het is gewSest zoovele stambroeders bij elkaar te hebben gezien. En al dadelijk hooren we een of meer onzer lezers in gedachten vragen maar wat hebben wij Nederlanders daar nu aan En daarop willen we antwoorden met te wijzen op het programma van de fees telijkheden, waarop o.a. voorkomt een tentoonstelling van Nederlandsche en vreemde, dat wil in dit verband zeggen niet-Nederlandsche kunst en nijver,héidi Daar zal aan landgenoot en vreemdeling getoond worden het eigen werk van onze stambroeders, daar zal aangege ven worden een afzetgebied van onze eigen industrie zoowel als van die der genen, welke ons zoo na verwant zijn. En daarmee slaan we dadelijk een wa pen uit de handen van degenen, die, bij' het verzoek om toe te treden' ant woorden O, maar dat Algemeen Ne derlandsch Verbond is alleen voor ge leerden. Neen, geleerden kunnen ons wel helpen, maar Nederlandsche handel en nijverheid kunnen ze niet bevorderen. En dat, dat is het igroote doel, naast het handhaven onzer moedertaal, waar voor het Algemeen Nederlandsch Ver bond strijdt. -Het eene steunt het ander. We zouden nog meer uit het program ma der feestelijkheden kunnen noemen, maar eindigen liever dezen eersten brief met de woorden, die de burge meester van Dordrecht neerschreef en die zoo juist kenschetsen, waardoor het Algemeen Nederlandsch Verbond: niet 100.000 in plaats van nog geen 10.000 leden telt nl. Wanbegrip, vooroordeel, sleur, zij zijn vijanden van het Algemeen Neder landsch Verbond, niet "SSt één slag te overwinrinen. Maar, zooals de droppel den steen uitholt door staag te vallen, zoo zal het Verbond in onverpoosde werkzaamheid ook deze belemmering uit den weg ruimen. Wijziging Bevorderingswet voor de Zeemacht Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de bevorderingswet voor de Zeemacht 1922, zoomede van de wet ten van 30 December 1914, 17 Juni 1918 en 4 December 1920. In de eerste plaats wordt beoogd, nu de Pensioenwet voor de Zeemacht 1902 vervangen is door die van 1922, op nieuw verband te leggen tusschen de bepalingen, welke het ontslag en het daaraan verbonden recht op pensioen beheerschen. Voorts is het wenschelijk, in plaats van het examen voor den rang van luite nant ter zee le klasse, dat tot nog toe ieder zeeofficier in vollen omvang moest afleggen om voor bevordering tot dien rang in aanmerking te kunnen ko men, in te stellen een zeeofficiersexa men, dat in twee gedeelten wordt afge legd, en waarvan het voldoen aan de De dokter drukte hem de oogen toe, haalde een brief uit zijn borstzak, gaf bevel aan Wilhelm de kamer op orde fe brengen, de vensters te openen en daarna den heer von Dankersbach tele fonisch te roepen. Aarzelend bleef hij, nog een oogen blik met .den brief in de hand bij de gesloten portiere staan. Hij hoorde het weenen van barones Blottstedt en de goedhartige troostwoorden van de ka menier. Zijn gelaat versteende. Hij moest de jonge vrouw bij zich zelf ver giffenis vragen. Dat waren tranen van namelooze smart, die uit het hart kwamen „Barones Beide handen stak hij haar toe. „Dokter Het was een noodkreet. Hij drukte haar op den stoel en gaf daarbij de kamenier een teeken om te verdwijnen. „Nu willen wij eerst kalm samen werken, uw echtgenoot slaapt nu." Zij sloot de oogen, leunde achterover, haar gelaat trilde van zenuwachtigheid. Daarna richtte zij zich snel op. „Ik wil de waarheid hooren „Dat moet u zelfs. Hier heb ik een brief van den professor in Berlijn, dien ik vanmiddag heb ontvangen. Uw echt genoot kwam dikwijls bij hem en tevo ren zond ik altijd eenig bericht. Dat doen wij artsen steeds, want bij een 'korte consultatie wordt licht iets verge ten. Ja, er helpt niets aan, ik moet u zeggen, dat de professor gewoonweg geschrokken is, toen hij uw echtgenoot INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i l w wollen trui, U heeft g-een idéé hoe zorgvuldig deze gewasschen moet worden. Wilt U ze zacht en luchtig houden en steeds in haar goeden vorm dragen, zorg dan ze na het wasschen in LUX voorzichtig in de vorm te trekken en leg ze plat te drogen. Dit is de veiligste en gemakkelijkste weg. L UX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNUGHT en TWINK. eischen van het eerste gedeelte, noodig is voor bevordering tot luitenant ter zee le klasse. Daardoor is het mogelijk de examenstof meer oordeelkundig te ver- deelen en zoo te beperken, dat beide ge deelten van het examen zonder bezwa ren voor den dienst en rekening hou dende met de belangen van de zeeoffi cieren, op tijd kunnen zijn afgelegd. De wijziging van den naam „officier machinist" in dien van „officier van den marine-stoomvaartdienst" maakt mede in enkele artikelen wijziging noodzake lijk. Aangifte Vermogensbelasting. Het weekblad voor Privaatrecht, No taris-ambt en Registratie bericht, dat een van de inspecteurs der Registratie de aangifte-biljetten voor de vermo gensbelasting verzonden heeft met de bijvoeging van een gehectografeerde circulaire, waarin verzocht wordt bij de aangifte over te leggen een specificatie van -de effecten. Van bevoegde zijde wordt medege deeld dat, zoo dit bericht juist is, de inspecteur meer heeft gedaan dan de. wet voorschrijft. D.e onderstelling van het Weekblad, dat het departement van financiën voorschrift daartoe zou hebben gegeven is onjuist. zoo onverwacht voor zich zag. Hij dacht hem reeds sedert lang niet meer onder de levenden 1" Strakke oogen keken den dokter aan, daarna kwam plotseling beweging in de jonge vrouw zij wilde opspringen. „Nog een oogenblik, lieve barones U zijt het geweest, die het leven van uw echtgenoot heeft verlengd „Daar heeft u hem „Het is voorbij „Heel kalm is hij ingeslapen Als verlamd zat zij in den stoel zij wilde opstaan en kon het toc.h niet. Geen geluid kwam over haar lippen. Maar in haar blauwe oogen lag die pe smart. Hij hielp haar overeind en bracht haar in de andere kamer. Wilhelm ver liet bij haar binnentreden stil de sterf kamer. Bij het bed zonk zij ineen, keek lang haar man aan, toen bracht een zacht weenen haar eenige verlichting. De oude dokter stond in gedachten verdiept naast haar. Wussow von Blottstedt ging naden kend zijn kamer op en neer de afge- ioopen winter had sporen bij hem ach tergelaten. Fijne rimpeltjes waren aan zijn slapen zichtbaar, het donkere haar vertoonde reeds een lichte .grijze tint. Morgen kwamen de twee dus weer op Blottstedt. Joachim had' hem ge schreven, dat hij zich zijn 'geheele leven nog niet zoo goed gevoeld had als nu. Er stond niet veel over zijn vrouw in den brief, maar er was veel tusschen de VLISSINGEN, 24 MEI. Het stafmuziekkorps der Kon. marine. Het stafmuziekkorps der marine zal morgen hier aankomen. Vrijdagavond 9 uur wordt een taptoe gehouden. Zaterdag wordt een concert gegeven aan boord van het wachtschip. Maandagavond 9 uur wordt een tap toe te Middelburg gehouden. Dinsdag concert in de loodsensocie- teit. Donderdag wordt een concert gege ven 'in de tent op den boulevard Evert- sen. Serenade van „Ons Genoegen". Het harmoniegezelschap „Ons Genoe gen" heeft gisterenavond een serenade gebracht aan enkele nieuw gekozen raadsleden. Vanaf'de Oranjestraat werd eerst gemarcheerd naar de Badhuis straat,'alwaar voor het café van den heer Vermeesch een serenade werd ge bracht aan de heeren Van Niftrik en Harts, die daar in feestvergadering van den vrijzinnig-democratischen bond tegenwoordig waren. regels door te lezen. En hij Een diepe rimpel liep van zijn neus wortel dwars over zijn voorhoofd. Hij moest zich onverschillig tegenover de twee weten te houden. Dat zou een moeilijk stuk werk worden. Hij lachte bitter. Sinds wanneer draaide Wusow von Blottstedt zich een rad voor de oogen Neen, met duizend draden werd' hij, onder het dak getrokken, waar hij spoedig heer zou zijn, ondanks den brief van Joachim, voor hem was geen genezing mogelijk, het was slechts uitstel want ten slotte overwint de dood spoedig zulk een wrak leven. En dan zou het zwaarste komen Met de weduwe van zijn neef moest hij op goeden voet weten te blijven, opdat na verloop van tijd de wereld- behoort toch aan de levenden. En als die gedachte zondig was, nu het zij, zoo. Hij, de wilde Wusso-w, was geen wee- keling. Maar hij was een menschen- kenner Al® het geluk daarginds werkelijk zoo groot was, dan zou het strijd geven, strijd, waarbij er op los slaan niets gaf integendeel als een geslepen di plomaat die inet verstandig overleg stap voor stap deed, moest hij zich doen kennen. De bediende kwam binnen. „Er wordt van het slot Blottstedt om den ritmeester getelefoneerd Wussow liep naar hef toestel. „Ah, bent u het rentmeester Goeden avond. Mijn hemel, is dat mogelijk Natuurlijk kom ik dadeliik ordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1