25 IA" [WEK esloten Auto's B A MAANDAG 7 MEI EN ERMEN ERTREGT, r» biedingen iaanvragen Dienstbode enstfoode EISJE. toowart NO lOT UitgaveFirma F. VAK BE ELDE Sr Jaistraat 58, Vlissingen. Tel. Inters. 10. Postrekening 66287 Feestdagen BINNENLAND FEUILLETON Door Oolstersiis tot Licht INGEZONDEN STUKKEN Stads= en Provincienieuws 1 B 3 El velend. a NSTRAAT 17 naar alle plaat- voordeelige ta- lburg". Wester-Scbelde. PROEF prachtsigaar. Vorstenlanden. Zending overal, nt waard, voor Vlissingen Kleine Markt 56. n herstelt Middelburg. JÊÜH per Kilometer. ICH AAN LWEM ODHULP. Adres: t 8, Goes. aanden in Pension eau „Vliss. Courant" gevraagd een flinke stbode n nacht, kunnende bevragen Bureau ant". gevraagd nette eau „Vliss. Courant' oor noodhulp een reau Vliss. CourantT Aiddelb. - Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS IEREN EN VEE. nut r. tot Mei f.« «1 ut. tn 8 8 9 1 8 2 9 ,=923' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- 1 lange ongeschikt heid tot werken. 1 p*ffkgulden bij dood 4TSifSï(f| gulden bij verliest gulden bij verlies4 *18198 d00r -fi ill van een hand, |MS van |ggg§ dUU «en ongeluk. voet of oog. JS.CIU een duim. 1UU I gulden bi; verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het regeeringsjufoileum van H. M. de Koningin. (Officieel). Het is de wensch van Hare Majesteit de Koningin, dat dege nen, die zich opmaken om plechtig te herdenken den dag, waarop Hare Ma jesteit 25 jaar geleden de regeering aanvaardde, den grootst mogelijken eenvoud betrachten 'en de kosten tot de strikt noodzakelijke beperken. In verband hiermede wenscht Hare Majesteit zich dan ook te bepalen tot een bezoek aan de hoofdstad en zal zij; daar ter plaatse gaarne gelegenheid schenken ook aan ingezetenen van an dere gemeenten om aan hunne 'gevoe lens uiting te geven. Bezoek van den koning van Noorwegen Naar „het Vad." verneemt, zal de Koning van Noorwegen, Haakon VII, in het eerste gedeelte van Juni een bezoek aan ons land brengen. Omtrent den duur van het verblijf hier te lande, dat in de eerste plaats de bedoeling van een tegenbezoek aan Koningin Wilhel- mina heeft, kon men hef blad nog niet inlichten, doch men verwachtte, dat de Koning zeker enkele dager, te 's-Gra- venhage zal vertoeven. Centrale commissie voor de statistiek. De Centrale Commissie voor de Sta tistiek hield Zaterdag te 's-Gravenhage haar voorjaarsvergadering onder leiding van haar voorzitter prof. dr. C. A. Ver rijn Stuart. Onder meer kwamen in be handeling de jaarverslagen van het Centraal Bureau en de commissie en de begrootingen voor het dienstjaar 1924. Voorts werden besprekingen gehouden betreffende de samenstelling der com missie, de inrichting van een steden- boek, de gegevens over den stand van de arbeidsmarkt, de' militair-sanitaire statistiek, de statistiek van het armwe zen en de statistiek der dividend- en tantième-belasting. Het „Nieuws var. den Dag." Zaterdag is, nog geheel onverwacht, het laatste nummer van het „Nieuws van den. Dag" verschenen. Eerst zou het blad tot 30 Juni verschijnen, doch het schijnt dat -de Telegraaf", die eige naar is geworden van het „Nieuwsïïf reeds thans de uitgave heelt .gestaakt, teneinde de „Nieuws'-lezers voor „de Telegraaf' te winnen, alvorens het nieuw te verschijnen dagblad „de Dag" kans heeft .een groot aantal „Nieuws"- lezers als abonné te verwerven. Het verdwijnen van het „Nieuws van den Dag" zal door vele trouwe lezers en vooral lezeressen met leedwezen wor den vernomen, want het „Nieuws" was een echte „dames"-couTant. Het nieuwe dagblad „De Dag." Een verslaggever van „het Vad." heeft den heer Broekhuijs inlichtingen gevraagd over het door herg op te richten dagblad „cie Dag". a ties tt bekomen N.V. Transp. en Bih Erven G. VOS, T«- B. EENHOORN, Tel. 163 00STBRH00T.Tel.8M. •eb.BOITENHEK, TeU01 ■beweiikf door Mevrouw J. P. WESSELINKVAN ROSSUM. „Nu, Joachim, wat zijn dat voor aar digheden, tijd om te slapen en nog op „Ik moest op je wachten." „Ik weet al, wat je mij wilt zeggen, je hebt den Siiderloher uit de verlegen heid gered." „Dat is toch slechts veronderstel ling „Joachim, ik ken immers je goede hart „Welnu, ik heb het gedaan en nog meer." Wussow haalde een paar dennenaal- den van zijn jachtbuis. Zieken geven graag met voile handen als de hulp maar niet was overdreven. „Zoo zeide hij luchtig. „Wat heb je dan nog meer weergegeven De majoraatsheer antwoordde ernstig en met nadruk „Mijn hand „Voor den drommel Wussow sperde de bogen open. „Aan wie „Aan juffrouw Grete von Dankers- bach." De ritmeester deed onwillekeurig een schrede terug. „Maak geen flauwe grappen „Het is een feit, Wussow. Voorloopig blijft de verloving nog geheim, wees dus zoo goed daaraan te denken En daarna legde hij, met ten tzelfverioocbe- De heer Broekhuys was mededeel zaam over zijn groote plannen. De courant zal 's morgens en 's avonds worden geïllustreerd. Contracten met 'buitenlandsche bladen zijn reeds voor elkaar. Ook is de redactiestaf zoo goed als gereed. Thijs Vermeulen van „de Telegraaf' 'krijgt de kunst. Omtrent den technischen kant ver nam het blad, .dat de nieuwste en mo dernste machines bèsteld zijn. Men hoopt dezer dagen gereed te komen met een eigen gebouw voor de drukkerij. Mocht dit onverhoopt niet lukken, dan 'zal er misschien een veertien dagen vertraging komen, doch men houdt nog vast aan 15 Juni draaien. Er komt een eigen cliché-makerij. De groote steden krijgen bijkanforen. Als alles goed gaat, wil men die ook van eigen drukkerijen voorzien en dus een ikopkrant maken. Er zullen voor de lezers allerlei verrassingen komen. Eindelijk zei de heer Broekhuys, dat het, hoewel de abonnementsvoorwaar- den nog niet gepubliceerd zijn het idee is 40 cent per wee-k - - reeds abonnementen regende. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 4 Mei in Nederland uitgespro ken 68 faillissementen tegen 69 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Mei 1430 faillissementen tegenover 932 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Bniten vcrantwoordcJijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Waar de laatste dagen in uw blad eenige malen de belastingpolitiek der soc.-dem. raadsfractie in het geding is gebracht en de heer Van Oorschot, na een aanval van op zijn beleid, met een uitvoerige bestrijding komt over onze houding bij het vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer, zult U mij toe willen staan hierover het een en ander te zeggen. Het Iblijkt mij, dat Van Oorschot meende en nog meent dat in 1921 „de belasting f 118.000 meer had opge bracht dan geraamd". Mijnheer de Redacteur. Ik zou willen vragen, kan dit nu door den beugel, dat een lid! van den raad na een jaar overdenkingstijd nog met een dergelijke mededeeling komt. Wat toch is 't ge val In de zitting 'waar hef vermenig vuldigingscijfer werd vastgesteld deel den Burg. en Weth. ons mede dat °P verschillende posten meer was ontvan gen 71.000, minder uitgegeven dan geraamd 59.000. Van dit laatste ging echter weer 22.000 af,zoodat 118.000 overbleef. Bij deze 118.000 was geen cent hoofdelijken omslag, wel was er bij nenden lach, de hand op den schouder van zijn neef. „Ik heb het je eergisteren eerlijk ge vraagd en je bent mij het antwoord1 niet schuldig .gebleven en Grete heb ik steeds liefgehad'. Het was om haar in de toe komst voor nood te behoeden, anders zou ik verder hebben gezwegen En misschien komt de dag nog, beste Wussow, waarop je zult inzien, welke parel je achteloos hebt laten liggen 1 Als ik er niet meer ben" het bloed' steeg hem naar liet .gelaat „neem haar dan in je armen, ik bewaar haar slechts voor je en help tevens hen daar ginds Maar nu goedennacht, de dag is voor mij zeer inspannend geweest Zij gaven elkaar de hand. De rit meester ging naar den stal, hef was alsof hij voor het hoofd was geslagen. Een heldere zomernacht brak aan, de stoffige landweg slingerde zich als een lichte streep door de velden. Wussow .bestuurde zelf zijn dogcart, terwijl de kleine gróom met over elkear geslagen armen achterop zat. De ritmester keek strak voor zich uit, maar achter zijn gerimpeld voorhoofd werkten wilde gedachten. Over Joachim verbaasde hij, zich niet, des te meer over Grete. Was het te ge- 'looven Dat kerngezonde meisje, en... hij griezelde. Daar was natuurlijk wan hoop in het spel De keus tusschen maatschappelijke ruïneering, of... Neen, die zou haar dagelijksch brood, met eigen handen verdiend hebben Dus Joactiim had er geen geheim van gemaakt bewaarde haar voor 5000, bezuinigd op kindervoeding. In- plaats van een. juichkreet over de 118.000 aan te heffen is door mij ge vraagd hoe 't kwam dat een zóó groote som op de kindervoeding kon worden bespaard en of de kwaliteit van dit eten wei in orde was. Wie 't rapport van den schoolarts heeft gelezen zal mij toe geven dat er voor het stellen van deze vraag reden was. Ik schreef reeds dat bij het medege deelde overschot geen cent hoofdelijken omslag 'was, dit kon ook niet omdat nog een zeer groot gedeelte geïnd moest worden. Thans is die opbrengst wel bekend. Laat ik Burg. en Weth. eens aan 't woord laten om 't U mede te deelen. „Zooals U reeds bij de behandeling „der gemeenterekening over 1921 „werd medegedeeld (notulen G. R. ,,-blz. 430) is het ontstaan van het „voordeelig slot niet het gevolg van „de heffing van den hoofdelijken om slag op xvelke post zelfs f 30.000 (cursiveering van mij, de M.) „minder dan het geraamde bedrag „kon worden geboekt doch van „omstandigheden, wielke zich' ver moedelijk niet weder of niet in die ..mate voor zullen doen." Zie geleidebrief begroeting 1923. M. de R., het wil mij toeschijnen, dat zij die tot voorzichtigheid maanden, nog niet zoo verkeerd hebben gehan deld. De S. D. A. P. heelt niet voorgesteld 118.000 te reserveeren voor werklo zensteun. Kijk, als dat nu iemand zei die geen raadslid was en dus minder goed op de hoogte is, ach dan was 't te be grijpen voor iemand echter die 4 jaar meeloopt is dit toch al een zeer simpele vraag. Burg. en Weth. deelden niet mede, dat 1921 een goed slot had opgeleverd van 118.000, neen„zij deelden mede, dat verschillende posten op de begroo ting zoowel in ontvangst als in uitgaaf tot dit bedrag waren medegevallen en alzoo de post onvoorzien met dit be drag kon worden verhoogd. Indien 't dus, financieel gesproken, al zin had een bedrag te reserveeren, dan was 't toen zeker niet de tijd. Trouwens 1921 heeft niet 118.000, doch f 80.000 goed slot opgeleverd. Aan 't slot van zijn stuk gaat Van Oorschot geschiedenis schrijven. Hij voert wat marine-officieren ten tooneele en beschuldigt dan de soc.-dem. raads fractie van plichtsverzuim. Wel. laat <k deze zaak eens vertel- ten. Een „deskundige" op 'belasting gebied wendde zich tot mij (inderdaad eenige maanden voor hij zich' tot Van Oorschot wendde) met de volgende me dedeeling „De Akeij, jongen, nu heb ik wat voor je, iets waar een stuk propa ganda in zit van belang, als „de Schei- de"-arbeiders dat lezen zal 't geweldig inslaan" en volgde toen de mededeeling over het niet betalen der officieren. Natuurlijk heb ik toen onmiddellijk maatregelén getroffen dat getracht zou worden aan dit schandaal een einde te hem... Zijn 'hart sloeg met sterke sla gen. Dat was een vermetele daad En nu kwam bij Wussow de eigen liefde boven. Men zou hem met den vinger nawijzen hem en Grete Dan- kersbach. Hij kromp ineen, trok aan de teugels. Als razend draafde de merrie liet woud in, de witte mijlpalen glipten voorbij, een zacht koeltje dat van de zee kwarr. ruischte in de toppen. Na een poosje liet hij het paard stapvoets gaan. Als hij nu eèns naar Siiderlohe reed en Grete tot zich nam want daartoe achtte hij- zich in staat hij was gewoon aan overwinningen en zij had hem lief Zou dat echter Joachim niet den doodsteek geven Joachim, die tegen over hem steeds de onzeifzuchtigste mensch van de wereld was geweest Ach wat die korte spanne tijds moest worden verdragen en het gepraat der babbelaars, daarvan kwam hij toch niets te hooren, want men wist, dat hij niet veel complimenten maakte. En hoe Grete zich in haar noodlot schikte opnieuw kreeg hij een gevoel van afschuw dat was zijn zaak niet Maar een ding werd hem onder dezen rit duidelijk het schoone meisje was zijn hart veel en veel nader gekomen Grete zat dien avond nog lang wak ker. Ze voelde zich geheel op. Nu was ze dus verloofd, maar die verloving was heel anders in zijn werk gegaan dan zij het zich had voorgesteld Geen man had haar in zijn armen genofnen, ep verlangd' naar haar ionge Hppen En toch, en toch," Joachim Blott- ntaken, echter niet °P de manier als mijn gedienstige zegsman wilde. De zaak leek mij nu eenmaal van te groot belang om deze terloops ever, bij de rondvraag te behandelen. Mijn „deskundige" was niet tevreden omdat nu de propaganda verioren ging en wendde zich tot Van Oorschot, zoc- als men bemenkt met voor zijn oogmerk gunstige resultaten. 01 nu de propagan da minder groot is of dat 't nog komen moet weet ik niet, maar zeker is dat getracht wondt alsnog deze vruchten te plukken. Nu Van Oorschot geschiedenis schrijft mag ik 't misschien ook doen. Dr. Merckens stelde voor het onbe lastbaar inkomen van ongehuwden te verminderen van ƒ600 op ƒ400 werd dit voorste! aangenomen dan gingen weduwnaars en weduwen ook meer be lasting betalen. Welnu, het werd aan genomen en w-el door de schuld van de S. P. Post stemde verkeerd, waardoor de stemmen staakten en een volgende maal werd bij herstemming het voorstel aartgenomen. Dat 't door krachtige medewerking van mij is mogen gelukken een deel van de nadeelen van dit voorstel weg te nemen, niaakt de zaak voor de S. P. niet beter. Mijnheer de Redacteur, begrijp ik de zaak goed. dan is het 't streven van den heer Van Oorschot te demonstreeren 't groote verschil in optreden van S. P. en S. D. A. P. Niet ontkend kan worden, dat hij hierin voortreffelijk geslaagd is, evenwel toch niet zoo dat 't geen nut zou hebben, dat verschil nog wat meer naar voren te brengen. Zoo ik hierin geslaagd ben,, zal mij dat groot genoegen doen. Met dank voor de plaatsing, j. DE MEIJ. (Voor het geval de beer Van Oor schot nog wil antwoorden op dit stuk en mogelijk ook op het laatste schrijven van X., zulten wij hem daarvoor gele genheid geven. Daarmede wordt de discussie dan echter gesloten. Red.) VLISSINGEN, 7 MEI. De marine-kapel. Het stafmuziekkorps ,der Kon. marine, onder directie van den heer Ter Hall, zal met Hr- Ms. „Pelikaan" hier Don derdag 24 Mei aankomen. De kapel zal hier ongeveer 14 dagen blijven, zoodat wij zeker wel in de gelegenheid zullen worden gesteld de kennismaking met dit keurkorps te hernieuwen. De autobusdienst Middelburg Wolphaartsdijksche veer. Vanaf 14 Mei zullen de booten van den provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde niet meer van Middel burg, doch van net Wolphaartdijsche veer afvaren. Voor de passagiers en goederen wordt dan zooals in ons stedt was, al was hij ook doodziek, een van de alterbesten in het land, een, van wien ieder wist, dat hij, zoolang hij op aarde leefde een zegen was En licht en schaduw moest verdeeld worden. Wussow 'Blottstedt kon vergeleken worden met een voorjaarsstorm, die door elkander schudde en streelde, maar die ook brak, wat hem in den weg stond, als hij dat wilde. Zijn vrouw moest op dagen van strijd rekenen, steeds weer Daar sprong zij op en stak de borst vooruit haar adem kwam hijgend' uit haar keel. Ja, storm had zij nóodig om te leven, precies als haar broer Adel- bert, de lichtzinnige voor wien zij, nu moest boeten, die zijn dienst deed en daarna lachend door het leven huppel de, totdat, ja totdat het einde kwam Boeten moeten wij allen Maar toch pas na het genot na het genot En Neen, niief 'denken Niet aan de nabijzijnde, niet aan de verwijderde toekomst zijn plicht doen, naar hen kijken, die het in het leven nog veel, veel moeilijker hadden, en zoo lang hun krachten reiken oofe een zegen zijn Dat was het slot van alle wijsheid Dus met open oogeti dit nieuwe leven ingesprongen, en krachtig gezwommen, misschien droeg de stroom haar later, veel later, naar den anderen oever, of ten minste naar het stille eiland der tevredenheid. Daarna maakte Grete haar vol blond' haar los en keek in den spiegel. Een bleek gezicht en groote blauwe oogen met donkere randen staarden haar aan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ÏDctp/aON BI» f"» T vorig nummer bij advertentie is bekend gemaakt een autobusdienst ingesteld tusschen Middelburg en het 'Wol phaartsdijksche veer vice versa. Gisteren had de directie van de N.V. „Autobus'dienst Walcheren", die dezen dienst exploiteert, de leden van de Ka mer van Koophandel en bestuursleden van „Handelsbelang" en enkele andere autoriteiten uitgc-noodigd tot het maken van een proefrit. De genoodigden werden ontvangen door de heeren H. J. G. Hartman en F. A. Hiller, resp. president-commissaris en directeur der N.V. Wij hebben ook van deze uit.noodi- ging gebruik gemaakt en vertrokken om 2 uur met de nieuwe autobus van de Groote Markt te Middelburg. De 28 K.M. naar het -Wolphaartsdijksche \'eer werd binnen 1 uur afgelegd en bleek het dat de bus zeer licht loopt. Er zijn 2 klassen en is plaats voor 34 personen, terwijl ook stukgoederen en fietsen enz. vervoerd kunnen worden. Na aankomst aan het veer ligt daar de provinciale boot voor vertrek naar Zierikzee geraad. Men zal de reis Mid delburgZierikzee driemaal daags heen en terug kunnen maken De gastvrouw die gisteren de verte genwoordigers van 'handel en nijver heid' had uitgenoodigd. heeft nadat in het veerhuis de thee was aangeboden haar gasten ook nog een boottochtje in de Zandkreek aangeboden met de provinciale motorboot. Daarna werd van Wolphaartsdijk naar Goes gereden. In het hotel Centraal te Goes werden eenige verfrisschingen aangeboden. De heer H. J. G. Hartman, president- commissaris, nam hi^r het woord. Hij zeide, dat zijn mede-commissarissen, de heeren Dumon Ta'k en Van Voorthuii- zen uitstedto waren en ook de heeren Van Teijiingen en Melse verhinderd wa ren den tocht mede te maken. Spr. noemde het jammer dat de Prov. Staten besluiten moesten tot opheffing van den bootdienst AliddelburgWol phaartsdijksche veer, maar de N.V. besefte, dat toch in het verkeer moest worden voorzien en het resultaat is, daf de verbinding beter is geworden, men heeft nu driemaal per dag een goede verbinding tusschen Middelburg en Noord-Beveland en Zierikzee en omge keerd, en bij 2 der verbindingen in bei de richtingen is de reis belangrijk min der dan tot nu toe met de doorvarende boot. Men kreeg in de gaten, dat bij op heffing der boot Middelburg haar han- Het eskadron was van het exer.eee- ven teruggekeerd, de aanvoerders der peletons meldden zich bij ritmeester von Biotfsfelt en vroegen verdere be velen. De chef'van het skadron legde slechts even twee vingers tegen zijn pet en zeide kort „Ik dank de' heeren De rijzweep in de hand ging Wussow met rinkelenden sabel en somber gelaat door de poort der 'kazerne. De kleine 'Mellenow keek, mei de handen in de zij, zijn commandant na, stak daarna zijn arm door dien van den langen Pratorius. „Mijn waarde, als de rommel zoo voortgaat, dan verliest men waarlijk den lust in het soldaatje speten." „Waar wij in het geheel niet naar gevraagd worden ...en misschien zou ik als ik wilde Wussow was, ook zenuw achtig worden." „Om de mooie Dankersbach „Nu ja Of men in een Silezisch of een Pommersch dorp staat, is precies hetzelfde, ook of het nest vier- of dertig duizend inwoners heeft, gepraat wordt overal, vooral als het zoo iemand be treft „Dus ook gij', mijn beste jongen 1 Neen, dat geloof ik niet. Joachim Blott stedt rijdt waarschijnlijk slechts dag aan dag naar Suderlohe, omdat het daar een tameijk verwarde boel schijnt te zijn, wat je trouwens volstrekt niet zou verwonderen, als je reeds kennis had gemaakt met Adalbert Dankersbach." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1