VRIJDAG 4 MEI MolOS 1923' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het gelieele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk'1 nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, tedere regel meer 26 cent. QEMEENTEBESTUUR ONTTREKKING AAN DEN OPENBAREN DIENST. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van G. H. Vos, handel drijvende onder den naam van B. Wijma, boekhandelaar, alhier, om op een gedeelte van het verhoogd trottoir aan de Kleine Markt, ter oppervlakte van 5 Al"., een kiosk te plaatsen voor den verkoop van dag- en weekbladen, reis- en straiidlectuur en aan verwante artikelen dat een eventueele inwilliging van dit verzoek door den Gemeenteraad tengevolge zal hebben, dat het gedeelte van de Kleine Markt, waarop de kiosk zal worden ge plaatst, aan den openbaren dienst za! wor den onttrokken, teneinde dit aan adressant te kunnen verhuren noodigen een ieder uit, die tegen een eventueele onttrekking van dit straatge deelte bezwaren mocht hebben, deze schrif telijk bij hun college in te dienen vóór 12 Mei a.s. Vlissingen, 3 Mei 1923. Burg. en Weth. voornoemd, 'VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. AFSLUITING ONDERSTRAAT. Burg. en Weth. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis," dat door hen. wegens ■het leggen van een buisleiding in de Ön- derstraat, door de N.V. Stoom,bierbrouwerij en Mouterij ,.de Meiboom" alhier, vanaf 7 Mei a.s. deze straat voor het verkeer met rij- en voertuigen voor een tiental dagen is afgesloten. Vlissingen, 4 Mei 1923 Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEERN. De Secretaris, - F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Drankwet doen te weten, dat bij hen is ingekomen een aan Gedep. Sta ten van Zeeland gericht verzoekschrift van Gpmmert de Visser, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein uit sluitend aan logeergasten in de beneden zaal van het perceel no. 106. gelegen aan den Boulevard Bankert dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- ïeenen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. .oornoemd. Vlissingen. 4 Mei 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag. Arbeidsgeschillen. Minister Aalberse heeft met een bi- zonder .knappe rede het succes gehad dat de Eerste Kamer met 22 tegen II stemmen het ontwerp tot vreedzame beslechting van arbeidsgeschillen heeft aangenomen. Met nadruk heeft h;j vooral bestreden een bewering van den heer Smits, dat de verkiezing voor de Provinciale Staten had bewezen, dat de meerderheid van ons volk tegen de sociale hervormingen was. Die .bewe ring achtte de Minister een slag in het gezicht van de Christelijke arbeiders, die juist hun hoop op dit kabinet heb ben gevestigd en die wel degelijk de plannen van den Minister steunden. Het politieke element dat de Minister op deze wijze in het debat bracht, miste stellig' zijn effect op deze Kamer niet. Meer zelfs was zijn beteekentis dan die van de practische overwegingen die vóór dit wetsontwerp pleitten. Het ontwerp ligt in de lijn van de politiek van dezen Minister, die steeds gestreefd heeft naar een socialen vrede, die de werkgevers en de werknemers dichter, bij elkaar brengt en die een gezamenlil- ken opbouw van het gebouw der sociale wetgeving mogelijk maakt. Of het wetsontwerp practisch veel te beduiden zal hebben, weet niemand, maar misschien werkt het soms iets uit en als dit het geval is. is het ook voor de werkgevers van belang. Het door vele leden aangevoerde bezwaar van bet boeken-onderzoek is daarbij van ondergeschikt belang omdat dit slechts facultatief is. De officieele vredesstichters kunnen mi dus hier toch aanvangen en de erva ring moet in dez,e leeren wat het nut is van dit wetje. Samenwerking en ge neigdheid tot overleg zijn onmisbaar voor het welslagen. Daarom is dit wetje in de eerste plaats niet meer dan een proef. De Kamer is nu eindelijk genaderd tot tte West-Indische begrootingen, van Suriname en Curasao. De heer Idenburg heeft daarbij even de kwestie van den gouverneur van Suriname aangeroerd. Hij meende dat die gouverneur geen ongelijk had maar een verkeerde metho de had gevolgd bij het uiten van zijn klacht. De oorzaak van alles ligt niet bij den Minister, maar bij het stelsel kolonie. De Minister was dat met hem eens en achtte de kritiek ontoelaatbaar omdat zij ook de Kroon raakte. De be langen der kolonie zijn daardoor niet gediend. De Minister liet den Gouverneur dus geheel los. Op diens klachten zal hij uitvoerig schriftelijk antwoorden. Nadat deze begrooting was goedge keurd is het Schoenenwetje zonder stemming goedgekeurd. Alleen de hee- ren Smeenge en Schönfeldt legden een verklaring af dat zij tegen waren. Wel zonderling dat dit wetje geen discussie uitlokte. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Zomertijd Zuiderzeefonds. De heer Braat heeft zonder nadere mot'iveering zijn interpellatie over de'n duur van den zomertijd ingetrokken. Waarom, zullen wij misschien later ver nemen. De heer Van Gijn, de speciale bezui niger. is niet altijd vast in zijn bewerin gen. Hij heeft als Minister zelf het Zui- derzeeplan mede onderteekend. Later heeft hij met groote dikke woorden be toogd, dat dit plan een financieeie de bacle zou worden voor ons iand en niet minder dan een half milliard schadepost zou geven. Later heeft hij weer iets anders becijferd en nu het Zuiderzee- fonds in de Kamer kwam. verdedigde hij een beperking van de drooglegging tot die van de Wieringermeer. De heer Van Gijn jungleert met miilioenen om er draaierig van te worden. Helder als chocola is telkens zijn betoog. Er 'is nu eenmaal een plan dat op jarenlange onderzoekingen berust en dus is het wat mal dat men nu weer terugkrab belt. Nooit is precies het resultaat van een dergelijk waterstaatswerk te over zien. De Haarlemmermeer heeft dat bij voorbeeld geleerd. Er zjjn ten slotte ook veie directe voordeelen. die niet te taxeeren zijn. Dezen ,kant van het vraagstuk heeft de lieer Albarda van daag met veel talent belicht en d'e hee- ren Bongaerts en Krijger hebben hem. helaas op grootendeels onverstaanbare wijze, gesteund. Ook uit een oogpunt van werkverschaffing verdedigden en kele leden de doorzetting van hef groo te plan. De heer Duymaer van Twist sprak speciaal in die richting. ■Minister Van Swaav had een gemak kelijke taak. want van het betoog van dón heer Van Gijn was zoo goed als niets overgebleven. Trouwens men heeft daaraan vee! te veel eer bewezen, ge zien het verwarde in dat betoog. De heer Van Gijn wil het plan stopzetten en beperken tot hetgeen reeds in uitvoe ring is. De kosten van den afsluitdijk worden thans geschat op 110 millioen gulden. ■Met het grootere plan is men nog niet gereed waf tie raming betreft. Het wordt op 500 millioen geschat. Wan neer alleen de Wieringermeer wordt drooggelegd dan acht de Minister dit een strop omdat het veel te duur zou zijn. De Minister is bezig een plan uit te werken om de kosten van de droog legging van de Zuiderzee geheel zelf standig te financieren. Stads= en Provinciemeuws VLISSINGEN', 4 MEI. Onze haven. De heer Dresselhuvs, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld I. Is de minister bereid mede te dee- len, of de-uitvoering van de werken tot verbetering van de haven van Vlissin gen op den oorspronkelijken voet regel matig wordt voortgezet en tot stand gebracht, gelijk zulks door de Tweede Kamer met bijna algemeene stemmen wenschelijk werd geoordeeld II. Wil de minister niededeelen, of het ontwerp voor het bouwen van den ■kaaimuur thans gereed' is en wanneer tot aanbesteding hiervan zal worden overgegaan III. !s de minister bereid mede te dee- lzn, welke feiten of omstandigheden zijn gunstig inzicht omtrent de toekomst van de haven van Vlissingen hebben doen wijzigen, daar immers de minister .op 30 November 1922 in de Tweede Kamer als zijn meening gaf dat Vlissin gen gunstig las en men er een schitte rende haven van kon maken, terwijl de minister op 25 April 1923 in de Eerste Kamer'verklaarde, dat hij voor zijn per soon omtrent de haven van Vlissingen niet zoo optimistisch was gestemd en dat hij er geen groote toekomst in zag Een kiosk op de Kleine Markt. Blijkens een in dit nummer voorko mende officieele bekendmaking van Burg. en Weth., is bij hen ingekomen een verzoek van G. H. Vos, om op een gedeeltè van het verhoogd trottoir aan de Kleine Markt ter oppervlakte van 5 M'. een kiosk te plaatsen voor den verkoop van dag- en weekbladen, reis- en S'trandlectuur en aanverwante arti kelen. Belanghebbenden die tegen een eventueele onttrekking van dit straat gedeelte aan den openbaren dienst, be zwaren hebben, moeten deze vóór 12 Mei a.s. schriftelijk bij Burg. en Weth. indienen. Ouderavond aan school C. Woensdagavond werd aan school C een ouderavond gehouden, die zeer goed was bezocht. Nadat het hoofd der school, de heer C. de Jonge, de aanwe zige ouders en den heer M. Laernoes, wethouder van onderwijs, in hartelijke bewoordingen had begroet, kwamen de leerlingen der 5e en 5e klasse binnen, die nadat zij waren opgesteld, op zeer verdienstelijke 'wijze een aantal school liedjes ten gehoore brachten. Het was inderdaad een aardige prestatie die. jon gens en meisjes driestemmig te laten zingen. De heer Laernoes sprak daarna in goed gekozen bewoordingen de kinde ren toé en bracht tevens ook namens de ouders een woord van dank en van be wondering uit aan het onderwijzend personeel, dat zij her zangonderwijs op zoo'n hoog peil hadden gebracht Aan ■ieder .kind! werd daarna een versnape ring uitgereikt. Nadat het schriftelijk werjc der leerlingen was bezichtigd, kwamen de ouders weer in het gymnas tieklokaal bijeen, waar bndertusschen voor thee met beschuitjes was gezorgd. Een der aanwezige ouders wees op de groote beteekenis van. het zingen van eenvoudige mooie liedjes Als wij. zoo meende hij, op de school den zin aan- kweeken voor het zingen dan zullen de kinderen vanzelf het banale lied laten rusten. Ook over het rocken door kinderen werd ernstig gesproken en gevraagd naar middelen om dat steeds grooter wordende kwaad ie bestrijden In meer derheid was men tegen een rookverbod c'och algemeen was men van gevoelen, dat tegen dat voortwoekerencFeTcwaaal' iets moet 'worden gedaan. Hierna kwam in behandeling de schoolbibliotheek. Getracht zal worden door financieeie bijdragen der ouders de bibliotheek uit te breiden, daar aan goede kinderlectuur groote behoefte is. Dit plan werd met enthousiasme be groet- De heer De Jonge sprak een woord van dank. waarna een der aanwezige vaders meende te mogen spreken en ook een woord- van dank te uiten voor de aangename uren in de school hunner kinderen doorgebracht. Voldaan gingen alle ouders huiswaarts Clir. Schooi Palingstraat. Heden is het 60 jaar geleden, dat in het „lokaal aan de ijzeren Brug" de eerste Chr. Schooi hier ter stede werd geopend.. Ouderen van dagen herinne ren zich van de oprichters nog wel dr. J. J. van Toorenenbergen, dr. Merens en Van der Beke Calienfefs. Eveneens is de gedachtenis aan het eerste hoofd der school, den heer Van Rosmalen, nog niet verloren gegaan. Hoewel bij de opening het aantal leerlingen nog slechts 38 bedroeg, breidde de school zich steeds uit, zoo dat ze in 1866, na 3 jaar dus. te klein was geworden en door twee bestuurs leden een pand in de Palingstraat werd aangekocht en ten geschenke gegeven aan de vereeniging. Hier werd de schooi tot heden voortgezet. Wegens de "ongesteldheid van den voorzitter van het bestuur, ds. Midden dorp, werd behalve een kleine trac- tatie aan de leerlingen de .feestdag niet officieel gevierd. Verloting kunstkring „Het Zuiden". Bij Kon. besluit is aan de commissie, welke zich hier ter stede gevormd heeft, om kunstwerken van den kunstkring „het Zuiden" te verloten, weer vergun ning verleend' een nieuwe verloting te organiseeren. De ioten, die sinds korten tiicf in cir culatie zijn, hebben een handiger for maat dan de vorige en vertoonen aan de achterzijde een aanduiding in het Engeisch. Dit jaar zal er minstens één prijs op 75 loten vallen, terwijl de trékkingsdag op 31 October e.k. is vastgesteld. Waar het zeer prijzenswaardige en nuttige doel dezer verloting algemeen bekend zijn, zal het publiek dit zonder twijfel zooveel mogelijk willen steunen door het koope.n en propageeren der loten. Een jubileum. Naar wij, vernemen is het heden 258 jaar geleden, dat de heer J. van Boven benoemd werd tot vice-consul van Zweden en Noorwegen. Zeer zeker komt het niet vaak voor dat gedurende zoo'n langen tijd de be langen van een land door één en den zelfden persoon worden waargenomen. Na de scheiding tusschen Zweden en Noorwegen in 1905 werd den heer Van Boven gevraagd „zijne zeer gewaar deerde diensten" aan Zweden te blijven verieenen, wat onze volijverige stadge noot en op scheepvaartgebied' zoo waardige vertegenwoordiger gaarne bevestigend beantwoordde. Ter erkenning van de vele bewezen diensten benoemde de Zweedsche re- geering den heer Van Boven tot ridder Ie klasse in de Koninklijke Wasa-orde. Atoge Vlissingen dezen verdiensteiii- ■kén burger, die in zijn jonge jaren heel wat harder moest werken om de noo- d ige kennis te vergaren als de „tegen woordige jeugd, nog lang in haaf mid den zien arbeiden Badpaviljoen „Wilhelmina". In het badpaviljoen Wilhelmina worden sinds enkele dagen con certen gegeven. Voor dit seizoen musi ceert thans een Dameskapel onder di rectie van mevr. NohrBakker, 't Is eer, bescheiden orkestje van twee violen, violoncel en piano. De directrice die voor .ons geen onbekende is. geeft met dit strijkje keurig uitgevoerde nummers van hoog muzikaal gehalte. Wij twijfe len er niet aan of deze Dameskapel zai in het komende seizoen zich in eer. druk bezoek mogen verheugen. Een buitengewone uitvoering. Gedurende de Pinksterdagen zal het bekende gemengde koor van Zeeuwsche boerenjongens en -meisjes onder ieiding van den heer G. Houtekamer. die zich voor den zang van de medewerking heeft verzekerd van den heer l ammin- ga, leider van diverse zangkoren op Zuid-Beveland, in Engeland (Folkesto ne) de eer van Zeeland in 't buitenland hoog houden. Wij wenschen hun alle mogeliik sticoes toe en vernemen met bijzonder genoegen, dat ook hier een uitvoering za! gegeven worden in de groote zaal van het Grand Hotel, waartoe de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer alhier de uitnoodiging ge daan heeft. Waar veie van onze schoo ns oudFZeeuwsche gebruiken dreigen te v erdwijnen, daar doet het zoo goed. da* ce energie van den heer Houtekamer cms-""ffi staaf zal'stellen oók: de óud- Zeeuwsche rhytmisehe reien te bewon deren. Wij twijfelen er niet aan, of de groote zaal van het Badhotel zal te klein blij ken ont alien te bevatten, die van dif groote kunstgenot komen genieten, ir. Zeeland toch is die band tusschen stad en platteland bijzonder groot. De unie ke geleeenheid om het schoonste zang koor van Beveland te liooren, zal aller- vvege op prijs gesteld worden en onge twijfeld zullen velen opkomen om he.t vertrek van het wakkere koor op Vrij dagmiddag 18 Mei ten 1.40 uit de Vlis- singsche haven per dubbeischroef- scliip van de Stoomvaart .Maatschappij ..Zeeland" bij te wonen. De badplaats Folkestone biedt zoo- vee! schoons, dat de kennismaking met dit zoo nabijgelegen fraaie land op zich zelf voor de deelnemers al een groot genot za! wezen. Nu de tarieven voor de goedkoope uitstapjes naar Folkesto ne deze reizen binnen ieders bereik ge bracht hebben, zullen ongetwijfeld tij dens de Pinksterdagen tallooze Neder- 'enders mede daarheen trekken. Dat men te Folkestone het bezoek der Bevelandsche zangers op hoogen prijs stelt, blijkt we)' hieruit, dat het ge meentebestuur de uitnoodiging deert in de groote zaai van het stadhuis te Fol kestone op te treden. De terugkeer uit Engeland za! piaats vinden op Dinsdag middag 12 Mei ten 4 uur namiddag en denzelfden avond ten 8 uur wordt in oud- en nieuw-Bevelandseh costuum in het Badhotel te Vlissingen een uitvoe ring gegeven, waarvoor de toegangs prijs zoo laag mogelijk gesteld werd. Vergadering anti-rev. kiesvereeniging. Gisterenavond hield de anti-rev. kies vereeniging alhier voor hare leden met hunne vrouwen een gezellig samenzijn. De groote zaai van hef Concertgebouw was voor deze gelegenheid keurig met planten en "Dioemen versierd. De bijeen komst werd op de .gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer P. G. Laernoes geopend, die de talrijke aan wezigen welkom heette. !n zijn ope ningswoord herinnerde de heer Laer noes aan den gunstigen uitslag van de Prov. Statenverkiezingen en wekte de aanwezigen op krachtig propaganda te voeren voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. Spr. deelde o.a. nog mede, dat de heer P. Landsman bericht had gezonden wegens 'n vergadering buiten de stad verhinderd te zijn deze vergade ring bij te wonen. Door verschillende sprekers werd nog het woord gevoerd, o. m. door de twee gekozen Statenleden de beerer. G. van de Pufte en dr. P. Merckens. Een strijkje verleende medewerking en er hcerschte onder de aanwezigen een opgewekte stemming. Verschillende vaderlandse!» liederen wérden gezon gen. Van een gehouden collecte werd een gedeelte afgedragen voor de werk- iooze Christelijke arbeiders in Duitsch- land. De heer Merckens eindigde dezen goedgeslaagden avond mei dankzeg- Belanghebbenden worden attent ge maakt op de in dit nummer voorkomen de advertenties van toelating tot de Rijks Hoogere Burgerschool en de ge meentelijke Hoogere Handelsschool. De grillen van den storm. Door de posterijen was sinds een paar dagen een wagen vermist, waar mede de poststukken naar de provin ciale booten worden vervoerd en welke wagen gewoonlijk staat op de ponton. Vermoedelijk door dén storm is deze wagen in de haven gewaaid, althans bij hef dreggen zijn» nu onderdeelen van den wagen opgevischt geworden. Door het personeel der posterijen wordt het dreggen voortgezet. Baldadigheid. Door de politie zijn wederom enkele jongens aangehouden, die uit een soort bandeloosheid op verschillende plaatsen wederom ruiten hebben ingeworpen. Hierbij hebben de ruiten der cabines op het strand het vooral moeten verduren en... last not least de porfemonnaies van de ouders, die de ontstane schade hebben te betalen. Een geïsoleerde buitenleiding van de telefoon, ioopende langs den muur van de winkelgalerij onder den boulevard, werd mede door de jeugd, vernield. Aanrijding. Op dén Koudekerksohen weg had Woensdagavond een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een vijfjarig meisje, dat op den weg liep c-n door haar draaien voor het rijwiel daaronder geraakte. Ongelukkigerwijze kwam het kind zoo te vallen, dat zij het linker onderbeen brak en naar het gasthuis moest worden vervoerd. De wielrijder, die volgens de voor schriften de rechterzijde van den weg' bereed', had. geen schuld aan het onge val. zooals uit een voorioopig ingesteld politie-onderzoek kwam vast te staan. Tot directeur van het expeditiekan- iocr Van Gend <S Loos alhier is be noemd de heer J. van der Leijé, thans waarnemend directeur van genoemd kantoor. Hedenmiddag is een schoorsteen brand ontstaan in een perceel in de Scheldestraat, hetwelk door de politie met een minimax werd gebluscht. Het Engelsche stoomschip „Bruges", van de London and North Eastern Rail way. komendte van Harwich, strandde gisterenmorgen te 7 uur in de Schelde, ter hoogte van fort Frederik. De sleepboot „Schelde" begaf zich ter plaatse om desnoods hulp te bieden.. -Met den vloed is evenwel de „Bru- ges" gisterenmiddag met eigen kracht vlot gekomen. Industrie- en huishoudschool te Middelburg. Ir, het gebouw der vereeniging werd gisterenavond de jaarvergadering ge houden van de vereeniging „Industrie en Huishoudschool". Door de penning- meesteres werd: de rekening over 1922 uitgebracht. Ontvangen was 6Ï 234.28, waaronder 5447.83^ goed'slot 1921 en 2063.60 1920. De uitgaven waren 46191.57jA, alzoo een goed' slot van 15042.701/2, waarvan echter het groot ste deel moet worden teruggegeven aan liet Rijk, voor fe veel ontvangen sub sidie. De rekening werd goedgekeurd met dank aan de penningmeesteres. Door de secretaresse werd vervol gens het jaarverslag uitgebracht, waar aan net volgenae is ontleend Op 1 ianuari 1922 werd de school bezocht door 242 leerlingen, waarvan 105 dagleerlingen, 39 leerlingen van de cursussen voor meergegoeden, 98 van de avondcursussen. In het voorjaar 1922 werden cursussen aan meergegoe den gegeven, waaraan 43 leerlingen deelnamen, zoodat in het cursusjaar 1921/1922 in totaal aan 285 leerlingen les werd geggven tegen aan 225 in het vorige schooljaar, terwijl ook nog eeni- ge lessen in koken en huishoudelijke vakken werden gegeven aan 27 leden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen. Aan het einde van het schooljaar werden wederom diploma's uitgereikt en wel aan 7 leerlingen als huishoud ster waarvoor een leerling werd afge wezen aan 4 voor hulp in de huishou ding, aan 11 voor costuumnaaister, aan 2 voor linnennaaisfer, aan één leerling werd het diploma A costuumnaaister uitgereikt. Onder leiding van de directrice en enkele leeraressen werd' door de oud ste leerlingen een bezoek gebracht aan Leiden en Den Haag, ter bezichtiging van de dekenfabriek van Scheltema Jansen en van de Haagsche Vakschool voor meisjes. Herinnerd wordt aan de

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1