Je Matinée. IELS, n biedingen aanvragen ERKVROUW. meisje. Maatschappij m uvaart Nol03 161e Jtauurtfcuitf WOENSDAG 2 Mei Vijf Honderd Ou ld en. GEMEENTEBESTUUR FEUSLLETON Door Duisternis tot Licht BINNENLAND Stads= en Provindenieuws I C H T. d 77Ö.9 te Zurich-.;, d 749.3 te Skagen. vond van 2 Met*?' lijke tot Westelijke aar bewolkt. Aan been neerslag. Iets A. kheden, Openbare deringen |nz. Dagelijks con- lelmma" (met uit- insdagavond), 8 u. matinee. Dinsdagavond ndagsmiddags thé vergadering afdee- V. B. B., Concert- Al S., „de Oude Des middags.^ 3 bouw „Diligentm". t. zangvereeniging ring, Concertge- 1G. tvergadering S. D. afé „de Zwaan". 8 leer, r. 2res, ist- aai. ek Kerkstraat, eeling Winkel, veren alle soor ten schoeisel beneden alle concurrentie en noo- digen I te overtuigen. Dr. Scholls. diploma's van dezer voetspe- tsmogelijk met delen alle voet voorkomen. id Kellner biedt Hotel-, Restau- ■bedrijf. Heeft 3 genoten en is v. motto „Kellner", Courant". td gevraagd een „Vliss. Courant'1. n flinke u „Vliss. Courant" n park 129. Idelb.-Rotterdam elegen plaatsen. ,N PASSAGIER» EN EN VEE. T, KOtt TE. UW 1. ïïidd nar 8 8 3 te bekomen V. Transp. en E*P VL1SS1MGSCHE COURANT De abonné G. W. te Souburg, houder van Polis No. 3651, had op 21 April 1.1. het ongeluk op den Nieuwen Vlissingschen Weg door de Electrische Tram te worden overreden, waardoor de dood onmid dellijk intrad. Aan de Weduwe werd heden een uitkeering gedaan van Vlissingen, 1 Mei 1923. De Uitgevers. yen G. VOS, T«I. EENHOORN, Til. 163 )STERHOOT,Tel. Ml' EÜITENHEK, BEKENDMAKING. De Voorzitter van liet Centraat Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat de voor die verkiezing in geleverde candidatenlijsten gerangschikt naar de kieskringen en met vermelding van de nummers der lijsten voor een ieder ter Secretarie (2e afdeeling! ter inzage zijn gelegd. Vlissingen, 2 Mei 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Het Utrechtsche Postkantoor. Utrecht .krijgt niet zoo'n fraai gelegen postkantoor als het wel gehoopt had. De Kamer heeft het Vrijdag bestreden ontwerp verworpen zooöat geen gebou wen en terreinen onteigend zullen wor den, .die alleen strekken om de omge ving van her postkantoor te verf/aaien en te verruimen. sjt Een kleine rectificatie van een fout in de 'Lager Onderwijswet heeft een langen nasleep gehad. In de wet van 16 Februari jl. was een bepaling geslo pen. die het onmogelijk maakte onmid dellijke bezuinigingen in te voeren, die gewénscht waren. De Minister heeft nu die fout hersteld maar tevens eenige andere plooien glad gestreken. Natuur lijk grepen sommige leden de gelegen heid aan om enkele wijzigingen aar. te brengen. Zoo wensclite .de heer Tilanus de gelegenheid te openen om subsidie te geven aan cursussen bijvoorbeeld in Fransch, De Minister had tegen de motie-Tilanus geen -bezwaar, doch hij wilde eerst een onderzoek instellen. Met die restrictie werd de motie aanvaard zonder stemming. De moeilijkheid van de regeling der beperking van het aantal onderwijzers in verband met de vergrootin,g van de klassen is in dit ontwerp hoofdzaak. De heeren Suring en Tilanus hadden een anderen overgangsmaatregel voorge steld waarbij niet onmiddellijk afschaf fing van onderwijzers noodig was. De bedoeling was het aantal kinderen per klasse te verhoogen en het aantal on derwijzers op peil te houden. Een ian- geren respijt-termijn wilde men dus een nog langoren verdedigde de heer Gerhard. Ten slotte is met .goedkeuring van den Minister een amendement Tilanus aangenomen dat de oorspron kelijke redactie van de wet gelijk de Minister die indertijd heeft voorgesteld werd hersteld. Daardoor is de regeling soepeler geworden. Aangenomen werd een amendement- bewerkt door Mevrouw J. P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 2) „De opperhoutvester heeft een reebok net zeslandig gewei voor je ontdekt. Heb je vanavond lust hem ie gaan schieten „Dank je. Ik zou graag spoedig terug gaan naar Stolp. Morgenochtend om vier uur beginnen de oefeningen I" „Maar je hebt toch nog wel een hall uurtje voor mij „Natuurlijk, Joachim. Maar ie ziet er vermoeid uit, ik vrees dat het te druk voor je zal worden". De zieke maakte een vermoeide beweging met de hand. „Ik zou dezen winter graag hier blijven, om weer eens sneeuw en ijs te zien en den storm door onze wouden te hooren ruischen. Wat verlang ik daarnaar „Maar daaraan valt toch in het ge heel niet te denken 1" ,jHet zou zeker mijn dood zijn, vast en zeker, maar waarom het lijden te verlengen. Ik ben immers toch niets nut. Ln al .kan ik vertrouwen op den rent meester en opperhoutvester, zulk een groot .goed heeft een energiek meester noodig. De ritmeester streek een paar maal met zijn zakdoek zijn bruine dikke snor °P zij. „Wat zijn dat nu weer voor sombere gedachten ..Ga zitten, Wusow Zoo daar Rutgers om den datum- van -den over gang niet te stellen op dien van de in werkingstelling der wet, d-och op 15 Mei 1923, waartegen de Minister geen bezwaar had. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. Cathechistisch onderwijs voor Prinses Juliana. De hofprediker ds. W. L. Weiter zal in het a.s. najaar een aanvang maken met het cathechistisch onderwijs aan de Prinses. De Vlootwet. De Haagsche correspondent van „de Maasbode" noemt het ook door ons overgenomen bericht van „het Vad." dat de regeering zich tevreden zou stel len met de aanneming van de Vlootwet zonder vaststelling van datum, van a tot z onwaar. Een orficieeie tegenspraak. De Parijsch.e correspondent van het „Hbld." meldt De Nederlan-dsche legatie te Parijs heeft aan de Fransche bladen een dé menti gezonden van het bericht, dat telkens hier en daar weer opdook, als zouden torpedo's, door de Fransche fabriek te Saint Tropez voor de Neder- landsche marine gemaakt, in werkelijk heid naar Duitschland gaan. Bij den tekst van dit formeele démenti dat terecht van insuniaties spreekt, tee kent ,de „Figaro" aan dat de artikelen in kwestie sinds ongeveer een jaar her haaldelijk verschenen zijn. De schrij vers wisten blijkbaar niet, dat de Ne- deriandsche marine torpedobooten en onderzeeërs bezit voor de verdediging van de klisten van het moederland en koloniën. Deze sehepen hebben zelfbe- wegende torped-o's noodig en het is een succes voor de Fransche industrie, er de leverantie van verkregen te hebben. De torpedo's, waarvan sprake is, zijn niet van het model en het kaliber, bij de Duitsche marine in gebruik. Verder heeft de Fransche minister van marine een zorgvuldig onderzoek ingesteld, waarvan de conclusie luidt, dat Whitehaed torpedo's, -door de Fransche fabriek voor de Nederlandsche re.geering gemaakt, zonder eenigen mo gelijker) twijfel aan -die regeering gele verd zijn. Er blijft dus niets over. zoo besluit de „Figaro", van deze geruch ten. die evenzeer kwaadwillig zijn voor Holland als voor de Fransche industrie en die het voorstelden, alsof Duitsch land zich bij ons voorzag van aanvals wapenen, die het thans zelf niet mag fa-b.riceeren. tegenover mij. Zeg mij nu eens eerlijk, h-eb je eigenlijk ernstige plannen met juffrouw Von Dankersbach Wussow beproefde luchtig over de zaak heen te praten. „Komt tijd, komt raad. Dus..." „Binnenkort erf je het majoraat." „Nu, dat hopen wij niet. En als het gebeurt, dan loopen er nog meer Blott- stedts in de wereld rond, die blij zijn, als zij eens aan -de -beurt komen". „Wussow, ik verzocht je om een eer lijk antwoord I" „Grete Dankersbach is werkelijk kolossaal- aardig, en ik geloof ook niet dat ik een blauwtje zou loopen, maar weet je, ik -geloof, dat ik als echtgenoot een recht grappig figuur zou maken. Eerlijk gezegd voel ik nog in het geheel geen lust in trouwen". „Maar je moest ook aan het jonge meisje denken, want je hebt haar maar al te zeer het hof gemaakt. En aan een ander zal zij wel geen oogenbük ge dacht hebben." Wussow von Bfottstedt's geiaaf nam een ernstige uitdrukking aan. „Luister eens, dat klinkt alsof iemand je een duidelijken wenk had gegeven." „Graaf Sol-ten zei mij zooeven, dat de deurwaarder kort geleden bij Dan kersbach is geweest". „Ach lieve, help „Er moet dus iets worden gedaan." „Het is zeer zeker te betreuren Gaat het om een groote som „Ik heb er geen flauw vermoeden van. In elk geval wilde ik, indien Je geen ernst met je Zaak wilt maken, morgen er heen rijden en den majoor De strijd om de Wielingen. Over den strijd om de Wielingen bevat het „Hbid. van Antwerpen" een artikel, waaraan wij het volgende ont- leenen In afwachting dat over de princieps kwestie worde beslisf, is er in die wa teren een ware wedstrijd ontstaan op loodsgebied. Van Belgische zoowel ais van Nederlandsche zijde vangt men elkaar de te loodden sehepen af en lig gen onze knappe zeegidsen, onmisbaar in die zandige gaten, op de loer om op 't eerste signaal aan boord te klauteren van den vreem-den steamer, die naar hunne diensten vraagt. Sedert lange jaren was het aantal door Nederlandsche en door Belgische loodsen langs de Wielingen tinnenge- voerde schepen zoo-wat gelijk. Thans is dit niet meer het geval. De Belgen hebben op het oogen-blik een flinken voorsprong en alles wijst er op, dat zij hem zullen behouden. Was vroeger tus- schen de twee concurrenten ook zoo wat gelijkheid in 't materiaal, nu is dat ook al niet meer zoo. De Belgen heb ben hun materiaal zoo-danig versterkt en verbeterd, dat zij den Hollander de loef afsteken, die nog al te veel met zei len vaart, terwijl wij onder stoom liggen. Het Antwerpsche blad neemt dan het artikel over dat de hoefijzer-correspon dent van het Amsterdamsche „Handels blad" over den concurrentiestrijd in de Wielingen heeft geschreven, welk arti kel wij hebben overgenomen in ons nummer van Zaterdag ii. en het Iaat daarop volgen Nit. men stelle zich van Hollan-dsche zijde gerust. Op de Wielingen zullen wij niets anders d-oeri gelden dan onze rechten. En die bestaan. Wat het feit betreft, dat wij een beter materiaal hebben dan de Hollanders, en dat onze loodsen knappe zeelui zijn, dat is onze zaak. Wij hebben daar nie mand rekenschap over te geven. De Rotterdamschs burgemeesters benoeming. !n welingelichte kringen wordt de be noeming vanoud-minister Van IJsset- steijn tot burgemeester van Rotterdam zeer waarschijnlijk geacht. Malaria-bestrijding. De voor den tiiderijk geneeskundigen inspecteur van de volksgezondheid in overweging gegeven verordening tot bestrijding der malaria, waarbij- de 'hoofdbewoners van perceelen zelf zor gen moeten voor het dooden van de muggen in die perceelen, heeft ook in de raadsvergadering te Landsmeer een punt van overweging uitgemaakt. De voorzitter Van der Sluys meende, dat het lastig zou zijn een dergelijke verordening te handhaven. Bovendien zou volgens hem nog niet wetenschap- peliik vaststaan of de malaria door de muggen, dan wel door den moerassigen bodem wordt veroorzaakt. Wethouder -Marians voelde ook niet veel voor een verordening er zijn nl. pakhuizen met eieren en kaas, waar het wegspuiten van de muggen met iysol voor die producten schadelijk zou zijn. Verder merkte spreker nog op, dat de muggenverdelging vanwege de provin cie dit jaar zal ophouden en dat deze bestrijding wel doeimatiger had kun nen geschieden, door met de plaatselijke geneesheeren in overleg te treden. De voorzitter .meende dat. indien de provincie met de muggenverdelging op- met mijn privaat vermogen bijstaan. Ik geloof niet, dat het meer dan een paar duizend gulden betreft „Dat is ri-dderüjk van ie gedacht, beste Joachim. Of ie hulp echter op den duur zai heip-en, betwijfel ik zeer. Ver geet ook niet dat wij aan de Lotharing- sche grens een paar neven hebben, die eenige bankjes -goed kunnen gebruiken, en die staan ons toch nader dan de Dankersbach's". De zieke had moeite om zich te be- heersciien. Op dit antwoord was hij niet voorbereid geweest. Van dien kant kende h-ij Wussow nog in het geheel niet. Dat 'hij geen bijzonder zacht hart bezat, wist hij wel, maar die denkbeel den stuitten hem toch tegen de borst. „Met mijn privaat vermogen kan ik toch doen, wat ik wil. En ik geloof, Wussow, dat ie begrip van..." „Zeker heb ik dat. Ik heb toch immers reeds gezegd, dat ik je plan zeer rid derlijk en..." Met een afwerende beweging van de hand sneed de majoraatsheer de verde re woorden van zijn neef af. „In elk geval mag ik nu aannemen, dat ge geen- verdere ernstige plannen met juffrouw Von Dankersbach hebt „Ten minste voor het oogenblik niet. Ondanks mijn zes en dertig jaren voel ik mij nog niet rijp voor het huwelijk". De zieke haalde moeilijk adem. „Dan had je haar ook geen hoop mo gen geven." „Dat heb ik toch niet, Joachim Juf frouw von Dankersbach was altijd- zeer aardig voor mij, zij is verstandig en mo.oi, waarom had ik dan den onge- houdt. er voor de gemeente dan wel re den is ont in deze op te treden. Het weer in April. Het Meteor. Instituut in De Bilt pu bliceert het volgende voorloopige over zicht van het weer in April. Gemiddeld over c!e geheele maand was de temperatuur overdag iets boven en des nachts iets heneden normaal. De tweede dekade was te warm, daaten- tegen de derde te koud. Er kwam dik wijls nachtvorst voor, den 7, 10. 25 en 28 in sterke mate. De regenhoeveelheid gemiddeld over geheel Nederland bedroeg s'eehts 29 millimeters legen 40 normaal op 7 en 13 kwam ir, het Zuiden onweer voor. De Bilt had 174 uren met zonneschijn tegen 156 uren normaal in April. VLISSINGEN, 2 MEI. Loting voor de lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen. Hedenmiddag had de loting plaats voor de volgorde waarin de lijsten zullen geplaatst worden bii de stem ming voor den gemeenteraad. De loting had den volgenden uitsiag 1. Vrijzinnig-democraten. 2. Christelijk-historisch-en. 3. S. D. A. P. 4. Communisten. 5. R. Katholieken. 6. Anti-revolutionairen. 7. Vrijheidsbond. (Eerste lijst a. lijst-Hitlinga b). 8. Bezuinigingspartij. 9. Socialistische Partij. 10. LijstStaverm.au. Kon. Maatschappij „de Schelde". In de hedenmiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Kon. .Ylaatsch. „de Schelde" alhier, werd het jaarverslag over 1922 uitge bracht, waarin gezegd -wordt dat het bedrijf in dat jaar voortdurend met na genoeg volle kracht kon door arbeiden. De geldswaarde van den omzet is even wel wederom gedaald, tengevolge van de prijsvermindering van materialen en brandstoffen en de verlaging der loo- nen. De normale werktijd is 48 uur per week het gemiddeld aantal werklie den bedroeg 2037, het grootste aantal ■op zeker oogenblik 2145. Het aantal ambtenaren op 31 December 1922 be droeg 263. waarbij 13 tijdelijke. De financieele uitkomsten van het -boekjaar 1922 zijn gunstig -geweest, zoodat kan worden' voorgesteld het dividend te bepalen op 10 Hoewel de maatschappij zoo geluk kig is, naar omstandigheden, nog voor geruimen tijd werk te hebben, zal zij toch voorbereid moeten zijn op een tijd perk van malaise in het bedrijf. Daar toe moeten de dividenden matig gehou den worden en reserves gekweekt. Na dat de gewone afschrijvingen zijn ge schied is daarom uit de winst 1922 aan de extra-reserve wederom een -bedrag van 100.000 toegevoegd en de reserve voor onderhanden werken met f 100.000 verhoogd. Verder is een reserve voor afschrijving gevovm-d, gr-oot 100.000 en in venband met de onderhanden uit breiding van de -electrische centrale 100.000 gereserveerd. Op den -goede renvoorraad is nog 65.000 afgeschre ven. De vooruitzichten voor 1923 zijn be vredigend, daar nog -belangrijke orders naakbare moeten spelen Maar nu is het voor het oogenblik genoeg, de dag heeft je aangegrepen. Vaarwel, Joa chim. ik zorg zelf voor mijn dogcart". „Vaarwel. Wussow, morgen ga ik naar Dankersbach „Als je er pleizier in hebt, ga dan je gang Nadat de deur achter Wussow von Blottsredt was gesloten, viel de majo raatsheer steunend in zijn stoei „Had ik dat geweten fluisterde hii, „had ik dat geweten 1" Toen de kamerdienaar tien minuten later de kamer binnenkwam, vond hij zijn heer bewusteloos in den stoel lig gen. De kostbare automobiel van Joachim von Bloltstedt reed langzaam een kilometer in twee minuten, naar Süder- lohe, de bezitting van majoor von Dan kersbach. De raampjes waren op zij en naast de zitplaats van den chauffeur dichtgetrokken, opdat wind en stof den zieke niet zouden hinderen. In een lichten mantel gehuld en met den rand van zijn panamahoed diep over de oogen -gedrukt, zat hij in een hoek geleund en staarde voor zich uit geen oog had hij voor de dennewottden en de velden, waarop de rogge reeds begon te verkleuren. Zijn gedachten gingen koortsachtig snel. Dertig jaar oud en rijp voor het graf 1 En voor een daad te staan, die meer dan buitengewoon was... Nu, zoo ge heel was hij nog niet op zijn energie zou nog wel in staat zijn uit te drukken wat hij wilde... En naar hii hoopte niet alleen uitdrukken, maar ook als een moeten worden voltooid, terwijl sedert het einde van het verslagjaar de direc tie nog een opdracht mocht boeken voor een mailschip voor de stoomvaart-, maatschappij „Rotterdamsche Lloyd". De hoofdmachines voor dit schip wor den Schelde-Dieselmotoren, welke op de werf gebouwd zullen worden onder licens van Gebr. Sulzer, Winterthur. Niet alleen wordt hierdoor het gevaar voor gebrek aan werk voor de werf nog geruimen tijd verschoven, doch het is bovendien van groot belang, dat de bouw van deze moderne machines, voor een grooter vermogen dan nog nooit is toegepast, werd toevertrouwd aan maatschappij. Voor enkele afdeelingen was even wel, hoewel herhaaldelijk prijzen wer den opgegeven, die geen winst zouden opleveren, ifiet voldoende werk te be komen. Het is te verwachten, dat deze ongunstige toestand in 1923 zal voort duren en tot eenige beperking in d.eze afdeelingen van het -bedrijf zal leiden. Afgeleverd werd de mailboot (com pleet met machines en ketels),^Mecklen burg" aan de stoomvaart-maatschappij „Zeeland". Het schip heeft een water verplaatsing van 2750 ton, terwijl het machinevermogen ruim 9000 I. P. K. be draagt. Verder is de onderzeeboot „K VIII" aan het departement van marine overgedragen. Bovendien werden afge leverd vijf machine-installaties met bij- behoorende ketels voor aan andere werven gebou-wde schepen, alsmede een installatie met Dieselmotoren en elec trische voortstuwing voor het moeder schip voor onderzee-booten „Pelikaan" voor het departement van marine. Het gezamenlijk verwarmend oppervlak der afgeleverde stoomketels (21 stuks) be droeg 53328 vierkante voeten (4947 vierkante meter). Verschillende herstellingen aan ma chines werden ook dit jaar weder uit gevoerd. Op 31 December jl, waren onderhanden of in herstelling een vrachtschip voor de Stoomvaartmaat schappij „Rotterdamsche Lloyd", Rot terdam een mail- en passagierschip voor diezelfde maatschappij drie on derzeebooten met machines compleet voor het departement van marine een kruiser voor dat departement en drie machine-installaties voor schepen-op' andere werven in aanbouw. Aan ar beidersloon werd uitbetaald een bedrag van 2.672.733.30 tegen f 3.037.674.96 in 1921. De verlies- en winstrekening wijst in credit aan uitkomst van diverse wer ken f 2.534.994 exploitatie dok te Middelburg f 2058 idem dok te Vlis singen 11.994 huur gebouwen en. erven 5969 expl. woningen f 6259 Aan de debetzijde staan de volgende posten interest 5 obligatieieening f 95.147 salarissen en algemeene onkosten 722.725 ondersteuning gewezen beambten 1746 bijdragen ten bate van personeelbelangen 92.514 kosten ongevallenwet en arbeiderscontract 74.391 kosten in validiteitswet 64.368 onderhoud ge bouwen f 49.978 interest 84.1! 7 expeditiekantoor haven 2297 effec ten 36.004 afschrijvingen 579.673 gereserveerd- ƒ400.000 netto winst 357.403. waarvan aan aandeelhouders 10 of 200.000 reserves 34.841 tantièmes en belasingen ƒ122.561. De balans wijst aan passiva aan aandeelenkapitaal 2.000.000 5 obligatieieening 2.200.000 Staal der Nederlanden erfpacht taxatie 202.522; Amsterdamsche bank 8509; crediteuren 1.383.377 vooruitbetaling op wenken in behandeling 21.340.381 te betalen coupons 5 obligatieieening werkelijke daad ten uitvoer brengen. Zijn grijze oogen staarden 'op het rood zijden bekleedsel. Als zijn hoop nu eens niet vervuld werd... Dan bleet hij dien winter in Blottstedt en dat was zijn dood de verlossing -Na een rit van een half uur reed de automobiel het erf van het landgoed Suderloh op. Joachim richtte zich op. want voor de wereld vertoonde hij geen zwakte, Vriendelijk lag daar het witte, met klimop begroeide heerenhuis, met het rose pannendak, .waarboven eeni-ge oude linden van het park uitstaken. Voor de smalle stoep aan weerskanten waarvan een eenvoudige ijzeren leuning was, stond de auto stil dadelijk kwam majoor von Dankersbach naar buiten, rukte het portier open en reikte Blottstedt de hand. „Dat is aardig van it 1 Hartelijk welkom Met een lach om den mond had- de majoraatsheer zich opgericht en stapte uit. U weet majoor, dat bij goede vrienden aan te rijden en daar een uurtje te vertoeven, mijn grootste ge noegen is." Dankersbach streek zijn grijze snor op zij,. „U heeft altijd een goed woord 1 U zijit de prachtigste mensch, dien ik heel mijn leven heb ontmoet." Grete von Dankersbach, die in een eenvoudig licht huisjaponnetje was ge kleed, begroette den gast 'n He vesti bule. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1