AG RG" OP looms, REE MS leMleisje 3nstb©de Maatschappij m owari NO 109 61e Jaargang BINNENLAND EID RQ. Jsingen, van 1234, en |e en Izen 1 _39.50 enz. ÏÖ.60 enz. BROEK 132.50 enz. 16.75 enz. •an- (.60 ÏGHNHE1D |RKT iT WEG ag 12 Mei nds 10 uur. )ONTINE TAND- |r potje 25 ct. HAARKLEUR- |r flacon f 1.65. anden bij E R M A N. Bellamypark 37. n, veel 'vrijen tijd biedt zich aan voor ?DER of daar- Inkomende bezig- fies .billijk. Brieven pureau „Vliss.Crt." TEHOUWER.Bad- vraagt tegen 1 stbode ig kan koken en teneden de 25 jaar res Mevrouw PA- ïuwenüijk 7. ÏSJË Ires: LIENSKOK, ddelb.-Rotterdam gelegen plaatsen. AN PASSAGIERS JEN EN VEE. i. nu T. Efltt dei T.l. II ra. uk a 8 n 9 m 8 m 9 VLISSINGSCHE COURANT WOENSDAG 9 Mei BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren i 2.20 per drie maanden. Franco hoor het geheele rijk 22)0. Week-abon- nementen 17 cent alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk" jmmmcrs 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen ran 5 regels 65 centiedere regel meer cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Wegens den Hemelvaartsdag zal de „Vlissingsche Courant" Donderdag 10 Mei niet verschijnen. les t« beKomdu •V. Tranap. en ürven 3. VOS, 1 EENHOORN, Tul 1GS ÏO3TERH0UT, Tt-1 8J1. ■BUITENHEK, T«1 10 KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Dienstweigering. Minister Heemskerk was tevreden over de instemming die het ontwerp op de dienstweigering had verworven. Aan zijn beantwoording der vragen ging een algemeene bespiegeling vooraf over het goed recht der overheid' om de burgers voor militairen dienst op te roepen. Uit oe roeping der overheid leidt ieder af, dat het haar plicht is zichzejf te hand haven zoowel in het binnenland als te genover het buitenland. Indien, aldus de Minister, deze plicht niet bestond, waar blijft dan het Volkenrecht De wereld zou dan beh-ooren aan dengene die het stoutmoedigst een eisch stelt. Voor den Minister staat het dus vast dat de over heid desnoods gewapenderhand de on afhankelijkheid heeft te verdedigen en daarvoor de burgers op te roepen. Uit de moeilijkheid1 wat de kwestie van het geweten is heeft de Minister zich gered door de bekende leer van de gemeene gratie. Het geweten is het luisteren naar de stem van God. De ongeloovige kan dan ook een geweten hebben omdat hij in zijn hart gedreven wordt door een goddelijk gebod, al be seft hij diat zelf niet. Een gewetensbe zwaar ikan dus objectief aanwezig zijn zelfs a| ontbreekt het goddelijk geloot. In de Grondwet is bepaald dat ern stige gewetensbezwaren vrijstelling be zorgen kunnen van krijgsdienst. Uit deze bepaling concludeerde de Minis ter !o. dat vrijstelling van krijgsdienst niet zegt dat daarvoor geen andere staatsdienst in de plaats mag worden gesteld 2o. dat de gewetensbezwaren nader moeten wonden gedefinieerd om le voldoen aan de omschrijving ernstig. Wie gehoorzaamheid aan de overheid verwerpt, handelt revolutionair hetgeen onmiddellijk blijkt wanneer massaal dienst geweigerd zou worden. De ge wetensbezwaren kunnen dus alleen be staan bij hen die wel de gehoorzaam heid aanvaarden, maar zich op hun religieus bezwaar beroepen. Het ernsti ge van de gewetensbezwaren moet objectief ernstig zijn. Daarop komt ten slotte de gansche regeling neer. Allen die dienstweigeren zullen niet vrijgesteld kunnen worden. Misschien wordt er later voor dezen eens iets gedaan bij een herziening van on-s strafstelsel. Zij blijven dus aange merkt als misdadigers. Van uitbreiding van het begrip gewe tensbezwaren was dus geen sprake. De lichting 1923 zal reeds van het wetje kunnen profiteeren omdat deze is aangezegd, dat zij die gewetensbezwa ren hebben, uitstel kunnen vragen, zoo dat zjj ten slotte op deze regeling een beroep kunnen doen. Tegen de interpretatie van de Grond wet van den Minister kwamen de ver dedigers der uitbreiding van hef ont werp met nadruk op. De Grondwet spreekt van ernstige gewetensbezwaren en het is dus aan den rechter overgela ten te beslissen wat „ernstige" zijn, maar het gaat niet aan dat de Minister nu eens in een apart wetje zal gaan vertellen wat z. i. wel en wat niet ern stig is. Hierdoor legt hij een beperking aan het Grondwetsartikel aan, dat aller minst de bedoeling is geweest. Volgens den Minister was het anders de ge wone wetgever heeft de Grondwet te interpreteeren en dat deed hij nu. De wetgever zegt wat ernstige bezwaren zijn en daaraan heeft dc rechter zich te houden. Voor de uitbreiding van het begrip gewetensbezwaren stemden de socialis ten, de communisten en de vrijzinnig democraten, 24 in totaal tegen 41 die voor het regeeringsarti,kel waren. Evenmin aanvaardde de Regeering een amendement om geen invallers voor de vrijgestelden te zullen eisthen. Voor lederen vrijgestelde wordt steeds een ander in dienst geroepen en dus wilde de Regeering hier geen uitzondering. Eén wijziging -is aanvaard. Zij die militaire voor-oefeningen hebben ge bigd en dan dienstweigeren zullen nu met meer profiteeren van de voordeelen van die voor-oefening. De Regeering "am het desbetreffende amendement rieckers over. In eer, speciaal' artikel wenschte als nog de heer Van Zadelhoff op te nemen dat de positie van dc 'dienstweigeraars die niet onder deze wet vallen, nader za! worden geregeld. De minister ver klaarde dit natuurlijk onaannemelijk, want het bracht personen onder de wet, die in art. 1 er uit gehouden zijn. Van artikel werd het verlangde toen een motie, die later wordt behandeld. Het wetsontwerp is aangenomen met 62 tegen 2 stemmen. Tegen de com munisten. De zomertijd. De heer Braaf, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van binnen- iandsche zaken, en landbouw de volgen de vragen gesteld Kan de minister mededeelen, waarom, in afwijking van de gewoonte, het Ko ninklijk besluit, waarbij de datum van invoering van den zomertijd voor dit jaar is vastgesteld, geen einddatum noemt Is de minister bereid alsnog dezen einddatum te noemen Meent ook de minister niet, dat de einddatum zoo vroeg mogelijk moet vallen, opdat de last van den zomertijd zoo kort mogelijk dure „De Telegraaf" en „De Courant". De heer W. Broekhuys seint aan, het Bureau Vaz Dias de volgende verkla ring uit Heerlen d.d. 8 Mei Terugkomende van een buitenland- sche reis lees ik een verklaring van den heer Hoidert en bevestig de tegenspraak van den heer Schroder. De heer Schro der bezocht mij in opdracht van den heer Hoidert te Montreux en bood mij namens 'hem „de Telegraaf" en „de Courant" aan voor vier milüoen gulden. Hij verzocht mij. indien ik voor dien koop iets voelde, te Parijs met den heer Hoidert te confereeren. Daar ik tot koo- pen voor dien prijs bereid was, heeft deze conferentie plaats gehad. De heer Hoidert bevestigde toen de gegeven op dracht, doch beweerde, dat hij voor ge noemd bedrag alleen zijn aandeelen wilde afstaan en hij met inbegrip van de aandeelen van mr. Hulsman het dub bele zou moeten vragen. Ziende, dat ik niet genegen-was'hierop onmiddell ijk in te gaan, gaf de heer Hoidert te kennen, dat hij thans nog wilde overwegen of •hij bedoelde bladen nog wenschte te verkoopen. De malversaties te Maasdam. Naar aanleiding van de berichten over malversaties te Maasdam heeft „de Tel." ter plaatse een onderzoek inge steld. De zaak, die zicli voorgedaan zou hebben, betreft een zuiver particuliere aangelegenheid van het hoofd der ge meente, die op het moment ziektever lof heeft. In den distributietijd heeft Maasdam vaak zijn „distributie"-leeningen gehad. Zoo was de laatste door der, raad goed gekeurde leening groot 8000, door de firma Schoonderbeek te Oud-Beijerland verstrekt. De 8000 waren den gemeen te-ontvanger (i.e. den burgemeester, die beide functiën waarnam) ter hand gesteld, die de gelden op de gewone wijze verantwoordde. Echter, de tirma Schoonderbeek failleerde en toen zag de curator uit de boeken, dat ten laste der gemeente Maasdam een geldleening was gesloten, groot 15.000. Bij onder zoek bleek, dat de burgemeester zijn particuliere aangelegenheden met die der gemeente (had verward en hij voor eigen rekening f 7000 had geleend on der voorgeven dat ,d,it geid voor de ge meente 'bestemd was. Toen de vergis sing ontdekt was, stortte de burge meester 7000 bij den curator, waarmee deze aangelegenheid geregeld was. De raad verklaarde, -dat de burgemeester volkomen gerehabiliteerd was en de gemeente geen schade had geleden. Het onderzoek, dat thans plaats heeft, gaat over een dergelijke aangelegen heid. Hierbij heeft wederom een verwik keling plaats tusschen de financieeie aangelegenheden van de gemeente en de particuliere zaken van den burge meester. Het is dus een zaak, die den burgemeester als particulier raakt en Waar de gemeente buiten staat, daar de gemeente in den distributietijd- .geen enkele leen in,r meer voteerde en de ge meente-ontvanger geen van leeningen afkomstige gelden meer ontving. Vandaar, dat het provinciaal -bestuur van Zuid-Holland zich niet competent achtte en de justitie van Dordrecht, onder welk ressort Maasdam thuisbe- hoort, in 'de zaak mengde. Dit onder zoek is thans nog in vollen gang en de officier van justitie achtte het niet ge- •wenscht, zich in dit stadium nader uit te iaten-. De geleende sommen moeten vele duizenden bedragen het juiste totaal' is op het oogenbli-k nog niet bekend. De gemeentenaren en hunne vertrou wensmannen tasten omtrent deze zaak volkomen in het duister. Inftisschen ver wonderen zij zich niet over den loop der zaken, daar zij het als iets geve-ons beschouwen, dat de burgemeester de medezeggenschap van den raad be schouwde als een formaliteit. Hij deed, als gemeente-secretaris meestal de za ken eigenhandig af en wanneer de twee sociaal-democraten in den raad soms al inlichtingen we'nschten, dan achtte de meerderheid 'f niet noodig en schaarde men zich aan de zijde van den burge meester. Daarbij moet erkend worden, dat de gemeentenaren het bestuur van den heer K., die zijn vader in het burge- meesterijjk ambt was opgevolgd, ten zeerste roemen en van zijn eventueel heengaan met leëdiwezén zullen kennis nemen. Stads= en Provinciemeuws VLISSINGEN, 9 MEI. Regeeringsjubfleum van H. M. de Koningin. In verband met het communiqué, het welk berichtte, dat H. M. de Koningin alleen te Amsterdam gehuldigd wensch te te worden, dieeit 't Prov. Huldigings comité -mede dat er ernstige pogingen zullen worden aangewend, H. M. alsnog te verzoeken Zeelands hoofdstad met een bezoek te veneeren. De ligging van sommige eilanden, waar juist het en thousiasme om deel te nemen aan de provinciale buldebetooging bijzonder groot is, maakt het onmogelijk gebruik te maken van extra-treinen. Waarom dan ook genoemd comité het buitengewoon op prijs zou stellen zoo onze geliefde Koningin aan het krachtig verlangen van duizenden Zeeu'wen wilde voldoen, om persoonlijk de betooging van trouw en aanhanke lijkheid van het Zeeuwsche volk te Mid delburg in ontvangst te nemen. Gemengde Zangvereeniging, Voor een volle zaal gaf bovenge noemde vereeniging gisterenavond in het Concertgebouw Der Messias, het alte, doch imtriër nèue werk van Handel. Als medewerkers had ze een keur van solisten, wier zang zeer veel heeft bijgedragen tot het slagen -der uitvoering. Want deze fs een succes geweest. Reeds de inzet van het orkest gevolgd door de tenor recitativ Trogtel Zion was goed. De medewerking van den heer Denijs heeft ongetwijfeld velen bewogen dezen avond te reserveeren. Zijn zang was al leen reeds een gang naar het Concertge bouw waard. In volle pracht klonk zijn stem en maakte vooral in het laatste gedeelte Warum entbrennen die Heiden en in 'het bekende Sie schaltt, die Po- saun een onvergelijkelijken indruk. We kunnen hem slechts danken, dat hij ons heeft doen genieten en de bekoring on dergaan van zijn machtig geluid. (Mej. Sienna Masthoff voldeed ons in liet eerste gedeelte niet zoo goed in het 2e en 3e deel bleek ze pas o-p dreef. We noemen in het bijzonder haar persoon lijke opvatting en weergave van Ich weisz dasz mein Erlöser iebet. Door liet staccato zingen van Denn Christ ist erstanden, deed ze de kern van deze aria prachtig naar voren komen. Dat ■leefde ze niet alleen in, maar ook u'.t. Van de alt, mej. Jeanne Quist, kunnen we dit niet geheel zeggen. Ofschoon haar geluid beschaafd is, toonde ze meermalen een zekere gereserveerdheid in haar voordracht, waardoor de indruk te zwak was. in haar eerste aria van het tweede deel bewees ze toch óók, zich te kunnen geven. Hierin konden we haar het meest waardeeren. De heer Le Cointre beschikt over een mooi geluid en in zijn antwoord op de Bas-aria Aber der im Himmel wohnet toonde hij zich in zijn volle kracht en maakte mede het le gedeelte na de pauze tot een schitterend geheel, waar bij het koor zich in het Halleluja waar dig aansloot. Wat het koor betreft, hebben we op de „mannenafdeeling" gewonnen. Wei ziin de tenoren niet altijd sterk genoeg, maar de zwakke steê in zoo menig en semble, en de wanhoop der diverse diri genten, schijnt op voor de vereeniging gelukkige wijze langzamerhand te ver dwijnen. De inzet van het mannenkoor na de pauze klonk massaal en zuiver. Met groote toewijding en' vuur heeft het koor zijn taak vervuld. We wijzen alleen on een enkele maal, dat een der vrou welijke koristen haar ijver overtrof en te vroeg inviel. In 't algemeen geven we in overweging, als eenmaal het koor op het podium is, geen zichtbaar contact meer met het publiek in de zaal te on derhouden. Groote steun verleende het orkest dat met élan (onder de le violen soms té veel) de uitvoering heeft gedragen. De pastorale in het le gedeelte was voor het orkest een gelegenheid, door goed samenspel ons ook uitsluitend in strumentaal genot te schenken. We kunnen ons volkomen aansluiten bii het slotwoord van den voorzitter tot den dirigent, den heer Hans Cleuver, gesproken. Bezielend leidde hij den ge heel en avond en het mag voor hem een voldoening zijn, dat het hem gelukt is, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN \rouvAje,zo] ik'n doosje toiletz&cp vooi* jemee. brengen? „Vvelneen jongen, ik vvasck me nD 'n poos met ,SgdIigkt die *5 uitstekend,Vönt2e b^ackt voor de kuid en Reeft een fnSScbcgeur. j?)oVeri/ dien is Z.e goedkoop, Wat dus weer kezuinigen i$. het eerste groote werk, door de ver eeniging gegerven, met zeer bevredigend resultaat uit te voeren. De heer Kuiler bleek een uitstekend pianist niet alleen, maar ook eminent begeleider. Hem was wel een der zwaarste roilen toebedeeld. We gelooven. dat de vereeniging op den goeden weg is. Volhardende studie, toewijding en vooral absoluut gehoor zamen ,aan de leiding, ziin de drie voor waarden, welker vervulling dan ook het slagen vanzelf medebrengt. Alieen de inrichting van het po dium zou een bezwaar kunnen zijn. Voor grootere werken, met volledige or kestbezetting, is het te klein, en 't aan brengen van een „kuip", waardoor het geluid meer in de zaai wordt gebracht (thans waren vooral de tenoren soms gehandicapt door te veel achteraf staan) zal bezwaren ontmoeten in ver band met de beperkte ruimte in de zaai. Een concertgebouw, dat ook gelegen heid' biedt, urootere werken te onder nemen, zonder dat het orkest of koor in verdrukking komt, zou ook in Vlis singen geen weelde zijn. Aan het slot der uitvoering bracht de voorzitter der vereeniging dank aan dirigent en medewerkenden, waarbij de eerste en ook de heer Kuiler en mevr. BrandBekker. stoffelijke blijken van dank in ontvangst hadden te nemen. Ook de dames-soiisten hadden bloemen. Overtreding' vleeschkeuringswet. Een agent van politie constateerde gisteren in de slachtplaats van een sla ger alhier een overtreding der vleesch keuringswet. Den politie-beambte bleek dat een varken niet, zooals .de wet voor schrijft, meohanisch was bedwelmd, doch met een stuk ijzer op den kop was geslagen, hetgeen speciaal is ver boden. Voorts bleek den politic-beamb te, dat het varken was opgehangen, terwijl het nog leefde. Dat is mede niet toegelaten. De wet schrijft zelfs voor, dat'ophanging pas mag geschieden- als na uitbloeding blijvende 'bewegingloos heid is ingetreden. Naar ons iwordt medegedeeld, wordt met genoemde wet door vele slagers zoogenaamd nog de hand gelicht. Hier ter stede zal -de politie evenwel streng gaan optreden. Aanrijding. Op den hoek van de Hendrikstraat en den Koudenhoek had gisteren een aan rijding plaats tussohen een auto, welke uit den Ko'udenhoek kwam en een jon gen, die blijkbaar zijn tegenwoordigheid van geest verloor en voor de auto bleef draaien. Alhoewel de chauffeur krach tig remde, vermocht hij een aanrijding niet te voorkomen. De jongen kreeg een kleine ontvelling aan de (knieën. Hem werd medische hulp verleend door den marine-arts. -» Baldadigheid. Opnieuw werdien jeugdige knapen van 7 en 9 jaar door de politie naar het bureau gebracht wegens het inwerpen van -een spiegelruit bij; het zgn. voetbal len. Resultaat de ouders krijgen weer heel wat last met de politie, die her- wei zal noodzaken de aangerichte scha de te vergoeden. --j— Kiïc otecdo ie de liefde... Eenlge dagen geleden maakten wij melding van een ruziemakend, zeer jeugdig echtpaar, waarbij zelfs de bu ren bemiddelend moesten optreden. De man vond het -beter de echtelijke woning te ontvluchten en een onderdak te zoeken -bij zijn hier wonende ouders. Theoretisch was dit denkbeeld wellicht gemakkelijk uitvoerbaar, doch de prak tijk bleek zich daartegen te verzetten, vooral, toen de man een exodus op groote schaal voorbereidde, nl. het ver voeren van z-ijn meubelen en ander huisraad, waarvoor hij een ellenwagen had ontboden. „Dan het kind ook me- denemen", -besliste zijn wederhelft, waarop het drie weken oud' zijnde kind je een plaatsje in den -wagen werd1 ge geven. Dit laatste was evenwel niet 's mans bedoeling, waarop het kindje wederom in handen van- de moeder overging. Dit herhaalde zioh- nogeenige malen, totdat een der familieleden zich over het arme wezentje ontfermde. Onder politie-toezicht had vervolgens de „verhuizing" plaats, -Want de buren hadden partij getrok-ken voor de vrouw, zoodat de man er wellicht minder -goed- zou zijn afgekomen, indié» de politie niet aanwezig was geweest. Aan den kantoorknecht bij de poste rijen alhier, L. Everaars, is tegen 1 Juni eervol ontslag verleend. Aan de Technische Hoogeschool te Aken legde met goed gevolg bet candi- daats-examen voor civiel ingenieur af de heer J. van de Pol, geboren te Vlis singen. Het eerste concert, door het Middel- burgsch Muzikkorps op het Molenwater te Middelburg te geven, is voor dit sei zoen. bepaald op Vrijdag 18 Mei, des avonds 8 uur.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1