M44Nd 30 APRIL JwInK Xaponnen.Sfoawls, jumpersblouses No 101 BINNENLAND Stads= en Prövincienieuws ondergoed, alles kunt thuis 2elf verven In mooie blijvende kleuren indien U TWEnK gebruikt dat in 24 prachtige kleuren, verkrijgbaar xs. DE LEVER'S ZEEP M* Fabrikanten van Sunlight en Lux VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PÏ?fjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.2Ö per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. W eek-abon nementen Ï7 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk* numisKfs 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvra,gen van 5 regels 65 centiedere regel meer cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70, êedere regel meer 26 cent. Posterijen enz» Verschenen is het voortoapig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de posterijen, de telegra fie en de telefonie over 1923. Van, verschillende zijden werd ge waagd van de groote gevaren en na- deelen, verbonden aan de huidige rege ling van den dienst der post- en tele graafkantoren voor Zon- en feestdagen, waardoor op die dagen ieder contact met de regeerimgsbureaux zelfs in de dringendste gevallen onmogelijk is. Valt de eerste Kerstdag op Maandag of wel op Vrijdag, dan is gedurende drie volle dagen 'geen contact te krijgen. Men drong dan ook érnstig aan op het nemen van maatregelen om aan dezen hoogst ongewensehten, toestand een eïlande te maken. Dat geldt evenzeer voor het publiek, waarvoor het vaak dringend lean zijn op Zon- en feest dagen van telegraaf of telefoon gebruik te maken, bijv. in, geval van ziekte of overlijden. Een uitweg voor uitzonde ringsgevallen moet mogelijk zijn Wat de postbestellingen op Zondag betreft was men van oordeel, dat die niet verder mogen worden ingekrom pen. Met het systeem de bestellingen te doen vervallen en in de plaats daarvan, de mogelijkheid te openen om de post stukken af te halen, kon men zich niet vereenigen. Enkele leden drongen krachtig aan op herstel van de bestel ling van drukwerk op Zondaggen plat- telande, want nu komt in vele streken de voor dien dag bestemde lectuur niet in handen van belanghebbenden. Te genspraak van dit alles bleef niet uit. Men achtte de bezwaren zeer sterk overdreven. Sommige leden achtten de wederin voering van stadspost wenschelijk. 'De onlangs nieuw uitgegeven postzegels van waarden beneden 5 cents werden nagenoeg aluemeen afgekeurd. Verschillende leden drongen aan op verlaging van de rentevergoeding voor de saldi bij den postcheque en giro dienst. Ontruimen van ambtswoningen. De minister van oorlog heeft naar aanleiding v.an klachten bepaald, dat militair personeel, met wachtgeld of pensioen gaande, de ambtswoning m oei ontruimen, in het belang van het rijk. Alleen wanneer onverhoopt de woningen nog niet voor ander perso neel noodig zijn kan van dit voorschrift worden afgeweken. Reizen naar Duitschland. Van bevoegde Duitsche zijde worden de in het buitenland verspreide waar schuwingen tegen het reizen naar huitschland, omdat de Duitsche over- heid paal en, perk zou willen stellen aan den "stroom van vreemdelingen, voor ongegrond verklaard. Integendeel treft de regeering tezamen mei de hotelhou dersbonden maatregelen tegen het pluk ken van vreemdelingen. Zakenlieden en eveneens toeristen en bezoekers van tentoonstellingen en congressen zullen niet de minste moeilijkheden ondervin den als zij naar Duitschland willen komen. De De Ruytermedaiile. In de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam heeft vice-admiraal G. A. van Hecking Colenbrander, namens de Stichting Fonds voor de De Ruyter-me- daille, de eerste De .Ruytermedaiile uit gereikt aan de Noord- en Zuid-Ho'- landsche Redding-Maatschappij en aan de Zuid-Hol,landsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door jhr. Laman 'Trip, als vertegenwoordiger van Prins Hendrik en den Commissaris der Koningin in Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Röell. Negende Ned'-rlandsche jaarbeurs. De Negende Nederiandscbe Jaarbeurs Jal te Utrecht gehouden worden van 12 'ot en met 19 September 1923. Naarwij vernemen valt de datum de- ?er Jaarbeurs iets later dan het vorige jaar, omdat de eerste week van Sep tember, in verband met de in verschil- tende gemeenten plaats vindende Jubi- teumfeesten, yoor tiet houden eener Jaarbeurs ongeschikt moet warden geacht. De datum is bovendien dusdanig ge kozen, dat de eerste dag van het Isïa- elietisch Nieuwjaarsfeest en de Groote Verzoendag buiten den duur dezer beurs vallen. Actie tegen de Tabakswet. De 'afdeeling Amsterdam van de Vereefiiigdè Kiemfabrikanten in de Sfga- reninöustrie in Nederland, heeft een motie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat zij er van overtuigd is. dat de huidige Tabakswet zichzelf, noch de bonafide groot- en klem-fabrikanten kan of zal kunnen beschermen in hun rechten en dat daarom deze wet geen reden van bestaan,mag hebben, in een heffing bij de bron (ruwe tabak), waaraan verbanden een xeergunnings- rechi. ziet de afdeeling den aangewe zen weg. Deze motie is gezonden naar den minister van financiën en de commissie van deskundigen. No-ardzeebadpïaatseri. Teneinde hei bezoek van buitenland- sche toeristen aan onze Noordzeebad plaatsen te bevorderen, vonden sedert igeruimen tijd besprekingen plaats tus- schen het bestuur van den bond van Nederlandsche Noordzeebadplaatsen en het bestuur van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer (A.N.V.V.) Deze hebben tot resultaat gehad, dat het propaganda werk tot dusver .door den bond ver richt, in het vervolg- zal geschieden door de A.N.V.V.., gevestigd te 's-Gra- venhage, welke daartoe een speciale commissie in he.t leven heeft geroepen, na fusie met den bond van Nederland sche Moordzee-badpiaatsen. In een ver gadering, welke in de bureaux der A.N. V.V. gehouden is, werd deze commissie geïnstalleerd. Zij .-bestaat uit de hoeren C. R. T. baron Krayenhoff, voorzitter C. F. Zeiler te Bergen (,N. H.), secre taris terwijl leden zijn de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester van VHss'mgen mr. E. Po'iis, gedelegeerd commissaris van de Exploitatie Mij. Scheveningen E. Cremers (Noordwijk) en P. de Vries (Zandvoort). In de daarop gehouden vergadering werden de maatregelen besproken, welke Icunnen leiden tot een drukker bezoek van buitenlanders pan onze badplaatsen, waarbij rekening gehou den zal worden met de bijzondere voordeden, welke el,k dezer heeft aan te wijzen. De belangstelling der hotel houders zal gewekt worden voor de plannen, welke in de commissie werden ontvouwd, terwijl op samenwerking tusschen alle belanghebbenden zal wor den aangedrongen. Ook kwamen ter sprake de boofverbin,dingen met het buitenland en onze eigen spoor- en tramverbindingen met de badplaatsen. Als belangrijke attractie vooral voor het Engelsche publiek werd gewezen op den aanleg van golflinks. De commissie zal trachten belang stelling te wekken voor haar doel en de noodige middelen te verkrijgen tot uitvoering hater plannen, welke'slechts strekken kunnen om de vreemdelingen, die in zoo grooten getale 'buitenland- sche badplaatsen bezoeken. Te wijzen op de mogelijkheden, welke onze Noordzeekust biedt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeüng van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 27 A.pril in Nederland uitge sproken 61 faillissementen tegen 52 in dezelfde week van het vorige jaar. Van Januari tot en met 27 April 1362 faillissementen tegenover 863 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VLtSSINGEN, 30 APRIL. Jaardag Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana herdenkt heden haar veertienden jaardag. Te dezer gelegenheid wapperde van alle openbare rijks- en gemeente-gebouwen, alsmede var, de marine- fen ioodsen- vaartuigen ,de driekleur, terwijl van en kele' particuliere woningen het dundoek was ontpiooid. Op het carillon van den St. Jacobsto- ren werden, gebmikelijkerwijze, natio nale liedeien gespeeld. Afscheid T. H. de Meester. Bij de afscheidshuldiging van den heer De Meester, directeur van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", wierp de aftredende directeur een te rugblik op het tijdperk van 20 jaren, gedurende hetwelk hij met allen samen gewerkt had onder zeer verschillende omstandigheden. Dat de maatschappij In bloei toenam was toe te schrijven aan de medewerking en steun van alle leden van het personeel de „Zeeland" was er boven op, en het aigemeen gevoelen kwam tot uiting dat de maatschappij nu klaar was en toegerust om alle gebeur lijkheden het hoofd te bieden. Dat tijd perk van vooruitgang duurde helaas' niet lang. Toen de algemeene wereld brand uitbrak begrepen we, dat het met de goede tijden van de „Zeeland" was gedaan. Gemakkelijk zou het geweest zijn om eenvoudig te zeggen, de om standigheden zijn tegen ons, wij halen de schepen naar binnen en kijken hoe het gaan zal. Verplichtingen va» natio naal belang en tegenover bet personeel deden echter de directie en het college van commissarissen besluiteis door te gaan zoolang het mogelijk, was. Hulde bracht d'e lieer De Meester -aan het varend personeel, in de eerste plaats aan het maehinepersoneel, dat in den kwaadsten hoek zat, waar de meeste slagen vielen. Met doodsverachting was men doorgegaan om te varen, wanneer de directie het wenschte, ter wille van verschillende belangen. Dankbare en stille 'hulde zij gebracht aan die lieden, die daarbij het leven hebben gelaten, aan die helden van de zee, die doorgin gen met varen, wetende wat de gevol gen konden zijn. De heer De Meester gaf liet voorne men te kennen ais aandenken aan de gevallenen in den gang van het kan toorgebouw een gedenkplaat te doen aanbrengen waarop hunne namen zul len worden vereeuwigd, zoolang de maatschappij: zal bestaan. Ten slotte dankte hij hartelijk voor de stoffelijke bewijzen van waardeering en wenschte allen hef beste toe. De zilveren piaquettgn wélke den heer De Meester werden- aangeboden, zijn vervaardigd in de Ta'brieken van Van Kempen. Onze aardrijkskundige namen. In het jongste nummer van de „Haag- sche Post" komt een. artikel voor over onze aardrijkskundige namen van dr. A. A. Beekman. Over liet ontstaan van den naam Vlissingen zegt dr Beekman het vol gende „Viissingen laat ons een flesch zien, maar Vlisse is een persoonsnaam, die ook in VTissegem, den naam van een dorp in West-Vlaanderen, voorkomt Vlissing is de uit Vlisse gevormde ge slachtsnaam, Vlissingen, de datief (3e naamv.) daarvan." Wijziging dienstregeling eiectrisehe trasn ViissingenMiddelburg. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer betreffende een wijziging in de dienstregeling van de eiectrisehe tram VlissingenMiddel burg, welke morgen ingaat. De „Volksstem". Zaterdagavond gaf de gemengde zangvereenigrng „de Volksstem" in het Concertgebouw haar laatste uitvoering in dit seizoen. Dat deze vereeniging zich in de belangstelling der Vlissing- sehe arbeiders mag verheugen, bleek ook thans weer, daar de zaal bijna te klein bleek om alten toegang te ver- leenen. Het programma, hetwelk een viertal liederen'vóór en een viertal lie deren na de pauze bevatte, werd afge wisseld door een dramatische schets „De Wonde" en een komische operette .JVfozes in de klem". De zangnummers werden, zooals we dat steeds gewoon zijn, zeer correct uitgevoerd. Ook wer den wij weer eens vergast op een sopraan-soio in „Wiegelied", waarin een tweetal sopranen hun heldere en zuivere stem lieten 'hooren, wat dan ook een reusachtig succes had. Een woord van. waardeering voor den directeur van het koor. den heer j. A. Sturm, is dan ook niet misplaatst. Aan zijn lei ding toch is het te danken, dat hef koor het reeds op zoo'n hoog peil heeft gebracht. Vóór de pauze werd de dramatische schets „De Wonde" opgevoerd, wat een kijk gaf op de verwoesting die de alcohol in een gezin brengt. Alle rollen waren weer in goede handen. Op uitste kende wijze werd de rol vervuld door den zoon des huizes, die voor zijn moe der opkwam tegen de mishandelingen van ziin aan den drank verslaafden va der. Niet te vergeten is het stille spel van den grootvader, dat op hef geheel een diepen indruk maakte. Na de pauze werd de komische ope rette „Mazes in de klem" opgevoerd, die eveneens uitstekend werd vertolkt en al eens den lachlust opwekte, vooral toen Aiozes, de geldschieter, er door den brigadier op betrapt werd, dat hij vaisch geld bij zich had en het moment dat hij tot de ontdekking kwam, dat hij door de drie studenten was beetgeno men. Het geheel was een succes voor de vereeniging en met een gezellig bal werd de avond besloten. „Hosanna" De uitvoering van de christelijke zangvereenigng „Hosanna", welke was uitgesteld, zal nu op Vrijdag 4 Mei plaats hebben in het Concertgebouw aan de Emmastraat. Baldadigheid. In den loop der vorige week hadden weder verschillende baldadigheden plaats. In 'het Bellaniypark werd van een perceel een ijzeren deurknop ver nield, terwijl eenige vaten, gevuld- met mastiek, welke lagen op een terrein aan de Verkuijl Quakkelaarstraat, het moes ten ontgelden, waardoor enkele duigen en hoepels werden vernield, zoodat de ïhhond gedeeltelijk uit de vaten rolde. De voetballende jeugd. Opnieuw kwamen bij de politie eenige klachten in van ingezetenen over de voetballende ieugd, waardoor de ruiten het moesten ontgelden. In de meeste gevallen lijden de bewoners de schade, aangezien de ouders dikwijls niet bij machte of niet genegen zijn de ontstane schade te vergoeden. De nieuwe politic-verordening geeft thans echter aan de politie meerdere bevoegdheid, zoodat in tegenstelling met vroeger nu tegen de voetballers proces-verbaal kan worden opgemaakt. De betrokken bepalingen zullen dan ook door de poiitie streng worden ge handhaafd en tegen een drietal jongens is dan ook reeds proces-verbaal' opge maakt. Lente. Door den stonn is een gedeelte der schutting om het gemeenteterrein aan de Verkuijl Quakkelaarstraat gisteren omgewaaid. Naar wij vernemen zal het bekende Zuid-Bevelandsche^ capella-koor, on der leiding van den heer G. Houteka mer te Kioetinge, vermoedelijk op Dins dag 22 Mei in het Grand Hotel alhier, na terugkomst van zijn tocht naar En geland, een concert geven, uitgaand van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier. Dit Zuid-Bevelandsche koor in natio naal costuum, dat onlangs met succes te Amsterdam optrad, zal Vrijdag i8 Mei via Viissingen naar Folkestone ver trekken en daar enkele concerten geven en ontvangen worden op het stadhuis van deze Engelsche badplaats. Gisterenavond werden door de poiitie in het Be'lamypark een tweetal mannen gearresteerd, die onderling vechtendé waren, Waarbij door een hunner van een mes werd gebruik gemaakt. De werkman F. P., die 12 Februari op de fabriek „de Schelde" zoo ernstig is gevallen dat hij dientengevolge in het St. joseph-ziekenhuis moest worden opgenomen, is thans zoover hersteld dat hij Zaterdag dit ziekenhuis heeft kunnen verlaten. Avonturiers. De vorige week vertrokken uit Haar lem een drietal jonge mannen om te trachten in Frankrijk werk te vinden. Zeker zou de politie hen met rust heb ben geiaten, indien zij niet hun niet be- hoorende rijwielen hadden medegeno men, wat weder tengevolge had. dat hun opsporing werd verzocht. Deze jongens zijn op hun tocht naar Frank rijk ook onze gemeente gepasseerd en hebben een der rijwielen iiier verkocht, hetwelk daarop door de politie in be slag is genomen. Nader is gebleken, dat zii in Frankrijk vermoedelijk in het ge heel niet zijn geweest en slechts in Bel gië wat hebben rondgeboemeld. omdat zij wederom door onze gemeente zijn getrokken, echter weder op hun terug reis. Archief en Stedelijke Oudheidskamer te Middelburg. Aan het verslag van den gemeente archivaris van Middelburg over 1922 ontleenen wij, dat aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is verzocht -de oude doop-, trouw- en begraaiboeken, die sinds 1811 in het gemeente-archief berusten, daar te mogen houden en niet overeenkomstig de archiefwet aan het Rijksarchief te moeten afstaan, in begin 1923 kwam de toestemming, die registers in bruik leen te mogen behouden. De voorloopige beschrijving van het archief .der tresorie werd door den ar chivaris voortgezet, waardoor twee van de drie afdeeiingen van dit archief voor- loopig zijn beschreven. Tevens kwam gereed een chronologisch geordende lijst der ruim 700 charters en dergelijke losse stukken, welke lijst, loopende van 1223 tot 1756 nu voor belangstellenden toegankelijk is. Ter bezuiniging werden dit jaar geen oude schilderijen gerestaureerd en ook op de begrooting 1923 komt die post slechts voor memorie voor. De archiva ris hoopt, dat dit slechts van tijdelijken aard is, daar vele der schilderden res tauratie maar al te zeer noodig hebben en slechts daardoor hun blijvend behoud verzekerd is. Het archief werd dit jaar aangevuld met de archieven der opgeheven ver eeniging voor Animale koepokinenting' en van de af.deeling der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht en met een re quest van Leendert Leendertse aan de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VLAAR.DINGEM regeering van Middelburg, met bijlage, van 1705. Van meer belang echter was het verwerven van de rekeningen, van de confrérie van den voetboog over de jaren 159,S1676 en' 1681 tot 1764 en van hetarchief van het college van kooplieden en opvolgende colleges over de jaren 17201852, in bruikleen af gestaan door hei bureau van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche ..eilanden en voor de economische ge schiedenis der stad van veel belang. De bibliotheek van gedrukte stukken werd door aankoop en schenking, be halve met de gewone vervolgwerken en jaarverslagen, vermeerderd met 30 nummers, waarvan speciaal mogen worden genoemd een compleet stel der verslagen van Kindervoeding en van het Verpleeghuis, een geschenk van niej. A. M. de Man. De historisch-topografische atlas werd vermeerderd met eenige foto's en plattegronden van gebouwen, in het bijzonder mag worden genoemd het fraaie zelfportret, in potlood uitgevoerd van den schilder J. Perkois, geschenk van mr. A. Staring te 's-Gravenhage. De aanwinst der Oudheidkamer be stonden in een beschilderde houten col lectebus, overgenomen van den direc teur van gemeentewerken, een aquarel van de stadsschuur en omgeving in 1870, die werd aangekocht, het vaandel van de afd. der Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht, de mal van het schip „de burgemeester Schorer", een der laatste op de zgn. Commerciewerf gebouwde schepen de penning der Middelburg- sche tentoor, stellingsvereeniging 1922, en de zeldzame begrafenispenning der zijdelakenkoopers. Als verlies staat hier tegenover, dat aan het bestuur der vereeniging „Hen- drick de Keyset" tèn behoeve van het huis „In de Steenrotse" in bruikleen werden afgestaan de fragmenten voor de Renaissance-schouw, die afkomstig was uit het voormalige aCcijnshuis op den Dam. Aan 22 personen, waarvan 2 uit Mid delburg en 4 uit het buitenland, werden schriftelijke inlichtingen verstrekt over verschillende onderwerpen persoonlijk werd het archief 'bezocht door 20 per sonen, waarvan 7 uit Middelburg en 2 ui; het buitenland. De Oudheidkamer werd in 1922 be zocht door 2258 betalende bezoekers, tegen 234! in 1921. Aanstaanden Woensdag 2 Mei zullen er van sommige Walchërsche dorpen, o.a. Serooskerke en Vrouwepolder, ex pres .auto's rijden naar de stichting „Vrederust" (e Bergen op Zoom, ter ge legenheid van de inwijding der nieuwe kerk. Deze belangstelling is zeker wel een bewijs, dat men met de stichting medeleeft. R I T T H E M. De volgorde voor de candidatenlijs- ten voor de verkiezing van den ge meenteraad op 23 Mei a.s. is 1. lijst J. Meliefste e.a. (christ.-hist.) 2. -lijst ('a3.!-!1ue) 'e'3 arnj ap uea -y\f f{

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1