MAANDAG 14 MEI Dekens moet men nm ^bNo 61e Jaargang1923= BINNENLAND FEUILLETON Door Duisternis tot Licht VLISSINGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Pe zuivere fijne LUX vlokjes welke in een oogwenk een overvloedig schuim geven, zijn de beste vrienden van een deken. Zet een deken te weeken in een LUX- Sop en. hang ze nat op dan zullen zij even zacht-en luchtig- blijven als nieuw. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT; en-TW1NK. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van I4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IC cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent Regeerings-jubfleum van de Koningin. In verband met de herdenking van het 25-jarig regeerings-jubileum van de Koningin, zal eerstdaags waar schijnlijk nog vóór 1 juni vanwege den lbond van christelijke zangvereni gingen in Nederland'een cantate worden uitgegeven voor gemengd en vrouwen koor, met duet en sofi voor sopraan en alt. Dit vierdeelige werk. dat met een koraal wordt geopend en gesloten, werd gecomponeerd door den heer H. Wegerif op tekst van den heer J. Pelser, voorzitter van bovengenoemden bond. Het is een werk, bestemd voor middel matige koren desgewenscht kunnen de verschillende deelen ook afzonderlijk worden uitgevoerd; De spoorwegtarieven. Op een vraag van het Kamerlid Scha per nopens de spoorwegtarieven ant woordt de minister van waterstaat, dat de enkele-reisprijzen voor het vervoer van reizigers, bedroegen tot 1 Februari 1923, onverschillig over welken afstand 6.5 cent voor de 1ste klasse, 4.875 cent voor de 2e klasse en 3.25 voor de 3de klasse per kilometer. Op genoemden datum bleven die prij zen voor afstanden tot en met 200 kilo meter onveranderd, doch voor afstanden van 201 tot 300 kilometer werden zij verlaagd met ongeveer 25 of tot 4.875, 3.65 en 2.45 cent per kilometer en voor afstanden boven 300 kilometer met 50 n.k tot 3.25, 2.45 en 1.625 cent per kilometer. Van 1 Juli tot en met 15 September 1923 zullen, evenals in hetzelfde tijdperk van 1922, vacantiekaarten worden uit gegeven. De prijzen dier kaarten bedra gen 10 voor de 1ste klasse, f 7,50 voor de 2e klasse en 5 voor de 3de klasse. Sedert 1 April 1923 worden voor het buurtverkeer plaatskaarten voor een reis heen en terug op denzelfden dag (eenheidsprijzen 10 cent voor de 1ste, iy2 cent voor de 2de en 5 cent voor de 3de klasse) afgegeven voor verschillen de baanvakken. Wijziging pensioenwet voor de zeemacht 1922. De Algemeene Vereeniging van Mari ne-officieren te Helder heeft aan, de Tweede Kamer der Staten-Generaal een request gezonden, strekkende om van de aanhangig gemaakte wet tot aanvul ling en wijziging der pensioenwet voor de zeemacht 1922, de 2 en 8 niet aan te nemen. Volgens de voorgestelde 3 zou de leeftijd, waarop een officier aanspraak kan doen gelden op pensioen wegens langdurigen dienst, worden gebracht van 10 op 15 jaren, hetgeen echter niet zal gelden voor de thans in dienst zijnde officieren. Het request tracht aan te toonen, dat deze verhooging willekeurig is en niet kan worden gemotiveerd door ■bewerkt door Mevrouw J. P, WESSELINK—VAN ROSSUM. 9) Elk gesprek aan tafel brak af en voordat het weer aangeknoopt was, ging een pijnlijk oogeniblik voorbij. Adalbert drukte krampachtig een broodje fijn en de altijd zoo handige Joachim zocht naar woorden, maar kon ze niet vinden. Eindelijk greep hij ook naar zijn glas en knikte Wussow vriendelijk toe „Ge zondheid, beste oude ikerel In den tuin werd, 'koffie gedronken, ?en sigaar gerookt, daarna nam het jonge paar afscheid. De gesloten auto mobiel bracht hen naar Blottstedt, na dat Grete haar trouwjapon voor een ander kleed had verwisseld. De rentmeester was dadelijk na het diner met zijn vrouw vertrokken, want °P het slot zou een plechtige ontvangst Plaats hebben. De ongetrouwde, nog l°nge opperhoutvester had1 de regeling or van op zich genomen. Anders hield mj niet van dergelijke dingen, maar hij nad, daarvoor zijn bedanken voor het bijwonen van de trouwplechtigheid en van het bruiloftsfeest in Suderlohe wil- len goedmaken. Weldra namen ook de overige gasten «scheid en de majoor haalde diep «nem. ,(Zoo, mijn jongen, dat zijn wij de volgens den minister betere hygiëni sche omstandigheden aan boord, en de minder zware diensten. Gewezen wordt op den gedwongen gang naar Indië op hoogeren leeftijd en de daaraan verbon den eezinsscheiding. De voorgestelde beoogt verlaging van de toegekende pensioensverhooging voor dienst binnen de keerkringen- Het request toont aan, dat op willekeurige wijze de door het personeel verkregen rechten worden verkort. Nog geen jaar geleden werd door de regeering en de Volksvertegenwoordiging de bestaande vergoeding, als zijnde billijk, in de wet gebracht. Gewezen wordt op het on- taktvolle van het tornen aan die ver goeding, waar deze in den dikwijls zwaren gang naar Indië een lichtpunt vormt. Juist zii, diP ongeschikt worden voor den dienst door Indische klimaats invloeden en dientengevolge op pen sioen worden gesteld, worden door het srewiizigde artikel in hun pensioen het zwaarst getroffen. De pensioenen der officieren van gezondheid worden door de voorgestelde bepaling bijzonder na- deelig beïnvloed, waar deze officieren oo lateren leeftijd in dienst komen. Een vergelijking wordt getrokken tusschen de pensioenen van de officieren van het Indische leger, met gelijk aantal Indi sche dienstjaren, welke zeer in het na deel van de marineofficieren uitvalt. Woningbouw met bcuwpremie. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan de gemeentebestu ren het volgende medegedeeld Volgens de laatstelijk in de bijlage van mijn rondschrijven van 28 Decem ber 1921 opgenomen bepaling worden' premies alleen gegeven voor woning bouw in gemeenten, welker besturen aan de toestemming tot onttrekking van woningen, aan haar bestemming de voorwaarde verbinden, dat de wonin gen. welker bestemming veranderd ^ordt, op kosten van den belangheb bende vervangen worden door andere. Onder de tegenwoordige omstandighe den acht ik het echter als regel ge- wenscht, dat onttrekking zonder of onder minder bezwarende voorvaar de wordt toegestaan, wanneer zij leiden zal tot verruiming van werkgelegenheid, zooals bij oprichting en meestal bij uit breiding van een bedrijf het geval is. Ten aanzien van zoodanig géval var, onttrekking tan vorenbedoelde bepaling van de premieregeling thans als verval len worden beschouwd.Uiteraard blijven de gemeentebesturen, behoudens mijn beslissing in beroep, bevoegd om voor verlies van woonruimte vergoeding te vorderen, of 'door 'het opleggen van an dere voorwaarden verergering van wo ningnood te voorkomen telkens wanneer naar hun meening daartoe ook aanlei ding besraat. Vervroegde opkomst. De minister van oorlog heeft het vol gend schrijven tot de burgemeesters gericht Ik heb de eer u te verzoeken om op' de wijze, die u het .meest doeltreffend acht, het volgende onder de aandacht van bealnghebbenden te brengen 1. Voor totaal 200 dienstplichtigen van de lichting 1923, die zijn toegewe zen aan de 2de ploeg der infanterie, bestaat gelegenheid om reeds in het tijdvak var. 1620 Juli 1923 in werke- lijken dienst re komen, ten einde, deze oefening te volbrengen bij een der de tachementen, bestemd voor de scholen voor verlofsofficieren te Amersfoort en te Breda. De eerste oefening van deze te boven. En nu doe jij, wat je wil, ik ga aan mijn schrijftafel zitten om uit te huilen- Dat was een steek, die raak was Haastig drukte Adalbert van buiten de deur dicht en toen hij halverwege tot bezinning kwam, stond hij in de kamer van zijn zuster. Daar lag de trouwjapon, de mirten krans, alles heel netjes neergelegd. Dat had Grete stellig zelf gedaan. Welke bruid gunt zich daar den tijd voor, als de bruigom wachtte 1 Zijn mondL hoeken en neusvleugels trilden. Ja - - het was om in huilen los te barsten 1 De armste dagloonersvrouw zou nu ze ker niet in de plaats van Grete willen zijn tenminste vandaag niet Schuin stond de zon aan den hemel en daalde ginds achter de pijntooomen- bosschen daarachter lag Blottstedt. Vurige stralen fonkelden in de gouden tressen van zijn kraag, overgoten'met hun gloed het knappe gelaat van den jongen officier. Hij greep zich in de borst, zuchtte, rukte zijn uniform uit, ging zijn kamer binnen, haalde een oud burgerpak uit de kast zoo, dat paste nog, daarna ging hij naar den stal, en liet het oude rijpaard van zijn vader zadelen. Dat wist n'et wat hem gebeurde. De sporen kreeg hij in het lijf, in galop ging het langs den straatweg, zoodat de vonken stoven, het bosch in. Dat deed- goed In draf ging het dwars door het woud1, over smalle pa den en langs steile hellingen. De sëhe- dienstplichtigen wordt niet onderbroken zoodat deze, behoudens onvoorziene omstandigheden 29 December 1923, eindigt. 2. Voor deze vervroegde opkomst kunnen ook in aanmerking komen per sonen van de lichting 1923 of van een vroegere lichting, die in verband met uitstel van eerste oefening, verstreken vrijstelling of aan een andere reden te gelijk met bedoelde 2de pioeg in No vember zouden moeten opkomen. 3. Voor hen, die de oefeningen bij den vrijiwiUigen landstorm volgen en uit zicht hebben dat zij vóór 16 Juli 1923 het bewijs van voorgeoefendheid zullen verwerven, bestaat de bedoelde gele genheid echter niet. Zij, die voor deze vervroegde op komst in aanmerking wenschen te ko men, moeten vóór 27 Mei a.s. hun ver langen daartoe kenbaar maken bij- den burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Zij behooren daarbij op, te geven hun geslachtsnaam en voornamen, den datum van geboorte, de gemeente, waar zij voor den dienst plicht zijn ingeschreven, hun lotings- nummer, het korps, waaraan zij zijn toegewezen, of waarbij zij zijn ingelijfd, alsmede in welk garnizoen (Amersfoort of Breda) zij. deze oefening het liefst zouden volbrengen. Ook is het wenschelijk dat de belang hebbende opgeeft om welke reden hij liever in Juli dan in November zou op komen. 5. Mocht de gegadigde in aanmerking komen voor deze vervroegde opkomst, dan is het niet zeker, dat rekening zal kunnen worden gehouden met zijn keu ze van garnizoen. 6. Zij, die voor opkomst in het tijdvak van 16—20 Juli 1923 worden bestemd, ontvangen hieryan nadere mededeeiing. Ik verzoek u vóór 31 Mei a.s. aan de districtscommandanten zonder gelei brief een opgaaf te, zenden aan hen, die zich bij u hebben aangemeld, ingericht volgens het Jvienbijgaand model. Zoodra u Van den Commissaris der Koningin, met .betrekking tot deze na dere toewijzing een lijst ontvangt als bedoeld in art. 59 vierde lid. van het Dienstplichtbesluit, gelieve u te hande len. zooals is aangegeven in het 5e lid van dit artikel. Geen dividend. 7v Wm. H. Mullet CoJs Algemeene Scheepvaart-Maatschappij zal over het afgeloopen jaar geen dividend uifkee- ren. Faillissementen in Nederland. Voigens mededeeiing van het Han- delsinformatiefDureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindi gende 11 Mei in Nederland uitgesproken 86 faillissementen tegen '69 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Mei 1516 faillissementen tegenover 1001 over hetzelfde tijdperk van het vorig jaar. HET KOUDE WEER. De bekende weerkundige medewerker van her „Vad." schrijft het volgende over de Ijsheili,gen-kou,de In verband- met de ongewone koude der laatste dagen is het van belang er aan te herinneren, dat deze vrij goed samenvalt met de zgn. ijsheiligen, waar aan de dagen van 11 tot 14 Mei'zijn gzwijd. Deze heiligen zijn Gangalphus, Pancratius, Servatius en Bonifacius en worden ook wei de zeer gestrenge hee- ren genoemd. Een oud bijgeloof nam aan 'dat deze heiligen invloed op liet mering begon reeds te vallen, zonder dat Adalbert Dan-kersbach het op merkte. Met hangend hoofd ging hij verder, alleen als zijn paard nvild-e blij ven staan greep hij de teugels en liet hij. het dier de sporen voelen. Denken wilde hij ook niet, het gaf toch niats meer 1 „Arme Grete", ontglipte nu en dan zacht aan zij" lippen. Een schot klonk door het bosch, het paard schrok en deed een sprong nu ontwaakten de levensgeesten van den jongen officier weer. Waar was hij dan eigenlijk Waarschijnlijk reeds op Blottstedter grondgebied. Wie schoot daar Dien man zou hij wel willen zien. Was het een, strooper, die hem neerschoot des te beter, als hij, maar goed raakte 1 Daar liep een weg door de jonge aan planting van dennen juist, nu wist hij waar hij was Daar grensde een weide aan en daarachter moest de straat liggen 1 „Hé, daar 1" Wussow riep het, toen Adalbert den hoek van het 'woud' omreed. „Bent u het Ik dacht De ritmeester lachte bitter. „Laten wij twee zondaars vandaag liever niet denken 1 Daar komt toch niets verstandigs uit voort Misgeschoten op dertig pas af stand 1 En dan nog wel een wild- zw.ijn. Als ik dat aan iemand vertel, die mij als jager kent, dan gelooft hij het een voudig niet Als iik niet snel naar Zoll- bTuck moest rijden, om den laatsten trein naar Vutow te halen, waar mijn weer hebben en groote koude kunnen brengen, vandaar dat zij den naam ijs- heiligen kregen. In werkelijkheid is het natuurlijk om gekeerd. In onzen tijd zullen er wel niet veel menschen zijn, die aan deze heeren zulk een macht toekennen. Het bijge loof za! dan ook wel ontstaan zijn doordat omstreeks dezen tijd van het jaar nogal eens koud weer pleegt voor te komen, in de meteorologie is al lang bekend, dat nu en dan- een belangrijke daling van de temperatuur voorkomt, die veroorzaakt wordt door een bijzon deren weerstoestand. Vooral de tempe- ratuurval, die in Mei pleegt voor te komen dikwijls vóór, maar ook wel na de ijsheiligendagen is berucht omdat in dien tijd van het jaar de scha de aan gewassen groot kan zijn en het verlangen naar den zomer vaak op een zware proef wordt gesteld. Daarom hebben de meteorologen zich reeds lang bezig gehouden met dit verschijnsel, waarvan zij pas na langdurige onder zoekingen de oorzaak hebben gevon den. Gaan wij den nu heerschenden weerstoe.stand in Europa na, dan zien wij 'dift 'deze zeer gunstig is voor koud escadron ingekwartierd is, dan zou ik tegen u zeggen laat ons vandaag ons 'eed wegspoelen, totdat wij gedurende vier én twintig uren niets van de wereld meer wéten Maar zelfs dat genoegen kan men zich niet verschaffen 1 Vaarwel, Adal bert Dankersbach, ginds aan den straat weg staan de Blottstedter vossen, de koetsier behoeft u niet te zien." Zonder groet stapte Wussow door het heidekruid. Adalbert bleef wel een kwartier op dezelfde plaats, het rollen van het rijtuig was lang weggestorven. Hij reed naar huis en schudde het hoofd het was een heksenketel waar zij rondom zaten. Langzaam reed de automobiel verder, in gouden nevel scheen de zon aan den hemel, boven de plassen en sloten lagen dunne, blauwe nevelen. Als die dichter werden, door de wouden trokken, bo ven de 'weiden hingen, dan was de herfst in het land gekomen. Dan kwam waarin het jagershart zich verheugde. Het ontvankelijk oog van Joachim zag al de schoonheid, waarmede de na tuur zich voor haar afsterven tooide. Voor hem, den spruit van een oud ge slacht, werd het nu tijd het geboorte land te verlaten, het was hem altijd heel moeilijk gevallen. Maar nu zat zijn vrouw naast hem, tot wie hij met opzet geen woord sinds hun vertrek van Suderlohe had gericht. De groote ont vangst te Blottstedt wachtte hen nog zij zou nog zooveel moeten aanhooren 1 Neen, waarom die gedachten verder uit weer in onze omgeving. In het Westen van Europa en boven den Atlantischen Oceaan heeft zich een gebied van hooge luchtdruk ontwikkeld. Diepe de pressies komen uit het Noordwesten op, zoodat over de Noordzee en onze omgeving, alsmede over de Britsche eilanden een krachtige Noordelijke luchtstroom waait, die groote massa's koude lucht uit het haoge Noorden hierheen overbrengt. Hierdoor ontstond een sterke afkoeling. Het is juist deze algemeene weers toestand, die bijzonder gunstig is voor koud weer, dat zich met de verplaatsing van ae depressie van Noordwest naar Zuidoost-Europa voortbeweegt. Op die manier schrijdt een koude luchtgoif over Europa. Het verschijnsel duurt eenige dagen, volgens de overlevering drie, en treedt in Noordwest-Europa een dag vroeger op dan in Zuidoost- Europa. Volgens de overlevering zouden wij dus met drie dagen door de grootste koude heen zijn. Het is echter niet voorzichtig zich naar dit bijgeloof fe richten, daar de ervaring leert, dat de koude meermalen langer duurt dan de bewuste drie dagen. We hebben toch te maken met een overgangstoestand tusschen den winter fe spinnen Dat deed slechts pijn Het was beter haar over de volgende uren heen te helpen Hij wendde zich naar haar toe en greep haar hand-. Zij schrok op. „Wat ben je toch goed 1" zei hij heel zacht. Er lag alweer een glimlach om haar mond. Zij richtte zich op. „Overschat mij niet, Joachim Een hartelijke handdruk vergezelde haar woorden, die gaf hem moed'. „Dat mogen wij beiden niet, beste Grete 1 Graag zou ik alleen het over brengen, maar Ze vlijde zich tegen hem aan. Wat praat je daar Ik heb je niet alleen voor het altaar trouw gezworen, ik heb je ook werkelijk lief vergeet dat niet Zij had het goed bedoeld', maar haar woorden deden hem bitter leed'. Hij, trok haar hand aan zijn lipipen. Hij zag hoe zij met haar tranen worstelde, dat mocht niet zijn vrouw moest sterk zijn voor de groote ontvangst. „Je leven mooier te maken, dat za' mijn krachten sterken nu pas heeft het bestaan werkelijk voor mii een doei." De weg maakte een bocht, Blottstedt lag voor hen het groote slot dook op uit het groen der 'boomen van den toren wapperde de vlag. Joachim voelde een 'beklemming op de iborst. Hoe lang zou daar haar tehuis zijn (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1