'dienste. DINSDAG 1 MEI BINNENLAND FEUILLETON INGEZONDEN STUKKEN VIRGINIA CIGARETTES Nol02 andere insweg zijn R 47; Markt gevestigde Levens- \Aaatschappij wordt Iein Agentschap "te omgeving gevraagd Pers©©si rijen tijd hebbende en om met hulp van .ir op zeer gunstige voor uitbreiding zijn. Bij: gebleken volgt vaste toelage, ider iett. D. 14 Aig. t ROUMA Co., CVROUW tresKasteelstr 35. :RS en aan- e Naaisters, fond geplaatst wor- aison LAMBOOlj een nette ensthode n de 16 jaar. Wasch Adres: Bur. „Vlis- ourant". ziekte der tegewoor- ipnstbode niet beneden de 16 Walstraat 25, boven. \ik iafelsppii *;b toowart -Mtddeib.-Rotterdam lengelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS JEREN EN VEE. T, SM f l'Clt Mei f,0, tut un. uüï 1 8 3 S - 4 8 7 8 rmatiea te bekomen N.V. Tranap. en Kx;« Erven VOS, Te,. BB. EEKHOORN, Tel. 162 V. OOSTERHOUT,Tel- 8». Seb.BUITENHEK, Tol. 10) VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere •regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IC. cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. De verjaardag van Prinses Juliana. De verjaardag van Prinses Juliana werd gisteren te 's-Gravenhage op de gebruikelijke wijze herdacht door vlag vertoon vanuit de officieele en vele par ticuliere .gebouwen en een muziekuit voering op het Tournooiveld, dat meer en. meer het centrum wordt waar de grootste feestvreugde heerscht bij de verjaardagen van het Koninklijke huis. De viering van gisteren had een bij zonder cachet door een zanghulde van circa 6000 kinderen, georganiseerd door het comité van Haagsche volks feesten. Een dertigtal Haagsche vereenigjngen werkte hiertoe mede en zoo zag men tegen den middag, niettegenstaande 'net af en toe stormde en regende, een dich ten stroom kinderen en belangstellen den langs het Bezuidenhout en door het Haagsche Bosch trekken, bijna .allen met de nationale kleuren en vlaggen getooid, naar het Huis ten Bosch, waar de huldebetooging zou plaats vinden. De Koningin, de Koningin-Moeder, Prinses Juliana en de Prins kwamen per auto naar het Huis ten Bosch, waar zij vervolgens op het bordes plaats na men. De duizenden kinderen vulden het voorplein en schaarden zich in een hal ven cirkel om het standbeeld van Fre- derik Hendrik. In 't midden bevond zich de politie-muziekvereeniging, terwij] aan de andere zijde jongelieden-muziek korpsen waren opgesteld. Padvinders reikten aan de kinderen een vlag en chocolade uit. Bij de komst van de Prinses werden haar namens het comité bloemen aangeboden. Onder leiding van den heer Van Ramshorst werden een drietal liederen gezongen, waarna onder begeleiding der muziekkorpsen voor de Koninklijke familie werd gede fileerd. Van iedere vereeniging werd de Prinses een bouquet aangeboden. In de omgeving van het Huis ten Bosch .hadden zich duizenden toeschou wers een plaats veroverd. De geestelijke ambtenaar van der. Burgerlijken Stand. Het bericht, dat mr. J. E. Bomans, lid der Tweede Kamer, aangekondigd zou hebben een wetsvoorstel tot schrapping van art. 136 B. W., met de bedoeling aan de bedienaren, van den godsdienst het recht te geven een huweliik te slui ten vóór de voltrekking ten overstaan van een ambtenaar van den Burgerlij ken Stand: heeft plaats gehad, schijnt op een misverstand te 'berusten. De heer Bomans noemt het ten minste in een in .,de Maasbode" opgenomen brief een legende. Hij verklaart slechts de hoop te koesteren, dat deze regeering er in zal slagen liet eenzijdig Staatsverbod on dit stuk weldra tot het verleden te doen behooren. „Voor een opdracht, üevolg van overleg, aan de bedienaren Door Duisternis tot Licht bewerkt door Mevrouw J. P. WESSELINK—VAiN ROSSUM. Op een helderen namiddag in den nazomer heerschte er in het ,par.k van het Blottetedter slot, uitgelaten vroo- lijlcheid. Ongeveer veertig personen zaten op de veranda, vanwaar een breede stoep naar een groot plein voerde, waarop oude kastanjeboomen stonden. De kin deren vermaakten zich in een boot op het kleine meer, dat zich voor het slot uitstrekte. Tusschen de lichte, luchtige toiletten der dames en de zwarte rokken der heeren, schitterden ,de roode attila's der Stolper huzaren, wier regiments kapel een wals speelde, waarop het ge zelschap onder de oude boonien lachend ronddanste. Twee huzarenofficieren hadden zic:h afgezonderd en liepen langzaam, aan den overkant van het meer, tusschen de rozenhagen. „Ontzettend niet waar zeide de jongste, luitenant Von Mellenow. tot aijn metgezel, den eersten luitenant Pra- lorius, die nog pas kort in het regiment „Ja, allerontzettendst Het is vree slijk de zelfbeheersching van den zieke zien", stemde- deze toe, terwijl hij Opgewonden zijn snor opstreek en de oreede borst vooruit zette. Hij was een van den Godsdienst, om de registers van den Burgerlijken Stand bij te hou den opzichtens huwelijksvoltrekking, huiver ik." De vlootwet. Het vtootwetrappoi't vindt geen gun stig onthaal in de katholieke pers. Zoo wel „de Maasbode", het „Centrum", de „Residentiebode" als ,het Huisgezin" maken bezwaar tegen een uitgave als thans wordt voorgesteld. Het adres van mr. Trip die voorstelt te wachten met de uitvoering der vlootwet tot meer normale tijden, kunnen zij ten volle onderschrijven. In „de Amsterdammer" zegt prof. Kernkamp dat men het met de theore tische beschouwingen der vlootwet commissie volkomen eens kan zijn en toch aarzelen om het advies der com missie te onderschrijven, dat de vloot wet zoo spoedig mogelijk moet worden uitgevoerd. Is het gevaar voor een oorlog, waarin !n-dië betrokken wordt, zóó urgent, dat met het .bouwen van een vloot niet eenige jaren gewacht kan worden, tot de allerergste tijden voor 's lands finan ciën voorbjj- zijn En valt er dan heelemaa! geen waar de te hechten aan de verzekering ten opzichte van Indië, .die minister Van Karnebeek het vorige jaar heeft mede gebracht van de conferentie te Wash ington Een nadrukkelijk antwoord mist de schrijver in het rapport. Met de orakel taal over „de ingrijpende wijziging in de machtsverhoudingen in Oost-Azië" en „de gerezen problemen waarvan de vreedzame oplossing nog in geruimen tijd niet zal zijn verzekerd" zal de re geering straks niet kunnen volstaan als zij de toestemming der Staten-Generaal tot de vlootwet zal moeten vragen. Zeker zal zij dan ook aan dén tand worden gevoeld over de beteekenis van de ..verzekering" van Washington. Een nieuw dagblad In eenige ochtendbladen van jongst leden Zondag verscheen een adverten tie, waarin redactiepersoneei en corres pondenten worden gevraagd voor een te Amsterdam te vestigen groot dag blad. Naar het „Hbld." verneemt, zal dit blad worden uitgegeven door den heer Willem Broekhtiijs, van de bekende premiéieeningen. Deze heeft eerst ge tracht „de Telegraaf" en „de Courant" over te nemen. Onderhandelingen daar over leidden tot geen resultaat, waarna de heer Broekhuijs besloot zelf te begin nen. Voor de uitvoering van dit voor nemen zijn stappen gedaan en blijkbaar wordt reeds begonnen met de samen stelling der redactie. Voorts vernemen we dat van het blad, dat half Juni a.s. za! „proef draaien" en dat van 1 Juli a.s.^af. dit ligt althans in de Bedoeling, geregeld zal verschijnen, hoofdredacteur wordt de heer J. C. Schroder, thans in dezelf de functie verbonden aan „de Tele graaf". Scheepvaartbeweging. Gedurende April 1923 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 636 sche pen. metende 905.113 nefto re,g. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 575 schepen, metende 818.788 netto reg. ton. In A.prii 1922 kwamen .den Nieuwen Waterweg binnen 771 schepen, metende 1.131.204 netto reg. ton. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 697 sche pen, metende 1.065.073 netto reg. ton. reus, wien de ulanka (vacht van de ulanen) beter gepast zou hebben dan de attilla. De kleine, blonde, nog zeer jonge Melienow, sloeg zenuwachtig de hak ken tegen elkaar, zoodat zijn sporen rinkelden. „Te weten, dat men hoog stens dezen winter nog doorkomt en dat .op een leeftijd van dertig jaar „En dan nog in :h,et bezit te zijn van een- majoraat van zes goederen, ter waarde van vier millioen mark Wien zou dat niet neerdrukken „Welnu, hem juist niet Wat geeft hij, met zijn ingevallen borst en holle wangen, waar de roode vlekken op branden, zich geen mo-eite om kaars recht te staan en dan nog voor ieder een vriendelijk woord te hebben I Het is eenvoudig bewonderenswaardig De eerste luitenant Pratorius sloeg de handen op den rug santen. „Maar men is tegenwoordig toch zoo ver in de medische kunst Goethe moet ook in zijn jeugd tering hebben gehad en die is toch heel oud geworden „Ja, maar tusschen tering en tering is onderscheid Als -u langer in het regiment waart, zou u op de hoogte zijn en weten, dat de majoraatsheer alleen den zomer hier doorbrengt en den ove rigen tijd in Egypte, Algiers, San Remo. En hij. leeft streng volgens de voor schriften van den dokter hij ziet trou wens de hopeloosheid van zijn toestand volkomen in." „En dan wordt de .geheele heerlijk heid, het eigendom van onzen rif- Se,dert 1 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 2842 sche pen, metende 4.021.023 netto reg. ton. tegen 2778 schepen metende 3.886.520 netto reg. ton in de eerste vier maanden van 1922. Voor Rotterdam waren in dit jaar hiervan .bestemd 2500 schepen, me tende 3.346.366 netto reg, ton, tegen 2493 schepen metende 3.567.278 netto reg. ton in de eerste vier maanden van 1922. Liberale Prov. Statenleden. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van tot den Vrijheidsbond be- hoorende leden van de verschillende Provinciale- Staten. Vastgesteld werd o. a. een ontwerp voor de verkiezing van Eerste Kamerleden. Tot bestuurslid van de Vereeniging,van bovenbedoelde Statenleden werd o.p. gekozen de heer A. van der Weijde te Zierikzee, lid van Ged. Staten van Zeêland. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE WERKELOOSHEID HARE BESTRIJDING EN X. Mijnheer de Redacteur, 't Heeft mij aan tijd ontbroken om direct in te gaan op het ingezonden stuk, voorkomende in uw no. van Don derdag jl., geteekend X. Toch vraag ik eenige gastvrijheid van U om eenigszins uitvoerig in te gaan op dat epistel. Van mijn dank kunt U verzekerd zijn. Dit stuk nu bezingt den lof der mo derne vakorganisatie met werkeloozen- kassen, den VI. Best. Bond en de S. D. A. P.-raadsfractie. Ik kan mij niet ios maken van de gedachte dat ofschoon X. aan anderen etn verkiezingsmanoeuvre verwijt, hijzelf in .erge mate aan dit euvel mank gaat. Tenzij, X. meent dat precies als in de Katholieke kerk er buiten de S. D. A. P. en de aan haar ondergeschikte moderne vakorganisatie, geen -waarheid en geen zaligheid is. Een euvel waaraan trou wens vele S. D. A. P.-ers mank gaan. Den,kt even na „verstandig zijn zij die lid zijn van den Centraien Bond van Transportarbeiders, onverstandig zij die lid zijn der Federatie van dezelfde cate gorie dier arbeiders". Ik ga liever van de onderstelling .uit, dat men overai verstandige en onverstandige menschen. aantreft. Wat wil X nu X wil, dat de arbei ders zeif het vraagstuk der werkloos heid zullen oplossen door een goeden uitbouw der werkloosheidverzekering. D.w.z. dat de arbeiders in hun respec tieve vakbonden een flinke premie zul len betalen om zelf de gevolgen van het kapitalistisch productiestelsel te dragen. En nu komt hier een principieel verschil naar voren. Wat gij wilt X, is ,der arbeiders zelf laten opdraaien voor de gevolgen van het huidige productie systeem. Wij. stellen er dit tegenover, dat. de arbeider in de kapitalistische maatschappij, slachtoffer is. Buiten zijn schuld is hii werkeloos. De verhoudin gen zijn zoo. dat als de fabrikant geen afzetgebied kan vinden voor zijn arti kelen, of als 't hem voorkomt dat geen goede prijs kan worden gemaakt, dan staat de fabriek of onderneming stop. Omdat geproduceerd wordt, niet in het algemeen belang, maar in het belang van de aandeelhouders, die voor alies winst willen zien. En omdat de schuld vraag dus -ligt buiten den arbeider, is de maatschappij waarin wij leven', die gebaseerd is op her privaat bezit van ..Ja. hij zit het dichtst bij den troon. Zij zijn neven, hun vaders waren broers. Ginds staat hij onder den rooden beuk met juffrouw von Dankersibach." ,rHm, arm meisje, die flirt loopt toch op niets uit „Melienow, in vertrouwen gezegd „ik, die pas kort geleden eerste luite nant werd, denk in de verste vërte niet aan trouwen, maar die daar kan iemand iemand het hoofd op hol brengen." „Brand je vingers niet, Pratorius Deze zeide niets, doch staarde naai den rooden beifkeboom. Mellnow werd ongeduldig. „Ja, een blonde schoon heid Zie je, hoe de zon op haar voi, goudblond haar fonkelt En wat een gestalte Zij is ook al vier-en-twintig jaar I" „Dan wordt het tijd, dat zij, trouwt", bromde Pratorius. Mellenow lachte en trok hem aan zijn arm mede. „Kom, mijn waarde vreemdeling uit de velden van Silezië, dan zal ik om je daarvoor te bewaren de oogen openen, eer het te laat is Dus ten eerste Zij heeft twee broers, een bij de garde in Berlijn, bijna eerste luitenant een lichtzinnige kerel, die zijn vader meer kost dan hij kan opbrengen, want zijn bezitting is niet veel waard èn boven dien hebben zijn hypotheekhouders ver boden nog meer hout te vellen. De jongste broer is oersoliede hij drijft op dit oogenblik ergens in Oost-Azië rond I" „Marine ..Ja. En haar vader, een gepension- grond en arbeidsmiddelen,, verantwoor delijk voor de door haar zelf .geschapen gevolgen. Daarom willen wij „Een premievrije werkefoozenverzekering". Dat wil nog niet zeggen, dat wij zelf niets zouden willen doen als de om standigheden dit eisehen. De practijk is daar om te bewijzen, dat wij zelf wer- keloozenkassen gehad hebben en nog hebben. Weet gij wel, X. dat van een goeden uitbouw der wer.kloosheidver- zekering geen spaan terecht komt U is toch geen vreemde in Jeruzalem U weet toch, ook wel, dat de minister van arbeid zulke bezwarende bepalingen heeft gesteld en nog stelt, dat ook vele moderne vakorganisaties de grootste moeite hebben om intact te blijven Dat er zelfs zijn die staan voor het feit him werkloozenverzekering stop te zet ten Weet U wel dat den Federaties, wat de bijdragen in die verzekering aangaat, door den minister bijna niet te vervullen eisehen worden gesteld M. i. zou het er met het werkloozen- vraagstuk heel wat beter uitzien a-is alle vakorganisaties, maar dan ook alle. den eisch deden hooren „Premievrije werkloozenverzekering cfoor het rijk". Wij staan dus eenigszins anders te genover dit stelsel als X. Vanzelfspre kend is -dus ook onze eisch „Produc tief werk of vol loon". En al is dan nog nergens deze eisch in vervulling ge- Heden wordt een stadgenoot bcg'ra- gaan, de rechtmatigheid van dezen so- cialistischen (dus niet Sociaal-Demo- cratischen eisch is m.i. niet te be twisten. En met -betrekking tot wat in den raad onzer -gemeente tot stand is geko men, stel ik U nu enkele vragen die met mijn nieuwe candidatuur voor den raad g-een verband houden, omdat ik in alle bescheidenheid meen, nooit mijzelve te hebben gezocht, en aan vliegenafvan- gerij waaraan de VI. Best. Bond zich schuldig maakt, doe ik niet. Maar toch- Waren wij, S. P.-ers, onder de 5 voor stemmers voor een icon van 20 bij de werkverschaffing Hebben wij niet het geluid doen hooren van „Productief w,erk of vol loon Hebben wij met de S. D.-raadsfractie niet zij aan zij, ge staan Hebben wij ooit gevraagd bij de verdediging van arbeidersbelangen „Van wien kooit het Nooit Dat kan mij trouwens ook niks schelen. Waar het gold proletarische belangen te ver- ded'gen, heb ik nooit gezwegen, en bovenal heb ik daf kunnen doen om-Jat ik de heeriijke warmte van het socia lisme heb gevoeld. Wat U doet is niets meer of minder dan de eer opeischen van alles wat gedaan j.s of wordt voor de S. D. A. P. en moderne vakbeweging. En och, mijnheer X., U die zoo uit de, hoogte neerziet op de werkeloozen- demonstratie. op de menschen van 4e kaai, op al die maatschappelijk ver drukten. omdat zij zoo- onverstandig zijn niet in het gareel van uwe partij te loopen, die alles en alles opeischt voor uwe partij, weet gij waarom Berger zijp uitnoodi-ging schreef aan den wet houder van publieke werken tot het beleggen van een vergadering der cri siscommissie Omdat hij wakker was geschud door de werkeloozen zelf. Om dat de daad van onderop nog altijd de voortstuwende kracht is geweest. Dit te ontkennen beteekent de ontkenning van de historische -wording van de arbei dersbeweging. U maakt de leden der Federatie en de werklooze arbeiders er een verwijt van, dat zij, de gedachte demonstreeren „geen armenzorg", en toch naar het Burgerlijk Armbestuur toegaan. Dat neerd majoor, aan wien je zooeven bent voorgesteld, is in het geheel geen licht en tracht met alle mogelijke mid delen zijn oudsten zoon te behouden. Haar moeder is sinds vijf jaar dood Dus afblijven I Het zou ook vergeefs zijn, want zij heeft onzen ritmeester lief." „Nu. die kan zich de weelde van een arme vrouw toch wel veroorloven Mellenow bleef staan en lachte. „Zeer zeker kan hij dat Maar hij doet het niet! De hemel mag weten, wat de vrouwen al niet aan hem zien Als hij wil, kan hij ook zeggen lk kwam, zag en overwon. Hij heeft er duivels slag van met de vrouwen om te gaan. Een lief woordje, waarbij hij de lippen wat naar voren steekt, kleine oogjes zet eri met de punten van zijn laarzen wipt. Ik zou u veel kunnen vertellen, maar doe het liever niet Ja-a en Grete Dan- kersbach, heeft hij sedert twee jaren voor zijn wagen gespannen. Het meisje houdt zich goed, maar desondanks weet ieder, hoe het met haar staat". „Maar dan is het toch de plicht van Blottstedt Mellenow haalde de schouders op. „Mijn waarde, wie zulk een vroolijk jonggezellenleven leidt, zelf een aardig vermogen bezit, en' rechthebbende is op dit mooie majoraat, dien is veel veroor loofd en tegenover juffrouw Von Dan- kersbach neemt hij, de maatschappelijke vormen zoo nauwgezet mogelijk in acht dat zou bij haar ook niet anders kunnen Want zij heeft het niet ge munt op zijn geld, maar des te (neer INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. qahei Voor Tl Met „SUN LiGHTCigarettes is den Virginia rooker ■n licht opgegaan! Koop één doosje enU bent voor „SUNLIGHT'gewonnen. ZACHT-GEURIG- ÜCHT- NIET PRIKKELEND, Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den. en helpt de lever om gezond, voe dend bioed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismid del veilig toepassen. Prijs per facon van vijftig versuiker.de pillen 0.65 In apotheken en drogistzaken. 11 bewijst uw volslagen onkunde in den zieikundigen toestand van den verarm den proletariër. Waf zóticlf gij willen Dat die menschen ofschoon voelende- de vernedering van geholpen te worden, door een stelsel van armenzorg dat met zijn verouderde manier van werken nog vast zit aan verouderde principes liever zouden verhongeren Gij hebt vermoedelijk nooit honger .geleden, hebt misschien nooit gebrek gehad, hé Voor U is misschien het socialisme een leerstuk wat in prachtband in uw stu deervertrek prijkt U zou anders milder, zijn in uw oordeel en begrijpelijk vin den, dat als de armoede je tegengrijnst, ie met tranen, in de oogen ook naar hef Burgerlijk Armbestuur gaat, al heeft dan door de minister door zijn te zware eisehen de werkl-oozenkas van je vak bond kapot gemaakt. lk ken een gezin bestaande uit mart, vrouw en 3 kinderen. Hei vierde is in verwachting. Vader werkelooos. Per toevaf kwam ik te weten dat er -geen brood in huis was. Het maal van 's morgens, 's middags en 's avonds be sfond uit aardappelen (als ik het zoo noemen mag) ter grootte van een knikker. Een boer noemt dat „kriel" of op den man, daar kun je zeker van zijn". Bijtijds brak het gezelschap op er mocht niet te veel van den zieke wor den gevergd, in de vestibule nam hij afscheid van zijn gasten, voor ieder had hij een vriendelijk woord, meest een schertsend. Maar toen de laatste had afscheid genomen, zonk de majoraats heer ineen en sleepte zich met moeite naar zijn werkkamer, waar hij zich in een gemakkelijken stoei liet neervallen en de oogen sloot. Dus dit kon hij zelfs niet meer uit houden. Of lag de oorzaak daaraan, dat graaf Solten hem die bedroevende me- dedeeling omtrent den majoor von Dan- kersbach had gedaan Waarschijnlijk wetHet was toch te treurig Als zijn neef Wussow nu maar niet dadelijk binnenkwam, want vijf minuten moest hii rust hebben. Hij, had echter niet eens zoo lang noodig, om zichzelf weer ge heel meester te zijn. Na een kwartier ongeveer trad rit meester Wusow von Blottstedt het ver trek binnen. „Was, het niet te druk, Joachim vroeg hij. „ik geloof het niet". Een vermoeid lachje zweefde om zijn mond, een teringachtig blosje kleurde zijn wangen. Hij stond op en stak een hoofd boven zijn neef uit, die voor hem stond met de handen in de zakken, ge zond, krachtig en met bruin verbrand gelaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1