DRAGON' riten ano5s DINSDAG 8 MEI NolOS RK i biedingen aanvragen mt-Miei. IaT passagiers ren en vee. BINNENLAND FEUILLETON Door Duisternis tot licht INGEZONDEN STUKKEN JJ i 11.75. gevraagd flinke Ie getuigen onnoo- le melden. |u „Vliss. Courant" [koop van Choco- lile-Iis, tegen vas «revisie bij j. W «DE, Walstraat 98 lapark 129. MfWlt Iddeib.-Rotterdam gelegen plaatsen. /let r. MM. iB. Ill I. KOtt Tl. IB 9 fiies U bekomen |F y. Tranap. en Eïïp pirven V03, 'a*L I EENHOORN, Tel. 163 OOSTEEHODT,Tel. 8» t, pTTTTKNHEK Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IC cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Koning Haakon te Amsterdam. Den 5en Juni a.s. wordt door H. M. de Koningin het officieel bezoek tege moet gezien van Z. M. den Koning van Noorwegen. De koning, die voornemens is, de reis per oorlogsschip te doen. zal dien dag te Amsterdam aankomen en den 7en Juni weder vertrekken. De bioscoopwet. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tof bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop, wend van verschillen de zijden critiek geoefend op de hou ding in deze aangelegenheid door de regeering aangenomen. 'Toen over het oorspronkelijk ontwerp beraadslaagd ■werd, heeft de regeering hare houding tegenover de ingediende amendementen bepaald, Daarbij bleek zij haar eigen voorstel als het eenig juiste te be schouwen. Toch is zij thans gekomen met een nieuw voorstel, waardoor ach teraf de eerst teleurgestelde voorstellers van amendementen worden bevredigd. De leden, die dezen gang van zaken in herinnering brachten, stelden bij de be oordeeling daarvan op den voorgrond, dat het niet aannemelijk is, dat de aan vankelijke houding van de regeering gebaseerd zou zijn op een kansbereke ning betreffende 'net oordeel der Kamer. Verscheidene leden, die zich 'bij de behandeling van het oorspronkelijke ontwerp hadden uitgesproken tegen keuring van films, bestemd voor vol wassenen, verklaarden hunne opvat ting te dezen aanzien te handhaven en het zeer te betreuren, dat de rëgeering in het tegenwoordige ontwerp deze keuring wederom heeft opgenomen. In afwijking van het algemeen gel dende, in de verordeningen op de open bare vermakelijkheden in overeenstem ming met artikel 188 van de Gemeente wet neergelegde beginsel, dat de uit voering van die verordeningen is opge dragen aan den burgemeester, wordt in het wetsontwerp de uitvoering van de bepalingen over het verleenen enz. van bioscoopsvergunningen opgedragen aan burgemeester en wethouders. Hierdoor wordt een tweeslachtige toestand ge schapen, welke slechts verwarring zou kunnen stichten. Ditzelfde is, naar werd opgemerkt, het geval ten aanzien van het ontworpen rechtvar hooger beroep. In het ontwerp mist men een definitie van het begrip „film" en van het begrip ..bioscoop-voorstelling", terwijl ook omtrent „wetenschap" en „openbaar" niets naders is bepaald. Voor een juiste toepassing der wet, achtte men een om schrijving van deze begrippen ten zeer ste gewenscht. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de gemeenteraden reeds thans de bevoegdheid bezitten het geven van bioscoopvoorstellingen te verbieden. Door in artikel 4 te bepalen, dat in {emeenten beneden de 20.000 zielen, de bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEUNK—VAN ROSSUM. 6) De eerste luitenant haalde onverschil lig de schouders op Wij zullen zien 1 Het is toch ieders persoonlijke zaak, wie hij trouwt, en waarom de kamera den er zich' zoo druk over maken, dat de majoraatsheer den Süderloher op de been heeft geholpen, zie ik niet in. Als een onzer vol schulden zit en de toe komstige schoonvader ruimf ze uit den weg, vindt ieder dat vanzelf sprekend." „Omgekeerd zou het nu plotseling een akelige geschiedenis zijn." „Nu neen, zoo 'bedoel ik hef niet "laar de doodzieke man „Wil haar, die hij liefheeft voor zijn heengaan geborgen weten, dat is al les •Ja, maar de beide neven „Ach, laat er ons over zwijgen. Je "ebt gelijk, beste Pratorius, wij zullen wel zien Ik heb een geduchten dorst, 'aten wij dien in het Kasino gaan weg spoelen 1" Wussow von Biotistedf bewoonde sehuin tegenover de kazerne een kleine villa. Toornig wierp hij in zijn werkkamer If ,en ?.at>el op de chaise longue, slin- Wae zijn karwarts in een hoek en liep gemeenteraden onder goedkeuring van <ie Kroon kunnen bepalen, dat geen ver gunningen tot het geven van bioscoop voorstellingen zullen worden verleend, wordt naar de meening dezer leden een ernstige inbreuk gemaakt op de autono mie der gemeenten, wordt deze name lijk voor zoover het de regeling van het bioscoopwezen betreft voor gemeenten boven de 20.000 inwoners geheel opge heven, terwijl zij voor gemeenten, welke beneden het genoemd aantal inwoners blijven, door het vereischte van goed keuringdoor de Kroon aanzienlijk is in geperkt. De hier aan het woord zijnde leden verklaren op grond van het door hen aangevoerde, hun stem niet aan dit artike! te kunnen geven. Andere leden voerden hier tegenover aan, dat, nu de regeering het bioscoop vraagstuk eenmaal heeft getrokken bin nen den kring van het algemeen belang kwalijk meer van beperking van de autonomie der gemeenten, kan worden gesproken. Eenige leden vonden in de 'boven weer gegeven beschouwing aanleiding tot het stellen van de vraag of ook de regeering op het standpunt staat, dat de gemeenteraden reeds thans de be voegdheid hebben het geven van bios coopvoorstellingen geheel te verbieden. En zoo de regeering, zich niet op dit standpunt stelt, is het dan haar bedoe ling, door de opneming van dit artikel in deze wet een nieuw beginsel in ons staatsrecht te introduceeren De leden hier aan het woord, meenden zich' hun stem over dit artikel te moeten voorbe houden. totdat zij van het antwoord der regeering op deze vragen zouden heb ben kennis genomen. Verscheidene andere leden wezen er op, dat weliswaar volgens de tegen woordige jurisprudentie van den Hoo- gen Raad de bevoegdheid van de ge meenteraden zeer ver gaat, doch dat he- toch nog dubieus is, of een alge meen verbod van bioscoopvoorstellin gen door den gemeenteraad geoorloofd is. Daarom wenschten zij ook aan de op neming van het onderhavige artikel in de bioscoopwet hunne medewerking te verleenen. Intusschen zouden deze leden gaarne de grens van 20.000 zielen en de goedkeuring door de Kroon uit dit arti kel zien geschrapt. Een nieuwe Indische leening. Bij, de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het aangaan van een nieuwe Indische leening van 400 millioen ter dekking van vlottende schuld van 315 millioen en een ver moedelijk tekort over den geheeien In- dischen dienst i924 van 85 millioen. De bedoeling is naar gelang der om standigheden, hetzij in Nederland en Ned.-indië, hetzij in het buitenland dan wel in beide, successievelijk tot plaat sing van gedeelten van het geheele be drag wordt overgegaan. Gerechtvaardigde ontstemming. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel meldt ons Onder het personeel der Intercommu nale Tramwegen heerscht groote ont stemming over de wijze waarop door het departement van waterstaat met zijn belangen wordt omgesprongen. Sinds einde 1917 is de gewijzigde Tramwet van kracht, welke Tram wet der regeering den plicht oplegt om de arbeidsvoorwaarden voor dit personeel vast te stellen. Sedert ae aanneming dezer wet heeft de organisatie voortdurend er voor ge ijverd om de arbeidsvoorwaarden gere geld te krijgen. Onder verwijzing naar deze wet weigerden de patroons de driftig rondom de talei. Hij ergerde zich over zijn zenuwen. Waar kwamen die opeens vandaan Was hij dan -een zwakkeling .geworden Het was toch te ,gek, te laten merken dat hij met den gang van .zaken nog niet verzoend was. De menschen zouden denken, dat het Joachim om een erfgenaam te doen was ■om hem in de kou te laten staan. Nu, oo,k dat was ten slotte wel te boven te komen. Morgen zou de verlo ving publiek worden en nu riepen de musschen het reeds van alle daken Hij moest nu eindelijk ook zijn gelnk- wensch aanbieden en dat was een dui vels moeilijk stuk werk Zoo heel on berispelijk vond hij zich opeens niet meer. Maar langer té aarzelen zou laf zijn geweest en dat zou slechts water op den molen voor de babbelzuchtige vrienden en 'buren geweest zijn. Dus vlug ontbijten, een bad' genomen en dan naar Siiderlohe gereden 1 Daar •was Joachim zoolang de zon aan den hemel stond. En over zes weken vierden de twee een vroolijke bruiloft. Een huivering ging hem over den rug. En nu zat hij' ermee. Wat voor gevolg trekking de wereld' daaruit zou maken, als hij met alle energie zich tegen het noodlot verzette, moest hem in een jammerlijk licht stellen, maar aan den anderen kant zich met slijk te laten werpen, zonder zich schoon te kunnen wasschen.... Nu, dan klemt een man van eer de tanden liever op elkaar en haalt de schouders op. arbeidsvoorwaarden zelfstandig te re gelen, terwijl de regeering voortdurend de uitvoering opschortte. Wel werd door de regeering met nadruk- ver klaard, o.a. op 2 April 1919 in de Twee de Kamer, dat do arbeidsvoorwaarden zouden worden vastgesteld zooals de regeerinig deze billijk achtte en dat daarbij, de financieele uitkomsten van de bedrijven niet als maatstaf zouden worden genomen. Verklaard werd ook, dat geen regelingen, 4e arbeidsvoor waarden betreffende, zouden worden goedgekeurd, alvorens .de Vakbonden waren gehoord. Dit laatste is door den tegeflwoordigen zoowel als door den vorigen minister blijkbaar vergeten, niettegenstaande de belofte bij herha ling is gegeven. De arbeidstijd, nïer een minimum werktijd' van 54 uren per week, werd vastgesteld zonder de organisaties te hooren. Een verlenging van den arbeids tijd tot een minimum van 57 uren per week werd door den minister ingevoerd na breedvoerige bespreking met de werkgevers, wederom zonder de orga nisaties te hooren, een adres der Neder landsche Vereeniging met betrekking tot dit punt, voor 2 jaar geleden inge zonden, bleef onbeantwoord. Ook heeft de minister bij een tram weg-maatschappij een Iconsverlaging goedgekeurd waarbij, het loon met een gemiddeld 60-urige arbeidsweek op een maximum van pim. 16.80 per week klwam zonder de vakvereeni- ging tie hooren. Toen door een Kamer lid den minister een schriftelijke vraag daarover werd gesteld, werd deze vraag niet beantwoord, maar werd door den minister om de kwestie heenge- draaid'. Erger wordt het nog, nu bekend is geworden dat de minister na voor 2 jaren aan de persorieelvertegenwoordi- gers te hebben bekend gemaakt hetgeen z.i. als arbeidsvoorwaarden moet fiel den nu er toe is overgegaan de tram wegen te berichten., zonder van te voren hieromtrent overleg te plegen met be trokkenen, dat een veel verslechterd Reglement Dienstvoorwaarden zijn goedkeuring zal krijgen, terwijl tevens aan de tramweg-maatschappijen is me degedeeld, dat geen toonregeling door hem zal worden .goedgekeurd welke niet is gebaseerd op den' financieelen toestand: der bedrijven. De ontstemming onder iet personeel vindt zijn oorzaak eensdeels natuur lijk in de materieele schade welke het hierdoor wordt berokkend, maar bovenal in de wijze, waarop de regee ring meent het eens gegeven woord te moeten „handhaven". Het personeel is algemeen van mee ning, dat het door de regeering is mis leid geworden en aan de hand der dos siers is ons hoofdbestuur niet in staat deze meening tegen te spreken. Wjj hopen, dat ten slotte zal blijken dat hej personeel de zaak te zwart inziet. Wanneer deze meening echter juist is dan zal de Volksvertegenwoordiging hebben in te grijpen en den minister moeten toonen dat deze handeling'van een bewindsman niet gedoogd kan worden. Want dan is deze zaak geen zaak meer van arbeidsvoorwaarden van ner- soneei, maar een zaak van publieke moraliteit geworden. HoldertBroekhuys. Naar aanleiding van het Zaterdag opgenomen communiqué omtrent on derhandelingen over verkoop van „de Telegraaf" aan den heer Broekhuys. ontvingen wij 't volgende communiqué Deze verklaring is geheel bezijden de waarheid. Maar ontzaglijk moeilijk was het toch te zwijgen, en bij alles een vriendelijk gezicht te zetten, moeilijk was dat voor Wussow Jacobus vrijheer von Blott stedt, die door de geheele wereld de wilde Wussow werd genoemd. Met de zich, steeds gelijkblijvende, vriendelijkheid werd Joachim von Blott stedt door zijn verloofde ontvangen, en al sloeg zijn hart vaak sneller, hij be- heerschte zich steeds. Nauwelijks een keer had hij .gevraagd, of zij een of an der te wenschen had betreffende de nieuwe inrichting en veranderingen in het slof Blottstedt. Daarmede had men ook nog tijd. Da delijk na de bruiloft zouden zij op reis gaan. Dezen keer had hij een ander doel gekozen. Hij wilde niet met kennis sen samen .komen, die jaar in iaar uit in dezelfde hotels te Algiers, Caïro of San Berno kwamen. De reis zou naar Madeira zijn en wel van Hamburg uit. Met een stil lachje had Grete hem bedankt. Veel woorden waren tusschen hen niet noodig, zij begrepen elkaar. Maar des te meer had de majoor last van zijn zenuwen. IHij maakte zich verwijten en hij schaamde zich voor de menschen. De dingen die te zijnen gunste spraken, kon hij toch niet gaan rondbazuinen Maar hij, zou den hemel danken, als die twee maar eenmaal w©g waren Nu ei! dan kreeg hij bepaald een aan val van woede op zijn oudsten jongen. „Kom maar eens, kom maar eens In opdracht van den heer Holdert heb ik mij, omstreeks 20 Januari, naar Zwitserland: begeven, waar de heer Broekhuys vertoefde ten einde dezen te bewegen „de Telegraaf' en „de Cou rant" van den heer Holdert te koopen. Den 25en Januari had te Parijs in mijn tegenwoordigheid tusschen beide hee- ven een bespreking plaats, die tof geen resultaat leidde. Zoo is de gang van za ken geweest en niet anders. J. C SCHRöDER. Intusschen handhaaft de directie van „de Telegraaf" en ,,de Courant" haar verklaring Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog eens u-we welwillendheid inroepen voor het geven van een ant woord aan X. Ik ben blij, heusch blij, dat X. mij waardig heeft bevonden om verder te polemiseeren. De Hondt heeft het ver bruid. Zonder eenige toestemming mag hii een candidatuur aanvaarden van de politieke weerhanen omdat... hij een candidaat voor de ITweede Kamer is geweest voor de Vrijdenkers, en nu raadscandidaat voor de S. P. Die aar digheid is goedkoop. èdftj verband is tusschen Socialisme en Vrije Gedachte weet X. natuurlijk- niet, want „Godsdienst is privaatzaak", en als dogmatisch S. D. A. P.-er Jjeb je toch rekening te houden met steï^nen van Christelijke arbeiders nietwrair Ter zake. Gebleken is nu wel, dat er een prin cipieel verschil is tusschen X. en mij. Over. wat X. schreef constateer ik, dat hij langs de kwestie heen redeneert. Ik' meert aangetoond te hebben dat le. de werkeloosheid een gevolg is van het huidige productiestelsel 2e. dat dg arbeider dus staat buiten de schuldvraag 3e. dat de kapitalistische maatschap pij verantwoordelijk moet worden ge steld voor den chaos waar wij momen teel in verkeeren 4e. dat niettemin wij uit practische overwegingen, de wefkeloozenkassen hebben aanvaard. 5e. dat wij Intusschen moeten strijden voor een premievrije werkeloozenver- zekering 6e. dat vooral den Federatieven, vak organisaties door den Minister van Ar beid zulke zware eische.i worden ge steld, dat de werkeloozenkas op den duur niet te handhaven is. Wat doet X. nu:? Hij begint met te vertellen, dat wii toch ook wel p-rac- tisch uit noodwendigheid de werkeloo zenkas aanvaarden. Maar uit boven staande conclusies, die ik in 't kort sa menvatte over wat ik geschreven heb, blijkt dit toch overduidelijk. Weer spreekt X. over een goeden uit bouw der werkeloosheidverzekering en negeert eenvoudig het feit, dat er in plaats van uitbouw, afbraak is te con- stateeren. Een enkel, voorbeeld uit vele moge mijn bewering bevestigen. Toen de dienst der werkdoosheidver- zekering een aanvang nam bedroeg voor de Fed. van Bouwvakarbeiders de bijdrage 10 cent per lid. Men wa® als werkeloos bouwvakarbeider 78 dagen trekkend, en ontving dan f18.per week. Ieder jaar werd die organisatie voor het feit geplaatst de bijdrage harer le den te verhoogen, zoodat een bouwvak- kifatste hij tusschen de tanden. Sedert gisteren spraken de verloofden elkaar met „je" aan, en de oude Dan- kersbach zat in zijn werkkamer en schreef eigenhandig de adressen der kennisgevingen. Joachim had er zijn secretaris voor willen laten zorgen, maar dat was bij den ouden man in verkeerde aarde gevallen. „Neen. mijn jongen, de teerling is geworpen, dat is mijn werk En als de menschen zien. dat ik zelf de adressen schrijf, zullen zij wel overtuigd worden, dat alles tus schen ons in de beste orde is." Het was scherp gezegd en Joachim had slechts de schouders opgehaald hij ging zijn schoonvader zooveel moge lijk uit den weg en dat vond de oude heel goed. Langzaam gingen de verloofden in den tuin op en neer. Joachim schilderde Grete in mooie woorden de heerlijkhe den van een zeereis, toen zij schreden achter .zich hoorden. Zij keerden zich om en zagen Wussow met rood hoofd voor zich staan. Grete kromp ineen, ziin komst was te onverwacht. Joachim had dadelijk een vriendelijk woord Maar. „Mijn wilde ritmeester, hartelijk welkom 1" Wussow boog zich reeds over de hand' van Grete, drukte er een kus op en zag haar recht in de oogen. „Wat een oud vriend u goeds toe .kan wenschen, freule, idat doe ik hier bij". Joachim klopte hem op den schou der „Beste Wussow, dat weten wij ingezonden mededeelingen. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur wor den verkregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing dér gal te regelen. Zij wer ken zeer zacht en hebben geen nadee- lige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 arbeider in Vlissingen 'het vorig jaar 72 cent per week moest gaan betalen. ■Maar bovendien werd de uitkeerngs- duur teruggebracht op 48 werkdagen, en als ik goed ben ingelicht is die uit- keeringsduur op 't oogenblik nog min der geworden. Nu spreek ik nog niet van technische wijzigingen, zooals klas- seindeeiing, de tijd dat men weer wer ken moet eer men weer uitkeering krijgt enz. Stel U nu voor hoe hoog de con tributie moet worden voor je vakver- eeniging, want bij die 72 cent moet de afdracht aan het H. B„ en voor plaat selijke actie moet men toch ook geld hebben. Bovendien schept de werkeloo- zenverzekering een ambtenarendom (omdat de administratie zoo uitgebreid en omvangrijk is), die toch ook u.f de contributiecenten betaald moet wor den. Alles bij elkaar genomen, dan con stateer ik, dat de contributie te zwaar wordt. ƒ1.201.50 contributie is geen kleinigheid. Wii zullen elkaar met overtuigen schrijft X., en dat ben ik met' hem eens, doch als X. het gegeven voorbeeld plaatst in het verband zooals hierboven uiteengezet, zal hii toch moeten toege ven, dat de uitbouw der werkeloosheid verzekering nog wei wat op zich zal la ten wachten. X. stelt de werkeloosheid- verzekering als doel, ik als middel, dat is het verschil. Door echter dit als doel te stellen X, worden de maatschappelij ke verhoudingen geconsolideerd. Nu heb ik nergens beweerd, dat de arbeider, die zich'in zijn vakbond tegen werkeloosheid verzekert, onverstandig zou zijn. De kwestie verstandig of on verstandig heb ik niet op het tapijt ge bracht. Dat deed X. En mii wat in de schoenen te schuiven wat ik n'iet heb, geschreven is niet netjes. !k heb ge tracht principieel en zakelijk te zijn. Ook de moderne vakorganisatie is. niet ontkomen aan de zwaarder ge stelde eischen. en de tijd zal leeren dat ook de moderne vakorganisatie de wer- keloosheidverzekèring in andere banen zal hebben te leiden. Werkeloosheid is niet een toevallig iets. Dat zit als een noodwendigheid vast aan 'her stelsel van voortbrenging. Dat vraagstuk is niet op te lossen door verzekering. En hier hoop ik dar X. het weer met m'i eens zal zijn bij een goed geordend stelsel van voortbrenging in het alge meen belang, is werkeloosheid buiten gesloten. Daar moeten wij heen. Dan schragen wij de maatschappij niet, dan beginnen we af te breken. Wij aan vaarden dus de werkeloosheidverzeke ring als een noodzakelijk kwaad. Even min nu als een citaat van Multatuli „uit de bazuin te stooten" den muur van Je richo in elkander zullen doen storten, zal dat gebeuren: door de trompet van de werkloosheidverzekering te blazen. Maar dit bedoelde ik niet met dat ei- En wij hopen dat je, als wij terug zijn. niet minder dan vroeger te Blottstedt zult komen 1 Nietwaar.lieve Grete Haar knieën knikten, toen zij tot Wussow zeide „Ja, mijnheer von Blottstedt, dat hopen wij 1" Zij gingen op de zonnige veranda zit ten babbelen Joachim zette zijn reis plan verder uiteen, de twee anderen luisterden. Spoedig kwam de majoor er bij. Hij groette Wussow zeer koel, dronk veel koffie en schoof toen zijn stoel met een ruk terug. „Neem mij niet kwalijk, maar ik heb de handen nog vol." De drie waren blij, toen de oude ver trokken was. Wussow begon een gesprek, en ver dreef den tijd', door het spreken over allerlei onderwerpen, die op neutraal gebied lagen en toen voor Joachim het uur van naar huis gaan sloeg, liet Wus sow zijn dog,kart ook voor komen. „Rijd toch' mede naar Blottstedt". „Op een anderen keer graag Van daag zou ik over Struszmin willen rij den, want de houtvester heeft mij on langs gezegd, dat daar op de weide in het bosch nu een dan een pracht van een hert komt. Dat zou ik graag zien Bij het afscheid kwam de majoor weer te voorschijn. Een korte handdruk en de beide neven reden in hun rijtuig de koetspoort uit. Vader en dochter teken hen na. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1