1000 25 üUU een ongeluk. OUU voet*of oog!' lUU eei/duim. 1UU Eerst© Blad IVoIOO Uitgaf b Firma F. VAK DE VELDE JrJalslraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T 28 APRIL, Verschijnt dagelijks, nitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen gemeentebestuur erfopvolging feuilleton De burcht van het geluk. 44) Gemeenteraad. VLISSIMGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. —Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederenregel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd te gen ongelukken voor gulden bij levens- j lange ongeschikt- heid tot werken. ft gulden bij dood AA ft gulden bij verlies A gulden bij verlies 4 AA I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen WAARSCHUWING. Burg. en Weth. van Vlissingen dringen er bij de ouders of verzorgers van kinderen ernstig op aan, dat zij hunne kinderen er voor WAARSCHUWEN zich aan BESCHA DIGING OF VERNIELING VAN PLANT SOEN schuldig te maken door de ge- meente-politie zal daarop STRENG worden «elet en bij het constateeren van overtre dingen onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Verder worden de houders van losloo- pende honden met nadruk er op gewezen zorg te dragen, dat hunne HONDEN even eens DE PLANTSOENEN NIET BESCHA DIGEN OF VERNIELEN, daar de HOU DERS aansprakelijk zijn voor de door hunne honden aan gemeente-eigendom toege brachte schade. Vlissingen, 20 April 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Men heeft dezer dagen in enkele groote nieuwsbladen kunnen lezen, hoe sommige notarissen den lezers hunner aankondiging aansporen om met de tes tamenten, welke zij lieten opstellen eens ten hunnen kantore te komen, ten einde zich er van te vergewissen of in de daarin vervatte clausulen het wellicht wenschelijk is, eenige wijzigingen aan te brengen. Velen dezer lezers zullen zich met eenige verwondering hebben afgevraagd, waarom op eenmaal een verandering in.bun. uiterste wilsbeschik king wenschelijk of zelfs noodzakelijk kon zijn. Dezulken namelijk hebben voorbij gezien, dat sedert kort ons Bur gerlijk Wetboek nieuwe bepalingen nopens de erfopvolging bevat. Uiter aard hebben deze aankondigingen «enigszins bevreemding gewekt en ve len hebben hen meer als een zoeken van eigen voordeel door de stellers, dan wel ais een goeden raad in het al gemeen opgevat. En toch dunkt ons dit laatste de voornaamste drijfveer ge weest te zijn, welke voorgezeten heeft bij hen, die door advertentiën testa mentmakers hebben willen waarschu wen. Aan den anderen kant is er zeker ruimte voor de vraag of het beoogde doe] niet evengoed, althans ten naas tenbij bereikt kon worden met een particulier briefje van den notaris aan zijn cliënten. Doch hoe het dan ook zij, in elk geval mag veilig worden aange nomen, dat werkelijke belangstelling bij onze heeren notarissen in de testateurs en hun cventueele erfgenamen de lei dende gedachte is geweest, ten einde te trachten mogelijke teleurstellingen la ter te voorkomen. Wat toch is het geval Wie een uiterste wilsbeschikking maakt, doet dit niet anders dan in het vaste en ge Roman van F. ARNEFELD. Terstond na de begrafenis van de gravin, die vol praal en overeenkom stig haar rang onder groote deelneming had plaats .gevonden, reisde de hertog af. Onbekend waarheen, zooals Edel- frud op Pro&per's ongeruste vraag ant woordde. Den avond van dienzelfden dag reisden de drie gravinnen met haar tante, excellentie von Rothenstein, naar de hoofdstad. Wel had Edeltrud ze har telijk een tehu'is bij zich aangeboden, maar alle drie sloegen dat af. Tinti, omdat zij in de hoofdstad haar uitzet in orde wilde brengen, en Agnes, omdat zij zich heelemaal aan de verpleging van armen en zieken wilde gaan wijden, en daarvoor als novice in het klooster van het heilige kruis werd opgenomen, wat reeds lang haar innigste verlangen was geweest. Amaranth echter viel Edeltrud, toen zij met haar alleen was, schreiend om den hals. Je bedoelt het zoo goed, en het rechtvaardigde vertrouwen, dat zijn of haar wilsbeschikking ook worde ten uitvoer gebracht overeenkomstig zijn of ;haar verlangen. Door de nu onlangs aangebrachte wijzigingen in het Burg. Wetboek nopens de erfopvolging, wel ke wijzigingen weldra in werking zul len treden, is het voor de meeste be staande testamenten de vraag geworden of zij bij eventueel overlijden des erf laters nog aan de eischen der wet vol doen. Wij kunnen deze veranderingen niet in extenso weergeven, doch vol staan met de belangrijkste wijzigingen inzake erfrecht op te noemen. Wij vin den dan, dat de erfopvolging van bloed verwanten van den overledene beperkt zai zijn tof den zesden graad in de zijlinie. De langstlevende echtgenoot zal wet telijk gelijk gesteld zijn met een wettig kind. Het erfrecht van de(n) tweede(n) echtgenoot zal anders geregeld wor den. Het erfdeel der kinderen zal meer of minder kunnen- zijn, dat tot nog toe het geval was, terwijl ook omtrent de verwerping van een erfenis andere -be palingen in werking zullen treden dan tot dusverre. Ook zal de overlevende echtgenoot bij. de boedelscheiding net recht -bezitten den inboedel in zijn ge heel; of gedeeltelijk over te nemen Uiteraard bevat de wet verschillende overgangsbepalingen ten einde den vorigen toestand aan den nieuwen te doen aansluiten. Het ligt voor de hand dat door een en ander aanmerkelijke wijzigingen in testamentaire bepalingen kunnen intre den en dat tailooze testamenten een belangrijke wijziging kunnen onder gaan. Bovendien zullen allicht thans testamenten gemaakt moeten worden door hen, voor wie zulks vroeger nie' noodzakelijk was, kortom er doen zich tal van nieuwe mogelijkheden en vra gen voor, die elk op zichzelf beschouwd dienen te worden, en in het groote be lang van de zaken waar het om gaat, de volledige aandacht waard zijn. A's niet-deskundigen op notarieel gebied moeten we ons gelijk van zelf spreekt van een gedetailleerde beschouwing der bij eventueele testamentswijzigin gen te pas komende 'bepalingen onthou den. Deze nieuwe bepalingen zijn, hoe wel het doei des wetgevers is geweest, dat ook ieeken er genoegzaam uit wijs zouden kunnen worden, vrijwel even moeilijk te doorvorschen als het geval met zoovele andere onzer wetsbepalin gen is. Inmiddels behoeft niemand, en dus ook wij niet, zich te schamen voor een mogelijk tekort aan juridisch door- zichtvermogen in- deze bij uitstek noia- rieele materie. Niemand minder toch dan de Leidsche hoogleeraar in de rechtsfaculteit, prof. mr. Meijers, is openlijk komen verklaren, dat, hoewel een der artikelen door 'hem tot drie maal toe was overgelezen, zulks nog geenszins voor hem begrijpelijk gewor den was. Blijkbaar eischt hetgeen de wetgever ten dezen heeft bepaald en zou zoo- heerlijk zijn, hem alle dagen te kunnen z'ien Maar juist daarom mag Lk het niet aannemen. Het zou mij een zonde lijken tegen die arme grootmama. Nietwaar, jij begrijpt dat, Edel Eerst moet eenige tijd verloopen, vóór ik aan eigen geluk mag denken... De prinses begreep dat. Ga gerust, mijn kind, zei' ze zacht, ik zal intusschen bij papa alles voor je in orde maken. Menigmaal in deze dagen kromp Edeltruds hart nog pijnlijk samen, als zij aan al die liefdes- en huwelijksge- schiedenissen dacht en daaraan, dat zij alleen vrijwillig afstand had gedaan van het hartsgeluk der vrouw. Maar als zij dan Achim aan keek, haalde zij diep adem. Neen, het 'was zoo toch beter Waartoe zich nog een maal uit de veilige haven naar buiten wagen op de stormende zee van een onzekere toekomst Zij wilde liever er naar streven, Knudes liefde tot vriend schap te doen ikeeren, dan won zij niet voor zichzelf alleen, maar ook voor hare zonen een waardevolle verruiming van haar vriendenkring. Zoo ontmoette zij hem voortaan, .en Knude begreep haar. Hij begreep, dat hij' alles zou verliezen, als hij zich niet tevreden stelde met de rol van vriend, omschreven een zeer bijzondere door- zichtsgave, waarover niet eens alle des kundigen beschikken, .gezwegen dan maar van de niet-deskundigen, gelijk in het algemeen de meesten onzer wel zuilen zijn. Het meest voor de hand liggende is derhalve, dat wie meent belang te hebben bij deze jongste wij zigingen terzake van ons erfrecht, en dus zijn uiterste wilsbeschikking daar na meent te moeten wijzigen, zich tot de menschen begeeft, die bij uitstek geacht worden, bevoegd en in staat te kunnen zijn, alle gewenschte ophelde ringen te kunnen geven, onze notaris sen derhalve. Mocht het achteraf blij ken, dat de gang naar het kantoor overbodig is geweesf en met de vroe gere beschikkingen kan volstaan wor den, dan heeft men in elk geval de ze kerheid, dat er geen vrees behoeft te bestaan, een vrees, die wel eens in de iaatste oogenblikken des levens iemand .kan bekruipen, of, is eenmaal het hoofd voorgoed ter ruste gelegd, metterdaad wel alles zoo in orde is, gelijk we dat gewild hebben. Zitting van Vrijdag 27 April des namiddags 2 uur. (Vervolg en slot). Tegenwoordig alle leden. Tot lid der commissie voor de finan ciën werd benoemd de heer Auer. in de commissie voor de strafverorde- deningen de heer Auer. in de commissie voor de oudheidkun dige verzameling de heer Vermaas. in de commissie voor de monumen tenzorg de heer Vermaas. tot voorzitter van het college van re genten van het Burger Weeshuis de heer Auer. Tot onderwijzer in het Dtritsch aan de Handelslharhalingsschool voor het tijd vak van 1 April tot 31 Augustus 1923 werd benoemd de heer A. Mets Jr., on derwijzer aan de Ulo-schooi. Hierna was aan de orde de benoe ming van een binnenvader en -moeder van het gasthuis uit de aanbeve ling uit een voordracht, bestaande uit Th. E. H. van Zeggelen en diens echtgenoote J, D. Wiliemsen, thans va der en moeder in het diaconie-armhuis te Gorinchem en S. A. Schutte en diens echtgenoote G. Kant, thans vader en moeder in het lidmaten'huis der Ned. Herv. gem. te Delfshaven. De heer De Meij vroeg, alvorens tot de benoeming werd overgegaan op welke wijze de instructie zai worden gewijzigd. De heer Roskes deelde mede. dat in overleg met de hoofdverpleegster de door haar noodzakelijk geachte wijzi gingen in de instructie zijn aangebracht. Ook is een wijziging van de instructie voor de naaijuffrouw in overweging. De mogelijkheid bestaat, is reeds zoo goed als zeker, dat een wijziging in de instructie za'll worden aangebracht, overeenkomstig hef voorstel-Staver- man. Hij gaf in overweging met deze toezegging genoegen te nemen. die Edeltrud hem toestond. Prosper was meer ontrust over de reis van zijn vader, dan hij liet merken. Waarom zei papap niet, waarheen hij ging Steeds weer joegde gedachte hem angst aan, dat hij. bij Diana pogin gen kon doen, haar tot vrijwillig afstand doen te bewegen. Die angst werd tot een verterend vuur, toen Edeltrud vier dagen na het vertrek van haar schoon vader een telegram ontving, dat luidde Kom hedennamiddag terug. Auto aan het station zenden. Zaak gelukkig af gedaan. Welke zaak vroeg Prosper scherp, toen hij Edeltrud het telegram teruggaf, dat zij hem na tafel met on schuldig gelaat had toegeschoven. Ik begrijp niet, wat papa meent, maar met een paar uur kun je hem immers zelf vragen. v— Het telegram is... uit Rotau Hier staat de plaats van afzending Rotau. Zoo Inderdaad Dat is mij. niet opgevallen Wat heeft papa in Rotau te ma ken Maar beste Prosper, ik weet dat toch niet. Heb maar geduld, tol .papa komt Eindelij]; 'kwam het uur, dat men den De "heer De Meij wees er op, dat dus geen instructie kan worden vastgesteld voor de te benoemen titularissen. De heer Roskes zeide, dat aan de sollicitanten is medegedeeld, dat de instructie zal worden gewijzigd. Na eenige discussie werd tot de be noeming overgegaan en werden be noemd Th. E. H. van Zeggelen en diens echtgenoote J. D. Wiliemsen met alge- meene stemmen. Hierna werd behandeld het voorstel van Burg. en Wefh. tot goedkeuring van een gewijzigde begrooting van ont vangsten en uitgaven van liet Burger lijk Armbestuur voor het dienstjaar 1922 en tot het verleenen van een aan vullend crediet van 2500. Overeenkomstig dit voorstel werd be sloten. Door Burg. en Weth. werd voorge steld tot het opnemen van een maxi- mum-vermenigvuldigingseijfer in de verordening tot heffing van een plaat selijke inkomstenbelasting en dit te bepalen op 2. AIzoo werd besloten. Ter vaststelling werd aangeboden een gewijzigde instructie voor de hulp- keurmeesters voor vee en vleesch, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten nopens hun bezoldiging. De instructie werd goedgekeurd. Teneinde aan de bezwaren van Ged. Staten te voldoen stellen Burg. en Weth. voor, aan den hulpkeurmeester, den heer De Witt, een persoonlijke toelage toe te kennen. Voorgesteld werd een wijziging der verordening tot heffing van ioonen voor het keuren van vee in den kring Vlissingen. De heer Van de Putte zeide, dat het hem speet dat niet kan worden vastge steld een kleine verlaging van de keur- loonen. De kosten voor de slagers wa ren vroeger aanmerkelijk minder. Er zijn slagers die 1000 moeten betalen. Als de keurioonen werden verlaagd, zou er zeker meer geslacht worden. Er moet naar gestreefd worden de keur ioonen te verlagen. De heer Hensel zeide. dat het met het oog op de consumenten gewenscht zou zijn dat de keurioonen naar bene den gaan. De .prijzen van het vleesch zouden er door kunnen verlagen. De heer Merckens zeide, dat Burg. en Weth. op het standpunt staan dat de keuringsdienst geen Winst voor de ge meente behoeft op te leveren, doch evenmin verlies. Er dient dus eerst eens een jaar te worden afgewacht om dan te kunnen overwegen of het loon zou kunnen worden verlaagd. Voorzichtig heidshalve gaf hij dus in overweging voorloopig 'het keurloon niet te verla gen. De heer Van de Putte zou geen be paald voorstel doen. Als het ioon ech ter verlaagd wordt krijgt men hier meer levend vee dat hier geslacht wordt. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. s-c Nog werd voorgesteld een wijziging der verordening op den vee- en vteesch- keuringsdienst Vlissingen. terugkeerende kon verwachten. De prinses stond met haar jongens aan de poort van het park, Prosper liep onrus tig en met somber gelaat heen en weer. Plotseling schreeuwde Achim ik zie de auto, mama Kijk daar maar eens, waar die stofwolk is Wat rijdt de chauffeur vandaag hard Anders wil grootpapa niet, dat hij zoo hard rijdt. Maar... Hij zweeg plotseling. Mama, kijk eens, er zitten twee in Naast grootpapa zit een dame Ook Prosper had dat gezien. Met groote oogen staarde hij stom naar den wapperenden sluier, die een blond hoofd omgaf. En hij vond de spraak nog niet terug, toen de auto stil hield, de hertog met jeugdige vlugheid er uit sprong en zijn geleidster galant hielp uitstappen. Hij kwam eerst tot z'dh' ze,f toen zi!n vader hem goedgeluimd op den schouder klopte. Papa... o... papa... wat moet... Wat dat moet beteekenen Hm, ik heb mij een dame voor gezelschap meegebracht. Voor de lange avonden, weet je, als wij alleen zijn en Edeltrud niet gezind is, haar ouden schoonvader gezelschap te houden. Sta me toe, dat ik je voorstel hij schoof zijn zoon voor INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodza kelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd want terwijl sommigen jong zijn op 80-jari- gen leeftijd, zijn anderen oud ais zij 60 zijn. Maar de oude 'dag brengt gezond heidswijsheid. Oude menschen zijn ver standig door de harde ondervinding, en zij zeggen „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaitijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefe ning en de noodige rust". Zoovelen ver- waarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urine wegen zonder de maag, lever of inge wanden te verstoren. Zij bevrijden be jaarde personen van rugpijn, verminde ren de aanleg voor rheumatiek en hel pen om de kwade gevolgen van urine zuur op -het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Fos ter's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. 30 De heer Van de Putte zeide dat de landbouwers bevreesd zijn dat er twee- maai keurloon zai moeten .pyorden be taald. De' voorzitter zeide dat hiervoor geen vrees bestaat. ';s%. Het voorstel werd daarna aangeno men. Aan een straat, geprojecteerd ten w.esten van het te bouwen blok huizen, ten Noorden van den watergang." nabij den Singelwec werd door Burg. en Weth. voorgesteld den naam te geven van Nijverheidstraat. De heer Van Oorschot zeide dat Burg. en Weth. er verlegen mede zijn geweest een naam te kiezen. Het lijkt hem een ongelukkig 'gekozen naam. Wij hebben in ons land tal van mannen gehad, die uit geschiedkundig oogpunt herdacht kunnen worden. Onder letterkundigen, dichters enz. zijn tal van namen te vin den. De heer Van Niftrik kan niet begrij pen, welke bezwaren de heer Van Oor schot tegen den voorgestelden naam heeft. Het is de bedoeling alle namen te groepeeren. Aan nieuwe buurten kun nen wij namen geven van dichters, let terkundigen enz. Voor de thans in aanleg zijnde straat was geen historische naam te vinden en daarom meenen Burg. en Weth. dat de voorgestelde naam zeer uitstekend kan genoemd worden. De heer Hensel gaf in overweging aan den naam Sotteghemstraat een an^ deren naam te geven. Hij vindt dat een onmogelijke naam. Het voorstel van Burg. en Weth. werd daarna zonder stemming aange nomen. Diana Mijn zoon Prosper freule von Dingsda. Een goede jongen, freule. Ik hoop, dat hij ons het genoegen zal doen, u ten huwelijk te nemen, opdat ik u toekomstig aan de wereld kan voorstellen als prinses Abelsperg 'Hij lachte luid, nam aan iedere hand een der jongens en wierp Edeltrud een blik toe. Komt, kinderen, ik denk, dat W'I hier voorloopig overbodig zijn Maar Prosper sprong hem na en wierp zich aan zijne borst. Papa, jij edelste der vaders hoe zal ik je danken Omhels mij maar gauw en ga dan naar mijn lieve Dingsda terug. Je moet namelijk weten, dat zij eens dat woord uit mijn mond heeft gehoord en dat heeft haar schrikkelijk verdroten Daarom echter zeg ik het thans eerst voor goed 1 Overigens ikunnen wij heel goed over weg en achterna feliciteer ik je met je keuze. Maa,k jouw Diana ge lukkig en leer haar ook een beetje van je ouden vader te houden,. Anderen dank begeer ik niet Klein-Dreisen- stein biedt genoeg ruimte voor jullie beiden. Moge hef nu voor je worden, wat ik van harte wensch eene burcht van het geluk! 'EINDE.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1