Nol04 61e SmmL?fg8imM DONDERDAG 3 MEI GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Doer Duisternis tot Licht BINNENLAND wwqpi't '1923- OURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat hij hen is ingekomen een verzoek van Charles van den Berg om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor perceel Dok kade no. 53 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 2 Mei 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Persoaeele belasting. Zomertijd. De heer Braat blijft den zomertijd be strijden. Hij heeft thans verlof gevraagd om vragen te mogen richten tot den Minister van binnenlandsche zaken over den duur van den zomertijd. Morgen wordt daarover beslist. In -de personeele belastin,g worden weer eenige wijzigingen voorgesteld vrijstelling van de schilder-ateliers, van kunstverzamelingen die voor het pu bliek zijn opengesteld, vermindering van belasting voor seizoen-hotels en pensions, regeling van hel gebruik van roeibooten als zerl-booten, van buiten boord-motoren en ten slotte eenige be palingen om ontduiking der belasting speciaal door houders van auto's en pleiziervaartiiigen beproefd, te voor tomen. Als altijd openden eenige leden een lange jacht op andere artikelen, maar Minister De Geer weigerde daarop in te gaan. Hij had slechts eenige aanvullin gen voorgesteld en eenige iouten her steld en hij weigerde deze amendemen ten te aanvaarden. De Minister had groot gelijk, want als men diit toelaat, is het onmogelijk één artikel van een wet te herzien zonder de kans te ioopen dat de Kamer er een finale herziening van maakt. Zoo wilde de heer Michieise den kin deraftrek vergrooten en de heer J. Ter Laan den grondslag van de huurwaarde verlagen 'voor goedkoopere woningen. De heer Michieise sloeg bij 't onaanne- melijk-verklaren aanstonds op de vlucht, het voorstei-Ter Laan moest verwor pen worden, ook op het punt van be- lasting-druk-verlagin.g voor café's. De Minister zegde echter toe dat hij her taxatie van de café's za! overwegen, omdat hij toegeeft, dat deze inrichtin gen zwaar worden gedrukt. De heer Schokking heeft deze toezegging weten te krijgen, los van het amendement Ter Laan. Het vreemdelingenverkeer bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 3) De heer des huizes sloeg vergenoegd de'handen in elkaar. ,jHet weer is prachtig, wat zoudt ti er van zeggen, als wij in den tuin thee dronken „Graag", zeide Blottstedt, waarna hij zich meteen paar vriendelijke woor den tot de dochter des huizes wendde. „Ik zal dadelijk igeree-d zetten, papa, u houdt zoolang den, heer Blottstedt wel alleen gezelschap?" „Natuurlijk Laten wij zoolang in mijn kamer gaan". Toen Grete von Dankersbach na twintig minuten de werkkamer van haar vader binnenkwam, sloot die haastig een dik pakket in zijn schrijf tafel. Dadelijk merkte zij, dat er iets 'bijzonders had plaats gehad'". „Nu, dochtertje", beproefde hij schertsend te zeggen, „alles in orde „Natuurlijk, papa Joachim von Blottstedt was kalm op gestaan en stond met een blos op het Selaat en neergeslagen oogera, terwijl h'j met zijn smalle, blanke, goed ver zorgde hand op de leuning van zijn st"ei steunde. Zij wilde iets zeggen, maar de woor- oen bestierven haar op de lippen, om- at haar vader haar zoo vreemd aan- iijdt onder de duurte der hotels en deze lijden wederkeerlg maar ook door de zware belastingen. Hotel Centraal in Den Haag betaald bijvoorbeeld 13 mille 's jaars personeele belasting. Mevrouw BakkerNort wenschte de dienstbode van de weduwe vrij te stel len, gelijk die van den weduwnaar is vrijgesteld. Die vergelijking ging hee- lemaal niet op, want de dienstbode van den weduwnaar vervangt gewoonlijk de vrouw. Was mevrouw Bakker Nort consequent, dan moest zij den eenigen mannelijker, dienstbode van de weduwe vrijstellen, aldus betoogde de Minister onder groote hilariteit der Kamer. Nog enkele amendementen werden op dezelfde wijze afgepoeierd, waarna het ontwerp werd goedgekeurd. Een wijziging in het burgerlijk wet boek strekte vervolgens om de gelegen heid tot bewijslevering in burgerlijke zaken te verruimen. Deze gelegenheid is beperkt en geen getuige is bijvoor beeld toegelaten over het bestaan van ■een contract wanneer hel desbetreffen de bedrag hooger is dan 300 gld. Er zijn menschen die beducht zijn voor veel getuigenbewijs en daarom wilde men dit altijd beperken. De Minister is voor verruiming, hoewei hij inziet, dat de rechter indachtig moet zijn aan den wenk hem in. art. 1945 B. W. gegeven, n.l. om de waarde van getuigenissen te wikken en te wegen. Naarmate het getuigenbewijs onbeperkter is moet hij voorzichtiger zijn. Verzet was er niet tegen dit ontwerp dat in de praktijk niet heel veel te beduiden zal hebben. Het ontwerp werd goedgekeurd. De Minister van justitie heeft voorge steld het uitloven van premiën, inbet en strijkgelden ook bij verpachtingen en ver.koopingen te verbieden omdat daar door allerlei ongerechtigheden ont staan.- Aanvankelijk was het strijkgeld nog toegestaan, maar fater stelde de Minister voor ook dat te verbieden. De heeren Bakker en Weitkamp verdedig den alsnog het toelaten van dit geld bij verpachtingen en geen beperkende be- oaiingen te maken bij verkoopingen. Dit vond, weer bestrijding bij den heer Deckers die allerlei ongerechtigheden van deze gelden heeft gezien en dus voor volledige afschaffing is. Er zijn menschen die er een béroep van maken om het strijkgeld op te strijken. De heer Duij-s was er ook tegen en de Mi nister meende dat dit systeem maar eens verdwijnen moest omdat het tot niets nut is. 'De heer Bakker trok het weer in, waarna het ontwerp werd goedgekeurd. De Vlootwet. Het „Vad." schrijft Ons bericht, dat het ministerie op aanneming van de Vlootwet aanstuurt, met opschorting van den termijn van uitvoering, en dat de minister van. ma rine daarvan niet weten wil, wordt door het Correspondentiebureau, d. i. in dit geval de regeering, als voorbarig tegengesproken. Het zij zoo, de feiten zullen te hunner tijd wel uitwijzen of voorbarig hetzelfde is als onjuist. Maar wij hebben toch opgekeken, dat de regeering ons bericht voorbarig noemt, omdat ze het rapport der Vloot- commissie nog in studie heeft. Bv jove, dat is wel het toppunt, de heele pers, die het rapport zooveel later kreeg dan de regeering, is met hare studie daar van reeds gereed. „Nog in studie hebben" zal hier dan keek. In 'den tuin, aan de theetafel, wilde het gesprek ook niet recht vlotten. Grete was blij, dat de gast spoedig afscheid nam. Hij drukte haar harts tóchtelijk de hand, weder steeg het bloed' hem eensklaps naar het gelaat toen de automobiel de koetspoort uit gereden was, kon zij haar ongeduld- niet meer bedwingen. „Wat is er gebeurd, papa U waart beiden zoo vreemd De majoor streak met-de hand over zijn hoofd, dat bovenop geheel kaal, nog slechts door een krans van dunne grijze haren omringd' was „Kom mee naar mijn werkkamer, mijn kind Aarzelend volgde zij haar vader, ter wijl haar hart heftig klopte. Had de komst van Joachim von Blottstedt iets te maken met Wussow von Blottstedt Zij drukte de tanden op elkaar en dwong zichzelf tot kalmte er was toch al zorg genoeg in het Stiderloher heerenhuis. De majoor liet zich' in den stoel voor zijn schrijftafel neervallen, sprong daar na weer op en liep met de handen op den rug de kamer op en neer. Grete leunde tegen de deur en wachtte op hetgeen nu zou komen. Eindelijk bleef de majoor voor zijn dochter staan. „Zeg jij- met je Blottstedt reken daar maar niet meer op Hij schreeuwde het haar letterlijk in 't gezicht. Zij keek haar vader slechts met groote, treurige oogen aan. ook wel een euphemisnie wezen voor met o'e handen in hel haar zitten De ex-keizer belastingplichtig. De ex-keizer is nu toch in de rijks- en gemeentebelasting van Doorn aange slagen met terugwerkende -kracht tot zijn komst naar een -inkomen van 125.000. Omdat hij met prinses Hermine on der huwelijksvoorwaarden getrouwd is. zegt „de Tel.", is deze afzonderlijk aangeslagen en wel naar een inkomen van 100.000. De Garde républicaine in ons land. Bij- de aankomst van de Garde répu blicaine gisteren te 's-Gravenhage, wa ren duizenden en duizenden tegen woordig. Nadat de autoriteiten waren voorge steld. spelde de Fransche gezant den heer Balay, namens de Nederlandsche regeering de onderscheiding van officier van de Orde van Oranje-Nassau op de borst. Kapitein Balay was door deze onderscheiding zichtbaar aangedaan. Toen verliet het korps het station en stelde zich onder de kap op tegenover de Koninklijke Militaire Kapel. Deze opende de officieele 'begroeting met het spelen van de Marseillaise, waarop het Fransche muziekkorps antwoordde met het spelen van het Wilhelmus. Tijdens het spelen stonden de com mandanten eerbiedig in de houding en brachten- het saluut, terwijl het publiek de hoofden ontblootte Kolonel Laats- man heeft daarna den heer en mevrouw Balay het hartelijk welkom in Neder land'. spéciaal in de residentie, toege roepen. Ook luitenant Boer, directeur van de Kon. militaire .kapel, heeft de colle- ga's-artisten uit Frankrijk vriendelijk toegesproken. Vervolgens complimen teerde 'kolonel Laatsman het korps nog namens de Koningin. De directeur van de garde antwoord de met eenige vriendelijke woorden van dank voor de hartelijke ontvangst. LAGER ONDERWIJS. Aan het jaarverslag vap de commis sie van toezicht op liet Ifjger onderwijs alhier over het jaar I922jis het volgen de ontleend Aan alle openbare schoien werden, overeenkomstig de verordening, gere geld schoolvergaderingen gehouden. Vooral zaken, het leerplan betreffen de, werden behandeld. Twee keer kwam de k-vvestie van een uniform leerplan ter sprake. Den eersten keer naar aanleiding van een adres van den Bon,d van Neef. On derwijzers, om ten mintse in de eerste 4 leerjaren de uniformiteit te betrach ten. met "net oog op een zonder stoor nis voor leerling en onderwijs kunnen overplaatsen naar de scholen B, I en H, die meer speciaal geacht worden voor te bereiden voor U. L. O. en H. B. S. Dit adres was door Burg. en Weth. om advies gezonden naar de schoolver gaderingen. Mede in verband met dit adres werd door de leerplan-commissie een con cept-leerplan ontworpen voor de vak ken rekenen en Ned. taal en ter behan deling der schoolvergaderingen toege zonden. Aan de bijzondere scholen werden ook geregeld schoolvergaderingen ge houden. Aan de Neutrale School werden ver schillende vergaderingen gehouden ter bespreking van de interne schoolaan- gelegenheden. Dat hield hij niet uit, als woest rende hij door de kamer. „Ik ben maar een man met gewoon verstand ja den titel van majoor gekregen, en toen was het Adieu U bent goed af, u behoeft geeft verzeke ringsagent te worden, u hebt uw be zitting Dus dien uw ontslag in niet ieder kan regimentscommandant wor den Maar wat mij daarboven ontbreekt, dat hebben jullie En Adei- bert in de eerste plaats. Ik laat hem niet ten onder gaan, vooral nu niet. nu hij zijn examen voor de hoogere krijgs school heeft gedaan. Wat goede wijn zal worden schuimt reeds ais most. Begrijp je dat Natuurlijk, papa. Maar schreeuw toch niet zoo Ik heb u toch nooit aangeraden, Adelbert aan zijn lot over te laten „Dat ontbrak er nog aan. Maar wat ik daar gezegd heb. is slechts de inlei ding, Wacht even." Hij trok het middelste vak van zijn schrijftafel open en nam het dikke pakket er uit. „Weet je„ wat daar in zit Dertig bankjes van duizend'dertig Denk eens „'En die heeft Joachim Blottstedt te uwer beschikking gesteld Haar stem trilde. „Zeg gerust geschonken." „Papa, dat moogt ti niet aannemen „Grijpt een drenkeling niet naar de reddingsboei. Hij zou een ezel zijn als hij het niet deed En dan, al verdrink ik ik heb toch altijd' een revolver Maar... jullie... jullie „Nu, rk 'heb leeren werken". School Kasteelstraat. Schoolver gaderingen worden niet geregeld ge houden. Ze hebben plaats tegen het einde van den cursus, wanneer 't over gaan der leerlingen moet worden be sproken en indien een nieuwe methode voor een of ander vak zal worden in gevoerd. Schooi Paiingstraat. Er werden 3 schoolvergaderingen gehouden. Be sproken werden taai-, reken- en schrijfonderwijs. R. Kath. Meisjesschool (oude M.U. L.O.). Er werden geen schoolverga deringen gehouden'. Wel wekelijksche bijeenkomsten op Woensdag na schooltijd. Christelijke U. L. O. school. Er werden 4 schoolvergaderingen gehou den. R. Kath. U4-0. school. 2 school vergaderingen werden gehouden, waar in de algenieene scboolzaken werden besproken. Ingevolge de bepalingen van de On derwijswet 1920, regelende de instelling van ouderavonden, werden aan alle openbare scholen eenige van deze avonden gehouden. Deze bijeenkomsten van ouders en onderwijzers, die ten doel hebben een 'betere samenwerking te verkrijgen tus- schen school en huis, waren iets nieuws. Alleen- op school F werden dergelijke bijeenkomsten reeds gehouden. Jammer genoeg mochten deze samen komsten zich nog niet in een zoodanige mate van belangstelling van den- kant der ouders verheugen, als voor een goede samenwerking tusschen schooi en huis wel gewensch-t is. Over het algemeen was het bezoek der ouders niet groot. Slechts een paar scholen maken hierop een gunstige uit zondering. Het is .daarom te hopen, dat de be- ianstelling voor deze avonden mag groeien. Dii kan het onderwijs ten goe de komen. Van de openbare scholen zijn alleen school F/G en H/l in het bezit van een schooltuin. Daarin worden, althans voor wat de scholen F en G betreft de meest voorkomende land- en tuinbouw- gewassen gekweekt, ten dienste van het onderwijs in de nat. historie. De hierboven genoemde schoien. als mede school K. zijn ook in het bezit van een speelterrein. De terreinen van de scholen F en G zijn pas in orde ge bracht, zoodat deze nu weer goed bruikbaar zijn. Dit kan echter niet gezegd worden van de speelterreinen der scholen H. i en K. Deze zijn vrijwel onbruikbaar, zoodat de leerlingen van de schoien en K dan o.ok geen gebruik maken van hun speelplaats, maar het speelkwartier doorbrengen op de zandvlakte aan de Scheldestraat. Alleen de leerlingen van school I spelen nog op h-et speelterrein, ofschoon ook dat bezwaren heeft. Hoognoodig. moesten de terreinen van deze scholen in orde worden ge bracht. De overige zes schoien bezitten geen speelplaats, zoodat de leerlingen het vrije kwartier op de straat doorbrengen Dit heeft natuurlijk zijn bezwaren, niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de omwonenden. De leerlingen van de scholen A en B spelen in de Coosje Buskenstraat. Dit is een drukke straat. De tram rijdt er en vlak naast de school is een auto-garage. Het spelen daar is niet zonder gevaar. De scholen C en D spelen op de Groote Mankt. Het speelterrein voor school E is het „Mijn hemel, meisje, maak mij het spreken toch niet zoo moeilijk „Wat komt er dan no-g meer „Nu dan, die kletskous, die Solten heeft gisteren aan Joachim verteld, dat de deurwaarder bij ons is geweest." „Wat gemeen „Hij heeft het misschien goed met ons bedoeld „Ja, ja, ja „Nu dan, Joachim Biottstedt heeft gisterenavond met zijn neef gesproken"'. Toen 'boog Grete diep het hoofd en kon met moeite haar snikken onder drukken. „En de goede Wussow denkt niet aan trouwen Nu, huil maar niet dadelijk Ga zitten, je krijgt nog meer te hoo- ren Zij sleepte zich naar een stoel, nam plaats en wisch-te haar tranen af. Na deze mededeeling legde Joachim eenvoudig de dertig briefjes van dui zend op mijn schrijftafel. Ik wilde ze natuurlijk niet aannemen, maar weet je wat hij toen zei Het is mijn privaat vermogen, het gaat niemand aan nu komt het, Grete... „ik heb je dochter lief, zoo lang als ik mij herinner, maar ik, doodzieke man, heb natuurlijk ge zwegen. Maar zooals de zaken nu staan, doe ik het niet langer, ik vraag nu in allen vorm aan haar vader om de hand van juffrouw Dankersbach. Spoe- dtg zal ik er niet meer zijn, en als we duwe van den majoraatsheer is zij voor haar geheele-leven verzorgd...." Ja, dat heeft hij gezegd en als dat je geruststelt er nog aan toegevoegd, dat je er op terrein vóór de school. Bij regenachtig weer i% het niet te gebruiken. De leerlingen van de U.L.O school verpoozen zich in de Frans Naerebout- straat en de Wagenaarstraat. Van de bijzondere scholen is geen enkele in het bezit van een schooltuin. Een speelterrein bezitten de neutrale school, de school in de Kasteelstraat, de R. Kath. Jongens- en Meisjesschool en de Christelijke U.L.O. school. Het speelterrein van de neutrale school is klein en zeer ongelijk van be straling. Alleen de leerlingen uit het en 2de leerjaar gebruiken het. De ove rige leerlingen speien op hef terrein voor de school, dat bij regenweer on bruikbaar is. Het speelplein van de school in de Kasteelstraat verkeert ook niet in al te besten staat. Ook daarom is aan deze schooi geen speelkwartier. Het speelterrein van de R. Kath. Meisjesschool is zeer goed en wordt eens per dag gebruikt. Dat van de |on- gensschool (M.U.L.O.) is onbruikbaar. Alleen bij -gunstig weer spelen er de kleintjes uit' de ie klasse. Het speelterrein der Christelijke U.L.O. school is tamelijk goed, wordt regelmatig voor schooltijd gebruikt en oo,k door groepen leerlingen voor -gym nastische oefeningen in de open lucht. Ook door leerlingen van andere scholen. Voor de overige bijzondere scholen, voor zoover ze er een speelkwartier op na houden en de leerlingen dus de straat op moeten zenden, gelden de zelfde bezwaren als voor de in dezelfde omstandigheid verkeerende openbare scholen. .Daar de openbare scholen alle in het bezit zijn van een gymnastieklokaal, wordt overa! vak j onderwezen. DghfePTlingen van de U. L. O. school krijgen "onderricht in gymnastiek van den heer L. van der Steen. Zii gebrui ken daartoe de gymnastiekzaal van de H. B. S. Van .-de bijzondere scholen .is alleen de neutrale school in het bezit van een gymnastiek-IOkaal. De leerlingen daar kriigen dus ook onderricht in vak j. De leerlingen van de school in de Paiingstraat gebruiken het gymnastiek- iofëal van school F/G. Dit heeft wei zijnjbezwaren. Ten eerste is er het tijd verlies met er heen te gaan en ten tweede kan deze gemeenschappelijke lokaliteit niet steeds op de meest ge- wensehie uren gebruikt worden. De Christelijke U. L. O. schooi maakt, evenals de openbare U L. O. school, gebruik van de gymnastiekzaal van de H. B. S. Aan de overige bijzondere scholen wordt geen onderwijs ïn vrije- en orde oefeningen gegeven! Over het algemeen is de toestand der schoollokalen wat betreft verlichting, verwarming en schoonhouden in orde. Wat de leermiddelen betreft, daar over is men algemeen tevreden. Aan vulling en vernieuwing hebben steeds regelmatig plaats, zoodat ook verou derde leerboeken geleidelijk door nieu we kunnen wordeii vervangen. Een schoolbibliotheek bezitten alleen de openbare scholen C, D, H en K. De boeken van de bibliotheken der scholen C, D en K' zijn gekocht van het geld, dat verkregen werd door den ver koop van opgespaard zilverpapier en theelood. Aangezien deze zaken thans haast geen waarde meer hebben, is er geen geld en .kan vernieuwing of aan vulling niet plaats hebben. De boeken worden gelezen door de leerlingen uit het 5e, 6e en (of) 7e leerjaar. kunt rekenen ook als Vrouwe von Blottstedt Grete von Dankersbach te blijven. Vergeet deze openhartigheid, maar soms is die een zegen. Denk er nu veertien dagen over na, wat je daarop zult antwoorden." Grete sprong van haar stoel op. „Ik neem zijn aanzoek aan zeide zij vast. „Kalm wat, mijn dochtertje. Zoo snel verbindt men zich niet, al is het slechts voor twee jaren Even diep ademhalen, een vasten blik op haar vader, daarna verliet zij met hoog opgericht hoofd kalm de kamer. De majoor veegde zich het zweet van het voorhoofd, greep zijn hoed en liep dopr de stallen en daarna het veld in. Hij deed zijn jas los, frommelde zijn ■lichte pet in de hand ineen zijn zenu wen dreigden te barsten Toen hij tegen acht uur terugkeerde en het hulppost'kantoor voorbijging, kwam zijn doch-ter juist de lage deur uit. „Wat nu Haar lippen trilden, maar zij zeide kalm „Ik heb aan Joachim Biottstedt geschreven en zijn aanzoek aangeno men." „Meid, dat heeft toch den tijd „Misschien met gezonde menschen, niet met zieke Ik wil geen nagel aan zijn doodkist worden, integendeel, ik wil hem verzorgen en verplegen, opdat hij, voor zoover dat bij zijn toestand mogelijk is. nog gelukkige dagen tege moet gaat (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1