ZATERDAG 12 MEI Eerste Blad No 111 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Door Duisternis tot Licht VERRE EN NABIJ Brieven uit de Hofstad VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen !7 cent alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk" nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van Vt—4 regels i.H0 vocs- iedere regel meer 26 cent; bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen m diensta&nvragen van 15 regels 65 centiedere "regel meer li cent, bij contante 'betaling. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst fichting 1924. De Burgermeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot 1 juni 1923 ten Raadhuize, bureau Militaire Zaken, dagelijks van 912y2 nor, zitting zal worden gehouden tot hét dben opma ken van getuigschriften ter bekoming van vrijstéfiïng wegens Broederdienst dat «ij, die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken, op gemelden tijd, ten Raad- hutefc moeten verschijnen, voorzien van het trouwboekje eter ouders en vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meer derjarige ingezetenen. Vlissingen, 12 Mei 1923. ©e Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BELASTINGEN. Verordening 'tót wijziging tüer Verordening op de beffing eener pteatselijke belas ting naar het inkomen in de ge meente Vlissingen. Burg. -en 'Weth. van Vlissingen, doen te weten, dat'door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 23 Februari jl. onder no. 15a is vastgesteld de volgende Veror dening, wélke bij Koninklijk besluit van 21 April 1923, no. 31, is goedgekeurd De Raad der gemeente Vlissingen Gelet-op het voorstel van Burg. en Weth. alsmede op het advies der commissie voor de financiën Besluit: vast 're stellen de volgende Verordening tot wijziging der verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inko men in de gemeente Vlissingen, vastgesteld bij Raadsbesluit d.d. 30 Mei 1921, no. 25a, goedgekeurd bij Koninklijk besluit d.d. 10 October 1921, no. *65, gewijzigd bij Raads- he^luit d.d. 28 April 1922, no. 14, goedge keurd bij Koninklijk besluit d.d. 18 juli 1322, nr. 73. Artikel 1. Artikel 2, alinea 3 te lezen als volgt „De in een naderen aanslag te begrijpen belas ting wordt met het viervoud daarvan ver hoogd, tenzij blijkt, dat slechts over één belastingjaar te wéinig belasting is geheven. In geval van navordering over meer dan één belastingjaar wordt de verhooging slechts toegepast op één der bedragen, die van den belastingplichtige te weinig zijn ge heven, bij verschil op het grootste". Artikel 2. Artikel 5, alinea 1, 2 en 3 te lezen als volgt „Ter bepaling van het belastbaar inkomen wordt het zuiver inkomen ver minderd met een som van ƒ400 voor onge huwde en met 700 voor een gehuwde voor noodzakelijk levensonderhond. Bovendien wordt deze som vermeerderd voor een ieder, die één of meer kinderen geheel te zijnen laste heeft, voor telk der eerste twee kinderen met 50 en voor eik- volgend kind met 100. Voor de toepassing van dit artikel wor den met gehuwde belastingplichtigen gelijk gesteld weduwnaars, weduwen of geschei- denen van echt, die een zelfstandige huis houding voeren. Onder kinderen worden verstaan eigen- of aangehuwde- of pleegkinderen, tiie niet zelf in deze belasting worden aangeslagen en bovendien op den len .Mei van het be lastingjaar den leeftijd van 16 jaar niet hebben bereikt. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op 1 ■lei 1923. 'Vlissingen, 23 Februari 1923. De Raad voornoemd, (get.) VAN WOELDEREN, Voorzitter, (get.) F. BISSCHOP, Secretaris. Vlissingen, 9 Mei 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEUNK—VAN ROSSUM. 8) Daar barstte hij plotseling los, kramp achtig grepen zijn handen een arm van zijn zuster, als een stortvloed kwamen zijn woorden. „Luister, menigmaal heb ik gemeend dat ik mijn roeping gemist heb Men wordt stomp van het eeuwig dril len... £n als men dan vuil en vermoeid "aar huis komt, den zak meer of minder vol met uitbranders dat hangt af van het temperament of de zenuwachtigheid van den meerdere dan heeft het leven jtiij vaak tegengestaan En dan de kameraden. De minder ontwikkelden gaan in het Casino bij eikaar zitten pimpelen en skat spelen. En de ande ren Wei, voor hun geest hebben zij "lets^of bijna niets gehad en om zio'n pa afloop van den dienst nog geestelijk ln te spannen, daar zijn zij veel te moe voor die gaan daarom languit liggen de derde soort Die zoeken het int J-' En'k^!en vatten het verkeerd aan, die heb ik behoord, de overigen zijn "«modeljongens en die pakken ook niet en het fevén aan het goede eind aan. - 1 egenwoordig 'wordt de machine- en i du've's aan bet werk gehouden rad w stop worci't f?ezet' draait het - nof> latg na. Den vorigen winter WAARSCHUWING. Borg, en Weth. van Vlissingen dringen er bij de ouders of verzorgers van kinderen ernstig op aan, dat zij hunne kinderen er voor WAARSCHUWEN zich aan BESCHA DIGING OF VERNIELING VAN PLANT SOEN schuldig te maken door de ge- meente-politie zal daarop STRENG worden gelet en bij het constateeren van overtre dingen onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Verder worden de houders van iosloo- pende honden met nadruk er op gewezen zorg te dragen, dat hunne HONDEN even eens DE PLANTSOENEN NIET BESCHA DIGEN OF VERNIELEN, daar de HOU DERS aansprakelijk zijn voor de door hunne honden aan gemeente-eigendom toege brachte schade. Vlissingen, 20 April 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. Cappon, broodbakker alhier, om vergunning tot het uitbreiden van zijn bestaande bakkerij, door het plaatsen van een electro-motor van 1 Va P K. met kneed- of deegmachine, in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie C no. 1284, plaatselijk gemerkt Dijkstraat no. 117; dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 14en Mei 1923 op de Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den 'veer tienden dag na dien, zijnde den 28en Mei 1923, ten Raadhuize, des namiddags ten 3~ ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrich ting in te brengen, zullende zij die niet over eenkomstig Art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner le den zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente- Secretarie, 3e afdeeling, van de terzake in gekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 12 Mei 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het is mogelijk nog wat vroeg om nu reeds in verband met de zomersche uit stapjes en vacantiereisjes het een en ander ter overweging op te merken. Doch daar staat tegenover, .dat onge twijfeld nu ai tal van plannen in voor bereiding zijn of althans overwogen worden en het dunkt ons niet geheel te onpas over die mogelijke voorbereiden de plannen iets te zeggen. De tijden zijn nog steeds hoogst zor heb ik de tanden op elkaar geklemd, toen ik de noodlottige geschiedenis hoorde van de hypotheekhouders en het verbod om hout te kappen en tot mij zelf gezegd nu moet het uit zijn Van dag tot dag werd mijn werk mij liever. Ja, Grete, ik heb gaandeweg leeren in zien, dat ik mijn roeping toch niet heb gemist. Meer dan duizend hebben het examen .gedaan, nauwelijks een derde deel' is er doorgekomen en men heeft mij gezegd, dat ik tot de twintig beste be hoorde tusschen twee haakjes, dat •behoeft papa vandaag nu juist niet te weten maar om dat te bereiken is wat noodiig, want in het leger zijn hel dere koppen. Met dit succes is mijn energie ook gegroeid, ik 'heb afscheid genomen van het vroolijke leventje en het spijt mij nu zeer, dat dit niet een paar jaar vroeger is gebeurd Verder kwam hij niet. Zijn zuster had haar armen om zijn hals geslagen „Beste Adalbert, welk een hu'wieiijks- geschenk breng je mij Hij drukte een kus op Grete's lippen en toen gingen zij hand aan hand bei den het huis in. hij ernstig, zij als een bruid. Een eigenlijke bruiloftspartij werd niet gevierd., dat zou ook een bespotting geweest z'in reeds de gezondheid van d.ert bruigom verbood bet. Men zat 's middags 'gezellig aan tafel bij elkaar en Joachim gaf ziclï alle mogelijke moeite, het drukkende gevoel bij zijn zwager weg te nemen, die zwijgend met opge wonden gezicht voor zich uit zat te gelijk en hoewel dé economisch duistere horizon gelukkig Hier en daar een lich ter verschiet doet 'Zien, blijft in talrijke takken van ons bedrijfs- en handels leven nog uitermate omzichtigheid ge boden. Intusschen neemt zulks niet weg, dat menigeen toch in voldoende gun stige omstandigheden verkeert, om, ge lukkig maar, zich bij komende gelegen heden de dagelijksche beslommeringen eens voor een poos uit het hoofd te zetten, en lichaam en geest eens in een andere omgeving te gaan verkwikken. Velen trekken er in zomersche dagen dan ook voor een korteren of wat lan- geren tijd uit, en verzamelen afzoo el ders nieuwe krachten voor hun, tehuis weder op hen te wachten liggende, da gelijksche taaie. De bedragen, welke voor deze, hun van harte gegunde, uit spanning en verpoozing ter beschikking zijn of gemaakt worden, varieeren na tuurlijk sterk, maar indien we al die •bedragen eens ibij elkander tellen kon den, men zou ongetwijfeld groote oogen opzetten, niet gedacht hebbend, dat met zulk een ontspanning enorme be dragen gemoeid zijn, die zeer zeker in de ettelijke honderdduizenden loopen. Waarbij we dan het oog hebben op het totaal der zomervacantie-uitgaven van de breede lagen onzer Nederiandsche samenleving. Waarheen gaan die groote sommen, en wie ten slotte komen ze ten goede Welnu voor verreweg liet grootste ge deelte verhuizen zij, naar de zakken der buitenlandsche hotej- en pensionhou ders, mitsgaders het groote leger der genen, welke er hun .bestaan bij vinden om op' de een of andere wijze de be zoekers van hun land dienstig of ter wille te zijn, inderdaad trekt wat het buitenland oplevert, én dit is inderdaad niet gering, velen terecht aan. Men verrijkt door de grenzen van .eigen land over te steken, ongetwijfeld zijn blik op de wereld, men kan zijn kennis van land en luiden ontegenzeggelijk op ruime schaal1 vermeerderen, men kan zijn oogen doen genieten van buitengewoon zeldzame natuurtafereelen, kan steden en streken leeren ker.nen. wier kennis making onzen blik slechts verruimen kan en ons inzicht in velerlei zaken een grootere horizon verschaft. Zijn dit niet te verwerpen voordeelen, als we onze keuze gaan bepalen, waar we ons zo- meruitstapje zullen doorbrengen, daar komt nog een 'zeer belangrijke overwe ging bij. en .wel deze dat de buitenland sche munt, althans in de het meest voor een reisje in aanmerking komende lan den, zoo enorm goedkoop geworden is. dat we voor onze volwaardige Neder iandsche guldens, letterlijk handen vol van die buitenlandsche geldswaardige papieren ontvangen. Nu zijn weliswaar de prijzen overal zoo ontzaggelijk ge stegen, dat alles bijeen genomen, het toch nog een dure uitspanning worden kan, doch men heeft fen slotte het in eigen hand om te beslissen, hoeveel men kwijt wil zijn. Dat dit laatste soms wet eenigszins 'betrekkelijk genoemd mag worden, leert het geyal onlangs aan een tweetal landgenooten te Leipzig overkomen, die voor een enkelen nacht logies, des morgens de lieflijke som van maar eventjes 227.000 mark hadden neer te leggen. Maar dit is tot 'daar aan toe i in elk geval is het inderdaad mo staren. Eindelijk gelukte het hem ook. Toen het bruidspaar ten laatste alleen was, dankte Grete Joachim met harte lijke woorden. Joachim lachte, „Lieveling, wat praat je Ik w.as toch altijd goede vrienden met Adalbert Als men hen het tehuis maar niet tegen maakt dan komt de een vroeger, de ander later toch weer op den rechten weg Zij nam zijn hand en sloot ,een oogen- biik de oogen. Weer speelde een lachje om haar mond en daarna vertelde zij Joachim, wat haar broer haar dien mor gen had medegedeeld. „Maar verklap het niet aan papa. Adalbert heeft het m.ij zoo verzocht, maar voor jou wil i,k geen geheimen hebben." Hij Weef staan en beek zijn Bruid diep in de oogen. „Wij staan onmiddellijk voor den grooten stap, Grete. Ben je je er volkomen van bewust, wat je van de toekomst te verwachten hebt Ant woord' mij nog niet Reeds lang heb ik over de laatste beslissing met je willen spreken, ik kon alleen de rechte woor den niet vinden." Een bios overtoog haar gelaat, even aarzelde ze, daarna antwoordde zij vast „Als ik morgen met je voor het altaar sta, dan zeg ik ja uit den grond' van mijn hart ik heb gedaan, wat het juiste was. Het is waar, ik 'wil mij niet beter voordoen dan ik ben, de laatste twijfel' is pas gaandeweg verdwenen. "et heeft striid pekost. loac'hi gelijk om in deze tijden voor niet te veel Nederlandsen geld, het zich in het buitenland recht aangenaam te maken. Dat we nochtans niet onvoorwaardelijk deze, meer en meer insluipende ge woonte van velen onzer landgenooten, prijzen ikunnen, heeft deze overweging ten grondslag, dat we toch zoo gaarne zagen, dat een deel van die reusachtige bedragen, welke al te zaam voor louter genoegen aan het buitenland worden afgestaan, hier in ons eigen land ver teerd' konden worden. Waarlijk, het Nederiandsche hotel- en pensioembedrijf maakt een verre van gunstigen tijd door, eensdeels als gevolg van de alge- meene malaise, maar anderdeels juist door die zoo even vermelde begeerte van zoovelen om elders te zoeken, wat. indien men de zaken eens nader be schouwt, ten naaste bij oo-k wel binnen de eigene landspalen te vinden is een mooi, onzen geest en hart e" lichaam verkwikkend vacantieoord. Of denkt men werkelijk dat het eigen land de moeitrj van een nadere beschouwing niet zou loonen Vraagt dit maar eens aan degenen, die niet elders zijn gaan zoeken, wat zij in hun eigen vaderland als het ware voor het-grijpen hadden. Integendeel, velen zijn ons bekend, di.e de nu eenmaal in sommige kringen aangenomen sleur van het „in al|es voortreffelijke 'buitenland" volgend, steeds over de grenzen gingen om hun vacanties te vieren, dooit, die door veelal toevallige omstandigheden er toegeko men, het eens voor een keer niet zoo ver maar meer nabij te zoeken, en nu volmondig erkennen moesten „Wat is ons eigen kleine land toch schoon en aan ons zelf onbekend". Inderdaad, zoo is het En indien we dan overwegen, hoe juist in tijden als deze, onze nijvere 'bevolking geen en kelen steun ontberen kan, en allerminst de breede schare van hen, die het voor een groot gedeelte in hun .bestaan, van de zomergasten hebben moeten, dan dunkt ons, is het niet geheel te verant woorden, als er weer honderdduizenden in het buitenland worden uitgegeven, die met niet mïnder genot en voldoening hier .besteed konden zijn, ten bate van ons aller welstand. Den Haag Woonstad. Al sinds vele jaren worden allerlei groote en grootsciie plannen gekoesterd ten opzichte van de residentie als woon stad. Die plannen leven meer in de hoof den van vele residentiebewoners dan in die van het gemeentebestuur. De trek van Rotterdammers naar Den Haag als hun woonstad is zeer groot geweest. Door de slechte tijden is dit wel eeniger- mate geluwd, maar juist daarom was het zaak beducht te zijn aan hetgeen te wachten is als de algemeene toestand eens herstellen mocht. Het groote plan van een directen verkeersweg van Den Haag naar Rot terdam is wel een der voornaamste gedeelten van het algemeene plan. Het zijn de rijkste die zich de weelde kun nen veroorloven van het forens-schap en deze zullen aan het auto-vervoer de voorkeur geven. De verbindingsweg naar Rotterdam is over het algemeen zeer ongelukkig. Zelfs van Den Haag Deze openhartigheid trof hem diep en maakte hem gelukkig hij streelt iiefkoozend over haar blonde haar en zeide geen woord, hij had geleerd be scheiden te zijn. Zijn leven was er voor, een zegen te zijn voor de verdrukten en hij deelde graag mede uit .de volheid van zijn hart Aan het altaar stond de predikant van Suderlohe, een ecih.te dorpsdominée. Zijn baardeloos gezicht zat vol met duel-litteekens, het dunne blond-grijze vrij lange haar was naar achteren ge borsteld, en op zijn toga droeg hij. het ijzeren kruis. Hef was een flinke, krachtige man de staalgrauwe\oogen en de hoekige kin, de luide stem verrie den het. Hij hield zijn schaapjes onder tucht en ging in de geheele omgeving door voor iemand die van zijn hart geen moordkuil maakte. Overigens had hij moeite om met de geestelijke talenten, die God hem had gegeven te woekeren. De huwelij.kstoespraak had hem meni- gen zweetdruppel gekost. Zijn landheer, majoor von Dankersbach, was niet iemand om mede te gekscheren en de eerlijke predikant vond dit huwelijk een zonde en schande.. Daar stonden de twee nu voor hem, slechts door vijf personen omringd, den vader en broeder der bruid, ritmeester von Blottstedt, den rentmeester en zijn vrouw. Uitnemende mensohen, het jon ge paar, ieder op hun manier, maar voor het huwelijk niet geschikt. Men hoorde in zijn toespraak, dat hij moeite had ziin toorn te bedwingen maar ten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. B naar Delft is het allesbehalve bestvan Delft naar Overschie is niet veel beter en het dorp Overschie is één en al in convenient voor het verkeer. Hoe het nu staat met het plan van een enormen boulevard rechtstreeks van Den Haag naar Rotterdam, is ons niet bekend waarschijnlijk rust het bij c!e talloos veie plannen die door de bezuiniging in het archief zijn opgeborgen. Dit is waarlijk jammer, en wij kunnen deze methode van bezuinigen maar niet toe juichen. Over het algemeen weet men geen bepaalde richting te geven aan het zuinigheidsbeginsel. Het voornaam ste bestaat in het niets-doen en het uit stellen van alles waf in normale tijden gedaan zou zijn. Daardoor wordt in hooge mate de werkloosheid in de hand gewerkt en de gelden, die ter bestrij ding daarvan worden aangewend, moe ten worden betrokken uit de opbrengst van de werken, die wei zijn uitgevoerd, zoodat deze ten slotte duurder worden, hetgeen op zichzelf alweer niet bevor derlijk is voor de uitbreiding van de werkgelegenheid. Wanneer belangriike werken, die in de naaste toekomst noo- dif zijn en die in normale tijden uitge voerd zouden zijn. thans worden uitge voerd. dan is dat in vele opzichten van gewicht. De overheid, die het benoodig- de geld kan leenen en over langeren ter mijn aflossen, verkeert in een zeer be voorrechte positie en is niet door geld nood in de onmogelijkheid om werken uit te voeren. Terugkeerende van deze uitweiding willen we dus concludeeren dat de aan leg van den grooten verkeersweg Den HaagRotterdam thans zeer urgent is en het oogenblik voor de tenuitvoerleg ging zeer nabij. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft zich nog nimmer over de beteeke- nis van dezen weg uitgesproken en dat achten we een bedenkelijk verschijnsel. Den Haag is een woonstad bij uit nemendheid en merkwaardig is het, dat hoe langer hoe meer de trek van Rot terdammers hierheen is. Op Zondagen krioelt het in de duinen bij Wassenaar, op den strandboulevard van Schevenin- gen. zelfs in Kiikduin van Rotterdam mers. die er hun vrije dag doorbrengen. Kijkduin, dat een mislukt badplaatsje- was. heeft kans heel wat in beteekenis te stijgen, wanneer er een betere ver binding tot stand is gebracht. De eer ste poging daartoe is de motorbus, een on de rails van de Westlandsche stoom tram rijdende bus die door een motor wordt voortbewogen. Naar de verhalen rijdt deze bus zeer prettig en zacht, het tegengestelde dus van de Westlandsche tram. die een van die voorwerelcische" rammelkasten is, al sinds evenveel tijd uit de mode als zij in dienst zijn. Het is met het isolement van het Westland altijd droevig gesteld ge-.- weest. De tram heeft slechts gedeelte lijk dit isolement opgeheven en veel beter kon het niet, totdat de fiets ver scheen, die een veel verdere opheffing van de eenzaamheid bracht, toen de mo torfiets en de auto, en nu is er geen punt meer dat niet heel snel verbinding heeft met Den Haag, Delft of Rotter dam. Den Haag slokte Loosduinen op. Zal Loosduinen-aan-zee niet een nieuwe woonstad worden laatste zegende hij toch het paar in. Ziezoo, dat was achter den rug hij ging zijn vrouw afhalen voor het ïuwe- iijksmaal 'bits en zwijgend liep hij naast haar. De .kleine gezette predi kantsvrouw in haar zwart zijden japon snoot van opwinding dikwijls haar neus. „Emma bewaar je 'kalmte". „Mijn hemel, ja Pauk maar ais men..." „Geen woord anders komt er een schandaal." Zij liet het hoofd hangen en zweeg. Het was van haar man nog te verwach ten dat hij ide dochter van zijn landheer nog eens de waarheid zeide als men hem prikkelde. Juist omdat hij zooveel van 'Grete had gehouden Maar de maaltijd verliep zonder inci denten. De majoor dronk op de familie Blottstedt, de ritmeester op de Dankers- bachs en de predikant op het bruids paar. Kort en bondig werd gezegd, waf gezegd moest worden. W.ussow zat aan de linkerhand der jon,ge vrouw, maar hij sprak slechts weinig met: haar. Nu boog hij zich tot ih,aar. „Waarde nicht, dit glas Duitschen Rijnwijn op uw bijzonder welzijn Zij keek hem aan en greep naar haar glas haar smalle hand omvatte het krampachtig zij had een blik geslagen in zijn door verdriet verscheurd hart, doch na een kort oogenblik van aarze len, antwoordde zij luid en kalm „Ik dank u, neef en drink op uw welzijn I" fWYirrit vp.rv.nXfrsi. 1

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1