DRAGON DINSDAG 22 MEI No !18~ ©Ie Jaargang 1923— BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISSINCSCHE COURANT AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2,20 per drie maanden. Franco door het geheelerijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetöling. Afzonderlijk#1 nummvjs 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Vfcn 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 1G cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Het bezoek van koning Haakon. Naar „de Tel." verneemt, zal, ter be groeting van den koning van Noorwe gen, die 5 Juni half twaalf met het kust- pantserschip „Eidsvold" aankomt, de „Heemskerck" te Amsterdam komen te liggen. Deze oorlogsbodem krijgt lig plaats bij den kop van de Handelskade. De „Eidsvold" zal bij het binnenko men te IJmuide'n omstreeks 9 uur 's morgens tot de territoriale drie-mijls- grens tegemoet gevaren worden door twee Z-booten onzer marine, die tot Amsterdam het schip zullen begeleiden. Lezing van den oud-gouverneur- generaal Idenburg te Brussel. Zaterdag heeft de heer A. W. F. Iden burg, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, te Brussel een lezing gehou den over ,/Eenige vraagstukken van koloniale politiek". De bijeenkomst werd geopend door koning Albert en werd bijgewoond door dem Belgischen minister van koloniën Franck en den Nederlandschen gezant, jhr. Van Vredenburch. Minister Franck stelde den spreker aan de vergadering voor. De heer Idenburg wees in zijn rede op het verschil, dat bestaat tüsschen de Belgische koloniale bezittingen en het Nederlandsche koloniaal bezit en besprak de igroote kwesties, welke van belang zijn voor het koloniale optreden. Aan het slo-t van zijn rede heeft hij zijn bewondering voor den machtigen 'kolo nialen arbeid van België betuigd. De afvloeiing van het post- en telegraafpersoneel Het bestuur van den Centralen bond van Nederlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel meldt ons De minister van waterstaat heeft Vrijdag 18 Mei een deputatie uit ons bestuur ontvangen ter bespreking van de afvloeiing, zooals deze wegens over compleet in het P- T. T.-bedrijf wordt toegepast Er waren verschillende klachten in gekomen van ambtenaren, die omdat zij 62 jaar of ouder zijn en rechf hebben op direct ingaand pensioen op 1 Juli a. s., met ontslag worden gestuurd, on geacht welk pensioen zij zullen kunnen genieten. Verschillende dezer ambtena ren hebben, omdat ZÜ n°g geen 35 dienstjaren bezitten, geen aanspraak op vol pensioen. Waar voor elk dienstjaar 2 van den pensioengrondslag als pensioen wordt toegekend, doet het zich voor, dat ambtenaren den dienst moeten verlaten met een pensioen, ver re beneden het maximum van 70 Deze toestand oefent niet alleen voor 't tegenwoordige invloed, maar werkfc, door zoolang hef pensioen wordt geno ten. Den minister werd verzocht, maat regelen te treffen, waardoor deze oude re ambtenaren alleen dan zullen worden gepensionneerd, wanneer zij, het volle pensioen deelachtig kunnen worden. De minister zegde toe, deze aangele genheid zoo spoedig mogelijk in den ministerraad: te zullen brengen en zoo noodig maatregelen te zullen treffen ten einde aan de geopperde bezwaren vóór 1 Juli den datum van ontslag tegemoet te kunnen komen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week eindi gende 18 Mei in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 58 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Mei 1586 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdpenk van het vorige jaar. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Wefh. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Bij dezen hebben wij de eer uwe ver gadering ter vaststelling aan te bieden een gewijzigde begrooting der inkom sten en uitgaven van het bedrijf van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst voor den kring Vlissingen voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1922. Hiernevens hebben wij de eer uwen raad ter vaststelling aan te bieden de gewijzigde begrooting, alsmede de re kening van het Havenbedrijf over het dienstjaar 1922, sluitende met een be drag van 78.864.56'/2 in ontvangst en uitgaaf en een uitkeering aan het reser vefonds van 17.750.35'/2, vergezeld van de rekening van het reservefonds van dat bedrijf over het dienstjaar 1922 met het saldo van ƒ35.490.52. Deze stukken zijn door ons nagezien, en in orde bevonden. Hierbij hebben wij de eer uwen raad ter goedkeuring aan te bieden een door de regenten voorgestelde af- en over schrijving op de begrooting van het Burgerweeshuis voor het dienstjaar 1922, en wel een vermeerdering van Art. 1, bestedingskosten met ƒ358.81 Art. 11, ondehoud der ge bouwen met 30.40 Art. 17, schrijfbehoeften enz. met 31,35* Art. 19, huishoudelijke voor schotten met 18.43 Totaal ƒ438.99' en een vermindering van ar tikel 2, levensmiddelen met ƒ438.99' Hierbij hebben wij de eer uwen raad ter goedkeuring aan te bieden een door de regenten voorgestelde af- en over schrijving op de begrooting van het Gasthuis voor het dienstjaar 1922, en wel eene vermeerdering van Art. 7, brandstoffen en ver lichting met ƒ1.797.50 Art. 9, scheren en haarsnij den met 52.50 Art. 14, brandassurantie met 268.70 Totaal ƒ2.118.70 en een vermindering van ar tikel 2, levensmiddelen met ƒ2.118.70 De verhooging van artikel 14 is nood- zakeliik geworden doordat een storm schade-verzekering der gebouwen is aangegaan. Voorts stellen wij uwen raad voor het college van regenten over het gasthuis overeenkomstig hun verzoek te machti gen een bedrag van 10.000 van het saldo der rekening over het dienstjaar 1922 over te brengen naar den dienst 1923 en wel op artikel 4 (ziekenverple ging) der begrooting 1923, waardoor dit artikel op f 26.000 komt te staan. Deze overbrenging wordt voorgesteld daar thans nog niet met juistheid de kosten van aankoop en inrichting zijn te bepalen van het Röntgenapparaat, tot het aanschaffen waarvan uw raad in zijn vergadering van 2 Februari jl. (no. 4) heeft goedgekeurd ongeveer 10.000 ten laste der rekening 1922 van het gasthuis te brengen. In verband hiermede moeten de vol gende artikelen van de begrooting 1922 worden verminderd Art. 2, levensmiddelen met 4.000. Art. 3, kleeding met1.000. Art. 4, ziekenverpleging met 5.000.— Totaal 10.000.— -Hierbij hebben wij de eer uwen raad ter vaststelling aan te bieden le. een gewijzigde begrooting voor het dienstjaar 1922 van het Grondbe drijf 2e. de rekening van gewone inkom sten en uitgaven van het Grondbedrijf over het dienstjaar 1922, sluitende met een goed slot van 8.972.38, welk saldo is overgebracht naar den buitengewo nen dienst 3e. de rekening van buitengewone in komsten en uitgaven van dat bedrijf, sluitende met een nadeelig saldo van ƒ66.649.67, hetwelk door de gemeente uit geldleening wordt gedekt, na ver antwoording in ontvangst van het sal do der rekening van den gewonen dienst, groot ƒ8.972.38 en in uitgaaf van een som, groot ƒ49.822.21, zijnde de terugbetaling aan de gemeente van dë rente en aflossing der ten laste van het Grondbedrijf overgeschreven ge meentelijke schuld1 en van een bedrag groot 20.329.55, als uitkeering aan het reservefonds. Deze wijziging en rekeningen zijn door ons nagezien en in orde bevonden. VLISSINGEN, 22 MEI. De verkiezing voor den gemeenteraad. Morgen heeft de stemming ter ver kiezing van de leden van den gemeen teraad plaats. Wij herinneren ,er aan dat alle kiezers verplicht zijn aan de stemming, tenzij men wettige redenen van verhindering heeft, deel te nemen. De stemming geschiedt tusschen des voormiddags 8 en des namiddags 5 uur. De kiezers begeven zich met de op- roepingskaart naar het stemlokaal op de kaart vermeid alwaar zij een stembiljet ontvangen, waarop zij het blokje voor den candidaat hunner keu ze rood maken. Kiezers, die geen oproepingskaart hebben ontvangen en toch meenen kies gerechtigd te zijn, kunnen zich ten raadhuize (afdeeüng verkiezingen) ver voegen, alwaar hun een oproepings kaart verstrekt wordt Dadelijk nadat uitslag op de ver schillende stembureaux bekend is, wordt deze op -onze calculatiestaat in gevuld. Als alle bureaux binnen zijn, kan de kiesdeeler worden uitgerekend en eveneens wie natuurlijk volgens den niet-officieelen uitslag gekozen zijn. De namen der gekozenen alsmede het op elke lijst uitgebrachte aantal stemmen wordt door aanplakking aan ons bureau bekend gemaakt. Wij zullen morgenavond nog een bulletin uitgeven, behelzende den volle- ■digen uitslag, dus niet alleen de lijst- totalen, doch het op eiken candidaat uitgebrachte aantal stemmen bevat. Per telefoon kunnen morgenavond geen inlichtingen gegeven worden. Het bezoek van den Franschen gezant aan Zeeland. Betreffende het bezoek van den Franschen gezant, den heer Charles Be- noist aan Zeeland, vernemen wij nog nader dat de gezant Woensdagavond met den laatsten trein, dus 12.13 hier aankomt, en dat hij zijn intrek zal ne men in het Grand Hotel des Bains. Donderdagmorgen begeeft de gezant zich naar Middelburg, waar Burg. en Weth. hem ten stadhuize zullen ontvan gen, waarna een bezoek wordt gebracht aan het Zeeuwsch genootschap der we tenschappen, welk bezoek op II uur is ■bepaald. Na het Museum worden de Abdijgebouwen bezocht en daarna de drukte van den marktdag in oogen- schouw genomen. Te half één biedt de Commissaris der Koningin ten zijnen huize den hoogen gast een lunch aan, waaraan ook zullen deelnemen de commandant der marine in Zeeland, kapitein ter zee Graaf van den Boach, de burgemeesters van Mid delburg en Vlissingen en de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Na de lunch wordt een bezoek aan de fabriek van The Vifrite Works Limited ge bracht, gevolgd1 door een autotocht naar Domburg. Des avonds biedt het bureau van de Kamer van Koophandel den gezant een diner aan in het Grand Hotel, waaraan o.a. mede zijn genoo- digd de burgemeesters van Viissingen en Middelburg, de Commissaris der Ko ningin zond bericht van verhindering. Voor den Vrijdag blij.ft op het pro gramma het bezoek als gast der Z.L.M. aan de hofstede van den heer De Jager, te 's-Heer Arendskerke, aan den Wil- helminapolder en de kweekerij van den heer Van; der 'Have te Kapelle, met lunch en diner te Goes. Ten slotte wordt Zaterdag eerst een bezoek gebracht aan het oorlogsge- denkteeken op het kerkhof alhier, waar na de burgemeester met den hoogen gast naar het directiegebouw der Kon. Maatsch. „de Schelde" rijdt. Na bezich tiging van de fabriek biedt de directie een lunch aan. Des middags wordt een autotocht door -de stad gemaakt naar het stadhuis, de Zeevaartschool enz., met als einddoel het wachtschip „Buffel", waar de commandant der marine den gezant zal ontvangen. Des avonds bie den Burg. en Weth. den gast een diner aan. 'Het gevolg van den gezant bestaat uit de heeren Glaser, handeisattaché der Fransche legatie Judas, waarne mend consul te Rotterdam en Stofkoper, consulair agent te Vlissingen. Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland". Aan de aandeelhouders van deze maatschappij wordt voorgesteld, het aantal directeuren dat verleden jaar op 2 werdi gebracht, weder op één terug te brengen. De zesde provinciale Bondswedstrijd van harmonie- en fanfaregezelschappen. Toen we, onder druilerig weer, van onzen muslukten tocht de morgen- muziek was afgelast stadwaarts keerden, was het goed' merkbaar, dat deze dag niet was als gewone „tweede feestdagen", want massa's menschen stonden aan het Betje Wolfplein te wachten. Waarop? Op de komende auto's, vrachtwagens, auto-bussen, die de muziekgezelschappen van buiten het eiland Walcheren naar hier zouden brengen. Betrekkelijk lang zou hun ge duld op de proef gesteld worden, want we hebben uit die richting Aagje Dekenstraat pas om ruim half 10 een auto-bus zien komen. Inmiddels waren vanuit de omliggende gemeenten de ge zelschappen met „vorie muziek" de stad op andere plaatsen binnengetrokken en rond 11 uur was het dan ook een gezel lige drukte in de buurt van het Concert gebouw, vanwaar de stoet zou vertrek ken naar het stadhuis, waar het dage- lijksch bestuur de besturen officieel zou ontvangen. Iets later dan oorspronkelijk bepaald was, kwamen de gezelschap pen, die aan het difilé zouden deelne men, voor het stadhuis aan en nadat allen zich in de raadszaal hadden ver zameld, begon de burgemeester, de heer Van Woelderen zijn toespraak met het een voorrecht te noemen het bond'sbe- stuur van de harmonie- en fanfare-ge zelschappen en de besturen van aange sloten vereenigingen hier officieel wel kom te mogen heeten. Gaarne zou hij het gedaan hebben met een zonnetje, maar nu dit niet zoo mag zijn, hoopt hij, dat dit geen reden mag zijn om niet de hoop uit te spreken op succes. Hij ver volgt, dat het de eerste maal is, dat in Vlissingen bijeengekomen wordt, in een stad, waar men niet druk werkt met eerepoorten, zooals dit in kleinere plaatsen misschien het geval is, hetgeen geen aardigen indruk maakt, maar daartegenover stelt hij het feit, dat hier andere genoeglijkheden te smaken zijn als elders. Hij roept de heeren toe eerst aan den arbeid en dan, dan zult ge zien, dat we het hier aangenaam vinden, dat Vlissingen ditmaal uitgeko zen is tot terrein van uw jaarlijksch concours en dan hopen we u, na afloop van den vredelievenden wedstrijd een „tot weerziens" toe te roepen. Hij ein digt met de hoop uit te spreken, dat deze dag als een succes te boek blijft staan. De voorzitter van den Bond van Har monie- en Fanfare-vereenigingen, de heer Blok uit Kapelle nu het woord ver krijgend, vangt aan met hartelijken dank te brengen aan het gemeentebe stuur, dat zoo welwillend was deze of- ficieele ontvangst te bereiden. Het be stuur stelt daar te meer prijs op, omdat het daardoor voelt, dat dit college mee werkt aan den Bond. De bond, die een 7tat jaren geleden werd opgericht,voor namelijk door toedoen van den heer M. van de Griendt uit N.-Kraaijert, die er in slaagde om een zestal vereenigingen bij elkaar te brengen, welk aantal nu reeds gestegen is tot 40. Hii brengt hem, hoewel afwezig, doordat hij op het con cours-terrein werkzaam moet zijn, gaar ne hulde Vervolgens huldigt hij den heer Van Niftrik, die, door al het werk, dat hii voor dit concours verricht heeft, getoond heeft iets er voor te voelen, mede door het verschaffen van het ter rein en brengt hartelijken dank aan den heer Hillinga, die aan de voorbereiden de werkzaamheden een zeer groot aan deel heeft genomen. Hij dankt het eere comité voor den fraaien wisselbeker, die slechts zeer korten tijd in handen van dP vereeniging Goes is geweest, die haar het vorige jaar had gewonnen. Ten slotte, zich persoonlijk tot den bur gemeester richtend, biedt hij dezen, na mens het bestuur het lidmaatschap van het eere-comité aan. De burgemeester dankt voor deze verrassing en verklaart haar te aan vaarden, er bij verklarende, dat hii deze benoeming zeer op prijs stelt. De heer Van Niftrik moet den lof, hem toegebracht door den heer Blok voor een groot gedeelte van zich af schuiven en een deel overbrengen op „Vlissingen Vooruit" en ook op den krachtigen steun van het gemeentebe stuur] voor het afstaan der fruit- en groentenveiling. Hij brengt daarvoor voornamelijk dank aan den burge meester. Alsnu volgt een alleraardigst inci dent. De heer Blok schiet als 't ware naar voren voor een herstel zijner woor den. Hij had gemeend, dat, evenals in Zuid-Beveland en elders de veiling een particuliere onderneming is en dat van deze combinatie de heer Van Niftrik voorzitter-is, in welke kwaliteit hij ge zorgd had, dat de veiling beschikbaar werd gesteld. Hij haast zich daarom de ze verbetering aan te brengen en het gemeentebestuur hartelijk te danken voor de welwillendheid. Hierna werd de eere-wijn rondge diend, waarbij de heer Blok den eersten dronk uitbracht op het nieuwe lid van het eere-comité, waarop de burgemees ter verzocht een driewerf hoera aan te heffen voor den Provincialen Bond. Allen begaven zich nu naar het bor des tot het in oogenschouw nemen van het défilé der gezelschappen, waarbij o.a. „Ons Genoegen" een tweetal num mertjes uitvoerde. Toen we op het terrein kwenen, dat een eenigszins feestelijk aanzien had gekregen door tal van vlaggen, was de vierde afdeeling reeds aan den slag. We hebben gedurende dit concours, waardoor gedurende den heelen dag heel wat drukte in de stad was, verschil lende malen een kijkje op het terrein genomen en moeten tot onzen spijt con- stateeren,<tat onder de vrij opeengepak te menigte, die zich rondom de muziek tent verdrong, zich betrekkelijk heel weinig ingezetenen onzer stad be vonden. Aan het slot vermelden we den uit slag van het concours, dat in zeer goede stemming is verloopen. Toen het con cours, waarvan de jury verklaard heeft, dat het zeer tevreden was over hetgeen ten gehoore was gebracht, afgeloopen was, werd onder het spelen der muziek naar de stad gemarcheerd, waar het de drukte op straat niet weinig vermeer derde, die natuurlijk niet afnam, toen op de Ritthemsche Markt en het Bella- mypark de Postfanfare en „Ons Genoe gen" zich eenige uurtjes lieten hooren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. verft tegelijkertijd Georgette, crepe de chine, alle stof fen,hoe fijn en teer ook .kun. nen.indien verschoten, met Twinl^ weder prachtige frtósche kleuren krycjen. DE LEVER'S ZEEP lriv VLAARDiriGEIT o \J Fabrikanten, van Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 10 (ZWARÉ SHAG) j Ka ONS 15 Cf NT Gemeente- en bondsbestuur en het bestuur van „Vlissingen Vooruit" ver- eenigden zich om half 8 aan een ge- meenschappelijken maaltijd in Hotel Albion. In het concours, waar voor de le, 2e en 3e prijs resp. 75, 60 en 45 punten noodig waren, werden behaald 4e Afdeeling Fanfare le prijs „Nooit Gedacht" Graauw en „Arnes Genoegen", Arnemuiden, met 77 en 75 punten 2e prijs „Sint Caecilia" Stoppeldijk, en „Oefening en Uitspanning", Katten- dijke, met 72 en 64 ounten 3e prijs „Excelsior", Kloetinge, en „Prinses Juliana", Baarland, met ieder 45 punten. 3e Aldeeling Fanfare le prijs „Opwaarts", Sint Jansteen (86 p.), „Eendracht maakt Macht", Cortgene (79 p.), „Eendracht maakt Macht", Serooskerke (78 p.), „Excel sior", Ter Hole (78 p.), „Voorwaarts", Koudekerke (77 p.), „Oefening kweekt Kunst", Westkapelle (76 p.), „Vooruit", Waarde (75 p.), „Eendracht maakt Macht", Kruiningen (75 p.) 2e prijs „Con affesziono", Kwaden- damme (73 p.), en „Oefening na den Arbeid". Nieuw- en St. Joosland (67 p.) 2e Afdeeling Fanfare le prijs Euterpe", Heinkenszand (78 p.), „Ons Genoegen", Kapelle (76 p.), „Oefening na den Arbeid", Ritthem (76 p.), „Excelsior", Middelburg (75 p.), „Apollo", Domburg (75 p.) 2e prijs „Oefening kweekt Kunsf', Wemeldinge (67 p.) 2e Afdeeling Harmonie „St. Caecilia'1, Hontenisse, 2e prijs met 72 punten. Ie Afdeeling Fanfare „Excelsior", 's Heer Arendskerke, 2e prijs met 60 punten. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie: le prijs „Aooilo",Wissekerke (76 p.), 2e prijs „St. Caecilia", Vlissingen (60 p.) en „Euphonia", Goes (63 p.) De wisselbeker is gewonnen dooir „Opwaarts" van St. Jansteen. Een me daille, uitgeloofd door „Vlissingen VooruiF', viel fen deel aan „Eendracht maakt Macht" van Cortgene", die daar na het grootste aantal punten had. Naar we vernemen zal hedenavond om 8 uur, aan den burgemeester en den heer Van Niftrik, een serenade gebracht worden door het muziekgezelschap „Ons Genoegen", welke hulde uitgaat van het bestuur der vereeniging „Vlis singen Vooruit". Pinksternotities. Het weer heeft de Pinksterdagen niet meegewerkt, waf trouwens eigenlijk Zaterdag reeds te zien was. De opening

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1